Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 14-03-07, 09:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
To βιβλίο Ιστορίας θα κριθεί από επιστήμονες, απαντά η κυβέρνηση στον Αρχιεπόσκοπο

«Δεν δικαιούμαι να λάβω δημόσια θέση» είπε ο κ. Ρουσόπουλος

Μία ημέρα μετά τις τελευταίες δηλώσεις του αρχιεπίσκοπου Χριστόδουλου εναντίον του νέου βιβλίου Ιστορίας της Στ' Δημοτικού, ο κυβερνητικός εκπρόσωπος Θ.Ρουσόπουλος αρνήθηκε να πάρει άμεσα θέση, παρέπεμψε όμως στη δήλωση της υπουργού Παιδείας ότι το βιβλίο θα κριθεί στην πράξη και οι αλλαγές που τυχόν απαιτούνται θα αποφασιστούν από επιστήμονες.

«Σωστό είναι η αντιπαράθεση επί του θέματος να μείνει σε επιστημονικό επίπεδο και άρα δεν δικαιούμαι να λάβω δημόσια θέση» απάντησε ο Θόδωρος Ρουσόπουλος σε ερώτηση σχετική με την συζήτηση που έχει ανοίξει.

Ο εκπρόσωπος παρέπεμψε σε δήλωση Μαριέτας Γιαννάκου ότι «τα βιβλία θα δοκιμαστούν στην πράξη και οι επιστήμονες θα αποφασίσουν αν χρειάζεται οποιαδήποτε αλλαγή, στα πολλά βιβλία που έχουν, ήδη, ενταχθεί στην εκπαιδευτική διαδικασία».

ΑΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-03-07, 10:53
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν, ας το προσεγγίσουμε αλλιώς το θέμα.

Ένας μεγάλος ιστορικός (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομά του τώρα) είχε πει το εξής: Ας θεωρήσουμε ότι η Ιστορία μπορεί να αναλυθεί σε ένα καρτεσιανό επίπεδο όπου ο άξονας Χ είναι ο χρόνος και ο άξονας Υ είναι τα γεγονότα. Έτσι ένα ιστορικό γεγονός στην ουσία παρουσιάζεται σαν ένα σημείο πάνω στο επίπεδο. Το ιδεατό θα ήταν, όταν αναλύουμε μία χρονική στιγμή, να αναλύουμε και όλα τα αντίστοιχα γεγονότα, δηλαδή κάθετα. Στην ουσία όμως κάτι τέτοιο εκτός από ανέφικτο (λόγω έλλειψης στοιχείων λεπτομερών κοινωνικών, πολιτικών και οικονομικών συνθηκών αλλά και πληθώρας αυτών ανά πάσα χρονική στιγμή) είναι και άσκοπο αφού δεν μπορούμε να δούμε πως αυτό επιρεάζει τη συνέχεια της ιστορίας. Η πιο σωστή μελέτη λοιπόν της ιστορίας είναι η οριζόντια, δηλαδή η μελέτη σημαντικών γεγονότων και πως αυτά επιρέασαν τις επερχόμενες χρονικές στιγμές. Δηλαδή, γεγονότων κατά μήκος του άξονα Χ και όχι του Υ.

Στο συγκεκριμένο παράδειγμα της Μικρασιατικής καταστροφής, τα γεγονότα αυτά είναι συγκεκριμένα. Ξεκινάνε από τη μακροχρόνια ύπαρξη της Οθωμανικής αυτοκρατορίας στην περιοχή, συνεχίζουν με την επέλαση του ελληνικού στρατού προς την Άγκυρα, την αντίσταση του Τουρκικού στρατού, την αντεπίθεσή του προς τη Δύση και τέλος την κατάληψη της Μικράς Ασίας και εκτοπισμό του πληθυσμού προς την Ελλάδα. Τα γεγονότα αυτά στη συγκεκριμένη ιστορική περίοδο, τροφοδοτούν τα επερχόμενα για τις σχέσεις των δύο λαών.

Εάν σε ένα 12χρονο παιδί πρέπει να μάθουμε και τις βαρβαρότητες που έλαβαν χώρα, εφόσον θέλουμε να είμαστε αντικειμενικοί θα πρέπει να του μαθαίνουμε και όλες τις βαρβαρότητες σε κάθε πόλεμο, οικογενειακές διαμάχες, μικροσυμφέροντα μεταξύ ομοεθνών ή ξένων, οικονομικά κοινωνικά και πολιτικά συμφέροντα τόσο σε επίπεδο κεντρικής εξουσίας όσο και σε τοπικό... παράγοντες που επαγγελματίες ιστορικοί ξοδεύουν ολόκληρη τη ζωή τους για να αναλύσουν (κάθετη προσέγγιση).

