Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-10-08, 16:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Naias Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί συμβαίνει αυτό και πώς, θα συμφωνήσω με τον varth...ότι είναι μεγάλη συζήτηση...!
να υποθέσω πως αυτός ήταν ο απώτερος σκοπός του κι όχι το α) ναι, β) όχι, γ) δεν ξέρω, δεν απαντώ...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην purple anemone για αυτό το μήνυμα:
mimo (16-10-08)
  #32  
Παλιά 16-10-08, 16:36
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων

Ένας παράγοντας μπορεί απλά να είναι η διαπαιδαγώγηση που έχει δεχτεί ο καθένας παιδί, υπάρχουν άνδρες οι οποίοι μεγαλώσαμε μαθαίνοντας πως οι γυναίκες είναι άνθρωποι, και όχι αντικείμενα. και έχουμε φίλες τις οποίες (αν και τις ξέρουμε για πάνω από 15 χρόνια) ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΗΚΑΜΕ ποτέ να τις δούμε ερωτικά.
Πρέπει όμως εδώ να τονίσω πως μπορεί σε αυτό να βοήθησαν οι καλόγριες στο νηπιαγωγείο, τα γαλλικά και το ακορντεόν....
Συμφωνώ! Πιστεύω ότι η διαπαιδαγώγιση είναι ο κύριος παράγοντας στη διαμόρφωση προσωπικότητας άρα ο κύριος παράγοντας σε όλες τις "εκφάνσεις" της - στάσεις και συμπεριφορές!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-10-08, 16:44
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε λιγο θα το περασουμε το θεμα και απο την μηχανη του Κυμα και ο Αντρεας στο Ακορντεον....Κολλησε και στις καλογριες...Ο Καθενας αντιδρα οπως εχει μαθει απο το σπιτη του και εξαρτατε και απο το περριβαλον αλλα ΟΧΙ μονον....Αν οι οικογενεια του υπηρξε αρμονικη τοτε τα βιωματα του τον κανουν να βλεπει τον γαμο σαν συνεχεια ...γιατι εκει καταληγουν ΟΛΑ...Αλλα παλι το θεμα μας δεν ειναι τουτο αλλα οι σχεσεις των φυλλων.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-10-08, 08:07
Το avatar του χρήστη epsilon
epsilon Ο χρήστης epsilon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-09 22:42
Φύλο: Γυναίκα
Στο αρχικό ερώτημα που έθεσες, αν "Μπορεί να αναπτυχθεί υγιείς Φιλία (με κεφαλαίο το Φ) ανάμεσα σε δύο άτομα του αντίθετου φύλου." λέω πως ναι, μπορεί να αναπτυχθεί, αλλά αυτό το καθορίζει η γυναίκα. Αν ερωτικά καλύπτεται αλλού, θα διατηρήσει μια ωραία φιλία. Ο άντρας ... χμ, λίγο δύσκολο να αρνηθεί την πρόταση. Οπότε η διαπίστωσή σου για τις διαφορετικές απαντήσεις αντρών - γυναικών νομίζω πως έχει βάση.

Στη διευκρινιστική ... εγκύκλιο
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
το ερώτημα είναι [I]αν εμπλέκεται το ερωτικό στοιχείο σε μία φιλία ατόμων διαφορετικού φύλου.
λέω ότι πάντα εμπλέκεται και είναι οι συγκινητικές μικρολεπτομέρειες από τον άντρα προς τη γυναίκα, που κάνουν όμορφη τη ζωή, όπως η προσφορά ενός λουλουδιού, η παραχώρηση προτεραιότητας στην είσοδο και άλλα τέτοια ωραία. Φίλοι είμαστε, όχι και "φιλαράκια", δεν καταργείται η φύση. Και πόσο λίγοι άντρες το γνωρίζουν...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-10-08, 09:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Το ερώτημα θα έπρεπε να είναι "Πως βλέπετε εσείς την φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα".

Ο καθένας θα σας πει την ιστορία του, τα βιώματα του, τις επιθυμίες του.

Για παράδειγμα άνθρωπος που δεν έχει βιώσει την λέξη Φιλία, όπως την γράφω, δεν μπορεί να εκφράσει άποψη για το θέμα. Πολύ μάλλον για την φιλία των δύο φύλων.

Αν είσαι ικανός να δίνεις χωρίς να παίρνεις, να προσφέρεις χωρίς να σου προσφέρουν, να ταπεινώνεσαι χωρίς να ταπεινώνεις, τότε μάλλον είσαι και ικανός να έχεις αληθινούς φίλους, ανεξάρτητα φύλων.

Άκουσα και πολλά κουφά, με το συμπάθιο, για τις προδιαγραφές ανάπτυξης φιλίας.

