Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-05-07, 01:47
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
χμμ για μενα εξαρταται...
φυσικα οχι στην ευθανασια υστερα απο επιλογη τριτου.μπορει να υπαρχουν συμφερωντα οικονομικα και αλλα η απλα μπορει να βαρεθηκε καποιος να κανει τον νοσοκομο..

αλλα ο ιδιος ο ενδιαφερομενος μπορει να το ζητησει..σε αυτη την περιπτωση νομιζω ειναι δικαιωμα του..εγω πχ φοβουμενος ενα εγκεφαλικο του τυπου ολικης παραλυσης και στερηση της ομιλιας..εχω αφησει γραπτες οδηγιες περι αυτου (μια και δεν θα εχω την δυνατοτητα της επικοινωνιας).το εζησα με τον πατερα μου και δεν προκειται να το περασω και εγω

παντως δεν ειναι τοσο απλο το θεμα για να το λυσουμε με ενα ναι η ενα οχι
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 10-05-07 στις 01:50
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-05-07, 05:36
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εσύ βρίσκεσαι ήδη σε κωματώδη κατάσταση. Και εγκεφαλικό δεν μπορείς να πάθεις, διότι προΥποθέτει...εγκέφαλο
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-05-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά τάσσομαι κατα της ευθανασίας, ιδιαίτερα σε μια κοινωνία που εύκολα αναζητάει για εμπορικούςε σκοπούς δότες οργάνων προς πώληση σε οικονομικά ισχυρότερους.Εσείς τι λέτε;
Εγώ θα σου απαντήσω με τα λόγια του Δημήτρη (Archmage).

Για να μιλήσει κάποιος για ευθανασία, θα πρέπει να έχει δει, ακούσει, ακουμπήσει και μυρίσει ένα ανθρώπινο πλάσμα που βρίσκεται σε τελικό στάδιο "άσχημης" ασθένειας.
H προσωπική μου περίπτωση είναι πρόσφατη και ήταν αρκούντως τραγική, σε βαθμό που όλα όσα πίστευα, πέρασαν σε δεύτερη μοίρα.

Ασθενής πάσχων από πολλαπλού μυέλωμα σε προχωρημένο στάδιο (καρκίνος στο εσωτερικό των οστών), λόγω των πολλαπλών καταγμάτων από την καρκινική αύξηση των κυττάρων και την πίεση που ασκούν στα κόκαλα, παίρνει τα πιο ισχυρά καταπραϋντικά και ναρκωτικά φάρμακα, χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Ο πόνος είναι απίστευτος, περνάει πόρτες και παράθυρα και έχει κλονίσει ακόμα και γειτονικά σπίτια.

Ακόμα και στον ύπνο της σε κάθε κίνηση της βλέπει κανείς τους σπασμούς στο πρόσωπο.

Έλα τώρα Γιώργο να μου πεις ότι τάσσεσαι κατά της ευθανασίας. Έπρεπε να άκουγες τις κραυγές της για να μου πεις εκεί ζωντανά ότι τάσσεσαι κατά της ευθανασίας, έλα να την δεις ακόμα και που κοιμόταν για λίγο τους σπασμούς στο πρόσωπο της και να μου ξαναπείς ότι τάσσεσαι κατά της ευθανασίας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-05-07, 10:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο ο καθενας έχει τις εμπειρίες του και μέσω αυτών σχηματίζει τις απόψεις του.

Εγώ είμαι κατά της ευθανασίας ακριβώς για το λόγο που είπε ο Archmage. Έχω επίγνωση της άγνοιας μου και δεν το παίζω σταυροφόρος και ιδεολόγος. Από την άλλη όμως δεν μπορώ να γίνω υπέρ λόγω των εμπειριών των άλλων, και ούτε πρέπει.

Θα ήταν καλύτερα αν όλοι είχαμε τέτοιες εμπειρίες και ήμασταν όλοι υπέρ;; Το οτι μερικοί άνθρωποι είναι (καλώς η κακώς, λόγω άγνοιας) ψύχραιμοι σε αυτό και είναι κατά της ευθανασίας, έχει το σκοπό του.. τους δίνει το δικαίωμα να λένε τη δική τους ψύχραιμή και χωρίς συναισθηματικό φορτίο, άποψή τους γιατί και αυτή χρειάζεται.