Επαναλαμβάνω... αναγνωρίζω το δικαίωμα ενός απόγονου οικογένειας που έζησε αυτές τις βαρβαρότητες να ζητάει αναγνώριση και δικαίωση για τις αδικίες που διαπράχθηκαν. Θεωρώ όμως κατακριτέα την τροφοδοσία σφαλμάτων και λανθασμένων ιδεολογιών των προηγούμενων γενεών στις επερχόμενες. Ειδικά συνθήματα τύπου "ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ" σε περιόδους οικονομικής και κοινωνικής ευημερίας αλλά και ειρηνευτικών προσεγγίσεων, τα θεωρώ κακοπροαίρετα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-03-07, 11:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Θεωρώ όμως κατακριτέα την τροφοδοσία σφαλμάτων και λανθασμένων ιδεολογιών των προηγούμενων γενεών στις επερχόμενες. Ειδικά συνθήματα τύπου "ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ" σε περιόδους οικονομικής και κοινωνικής ευημερίας αλλά και ειρηνευτικών προσεγγίσεων, τα θεωρώ κακοπροαίρετα.
Αυτά που εσύ Κωστή μου αποκαλείς "τροφοδοσία σφαλμάτων και λανθασμένων ιδεολογιών" εγώ το αποκαλώ ιστορία. Το αποκαλώ αναγκαία γνώση, το αποκαλώ παράδειγμα προς μίμηση ή προς αποφυγή, το θεωρώ αλήθεια.

Δεν προσφέρεις τίποτα αν ποτίσεις τους νέους ανθρώπους με ψέματα, κάποια στιγμή ίσως να διαβάσουν την αλήθεια και τότε να είσαι σίγουρος ότι ίσως αντιδράσουν πιο βίαια.
Ίσως μετά μάθουν την ιστορία λάθος από τους έξαλλους Λϊακόπουλους.

Αυτή την πλευρά δεν θα την εξετάσεις; Την παραπληροφόρηση του Καρατζαφέρη ποιος θα την πληρώσει; Όποιος απλά δεν έμαθε την αληθινή ιστορία, σε όποιον του την κρύψανε.

Βάλτε λίγο το κεφαλάκι σας να δουλέψει πέρα απ' αυτά που βλέπετε, δείτε λίγο πιο μπροστά, ίσως με αυτόν τον τρόπο θα δημιουργήσετε μια ισχυρή φασιστική και εθνικιστική ακροδεξιά αύριο και τότε αλίμονο στον τόπο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-03-07, 11:33
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσφέρεις τίποτα αν ποτίσεις τους νέους ανθρώπους με ψέματα, κάποια στιγμή ίσως να διαβάσουν την αλήθεια και τότε να είσαι σίγουρος ότι ίσως αντιδράσουν πιο βίαια.
Ποια ψέματα; Διάβασες κάποιο ψέμα στο συγκεκριμένο κείμενο του βιβλίου;

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως μετά μάθουν την ιστορία λάθος από τους έξαλλους Λϊακόπουλους.
Οι Λιακόπουλοι πατάνε πάνω σε υπάρχοντα αισθήματα αντιπάθειας προς τους Τούρκους. Κάθε φασιστικό και ακροδεξιό μοντέλο κινείται έτσι. "Πατάμε" στην ανεργεία για να διώξουμε τους μετανάστες. "Πατάμε" στην αντιπάθεια προς τους Τούρκους για να τους μισήσουμε και να τους πολεμήσουμε. "Πατάμε" σε λάθος χειρισμούς των δημοκρατικών κυβερνήσεων για να ανατρέψουμε τη δημοκρατία... κλπ κλπ.

Οποιοσδήποτε φασίστας ανά τον κόσμο πατάει σε σαθρό έδαφος και οι τακτικές προσυλιτισμού νέων ανεγκέφαλων είναι οι ίδιες ούτως ή άλλως. Κοινώς, όσο υπάρχουν βλάκες, τόσο ο κάθε φασίστας μέντωρας θα βρίσκει τρόπο να τους στρατολογήσει. Είτε η νέα γενιά μάθει λεπτομερώς τα γεγονότα της Μικρασιατικής καταστροφής είτε όχι, η ακροδεξιά θα βρει πάλι κάπου να πατήσει.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-03-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια ψέματα; Διάβασες κάποιο ψέμα στο συγκεκριμένο κείμενο του βιβλίου;
Ο συνωστισμός είναι η λέξη που εκφράζει αυτά που έγιναν στην Σμύρνη το 22; Ο αφανισμός ενός πολιτισμού, π σφαγιασμός μισού εκατομμυρίων Ελλήνων, αντιπροσωπεύεται από την λέξη συνωστισμός;

Απλά απορώ Κωστή, πόση έλλειψη αντικειμενικότητας διαθέτει κανείς για να πείσει ότι το μάυρο είναι άσπρο.

