Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Τι πιστεύετε όσον αφορά την ύπαρξη των εξωγήινων;
Θα πρέπει να γνωρίζετε ότι η δημοσκόπηση αυτή είναι δημόσια. Αυτό σημαίνει ότι οι άλλοι χρήστες μπορούν να δουν τις επιλογές σας.
Επιλογές Δημοσκόπησης
Τι πιστεύετε όσον αφορά την ύπαρξη των εξωγήινων;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 24-03-08, 16:39
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Η οποία λέει?
Δεν ειμαι σιγουρος αν ηταν αναφορα σ'αυτη, αλλα ακουγεται σαν την εξισωση Drake.

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-03-08, 21:02
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ήταν. [Και γενικά, έδειχνε προς παρόμοιες κατευθύνσεις/θέσεις.]
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-03-08, 13:25
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Θέλω να σας ενημερώσω πως υπάρχουν, όχι μία αλλά, πολλές μορφές
"ευφυΐας" στο σύμπαν. Επίσης υπάρχουν πολλές μορφές "ζωής".
Προς το παρόν υπάρχει πρόβλημα στη συμβατότητα "ευφυΐας" αλλά κάποιες μορφές αλληλεπίδρασης είναι πλέον δεδομένες, εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Ίσως κάποια στιγμή, αν μου το επιτρέψουν, να σας πω περισσότερα.
(Ο Stanley πάντως το έχει θέσει σωστά το θέμα)
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-03-08, 13:37
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xena Εμφάνιση μηνυμάτων
μορφές αλληλεπίδρασης είναι πλέον δεδομένες, εδώ και χιλιάδες χρόνια.
Νομιζω οτι υπαρχει μια παρεξηγηση... οταν στην καθομιλουμενη μιλαμε για 'εξωγηινους' (ειδικα σε διαστημικο context) εννοουμε κυριως (αν και οχι οχι απαραιτητα) ανθρωπομορφα οντα που σχηματιστηκαν και εξελιχτηκαν σε καποιο αλλο πλανητη και απεκτησαν ανεπτυγμενη τεχνολογια... αλλα μπορει να εννοουμε και αλλες υλικες, οργανικες μορφες ζωης (χταποδακια, σκουληκακια, αλιενς)

Για αλλες ενεργειακες η 'νοητες' μορφες ζωης η λεξη 'εξωγηινος', αν και διατηρει τις εννοιες των συνθετικων της, ΔΕΝ αναφερεται σε εμβιους οργανισμους, το διαστημα η αλλους πλανητες... ο Στανλευ μπορει να ηταν μεσα στο θεμα, αλλα οταν μιλαμε για την αλληλεπιδραση τους με αρχαιους προφητες, σοφους, μαγους κλπ, το θεμα ξεφευγει και παει προς τη μεταφυσικη και την υπαρξη παραλληλων συμπαντων, αγγελων, φαντασματων, νεραιδων (ναι, υπαρχει και η θεωρια οτι τα ουφο ειναι ενσαρκωσεις των 'ξωτικων' που βλεπαμε παλια!!) κλπ... οποτε ειναι λιγο εκτος θεματος κατα την ταπεινη μου αποψη

Μια παρομοια παρεξηγηση υπαρχει και με τη λεξη 'Ουφο'. Μπορει επισημα και πρακτικα να αναφερεται σε οποιοδηποτε αγνωστο ιπταμενο αντικειμενο (δορυφοροι, κατασκοπευτικα αεροπλανα, κομητες, αεροστατα κλπ), στην καθομιλουμενη ομως αναφερεται στη θεωρία των Ουφο, οτι δηλαδη ειναι εξωγηινα σκαφη. Αρα οταν καποιος ρωταει 'υπάρχουν Ουφο;' εννοειται οτι μιλαει με τη δευτερη εννοια και οχι την πρωτη, την επισημη...

