Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Φωτογραφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-11, 20:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πολωτικό φίλτρο

Επιτέλους η μηχανή μου, απέκτησε την στεφάνη προσαρμογής φίλτρων 58'.

Εκτός από ένα απλό skylight φίλτρο, κυρίως για προστασία του φακού, ενδιαφέρομαι και για ένα πολωτικό φίλτρο.

Σήμερα στην έκθεση photovision, ζαλίστηκα, φίλτρα από 20€ έως 90€, για ένα πολωτικό φίλτρο. Τι κάνω; Τι διαλέγω; Μονής ή διπλής επίστρωσης; Μάρκας;

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-11, 22:48
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Επιτέλους, βρήκαμε κάτι για φωτογραφία που ξέρω και δεν ξέρεις εσύ!!! Φούρνοι γκρεμίζονται!

Τα παρακάτω γράφονται με κάθε επιφύλαξη. 99% είναι λάθος και παραπλανητικά.

Τι διάμετρο φίλτρο παίρνει κανονικά η μηχανή σου; Αν παίρνει μικρότερο από 58mm (που για να έχεις δακτύλιο προσαρμογής, προφανώς είναι μικρότερος), μην πάρεις πολωτικό 58mm. Θα είναι πιο ακριβό. Πάρε ένα για τη μηχανή σου. Η τιμή του πολωτικού ανεβαίνει εκθετικά με τη διάμετρο του φακού, γιατί το πληρώνεις με το εμβαδόν (πr²), όχι με τη διάμετρο. Αν θυμάμαι η μηχανή σου έχει πολύ μικρό φακό, οπότε το πολωτικό θα είναι φτηνό. Ή έστω φτηνότερο.

Το δικό μου είναι της Hoya, το Pro Series και είναι εξαιρετικής ποιότητας. Το 58mm το βρίσκω (στο Ebay, καινούριο) £32 + μεταφορικά, οπότε για ένα πολύ καλό φίλτρο 58mm μη δώσεις πάνω από €35–€40. Ναι, τα πολωτικά φίλτρα είναι πανάκριβα.

Στην Ελλάδα, η καλύτερη κατασκευάστρια που έχω πετύχει είναι η Hoya που έχει και μια φήμη στα οπτικά.

Οι επιστρώσεις κλπ δεν είναι τόσο σημαντικές αν σεβαστείς το φίλτρο και το προσέχεις ως κόρη οφθαλμού [2]. Οπωσδήποτε πρέπει να είναι CIRCULAR Polariser (μπορεί να γράφει CPL στο κουτί/δαχτυλίδι), αλλιώς δε θα δουλεύει το autofocus στη μηχανή σου.

Αν δεν έχει καθόλου θέση για φίλτρο [0], πάρε ένα adaptor (πχ της Cokin) και το σχετικό φίλτρο της Cokin [1].



[0] Που αποκλείεται να μην έχει, αφού είναι τεκμηριωμένα καλύτερη από Leica. Έμαθα ότι ο Pazo θα πουλήσει τη δική του να πάρει Canon.

[1] Το καλό με το σύστημα της Cokin είναι ότι τα ίδια φίλτρα μπαίνουν σε πολλές μηχανές. Το κακό είναι ότι για να το κάνουν αυτό τα φίλτρα είναι μεγαλύτερα απ'ότι χρειάζεται.

[2] Τα πολωτικά δεν είναι σαν τα Skylight. Είναι ακριβά οπτικά και πρέπει να τα προσέχεις πολύ. Δεν το καθαρίζουμε με βενζίνες, μαζούτ, οινόπνευμα, χλωρίνη Κλινέξ (αυτή ξέρετε, αυτή εμπιστεύεστε). Δεν το γδέρνουμε, δεν το ακουμπάμε, και το κρατάμε πάντα στη θήκη του μέχρι να το χρειαστούμε.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-11, 10:25
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Η μηχανή του Στέλιου, για να πάρει τα γνωστά βιδωτά φίλτρα στο φακό της, χρειάζεται τον ειδικό αντάπτορα, που δίνει απ' τη μεριά του φίλτρου 58 mm στάνταρ (δυστυχώς).