Έθεσε στα μηνύματα και δη στα τελευταία όλη την διάσταση της Μικρασιατικής καταστροφής, τον διχασμό, τις κακές επιλογές και δεν μπήκες καν στον κόπο να το σχολιάσεις.

Φαίνεται πιστεύεις ότι τα παιδιά δεν θα πρέπει να μαθαίνουν ότι ο διχασμός οδηγεί στην καταστροφή.

Και αυτόν τον διχασμό τον βλέπουμε και σήμερα με τις ακραίες αντιδράσεις συγκεκριμένων φορέων για το εκπαιδευτικό, συμπίπτουν με την υπογραφή επιτέλους της συμφωνίας του αγωγού Μπουργκάς Αλεξανδρούπολη. Διάλεξαν την μέρα που θα έρθει ο Πούτιν να κάνουν πανελλαδικό συλλαλητήριο.

Ποιος αντιδρά λυσαλέα στην υπογραφή αυτής της συμφωνίας; Φυσικά οι ΗΠΑ. Εγώ δεν θεωρώ τυχαία την έξαρση των αντιδράσεων για την παιδεία, κάτι που ανάγκασε κορυφαίο στέλεχος του Πασόκ και τον πρώην πρόεδρο του Συνασπισμού Πάγκαλο και Κωνσταντόπουλο, χθες να ζητήσουν τον άμεσο τερματισμό των διαδηλώσεων και το άνοιγμα των Πανεπιστημίων.

Η επίγνωση των συνεπειών του διχασμού, έχει παντού εφαρμογές Κωστή και λαός καλά ενημερωμένος, ποτέ προδομένος ξανά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 21-03-07, 20:26
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε τώρα τα είδα και τα άκουσα όλα.

Φσσσσ ακούσατε ακούσατε "Με την Τουρκία είμαστε πολιτισμικά και πιο κοντά"..
Προφανώς νομίζουν πολιτισμό την μπουρδ***-τηλεόραση..
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 23-03-07, 12:53
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ πάντως είμαι της αιρετικής άποψης, οτι η Ιστορία δεν επαναλαμβάνεται επειδή οι σύγχρονοι πολιτικοί δεν μαθαίνουν από τα λάθη των προκατόχων τους. Όλοι οι πόλεμοι που μπορώ να σκεφτώ, είναι από συμφέρον και όχι από άγνοια ή λάθη.

Όταν ο κάθε ηγέτης 'χαλάσει' και είναι αποφασισμένος για πετρέλαια και τέτοια, θα ξεχάσει και διδάγματα της ιστορίας, και αξίες και τα πάντα, και θα θυσιάσει αθώες ζωές για το καλό της... αυτοκρατορίας του
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 23-03-07 στις 12:56
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 24-03-07, 02:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο αγώνας για την αλλαγή του βιβλίου ιστορίας της ΣΤ δημοτικού καλά κρατεί, σε πρόσφατη δημοσκόπηση η μεγάλη πλειοψηφία των ερωτηθέντων ζήτησαν διόρθωση στο βιβλίο.

Διάβασα όλο το βιβλίο και απλά θα προσθέσω ότι είναι θλιβερό. Τέσσερις σελίδες όλες κι όλες για την επανάσταση του 21, τέτοια συμπίεση ιστορίας δεν έχει ξαναγίνει. Σχετικά μια γελοιογραφία νομίζω στο βήμα.

Δείχνει τους στρατιώτες στην Αλβανία με εφ όπλου λόγχη να φωνάζουν αέρα και παραδίπλα επίσης να φωνάζει αέρα τον Θοδωρή Κολοκοτρώνη. Γυρίζει ένας φαντάρος και του λέει εσύ τι θέλεις εδώ; Και του απαντάει ο Γέρος του Μοριά ‘έτσι που συμπίεσαν την ιστορία σιγά μην μπορούν να ξεχωρίσουν σε ποια μάχη είναι’.

