Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Δημοσκόπηση: Έχετε επιχειρήσει να κόψετε το κάπνισμα;
Επιλογές Δημοσκόπησης
Έχετε επιχειρήσει να κόψετε το κάπνισμα;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-06-09, 19:16
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
οι ικασίες σου, ότι αφου κάνει κακό το τσιγάρο μην το πουλάνε, είναι κατώτερα των προσδοκιών μου, για τα επιχειρήματα που περίμενα από σένα
Είναι δικό σου θέμα αν επιλέγεις να υποτιμάς και να γελοιοποιείς το επιχείρημά μου, που στο κάτω κάτω δεν είναι μόνο δικό μου.
Άλλο είναι να μου πουλάς τη φιάλη και να απαγορεύεται να στη φέρω στο κεφάλι, ή να μου πουλάς τσιγάρα και να απαγορεύεται να σου βγάλω το μάτι με αυτά, κι άλλο να μου απαγορεύεις να πιω το περιεχόμενο της φιάλης δημόσια!
Το κάθε επιχείρημα είναι απλό και γελοίο ή λίγο πιο χαρακτηριστικό αναλόγως πώς επιλέγουμε να το ερμηνεύουμε.
Και φυσικά σέβομαι τους μη καπνιστές. Θέλω να πιστεύω πως είμαι από τα λίγα άτομα που:
- δε φυσάνε τον καπνό τους στα μούτρα του άλλου
- έχει τύχει να μην καπνίσω ούτε μες στο ίδιο ΜΟΥ το αυτοκίνητο όταν έχω κάποιον με πρόβλημα
- έχει τύχει να μην καπνίσω ή έστω να καπνίσω ελάχιστα και μες στο ίδιο ΜΟΥ το σπίτι όταν έχω κάποιον που τον ενοχλεί, αν και θα μπορούσα να ασκήσω άνετα βέτο - κάτι που θα κάνω από δω και στο εξής αφού οι συνθήκες με προκαλούν
- σιχαίνομαι τα γεμάτα τασάκια παρ' ότι καπνίζω
- ανοίγω πάντα παράθυρο γιατί απεχθάνομαι την καπνίλα παρ' ότι καπνίζω
- κλπ κλπ διάφορα τέτοια...
Σε ένα μικρό μπαράκι γεμάτο κάπνα, ούτε εγώ μπορώ να κάτσω - αν και καπνίστρια - αλλά αυτό είναι πρόβλημα του μαγαζιού και του εξαερισμού του κατά κύριο λόγο.
Και φυσικά δεν υποστηρίζω πως η κοινωνία μας θα γίνει έρμαιο του κάθε κυρίου μάγκα του Βοτανικού - ας καταλαβαίνατε καλύτερα τι λέω! Όμως όταν η επιχείρηση θα χάσει μεγάλο μέρος του εισοδήματός της, απλά θέλω να δω τι θα γίνει.
Και συνεχίζω να το θεωρώ γελοίο και υποκριτικό το μέτρο, γιατί αντί όλοι αυτοί οι κύριοι κύριοι να βάζουν εμένα κι εσένα, εμάς και τα καταστήματα, τα καταστήματα και τους ελεγκτές, κλπ κλπ... να διαφωνούμε και να τρωγόμαστε μεταξύ μας, θα μπορούσαν απλά - ΑΝ είχαν τα κότσια ξαναλέω - να το απαγορεύσουν το ρημάδι (και μαζί με αυτό και όσα τσεπώνουν από τους φόρους και... τα παράπλευρα έσοδα )
Εκεί έγκειται Στέλιο μου η διαφωνία μου και όχι αλλού. Εκεί εντοπίζω την υποκρισία.
Σε προσωπικό επίπεδο απλά δήλωσα την αλήθεια. Δεν πρόκειται να πάω για ποτό αν δεν υπάρχει μέρος "καπνιζόντων". Είναι εξίσου δικαίωμά μου με το δικό σου να πηγαίνεις παντού. Τουλάχιστον μέχρι να το κόψω, όταν θα θέλω ΕΓΩ κι όχι όταν θα θέλει οποιοσδήποτε άλλος.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-06-09, 23:21
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Αναφορικά με τα δικαιώματα των μη καπνιστών, τα σέβομαι αλλά έχω κι εγώ τα δικά μου ως καπνιστής. Αν λοιπόν εγώ - ο κάθε εγώ - αρνηθώ να πάω στο τάδε ή στο δείνα μαγαζί γιατί θεωρώ δικαίωμά μου με τον καφέ μου ή με το ποτό μου να κάνω το τσιγάρο μου, τότε θα γίνει μεγάλο γλέντι.
Δεν έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις σε κλειστό δημόσιο χώρο, διότι αυτό το δικαίωμα καταργείται με το νέο νόμο. Φυσικά αυτό δε σου αρέσει, αλλά δεν μπορείς να το χαρακτηρίζεις δικαίωμα τη στιγμή που ρητά απαγορεύεται. Επιπλέον, η απαγόρευση δεν είναι στη διακριτική ευχέρεια του κάθε μαγαζάτορα, ώστε να επιλέγεις το κατάστημα που σε βολεύει. Παντού οφείλει να ισχύει το ίδιο.