αν καποιος ξερολας μου απαντησει σε αυτη την ερωτηση 'φυσικα και υπαρχουν, μονο που 'ουφο' επισημως αναφερεται σε οτιδηποτε μπλα μπλα' και με γειωσει, θα του τρυπησω τις ρωγες, μα τον Τουτατη :Ρ

(και φυσικα δεν αναφερομαστε ΟΥΤΕ στην τριτη, αργκο εννοια της λεξης με τα 'ουφο' που υπαρχουν γυρω μας... και αυτο για να προλαβω πιθανο λογοπαιγνιο του Τερτιου :Ρ)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 25-03-08 στις 14:22
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-03-08, 22:58
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι είναι το 50-50..
Στην πραγματικότητα αυτό είναι αρκετά σωστό (!!), δεδομένου οτι η λογικότερη a priori εκτιμώμενη πιθανότητα για ένα ενδεχόμενο για το οποίο δεν γνωρίζουμε τίποτα είναι ακριβώς 50%. Από την άλλη, μπορεί κανείς να πει οτι γνωρίζουμε "κάποια" πράγματα, όπως για παράδειγμα οτι το σύμπαν είναι μεγάλο. Αυτό στην πραγματικότητα δε λέει και τόσο πολλά, αφού οι πιθανότητες και οι συνδιασμοί είναι άτιμα πράγματα και πχ 100 βάσεις DNA έχουν περισσότερους δυνατούς συνδιασμούς απ'ότι τα μόρια που υπάρχουν στο σύμπαν.

Ακόμα όμως και το μέγεθος του σύμπαντος είναι αντικείμενο συζήτησης, αφού υπάρχουν ακόμα κάποιοι που επιμένουν οτι είναι μη πεπερασμένο. Σε γενικές γραμμές, όμως (αν και ασφαλώς δεν είμαι φυσικός και μπορεί να λέω βλακείες), πλέον οι διαστάσεις και η ηλικία του σύμπαντος θεωρούνται γνωστά με ικανοποιητική ακρίβεια.

Τελικά το όλο θέμα μάλλον είναι στο σύνορο επιστήμης και μεταφυσικής, αφού πάρα πολλές πτυχές (όπως η έννοια της "νοημοσύνης", η έννοια της "ζωή" και η έννοια της "επικοινωνίας") είναι ακόμα δύσκολο να οριστούν.

Προσωπικά δεν μπορώ να αποφασίσω με ποιά πλευρά θα συνταχθώ, αφού ως συνήθως μου προκαλεί περισσότερο ενδιαφέρον να θέτω ερωτήματα παρα να δίνω απαντήσεις. Αν με το καλό προλάβω θα ήθελα να πάω στο διάστημα... ;-)

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stanley : 29-03-08 στις 14:52
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-03-08, 23:23
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήταν. [Και γενικά, έδειχνε προς παρόμοιες κατευθύνσεις/θέσεις.]
Δε λέω, το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν, αλλά αν θέλεις να αναφερθείς σε κάτι συγκεκριμένο μπορείς να το υποδεικνύεις με μεγαλύτερη σαφήνεια και όχι να περιμένεις από τρίτους να ερμηνεύσουν τα λεγόμενά σου.

Εν πάσει περιπτώσει, ενδιαφέρουσα και η εξίσωση Drake, αν και δεν μπορεί κανείς να την εκλάβει ως απόδειξη παρα μόνο ως ένδειξη οτι δεν είναι θεωρητικά αδύνατη η ύπαρξη ζωής. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, αφού όπως για παράδειγμα υποστήριζε ο Kuhn:
SSR is viewed by postmodern and post-structuralist thinkers as having called into question the enterprise of science by demonstrating that scientific knowledge is dependent on the culture and historical circumstances of groups of scientists rather than on their adherence to a specific, definable method. In this regard, Kuhn is considered a precursor to the more radical thinking of Paul Feyerabend. Kuhn's work has also been regarded as blurring the demarcation between scientific and non-scientific enterprises, because it describes the mechanism of scientific progress without invoking any idealized scientific method that is capable of distinguishing science from non-science. In the years following the publication of The Structure of Scientific Revolutions, debate raged with adherents of Popper's doctrine of falsificationism, such as Imre Lakatos
Με άλλα λόγια, κατα βάθος η επιστήμη είναι μια πολύ περισσότερο "απελευθερωμένη" διαδικασία απ'ότι φανταζόμαστε και, όπως έλεγε κάποιος (του οποίου το όνομα μου διαφεύγει), "όταν τα πράγματα έχουν μπει σε τάξη, οι επιστήμονες έχουν πάψει να ασχολούνται με αυτά".

