Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-06-10, 17:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
H υποτείνουσα της διάθλασης του τετραγώνου, έρχεται καπάκι με τον λανθάνοντα ορατό προσδιορισμό, βάσει του οποίου το εκκρεμές της διάστασης, επεκτείνεται στο πεδίο αυθυποβολής.

Αμάν μωρέ αδελφάκια μου, πολύ μας ζαλίσατε με την κουλτούρα και την υποκουλτούρα σας. Τα επόμενα θέματα που θα βάλω θα είναι 1ον «Ποια η διάσταση της στατικής κάμερας του Αγγελόπουλου» και 2ον «Πηγαίνετε το βράδυ για πιπί και τι διαστάσεις δίνετε στο θέμα αυτό;»
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
  #32  
Παλιά 03-06-10, 18:47
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Α πα παααα... Πολύ το ζαλίσατε το θέμα!
Σιγά μην περίμενα να φτάσω στο αεροπλάνο για να διαπιστώσω ότι ήμουν ηλίθια!
Προσωπικά, θα του χαμογέλαγα χαριτωμένα, θα τον ρωτούσα "μήπως σας παίρνω τα μπισκότα σας;" (οπότε αν ήταν τα δικά μου θα τον είχα φέρει καπάκι), θα έπιανα προφανώς κουβέντα, κι αν ήταν ωραίος θα τον έπιανα και γκ....!
Α μα πιααααα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην purple anemone για αυτό το μήνυμα:
Archmage (03-06-10)
  #33  
Παλιά 03-06-10, 21:55
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια νεαρή κυρία περίμενε την πτήση της στην αίθουσα αναμονής ενός μεγάλου αερολιμένα. Επειδή έπρεπε να περιμένει πολλές ώρες, αποφάσισε να αγοράσει ένα βιβλίο για να περάσει η ώρα. Αγόρασε επίσης κι ένα πακέτο μπισκότα. Κάθισε σε μια πολυθρόνα στην αίθουσα vip του αερολιμένα για να διαβάσει με ησυχία.
Πανομοιότυπη ιστορία είχε γράψει ο Douglas Adams τη δεκαετία του 1980 στο βιβλίο του So long and thanks for all the fish. Χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία μπορείτε να βρείτε το πλήρες κείμενο του βιβλίου αν βάλετε στο google "so long and thanks for all the fish" (ακολούθως ψάξτε για "biscuit" στο κείμενο). Φυσικά προτείνω να αγοράσετε όλη την τριλογία: δεν κοστίζει ακριβά αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα και καθόλου γλυκανάλατη.

Φυσικά δε γνωρίζω αν ο Άνταμς ήταν ο πρώτος που εμπνεύστηκε αυτή την ιστορία πάντως ήταν σίγουρα από τους πρώτους που αναπαρήγαγε μαζικά. Ο ίδιος ισχυρίζεται οτι του συνέβη το 1976 στο Cambridge. Μια σχετική συζήτηση υπάρχει εδώ.

Χαιρετώ,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
Chressida (04-06-10), christi (03-06-10), Gildor (04-06-10)
  #34  
Παλιά 03-06-10, 23:20
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Υπάρχουν 4 πράγματα που δεν μπορείτε να ανακτήσετε:

Η πέτρα αφού έχει ριχθεί!

Η λέξη αφού έχει ειπωθεί!

Η ευκαιρία αφού έχει χαθεί!

Ο χρόνος αφού έχει περάσει!
δεν νομίζω νάναι υποκουλτούρα η προσπάθεια, να μην ρίξεις πέτρα ή κακό λόγο που πληγώνει, και να το σκεφτείς ΠΡΙΝ το κάνεις ή το ξανακάνεις. Κι αν παρά την προσπάθεια γίνει, μια συγγνώμη μπορεί να μην γίνει η αιτία θεραπείας του προβλήματος, σίγουρα όμως είναι δύναμη που την επόμενη φορά σε κάνει πιο προσεκτικό, πιο ευαίσθητο, πιο δυνατό, πιο άνθρωπο και φιλάνθρωπο....