Πρακτικά μιλώντας, αυτό που συμβαίνει σε πολλές ευρωπαϊκές πόλεις είναι οτι οι καπνιστές βγαίνουν ... έξω, καπνίζουν και ξαναμπαίνουν ή χρησιμοποιούν ειδικό χώρο-καπνιστήριο (πχ μπαλκόνι ή "ακάλυπτος" ή κάτι άλλο με ... ουρανό και όχι ταβάνι). Το τι θα γίνει στην Ελλάδα θα το δούμε...

Κλείνοντας, επειδή το επιστημονικό σκέλος του θέματος είναι μάλλον ομιχλώδες για πολλούς, θα παραθέσω μια πρόσφατη επιστημονική μελέτη που έγινε στη Σκωτία μετά την απαγόρευση και δημοσιεύτηκε στο εξαιρετικά έγκυρο περιοδικό The New England Journal of Medicine (πλήρες, δωρεάν κείμενο στο http://content.nejm.org/cgi/content/full/359/5/482). Ενδεικτικά, η απαγόρευση μείωσε κατα 17% τις νοσηλείες για οξύ στεφανιαίο επεισόδιο (έμφραγμα/στηθάγχη). Συνταρακτικό είναι το γεγονός οτι 67% αυτής της μείωσης αφορούσε τους μη-καπνίζοντες, που είχανε 21% λιγότερες νοσηλείες.

Επειδή λοιπόν οι μη καπνίζοντες δε φταίνε σε τίποτα για να έχουνε 21% μεγαλύτερο ρίσκο* για έμφραγμα εξαιτίας του παθητικού καπνίσματος (που δεν το επιλέγουν) η απαγόρευση είναι επιστημονικά εξαιρετικά εύλογη και, όπως προκύπτει από τα στοιχεία, ωφέλιμη στην πράξη.

Φιλικά,
Π.

* Ναι, τα σωστά μαθηματικά είναι οτι 21% μείωση συνεπάγεται αντίστροφα 26.58% αύξηση αλλά χάριν απλότητας....
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Stanley For This Useful Post:
palsar (06-06-09), Xenios (05-06-09)
  #33  
Παλιά 05-06-09, 23:39
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω όμως να προσέξουμε την επισήμανση της μωβ ανεμώνας ( ), για να καταλάβουμε το μέγεθος της υποκρισίας. Ντόπιας και διεθνούς, μιας και το μέτρο μας έρχεται απ' όξω και είμαστε υποχρεωμένοι (και καλά) να ...συμμορφωθούμε.
Μα, αν απαγόρευαν το τσιγάρο τότε θα έλεγες οτι είναι δικαίωμά σου να καπνίζεις κι'ας βλάπτεις την υγεία σου. Τα ίδια που λένε τώρα και οι κάθε λογής εξαρτημένοι, για κάθε είδους βλαβερή συνήθεια.

