Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-11-07, 12:57
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΡΧΑΙΟΣ ΔΙΟΛΚΟΣ, έκκληση για τη διάσωση...

Υπάρχει ένα μνημείο στην Κόρινθο, ο αρχαίος Δίολκος, πάνω από τον οποίο οι αρχαίοι περνούσαν πλοία από τον Σαρωνικό στον Κορινθιακό και αντίστροφα.

Το μνημείο αυτό γκρεμίζεται κοντά 50 χρόνια τώρα.

Από το 1960 που ανασκάφηκε (το δυτικό του άκρο) δεν πάρθηκε κανένα μέτρο για να προστατευθεί, με αποτέλεσμα δεκάδες μέτρα του να έχουν υποστεί μια ασύλληπτη διάβρωση από τη Διώρυγα της Κορίνθου.

Δείτε περισσότερες λεπτομέρεις για το μνημείο και τα χάλια των "αρμόδιων" στο

http://www.in.gr/Reviews/imagegaller...ngItemID=57977

Στο http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870/477/005/

μπορείτε να υπογράψετε διεθνή έκκληση για τη σωτηρία του μνημείου χωρίς άλλες καθυστερήσεις και υποκρισία από τους δήθεν "αρμόδιους"...

Το ταλαίπωρο μνημείο δεν έχει στόμα να μιλήσει, εμείς πρέπει να γίνουμε η φωνή του...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 18-08-10 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sofia για αυτό το μήνυμα:
  #2  
Παλιά 25-11-07, 13:03
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το "έργο" των "αρμόδιων"...

Καθώς ο Δίολκος παραμένει απροστάτευτος, παρά την απόφαση του ΚΑΣ που υποτίθεται ότι ζητά άμεσα μέτρα προστασίας για το μνημείο, το ρεζίλι των υποτιθέμενα "αρμόδιων" υπηρεσιών για το θέμα έχει περάσει προ πολλού τα όρια της χώρας μας. Ακόμη και η βρετανική έκδοση των TIMES έχει γράψει σχετικά.

Πρόσφατα ένα ιταλικό επιστημονικό περιοδικό, το SALTERNUM, φιλοξένησε άρθρο (μου) όπου αναφέρεται η ανέντιμη συμπεριφορά του Υπουργείου Πολιτισμού να δώσει παραπλανητική εικόνα της ίδιας της κατάστασης του μνημείου προς το Γραφείο του Πρωθυπουργού, αναφέροντας ότι οι κυματισμοί έχουν... πλέον αρχίσει να διαβρώνουν το υπόστρωμα του μνημείου!!!...

Αυτό συνέβη πέρσι (στις 20/10/2006), σε έγγραφο που υπογράφει ο Γεν. Γραμματέας του Υπουργείου, κ. Ζαχόπουλος, μεταφέροντας "πληροφορίες" της τοπικής εφορείας αρχαιοτήτων της Κορίνθου όταν προϊστάμενος αυτής της τελευταίας ήταν ο σημερινός προϊστάμενος στην Ακρόπολη (αλήθεια, και για την Ακρόπολη ΤΕΤΟΙΟΥ είδους πληροφόρηση δίνει το Υπουργείο;;;

Η φράση με την οποία η συμπεριφορά αυτή σχολιάζεται στο ιταλικό περιοδικό είναι: "Μετά από δεκατίες σχεδόν συστηματικής καταστροφής του Δίολκου, οι υπηρεσίες που θα έπρεπε να τον έχουν διαφυλάξει αλλά δεν το έκαναν, έβρισκαν για πολλοστή φορά μια 'διέξοδο' περιγράφοντας την διάβρωση λες και είχε μόλις ξεκινήσει".

Η καταγγελία των επιλεγόμενων υπηρεσιών του (επίσης επιλεγόμενου) Υπουργείου Πολιτισμού είναι κάτι που δεν αφορά μόνο τον Δίολκο, φυσικά, αφού η συμπεριφορά που ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ έχουν δείξει απέναντι στο ανυπεράσπιστο μνημείο σίγουρα είναι η ίδια με τη συμπεριφορά που έχουν δείξει και σε πολλές άλλες περιπτώσεις.