Μετά από πολλές προσπάθειες, καταφέραμε να εντοπίσουμε τον αντάπτορα, σε «ανθρώπινη» τιμή στο εξωτερικό και να τον φέρουμε στην Ελλάδα, με ειδική πτήση τσάρτερ που προσγειώθηκε στη Φ.Νέγρη, στη πόρτα του Στέλιου.

Όπως, πολύ σωστά, λέει ο Morgul, χρειάζεσαι ένα circular PL, που κι αυτό με τη σειρά του, χρειάζεται τη φροντίδα του.

Ναι στη Hoya και στην B&W.

Κι εγώ, την τιμή αγοράς τη βλέπω γύρω στα 45€.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-11, 11:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Τι διάμετρο φίλτρο παίρνει κανονικά η μηχανή σου; Αν παίρνει μικρότερο από 58mm (που για να έχεις δακτύλιο προσαρμογής, προφανώς είναι μικρότερος), μην πάρεις πολωτικό 58mm. Θα είναι πιο ακριβό. Πάρε ένα για τη μηχανή σου. Η τιμή του πολωτικού ανεβαίνει εκθετικά με τη διάμετρο του φακού, γιατί το πληρώνεις με το εμβαδόν (πr²), όχι με τη διάμετρο. Αν θυμάμαι η μηχανή σου έχει πολύ μικρό φακό, οπότε το πολωτικό θα είναι φτηνό. Ή έστω φτηνότερο.
Είναι 58ρι Αλέξιε. Aπλά για ένα μυστήριο λόγο, δεν έχει στροφές στο εσωτερικό αλλά υποδοχή για κούμπωμα. Έτσι η στεφάνη που αγόρασα απλά κουμπώνει και έχει υποδοχή (στροφές) για φίλτρα.

Που αποκλείεται να μην έχει, αφού είναι τεκμηριωμένα καλύτερη από Leica. Έμαθα ότι ο Pazo θα πουλήσει τη δική του να πάρει Canon.
Κάποιο παιδάκι διάβασα, ότι υμνεί μια μικρή και ταπεινή DSLR Olympus, που με είχε αποτρέψει να αγοράσω

Να εξηγήσω και πάλι, γιατί πούλησα την Olympus με τους τρεις φακούς, για να πάρω μια ταπεινή Canon.

Παίζοντας με μηχανές και φωτογραφίσεις από τόσο δα παιδάκι (Zenit, Leica, Kodak Canon κλπ ή κινηματογραφήσεις με Zeiss Ikon 8mm και μέχρι απλά σπιρτόκουτα που βάζαμε μέσα ένα κομματάκι φιλμ, λάτρευα δύο πράγματα, να μπορώ με μια μηχανή, να βγάζω και κοντινές αποστάσεις (macro) και μακρινές.

Η πρώτη μου ψηφιακή, Sony DSC 717, μου πρόσφερε αυτή την δυνατότητα.

Η Olympus μου άρεσε πάρα πολύ, ήταν ένα μεγάλο βήμα για μένα.

