Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Ζηλεύετε τον/την σύντροφό σας;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 02-09-09, 22:10
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
να τρέξω ? ? ? όχι δα . . με ενδιαφέρει να ακούσω μία αντίθετη γνώμη . .άλλωστε για να είμαι ειληκρινής επιχειρηματολογείτε πολύ ορθά και κατανοητά .
Όχι πληθυντικούς, έλεος! Ούτε αριστοκράτης είμαι, ούτε καλύτερός σου σε κάτι. Και ενδέχεται να είμαι και μικρότερος.


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
μιλάω όμως πάντα για ελεγχόμενα επίπεδα ζήλειας και όχι καταστροφικά , και για την πλειοψηφία .
Στην πλειονότητα του κόσμου, η ζήλια λειτουργεί τελείως καταστροφικά όμως. Όπως και να'χει, θα δοκιμάσω να γράψω πώς το βλέπω. θα βγει τελείως σουρεαλιστικό το κείμενο γιατί δεν έχω κοιμηθεί και μάλλον έχω και ψιλοπαραισθήσεις. Αν το πράσινο ψάρι έχει πρόβλημα, θα συνεχίσω το μήνυμα αύριο.


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν σας ενοχλεί δηλαδή αν ο / η σύντροφος είναι αδιάφορος / η στο πλαίσιο μίας "πολιτισμένης " σχέσης ?
Τι σχέση έχει η αδιαφορία με την έλλειψη ζήλιας; Αν τα δύο συσχετίζονται, τότε και τα αντίθετα συσχετίζονται. Άρα, το ενδιαφέρον στη σχέση εκφράζεται ως ζήλια; Δε νομίζω.

Εδώ οφείλω να σε προειδοποιήσω ότι είμαι polyamorous/πολυφιλικός. Και πολύ φιλικός, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Τώρα ίσως είναι κατάλληλη στιγμή να φύγεις τρέχοντας γιατί αφ'ενός πρέπει να σε έχω τρομοκρατήσει με την ακατάσχετη ανωμαλία μου (μπου), αφ'ετέρου αρχίζει η αμπελοφιλοσοφία (χικ).

Υπάρχουν δύο είδη ζήλιας: το ένα είναι η επιθυμία αυτού που δεν έχεις, και το άλλο είναι το αρνητικό συναίσθημα που νιώθεις όταν κάποιος άλλος επιθυμεί αυτό που έχεις. (υπάρχουν κι άλλοι διαχωρισμοί/ορισμοί, αλλά ας μείνουμε εδώ προς το παρόν)

Πχ αν κάποιος μου κλέψει το laptop, θα μου ανέβει η πίεση, θα δω κόκκινο (είναι και εταιρικό το ρημάδι), θα βρω πού μένει και θα του συστήσω τον καλό μου φίλο τον κ. Τσιμεντόλιθο στο κ. Κεφάλι. Και είμαι και πράος τύπος, να φανταστείς.

Και τα δύο είδη ζήλιας όμως λειτουργούν μόνο με περιουσιακά στοιχεία.

Όταν λοιπόν ζηλεύεις το σύντροφό σου με τη δεύτερη έννοια, ενδόμυχα τον βλέπεις ως περιουσιακό στοιχείο και του αφαιρείς βασικά ανθρώπινα δικαιώματα και χαρακτηριστικά. Ο άνθρωπος που κατά τ'άλλα αγαπάς εξισώνεται μέσω της ζήλιας με ένα μοσχάρι, ένα χωράφι, ένα αυτοκίνητο ή ένα laptop (να τα μας πάλι...).

Και ναι μερικοί (χοντρ)άνθρωποι είναι κτηνοτρόφοι (μουυυ) και αντιμετωπίζουν το έτερό τους ήμισυ σα ζώο για μάντρωμα, αλλά στους περισσότερους πολιτισμένους ανθρώπους, αυτό φαίνεται ξένο. (κι όμως, έτσι αντιδρούν όταν ζηλεύουν)

Για μερικά φρικιά από μας όμως (ζούμε ανάμεσά σας), ο έρωτας είναι καθ'όλα θετικό συναίσθημα, και αρνούμαστε να φερθούμε στους συντρόφους μας σα να είναι κτήματά μας.

