Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 3,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 24-01-07, 10:56
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Είσαι σε μια βάρκα. Που έχει 30 τρύπες διαμέτρου 10 εκατοστών η κάθε μία και μπάζει νερά. Και είσαι εσύ και άλλος ένας φίλος σου με ένα ποτήρι και προσπαθείτε να βγάλετε τα νερά από την βάρκα.
Σε ποιά από τις κατηγορίες που αναφέρεις πιο πάνω εμπίπτουν αυτά τα 2 άτομα;
Άμα και τα δύο προσπαθούν με το ποτήρι, φυσικά εμπίπτουν στην κατηγορία του "φταίει η βάρκα οπότε θα κάτσουμε να πνιγούμε". Μήπως ήθελες να θέσεις το ερώτημα ως εξής: (

Είσαι σε μια βάρκα. Που έχει 30 τρύπες διαμέτρου 10 εκατοστών η κάθε μία και μπάζει νερά. Και είσαι εσύ και άλλος ένας φίλος. Αυτός προσπαθεί με ένα ποτήρι να βγάλει τα νερά από τη βάρκα και εσύ αποφασίζεις να φύγεις και να κολυμπήσεις προς τη στεριά.... όσο μακριά και αν είναι. Σε ποιά από τις κατηγορίες που αναφέρεις πιο πάνω εμπίπτουν αυτά τα 2 άτομα;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-07, 11:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η φυγή είναι πάντα λύση όμως;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-01-07, 11:24
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο συγκεκριμένο παράδειγμα ναι. Αν και δεν είναι θέμα φυγής αλλά επιβίωσης. Το ιδεατό φυσικά θα ήταν και οι δύο να κολυμπήσουν, αλλά εκεί είναι που διαχωρίζω τους ανθρώπους σε αγωνιστές και ωχαδερφιστες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-01-07, 11:42
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι πάθατε καλέ με τις βάρκες; Άντε να βάλω εγώ ένα καλύτερο παράδειγμα...
Αγοράζεις ένα σπίτι, το επιπλώνεις και ανακαλύπτεις ότι έχει ποντίκια, κατσαρίδες, υγρασία κλπ.
Προσπαθείς να τα καταπολεμήσεις, μαθαίνεις να ζείς με αυτά ή το κλειδώνεις, φεύγεις και αγοράζεις άλλο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-01-07, 11:59
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθείς να τα καταπολεμήσεις, μαθαίνεις να ζείς με αυτά ή το κλειδώνεις, φεύγεις και αγοράζεις άλλο;
Και τα δύο είναι σωστά

Το λεπτό σημείο όμως στην πρώτη εκδοχή είναι το "μαθαίνεις να ζεις με αυτά". Αν όντως μαθαίνεις και οντως ζεις στο σπίτι παραβλέποντας τις κατσαρίδες, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλά άμα έχεις συνεχώς το φόβο μη σου μπει καμία στο αυτί, τότε δεν το έχεις "μάθει" ακριβώς. Τότε συμβιβάζεσαι. Τώρα, αν αυτός ο συμβιβασμός επιφανειακά δε σε χαλάει ιδιαίτερα, αλλά στην πραγματικότητα σου βγάζει διάφορα άλλα, όπως πχ αντί να απολαμβάνεις ένα ντους να έχεις συνέχεια ανοιχτά τα μάτια μη δεις καμιά κατσαρίδα στο μπάνιο, υπάρχει πρόβλημα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-01-07, 12:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε όλα αυτά υπάρχει μία ερώτηση που δίνει την απάντηση.
Πόσο πολύ αγαπάς αυτό που έχεις;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-01-07, 18:26
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πόσο πολύ αγαπάς αυτό που έχεις ...

