Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-10-08, 18:52
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
H NASA μας κρύβει την αλήθεια για τον Άρη.

Ήθελα εδώ και αρκετό να γράψω αυτό το κείμενο για τον Άρη (και την απόκρυψη των αληθινών συνθηκών
που επικρατούν στον πλανήτη που φαίνονται να είναι ευνοϊκές για την ύπαρξη ζωής ) αλλά πάντα το ανέβαλα.
Αφορμή λοιπόν για να το κάνω τώρα στάθηκαν <<οι καινούριες >> ανακαλύψεις της NASA για το

ότι χιονίζει στον πλανήτη
.

Το ότι στον Άρη υπάρχει χιόνι το γνωρίζαμε από τις προηγούμενες αποστολές και μάλιστα δεκαετίες τώρα.
Μάλιστα ξέρουμε ότι ο βόρειος πόλος έχει μεγαλύτερες ποσότητες χιονιού και πάγου απ'ότι ο νότιος πόλος
από το 2002 και τον δορυφόρο Mars Odyssey.



Επίσης να σας θυμήσω τις <<ξεχασμένες>> φωτογραφίες του Viking 2 τον Μάιο του 1979
που δείχνουν πεντακάθαρα το χιόνι να υπάρχει παντού πάνω στους βράχους και κάτω από τις πέτρες.




Ακόμα και στην τωρινή αποστολή <<τους έχει ξεφύγει>> μία φωτογραφία του Άρη που δείχνει το σημείο που
έγινε η προσεδάφιση του Φοίνικα και παρουσιάζει τον βόρειο πόλο του πλανήτη κατάλευκο.



Όμως και το γεγονός ότι ο Άρης έχει ένα στρώμα νεφών που η πυκνότητα του μεταβάλεται κατά καιρούς
το γνωρίζαμε. Η ίδια η ΝASA το αναφέρει χαρακτηριστικά. "The planet Mars, like Earth, has clouds in its
atmosphere and a deposit of ice at its north pole."
Παρουσιάζει μάλιστα και φωτογραφία.



Όσο για την τωρινή φωτογραφία που παρουσίασε, με τα νέφη να βρίσκονται σε κίνηση,
πάλι έδωσε την ασπρόμαυρη εικόνα και όχι την έγχρωμη.


Γιατί συστηματικά το κάνει αυτό;
Μήπως λέω μήπως υπάρχει μπλε χρώμα το οποίο δεν πρέπει να δούμε; Γιατί επίσης τις φωτογραφίες τις παρουσιάζει
σε Sepia Tone; Μήπως για να πιστέψουμε ότι ο πλανήτης είναι κόκκινος;;;

Για να μην μακρηγορήσω θέτω ακόμα 1-2 ερωτήματα και κλείνω τον συλλογισμό μου.

Γιατί λοιπόν και σε αυτή την αποστολή (του Φοίνικα) που έχει σαν σκοπό την ύπαρξη ζωής στον Άρη
και κατοικήσιμων περιοχών στον πλανήτη η ΝASA κατά την προσφιλή της τακτική αποφεύγει να ανακοινώσει
λεπτομέρειες και καινούριες ανακαλύψεις της αποστολής αλλά παρουσιάζει πράγματα και γεγονότα που
γνωρίζαμε δεκαετίες τώρα;

Τι είναι αυτό που πραγματικά συμβαίνει και γιατί δεν το ανακοινώνουν; Γιατί μας παραμυθιάζουν με το εάν
δούλεψε ή όχι ο βραχίωνας του Φοίνικα μήνες τώρα και δεν μας λένε τι περιείχε ο πάγος που συνέλεξε και
έλιωσε το εργαστήριο του Φοίνικα;;;

Είμαι σίγουρος πια ότι η NASA μας κρύβει την αλήθεια. Εσείς τι πιστεύετε;


ΚΟΥΡΣΑΡΟΣ


υ.γ: Όλες οι φωτογραφίες είναι από το site της NASA.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CORSAIR : 06-10-08 στις 19:00
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην CORSAIR για αυτό το μήνυμα:
xymox (07-10-08)
  #2  
Παλιά 06-10-08, 22:00
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Εγώ φίλε κουρσάρε μόλις είδα το μήνυμά αυτό και ειδικά αφού προερχόταν από εσένα περίμενα κάνα Χαμόδρακα να λιάζεται κάτω από τον Αρειανό ουρανό !