Η έλλειψη μακροφωτογράφισης και ενός ικανοποιητικού τηλεφακού, εμένα μου έλειπαν και κατέληξα στην Canon SX1, που με καλύπτει απόλυτα, όπως και οι αντίστοιχες μηχανές της Nikon, που βγήκαν λίγο αργότερα. Μεγάλο ζουμ 20Χ, macro 0cm, ευρυγώνιο Super HD Video ... όλα σε ένα... χωρίς να αλλάζω φακούς....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-11, 13:11
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι 58ρι Αλέξιε. Aπλά για ένα μυστήριο λόγο, δεν έχει στροφές στο εσωτερικό αλλά υποδοχή για κούμπωμα. Έτσι η στεφάνη που αγόρασα απλά κουμπώνει και έχει υποδοχή (στροφές) για φίλτρα.
Α ναι. Κλασσικό πρόβλημα στις μηχανές point & shoot. Γενικά πάντως, να θυμάσαι ότι βόλτες για φίλτρο στο φακό = δείγμα μηχανής για σοβαρό φωτογράφο και ότι αν μια μηχανή δεν τις έχει, έχεις πρόβλημα — θα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα για το σχετικό adaptor.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποιο παιδάκι διάβασα, ότι υμνεί μια μικρή και ταπεινή DSLR Olympus, που με είχε αποτρέψει να αγοράσω
Άλλαξα γνώμη για τους συγκεκριμένους φακούς που πούλησες γιατί (α) είναι καλοί φακοί, (β) εγώ δεν έχω γνώσεις φωτογραφίας, ούτε βραβεία, ούτε εκθέσεις και βιβλία τέχνης στο βιογραφικό μου, ούτε καλές φωτογραφίες τραβάω (δεν τραβάω καν φωτογραφίες πια — έχω απογοητευτεί από την ανικανότητά μου). Άρα ως ημιμαθής έχω το δικαίωμα να αλλάζω γνώμη εύκολα και συχνά.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η έλλειψη μακροφωτογράφισης και ενός ικανοποιητικού τηλεφακού, εμένα μου έλειπαν και κατέληξα στην Canon SX1, που με καλύπτει απόλυτα, όπως και οι αντίστοιχες μηχανές της Nikon, που βγήκαν λίγο αργότερα. Μεγάλο ζουμ 20Χ, macro 0cm, ευρυγώνιο Super HD Video ... όλα σε ένα... χωρίς να αλλάζω φακούς....
Η Olympus σου με τους φακούς σου τραβάει υπέροχη μακροφωτοραφία. Τουλάχιστον με τις δικές μου περιορισμένες (σε σχέση με σένα και του Παζίτο) γνώσεις, βλέπω φωτογραφίες τραβηγμένες από μικρή απόσταση, με σημαντική μεγέθυνση, εξαιρετική οξύτητα και πολύ καλό bokeh. Παραδείγματα, όλα από τη δική σου E410:

http://www.flickr.com/photos/strangelover/5518980261/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/5017676846/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/4923512585/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/4900504681/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/5158107813/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/5135814333/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/5056898186/
http://www.flickr.com/photos/strangelover/5158133863/

Δυστυχώς δε μπορώ να παραθέσω thumbnails από το συγκεκριμένο λογαριασμό Flickr.

Σίγουρα πάντως κατά τα λεγόμενά σου έκανες λάθος επιλογή μηχανής, και καλά έκανες και την άλλαξες. Αλλά ως ατάλαντος τεχνοκράτης, ένα πράγμα που ξέρω να κάνω καλά είναι έρευνα αγοράς. Αν θες τη δική μου γνώμη (με κάθε επιφύλαξη πάντα), όταν μπαίνεις σε ένα σύστημα φωτογραφίας, το πρώτο που κοιτάς είναι οι φακοί. Το δεύτερο που κοιτάς είναι ποιο φακό ή ποιους φακούς θα πάρεις πρώτα. Τα σώματα που δέχονται τους φακούς, ο φωτογράφος τα κοιτάει τελευταία. Αν ο πρώτος φακός που αγόρασες για το εν λόγω σύστημα δεν κάλυπτε τις ανάγκες σου, θα μου επιτρέψεις να πω με κάθε ταπεινότητα ότι έκανες λάθος αγορά ή δεν ερεύνησες αρκετά την αγορά. Έδωσα ενάμιση λεπτό, πχ, και έγραψα στο Google «Four Thirds macro lens». Μου έβγαλε αυτό πάνω πάνω:

http://www.four-thirds.org/en/fourthirds/macro.html

Από την άλλη, αν θες φωτογραφική μηχανή και όχι σύστημα (ακόμα κι εγώ προτιμώ το δεύτερο), τότε πρέπει αναγκαστικά να πάρεις μια μηχανή με 30x zoom, Full HD Video, Macro, στερεοφωνικά μικρόφωνα, είσοδο μικροφώνων, έξοδο HDMI, WiFi, 2.45 GHz επεξεργαστή, 2-3 DSP, αισθητήρα 15 MPixel, οθόνη 5", κλπ. Αλλά παίρνοντας μπλιμπλίκι ξεχνάς να αγοράζεις οπτικά. Μια φωτογραφική μηχανή είναι τα οπτικά της, όχι τα μπλιμπλίκια της.

Πριν πολλά χρόνια είχα την τύχη να είμαι επί χρόνια ανεπίδεκτος στα μαθήματα διάσημου Έλληνα φωτογράφου. Επειδή είμαι τεχνοκράτης και καταλαβαίνω από νουμεράκια και φυσική και άλλα άχρηστα, ένα από τα πράγματα που συγκράτησα ήταν «ένας φακός zoom είναι πάντα χειρότερος από ένα φακό prime, χωρίς καμμία εξαίρεση». Και μάλιστα συνήθιζε να περιγράφει τη διαφορά σαν τη διαφορά μεταξύ ενός σπορ αυτοκινήτου και ενός οικογενειακού σεντάν με μεγάλη μηχανή, τεράστιους χώρους, που κάνει πολλά πράγματα μέτρια αλλά δεν κάνει τίποτα καλά.