Δεν ξέρω αν καποτε γίνει κάτι και αλλαξουμε γνώμη, αλλά μέχρι τότε, θα υποστηρίζω αυτό που υποστηρίζω (βαθυστόχαστο αυτό)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 10-05-07 στις 10:52
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-05-07, 10:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ είμαι κατά της ευθανασίας ακριβώς για το λόγο που είπε ο Archmage. Δεν μπορώ να γίνω υπέρ λόγω των εμπειριών των άλλων, και ούτε πρέπει.
Αυτή η απολυτότητα "εγώ είμαι κατά της ευθανασίας" δεν μου λέει τίποτα Μιχάλη. Δεν σκύβεις το κεφάλι στην ακραία περίπτωση που κάποιος χωρίς ελπίδα, θα απαλλαγεί από το μαρτύριο του. Εσείς λέτε πεισματικά όχι, χωρίς να αφήνεις ένα τόσο δα παραθυράκι για τις ειδικές περιπτώσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-05-07, 11:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σου έχω απαντήσει ήδη. Σου φάνηκα απόλυτος και πεισματικός; απλά δεν μπορώ να αφήσω παραθυράκι για ειδικές περιπτώσεις και εμπειρίες άλλων που δεν έχω ζήσει... το αν κάποτε αλλάξω γνώμη δεν το ξέρω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-05-07, 11:15
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα συμφωνήσω με τον Μιχάλη. Μακάρι Θεός να μη επιτρέψει τέτοια δοκιμασία και φυσικά ο καθένας θα την αντιμετωπίσει εκείνη τη στιγμή με τις δυνάμεις που θα έχει.

Βασικό είναι, να είναι η στάση μας στάση ζωής και όχι απελπισίας και ακόμα πιο βασικό να μη καταδικάζουμε κανένα στην αδυναμία του, ούτε με ιερές Εξετάσεις ούτε με θρησκοληπτικά σχήματα αλλά να αντιμετωπίσουμε όλα αυτα με την απαιτούμενη επιείκεια και συγκατάβαση.

Η στάση μου πάντως δεν αλλάζει, στο ποσοστό που ακραίες περιπτώσεις δεν πρέπει να γίνουν μπούσουλας για μια γενικώτερη θεώρηση - και εύκολη λύση- στην αντιμετώπιση του προβλήματος.

Μη ξεχνάμε: Δεν είναι δική μας δουλεία να αποφασίζουμε για ζωή και για θάνατο. Αυτό αποκτά δαιμονικές διαστάσεις..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-05-07, 11:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
απλά δεν μπορώ να αφήσω παραθυράκι για ειδικές περιπτώσεις και εμπειρίες άλλων που δεν έχω ζήσει...
Στο εύχομαι εκ βάθους καρδίας να μην το ζήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-05-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη ξεχνάμε: Δεν είναι δική μας δουλεία να αποφασίζουμε για ζωή και για θάνατο. Αυτό αποκτά δαιμονικές διαστάσεις..
Είναι θέμα ελέους Γιώργο, το να σκύψουμε στο πρόβλημα και να δώσουμε λύση. Δεν εξετάζω με ποιο νομικό καθεστώς θα μπορεί αυτό να γίνει εφαρμόσιμο στις ακραίες καταστάσεις, δεν είμαι νομικός, όμως αν είχα να αντιμετωπίσω περίπτωση, Πατέρα ή Μητέρας σε ανάλογη περίπτωση, θα το έκανα με καθαρή την καρδιά αδιαφορώντας για όλες τις συνέπειες, μιας και θα επέβαλα το τέλος ενός μαρτυρίου.

Για μένα τίποτα άλλο δεν μετράει, ούτε γραπτοί ούτε άγραφοι νόμοι. Εντελώς μεταξύ μας νομίζω ότι αν είχε ερωτηθεί ο θεός του ελέους και της αγάπης, δεν θα είχε αντίρρηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-05-07, 11:29
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εξαρτάται.

Αλλο να κλείνεις το μηχάνημα, άλλο να σκοτώνεις κατ απαίτηση. Σίγουρα, μιλάμε πάντα για το τελευταίο στάδιο, όπου το μόνο που μένει είναι να μείνεις κοντα στον ανθρωπό σου που φεύγει, να του κρατας το χέρι, να μη νοιώθει μόνος την ώρα της εξόδου του.

Πρόβλημα υπάρχει όταν το πρόσωπο είναι φαινομενικα υγιές, χωρίς πόνους αλλά σε μακρα κωματώδη κατασταση. Εκει τί κάνουμε.

Το ζήτημα ελέυς το καταλαβαίνω: Την πάσαν ελπίδαν μου εις σε ανατίθημι.....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-05-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζήτημα ελέυς το καταλαβαίνω: Την πάσαν ελπίδαν μου εις σε ανατίθημι.....
To να ονειρευόμαστε και να περιμένουμε θαύματα τον 21ο αιώνα, είναι σαν να έχω σίγουρο ότι την Κυριακή θα πιάσω το Joker και θα εισπράξω 5 εκατομμύρια ευρώ.