Παραθέτω πάλι το site για τις υπογραφές (για τις οποίες το Γραφείο του Πρωθυπουργού έχει ήδη ενημερωθεί ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, λέγεται μάλιστα ότι η δική του παρέμβαση κούνησε τους αρμόδιους...)

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870/477/005/

Απάνω τους αδέλφια!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 18-08-10 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-07, 14:46
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Επί της αρχής δεν διαφωνώ με αυτά που γράφεις, κάθε στοιχείο που αναδεικνύει την ιστορία μας και τον πολιτισμό μας πρέπει να αντιμετωπίζεται με ευαισθησία. Πρέπει όμως να δεχτούμε οτι ο αρχαίος δίολκος δεν είναι αυτό που λέμε το κλασικό μνημείο, ο ναός ή ο τάφος που θα προσελκύσει φωτογραφίες , επισκέψεις υπουργών , τουρίστες κ.ο.κ.

Επειδή έτυχε και σαν παιδί έπαιζα σε εκείνα τα μέρη, όταν μου το παρουσίασαν σαν αρχαίο μνημείο δεν μου γέμισε και πολύ το μάτι ! Οτι δεν γεμίζει το μάτι βεβαια δεν σημαίνει οτι έχει και μικρή αρχαιολογική αξία, αλλά δύσκολα θα καταφέρει να ευαισθητοποιήσει την κοινή γνώμη.

Και σε αυτόν τον τόπο η πολιτεία δραστηριοποιείται μόνο εάν υπάρχει ο κίνδυνος να υποστεί την λαϊκή κατακραυγή.

Θα μπορούσες ίσως να αναφέρεις κάποιες λεπτομέρεις για το μήκος του μνημείου που έχει ανασκαφεί και το πώς θα μπορούσε να προστατευθεί απο την διάβρωση ; Για να είμαι ειλικρινής , εμένα με γοητεύει οτιδήποτε αρχαίο είναι χωρίς συρματοπλέγματα, ταμπέλες, φύλακες , souvenirs κ.ο.κ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-07, 16:05
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τον Δίολκο

Αγαπητέ palsar, με έκανες να μπω στην εγκυκλοπαίδεια όπου είδα ότι οποιοδήποτε ιστορικό σύνολο θεωρείται άξιο διατήρησης είναι μνημείο. Ο Δίολκος λοιπον όχι μόνο είναι μνημείο, αλλά είναι και μοναδικό στο είδος του στον κόσμο, ακόμη περισσότερο διατηρητέο, δηλαδή…

Άλλωστε, πολλές τοποθεσίες είναι άκρως διατηρητέες χωρίς να έχουν καθόλου ίχνη που ένας επισκέπτης μπορεί εύκολα να αναγνωρίσει, όπως π.χ. κάποιοι προϊστορικές θέσεις, σε μερικές από τις οποίες οι ειδικοί επιστήμονες ανακαλύπτουν «θησαυρούς»

Ο Δίολκος μπορεί να μην έχει κολόνες και αγάλματα, όμως η μεγαλοπρέπειά του, αν δεις φωτογραφίες από την εποχή της ανασκαφής, είναι εκπληκτική. Το πλάτος του, στο τμήμα που ανασκάφηκε, είναι από 3,5 έως πάνω από πέντε μέτρα. Να σκεφθείς μάλιστα ότι στην αρχαιότητα πλαισιωνόταν και με διαδρόμους για τους ανθρώπους ή τα ζώα που έσερναν τα πλοία, άρα το εύρος του θα ήταν ακόμα μεγαλύτερο, προσθέτοντας σε μεγαλοπρέπεια.

Η διαπιστωμένη διαδρομή του Δίολκου εκτείνεται σε μήκος περίπου ενός χιλιομέτρου (με ενδιάμεσα σημεία όπου το αρχαίο λιθόστρωτο είχε ήδη εξαφανιστεί πριν τις ανασκαφές). Τα διάφορα τμήματά του έχουν διαφορετικά χαρακτηριστικά, πολύ ενδιαφέροντα όχι μόνο για τους μελετητές αλλά και για όποιον βλέπει τον Δίολκο χωρίς καμιά ειδική γνώση. Π.χ. κάποια σημεία έχουν αυλακώσεις από τη φθορά τους από τις ρόδες των οχημάτων πάνω στα οποία μεταφέρονταν τα πλοία, σε κάποιο άλλο τμήμα υπάρχουν λαξευμένες τροχιές και αλλού δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου ίχνη από ρόδες. Μόνο το να προσπαθήσει να λύσει κανείς αυτά τα αινίγματα, είναι εκπληκτικό.