Ξανά: αν δε θέλεις να αλλάζεις ποτέ φακό, τότε ένας φακός γενικής χρήσης είναι απαραίτητος. Αλλά ως σοβαρός φωτογράφος πρέπει να δεχτείς αυτό που ήδη γνωρίζεις: αυτός ο φακός είναι συμβιβασμός: παίρνεις μέτρια ποιότητα σε πολλά εστιακά μήκη αντί για εξαίσια ποιότητα σε ένα.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (13-03-11)
  #6  
Παλιά 13-03-11, 14:58
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Από τα λίγα που γνωρίζω υπάρχουν δύο κατηγορίες, τα Linear Polarizer, για μηχανές manual focus και Circular Polarizer, για auto focus μηχανές. Η πόλωση του φωτός που προκαλούν τα φίλτρα Polarizer, «καθαρίζει» την εικόνα από δευτερεύοντες φωτισμούς, μειώνοντας αντανακλάσεις και γυαλίσματα και αυξάνοντας την αντίθεση και τον κορεσμό. Αποτελούν βασική επιλογή σε φωτογραφικό εξοπλισμό, κυρίως σε όσους ασχολούνται με το τοπίο.
Πιστεύω να βοήθησα λίγο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Μηδεν_ενα για αυτό το μήνυμα:
  #7  
Παλιά 13-03-11, 15:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Γιατί δε δουλεύουν τα linear polariser σε autofocus φωτογραφικές;
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (13-03-11)
  #8  
Παλιά 13-03-11, 16:31
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Έτσι ακριβώς! πρακτικά λοιπόν, με το φίλτρο πολώσεως:

- μπορείς να τονίσεις το μπλε χρώμα του ουρανού, ώστε να ξεχωρίσει/ξεκολλήσει απ' τα σύννεφα, δίνοντας περισσότερο «δραματικό» τόνο στη φωτογραφία τοπίου κι όχι μόνο, βέβαια.

- μπορείς να περιορίσεις τις «ενοχλητικές» αντανακλάσεις στις γυάλινες, μεταλλικές κλπ επιφάνειες και στο νερό.

- μπορείς να κάνεις τα πράσινα φυλλώματα των δένδρων, θάμνων κλπ, να ξεχωρίσουν, κόβοντας την αντανάκλαση του ήλιου στα φύλλα των φυτών.

- μπορείς να περιορίσεις μέρος της πρωινής πάχνης ή της ομίχλης, αν δε τη χρειάζεσαι στο κάδρο σου.

- παίρνεις περισσότερο κορεσμένα χρώματα και ελαφρά αυξημένη αντίθεση (contrast), όπως σωστά είπε κι 0-1. Αν πετύχεις ουράνιο τόξο, δοκίμασέ το. Θα δεις τεράστια διαφορά.

- μπορείς να κάνεις χίλια δυο πράγματα, χρησιμοποιώντας δημιουργικά τη φαντασία σου ( λέμε τώρα... )

Επιπλέον, μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο τέτοια φίλτρα, το ένα πάνω στ' άλλο και να δημιουργήσεις έτσι ένα (νέο) φίλτρο (αυξομοιούμενης) ουδέτερης πυκνότητας (neutral density), που σου δίνει πολλές νέες δυνατότητες.

Υπενθύμιση: στη φωτογραφία, οι τεχνικές αυτές, χρησιμοποιούνται με μέτρο και σύνεση. Διαφορετικά, δίνουν αφύσικα αποτελέσματα που σκοπεύουν απλά, στον εντυπωσιασμό του θεατή.

Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί δε δουλεύουν τα linear polariser σε autofocus φωτογραφικές;
Τα γραμμικά φίλτρα πολώσεως, όπως γνωρίζεις, δημιουργούν πρόβλημα στις σύγχρονες dSLR διότι:

- Επηρεάζουν τη φωτομέτριση (μέτρηση της έκθεσης) στις dSLR με ημιδιαφανή καθρέπτη.