Έχω σπουδαίους φίλους και σπουδαίες φίλες. Δεν υπάρχει τίποτα πιο αγνό, πιο όμορφο, πιο καταλυτικό.

Δεν βρίσκω καμιά διαφορά στο μοίρασμα της σκέψης μας, χωρίς να υπολογίσουμε ότι και στις ιδιαίτερες σχέσεις με το άλλο φύλο, μπορούν να παίξουν καταλυτικό ρόλο, στον συμβουλευτικό τομέα.

Το μόνο ερώτημα είναι, πόσα μπορείς να δώσεις και πόσο μπορείς να πάρεις. By default δεν είναι όλοι καλοί φίλοι και φίλες, δεν μπορείς να τους εμπιστευτείς όλους, θα πρέπει να κάνει γερή επιλογή που θα έχει και υψηλό ρίσκο.

Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα, υπάρχει, φτάνει να μπορείς να το δεχτείς
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-10-08, 11:04
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδη τι μας λε με ολα τα πιο πανω...Φιλια Υπο Συνθηκες! ή Δεν καταλαβα σωστα...Και τι διαφορετικο και κουφο γραψαμε ολοι εμεις που γραφουμε;
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-10-08, 14:17
Το avatar του χρήστη Dion
Dion Ο χρήστης Dion δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-10-08 17:57
Φύλο: Άντρας
Φιλία δεν νομίζω ότι υπάρχει!!!!
Ούτε μεταξύ αδνρών, ούτε μεταξύ γυναικών και ούτε μεταξύ ανδρών και γυναικών. Η φιλία είναι μια ανάγκη που δημιούργησε ο άνθρωπος, γιατί νόμιζε ότι θα μπορούσε να αντιμετωπίση κάποια πράγματα καλύτερα. Οι περισσότεροι δημιουργού φιλίες για να αντιμετωπίσουν δύσκολες καταστάσεις και όταν έρχονται αυτές οι δυσκολίες τότε διαποιστώνουν ότι δεν τους βοήθησε κανείς, αλλά τις ξεπέρασαν μόνοι τους.
Κάντε μια αναδρομή στο παρελθόν σας και σκεφτείτε πόσα άτομα τα θεωρούσατε φίλουσ σας και πόσα σας βοήθησαν όταν είχατε κάποια προβλήματα, πόσα άτομα σας είπαν το πρόβλημά τους και πόσα βοηθήσατε; Είμαι σίγουρος ότι θα μου απαντήσετε ότι βοηθήσατε τουλάχιστον ένα άτομο. Το άτομο αυτό σας συμπαραστάθηκε όταν το είχατε ανάγκη;
Μήπως τελικά δεν έχετε "φίλους" αλλά "παρέα";
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-10-08, 19:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Dion Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάντε μια αναδρομή στο παρελθόν σας και σκεφτείτε πόσα άτομα τα θεωρούσατε φίλουσ σας και πόσα σας βοήθησαν όταν είχατε κάποια προβλήματα, πόσα άτομα σας είπαν το πρόβλημά τους και πόσα βοηθήσατε; Είμαι σίγουρος ότι θα μου απαντήσετε ότι βοηθήσατε τουλάχιστον ένα άτομο. Το άτομο αυτό σας συμπαραστάθηκε όταν το είχατε ανάγκη;
Μήπως τελικά δεν έχετε "φίλους" αλλά "παρέα";
Εκφράζετε μια απίστευτη σιγουριά, που την στηρίζετε στις προσωπικές εμπειρίες.

Βγάζετε μονομερή συμπεράσματα και φοβάμαι ότι ο λόγος είναι, ότι δεν είχατε ποτέ φίλους, αλλά απλά ....παρέα. Μην γενικεύετε με τόσο απόλυτο τρόπο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-10-08, 19:30
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
λυπαμαι φιλτατε αν ετσι νομιζεις....ειναι σαφες οτι δεν ειχες την τυχη η την ευτυχια να εχεις φιλους με ολη τη σημασια της λεξης..φιλους που σου σταθηκαν οταν βρεθηκες σε κατασταση αναγκης που σε σηκωσαν οταν επεσες κατω που σε στηριξαν οταν ετρεμες στην βαση σου...

δεν θα βρεις αν βρεις πολλους τετοιους στην ζωη σου αν ομως βρεις κρατα τους με οση αγαπη μπορεις να διαθεσεις που ειναι και η μονη τροφη της φιλιας...

απαξιωνοντας τον "θεσμο" το μονο που θα πετυχεις ειναι να μην εχεις ποτε φιλους γιατι δεν θα ψαξεις να βρεις ποτε κατι που νομιζεις οτι δεν υπαρχει

αναμφισβητητα περισσοτεροι ειναι αυτοι που περιγραφεις που σαφως φερονται ετσι οπως λες... αλλα αυτο δεν ειναι λογος να χασεις τους υπολοιπους..