Αν ο Δίολκος δεν σου «γέμισε το μάτι» όταν ήσουν παιδί, είναι ένα γεγονός που βέβαια δέχομαι αφού το λες. Όμως δεν είναι αλήθεια ότι δεν προσελκύει τουρίστες. Μόλις πριν καμιά δεκαριά μέρες είδα ένα τεράστιο γκρουπ Ολλανδών, με δύο πούλμαν, στο μνημείο. Toυς συνόδευε μάλιστα και αρχαιολόγος που τους μίλησε… Η Σχολή Μηχανικού, στην απέναντι όχθη της Διώρυγας (πάντα για Κορινθιακό μιλάμε) όπου υπάρχει επίσης ένα μεγάλο μέρος του Δίολκου, δέχεται επισκέπτες ακόμα και από την Ιαπωνία και όλα τα μέρη του κόσμου. Πάνω στον Ισθμό, οι μαγαζάτορες μου λένε ότι συχνά τους ρωτάνε πού είναι ο Δίολκος. Μια ξένη κυρία που υπέγραψε την έκκληση αναφέρει π.χ. ότι είχε δει τον Δίολκο πριν πολλά χρόνια και της φάνηκε σαν ένα από τα πιο “meaningfull” μνημεία – πλήρη νοήματος, δηλαδή…

Ίσως ο Δίολκος να ήταν ήδη παρατημένος και μισοσκεπασμένος από χώματα όταν τον είδες. Το γεγονός ότι πολλοί «επιφανείς» Κορίνθιοι είχαν μεγάλες θέσεις στην εταιρία της Διώρυγας και ουσιαστικά κατέστρεφαν τον Δίολκο, έπαιξε σημαντικό ρόλο, κατά τη γνώμη μου, στο να μη γίνεται λόγος για την αξία αλλά και για την βάναυση καταστροφή του μνημείου…

Για περισσότερες εικόνες, μπορεί κανείς να μπει στο http://www.greekarchitects.gr/index....at=8&newid=890 (δύο σελίδες)
Ενώ και στο http://www.greece.org:8080/opencms/o...jects/DIOLKOS/
υπάρχουν πολλά στοιχεία, όπως εικόνες (gallery) και άρθρα (media).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 25-11-07 στις 21:37
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-07, 16:18
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τον Δίολκο... και πάλι

Βρε παιδιά, για να μη λέτε ότι τα λέω εγώ... δείτε την υπογραφή 5568 στην έκκληση για τον Δίολκο, από έναν Γερμανό καθηγητή

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870/477/005/

Και στείλτε την έκκληση και σε φίλους....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 18-08-10 στις 10:31
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-11-07, 13:35
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκτός από το επιστημονικό περιοδικό Salternum, και οι TIMES του ΛΟνδίνου έχουν ασχοληθεί με την τραγική σύγχρονη ιστορία του Δίολκου.

Μπορείτε να διαβάσετε το πρώτο από τα δύο άρθρα των TIMES στο http://www.greece.org:8080/opencms/o..._10x_2006.html

Ένα ακόμα άρθρο των TIMES θα βρείτε στο: http://www.timesonline.co.uk/tol/lif...cle1409377.ece

Το δεύτερο αυτό άρθρο (από τον Φεβρ.2007) μιλάει επίσης για την απαράδεκτη ενημέρωση του Γεν. Γραμματέα του ΥΠ.ΠΟ. προς το Γραφείο του Πρωθυπουργού. Ο καθηγητής αρχαιολογίας του πανεπιστημίου της Βοστώνης που το γράφει, αναφέρει ότι θα γίνονταν κάποιες σωστικές ενέργειες (το είχα αναφέρει κι εγώ στις ενημερώσεις μου, τις οποίες είχε λάβει) αλλά τελικά το μόνο που έγινε ήταν να μπουν κάποια υποστηρίγματα σε μερικές πέτρες, ενώ η διάβρωση συνέχιζε από κάτω. Σήμερα η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη, μάλιστα έχουν πέσει άλλοι δυο αρχαίοι κυβόλιθοι από την εποχή του άρθρου, ενώ και τα τμήματα του μνημείου που ήδη βρίσκονται στη θάλασσα φθείρονται συνεχώς.