Το μήνυμα είναι σοβαρό λοιπόν ! Οι προβληματισμοί σου εμπεριέχουν μεγάλες ποσότητες θεωρίας της συνωμοσίας. Η αποστολή αυτή αν δεν κάνω λάθος είναι το αποτέλεσμα των προσπαθειών εκατοντάδων ανθρώπων και το επιστημονικό της εύρος δεν βρίσκεται μέσα στα στενά πλαίσια της ΝΑΣΑ. Οπότε ένα τέτοιο μυστικό όπως η ύπαρξη ζωής στον Άρη θα ήταν κατά τη γνώμη μου αρκετά δύσκολο να κρυφτεί.

Εξάλλου, εάν βρισκόταν ζωή εκεί νομίζω ότι οι ίδιοι οι επιστήμονες θα ήταν οι πρώτοι που θα το ανακοίνωναν. Φαντάζεσαι τον παγκόσμιο αντίκτυπο που θα είχε μία τέτοια εξέλιξη και σαν ακολουθία την αποδέσμευση τεράστιων κονδυλίων για συνέχιση της έρευνας σε εποχές που οι αμερικάνοι μετράνε ακόμα και το σεντ που χορηγούν.

Εν ολίγοις λοιπόν δεν βλέπω να υπάρχει κίνητρο πίσω από μία υποτιθέμενη απόκρυψη
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-08, 22:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και εγώ θεωρώ απίθανη την θεωρία της συνωμοσίας.

Άλλωστε τα στοιχεία τα επεξεργάζονται και οι ειδικοί της ESA και της Ρωσσικής αντίστοιχης υπηρεσίας διαστήματος.

Μιλάμε για πολλές χιλιάδες επιστήμονες.

Ότι υπάρχουν περιοχές με νερό, το υποθέταμε, δεν ξέραμε αν ήταν άλατα ή πάγος. Πρόσφατα είχαμε και τις αποδείξεις για το νερό.

Ότι ο Άρης είναι κόκκινος, είναι δεδομένο, αρκεί ένα ζευγάρι κυάλια ή ένα τηλεσκόπιο των 100 ευρώ.

Όλα τα άλλα είναι ικασίες, που πάν
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Εν ολίγοις λοιπόν δεν βλέπω να υπάρχει κίνητρο πίσω από μία υποτιθέμενη απόκρυψη
Εαν βρισκόταν... πάγος.. νερό... οργανισμοί... θα σήμαινε ότι είτε μπορεί να υπάρξει ζωή... είτε ότι υπήρξε ζωή εκεί...

Κι αυτό, θα μπορούσε να είναι ένα κίνητρο απόκρυψης.
Ψέμματα;
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-08, 01:57
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλα. εσεις δεν δεχεστε καμια θεωρια συνωμοσιας η οτι αλλο να'ναι....το θεμα ειναι οτι υπαρχουν ενα σωρο αποδειξεις οτι στον Αρη κατι υπαρχει και υπηρξε...ειμαστε εμεις καλοι ομως, να κρυβομαστε πισω απο το δακτυλο μας....
Δεν μπαινω σε λεπτομερειες, ουτε σε θεωριες, απλα μου κανει απιστευτη εντυπωση τετοια αδρανεια και τλπ, ιδιαιτερα οταν με λιγο ψαξιμο βρισκεις αρεκτα στοιχεια .......
Και μ'αυτο το πλευρο να κοιμομαστε...οτι θα μας πουν ....οπως μας ειπανε για την Σεληνη και για τις αποστολες των Απολλων και παει λεγοντας....ουυυυυυυ.....σε λιγο οντως θα με πεισουν οτι και τη Μεγαλη Πειραμιδα την εφτιαξε ο καημενος ο Κοφου...αχχχχχχχααααααχα
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-08, 02:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενα /Ufo club για την κυρια παρακαλω :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-08, 11:06
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Κουρσάρε, τα πράγματα δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα περιγράφεις.