ακομα μπορει και η δικη σου συμπεριφορα να μην αφηνει καποιους να σε πλησιασουν τοσο που μια μερα να γινουν φιλοι σου

θα σου ελεγα ψαξε λιγο καλυτερα στην ζωη σου...το αποτελεσμα μπορει και να σε εκπληξει...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-10-08, 23:44
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Dion Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάντε μια αναδρομή στο παρελθόν σας και σκεφτείτε πόσα άτομα τα θεωρούσατε φίλουσ σας και πόσα σας βοήθησαν όταν είχατε κάποια προβλήματα, πόσα άτομα σας είπαν το πρόβλημά τους και πόσα βοηθήσατε;
ΠΟΛΛΑ!
Και πολύ ιδιαίτερα άτομα.
Κι αν ευχαριστώ για κάτι στη ζωή μου, είναι γιατί μου χάρισε φίλους, ίσως και γιατί χάρισε στους φίλους μου εμένα, ο καθένας με τις δυνάμεις και τον τρόπο του.
Τέτοια απαξίωση δε μπορώ να τη συμμεριστώ. Αποκλείεται...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 20-10-08, 17:22
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 18:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παρόλο που μπαίνω καθυστερήμενα εγκάθετος στην συζήτηση, νομίζω ότι το φύλλο δεν είναι καθοριστικός παράγοντας που επιτρέπει/αποτρέπει την φιλία. Έχει περισσότερο να κάνει με τον εναρμονισμό των αναγκών μεταξύ δυο ατόμων, παρά με οτιδήποτε άλλο.

π.χ. Δυο άτομα σεξουαλικά συμβατά που γνωρίζονται σε μια περίοδο που πάσχουν και οι δυο από το γνωστό σύνδρομο "που'χει πάει, το κρεββάτι συνέχεια με ρωτάει..." (που όπως λέει και ο Πανούσης, από την πολύ μοναξιά μέχρι και το έπιπλο απέκτησε συνείδηση), δύσκολα θα μπορέσουν να κρατήσουν την σχέση τους σε φιλικά επίπεδα.

Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες δυνητικά προβληματικές ψυχοκαταστάσεις (για να μην το πάμε μόνο στο φικι-φικι) - κάποιος που διανύει δύσκολες ώρες δεν μπορεί εύκολα να παρουσιάσει συμπεριφορά που θα εκτιμήσουμε και θα συνδράμει στην ευδοκίμηση κάτι παραπάνω από μιας απλής "γνωριμίας", κ.ο.κ.

Νομίζω ότι δεν πρέπει να θέτουμε κριτήριο την ύπαρξη ή μη του ερωτικού στοιχείου για να αποδείξουμε ότι μπορούν να αναπτυχθούν στενές μη σεξουαλικές σχέσεις μεταξύ συμβατικών ανθρώπων. Περισσότερο θα πρέπει να ασχοληθούμε με την ποιότητα της σχέσης αυτής καθεαυτής παρά με τα υπόλοιπα. Αν έχει γερές βάσεις και αμοιβάια συνδρομή, θα ανθήσει έτσι και αλλιώς - ακόμα και αν το ερωτικό/σεξουαλικό στοιχείο έρθει/παρέλθει/αποτύχει παταγωδώς.

Έχετε κάθε δικαίωμα να διαφωνήσετε, παω να απεργήσω
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 21-10-08, 10:17
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας (ετεροφυλόφιλων) είναι μια εξαίρεση στην - ήδη- εξαίρεση της ύπαρξης πραγματικής φιλίας μεταξύ των ανθρώπων, κατά τη γνώμη μου.

Να υποθέσω πως όλοι όσοι πιστεύετε πως υπάρχει <<Φ>>ιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας και έχετε τέτοιους φίλους (και πολλούς μάλιστα), δεν έχετε κανένα πρόβλημα που η/ο σύντροφός σας έχει έναν/μία πολύ καλό <<Φίλο/η>>. Και όταν είσαστε τσακωμένοι με την κοπέλα σας (ή τη γυναίκα σας), δεν σας πειράζει αν βρίσκει καταφύγιο και λέει τον πόνο της στον <<Φ>>ίλο της.
Επίσης, αν είστε γυναίκα και έχετε παιδιά, τα εμπιστεύεστε στους πολλούς και καλούς σας <<Φ>>ίλους...

Καταλαβαίνω πως τη λέξη φίλος την χρησιμοποιούμε πολλές φορές καταχρηστικά χωρίς κακό σκοπό και χωρίς υποκρισία, συμπεριλαμβάνοντας και τους "εξαιρετικούς κυρίους" και τις "αξιόλογες κυρίες" της ζωής μας καθώς και "τον πολύ καλό φίλο" όταν κάνουμε συστάσεις μεταξύ του πρώην και του τωρινού δεσμού. Όμως να που όταν ανοίγει μια τέτοια συζήτηση χρειάζεται επναπροσδιορισμός της έννοιας της φιλίας, νομίζω.