Δεν είναι ιδιαίτερα περίπλοκο:
α) Έχεις δικαίωμα να καπνίζεις και τις συνέπειες στη δημόσια υγεία τις επωμίζεσαι μέσω του ειδικού φόρου (γιατί οι καπνιστές κοστίζουν περισσότερο σε περίθαλψη επειδή αρρωσταίνουν πιο συχνά).
β) Δεν έχεις το δικαίωμα να υποβάλλεις τους άλλους σε παθητικό κάπνισμα

Κατα συνέπεια, η πιο απλή λύση είναι οτι εσύ ως καπνιστής συνεχίζεις ή σταματάς ανάλογα με την κρίση σου (κανένας δε σου το επιβάλλει) αλλά παύεις να εκθέτεις τους άλλους στον καπνό σου. Δεν είναι υποκρισία, είναι κοινή λογική.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Naias (06-06-09)
  #34  
Παλιά 05-06-09, 23:51
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Επειδή γίνονται quote κυρίως οι δικές μου απαντήσεις, για να εξηγούμεθα και να μην παρεξηγούμεθα:
1) Δεν είπα πουθενά ότι θα συνεχίσω να καπνίζω εκεί που απαγορεύεται!
2) Δεν αμφισβήτησα ποτέ το επιστημονικό μέρος της υπόθεσης και τις συνέπειες στην υγεία. Μπορεί να είμαι καπνίστρια - οκ, λάθος μου - αλλά δεν πλανάμαι τόσο πολύ!
3) Νομίζω δεν εξέφρασα πουθενά έλλειψη σεβασμού στους μη καπνίζοντες - θα ήταν τουλάχιστον ανόητο!
4) Γνωρίζω τους κανονισμούς στο εξωτερικό, τους έχω ζήσει και τους έχω εφαρμόσει.

Απλά εξέφρασα την άποψή μου σε συγκεκριμένη "πλευρά" ή ας το πούμε "οπτική γωνία" της νομοθετικής ρύθμισης.
Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να συμφωνήσει μαζί μου, αλλά μη μου προσάπτονται και πράγματα που ΔΕΝ υποστήριξα.
Αυτά και τέλος!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-06-09, 02:40
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις το δικαίωμα να καπνίζεις σε κλειστό δημόσιο χώρο, διότι αυτό το δικαίωμα καταργείται με το νέο νόμο.
Αυτό δεν ισχύει για χώρους μικρότερους των 70 τετραγωνικών (χωρίς τους βοηθητικούς χώρους), συνεπως δεν πιάνει πολλά μαγαζιά στα οποία θα συνεχιστεί η ίδια κατάσταση. Επίσης, για περισσότερα τετραγωνικά προβλέπονται ειδικές διαμορφώσεις (τζάμια;!) ώστε να χωρίζονται οι χώροι.

Αυτά μου τα έχουν αναφέρει οι ίδιοι οι καταστηματάρχες που ρώτησα και δεδομένου ότι τους αφορά άμεσα δεν έχω λόγο να τα αμφισβητήσω. Γενικά η εικόνα που μου δίνουν είναι αυτή των τρύπιων διατάξεων που μέσα από την εξαίρεση της εξαίρεσης και το παράθυρο του παραθύρου τελικά θα κάνει την υπόθεση απλώς γελοία. Κάποια στιγμή θα βρω το ΦΕΚ και θα τα επιβεβαιώσω (αν ξέρει κανείς στοιχεία..; )
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 06-06-09, 07:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια στιγμή θα βρω το ΦΕΚ και θα τα επιβεβαιώσω (αν ξέρει κανείς στοιχεία..; )