Κάποια πράγματα είναι απλά, πχ δεν είναι ανάγκη κάποιος να μας "κάνει να πιστέψουμε" ότι ο πλανήτης είναι κόκκινος, το βλέπει οποιοσδήποτε με ένα τηλεσκόπιο.

Κάποια άλλα είναι λιγότερο απλά. Πχ το μπλε χρώμα που βλέπεις στη γη δεν μπορεί να εξηγηθεί αν δεν ξέρεις οπτική και κατά συνέπεια είναι δύσκολο να απαντηθεί σε μια στιγμή το "μήπως υπάρχει μπλε χρώμα το οποίο δεν πρέπει να δούμε;"

Κάποια άλλα πράγματα είναι απλώς... πολύπλοκα. Δεν μπορώ να σου αναλύσω την προσπάθεια που χρειάζεται για να στείλεις αυτό το μαραφέτι εκεί πέρα και να επικοινωνήσεις μαζί του. Με πολύ πρόχειρους υπολογισμούς (*) είναι σα να στέλνεις μια μπίλια διαμέτρου 1cm με απόλυτη ακρίβεια στη Σελήνη.

Τέλος, όπως γράφτηκε, αφενός δεν υπάρχει κανένα κίνητρο για την απόκρυψη (μάλλον το αντίθετο) αφετέρου το πλήθος των ανθρώπων που εμπλέκονται είναι τόσο μεγάλο που είναι απίθανο να κρατήσεις το θέμα μυστικό.

Προφανώς το θέμα (όπως και το Apollo κλπ) προσφέρεται για θεωρίες συνομωσίας. Και επειδή αυτές είναι αδύνατο να αποδειχτούν λανθασμένες, πιθανότατα θα συνεχίσουν να υπάρχουν ακόμα και μετά την προσεδάφιση ανθρώπων στον κόκκινο πλανήτη!


(*) διάμετρος lander 2.5m, απόσταση Γη-Άρη 0.5au
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-08, 11:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προσυπογράφω το μήνυμα του αρχιμάγου (μην παίρνεις θάρρος μόνο εδώ συμφωνούμε ).

Γράφει με τόση σιγουριά η Xymox, για την "συνωμοσία" των αποστολών Apollo στη Σελήνη, που κλείνει τις πόρτες, για να συζητήσεις καν.

Η εποχή της βουβαμάρας και της αποσιώπησης στον δρόμο για την κατάκτηση του διαστήματος, στα μέσα του 20ου αιώνα, μεταξύ Αμερικανών και Ρώσων, σήμερα δεν υφίσταται.

Η NASA πανηγύρισε την απόδειξη του Φοίνικα, για τον πάγο και ισχυροποίησε τα ατού της για να ζητιανέψει από την Ουάσινγκτον κανένα δολάριο παραπάνω.

Ο Χαρδαβέλας για να κάνει νούμερα, θα σας πείσει ότι οι Έλληνες πήγαν πρώτοι στο φεγγάρι, αλλά η διεθνής συνωμοσία, καταπνίγει την μεγάλη αυτή αλήθεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-08, 11:39
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Τη λατρεύω αυτή τη σιγουριά... Λες και είναι απίθανο να σας κρύβουν πράγματα... λες και έχουμε πιάσει τον πάπα από το ράμφος και γνωρίζουμε τα πάντα...