Α, μπράβο! Να θέτουμε τα πράγματα στη σωστή βάση τους. Άλλο πράγμα είναι να αγαπάς κι άλλο να αντέχεις. Ακόμα κι αν αγαπάς, αν υποφέρεις δίπλα σε κάποιον, τίθεται υπό συζήτηση το πράγμα. Και πάλι, μιλάμε για το αν αγαπάς τον άλλον, αν αγαπάς τα παιδιά σου ή αν αγαπάς τον εαυτό σου;
Μιας και πιάσαμε όμως τα παραδείγματα με τις βάρκες, ας φέρω κι ένα άλλο παράδειγμα: Ερωτεύεσαι στη βιτρίνα ένα ζευγάρι παπούτσια και μπαίνεις να το δοκιμάσεις. Το φοράς, το αγοράζεις, φεύγεις πανευτυχής. Το ξαναφοράς για την έξοδό σου κι ανακαλύπτεις οτι κάπου σε χτυπάει. Ασφαλώς και δεν σε χτυπούσε όταν το αγόραζες. Δεν είσαι ηλίθιος! Όμως, το έχεις ήδη πατήσει (βλέπε:την έχεις ήδη πατήσει), δεν παίρνει αλλαγή. Πές τώρα τί κάνεις;
Δεν ξέρω τί θα κάνατε εσείς, εγώ έχω να πω οτι το λάθος δεν γίνεται την ώρα που αγοράζεις (χωρίς να αποκλείεται, βεβαίως κι αυτό). Το λάθος είναι απο΄τη στιγμή που διαπιστώνεις οτι το παπούτσι σε χτυπάει κι εσύ συνεχίζεις να το φοράς. Εκεί σου κάνει κάλο.
Και για να μην πλατειάζω, το "ας πρόσεχες" το λέμε εύκολα απ' έξω. Την πραγματική μας άποψη θα την κρίνουμε από το τί θα συμβουλεύαμε ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΑΣ σε μια τέτοια περίπτωση. Όσο κι αν η πρώτη σκέψη θα ήταν "δεν χωρίζουν έτσι εύκολα όταν έχουν παιδιά", η δεύτερη και πιό κατασταλαγμένη ίσως ήταν "χρωστάς στα παιδιά σου ηρεμία και ποιότητα ζωής που δεν μπορείς ΤΩΡΑ να τους προσφέρεις. Προχώρα κι εγώ είμαι εδώ".
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο κι αν η πρώτη σκέψη θα ήταν "δεν χωρίζουν έτσι εύκολα όταν έχουν παιδιά", η δεύτερη και πιό κατασταλαγμένη ίσως ήταν "χρωστάς στα παιδιά σου ηρεμία και ποιότητα ζωής που δεν μπορείς ΤΩΡΑ να τους προσφέρεις. Προχώρα κι εγώ είμαι εδώ".
Ε δεν είναι ανάγκη να παραμένεις παντρεμένος για να προσφέρεις την ποιότητα και ηρεμία στα παιδιά σου! Εκεί έχω εγώ την ένστασή μου. Μια οικογένεια δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει με τη συμβατική μορφή της για να αναθρέψει σωστά ένα παιδί.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-07, 17:15
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν είναι ανάγκη να παραμείνεις παντρεμένος...