Τώρα, αν χαθεί η ευκαιρία, και αναλογεί σε κάποιον, με κάποιο τρόπο, θα ξανάλθει...

Λένε, πως ο χρόνος δεν περνά, εμείς περνάμε.

Ο χρόνος όμως, επειδή σαν διάσταση συστέλλεται, διαστέλλεται αλλά και μηδενίζεται, ας περνάει προς όφελος νίκης μας - μηδενισμού του κι όχι νίκης του (κρόνου - που τρώει τα παιδιά του) - δλδ μηδενισμού μας.

Ας περνά, μη ηττοπαθώς :-) αλλά προσθέτοντας αντικειμενική σοφία που μένει. Γνώση κι όχι απλά γνώμη...
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
konstantin@ (04-06-10), maralin (04-06-10)
  #35  
Παλιά 04-06-10, 00:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι το μονο βιβλιο της σειρας που δεν εχω διαβασει :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 04-06-10, 13:34
mhtsos2007
Guest
 

δυο ομορφες απαντησεις ανωνυμων για τη κουλτουρα...

.....Κουλτουρα εκτος απο καλλιεργεια σημαινει και ευαισθησια αυτο που καποιοι οριζουν ως συναισθηματικη νοημοσυνη. Δεν χρειαζεται να χεις βγαλει το πανεπιστημιο για να την εχεις ουτε και ολοι με πτυχιο πανεπιστημιου την εχουν.

Αλλα κατα τ αλλα στις μερες μας εχει γινει απλα ενας ακομα τροπος να λενε καποιοι οτι ειναι κατι ανωτερο απο ολους τους υπολοιπους, τη μαζα. Δηλαδη μια μορφη ρατσισμου και προσπαθειας διαφοροποιησης οτι εμεις ειμαστε κατι ή λεμε κατι. Τριχες. Η κουλτουρα πανω απ ολα ειναι τροπος σκεψης και ζωης, και οχι αερολογια και αμπελοφιλοσοφια. Λογοτεχνικα συμποσια, ποιητικες βραδιες και ολα εχουν καταντησει μια συνηθεια, ενα life-style που εχει ευνουχησει το μυαλο. Ειναι αυτο που λενε οι φιλοι μου δηθεν.

Ειναι αυτα που διαβαζεις και σ αγγιζουν να προσπαθεις να τα κανεις πραξη και στη ζωη σου και οχι να παιρνεις απεναντι στα πραγματα σταση δηθεν κριτικη αλλα κατ ουσια αποστασιοποιημενη και παθητικη.....




....Κουλτουρα ειναι αυτο που εχουν οσοι θελουν να τρωγονται με τα ρουχα τους και να τους βλεπουν ολοι πως το κανουν...Ολοι οι υπολοιποι ασχολουμαστε απλως με την παρατηρηση της Τεχνης...


ετσι για να ακουμε οι μεγαλοι....και να μαθαινουν οι μικροι....!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mhtsos2007 : 04-06-10 στις 17:00
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
maralin (04-06-10)
  #37  
Παλιά 04-06-10, 21:03
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρώτη φορά ακούω την κουλτούρα να ορίζεται σαν καλλιέργεια και ούτε είδα κανέναν σ'αυτήν την κουβέντα να το κάνει.

Όσο για την πηγή της αρχικής ανάρτησης, έχω να πω το εξής. Αν αρχίσω να γεμίζω την άκρο με ειδήσεις από τον Ριζοσπάστη ή την Αυγή, ξέρω ότι θα συναντήσω αντίδραση. Και αντίδραση να μην συναντήσω, το σίγουρο είναι ότι κάποιοι δε θα μπουν στον κόπο, όχι να σχολιάσουν, αλλά ούτε και να σκεφτούν ότι εδώ πέρα ίσως και να λέει κάτι ενδιαφέρον ή σωστό.

Εδώ, λοιπόν, γιατί να κάνουμε ότι δε βλέπουμε την πηγή και να σχολιάσουμε το κείμενο σαν κάτι το αποκομμένο και αυτοφυές;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.