Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-06, 10:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κατηγορούν νεαρό για βιασμό 20 ανηλίκων.....

Στον ανακριτή αναμένεται να οδηγηθεί ο 20χρονος νεαρός το μεσημέρι της Δευτέρας μετά τις κατηγορίες που του άσκησε ο Εισαγγελέας για τη δράση του, που συγκλονίζει το πανελλήνιο.

Ο 20χρονος δράκος οδηγήθηκε την Κυριακής τον Εισαγγελέα, ο οποίος του άσκησε δίωξη σε βαθμό κακουργήματος για βιασμό κατά συρροή, αρπαγή ανηλίκων, παράνομη οπλοκατοχή και οπλοχρησία. Μάλιστα, σύμφωνα με τις πληροφορίες τέσσερα από τα θύματά του τον αναγνώρισαν.

Η σύλληψη του νεαρού έγινε μετά από ενέδρα που του είχαν στήσει οι αστυνομικές δυνάμεις στη Νίκαια και ομολόγησε τουλάχιστον είκοσι βιασμούς ανηλίκων και ασέλγειες εις βάρος ανήλικων αγοριών.

Μάλιστα, στην κατοχή του βρέθηκαν ένα μαχαίρι και ένα ζευγάρι γάντια. Η σύλληψη έγινε σε πάρκο των δυτικών συνοικιών σε έλεγχο της αστυνομίας, που τον παρακολουθούσε επί 20 ημέρες ύστερα από καταγγελία γονέων.

Μετά τη σύλληψη του νεαρού που δρούσε ανενόχλητος για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του ενάμιση έτους με θύματα μικρά αγόρια, οι γονείς στις περιοχές του Πειραιά δηλώνουν ανακουφισμένοι

Σύμφωνα με όσα δήλωσε η γιαγιά του 20χρονου στον ΑΝΤ1, ο νεαρός είχε ψυχολογικά προβλήματα του, καθώς η μητέρα του ήταν επιληπτική και μετά το διαζύγιο των γονιών του, τον μεγάλωνε η γιαγιά του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-06, 20:04
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
τα 20+ και πλεον παιδακια θα σκεφτομουν εγω που κατεστρεψε ο "αρρωστος" κατα την γνωμη των τηλεδικαστηριων αυτα ποιος θα τους επαναφερει την ψυχουλα τους.?

δυστυχως ωρες ωρες σκεφτομαι γιατι να μην υπαρχει ο ισλαμικος νομος σε καποιες περιπτωσεις.

και αυτο που λες νωντα εχεις απολυτα δικιο ο συγκεκριμενος αν δεν πανε οι 20+ οικογενειες να τον αναγνωρισουν τοτε υπαρχει σοβαρη πιθανοτητα σε 2 χρονια να ειναι εξω και παλι αν μπει βεβαια φυλακη και δεν τον βαλουν σε ιδρυμα.

δυστυχως το συστημα μας προστατευει τους εγληματιες και οχι τα θυματα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-06, 21:10
Το avatar του χρήστη Basil
Basil Ο χρήστης Basil δεν είναι συνδεδεμένος
+ 1947 - 2007
 

Τελευταία φορά Online: 22-08-07 21:39
Φύλο: Άντρας
Τώρα μετά τα τηλεδικεία θα έχουμε και τα forumοδικεία. Για ηρεμείστε που όλοι πάτε να αντικαταστήσετε την δικαιοσύνη.
__________________
Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-06, 21:46
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
φιλε μου δεν αντικαθιστω καμια δικαιοσυνη με εχεις παρεξηγησει απλα δεν δουλευει η δικαιοσυνη αυτο λεω η μαλλον δουλευει υπερ των "κακων".
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-06, 23:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το να λες οτι κατι παει στραβα με το 'σωφρονιστικο' συστημα δεν ανακαλυπτεις τον τροχο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-06, 00:27
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
δεν ειμαι ο αρμοδιος gildor αλλοι ειναι οι αρμοδιοι σε αυτο να ξεδιαλυνουν την δικαιοσυνη μηπως και δουλεψει κατι σωστα σε αυτη την χωρα διοτι δυστυχως μονο εδω απο οτι βλεπω δεν δουλευει τιποτα σωστα σε ολη την ευρωπη υπαρχει μια νομοθεσια και ενα συνταγμα που δουλευει και εφαρμοζεται εδω περα ισχυει το ποιος εχει το "μεσο" και τα "χρηματα" αυτοι ειναι υπερανω νομων.