Σε προσωπικό επίπεδο, μου είναι τελείως αδύνατο να δω έναν άνθρωπο ως αντικείμενο ή περιουσιακό στοιχείο. Ακόμα και γλωσσικά, δε χρησιμοποιώ εκφράσεις όπως «μου ανήκεις», «είσαι δικιά μου», κλπ. Με ξενίζουν. Αντίστοιχα δε θέλω και οι σύντροφοί μου να με βλέπουν ως περιουσιακό στοιχείο.

Αντίθετα, πιστεύω ότι οι σύντροφοί μου βρίσκονται μαζί μου από επιλογή τους, όχι υποχρεωτικά. Είναι ευφυείς, ανεξάρτητοι άνθρωποι που επέλεξαν να είναι μαζί μου, κι αυτό με τιμά. Για μένα αυτό το δικαίωμα επιλογής και η ελευθερία τους, δίνουν στη σχέση πολύ μεγαλύτερη αξία.

Αυτό σημαίνει ότι δεν τους αγαπώ; Όχι. Σημαίνει ότι δεν ενδιαφέρομαι; Κάθε άλλο! Σημαίνει ότι δεν έχω πάθος στη σχέση μου; Σε καμία περίπτωση! Απλά το πάθος επικεντρώνεται σε άλλα συναισθήματα.

Μια σχέση που έχει ως μεγάλο μέρος της τη ζήλια πάσχει από κάποια προβλήματα:

* Κτητικότητα. Γι'αυτή έγραψα πιο πάνω. Αυτή δεν εξαλείφεται εύκολα αν την έχεις έμφυτη, αλλά αν έχεις ανοικτό μυαλό και καλή θέληση αντιμετωπίζεται αν προσέξεις τα παρακάτω.

* Έλλειψη εμπιστοσύνης. Αν ο σύντροφός σου καταπατάει τους κανόνες της σχέσης (πχ όχι καφέ / συναναστροφές / εξόδους / σεξ με τρίτους, ή ό,τι άλλους κανόνες έχει η σχέση), τότε η εμπιστοσύνη πάει κατά διαόλου και η σχέση υποσκάπτεται. Η κτητικότητα και η ζήλια είναι αναμενόμενα συμπτώματα μιας σχέσης χωρίς εμπιστοσύνη (ή επικοινωνία ­— βλ. πιο κάτω).

* Ανασφάλεια. Καλλιεργείται ως αποτέλεσμα των πιο πάνω παραγόντων, και υπονομεύει κι αυτή τη σχέση.

* Έλλειψη επικοινωνίας/ειλικρίνειας. Η επικοινωνία (μαζί με την εμπιστοσύνη και την αγάπη) είναι απαραίτητα συστατικά μιας σχέσης. Οι περισσότεροι νομίζουν ότι αρκεί μόνο η αγάπη, αλλά δεν είναι έτσι. Αν αφήνεις πράγματα στην τύχη, αν δεν επικοινωνείς με το σύντροφό σου τα καλά και τα κακά, τις ανάγκες και τα προβλήματα, τότε υποσκάπτεις τις άλλες δύο βάσεις της σχέσης (εμπιστοσύνη και αγάπη) καταστρέφοντας τη σχέση εκ των έσω.

Εν ολίγοις, μπορείς να έχεις μια σχέση με πολύ πάθος, αρκεί να προσέξεις, εκτός από την αγάπη, και την επικοινωνία και την εμπιστοσύνη. Αυτά τα τρία λειτουργούν ως τρίποδας της σχέσης. Αν σταματήσεις να στηρίζεις το ένα, η σχέση δε μπορεί να σταθεί πια.