Αφήστε κι ένα ενδεχόμενο... έτσι, για το γαμώτο.
Χωρίς θεωρίες συνωμοσίας.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-08, 12:39
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χαρδαβέλας για να κάνει νούμερα, θα σας πείσει ότι οι Έλληνες πήγαν πρώτοι στο φεγγάρι, αλλά η διεθνής συνωμοσία, καταπνίγει την μεγάλη αυτή αλήθεια.
Γιατί ψέματα είναι;
Το αποδυκνείει και ο Λιακόπουλος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-10-08, 12:48
Το avatar του χρήστη pero
pero Ο χρήστης pero δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 23-08-14 17:59
Φύλο: Άντρας
Πάντως πέρα από πλάκες, κανείς δεν απάντησε στον συλλογισμό του Κουρσάρου.
Πέρα και έξω από κάθε θεωρία συνωμοσίας, και το αν τόσοι επιστήμονες θα κρατούσαν ή όχι το μυστικό τα ερωτήματα είναι σοβαρά. Μόνο ο Xenios μίλησε για την ουσία, που και κατά την γνώμη μου είναι τα λεφτά που γυρεύει η ΝΑΣΑ.

Απο κει και πέρα, πολλά σημεία είναι πραγματικά σκοτεινά.
Η απάντηση σε ένα σκοτεινό σημείο δεν είναι ανάγκη να δικαιώνει κανέναν συνωμοσιολόγο, όμως καλά θα κάνουμε να έχουμε επιφυλάξεις γιατί απλά ΔΕΝ γνωρίζουμε τα πάντα, τουλάχιστον μέχρι να αποδειχθούν.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-10-08, 13:13
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
.............Μόνο ο Xenios μίλησε για την ουσία, που και κατά την γνώμη μου είναι τα λεφτά που γυρεύει η ΝΑΣΑ.
Δεν διαβάζεις με προσοχή τα μηνύματα σύντροφε pero...

Δεν μίλησε «μόνο» ο Xenios γι' αυτό. Πρώτος, τα είπε ο Palsar:

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
.......Φαντάζεσαι τον παγκόσμιο αντίκτυπο που θα είχε μία τέτοια εξέλιξη και σαν ακολουθία την αποδέσμευση τεράστιων κονδυλίων για συνέχιση της έρευνας σε εποχές που οι αμερικάνοι μετράνε ακόμα και το σεντ που χορηγούν.
(για την αποκατάσταση της ...ιστορικής αλήθειας)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-10-08, 13:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μίλησε «μόνο» ο Xenios γι' αυτό. Πρώτος, τα είπε ο Palsar:
Τώρα εσύ με εμένα είσαι ή με τον Ανδρίκο; ε; ε;

Σε άφησε ποτέ ο Ανδρέας να παίξεις με το τρενάκι του και τα καραβάκια του;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-10-08, 13:32
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pero Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα και έξω από κάθε θεωρία συνωμοσίας, και το αν τόσοι επιστήμονες θα κρατούσαν ή όχι το μυστικό τα ερωτήματα είναι σοβαρά.
Εφόσον θέλουμε να αφήσουμε έξω τις θεωρίες συνωμοσίας, τότε για να κάνουμε ερωτήματα ουσίας θα πρέπει να γνωρίζουμε το αντικείμενο.

Απάντησα για το μπλε και για το κόκκινο. Για το άσπρο, ξέρετε τι είναι το dry ice; Και όσο για τις φωτογραφίες, νομίζετε ότι τις παίρνουν με την κάμερα του xenios για να τις κρίνουμε ανάλογα; Η NASA μπορεί να έδωσε τη μονόχρωμη εικόνα γιατί μόνο αυτήν έχει!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-10-08, 13:36
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγχρωμες φωτογραφιες του ουρανου του Αρη, κατι που αμφισβητει ο Κουραρος, εχουμε δει παντως εδω και καιρο

Δεν εχω καμια προχειρη, αλλα αμα βρω θα την ανεβασω

Και το χρωμα του ειναι θολο σκουρο μπλε
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:06.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.