Δεν ξέρω εάν είναι ένα "κόλπο" των αρμόδιων, να λένε πάντα ότι κάτι γίνεται, κάτι πάει να γίνει κ.λπ... Το ίδιο λένε και τώρα...

Μένει να δούμε εάν η διεθνής κατακραυγή και η Δικαιοσύνη θα καταφέρει κάτι εκεί όπου το καθήκον και το φιλότιμο απέτυχαν οικτρά...

Ίσως γίνομαι φορτική, αλλά δίνω πάλι το site της έκκλησης, ώστε να υπογράψετε και να το στείλετε και σε φίλους! Θεωρώ ότι οι υπογραφές μας (που προέρχονται ως σήμερα από 81 χώρες) είναι μια σημαντική ασπίδα για το μνημείο.

http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870/477/005/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofia : 18-08-10 στις 10:32
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-07, 20:01
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διεθνής ενημέρωση

Η διεθνής ενημέρωση που έστειλα σήμερα στο εξωτερικό:

Although relevant services advertise their presumed interest in Diolkos, the erosion still continues to expand under the supposedly "sane" part of the monument. As it does, both ancient blocks AND their immediate substrate are hanging over a void!

I still don't know what was decided in a meeting that took place 2-3 weeks ago at the Ministry. I have the impression that MAYBE a permanent wall to protect Diolkos was discussed. However, ANY such decision would be of VERY doubtful value if it meant that more deterioration will be allowed untill actual protection work is undertaken.

Respect and attention for Diolkos are still lacking...

In November, the Directorate for the Restoration of Ancient Monuments (DAAM) sent a team to retrieve two ancient blocks fallen in 2007 from the part designated with the letter G in Werner's plan (you can see this in the link I am giving below). Nevertheless, the second stone they brought up was NOT the one fallen last February (as instead they wrote in their official report!), although I had personally shown images of the stones (in two occasions) to the present Head of the Ephorate. Apparently, DAAM and the local ephorate did not coordinate...

During the same visit, in order to place some supports under the stones of the sector E which are now eaten by erosion, the DAAM team entered the sane part of Diolkos WITH THEIR VAN although there is a very convenient and easy to find access from another point. Since the operation was done in collaboration with the local ephorate, one can be sure that neither the local ephorate people nor DAAM knew or cared to look for the other access that wouldn't have a vehicle go over the ancient monument!

==-===

One more thing that shows how deplorable the role of the local ephorate has been under the former Head, Mr. Mantis (today at the Acropolis!!!), is this:

I had written to ask about a damage I had noticed on the part of Diolkos that is on the Attica side of the Canal (and is free from erosion). As I quite recently found out, Mr. Mantis wrote to his superiors stating that they had performed an autopsy and nothing was wrong!!!

You can see the damage between the images at http://www.greece.org:8080/opencms/o...S/Gallery.html
It is on the double row of stones, a very interesting feature of Diolkos. Their western end has been removed (by a bulldozer I think - sometime between 1978 and 1984) and then replaced haphazardly. My recent photo shows only one of the two series (the one at left in the 1960 images which you can also see) but the other end is also damaged.

I DO hope Mr. Mantis does better as Head of the ACROPOLIS ephorate!

==

Needless to say, the international petition, which has up to now gathered support from 82 countries, is still on for whoever hasn't signed yet..., at http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870477005

Thanks for your patience and support,

Sofia Loverdou
Freelance Science Journalist
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-07, 17:51
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και ιδού η εικόνα:
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-07, 18:44
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Από άρθρο μου που δημοσιεύθηκε σε τοπική εφημερίδα της Κορίνθου...