Γενικά η άποψη ότι είμαι άρρωστος ή ψυχρός ή ρομπότ επειδή δεν κατασκοπεύω / καταδυναστεύω τους συντρόφους μου είναι φοβερά συνηθισμένη και σχεδόν δε με αγγίζει πια. Εγώ ο ίδιος και οι σύντροφοί μου, όμως, έχουμε δει και τις δύο πλευρές και ξέρουμε τι λειτουργεί καλύτερα για μας τους ίδιους. Δεν περιμένουμε να λειτουργήσει για πολλούς άλλους, ούτε έχουμε όρεξη να αλλάξουμε γνώμη σε κανέναν. Αν για κάποιον άλλο (την πλειονότητα των ανθρώπων) αγάπη είναι να διαβάζεις κρυφά τα SMS των συντρόφων τους και να τους παρακολουθείς, ας είναι. Για μας αυτό είναι άρρωστη σχέση, κι όση αγάπη και να'χεις, δε θα κρατήσει για πολύ.



(σου το είπα ότι θα βγει σουρεαλιστικό και μακρινάρι, χεχε — σίγουρα άφησα κενά, αλλά είμαι εξαντλημένος αυτή τη στιγμή, και αν κατάφερα να συντάξω 2-3 προτάσεις σωστά είμαι ικανοποιημένος. Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για κάτι, ρώτα ελεύθερα)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-09-09, 22:37
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
όντως λίγο μεγάλο κείμενο

θα επικεντρωθω σε καποια σημεια που θέλω να διευκρινήσω .

Συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που θέτεις ( ενικός ) τα πράγματα οφείλω όμως να πω κατι .

Προσωπικά για να ζηλέψω πρέπει ή να μην τον εμπιστεύομαι πια ή να έχει κάνει / πεί κάτι που δεν μου αρέσει ( στο πλαίσιο των κανόνων της σχέσης ) .
Απεχθάνομαι το ψάξιμο συρταριών / ατζέντας / sms / laptop κτλ . Γιατί πολύ απλά , οτάν φτάεις στο σημείο αυτό δεν τίθεται θέμα ζήλειας αλλά χάσματος μέσα στην σχέση .

Δεν είπα ποτέ ότι βλέπω σαν αντικείμενα τους συντρόφους μου , αντίθετα όπως εγώ επιζητώ και καμιά φορά απαιτώ τον χώρο / χρόνο μου έτσι παρακινώ και εκείνους .

τελικά , ο τρόπος με τον οποίο βλέπω και αντιμετωπίζω τη ζήλεια δεν έχει να κάνει με στέρηση δικαιωμάτων αλλά σεβασμό αυτών .

Θα ζηλέψω όταν είμαστε σε ένα δείπνο και εσύ γλυκοκοιτάς τη σερβιτόρα και θα σου πώ ευγενικα οτι με ενοχλεί . Όπως φαντάζομαι ότι θα ενοχλούσε και εσένα .
Αν όμως αφού σου το πω , εσύ αντί να σταματήσεις της κλείσεις το μάτι με νόημα ε , συγνώμη αλλά θα γίνει χαμός . Πολιτισμός ξε-πολιτισμός κάποια πράγματα δεν τα ανέχομαι .

Και για τα τυπικα : μικροτερος / η να είσαι αποκλείεται εκτός και αν ομιλούμε για ψυχικη ηλικία . Εκεί θα το δεχτω .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-09-09, 00:28
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 15:56
Φύλο: Άντρας
ω-ρε γλέντια
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-09-09, 11:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
όντως λίγο μεγάλο κείμενο
Και ήμουν και κουρασμένος. Φαντάσου πόσο χειρότερα μπορούν να γίνουν τα πράγματα.


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά για να ζηλέψω πρέπει ή να μην τον εμπιστεύομαι πια ή να έχει κάνει / πεί κάτι που δεν μου αρέσει ( στο πλαίσιο των κανόνων της σχέσης ) .
Συμφωνούμε! Ως προς τα διαδικαστικά, κάθε φορά που νιώθω κάποια αρνητικά συναισθήματα στα πλαίσια σχέσης, ανακαλύπτω ότι πηγάζουν από κάποια ανάγκη/επιθυμία που δεν έχω ακόμα συζητήσει, συνήθως γιατί δεν την είχα συνειδητοποιήσει ως τη στιγμή που με «δαγκώνει». Σ'αυτή τη φάση έχω την επιλογή να συζητήσω αυτό που μόλις ανακάλυψα για τον εαυτό μου, ή να επιρρίψω ευθύνες στο σύντροφό μου. Προσωπικά επιλέγω να το συζητήσω πριν αρχίσω να σπάω πράγματα. Στην τελική ανάλυση δε μπορώ να περιμένω να διαβάζουν και τη σκέψη μου (ειδικά όταν είναι και σκέψεις που δεν είχα συνειδητοποιήσει).