Γλαφυρό και αληθινό γιατί θα προτιμούσα να μην κάνουν καθόλου ιστορία παρά να μαθαίνουν παραιστορία. Χάρηκα μερικούς δασκάλους με *******, που αρνήθηκαν να κάνουν μάθημα πάνω σ’ αυτό το αισχρό βιβλίο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 24-03-07, 21:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω απλά να προσθέσω ότι τα έκτροπα των Νεοφασιστών και των Νεοναζιστών της Χρυσής Αυγής να κάψουν τα βιβλία της ιστορίας σήμερας, θυμίζει το κάψιμο των βιβλίων των Ναζί στον μεσοπόλεμο.

Φωτιά και τσεκούρι στους Φασίστες κάθε είδους που ρυπαίνουν με την παρουσία τους την παρέλαση των μαθητών μπροστά στον Άγνωστο Στρατιώτη και κάνουν κακό στον αγώνα των δημοκρατικών πολιτών για την ιστορία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 24-03-07, 21:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Επίσης θέλω επιτέλους να μάθω, με ποια ιδιότητα αυτός ο ανεκδιήγητος μαϊντανός που στολίζει τα πάνελ των καναλιών, κος Κουναλάκης, με ποια ιδιότητα τέλος πάντων εκφράζει άποψη.

Ισόβιος πολιτευτής είναι που μια ζωή αναζητά στέγη, τι επάγγελμα κάνει και σε τι είναι ειδικός; Αυτός που εκφράζει άποψη επί παντός επιστητού με ποια λογική τον καλούν στα παράθυρα;.

Κάποιος να μου απαντήσει τέλος πάντων πριν σπάσω την τηλεόραση μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 24-03-07, 21:47
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εμ στελακο μου αν δεν εχουμε και κατι τετοιους ποιος θα "διδαξει" στους νεους μας τα περι πατριδος θρησκειας τιμιοτητας εθνικης υπερηφανειας κτλ.
αν τουλαχιστον ο μονος κατι γινοταν..
αλλα με ολα αυτα που βλεπω το μονο που μου μενει να πω ειναι οτι:

ο καθε λαος εχει την τηλεοραση που του αξιζει
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-03-07, 03:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν και δεν είχα σκοπό να μπω γιατί είστε όλοι έξω λόγω Σαββάτου (και καλά κάνετε...), θέλησα έτσι να καταθέσω κι εγώ τελικά την ταπεινή μου άποψη.
Τυχαίνει να έχω παιδί στην έκτη και αυτό για το οποίο υφίσταται η διαφωνία, το ζω καθημερινά. Το βιβλίο είναι όντως για πέταμα, ανεξαρτήτως από το πως εμείς θα ορίσουμε την ποσότητα "αίματος" που θα ήθελε ο καθ' ένας μας ξεχωριστά να περιλαμβάνει. Ενώ φτάνει σε εποχές που εμείς δεν διδαχθήκαμε, είναι τελικώς πρακτικά άχρηστο γιατί είναι εντελώς επιγραμματικό. Τα "γεγονότα" που απουσιάζουν είναι σημαντικά και είτε μας αρέσουν είτε όχι, είτε θέλουμε να διεθνοποιηθούμε είτε όχι, αυτά συνέβησαν και θα έπρεπε να διδάσκονται.
Θέλοντας να μην αφήσω το παιδί μου παντελώς ανιστόρητο, έχω επιστρατεύσει εγκυκλοπαίδειες, διαδίκτυο, επιστημονικά βιβλία και ιστορικά μυθιστορήματα, ακόμα και τις καταχωρήσεις του Στέλιου στο φόρουμ (και δεν αστειευόμουν όταν σε ευχαρίστησα). Δεν θεωρώ τον εαυτό μου επαρκώς επιστημονικά καταρτισμένο άτομο όσον αφορά την ιστορία, όμως κάνω ότι μπορώ, γιατί αυτό που συμβαίνει το θεωρώ επιεικώς "αδικία" για τη γενιά που το βιώνει. Το γεγονόταν συνέβησαν, τίποτα δεν μπορεί πλέον να τ' αλλάξει, και το "δεν λέω ψέματα, απλά δεν λέω όλη την αλήθεια" δεν κολλάει όταν μιλάμε για τη μόρφωση και την ενημέρωση των νεοτέρων γενεών.
Θέλω να ευχαριστήσω - αν και πιστεύω πως αυτό δεν θα το διαβάσουν ποτέ - δημόσια, τις τρεις δασκάλες της έκτης τάξης του σχολείου μας, που ετοίμασαν μια υπέροχη γιορτή, που δραματοποίησαν την ιστορία με τις Σουλιώτισσες, που εμφύσησαν στα παιδιά μας τον πατριωτισμό και εμάς μας συγκίνησαν.
Η Ελληνική σημαία, κυματίζει όλο το χρόνο μπροστά στο σπίτι μας - εντάξει, έχουμε την τύχη να ζούμε σε μονοκατοικία - και όταν σκίζεται από τη βροχή, τον αέρα και τον ήλιο, ράβουμε καινούργια. Όντως τη θεωρώ την πιο όμορφη, την πιο λεβέντικη, την πιο εμψυχωτική σημαία του κόσμου, έστω κι αν αυτό θυμίζει μύθο του αισώπου. Ναι, το δικό μου το παιδί είναι το πιο όμορφο, γιατί το αγαπώ περισσότερο από όλα τα άλλα. Και ναι - πείτε πως είμαι μια χαζή συναισθηματική κυρά κατίνα - συγκινούμαι κάθε φορά που τη βλέπω να υψώνεται, με την υπόκρουση του εθνικού μας ύμνου που επίσης θεωρώ ότι είναι το καλύτερο άκουσμα που αγγίζει την ψυχή μου.
Αύριο θα παρακολουθήσω την παρέλαση, θα καμαρώσω το παιδί μου να βηματίζει περήφανο που είναι ελληνίδα, καθώς και όλα τα υπόλοιπα παιδιά, θα συγκινηθώ και θα βουρκώσω.
Και ό,τι κι αν λένε τα βιβλία, δεν θα ξεχάσω τη γιαγιά μου που πέθανε με τον καημό να μάθει τι απέγινε ο πατέρας της πίσω στη Σμύρνη και τον παππού μου που μεγάλωσε με θείους και θείες και δεν ξανάδε ποτέ τους γονιούς του μετά τον ξεσηκωμό από τον Πόντο ενώ μεγάλο μέρος της οικογενείας του χάθηκε στη διαδρομή.
Είμαι Χριστιανή, και η θρησκεία μου λέει ν' αγαπώ όλον τον κόσμο. Αυτό προσπαθώ να κάνω. Όμως είμαι κι Ελληνίδα. Κι αυτό φροντίζω να μην το ξεχνώ.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-03-07, 09:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
, ακόμα και τις καταχωρήσεις του Στέλιου στο φόρουμ (και δεν αστειευόμουν όταν σε ευχαρίστησα).
Θέλω να κάνω σαφές ότι εγώ ασχολούμε απλά ερασιτεχνικά με την ιστορία, ούτε γράφω ιστορία ούτε μπορώ να το κάνω. Απλά υπάρχει μια διάχυτη αγωνία εκ μέρους μου, τα όσα διάβασα και τα όσα άκουσα από πρώτο χέρι, να τα περάσω στους νέους ανθρώπους που δεν είχανε, όπως εμείς Άννα, την τύχη να τα ακούσουμε από τους δικούς μας ανθρώπους.

ένο άτομο όσον αφορά την ιστορία, όμως κάνω ότι μπορώ, γιατί αυτό που συμβαίνει το θεωρώ επιεικώς "αδικία" για τη γενιά που το βιώνει.
Χαίρομαι που ακούω μια ακόμα φωνή αγωνίας εδώ μέσα, μας είχαν πάρει φαλάγγι οι 'Κουναλάκηδες' του 3%.

Είμαι Χριστιανή, και η θρησκεία μου λέει ν' αγαπώ όλον τον κόσμο. Αυτό προσπαθώ να κάνω. Όμως είμαι κι Ελληνίδα. Κι αυτό φροντίζω να μην το ξεχνώ.
Υποκλίνομαι!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-03-07, 09:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για την σημερινή επέτειο ο πρώτος πολίτης της χώρας ο πρόεδρος της Ελληνικής δημοκρατίας στο διάγγελμα του είπε μεταξύ άλλων :

"Ημέρες, όπως αυτή, ευνοούν τη συλλογική περίσκεψη και την ανάκληση των μεγάλων στιγμών της ιστορίας μας".

"Όποιος ξεχνάει, ξεχνιέται και αυτή είναι μία αλήθεια που καλό είναι να επαναλαμβάνεται", προσθέτει ο κ. Παπούλιας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-03-07, 10:08
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Το γεγονόταν συνέβησαν, τίποτα δεν μπορεί πλέον να τ' αλλάξει, και το "δεν λέω ψέματα, απλά δεν λέω όλη την αλήθεια" δεν κολλάει όταν μιλάμε για τη μόρφωση και την ενημέρωση των νεοτέρων γενεών.
Σε αυτό Στέλιο υποκλίνεσαι?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:15.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.