Άμεσα προσωρινά μέτρα προστασίας, υποτίθεται ότι προέβλεπε η απόφαση του ΚΑΣ για τον Δίολκο. Τελικά όμως τα «άμεσα» μέτρα ήταν μάλλον για προστασία των «αρμόδιων», που προβάλουν την απόφαση του ΚΑΣ για να διαφημίσουν το «ενδιαφέρον» τους. Στο μεταξύ, η κατάσταση του Δίολκου επιβαρύνεται συνεχώς καθώς τα νερά σκάβουν το υπόστρωμα του μνημείου στο επίπεδο της θάλασσας – με άλλα λόγια, υπάρχει μια έκταση (η οποία όλο και μεγαλώνει) όπου τόσο οι αρχαίες πέτρες όσο και το υπόστρωμά τους βρίσκονται απλά… στο κενό!

Άσσοι στο να προβάλουν το «χάρτινο» ενδιαφέρον τους, οι «αρμόδιες» υπηρεσίες δεν τα καταφέρνουν εξίσου καλά στον μεταξύ τους συντονισμό – ακόμα και όταν ΘΕΛΟΥΝ να συντονίζονται. Για παράδειγμα, ενώ ο Προϊστάμενος της Τοπικής Εφορείας είχε λάβει από εμένα εικόνες των δύο λίθων που έπεσαν εφέτος, σε επιχείρηση που έκανε η ΔΑΑΜ πριν έναν μήνα ανέσυρε μόνο τον ένα. Μάζεψε και έναν δεύτερο, όμως αυτός δεν ήταν ο λίθος που έπεσε τον Φεβρουάριο, όπως βιάστηκαν να ανακοινώσουν οι «αρμόδιοι» σε έγγραφά τους. Ούτε φυσικά η θέση των δύο λίθων ήταν αυτή που νόμισαν πως ταυτοποίησαν.

Το λάθος δεν θα ήταν σημαντικό εάν δεν έδειχνε την έλλειψη επαρκούς συντονισμού αλλά και κάτι άλλο: ότι η πραγματική πρόκληση δεν είναι ούτε η χρηματοδότηση ούτε η συναίνεση των διαφόρων φορέων (το πρώτο δεν ήταν καν πρόβλημα ενώ το δεύτερο θα όφειλε να έχει διευθετηθεί εδώ και δεκαετίες), αλλά – έτσι όπως έχουν έρθει πλέον τα πράγματα - η επιστημονική σοβαρότητα στο θέμα της διάσωσης και της αναστήλωσης του μνημείου.

===
Θυμίζω το site της έκκλησης: http://www.thepetitionsite.com/takeaction/870477005


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-08, 20:16
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η σύγχρονη ιστορία του Δίολκου, ο οποίος εξακολουθεί να βρίσκεται έρμαιο στη διάβρωση, δεν είναι η μόνη όπου οι δήθεν «φύλακες» ενός μνημείου μετατρέπονται σε καταστροφείς του.

Ούτε η διαχείριση τεράστιων κονδυλίων είναι το μόνο σημείο όπου ξετυλίγεται η αναισθησία και η διαφθορά των δήθεν αρμόδιων φορέων.

Δυστυχώς, οι μηχανισμοί του ΥΠ.ΠΟ., εμφανίζονται διαχρονικά ανίκανοι να προβούν στις πλέον στοιχειώδεις υποχρεώσεις τους. ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ φαίνεται να ήταν όλα αυτά τα χρόνια και οι στοιχειώδεις ελεγκτικές διαδικασίες.

Από τον Σεπτέμβριο του 2006 έχω ενημερώσει εγγράφως το ΥΠ.ΠΟ. ότι είχα ξεκινήσει μια διαδικασία ώστε οι μηχανισμοί του να τεθούν υπό διεθνή επιτήρηση. Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να προβεί σε σωστικές ενέργειες στο μνημείο ώστε, αν μη τι άλλο, να έχω λιγότερο κίνητρο να εξακολουθήσω τις καταγγελίες…

Η σύνδεση του Δίολκου με το ευρύτερο πλαίσιο της πνευματικής, ηθικής και επιχειρησιακής αναπηρίας των «αρμόδιων» μηχανισμών είναι αναπόφευκτη. Ήδη αυξάνεται η διεθνής αίσθηση της απορίας για το πώς είναι δυνατόν η χώρα μας να ζητά την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα όταν "διαφυλάσσει" με τέτοιον τρόπο την πολιτιστική της κληρονομιά…

Τι να ευχηθεί κανείς για το 2008;

==
Η διεθνής έκκληση για την χωρίς άλλες καθυστερήσεις και υποκρισία διάσωση και αναστήλωση του μνημείου έχει ήδη υπογραφές που προέρχονται από 92 χώρες του κόσμου
http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005

Περισσότερα στοιχεία στο:
http://www.in.gr/Reviews/imagegaller...ngItemID=57977


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-06-08, 08:55
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΑΡΧΑΙΟΣ ΔΙΟΛΚΟΣ, ΑΚΟΜΑ ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΣ

Θέλουν περισσότερο διασυρμό οι αρμόδιοι; Θα τον έχουν!