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Απεχθάνομαι το ψάξιμο συρταριών / ατζέντας / sms / laptop κτλ . Γιατί πολύ απλά , οτάν φτάεις στο σημείο αυτό δεν τίθεται θέμα ζήλειας αλλά χάσματος μέσα στην σχέση .
Για μένα η κατασκοπία ή το ψάξιμο συρταριών κλπ ισοδυναμεί με άμεσο τερματισμό της σχέσης. Δουλεύω και σ'ένα χώρο που συχνά μου εμπιστεύονται ευαίσθητα στοιχεία και πληροφορίες. Φαντάσου πώς θα φαινόταν αν πχ η γυναίκα ενός διευθυντή τράπεζας έψαχνε τις θυρίδες της τράπεζας γιατί πίστευε ότι ο άντρας της την απατούσε...


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είπα ποτέ ότι βλέπω σαν αντικείμενα τους συντρόφους μου , αντίθετα όπως εγώ επιζητώ και καμιά φορά απαιτώ τον χώρο / χρόνο μου έτσι παρακινώ και εκείνους .
Ούτε εγώ είπα κάτι τέτοιο για σένα, δε σε γνωρίζω άλλωστε! Η συγκεκριμένη κατηγορία ζήλιας όμως είναι άμεσα συνδεδεμένη με την κτητικότητα. Με την ευκαιρία, υπάρχουν κι άλλα συναισθήματα καταλήγουν σ'αυτό το είδος ζήλιας χωρίς να περάσουν από την κτητικότητα (πχ ανασφάλεια, φόβος απώλειας, κλπ), αλλά δεν έχουμε ονόματα για όλα αυτά στις περισσότερες γλώσσες, κι έτσι τα βάζουμε στο ίδιο καλάθι με τη ζήλια — πχ στα Αγγλικά έχουμε τις μη συνώνυμες λέξεις envy και jealousy.

(Ξέρεις, πχ, ότι υπάρχει συναίσθημα αντίθετο της ζήλιας; )

Χαίρομαι πολύ πάντως που διεκδικείς (και δίνεις) χρόνο και χώρο. Κι εγώ το ίδιο κάνω, και οι σύντροφοί μου έχουν την ίδια ανάγκη. Είναι δύσκολο για πολλούς, ειδικά όταν η λαϊκή σοφία ορίζει τον έρωτα ως την ανάγκη να είσαι μαζί με κάποιον όλη την ώρα και να μην τον/την αφήνεις από τα μάτια σου ποτέ.


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ζηλέψω όταν είμαστε σε ένα δείπνο και εσύ γλυκοκοιτάς τη σερβιτόρα και θα σου πώ ευγενικα οτι με ενοχλεί . Όπως φαντάζομαι ότι θα ενοχλούσε και εσένα .
Χαίρομαι που θα το συζητήσεις ευγενικά, αυτό ακριβώς είναι που προσπαθώ να πω.