Για να επανέλθω στο θέμα, λοιπόν, δεν είναι απαραίτητα αντι-επιστημονικό το να πιστεύει κανείς σε κάτι, έστω και χωρίς επιστημονικές αποδείξεις (και η εξίσωση Drake αναμφίβολα δεν είναι απόδειξη), αρκεί να έχει επίγνωση του γεγονότος.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 29-03-08, 02:12
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια απλη ερευνουλα.. χωρις να φιλοδοξει να ανοιξει υπαρξιακο θεμα
Μα, Gildor, από τη φύση του είναι υπαρξιακό το θέμα.
Μπορεί οι μοναδικοί τρόποι για να το προσεγγίσουμε να είναι επιστημονικοί, όμως ακόμα και στην επιστήμη η αρχική ιδέα είναι εκείνη που δίνει τη βασική κατεύθυνση μιας αναζητησης. Και αυτή η αρχική ιδέα - εδώ- είναι η ανάγκη μας να μάθουμε αν υπάρχουν ή όχι. Και για να μάθουμε, πρέπει πρώτα να ξέρουμε τι ζητάμε. Η ιστορία των επιστήμών είναι γεμάτη από καθυστερήσεις που οφείλονταν είτε στο οτι διέφευγε της προσοχής μας ό,τι δεν ήταν μέσα στο στόχο μας είτε στο ότι αυτό που ανακαλύψαμε δεν θα γινόταν αποδεκτό από τα χρηστά ήθη.

Αν θες τη δική μου γνώμη, είναι παραπλανητικό να σκεφτόμαστε αν υπάρχουν τα "ούφα" χωρίς να προβληματιζόμαστε για το τι είναι αυτό που ψάχνουμε και τι θα αντιλαμβανόμασταν ως ζωή και θα αναγνωρίζαμε ως ευφυΐα. Το θέμα μας δεν είναι ποιο είναι το θέμα μας αλλά πόσο η αλήθεια εκεί έξω είναι μέσα στο θέμα μας.
Για μένα, to θέμα έτσι όπως το 8έτεις, είναι σκόπιμο μόνο αν υπάρχουν εξωγήινα ανθρωπάκια που έχουν έρ8ει ήδη σε επαφή με τις ΗΠΑ και τους παρέχουν τεχνογνωσία με αντάλλαγμα που είναι κρατικό μυστικό και οι ΗΠΑ θέλουν να μάθουν πόσο βαριά θα το παίρναμε αν μαθαίναμε λίγη απ' την αλήθεια και... και... και εσύ συμμετέχεις στη διεξαγωγή αυτής της δημοσκόπησης για το πόσο έτοιμοι είμαστε, τι πιστεύουμε και πως θα προτιμούσαμε να μας το ξεφουρνίσουν (και άρα είσαι πράκτορας της Αμερικής) Έτσι ναι, βρίσκω ένα νόημα.
Αυτή η προσέγγιση όμως για μένα είναι αδιάφορη, γι αυτό και δεν ψήφισα.
Με τα ανύπαρκτα -γνωστά, επιστημονικά-δεδομένα που έχουμε, το θέμα παραμένει υπαρξιακό κατά την ταπεινή μου γνώμη. Όλες οι απαντήσεις που έχεις βάλει, θα μπορούσαν να είναι πιθανές, ακόμα και η προτελευταία.
Εγώ στη λέξη εξωγήινος/η/ο δίνω πολύ ευρύ νόημα. Πιστεύω πως υπάρχουν. Δεν περιμένω απόδειξη για το αν υπάρχουν αλλά για το οτι δεν υπάρχουν. Το θέμα είναι τόσο ανεξερεύνητο που κατά τη γνώμη μου πιο πολύ σημασία έχει η λέξη "πιστεύω" παρά η λέξη "εξωγήινος".

