Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-02-07, 09:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το παραρίξαμε μάλλον στην τζινοφιλοσοφία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-02-07, 09:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:41
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
.................................................. .................

υ.γ. α! ναι! να μην το ξεχασω.και αυτο εμπιπτει στην σφαιρα του χιουμορ
Σωστά. Έχεις δίκιο. Πρέπει να το υπενθυμίζουμε που και που...
Τώρα τελευταία, γράφεις κάτι κι ακούς δίπλα σου τα μαχαίρια να ακονίζονται...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-02-07, 13:59
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ακυρο!!!

Δεν κανω καμια ευχη

Μολις βγαινει το τζινι, απορρημενο με κοιταει, αναρρωτιεται 'μα... που ειναι ο ισπανος, ο γερμανος και ο ποντιος;;' και εξαφανιζεται
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-02-07 στις 14:03
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-02-07, 19:29
Μη εγγεγραμμένος
Guest
 

...πέραν της θεμιτής φαντασίας και των ονείρων που μπορεί να έχει ο άνθρωπος (και κανείς δεν του απαγορεύει, ίσα ίσα ας πούμε ότι δίνουν ένα κάποιο χρώμα στην ζωή του ανθρώπου, ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΗΜΟΥΡΓΙΚΗ κι όχι ανέφικτη...) ...ο Δημήτρης έδωσε μια διάσταση, που δεν πολυσυζητήθηκε... Έθεσε το ΑΝ... είναι έξυπνο. Στην κυριολεξία όμως, ΔΕΝ υπάρχουν τζίνις έξυπνα, οπότε οι ευχές που μπορούν να πραγματοποιήσουν αυτά, καμμιά σχέση δεν έχουν με το ''όντως καλό και αγαθό'' που επιζητεί ο άνθρωπος (και ευχήθηκαν κάποιοι με πραγματικά ιδανικά, που τιμάνε την έννοια του ανθρώπου).

Όλα τα στοιχειακά (φωτιάς, νερού, γης και αέρα) είναι α-νόητα. Μπορεί να καλούνται αιθερικά, αλλά δεν είναι πνεύματα πεμπτουσίας. Τα πνεύματα πεμπτουσίας (άγγελοι) που μπορούν να προσθέσουν κάτιτις από υγεία, καλωσύνη, ειρήνη κλπ. είναι ΜΟΝΟ οι φωτεινοί άγγελοι του Αληθινού Θεού, είναι ΜΟΝΟ ο Σταυρός του Χριστού, δια του οποίου εισέρχεται χαρά εν όλω τω κόσμω. Είναι ο Σταυρός που νίκησε τον θάνατο και όχι αυτοί που το παίζουν φωτεινοί, και πλανούν τον κόσμο (εκτελώντας χαμηλές επιθυμίες), σε όσους απευθύνονται σε αυτούς, χωρίς ανεβασμένο το αίσθημα της διακρίσεως. με έναν άξονα, που σκοτίζει την ζωή και υποδουλώνει όλες τις δραστηριότητές του: το θέλω!!!

Είχαμε μια φίλη της οποίας ο αδελφός, έχοντας πάει στην Αραβία, πήρε ένα μαγικό δαχτυλίδι, που με επίκληση, του εμφανιζόταν ο εωσφόρος. Του λέγαμε.... Ρε συ, καταλαβαίνεις πως έρχεσαι σε επικοινωνία με τον διάβολο;;; κι εκείνος με απόλυτη φυσικότητα, απαντούσε: δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εμένα μου εμφανίζεται, σαν ωραίος νέος...

Τελικά, όπου ο θησαυρός, εκεί και η καρδιά...
Προσέξτε τις ευχές σας λοιπόν... και που τοποθετείται η ''καρδιά''... φιλικά
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 18-02-07, 20:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγραμμένος Εμφάνιση μηνυμάτων
...πέραν της θεμιτής φαντασίας και των ονείρων
Εγώ περιμένω να ακούσω την συνέχεια μιας νέας κοσμοθεωρίας με θέμα 'τι θα ζητούσατε από ένα τζίνι'.