(όχι, εμενα δε με ενοχλεί. Τρεις λόγοι! Πρώτον, το ωραίο είναι για να το θαυμάζεις. Το ότι θαυμάζεις έναν ωραία άντρα ή μια ωραία γυναίκα δε σημαίνει ότι θα παρατήσεις το/τη σύντροφή σου για να πας με εκείνον/η. Εκτός πια και το μόνο που μετράει στην επιλογή συντρόφου είναι το ωραίο παρουσιαστικό. Αν ο θαυμασμός του ωραίου ήταν απιστία, θα ήταν απιστία και να θαυμάζεις κλασσικά αγάλματα. Δεύτερον, οι σύντροφοί μου [που συνήθως θαυμάζουν και ωραίους άντρες και γυναίκες, πολλές φορές ασχέτως σεξουαλικών προτιμήσεων], μπορούν να δουν ένα όμορφο κορμί στο δρόμο και παρ'όλα αυτά επιλέγουν να μείνουν μαζί μου. Κοπλιμέντο είναι. Η συμπεριφορά σου λέει «κοίτα τι ωραίος/-α που είναι αυτός/-η! Αλλά εγώ θέλω εσένα». Τρίτον, το να κοιτάς όμορφες υπάρξεις είναι έμφυτη, ενστικτώδης συμπεριφορά και στα δύο φύλα. Αν δεν ήταν, δε θα έπαιζε σε ταινίες ο Brad Pitt και η Angeline Jolie, αλλά ο Καραμανλής και η Μπακογιάννη)

Α, επίσης: δε παίρνω τίποτα δεδομένο, και εξηγώ από την αρχή τι μου αρέσει και τι δε μου αρέσει να κάνει ο σύντροφός μου. Σε πολλές περιπτώσεις, ειδικά τα τελευταία χρόνια, εξηγώ πώς βλέπω τα πράγματα πολύ νωρίς, για να μην υπάρχουν περιθώρια παρεξηγήσεων ή έλξης που δε μπορεί να πάει πουθενά γιατί δε μπορεί να υπάρξει συμφωνία προτιμήσεων/χαρακτήρα. Στις περισσότερες σχέσεις γύρω μας, και τα δύο άτομα έχουν στο μυαλό τους ένα σύνολο κανόνων που νομίζουν ότι είναι αποδεκτοί από όλους, αλλά δεν είναι έτσι τα πράγματα. Αυτές οι παρεξηγήσεις είναι υπεύθυνες για πολλούς μπελάδες στις σχέσεις (και για ολόκληρα είδη κωμωδίας στο θέατρο και τον κινηματογράφο).


Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Και για τα τυπικα : μικροτερος / η να είσαι αποκλείεται εκτός και αν ομιλούμε για ψυχικη ηλικία . Εκεί θα το δεχτω .
Αν μου πεις πώς μετράμε ψυχική ηλικία θα σου πω πόσο είμαι. :P
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-09-09, 12:55
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ωραία . . και αφού βρήκαμε έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας λύσε μου την εξής απορία :

δεδομένου οτι το ωραίο είναι για να το θαυμάζεις ( πράγμα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη ) , μου λές ότι εάν ο / η συνοδός σου έκανε τα γλυκά μάτια σε " κάτι " ωραίο . . δεν θα σε ενοχλούσε καθόλου αλλά θα το επικροτούσες και από πάνω ? ? ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-09-09, 13:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
δεδομένου οτι το ωραίο είναι για να το θαυμάζεις ( πράγμα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη ) , μου λές ότι εάν ο / η συνοδός σου έκανε τα γλυκά μάτια σε " κάτι " ωραίο . . δεν θα σε ενοχλούσε καθόλου αλλά θα το επικροτούσες και από πάνω ? ? ?
Εντελώς διαφορετικός ο θαυμασμός από τα ... "γλυκά μάτια".
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-09-09, 13:04
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντελώς διαφορετικός ο θαυμασμός από τα ... "γλυκά μάτια".
σε μένα τα λέτε ? ? ? μα εγώ το γνωρίζω και ηταν σαφές το παράδειγμα μου πιο πάνω . . άλλος το παιζει πολιτισμένος
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-09, 13:14
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
..για να επιταχυνω τη κουβεντα στο βαθος των ανθρωπινων σχεσεων...που παει σαν αυτοσκοπος...Εχω να προσθεσω οτι για οτι κανουμε στην σχεση που εχει ο καθενας μας..Εξαρταται απολυτα και χωρις συμψηφισμους απο την υγεια αυτης της σχεσης..και βεβαια απο την ειλικρινεια και την αληθινη ασυνηδητη - αυτοματη συμμετοχη-αποδοχη και των δυο μελλων σε αυτη.Παθογενεις σχεσεις εχουν σαν αποτελεσμα μεσα στα αλλα και την Ζηλεια...που περιγραφεται γλαφυροτατα απο ολους σας με αλλα λογια ο καθενας σας..Αν με διαβασατε σας ευχαριστω για αυτο που κανατε..ειναι σημαδι οτι παμε καλα..Λουστητε απο την αγαπη του συντροφου σας και λουστε με την δικη σας τον αλλον χωρις επιφυλαξεις...Εγω το κανω και απολαμβανω καθε καλη στιγμη ...αφου περαση η περιοδος ..πως να την πουμε;Test Drive..μαλλον για να εχουμε ενα δοκιμο ορο απο την πληροφορικη ..που ολοι καταλαβαινουμε καλα...βγαλτε ολες τις επιφυλαξεις σας για τον συντροφο σας και απολαφτε το δωρο της αγαπης που σας δωθηκε απλοχερα...και μην ξεχνατε ποτε οτι η επιλογη σας αυτη δοκιμαζεται καθε μερα ,καθε ωρα...και καθημερινα αποδεικνυεται στην πραξη....
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-09-09, 16:31
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
αλήθεια ? εγώ πάλι για κεφάλια . . .
Xaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !!!!!!!!!!!!!