Κωστή, το ίδιο ακριβώς λέμε και οι δυό μας. Αν θέλεις να περάσεις στα παιδιά σου ένα πρότυπο σεβασμού, ηρεμίας και αυτοεκτίμησης, δεν μπορείς πάντα να το προσφέρεις παραμένοντας σε καταστάσεις που καθόλου απαρατήρητες δεν περνάνε από τα μάτια τους.
Γίνονται κριτές και το αποτέλεσμα είναι να μην εκτιμούνόύτε εσένα στο τέλος. Ανεξάρτητα από το αν σ' αγαπούν, σε θεωρούν αδύναμο. Άσε που αν τα ρωτήσεις, θα σου πουν οτι ίσως και να προτιμούν χωρισμένους τους γονιούς τους παρά να τους βλέπουν να σκυλοτρώγονται κάθε τόσο.
Το "δεν χωρίζω γιατί έχω παιδιά" εμένα δεν μου λέει και πολλά πράγματα.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-07, 17:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Liria Εμφάνιση μηνυμάτων
Άσε που αν τα ρωτήσεις, θα σου πουν οτι ίσως και να προτιμούν χωρισμένους τους γονιούς τους παρά να τους βλέπουν να σκυλοτρώγονται κάθε τόσο.
Το "δεν χωρίζω γιατί έχω παιδιά" εμένα δεν μου λέει και πολλά πράγματα.
Υπάρχει ποτέ περίπτωση να στο πουν αυτό μικρά παιδιά ?
Μάλλον μιλάτε για μεγαλύτερες ηλικίες.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-07, 19:07
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί βρε Μίλτο μου; Τα μεγαλύτερα παιδιά παύουν να είναι παιδιά; Μόνο τα τρίχρονα παίρνουν μέρος σε παρωδίες οικογενειακής σύμπνοιας; Και το 8χρονο καταλαβαίνει κι ο έφηβος έχει άποψη. Εγώ κόντευα να τελειώσω το δημοτικό όταν άκουσα στο τηλέφωνο τη μητέρα μου να λέει σε μια φίλη "δεν είναι λύση το διαζύγιο Μαργαρίτα μου, έχουμε παιδί" και μου ήρθε να ορμήσω στο διπλανό δωμάτιο και να ουρλιάξω μέσα στο ακουστικό "μην την ακούτε κυρία Μαργαρίτα. Αυτοί φοβούνται κατά βάθος να χωρίσουν και το ρίχνουν σ' εμένα".

Ε, λοιπόν Μίλτο, οι γονείς μου έκαναν στο μεταξύ άλλο ένα παιδί, πέρασαν μαζί άλλα 19 χρόνια από την ζωή τους και χώρισαν κοντά στη σύνταξη πλέον. Σε πληροφορώ οτι μετά τον χωρισμό τους, είχαμε όλοι μας ελαχιστοποιημένη την αίσθηση οτι διαλύθηκε η οικογένειά μας. Ίσα ίσα που η στοργή τους είναι αδιαμφισβήτητη και η επαφή με τα παιδιά τους, λογική και δίχως εξαρτήσεις ή πικροχολιές.

Ασφαλώς και δεν αποτελώ κλασσικό δείγμα διότι κάθε περίπτωση είναι και ιδιαίτερη. Αλλά απαντώ στο οτι δεν παίζει ρόλο η ηλικία των παιδιών οπωσδήποτε. Σημασία έχει να μη νοιώσουν απόρριψη από τον περίγυρο ή αποξένωση από τον γονιό. Σημασία έχει να διατηρήσουν την εκτίμησή τους και για τους δυο γονείς. Τη σιγουριά οτι γι αυτούς, το παιδί τους δεν είναι μέσον πίεσης προς τον πρώην σύντροφο κι ούτε διαπραγματεύσιμο εμπόρευμα.

Αυτό νομίζω οτι θα υφίσταται για πολύ ακόμη, ανάμεσα στα ζευγάρια που χωρίζουν. Και κανένας νόμος δεν μπορεί να υπερασπιστεί το παιδί παρά μόνο επιφανειακά. Οι καυγάδες στο σπίτι και οι πληγές που ανοίγουν, δεν φτάνουν πάντα στα δικαστήρια. Είναι καθαρά θέμα παιδείας των ενηλίκων.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-07, 23:41
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Θα ήθελα να θυμήσω ένα άλλο θέμα που είχε θίξει ο Μίλτος πριν από καμιά δεκαριά μέρες αν θυμάμαι και που άπτεται της τωρινής μας συζήτησης:
Ενδοοικογενειακή βία!
Είμαστε αμετακίνητα τοποθετημένοι εναντίον του χωρισμού; Τί τους κάνουμε σ' αυτήν την περίπτωση τους αφορισμούς "όταν έχεις παιδιά τα βάζεις πάνω από τον εαυτό σου";
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-01-07, 11:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Διάβασα προσεκτικά τα μηνύματα σας και προσωπικά δεν ήθελα και πολύ να αναμιχθώ γιατί ίσως να μην δικαιούμαι του λόγου.