Θέλω να τεθούν στο τραπέζι στέρεες βάσεις για να ακουμπήσει το φιλοσοφικό υπόβαθρο πάνω στο οποίο, οι κοινωνικοπολιτικές αρχές θα βρουν πρόσφορο έδαφος να καρποφορήσουν και να διασκορπίσουν στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα, όλες τις πλευρές, σκοτεινές και φωτεινές, ώστε να είναι ορατά τα συμπεράσματα της διαλογικής συζήτησης.

Κατόπιν τούτου θα θέσω το νέο μέγα φιλοσοφικό ερώτημα, υπάρχουν τέλος πάντως τζίνια; :-)

Να δω απαντήσεις εμπνευσμένες βάσει των νέων δεδομένων που οριοθέτησα επιμελώς και σας παρακαλώ να μοιραστείτε μαζί μας.

Συγνώμη για την πλάκα που κάνω μέσα στα πλαίσια των ημερών ε; :-)

Άσχετο, αλλά τα μέλη μας, που γράφουν ανώνυμα πάνε να κάνουν μόδα, για να μην το γυρίσουμε σε ανωνυμογραφία καλό θα είναι να το σταματήσουμε εδώ, για να μην μας αναγκάσουν να το περιορίσουμε εμείς.
Ανώνυμα μπορείτε να γράψτε στο HeartCad Club και μόνο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-02-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ ένα θα πω. Ο Οδυσσέας Ελύτης, δηλαδή, όχι εγώ:

"Εχε το νου σου μην και χαθεί το δοχείο της φαντασίας σου.
Δε θα σου μείνει μήτε Αϊνστάιν μήτε άγιος Χαράλαμπος."
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-02-07, 21:55
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ένα θα πω. Ο Οδυσσέας Ελύτης, δηλαδή, όχι εγώ:

"Εχε το νου σου μην και χαθεί το δοχείο της φαντασίας σου.
Δε θα σου μείνει μήτε Αϊνστάιν μήτε άγιος Χαράλαμπος."
Όπως επίσης, το Τζίνι συμβολίζει την ελπίδα. Αν δεν πιστεύουμε στα Τζίνια ή σε ότι αυτά συμβολίζουν, πάμε χαμένοι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-02-07, 21:58
Filiatrinos Ο χρήστης Filiatrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Επίτιμος Οργανωτής
 

Τελευταία φορά Online: 22-09-09 01:22
Φύλο: Άντρας
Kalhmera xronia polla h hmera kai kalh sarakosth
stelio se agapw se ektimw kai to ksereis, alla eimaste mia omorfh omada edw kai pistebw apolyta einai krima na malonoume gia paraloga pragmata kai idees.
Tapeina pistebw pws oi xarakthrismoi enantia sto nwnta den eixan kamia apolytws 8esh, kai nomizw pws emeis san megalyteroi kalo einai na prosexwme pws milame kai paradeigmatizoume ta paidia
Eyxaristw.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-02-07, 22:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Filiatrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
Tapeina pistebw pws oi xarakthrismoi enantia sto nwnta den eixan kamia apolytws 8esh, kai nomizw pws emeis san megalyteroi kalo einai na prosexwme pws milame kai paradeigmatizoume ta paidia
Eyxaristw.
Η υποκρισία στόχευε το σύνολο και όχι τον ένα. Ανέφερα την 'υποκρισία σας' και όχι την υποκρισία σου' ή την 'υποκρισία του'. Γενικευμένη έννοια και όχι προσωπική.

Δεν είδα κανέναν άλλο να εκνευρίζεται παρά μόνο τον Νώντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-02-07, 23:50
Filiatrinos Ο χρήστης Filiatrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Επίτιμος Οργανωτής
 

Τελευταία φορά Online: 22-09-09 01:22
Φύλο: Άντρας
ela kahmene stelio twra
oxi kai metaxy mas na paizwme me tis lekseis, toulaxiston metacsy katergarewn eilikreinia, eimaste kai megaloi antres.
kalo einai kamia fora na paradexomaste ta la8h mas, eidika shmera pou 8ymo-maste thn fygh kai eksoria apo ton paradeiso, kai h metakinhsh ey8ynwn einai kati pou synexizetai sklhra kai me mas shmera
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-02-07, 00:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Filiatrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
ela kahmene stelio twra
oxi kai metaxy mas na paizwme me tis lekseis, toulaxiston metacsy katergarewn eilikreinia,
Βλέπω επιμένεις αρκούντως πιεστικά να ασκείς συνηγορία. Δεν έχω μετανοιώσει Πάτερ για ότι είπα και όπως το είπα γιατί απλά ξέρω πολύ καλά τι έχω πει.
Δεν νομίζω ότι έθιξα κανέναν, αντιθέτως σταμάτησα μια έντονη επιθετικότητα εναντίον τρίτων.