Την πάτησες Νεαρέ !!!!!

Μπραβο Μαρία !!!!! Του την έφερες !!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-09-09, 16:37
Το avatar του χρήστη Alaman
Alaman Ο χρήστης Alaman δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-07-18 15:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπα . . . αν δώσει δικαίωμα . .

( και είναι πάντα μεταφορικό , δεν έχω τελειοποιησει την τεχνικη του κεφαλοθράυστη ακόμη :P )
Εδώ τα χάλασες ! Άμα δεν το ψάξεις πού θα βρείς το δικαίωμα ?
__________________
Δυοίν λεγόντοιν θατέρου Θυμουμένου ο μή αντιτείνων τοις λόγοις Σοφότερος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-09-09, 17:04
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Alaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ τα χάλασες ! Άμα δεν το ψάξεις πού θα βρείς το δικαίωμα ?
αναφέρω πιο πάνω ενα παραδειγμα . . .

α ! και ευχαριστώ για το " μπράβο " αν και δεν ξέρω γιατι το εισέπραξα . .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-09-09, 23:23
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραία . . και αφού βρήκαμε έναν κοινό κώδικα επικοινωνίας λύσε μου την εξής απορία :

δεδομένου οτι το ωραίο είναι για να το θαυμάζεις ( πράγμα που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη ) , μου λές ότι εάν ο / η συνοδός σου έκανε τα γλυκά μάτια σε " κάτι " ωραίο . . δεν θα σε ενοχλούσε καθόλου αλλά θα το επικροτούσες και από πάνω ? ? ?
Δεν θα το επικροτούσα. Θα το θεωρούσα δεδομένο, και το θεωρώ δεδομένο. Και κάθε τόσο θα ήμουν (και είμαι) εγώ που επιδεικνύω το ωραίο στο/-η συνοδό μου αν ξέρω ότι το εκτιμά.

Δεν το «παίζω πολιτισμένος», όπως κάπως φορτισμένα περιγράφεις τη συμπεριφορά μου. Δεν προσπαθώ να το παίξω κάτι. Έτσι είμαι, και έτσι είναι και οι σύντροφοί μου (είμαι «ανώμαλος» για τα δεδομένα των 99.9999% Δυτικών, αλλά δεν είμαι σε καμμία περίπτωση μόνος μου σ'αυτή τη ανωμαλία).

Καταλαβαίνω ότι αυτά που νιώθω σου είναι ξένα και σου προκαλούν έντονες αντιδράσεις (σε δουλεύω; Το παίζω ανώτερος; Με ποιο δικαίωμα σου επιβάλλω τι πρέπει να νιώθεις; ).

