Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-08, 09:07
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί γράφουμε σε Fora ;

Κάνοντας μια ενδοσκόπηση αναρωτιόμουνα τις προάλλες , τι είναι αυτό που μας κάνει να συμμετέχουμε σε fora (είτε διαβάζοντας μηνύματα είτε συμμετέχοντας σε συζητήσεις)..

Κατέληξα στα παρακάτω
Για ενημέρωση.
Θέλουμε να παρακολοθούμε συζητήσεις σε διάφορα θέματα και είτε να επιβεβαιώνουμε τις απόψεις μας είτε να διαμορφώνουμε άποψη.
Για να εξωτερικεύσουμε συναισθήματα.
Για παρέα.
Για να δημιουργούμε αναμπουμπούλα με τις αιρετικές απόψεις μας.
Για να κάνουμε κύρηγμα στους άλλους.
Για να κάνουμε διάλογο και να επιβεβαιώνουμε ότι είμαστε κοινωνικά όντα.
Για την πλάκα μας.
Για να εκθέσουμε τις απόψεις σε κάποιο θέμα.

Σκεφτεστε κάτι άλλο ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-04-08, 10:56
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Όταν άρχισα να γίνομαι σιγά-σιγά φορουμοσκώληκας έγραφα μόνο σε fora εξειδικευμένα στα ενδιαφέροντά μου. Άρχισα από fora για RPG και φαντασία, μετά βρήκα ένα καλό forum περί συγγραφής [κυρίως στο χώρο του φανταστικού] και ποίησης και έμεινα εκεί τρία χρόνια μέχρι που ο χαρακτήρας του άλλαξε [δεν ασχολείται πια με την ποίηση και η παρέα που δημιουργήθηκε εκεί - της οποίας είμαι μέλος - δεν είναι πια ενεργή στο forum]. Μπαίνω καμμιά φορά, αλλά για χάρη του παλιού καλού καιρού, ας πούμε - ή από συνήθεια/βαρεμάρα της στιγμής.

Από τα παραπάνω συνεπάγεται πως όταν άρχισα να μπαίνω σε fora ήθελα να βρω κόσμο που να έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με μένα, και να συζητάει για τα εξειδικευμένα θέματα που ήθελα να συζητήσω, γιατί πάντα ξόδευα αρκετό χρόνο online [είμαι γραφίστα, κάθομαι ώρες μπροστά απ' την οθόνη, κι έχει γίνει η όλη ιντερνετιακή κουλτούρα μέρος της ζωής μου έτσι κι αλλοιώς] και ήθελα να έχω και online γνωριμίες συμβατές με μένα - οι οποίες βέβαια αργότερα θα μπορούσαν να προχωρήσουν και offline. Από τότε δε που έφυγα από την Ελλάδα, όλες μου οι γνωριμίες αρχίζουν online [μάλιστα πιστεύω ότι το internet δίνει πολύ περισσότερες δυνατότητες για ουσιαστικές γνωριμίες απ' τον κόσμο εκεί έξω].

Σιγά-σιγά, καθώς περνούσε ο καιρός και γινόμουν παλιό μέλος στα εξειδικευμένα fora, διαπίστωσα πως έγραφα πολύ στις περιοχές τους που ήταν αφιερωμένες στις γενικές συζητήσεις/προβληματισμούς, στη φιλοσοφία, και πως γενικά μου άρεζε να οργανώνω τις σκέψεις μου και να δίνω πιο συγκεκριμένο σχήμα στις απόψεις μου καθώς γράφω σε fora. Ακριβώς το ίδιο μου συμβαίνει και "in real life", όταν αναγκάζομαι να λεκτικοποιήσω κάτι, το οργανώνω καλύτερα, το τακτοποιώ, περνάει από κάτι σαν χειμέρια νάρκη στην πλήρη συνείδηση. "Ανακαλύπτω" τις απόψεις μου για θέματα τα οποία δεν έχω σκεφτεί ενεργά, αλλά είναι μέσα στο μυαλό μου σε χώρους "πρόχειρους", ας πούμε. Έτσι, όταν ο Gildor μου πρότεινε την άκρο, ήρθα, παρ' όλο που δεν κινείται το forum στα εξειδικευμένα θεματολογικά μοτίβα που έχω συνηθίσει, αφ' ενός επειδή ήθελα να διοχετεύσω την ανάγκη μου για γενική συζήτηση κάπου, αφ' ετέρου επειδή δεν είχα καμμία διάθεση να γνωρίσω ομοίους μου στα ενδιαφέροντα άμεσα εκείνον τον καιρό [ήταν άσχημος καιρός]. Τελικά το πείραμα πέτυχε, και απεδείχθη στην πράξη ότι "χρειαζόμουν" ένα forum γενικού περιεχομένου γιατί τα εξειδικευμένα δεν "χωρούσαν" πάντα όλες αυτές τις συζητήσεις. Μάλιστα, τελικά γνώρισα και μερικούς ανθρώπους που είχαν ενδιαφέρον εδώ μέσα, κι ας μην είχαν παρόμοια ενδιαφέροντα, και μερικούς ακόμα με παρόμοια ενδιαφέροντα, κι ας μην ήταν αυτός ο σκοπός.

Συνεχίζω να γράφω στην άκρο για να οργανώνω τις σκέψεις μου και να διατυπώνω τις απόψεις μου με τρόπο τέτοιο ώστε πλέον να είναι "διατυπωμένες" και μέσα στο κεφάλι μου, ώστε μετά να μπορώ όταν έχω νέες πληροφορίες να τις φέρνω σε επαφή με αυτές τις απόψεις για να αντιδράσουν μαζί τους και να συνεχίσω να εξελίσσομαι. Είναι το ίδιο πράγμα που θα έκανα και εκεί έξω, μόνο σε μεγαλύτερο βαθμό γιατί χρειάζεται λιγότερο χρόνο από ατέλειωτους καφέδες με συζητήσεις, δε χρειάζεται να έχουν ταυτόχρονα οι συνομιλητές διάθεση για συζήτηση [αφού δεν είναι real time], και είναι και εφικτό, ενώ εδώ που είμαι ο καφές δεν είναι. Στην Ολλανδία που είναι, συνεχίζω να γράφω εδώ, απλώς λίγο λιγότερο.

[Γιατί εκτός από όλα τα παραπάνω, το foruming είναι και εθισμός. ]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-04-08, 13:28
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων

Για ενημέρωση.
Για παρέα.
Για την πλάκα μας.
Για να εκθέσουμε τις απόψεις σε κάποιο θέμα.
Αρκετα τα πιο πάνω.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-04-08, 20:33
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνοντας μια ενδοσκόπηση αναρωτιόμουνα τις προάλλες , τι είναι αυτό που μας κάνει να συμμετέχουμε σε fora (είτε διαβάζοντας μηνύματα είτε συμμετέχοντας σε συζητήσεις)..
....
Σκεφτεστε κάτι άλλο ;
Παραθέτω απόσπασμα από την εισαγωγή γνωστού βιβλίου:

This book will perhaps only be understood by those who have themselves already thought the thoughts which are expressed in it -- or similar thoughts. it is therefore not a text-book. Its object would be attained if it afforded pleasure to one who read it with understanding.


Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:43.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.