Κάτσε και διάβασε τι έχει γραφτεί και μην περιορίζεσαι σε ότι σου λένε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-02-07, 03:37
Filiatrinos Ο χρήστης Filiatrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Επίτιμος Οργανωτής
 

Τελευταία φορά Online: 22-09-09 01:22
Φύλο: Άντρας
agaphte stelio den 8elw na dosw synexeia, allws te mpike kai sarakosth kai den einai swsto na amartanwme perissotero, ta polla logia einai ftwxeia.
An nomizhs pws prospa8w na kanw to dikhgoro h ton synhgoro kaneis la8os, apla apo th fysh mou exw ma8ei na mhn lew alla kai enow alla, mhn ginomaste loipon paidia kai mia kai eimaste mia omorfh adelfikh omada edw aneksarthta an polles fores den sympiptoun ta nwta mas, as mhn ginomaste 8eatro se aggelous kai an8rwpous. Nomizw tapeina pws xarakthrismoi opws aytoi pou stolises ton nonta den einai omorfoi. Fysika kai o nontas apo th seira tou an egrapse ayto to anonymo minima enhrghse atopa, dioti prepei xwris pa8os kai fobo na ekfrazomaste, alla kai emeis apo thn pleyra mas na xrhsimopoioume thn energeia ths eksousias kai na leme logia diafora kai giati oxi apeilhtika e den nomizhs pws kati den paei kala?
kai pali eyxaristw kai o 8oes mazy mas
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-02-07, 08:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Πάτερ πάλι λάθος κάνετε. Δεν κατηγορώ τον Νώντα σαν συντάκτη του ανωνύμου κειμένου.

Το κείμενο που αναφέρετε ότι χρησιμοποιώ κακές εκφράσεις αν δεν έχετε καταλάβει ακόμα είναι το εξής : "Ασε εμάς τους πεζούς καταφρονεμένους να θέλουμε το χρήμα και παίξτε, την δήθεν υπεράνω χρημάτων υποκρισία σας, όσο θέλετε."

Με βάση ποιο κείμενο της γραφής με κατηγορείς Πάτερ "ότι amartanwme perissotero"

Poioi einai na katalabv "Nomizw tapeina pws xarakthrismoi opws aytoi pou stolises ton nonta " εξήγησε μου με ποιους χαρακτηρισμούς ¨στόλισα" Πάτερ;

Για να μην τρελαθούμε τελείως και επειδή επειδή πιστεύω ότι είμαστε δύο άνθρωποι με μια σταλιά τουλάχιστον μυαλό, μου ασκείς μια επιθετική κριτική αδικαιολόγητη και λυπάμαι πολύ γι αυτό γιατί είσαι ένας πολύ αγαπητός στην AcroBase φίλος και σε τιμώ ιδιαίτερα.

Θα σου πρότεινα και πάλι να κάτσεις να διαβάσεις τα μηνύματα, να δεις τις απαντήσεις του Νώντα και την δικιά μου και έτσι θα βγάλεις μια πιο δίκαιη κρίση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-02-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πατερ, ο Στελιος δεν απευθυνοταν στο Νωντα (τουλαχιστον μονο σε αυτον) αλλα κυριως και σε μενα.. ηρεμειστε λοιπον
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-02-07, 11:50
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αγαπητοί φίλοι νομίζω ότι το θέμα έχει εξαντληθεί (κοίτα ένα απλό θέμα πώς μπορεί να εξελιχθεί).
Το κλειδώνω με δική μου ευθύνη.
Όσο για τις παρεξηγήσεις , προτείνω γενικά να να λύνονται στο chat ή σε PM και όχι σε δημόσια μηνύματα.
Σας φιλώ σταυρωτά
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:14.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.