(Αυτό που με εμένα με προβληματίζει είναι πως όσο περνάνε τα χρόνια, επικοινωνούν μαζί μου όλο και πιο σπάνια...)
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-03-08, 16:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά μου ειναι αδιάφορο αν υπάρχουν, εφόσον δεν με εχουν κοντακτάρει.

Αλλα και να υπάρχουν, ως "ευφυή όντα" μου αρκεί ότι ειναι παιδα τοιυ ίδιου Πατέρα που τους ενεφύσησεν "πνοήν ζώσαν"

Απο την άλλη πλευρά, ακόμα δεν έμαθα να ενδιαφερομαι για τον "πλησίον" μου, αν ζει, αν πέθανε, αν πονάει.....θα αρχίσω τώρα στα γεράματα να μεταθέτω την υποχρέωση μου να είμαι "χαρίεν, άνθρωπος" στο εγγύ ή απώτερο μέλλον, δηλαδή όταν θα εμφανιστούν οι φίλοι μας; Οχι βεβαια.

Λοιπόν, αν υπάρχουν καλώς να ορίσουν. Αν πάλι δεν υπάρχουν, αλλα εξυπηρετούν σκοπιμότητες "ψυχροπολεμικές" και δικαιολογούν τον "ιμπεριαλιστικό επεκτατισμό" και την ανάγκη για "νεα οπλα" των ανεγκέφαλων Bush and Co εύχομαι τουλάχιστον να μας αφήνουν ωραία κινηματογραφικα έργα. Και εδω θα συμφωνησει και ο Gildor!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-03-08, 01:21
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Stanley, δεν είπα πως είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν. Είπα πως οι μέχρι τώρα γνώσεις μου σίγουρα δεν μου παρέχουν ούτε αποδείξεις, ούτε ενδείξεις πως δεν υπάρχουν. Η λακωνικότητα και τα αποσιωπητικά δεν ήταν δείγματα μυστικισμού, ήταν η έκφραση των σκέψεών μου μη αποκομμένων από το συναίσθημά μου. Το όλο θέμα με κάνει να νοιώθω την ανάγκη να είμαι λακωνική και αποσιωπούσα. Συνήθως αυτό συμβαίνει με τα θέματα για τα οποία δεν είναι σίγουρο πως αυτό που θα ήθελα να ισχύει [εδώ η ύπαρξη άλλων έλλογων όντων εκτός από εμάς στο σύμπαν] όντως ισχύει, αλλά υπάρχουν ενδείξεις για το ότι μπορεί να ισχύει και δεν υπάρχουν αποδείξεις για το ότι δεν μπορεί. Η λακωνικότητα και η αποσιώπηση οφείλονται λοιπόν καθαρά στο ότι δεν μου αρέσει να με προδίδουν οι επιθυμίες μου, δεν θέλω να πιστεύω κάτι μόνο επειδή το θέλω, και δεν θέλω να λέω μεγάλα λόγια όταν δεν υπάρχουν αποδείξεις. Λυπάμαι αν είναι παρεξηγήσιμες, τώρα που τις βλέπω δείχνουν λίγο μυστικιστικές και μυστικοπαθείς. Δεν είναι.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-08, 23:47
Το avatar του χρήστη Atomic_man
Atomic_man Ο χρήστης Atomic_man δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ας ξεκινήσουμε από το αν μας έχουν επισκεφτεί η απάντηση είναι όχι δεν έχουμε καμμία όχι απόδειξη αλλά ούτε καν ένδειξη περί τούτου.