Εδώ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 06-06-09 στις 07:16
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Archmage (09-06-09)
  #37  
Παλιά 06-06-09, 12:24
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν ισχύει για χώρους μικρότερους των 70 τετραγωνικών... (αν ξέρει κανείς στοιχεία..; )
Το άκουσα το πρωί στον 9.84 από τη Νομαρχία Πειραιά.
Τα καταστήματα ΕΩΣ 70 τ.μ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ (και όχι μόνο ωφέλιμα) θα μπορούν να επιλέγουν να είναι είτε για καπνίζοντες είτε για μη καπνίζοντες.
Με μια απλή αίτηση στη Νομαρχία τους θα παίρνουν την ανάλογη άδεια, κι ένα αυτοκόλλητο που θα τους αποσταλεί ταχυδρομικά γιατί δεν είναι ακόμη έτοιμο (τι ασυνήθιστο!) ώστε να μπορεί να επιλέγει ο πελάτης αν θα μπει ή όχι.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-06-09, 01:13
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το άκουσα το πρωί στον 9.84 από τη Νομαρχία Πειραιά.
Τα καταστήματα ΕΩΣ 70 τ.μ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ (και όχι μόνο ωφέλιμα) θα μπορούν να επιλέγουν να είναι είτε για καπνίζοντες είτε για μη καπνίζοντες.
Με μια απλή αίτηση στη Νομαρχία τους θα παίρνουν την ανάλογη άδεια, κι ένα αυτοκόλλητο που θα τους αποσταλεί ταχυδρομικά γιατί δεν είναι ακόμη έτοιμο (τι ασυνήθιστο!) ώστε να μπορεί να επιλέγει ο πελάτης αν θα μπει ή όχι.
Αυτά είναι... Ήμουν σίγουρος οτι το μέτρο δε θα εφαρμοζόταν, αλλά δεν ήξερα με τι πατέντα θα γινόταν (είναι εφευρετικός ο έλληνας). Από την άλλη βέβαια, το αντίστοιχο μέτρο δεν εφαρμόστηκε στη Γενεύη (!!) παρά το γεγονός οτι στο δημοψήφισμα η ξεκάθαρη πλειοψηφία υποστήριξε την διακοπή του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους. Ελπίζω τουλάχιστον να μην είναι υποχρεωτικό το κάπνισμα στα μαγαζιά καπνιζόντων (το σίγουρο είναι οτι δε θα μπορούμε να παραπονεθούμε για τον καπνό...)!

Φιλικά,
Πέτρος

Υ.Γ. Κατα τα άλλα, χαζεύοντας το νόμο είδα και κανα-δυο άσχετες σελίδες περι ... ειδικότητας ιατρών. Αναρωτιέμαι πως συνδέεται αυτό με το κάπνισμα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-06-09, 02:20
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερωτηση. Το αν και που θα επιτρεπεται το καπνισμα θα αναγραφεται στους αναλογους χωρους; η θα πρεπει να παιρνουμε μεζουρα και να μετραμε τις διαστασεις;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-06-09, 03:35
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είπαμε ότι αυτά τα μαγαζιά θα έχουν και το ανάλογο αυτοκόλλητο "καπνίζοντες" ή "μη καπνίζοντες" οπότε είναι επιλογή σου αν θα μπεις μέσα ή όχι από την αρχή.

Εκτός αυτού, μην ξεθαρρεύουμε, γιατί ένα μαγαζί 70τ.μ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ (και όχι μόνο ωφέλιμο), είναι ουσιαστικά πολύ μικρό για να χωριστεί σε "ναι" και "όχι" και φαντάζομαι γι' αυτό και μπορούν τέτοια μαγαζιά να πάρουν άδεια μονομερούς επιλογής.
σημ.: ένα μέτριο 3άρι διαμέρισμα είναι γύρω στα 80τ.μ. μαζί με το μπάνιο και τα μπαλκόνια (αν έχει). Φανταστείτε λοιπόν για τι μαγαζιά μιλάμε.

Αν εννοείς το νόμο περί προστασίας ανηλίκων κλπ Πέτρο, περιλαμβάνει πολλές περιπτώσεις και διατάξεις. Δεν είναι μόνο για το κάπνισμα στους κοινόχρηστους χώρους.
Όμως αν δεν το ξαναδώ δε μπορώ να σου πω. (άσε που νυστάζω κιόλας... )
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 09-06-09, 10:48
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Κατα τα άλλα, χαζεύοντας το νόμο είδα και κανα-δυο άσχετες σελίδες περι ... ειδικότητας ιατρών. Αναρωτιέμαι πως συνδέεται αυτό με το κάπνισμα.
Είναι πάγια πρακτική σε κάθε νομοσχέδιο να ενσωματώνονται και άσχετες διατάξεις για να τακτοποιήσουν θέματα και θεματάκια.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 09-06-09, 12:34
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
ΟΧΙ δεν εχω κοψει το τσιγαρο ποτε απο τα 16-17 μου καπνιζω την ιδια μαρκα εως τωρα που ειμαι 37.