Θα σας πω μια ιστορία πολύ καλού μου φίλου και μαζί με την ιστορία αυτή θα θέσω και μια νέα διάσταση που μέχρι σήμερα αν είμαι προσεκτικός δεν την είδα.

Ο φίλος δημιούργησε μια σχέση από τα φοιτητικά του χρόνια, ζούσαν μαζί 9 χρόνια πριν αποφασίσουν να παντρευτούν. Γίνεται ο γάμος και η μετά από ένα χρόνο μένει και σε ενδιαφέρουσα.

Γεννιέται το παιδί και σε 8 μήνες από την γέννηση του, του εξηγεί ότι έχει δεσμό με άλλον και ότι πρέπει να χωρίσουν.

Απιστία λοιπόν είναι ο τομέας που δεν ασχοληθήκατε μαζί του στην συζήτηση σας, απιστία που έχει σαν αποτέλεσμα τα περισσότερα διαζύγια.

Εγώ δεν θα χαρακτήριζα με τα καλύτερα λόγια αυτή την κοπέλα, είχε έναν άνδρα κοντά της για περίπου 11 χρόνια, κατά γενική ομολογία κούκλος μέχρι που τον φωνάζαμε για πλάκα μανεκέν, διευθυντής σε μεγάλη εταιρεία.

Άρα έχουμε εμφάνιση, γνωριμία πολλών ετών, οικονομική αποκατάσταση, φανταστικό σπίτι και έναν άνθρωπο από τους πιο ανοιχτόκαρδους που έχω γνωρίσει. Αυτά τα ξεπέρασε όλα, συν ένα παιδάκι 8 μηνών και ζήτησε διαζύγιο επειδή της γούσταρε ο άλλος.

Εγώ δικαιολογία δεν μπορώ να βρω, θα είμαι λίγο αυστηρός μαζί της και θα πάω και παρακάτω.

Όταν σε μια σχέση το εγώ υπερισχύει του εμείς φασκουλοκουκούλοστα, πάμε στα αδιέξοδα και οι δικαιολογίες είναι απλά δικαιολογίες.