Δεύτερο αν οι πιθανότητες είναι πως θα υπάρχουν.
Κατά τη γνώμη μου οι πιθανότητες είναι πως απίθανο να υπάρχουν... και εννοώ στον δικό μας γαλαξία.
Η κατοικήσιμη ζώνη είναι ένα 20% περίπου του γαλαξία μας. Πλανητικά συστήματα κοντά στο κέντρο του θα έχουν προβλήματα σταθερότητας στις πιθανές τροχιές των πλανητών τους και θα αντιμετωπίζουν αυξημένες προσκορούσεις από μεγάλους μετεωρίτες. Πλανητικά συστήματα στο εξωτερικό μέρος του γαλαξία θα έχουν έλλειψη βαρέων στοιχείων και δυσκολία στην δημιουργία "γήινων" πλανητών.
Στο υπόλοιπο 20% πρέπει να αποκλείσουμε τους γίγαντες και υπεργίγαντες αστέρες που έχουν μικρή διάρκεια ζωής στην κύρια ακολουθία.
Πέρα από αυτά πέφτει και σαν πέλεκυς η πιθανότητα συνύπαρξης με έναν άλλο ανεπτυγμένο πολιτισμό... Πόση διάρκεια ζωής μπορεί να έχει ο πολιτισμός μας;;; Άγνωστο... 100 χρόνια; 1000 1000000 κανείς δεν μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα.
Πάντως αν συμπυκνώσουμε την ζωή του πλανήτη μας σε ένα έτος η ιστορική περίοδος είναι το τελευταίο δευτερόλεπτο της 31ης Δεκεμβρίου. Πόσο πιθανό είναι να συμπέσει με το ανάλογο ενός άλλου πολιτισμού τεχνολογικά προηγμένου μάλιστα...
Απ' την άλλη η εξέλιξη των ειδών είναι μια καθαρά χαοτική διαδικασία και δεν σημαίνει πως αν την βάζαμε πάλι στην αρχή θα ήταν η ίδια. Στη γη έπεσε ένας μετεωρίτης και εξαφάνισε τους δεινόσαυρους αν δεν γινόταν τότε θα επικρατούσαν τα θηλαστικά; Θα υπήρχε σήμερα ο άνθρωπος;
Επίσης ένας άλλος παράγοντας είναι η ύπαρξη της Σελήνης που κρατάει σταθερή την κλίση του άξονα της γης και τις εποχές. Χωρίς αυτή πως θα ήταν τα πράγματα;
Κατά την γνώμη μου η εξέλιξη της ζωής προς ευφυείς μορφές είναι εξαιρετικά δύσκολη και θα την χαρακτήριζα σαν κάτι παρόμοιο με το να ρίξουμε ένα νόμισμα και αυτό να σταθεί όρθιο με την κόψη. Το να λέμε για πιθανότητες και δεν μπορεί να είμαστε μόνοι δεν έχει νόημα. Οι πιθανότητες υπολογίζονται από πριν όχι όταν εμείς είμαστε μέσα σε αυτές, όταν δηλαδή έχουν ήδη πραγματοποιηθεί.
Αν ωστόσο θέλει κάποιος να παίξει με τις πιθανότητες ας ψάξει στο ίντερνετ για την ενδιαφέρουσα εξίσωση του Drake (Drake's equation)...
Πιστεύω χωρίς να μπορώ να το αποδείξω πως είμαστε ο μοναδικός πολιτισμός στον γαλαξία μας...
__________________
Facebook ομάδα: "Θέλουμε το σιδηρόδρομο στην Πελοπόννησο!"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Atomic_man : 21-04-08 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-08, 01:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην εξίσωση Drake