Κάποια συνεργεία ξένων τηλεοπτικών σταθμών έρχονται κατά καιρούς στον Δίολκο και καταγράφουν πώς η Ελλάδα καταστρέφει συστηματικά την κληρονομιά της.

Αυτό που είναι δύσκολο να διανοηθούν όσοι έρχονται σε επαφή με το πολύπαθο μνημείο, είναι η απίστευτη αδιαφορία με την οποία οι δήθεν αρμόδιοι μηχανισμοί αντιμετωπίζουν το μνημείο. Την ατιμωρησία τους για την συνεχιζόμενη καταστροφή φαίνεται ότι θεωρούν «εξασφαλισμένη» οι «αρμόδιες» Κεντρικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Πολιτισμού.

Ούτε όμως και το Γραφείο του Πρωθυπουργού (το οποίο έχει επανειλλημένα λάβει σχετικές καταγγελίες) δεν φαίνεται καν ΙΚΑΝΟ να ανατρέψει μία κατάσταση η οποία, εκτός των άλλων, έχει ήδη κοστίσει τον διεθνή διασυρμό της χώρας.

Όπως ενημέρωσα πάντως το γραφείο του Πρωθυπουργού, έχω κάθε διάθεση, εάν το θέμα του Δίολκου δεν προχωρήσει ΑΜΕΣΑ τόσο σε επίπεδο προσωρινών μέτρων όσο και στον σχεδιασμό μόνιμων μέτρων προστασίας και αναστήλωσης, να τυπώσω φυλλάδια με την επαίσχυντη σύγχρονη ιστορία του μνημείου και, με τη βοήθεια φίλων, να τα μοιράσουμε σε αεροδρόμια και αρχαιολογικούς χώρους το καλοκαίρι.

Εάν οι «αρμόδιοι», συμπεριλαμβανομένης της πολιτικής ηγεσίας, χρειάζονται περισσότερο διασυρμό, ας είναι σίγουροι ότι θα τον έχουν!

Η έκκληση για την διάσωση και αναστήλωση του μνημείου έχει λάβει ως σήμερα 6. 200 υπογραφές από 97 χώρες του κόσμου.

http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-01-10, 23:04
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενημέρωση για Δίολκο (Ιανουάριος 2010)

Χρειάστηκε να γίνει διεθνώς ρεζίλι το Υπουργείο (δείτε διεθνή έκκληση στο http://www.thepetitionsite.com/petition/870477005 , με υπογραφές από 101 χώρες του κόσμου) και να κάνει προανακρίσεις ο Εισαγγελέας, για να μπορέσει το Υπουργείο να στοιχειοθετήσει ένα πρώτο έγγραφο για το μνημείο (κι αυτό φτιαγμένο με στοιχεία που με επιμονή υποδείχθηκαν από ιδιώτες) και να κάνει μια πρώτη στοιχειώδη ενέργεια ώστε να σταματήσει, προσωρινά τουλάχιστον, η διάβρωση σε δύο σημεία που το μνημείο "ξηλωνόταν" συνεχώς χάνοντας λίθους στο νερό.



Επίσης έγινε γνωστό ότι υπάρχει κάποια επίσπευση της διαδικασίας για τη μόνιμη προφύλαξη - και ελπίζω αναστήλωση - του μνημείου... τα ήδη διαταραγμένα τμήματα όμως υφίστανται συνέχεια νέες ταλαιπωρίες (δείτε πρόσφατο βίντεο στο http://www.youtube.com/user/sofiagreek#p/a )

Βασικό θέμα, που αφορά σίγουρα και άλλα μνημεία, είναι πάντως να διαρθρωθούν διαφορετικά οι μηχανισμοί του ΥΠΠΟ και να πάψει να είναι διαχρονικά τόσο ανήθικο και ανάπηρο ώστε μνημεία του φυσικού και ιστορικού μεγέθους του Δίολκου να χάνονται...