οτι αφορα το νομοσχεδιο θα συμφωνουσα αν δεν υπηρχαν τα παραθυρακια στον νομο.

για μενα θα επρεπε ο νομος να ειναι ιδιος για ολους και οταν λεει απαγορευεται το καπνισμα σε ιδιωτικους-δημοσιους κλειστους χωρους να μην υπαρχει καμια εξαιρεση ειτε ειναι ταβερνα ειτε ειναι μπουζουκια η καφετερια η μπαρ φυσικα δεν το συζητω καν σε σχολεια η νοσοκομεια και ακομα περισσοτερο σε μερη συναλλαγης με το κοινο.

αλλα δυστυχως ο νομος με τα παραθυρακια του ειναι καταδικασμενος να αποτυχει γιατι παλι οι καπνιστες θα ωφεληθουν εναντιων των μη καπνιστων.

σε χωρους εργασιας υποχρεωνει τον εργοδοτη να εχει χωρο διαλειμματων με καταλληλο εξαερισμο για να μπορει ο καπνιστης εργαζομενος να καπνισει.
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 09-06-09 στις 12:36
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Zerocool για αυτό το μήνυμα:
Archmage (09-06-09)
  #43  
Παλιά 09-06-09, 15:47
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ερωτηση. Το αν και που θα επιτρεπεται το καπνισμα θα αναγραφεται στους αναλογους χωρους; η θα πρεπει να παιρνουμε μεζουρα και να μετραμε τις διαστασεις;
όοοοοοοοοοοοοοχι.εμείς θα παίρνουμε μεζούρα,πολεοδομικούς υπαλλήλους που θα εξετάζουν την καταλληλότητα του κτιρίου και φυσικά θα υπάρχει και διαγωνισμός που θα αναδεικνύει τον καλύτερο τεκέ της περιοχής,πράγμα το οποίο θα εξαρτάται και από την πελατεία(πόσα πακέτα καπνίζουν,τι περιεκτικοτητας σε πίσσα κ.τ.λ) και θα έχουν και βραβεία για τους καλύτερους καπνιστές π.χμια στεφανιογραφία δωρεάν.συγνώμη για το ειρωνικό αλλά στην ελλάδα αυτά που γίνονται είναι πρωτοφανή.αφού δεν πρόκειται να εφαρμοστει ο κ8888νόμος,τι μας παιδεύουν????
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 09-06-09, 17:35
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο περιβόητος "νόμος" πάντως έτσι ακριβώς εφαρμόστηκε και στην Αγγλία. Στην αρχή ο ιδιοκτήτης του καταστήματος είχε την ευχέρεια να επιλέξει αν το μαγαζί του θα είναι για καπνίζοντες ή μη καπνίζοντες, πράγμα που έπρεπε να φαίνεται στη βιτρίνα του. Μετά από αυτό το προκαταρκτικό στάδιο, εφαρμόστηκε η γενική απαγόρευση απ' όλους τους δημόσιους χώρους, πριν δύο χρόνια ακριβώς.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 09-06-09 στις 18:07
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-06-09, 21:46
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
πριν απο τον περιβοητο νομο του 2009 που θα εφαρμοστει 1/7/2009 υπηρχε ενας νομος το 2002 που ΥΠΟΧΡΕΩΝΕ τα καταστηματα να εχουν διαχωρισμο στους χωρους τους με τον καταλληλο εξαερισμο τον οποιο οι καταστηματαρχες ΠΟΤΕ δεν το εφαρμοσαν
ποιος φταιει το γνωριζετε ολοι.

ο νομος του 2009 τιποτα δεν θα κανει αν δεν εξαλειψουν τα παραθυρακια του τα οποια παλι θα κανουν τα καταστηματα να ειναι μονο για καπνιζοντες και οι μη δεν θα εχουν μερος να πανε.

οσο για την εργασια αν η πλειοψηφια ειναι καπνιζοντες τοτε ο μη απλα την πατησε ειδικα αν ο καπνιζοντας ειναι και διευθυντης.
__________________
Life its...so simple
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.