Δεν παίζω θέατρο, δεν προσποιούμαι στις σχέσεις μου, και δεν προσπαθώ να είμαι κάτι που δεν είμαι. Αν συμπεριφερόμουν όπως αξιώνει ο μέσος άνθρωπος, τότε θα το έπαιζα. Ως άνθρωπος δεν έχω απολύτως τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από αυτό που είμαι. Το ελάχιστο που είμαι περιλαμβάνει κι αυτά που νιώθω και σκέφτομαι. Δεν επιβάλλω σε κανέναν να σκέφτεται και να συναισθάνεται όπως εγώ, αλλά δεν επιτρέπω και σε κανέναν να μου ζητάει να σκέφτομαι και να αισθάνομαι κάτι ξένο για μένα.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 04-09-09 στις 14:25 Αιτία: χαμογελακι vs παρενθεση
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-09-09, 11:15
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 08:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
λοιπόν , η λέξη " πολιτισμένος " από μένα ήταν στο πλαίσιο του χιούμορ που διακατέχει καθε στιγμή μου και δεν ήταν ούτε φορτισμένη ούτε ειρωνική .

Όντως , με ξενιζει πάρα πολύ ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι το συγκεκριμένο θέμα αλλά προς Θεού ! κάνουμε διάλογο και ανταλλάσουμε απόψεις . Αυτή είναι η ουσία .

Δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι αυτά που μου παρεθεσες , γιατί φυσικά αν έτσι μπορώ να βελτιωθώ σαν σύντροφος εννοείται πως θα υιοθετήσω αυτή τη συμπεριφορά .

Κάθε γνώμη είναι δεκτή γιατί κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός .

Όσο για τις υποθέσεις , και τις " αρνήσεις " που γράφεις αναφερόμενος στο άτομο σου , θα μου επιτρέψεις να μην μπω καν στην διαδικασια να απαντήσω .

Έχε όμως υπ ΄όψιν σου , πως αν έστω και ένα από αυτά που υποθετικα αναφέρεις ίσχυαν δεν θα υπήρχε αυτός ο διάλογος .

Φιλικά
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-09-09, 23:13
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν σου κρύβω ότι σκέφτομαι αυτά που μου παρεθεσες , γιατί φυσικά αν έτσι μπορώ να βελτιωθώ σαν σύντροφος εννοείται πως θα υιοθετήσω αυτή τη συμπεριφορά .
Δεν τα ανέφερα αυτά για να σου προτείνω να τα υιοθετήσεις! Από την εμπειρία μου ως τώρα, αυτό ή το έχεις ή δεν το έχεις. Δε μπορείς να το υιοθετήσεις (ή να το εγκαταλείψεις). Επίσης δεν τα έγραψα για να κάνω φιγούρα, με διάθεση να αποδείξω ότι είμαι ανώτερος ή καλύτερος (δεν είμαι· και δεν είμαι). Αν εσένα σου'ρχεται να σπάσεις κεφάλια, με γεια σου με χαρά σου! Βρίσκεσαι στην πλειονότητα, άλλωστε, και θα έχεις πάντα συντρόφους. (για μας τους ανώμαλους/φρικιά είναι πολύ πιο δύσκολο αυτό, μια και όπως φαντάζεσαι σπανίζει πολύ το είδος)

Το όλο νόημα των σεντονιών που έγραψα είναι να έχεις υπ'όψη σου πάντα ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι, και ότι δε δουλεύουν όλοι με τον ίδιο τρόπο — μερικές φορές αυτό που εσύ θεωρείς 100% απόλυτο και δεδομένο δεν είναι έτσι, και κάθε μέρα που περνάει θα ανακαλύπτεις ότι όλο και λιγότεροι «κανόνες» για την ανθρώπινη συμπεριφορά είναι κανόνες.
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 04-09-09 στις 23:22
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-09-09, 23:24
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Από την εμπειρία μου ως τώρα, αυτό ή το έχεις ή δεν το έχεις.
Το πιο κορυφαίο είναι να υποβάλλεσαι σε σκηνές "ζηλοτυπίας" επειδή δε δημιουργείς σκηνές ζηλοτυπίας!!
Όλα τα λεφτά της αυτοπεποίθησης...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.