ο παράγοντας L είναι η διάρκεια που ένας πολιτισμός μπορεί να παράγει σήματα επικοινωνίας. Αυτό συνεπάγεται (πλέον) την διάρκεια που ο πολιτισμός μας θα είναι βιώσιμος.
Δηλαδή από το κατά πόσο θα μπορέσουμε να υπάρχουμε σαν πολιτισμός και δεν θα αυτοκαταστραφούμε εξαρτάται κατά μεγάλο βαθμό ο αριθμός των έξυπνων πολιτισμών στο γαλαξία μας (παράγοντας Ν) και κατά συνέπεια στο σύμπαν.
Ας μην γίνουμε υπεύθυνοι για την μη ύπαρξη όλων αυτών των πολιτισμών!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-08, 21:59
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σύμφωνα με τελευταία έρευνα του Dr Andrew Watson, κατά την οποία ένα μαθηματικό μοντέλο υπολογίζει τις πιθανότητες να υπάρχει ζωή με νοημοσύνη οπουδήποτε αλλού στο σύμπαν, φαίνεται ότι μάλλον είμαστε μόνοι.

Το μοντέλο στηρίχθηκε στον υπολογισμό διαφόρων πιθανοτήτων που λαμβάνουν χώρα τόσο για την εμφάνιση ζωής σε έναν πλανήτη μέχρι και τα διαφορετικά στάδια που μεσολαβούν ώστε ένα είδος να γίνει ευφυές.

Στην ίδια έρευνα μάλιστα αναφέρεται ότι και η ευφυής ζωή στη Γη άργησε να εμφανιστεί σε σχέση με το προσδόκιμο ζωής του ίδιου του πλανήτη, καθώς μετρά μόλις 100.000 χρόνια ύπαρξης (αναφερόμενοι στον άνθρωπο πάντα), σε σχέση με τα 3,5 δισεκατομύρια χρόνια ύπαρξης ζωής (από την εμφάνιση των πρώτων βακτήριων) στα 4,5 δισεκατομύρια χρόνια της Γης. Η πιθανότητα να εξελιχθεί ένα ευφυές ον σαν τον άνθρωπο ακόμα και μέσα σε ένα τέτοιο "παράθυρο ζωικών ευκαιριών" υπολογίστηκε γύρω στο 0,01%.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-04-08, 11:03
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Α ρε ΟΥΦΟ

καλά ντε μη βαράτε.....
το θεματάκι μου θύμισε την παλιά acro και το σχετικό θέμα της ....μήπως λέω μήπως να το ξεκινήσουμε, να δούμε και καμία νέα φωτογραφία της γνωστής νεκροψίας κτλ.


Η Αλήθεια είναι κάπου μέσα στην Acro.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-04-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αλήθεια είναι κάπου μέσα στην Acro.
Υπάρχει όλο το υλικό στο UFO Club της BBS.

Eνδείξεις υπάρχουν πολλές, αποδείξεις καμία.

Προσωπικά δεν πιστεύω στις "επισκέψεις", απέχουμε χιλιάδες έτη φωτός από ένα πιθανό πολιτισμό ανώτερο από τον δικό μας, ικανό να κάνει τέτοια ταξείδια.

Αν πάρουμε το σενάριο ότι βρίσκαμε στον Άρη Αρειανούς, υποδεέστερου πολιτισμού από εμάς, που ίσως μόλις είχαν ανακαλύψει τον τροχό, θα παίζαμε κρυφτούλι;
Δεν θα προσπαθούσαμε να έρθουμε σε κάποια επαφή μαζί τους;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-04-08, 14:07
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάρουμε το σενάριο ότι βρίσκαμε στον Άρη Αρειανούς, υποδεέστερου πολιτισμού από εμάς, που ίσως μόλις είχαν ανακαλύψει τον τροχό, θα παίζαμε κρυφτούλι;
Δεν θα προσπαθούσαμε να έρθουμε σε κάποια επαφή μαζί τους;
ναι και θα τους δίναμε μεροκάματο 15 ευρω για να μαζεύουν φράουλες...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.