Όσο για τον ίδιο τον Δίολκο, μένει να δουμε αν θα γίνει πράγματι κάτι ή έχουμε άλλη μια μερίδα από δήθεν ενδιαφέρον...
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sofia για αυτό το μήνυμα:
Archmage (07-01-10)
  #13  
Παλιά 07-01-10, 08:36
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από sofia Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρειάστηκε να γίνει διεθνώς ρεζίλι το Υπουργείο για να μπορέσει να στοιχειοθετήσει ένα πρώτο έγγραφο για το μνημείο (κι αυτό φτιαγμένο με στοιχεία που με επιμονή υποδείχθηκαν από ιδιώτες) και να κάνει μια πρώτη στοιχειώδη ενέργεια ώστε να σταματήσει, προσωρινά τουλάχιστον, η διάβρωση σε δύο σημεία που το μνημείο "ξηλωνόταν" συνεχώς χάνοντας λίθους στο νερό.

Όσο για τον ίδιο τον Δίολκο, μένει να δουμε αν θα γίνει πράγματι κάτι ή έχουμε άλλη μια μερίδα από δήθεν ενδιαφέρον...
Αξιέπαινη η πρωτοβουλία σου και σε ευχαριστούμε. Το ερώτημα είναι τι το μαγικό έχει ο αριθμός 7.000 και τον έχουν θέσει ως στόχο οι υπεύθυνοι;
Υπάρχει κάποια συμφωνία ότι όταν μαζευτούν τόσες υπογραφές το Υπουργείο Πολιτισμού, Τουρισμού και Τσίρκων θα κάνει κάτι;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-01-10, 16:24
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η έκκληση για τον Δίολκο

Αρχική Δημοσίευση από Wallace Εμφάνιση μηνυμάτων
Αξιέπαινη η πρωτοβουλία σου και σε ευχαριστούμε. Το ερώτημα είναι τι το μαγικό έχει ο αριθμός 7.000 και τον έχουν θέσει ως στόχο οι υπεύθυνοι;
Υπάρχει κάποια συμφωνία ότι όταν μαζευτούν τόσες υπογραφές το Υπουργείο Πολιτισμού, Τουρισμού και Τσίρκων θα κάνει κάτι;
Λοιπόν, ας είσαι έτοιμος να μάθεις τι μαγικό έχει ο αριθμός.... κρατήσου...

Ο αριθμός δεν έχει τίποτα το μαγικό, δεν τον έχει θέσει ως στόχο κανείς υπεύθυνος αλλά εγώ, γιατί το site που φιλοξενεί την έκκληση ζητούσε κάποιο στόχο.

Η πίεση (όσο αφορά την έκκληση, γιατί έχω επίσης κάνει εκθέσεις σε Εισαγγελέα κ.λπ.), έχει αρχίσει από πολύ νωρίς. Το γραφείο του πρώην Πρωθυπουργού ενημερωνόταν για την πορεία της έκκλησης, μάλιστα είχα υποβάλει "επισήμως" και τις πρώτες τρεις χιλιάδες υπογραφές.

Η έκκληση είναι η "χειροπιαστή" απόδειξη ότι υπάρχουν άνθρωποι που ενδιαφέρονται για τον Δίολκο, διαφορετικά ποιος ξέρει τι θα σκαρφίζονταν οι "προστάτες" του μνημείου, ίσως να έλεγαν ότι είμαι μια μεμονωμένη φωνή. Το γεγονός ότι οι υπογραφές προέρχονται από τόσες χώρες, επίσης, είναι πολύ ενδιαφέρον όχι μόνο σαν άμεση πίεση αλλά και για τους δημοσιογράφους...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-10, 20:21
sofia Ο χρήστης sofia δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-10 23:28
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Από χτες, το θέμα και η έκκληση του Δίολκου φιλοξενούνται και στην επίσημη ιστοσελίδα της Ένωσης Πολιτιστικών Οργανισμών ΕUROPA NOSTRA

http://www.europanostra.org/read--amp--share/57/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.