αν μου πεις για το εκπαιδευτικο συστημα η για το συστημα με τους ανεργους που δουλευω σε σχολη που εχει σχεση με τον ΟΑΕΔ και την ΕΕ να σου πω.

αλλα για την δικαιοσυνη τα λιγα που παρακολουθω βλεπω οτι λειτουργει εις βαρος του θυματος υπερ του κατηγορουμενου ειδικα αν το παιζει "αρρωστος" η αν πληρωνει καλους δικηγορους και εχω δει παρα πολλα ειτε με δολοφονους που επεσαν η θα πεσουν στα μαλακα ειτε με τρομοκρατες ειτε με βιαστες και αλλα πολλα.

εκτος οτι εχω προσωπικο παραδειγμα απο την παλια μου εργασια ως αστυνομικος που ο κακοποιος που με πυροβολησε σε ωρα καθηκοντος ειπε οτι ειναι ψυχοπαθης και εφαγε 2 χρονια και ειναι ελευθερος ενω εγω που δεχτηκα την σφαιρα που αν δεν φοραγα γιλεκο θα ημουν μακαριτης και αλλοι τεσσερις συναδελφοι μας εδιωξαν απο το σωμα με την κατηγορια υπερβασης καθηκοντος - καταχρηση εξουσιας αυτο πιστευω να τα λεει ολα πια ειναι η γνωμη μου για το συστημα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 12-12-06 στις 00:30
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-06, 00:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ζερ εγω δεν διαφωνησα μαζι σου.. αυτο που εννοουσα ηταν απλα οτι ειναι.. αυτονοητο
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-06, 10:40
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η καραμέλα είναι "ψυχολογικά"...
Εχθές που τον ρωτούσαν "γιατί το έκανες" η απάντηση ήταν μονολεκτική όταν τον έβαζαν στο αυτοκίνητο. Ψυχολογικά!
Κάτσε ρε φίλε... Αν είσαι ψυχικά άρωστος και υπάρχουν αποδείξεις ότι βίασες, σκότωσες ή οτιδήποτε άλλο έκανες, είναι ένας ακόμα λόγος να σε βάλουν βαθυά σε ένα μπουντρούμι και να σε ξεχάσουν! Όχι να σου συμπεριφερθούν καλύτερα από κάποιον που πάνω στην ένταση της στιγμής έκανε το λάθος και χτύπησε κάποιον με αποτέλεσμα να τον σκοτώσει!
Και ο Ρώσος που έτρωγε τα θύματά του αποδεδειγμένα τρελός ήταν. Αν τον δίκαζαν στην Ελλάδα θα λέγανε "Έλα μωρε, τρελός είναι. Άστον!";
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-06, 10:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγγνώμη βρε παιδιά...
Αλλά αυτονόητο δεν είναι ότι όποιος συμπεριφέρεται έτσι είναι ψυχολογικά άρρωστος;
Υπάρχει περίπτωση δηλαδή ενας σόφρων να πράξει κάτι παρόμοιο ;
Και αυτό ισχύει για τις περισσότερες πράξεις βίας.
Βέβαια όπως έχουν γίνει οι καταστάσεις πείτε μου κάποιον που είναι εντελώς καλά στην ψυχική του υγεία. Αν πάμε σε έναν ψυχολόγο θα μας βρει 1000+1 σύνδρομα.
Συμφωνώ με τον Diamond για το θέμα ότι διαφορετικά αντιμετωπίζεται κάποιος που κατά λάθος μπορεί να έκανε κακό σε κάποιον
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-06, 11:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καραμέλα είναι "ψυχολογικά"
Έχουμε παραδείγματα αρκετά από βιαστές που αποφυλακίστηκαν και συνέχισαν να κάνουν το ίδιο.

Ένας φίλος μισοαστεία μισοσοβαρά μου είχε πει κάποτε ότι η χειρότερη ποινή που θα μπορούσε να επιβληθεί σε έναν κατά συρροήν βιαστή θα ήταν μια εγχείριση αλλαγής .. γένους.