Αυτό είναι μοιρολατρία, μπας και γίνει κανένα θαύμα. Έλεος, να βαζανίζεται λοιπόν ο άλλος, να μαρτυράει πιο πολύ απ όσο μαρτύρησε ο Κύριος μας, για να ελπίζει στο θαύμα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 10-05-07, 11:36
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μία ερώτηση προς τους υπέρμαχους της κάθετης απαγόρευσης ευθανασίας. Έχετε ένα άνθρωπο που υποτίθεται ότι αγαπάτε, σε μία κατάσταση όπου δεν ζει, αλλά υποφέρει.

Δηλαδή, δεν τρώει και δεν πίνει (ό,τι του χρειάζεται διατροφικά, χορηγείται με ορό), δεν μπορεί να περπατήσει, δεν μπορεί να τρέξει, δυσκολεύεται να μιλήσει και να ακούσει, πονάει συνεχώς και δεν μπορεί να σκεφτεί τα πιο απλά πράγματα από τα ηρεμιστικά, δεν έχει δύναμη ούτε καν να βουρκώσει από τον πόνο, είναι ακίνητος σε ένα κρεβάτι, δεν μπορεί να συγκεντρωθεί για να κάνει οτιδήποτε (έστω να διαβάσει ένα βιβλίο).

Μέρα με τη μέρα χειροτερεύει και 2-3 διαφορετικά πορίσματα από διαφορετικούς γιατρούς συμφωνούν στο ότι η ασθένεια είναι ανίατη και το αγαπημένο σας πρόσωπο έχει από λίγες βδομάδες ζωής μέχρι και κάποιους μήνες.

Πόσο πιο εγωιστικό εκ μέρους σας είναι να μην του αναγνωρίζετε το δικαίωμα να πεθάνει; Γιατί ούτως ή άλλως ο ίδιος δεν ζει. Τί άλλο εξυπηρετεί η ταλαιπωρία του; Μήπως την δική σας προσωπική ανάγκη να μην καταδέχεστε να τον χάσετε; Αφού έχει χαθεί ήδη!
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 10-05-07, 11:40
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μήπως και η δικη σου λογική εξυπηρετεί το βόλεμα, ας τον να φύγει να μη βασανίζει και εμάς, κατι που λειτουργεί σαν όμορφο άλλοθι;

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Οταν μιλάω για ελπίδα, δεν αναφέρομαι μόνο στην δυνατότητα της ιατρικής, αλλά και στην συγκαταβατική αντιμετώπιση όποιας απόφασης μου.

Οσο για το θαύμα, γιατι Στέλιο να το αποκλείσω απο τη ζωή μου;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 10-05-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για το θαύμα, γιατι Στέλιο να το αποκλείσω απο τη ζωή μου;
Μια παροιμία λέει "Όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει" αγαπητέ μου φίλε.

Δεν ξέρω πόσο αναίσθητος πρέπει να είμαι, ώστε να ακούω εκείνες τις κραυγές και να περιμένω το θαύμα.

Κάθε άνθρωπος έχει ιδιαίτερες ευαισθησίες, να σου πω απλά ότι σχεδόν κάθε βδομάδα, οι γυναίκες που είχαν αναλάβει την περίθαλψη της, μας έφευγαν γιατί απλά δεν μπορούσαν να ακούσουν τις κραυγές της.

Ρωσσίδες Ουκρανές Βουλγάρες, που δεν είχαν το δικό μας συναισθηματικό δέσιμο, έφευγαν, παρά ότι έπαιρναν εξαιρετικά λεφτά, πολύ πάνω από όσα παίρνουν συνήθως.

Έφευγαν γιατί δεν άντεχαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-05-07, 11:56
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως και η δικη σου λογική εξυπηρετεί το βόλεμα, ας τον να φύγει να μη βασανίζει και εμάς, κατι που λειτουργεί σαν όμορφο άλλοθι;
Όχι. Ας ζούσε κανονικά ο άνθρωπος που αγαπάμε και ας μας τρέχει κάθε μέρα. Εκτός αν εσύ ορίζεις την έννοια "αγάπη" διαφορετικά.

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.
Ακριβώς. Γι' αυτό και δεν μπορεί κάποιος να είναι απόλυτος και να λέει "όχι στην ευθανασία, τελεία και παύλα". Γι' αυτό και εννοείται ότι το νομικό πλαίσιο της ευθανασίας θα είναι αρκετά σύνθετο, αλλά θα πρέπει να υφίσταται.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:55.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.