Προσωπικά, αισθάνομαι πιο ασφαλής δίπλα σε ανθρώπους που ομολογούν πως δεν πιστεύουν στην φιλία μεταξύ ανδρών και γυναικών (αλλά και γενικότερα στη φιλία) παρά σε εκείνους που λένε που έχουν πολλούς φίλους. Οι πρώτοι συνήθως έχουν πολύ υψηλά πρότυπα φιλίας ενώ οι δεύτεροι είναι απλά πιο ...κοινωνικοί και έχουν μια εξαιρετική ικανότητα να "δείχνουν" φίλοι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Με τους πρώτους μπορώ να συνεννοηθώ καλύτερα όταν τους λέω "σ'αγαπάω, σ'εκτιμάω, αλλά μέχρι εκεί!". Οι δεύτεροι με κάνουν να αισθάνομαι πρωτόγονη και βάρβαρη που δεν εμπιστεύομαι τη φιλία τους...

Φυσικά μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία και δεν έχω κανένα σκοπό να ακυρώσω όσους από εσάς λέτε πως έχετε εμπειρία πραγματικής Φιλίας με το άλλο φύλο. Εξαιρέσεις πιστεύω κι εγώ πως υπάρχουν.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 21-10-08, 10:34
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικά μιλάω πάντα από προσωπική εμπειρία και δεν έχω κανένα σκοπό να ακυρώσω όσους από εσάς λέτε πως έχετε εμπειρία πραγματικής Φιλίας με το άλλο φύλο. Εξαιρέσεις πιστεύω κι εγώ πως υπάρχουν.
Ναι, αλλά με όλο το συμπάθειο... μας τα 'χωσες κανονικά όμως:

Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, αισθάνομαι πιο ασφαλής δίπλα σε ανθρώπους που ομολογούν πως δεν πιστεύουν στην φιλία μεταξύ ανδρών και γυναικών (αλλά και γενικότερα στη φιλία) παρά σε εκείνους που λένε που έχουν πολλούς φίλους. Οι πρώτοι συνήθως έχουν πολύ υψηλά πρότυπα φιλίας ενώ οι δεύτεροι είναι απλά πιο ...κοινωνικοί και έχουν μια εξαιρετική ικανότητα να "δείχνουν" φίλοι μέχρι να αποδειχθεί το αντίθετο. Με τους πρώτους μπορώ να συνεννοηθώ καλύτερα όταν τους λέω "σ'αγαπάω, σ'εκτιμάω, αλλά μέχρι εκεί!". Οι δεύτεροι με κάνουν να αισθάνομαι πρωτόγονη και βάρβαρη που δεν εμπιστεύομαι τη φιλία τους...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 21-10-08, 10:39
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 03:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, αλλά με όλο το συμπάθειο... μας τα 'χωσες κανονικά όμως:
Ναι, μιλάω για προσωπικές εμπειρίες μου!
Τι σχέσει έχει αυτό με "εσάς"?

Μήπως χρειάζεται και διευκρίνιση πως οι προσωπικές εμπειρίες μερικών από εμάς δεν βρίσκονται "εδώ" αποκλειστικά?

Με καλή πρόθεση πάντα.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 21-10-08, 10:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
Και όταν είσαστε τσακωμένοι με την κοπέλα σας (ή τη γυναίκα σας), δεν σας πειράζει αν βρίσκει καταφύγιο και λέει τον πόνο της στον <<Φ>>ίλο της.
Και αυτό είναι αποδεικτικό στοιχείο ότι δεν υπάρχει φιλία μεταξύ άνδρα γυναίκα; Μα εδώ έχεις βγάλει την θέληση των δύο φύλων και εμπεριέχεις μόνο την πιθανή ζήλια του τρίτου προσώπου.

Παρ' όλα αυτά, οι 2-3 καλές φίλες που έχω, μπορεί να έρθουν σε μένα να τα πούμε, σε μια δύσκολη στιγμή της σχέσης τους και επειδή έχω φροντίσει να είμαι φίλος και με τους συζύγους τους ή τις σχέσεις τους, μπορώ μερικές φορές να βοηθάω ουσιαστικά.

Η φιλία δεν μπορεί να γίνει κατανοητή σε ανθρώπους που δεν είναι ανοικτοί, που δεν είναι δέκτες, που δεν την έχουν βιώσει ή που έχουν πληγωθεί κάποια στιγμή. Δεν πιστεύω ότι είμαι ο τελευταίος ρομαντικός, αλλά βιώνω την φιλία καθημερινά και το απολαμβάνω στον υπέρτατο βαθμό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.