- Επηρεάζουν το σύστημα αυτόματης εστίασης με Phase Detection, με αποτέλεσμα λάθη ή ακόμα κι αδυναμία στόχευσης.

- Επηρεάζουν τη συμπεριφορά του Anti-Aliasing φίλτρου και την δημιουργία ψηφιακών τεχνουργημάτων (artifacts).

Τα κυκλικά φίλτρα πολώσεως, εμπεριέχουν ένα επιπλέον στοιχείο ή επίστρωση, που διαχέει κυκλικά ξανά το πολωμένο φως και αντιμετωπίζει μ' αυτό τον τρόπο τα παραπάνω προβλήματα.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην pazo για αυτό το μήνυμα:
Xenios (13-03-11)
  #9  
Παλιά 14-03-11, 00:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Olympus σου με τους φακούς σου τραβάει υπέροχη μακροφωτοραφία. Τουλάχιστον με τις δικές μου περιορισμένες (σε σχέση με σένα και του Παζίτο) γνώσεις, βλέπω φωτογραφίες τραβηγμένες από μικρή απόσταση, με σημαντική μεγέθυνση, εξαιρετική οξύτητα και πολύ καλό bokeh. Παραδείγματα, όλα από τη δική σου E410:
Μπορείς να μην λες, κάθε λίγο και λιγάκι, για τις «περιορισμένες σου γνώσεις». Στο τέλος θα σε πιστέψουμε

Εντελώς μεταξύ μας αλλά εγώ, σ' αυτή την φωτογραφία, πρώτα θα έδιωχνα την βρομούσα και μετά θα φωτογράφιζα την ντομάτα

Δεν δέχεσαι ότι μπορεί να έχv διαφορετικές ανάγκες χρήσης μηχανής από σένα. Όταν πήρα την SX1, ήταν η μοναδική φωτογραφική με ένα κάρο καλούδια, που σήμερα τα μετέφεραν και στις dslr και τις υπόλοιπες αλμυρές μh dslr μηχανές. Ήταν η πρώτη Compact που είχε 20X, τώρά έχουν από 25Χ οι Nikon και 35Χ οι Canon. Είχε 0εκ macros, τώρα το έχουν όλοι αυτής της κλάσης. Είχε καθαρό ευρυγώνιο, οι νέες δεν έχουν.

Για τους φακούς και ότι άλλα λες έχεις δίκαιο, όμως όλοι μας, διαλέγουμε μηχανές, σύμφωνα με αυτά που μας αρέσουν ή με αυτά που μπορούμε να αγοράσουμε. Αν μου περίσσευαν 7500 ευρώπουλα, σήμερα θα είχα την Nikon D3x και θα σου έβγαλα και την γλώσσα

(Επίσης πριν αγοράσω μηχανή, έχω ξετινάξει την αγορά και έχω μάθει τα πάντα, ακόμα και τις κριτικές, επίσης ρωτάω και μερικά αστέρια εδώ μέσα (μερικές φορές)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-03-11, 14:37
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιπλέον, μπορείς να χρησιμοποιήσεις δυο τέτοια φίλτρα, το ένα πάνω στ' άλλο και να δημιουργήσεις έτσι ένα (νέο) φίλτρο (αυξομοιούμενης) ουδέτερης πυκνότητας (neutral density), που σου δίνει πολλές νέες δυνατότητες.
Λοιπόν, με τις τιμές των ND, αυτό και μόνο είναι εξαιρετικό tip. Αλλά: πώς στο καλό κρατάς το ένα φίλτρο σταθερό επιτρέποντας στο άλλο να περιστρέφεται ελεύθερα; Λύσεις με Super Glue σε φίλτρο των €60 δε γίνονται δεκτές.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-11, 15:34
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, με τις τιμές των ND, αυτό και μόνο είναι εξαιρετικό tip. Αλλά: πώς στο καλό κρατάς το ένα φίλτρο σταθερό επιτρέποντας στο άλλο να περιστρέφεται ελεύθερα; Λύσεις με Super Glue σε φίλτρο των €60 δε γίνονται δεκτές.
Και δεν είναι μόνο αυτό...

