Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Health & Beauty
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-12, 12:21
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι σκάλες σώζουν χρόνο και βελτιώνουν την υγεία

Ενημερώθηκε: 17.02.2012 // 13:36



Οδηγούν, μεταξύ άλλων, στη μείωση της αρτηριακής πίεσης

Αν ο χρόνος σας είναι περιορισμένος και νομίζετε ότι οι σκάλες απλά σας καθυστερούν, μάλλον πρέπει να βρείτε μια νέα δικαιολογία για να χρησιμοποιείτε το ασανσέρ, αφού σύμφωνα με στατιστικές μελέτες έχει αποδειχθεί ότι από τις σκάλες φθάνει κανείς γρηγορότερα στον προορισμό του.

Οι ερευνητές ενός Καναδικού νοσοκομείου διαπίστωσαν ότι, όσοι γιατροί ανέβαιναν από τις σκάλες αντί να χρησιμοποιούν το ασανσέρ του κτιρίου, εξοικονομούσαν καθημερινά περίπου 15 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο τους. Οι σκάλες αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικές, δεδομένου ότι δεν υπήρχε χρόνος αναμονής όπως για τον ανελκυστήρα.

Σε γενικές γραμμές οι ειδικοί συστήνουν στους ανθρώπους να βρίσκουν τρόπους ώστε να προσθέτουν «βοηθητικές» για την υγεία καθημερινές ασκήσεις. Κάτι τέτοιο μπορεί να περιλαμβάνει περπάτημα μικρών αποστάσεων από το χώρο στάθμευσης μέχρι τον τελικό προορισμό ή την παράβλεψη του ασανσέρ και τη χρήση σκάλας.

Στη μελέτη μετρήθηκαν οι χρόνοι που χρειάστηκαν μερικοί γιατροί για να μεταβούν με τις σκάλες –όχι τρέχοντας- σε έναν όροφο και οι αντίστοιχοι όταν πήγαιναν με τον ανελκυστήρα.

Αν και η μεγαλύτερη και πιο κουραστική απόσταση ήταν από το ισόγειο προς τον έκτο όροφο, αποδείχθηκε ότι ακόμα και σε αυτή την περίπτωση «τα πόδια» είναι πιο γρήγορα από την τεχνολογία! Κατά μέσο όρο χρειάστηκαν 13 δευτερόλεπτα από τον έναν όροφο στον άλλο, ενώ το ασανσέρ έκανε 37!

Ο γιατρός Philippe Meyer, καρδιολόγος στο Πανεπιστήμιο της Γενεύης, συμφώνησε με τα αποτελέσματα της παρούσας μελέτης και σημείωσε ότι οι εργαζόμενοι οι οποίοι αναγκάζονται να ανεβοκατεβαίνουν σκάλες κάθε ημέρα, μη έχοντας τη δυνατότητα να κάνουν χρήση ασανσέρ, εμφανίζουν σημαντικότερα καλύτερη κατάσταση υγείας από εκείνους που κάνουν το δεύτερο, παρουσιάζοντας μείωση του σωματικού λίπους, ελάττωση της αρτηριακής πίεσης και της «κακής» χοληστερόλης LDL."

Πηγή: cretalive.gr
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-12, 12:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να με συγχωρεί η έρευνα, αλλά μερικοί άνθρωποι δεν μπορούν να ανέβουν 6 ορόφους με 13'' σε κάθε όροφο...

Επίσης ένα πολύ μεγάλο μέρος, που δεν γνωρίζουν αν είναι καρδιακοί, αν ανέβουν τόσους ορόφους μονορούφι, κινδυνεύουν να πάθουν καρδιακό επεισόδιο.

Από την άλλη πιο σοβαρή έρευνα που είχε γίνει, έδειξε ότι το κατέβασμα της σκάλας προσφέρει πολλά περισσότερα στην καρδιά, επειδή με την κίνηση του ποδιού, το πέλμα λειτουργεί σαν αντλία.

Ο καρδιολόγος μου, με πιέζει να κατεβαίνω σκάλες, όσο πιο συχνά μπορώ, σαν άσκηση συμπληρωματική, του στατικού ποδηλάτου που κάνω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-12, 13:41
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερευνητές ενός Καναδικού νοσοκομείου διαπίστωσαν ότι, όσοι γιατροί ανέβαιναν από τις σκάλες αντί να χρησιμοποιούν το ασανσέρ του κτιρίου, εξοικονομούσαν καθημερινά περίπου 15 λεπτά από τον πολύτιμο χρόνο τους. Οι σκάλες αποδείχθηκαν πιο αποτελεσματικές, δεδομένου ότι δεν υπήρχε χρόνος αναμονής όπως για τον ανελκυστήρα.
Αυτο ισχυει σε πολυσυχναστα επαγγελματικα περιβαλλοντα, οχι ομως στις πολυκατοικιες μας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως το ανεβοκατέβασμα στις σκάλες, όπου και αν είναι αυτές, κάνουν καλό και το έχω διαπιστώσει και εγώ ο ίδιος, έπειτα από μια εβδομάδα πάνω-κάτω στις σκάλες, κουβαλώντας πράγματα λόγω μετακόμισης.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.