Την τελευταία φορά που μου συνέβη να συνδεθώ και να φτάσω στα σκαλιά της εκκλησίας, έγινε κάτι, μια ενέργεια που με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι δεν πάμε καλά. Με βασάνισε εκείνη η απόφαση και δεν σας κρύβω ότι με βασανίζει ακόμα, φοβάμαι όμως ότι οι εξωτερικοί παράγοντες του ζευγαριού, ήταν τόσο ισχυροί, που η σχέση θα κατέληγε σε αδιέξοδα και σε συνεχείς έριδες.
Ποτέ δεν θα μάθω αν αποφάσισα σωστά ή λάθος, ήμουν όμως σε μια ηλικία που το μυαλό δούλευε ορθολογικά και όχι πολύ παρορμητικά.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 01-02-07, 20:17
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διάβασα με προσοχή όσα έγραψες Στέλιο. Δεν έχω κάτι να αντιτάξω ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΗ περίπτωση, γιατί απλά δεν γνωρίζω τα πρόσωπα και δεν μπορώ να κρίνω. Εκ πρώτης όψεως, όλο το κρίμα στο λαιμό της συζύγου. Στα λιοντάρια, πάραυτα! Όμως ίσως ξέρεις την ιστορία, από την πλευρά του φίλου σου (ίσως και του φύλου σου). Μίλησες ποτέ μ' αυτήν την κοπέλα; Ξέρεις πώς μπορεί να ένοιωσε ή πώς μπορεί να κινήθηκε;
Σίγουρα φαίνεται απαράδεκτο. Εγω δεν υποστηρίζω οτι έτσι είναι το φυσιολογικό και να το επικροτούμε. Ούτε πως η γυναίκα αυτή έπραξε οπωσδήποτε ώριμα. Όμως σε μια σχέση ή γάμο, υπάρχουν κερκόπορτες που δεν τις βλέπουν οι τρίτοι πάντοτε. Κι επίσης πιθανολογώ να ήταν αυτή η μάνα, από τις καλύτερες του κόσμου όσον αφορά το παιδί της. Δεν έχει να κάνει με το αν δεν υπήρξε καλή σύζυγος.
Κι εκείνο που αναρωτιέμαι είναι το πόσο εύκολα μπορεί να κοιτάξει αλλού ένα παντρεμένο άτομο. Πόσο του επιτρέπεται και πόσο το κατακεραυνώνουμε. Δεν συζητώ για την περίπτωση που αναφέρεις. Αφορμή παίρνω για γενικότερο προβληματισμό. Ακόμα και στην εποχή μας όπου -υποτίθεται- οτι έχουν προοδεύσει οι αντιλήψεις, έναν άντρα που τσιλιμπουρδίζει θα τον πούμε μπερμπαντάκο ενω την αντίστοιχη γυναίκα θα την βγάλουμε του σκοινιού και του παλουκιού. Δεν ξέρω πόσο ευσταθεί αυτή η αντιμετώπιση.
Ασφαλώς και θέλω την οικογένεια δεμένη και μονιασμένη αλλά εκείνο που ξέρω, είναι οτι συνήθως όταν υπάρχει παιδί, θα πρέπει να έχει σοβαρό λόγο η γυναίκα για να προβεί σε απιστία. Αυτό που εξετάζουμε όμως εδώ, είναι και το τί μπορεί να γίνει ύστερα από κάτι τέτοιο. Πώς νομίζουμε οτι πρέπει να ξημερώσει η επόμενη μέρα;
Να καταπιεί ο πληγωμένος σύντροφος το θέμα και να πάνε παρακάτω, κουβαλώντας το βάρος και τις υποψίες στο μέλλον; Να πάρει το καπέλλο του/της και να τρέξει στο δικηγόρο; Να κάνει αντίποινα; (κοιτάτε μην απαντήσει ναι, κανείς) ή να κάνει σκηνές και δράματα (μετα ή άνευ δικηγόρου);
Και καλά, αν ο άλλος έχει επανέλθει, πάει καλά. Αν όμως το έχει βάλει αμέτι μουχαμέτι να την καταβρεί με το νέον έτερον ήμισυ; Τί γίνεται τότε; Κρατας τον πρώην σύντροφο δεμένο πισθάγκωνα επειδή υπάρχουν παιδιά; Ποιός λέει οτι οφείλεις να το κάνεις αυτό στα παιδιά; Που είναι "ο σεβασμός προς τον άλλον" που θα τους διδάξεις; Πού είναι η αξιοπρέπεια; Λεπτές ισορροπίες.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 01-02-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις τελικά να πεις στο κείμενο σου. Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω και τις δύο πλευρές του δικού μου παραδείγματος, θέλω απλά να σου πω, ότι η συμπεριφορά του συζύγου ήταν άψογη, στάθηκε με αξιοπρέπεια στην άκρη και διευκόλυνε την σύζυγο του στο διαζύγιο, κάτι για το οποίο εγώ δεν ξέρω αν θα είχα το κουράγιο να το κάνω έτσι.

Το παράδειγμα μου το έφερα απλά για να δώσω μια άλλη διάσταση, που δεν είχατε αναφέρει στις μέχρι τότε συζητήσεις σας. Όσο και αν το ψάξω δεν μπορώ να βγάλω και θύμα την γυναίκα εκείνη, δεν το χωράει ο νους μου, τόσο μακρόχρονη σχέση να σπάει αμέσως μετά την γέννηση του παιδιού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.