Φυσικά το θεωρώ ακραίο αλλά θα πρέπει και μετά από την αποφυλάκιση να υπάρχει τακτική επίβλέψη του από ψυχολόγους, διαφορετικά κάποιο αθώο θύμα θα την πληρώσει και πάλι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-06, 11:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με τους σημερινούς νόμους ακόμα και η γυναίκα σου μπορεί να σε καταδώσει για βιασμό...
Έχουμε λοιπόν έναν που για κάποιο λόγο τον κατέδωσε η γυναίκα του για βιασμό και κάποιον άλλον που για "ψυχολογικούς λόγους" έχει βιάσει 30 - 40 ή και 50 κοριτσάκια... Γιατί ο δεύτερος να έχει ελαφρυντικά; Είμαστε σοβαροί;
Με ποιά φιλοσοφία ένας ψυχασθενής μπορεί να βγεί πάλι στην κοινωνία;
Είσαι ψυχασθενής και κατα συροήν δολοφόνος, βιαστής; Αντί λοιπόν για ισόβια στην φυλακή έπρεπε να είναι ισόβια σε ψυχιατρείο. Και αν αποδειχθεί ότι "έγινε καλά" να συνεχίσει την θητεία του στις φυλακές. Όχι στην κοινωνία!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-06, 13:47
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όπως είπε και ο Basil, ας λήξει το forumοδικίο. Τα ίδια ειπώνονταν και με τον κτηνοτρόφο πριν λίγες μέρες.

Υπάρχουν θεσμοί σε αυτοί τη χώρα που κατά κανόνα λειτουργούν και έχουν εξελιχθεί μετά από δεκάδες χρόνια κοινωνικής ωρίμανσης. Είναι τουλάχιστον αφελές να έχουμε βγάλει ήδη δικαστική απόφαση για όλους τους εγκληματίες και να συμπεραίνουμε αμέσως ότι η Δικαιοσύνη ευνοεί τους κατηγορούμενους.

Ναι, σε ορισμένες περιπτώσεις, κυρίως λόγω περίτεχνων ελιγμών της υπεράσπισης ορισμένοι κατηγορούμενοι τρώνε μικρότερη ποινή. Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις που τρώνε μεγαλύτερη από όσο θα έπρεπε. Οι Δικαστές άνθρωποι είναι και δεν έχουν το αλάθητο.

Επίσης με ενοχλεί απίστευτα η κριτική και οι χαρακτηρισμοί προς ανθρώπους που δεν γνωρίζουμε. Πόσο μάλλον όταν μία υπόθεση γνωστοποιείται από τα μεγαλύτερα τέρατα της κοινωνίας... τους λαϊκούς δημοσιογράφους. Όποιος θέλει λυντσαρίσματα, δημόσια κατακραυγή, ντομάτες και γιαούρτια και απαγχωνισμούς στην κεντρική πλατείας ζει σε άλλες εποχές.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-12-06, 13:52
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@Kiwi
Δεν δικάζουμε κάποιον ούτε μιλάμε για κάποιον συγκεκριμένα. Η συζήτηση απλά έχει παρεκραπεί και έχει γενικευθεί όπως και κάθε άλλη ζωντανή συζήτηση.
Μιλάμε για την καραμέλα "ψυχολογικά προβλήματα" που αναμασούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει το κόλπο...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-12-06, 14:11
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
@Kiwi
Μιλάμε για την καραμέλα "ψυχολογικά προβλήματα" που αναμασούν όλοι όσοι έχουν καταλάβει το κόλπο...
Για κάποιους είναι όντως καραμέλα, αλλά για κάποιους άλλους όντως ισχύει. Εφόσον λοιπόν το νομικό πλαίσιο δύναται να στηρίξει τους δεύτερους, είναι λογικό η αντίστοιχη γραμμή υπεράσπισης να χρησιμοποιείται και για τους πρώτους.

Να μιλήσουμε για τις απατεωνιές των δικηγόρων; Κανένα πρόβλημα. Άλλο πράγμα όμως η κριτική προς την ανήθικη και άδικη υπεράσπιση, και άλλο το ισοπέδωμα των πραγματικών ελαφρυντικών.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-12-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για μένα το "έχω ψυχολογικά προβλήματα" δεν είναι ελαφρυντικό. Ίσα ίσα!
Κάποιος που δεν έχει τέτοια προβλήματα και διαπράτει ένα έγκλημα, τον βάζουν στη φυλακή για 5, 10 ή 20 χρόνια, το ξανασκεύτεται και ίσως να του γίνει μάθημα και να μην το ξανακάνει. Κάποιος που δεν έχει σώας τα φρένας είναι πολύ πιο επικίνδυνος κατά την γνώμη μου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.