Μετά από δοκιμή (δεν το είχα κάνει ποτέ, μιας κι έχω φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας), διαπίστωσα πως για να συμβεί αυτό (neutral density) πρέπει το ένα απ' τα δυο φίλτρα να είναι ...ανάποδα. Πράγμα που σημαίνει, πως δεν μπορούν να βιδωθούν το ένα με τ' άλλο και τα δυο μαζί στον φακό. Επιπλέον, αφήνουν μια καταστροφική μπλε χρωματική χροιά (color cast). Ίσως να 'χει νόημα, μόνο στο ασπρόμαυρο.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-03-11, 20:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν είναι μόνο αυτό...

Μετά από δοκιμή (δεν το είχα κάνει ποτέ, μιας κι έχω φίλτρα ουδέτερης πυκνότητας), διαπίστωσα πως για να συμβεί αυτό (neutral density) πρέπει το ένα απ' τα δυο φίλτρα να είναι ...ανάποδα. Πράγμα που σημαίνει, πως δεν μπορούν να βιδωθούν το ένα με τ' άλλο και τα δυο μαζί στον φακό. Επιπλέον, αφήνουν μια καταστροφική μπλε χρωματική χροιά (color cast). Ίσως να 'χει νόημα, μόνο στο ασπρόμαυρο.
Φτου. Και πάντα ήθελα ένα σετάκι ND για φωτογραφία νερού κλπ, αλλά τα πιο σκοτεινά είναι τόσο ακριβά... Ειδικά για ø72mm.

Πόσο μπλε είναι το cast; Διορθώνεται ψηφιακά με RAW; (η μηχανή μου σώζει RAW σε 14 bits per channel, οπότε έχει αρκετό δυναμικό εύρος για να παίξω, με δεδομένο ότι η φωτογραφία θα μετατραπεί σε συμβατική 8bpc LDR φωτογραφία μετά.

Φαντάζομαι ότι αυτό εξαρτάται άμεσα από το πολωτικό φίλτρο, έτσι; Αν και έχω προσέξει ότι και το δικό μου PL έχει ένα πολύ ελαφρό cast.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-03-11, 12:42
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Δυστυχώς, είναι τόσο έντονο, που δεν καθαρίζει με τίποτα!

Το συγκεκριμένο color cast βέβαια, είναι σ' αυτό τον βαθμό έντονο, εκεί που η περιστροφή του ενός απ' τα δυο φίλτρα, δίνει τον μέγιστο βαθμό neutral density. Στις άλλες θέσεις, αντιμετωπίζεται.

Τα καλά νέα είναι πως, όπως διάβασα, το τρικ αυτό παίζει και μ' ένα κυκλικό φίλτρο πολώσεως βιδωμένο στο φακό, κι ένα γραμμικό (σημαντικά φθηνότερο), εξωτερικά.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-14, 18:34
Giellesse Ο χρήστης Giellesse δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-12-14 01:25
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτέλους η μηχανή μου, απέκτησε την στεφάνη προσαρμογής φίλτρων 58'.

Εκτός από ένα απλό skylight φίλτρο, κυρίως για προστασία του φακού, ενδιαφέρομαι και για ένα πολωτικό φίλτρο.

Σήμερα στην έκθεση photovision, ζαλίστηκα, φίλτρα από 20€ έως 90€, για ένα πολωτικό φίλτρο. Τι κάνω; Τι διαλέγω; Μονής ή διπλής επίστρωσης; Μάρκας;

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη.
Καλησπέρα,
Συνήθως παραγγέλνω τα εξαρτήματα από τη Γαλλία στη FNAC. Τις πιο πολλές φορέσ είναι πιο φτήνα. Για πωλοτικό φίλτρο θα συνιστούσα το "Hoya Filtre Polarisant Circulaire Slim PLCIRSLIM 58 mm" στα 29€30 +11 € με ΦΠΑ + 1,85 € με ΦΠΑ άνα τεμ. =έξοδα αποστολής DHL 2 με 6 μέρες. Σύνολο 42,15 €.

ΥΓ Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί πήρατε μια στεφάνη προσαρμογής. Αν η διάμετρος του φακού / των φακών σας είναι μικρότερη των 58mm, υπάρχουν τα αντίστοιχα φίλτρα (48mm, 52 mm, 55mm).


http://www.fnac.com/Hoya-Filtre-Pola...m/a2878378/w-4
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.