Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 18-07-13, 16:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι,δεν υπάρχει...Το αν είναι παραμύθι ή όχι θα το μάθουμε σύντομα.Αν υπήρχε αρχαιολογική πηγή,επίσημη δηλαδή,όλα τα βιβλία ιστορίας θα έπρεπε να καούν,οι επιστήμονες να χάσουν τις έδρες τους και να κάτσουν ξανά στα θρανία.
Λίγο υπερβολικό δεν είναι αυτό;

Πως θα το μάθουμε σύντομα; Περιμένουμε να γίνει κάτι;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-13, 17:03
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ίδια ευκολία εγώ μπορώ να σου ανταπαντήσω οτι "Οφείλουμε το σημερινό πολιτισμό στον Κόναν που πριν απο 6000 χρόνια έγινε βασιλιάς της Ακιλόνια", και να επιμεινω οτι δεν προκειται για λογοτεχνία, αλλά για αποκρυφη παραδοση.
χαχαχα επικός!

Στείλε μου κανα μηνυματάκι με προτάσεις για βιβλία conan. Δεν έχω διαβάσει ούτε ένα και θέλω γνώμη. Όχι όμως εδώ για να μη βγούμε off topic.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-13, 17:05
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Το σύντομα δεν έχει να κάνει με το γήινο χρόνο όπως τον έχουμε μάθει..μπορεί να είναι τον επόμενο αιώνα.Αυτό για μένα είναι "σύντομα".Τα λέω αυτά,διότι θεωρώ πως τα μυστικά των Πυραμίδων θα φανερώσουν πολλά...παρ΄ότι οι Αιγυπτιολόγοι,εν νυκτί ειδήμονες περί πυραμίδων, κάνουν ότι μπορούν για να μη φανερωθεί η πραγματική τους ηλικία .
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-13, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το σύντομα δεν έχει να κάνει με το γήινο χρόνο όπως τον έχουμε μάθει..μπορεί να είναι τον επόμενο αιώνα.Αυτό για μένα είναι "σύντομα".Τα λέω αυτά,διότι θεωρώ πως τα μυστικά των Πυραμίδων θα φανερώσουν πολλά...παρ΄ότι οι Αιγυπτιολόγοι,εν νυκτί ειδήμονες περί πυραμίδων, κάνουν ότι μπορούν για να μη φανερωθεί η πραγματική τους ηλικία .
Η παραφιλολογία και η παραφιλοσοφία, δεν μπορούν να εξαφανίσουν επιτεύγματα επιστήμης και αναζήτηση αιώνων.

Ο Gildor σου ζήτησε αν δεν απατώμαι, τις πηγές που στηρίζεις την θεωρία σου και δεν του απάντησες.

Είναι ίδιον των ανθρώπων, να σαγηνεύονται από το άγνωστο ή να παρασύρονται από κάποια θεωρία. Δεν μπορούμε όμως να μηδενίσουμε τόσο απλά, τα βασικά θεωρήματα της επιστήμης.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-13, 17:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι,δεν υπάρχει...Το αν είναι παραμύθι ή όχι θα το μάθουμε σύντομα.Αν υπήρχε αρχαιολογική πηγή,επίσημη δηλαδή,όλα τα βιβλία ιστορίας θα έπρεπε να καούν,οι επιστήμονες να χάσουν τις έδρες τους και να κάτσουν ξανά στα θρανία.
Δεν ξερω τι εχεις υποψη σου οτι θα γινει συντομα σχετικα με την Ατλαντιδα αν και ανα καιρους υπαρχουν καποιες προβλεψεις και προφητειες (οπως ο Κεισι που ελεγε οτι το '60 θα αναδυθει).

Επισης η επιστημη δεν ειναι δογμα και δεν λειτουργει οπως περιγραφεις. Κανενας δεν εκαψε τα βιβλια του Κοπερνικου επειδη ελεγε οτι η ηλιος περιφερεται γυρω απο τη Γη. Αν υπαρξει αρχαιολογική πηγή για την Ατλαντιδα, οι επιστημονες θα προσαμοσουν τα νεα δεδομενα στα προηγουμενα και πιθανοτατα να καλυψουν αρκετα κενα. Η επιστημη δεν ειναι τοσο κολλημενη και δογματικη οσο υποστηριζει η εναλλακτικη βιβλιογραφια.

Καποιος μπορει να ισχυριζεται οτι κανει ταξιδι στο χρονο, η μπορει εστω να ερμηνευσει καποιες ενδειξεις προς την υπαρξη της Ατλαντιδας και καποιας αλλης φυσης του κοσμου μας. Εσυ μπορει να τα διαβασες και να σου αρεσουν, αλλα δε σημαινει απαραιτητα και οτι ανταποκρινονται στην αληθεια. Επισης το οτι εχουν εκδοθει σε βιβλιογραφια και οτι εσυ τα βρισκεις πειστικα, δε σημαινει οτι ειναι κοινως αποδεκτα. Ναι οκ, ειναι τροφη για σκεψη, αλλα χωρις να εχουν ισχυ ως επιχειρηματα. Επομενως οταν δεν υπαρχει μια κοινως αποδεκτη πηγη, καλο θα ηταν να μη το δενουμε κομπο οταν μιλαμε με ατομα που δεν ανηκουν σε αυτο το χωρο.

Αλλωστε η φιλολογια στην οποια αναφερεσαι (εναλλακτικης και εσωτερικης ιστοριας) δεν υπαρχει ενας κεντρικος Κανόνας που να συγκεκριμενοποιει την αληθεια. Αντιθετως ειναι ενα ποτ-πουρι διαφορων πεποιθησεων που σχηματιζουν μια "νεο-μυθολογια".

Εγω αν ερθω με υφος χιλιων καρδιναλιων και ισχυριστω ακραδαντα οτι οφειλουμε την τεχνολογια μας στο οτι το 97 ειχε πλησιασει τη γη ενα εξωγηινο διαστημοπλοιο, θα μου ζητουσες καποια κοινως αποδεκτη πηγη για αυτα που λεω, και πολυ καλα θα εκανες.


Τα παραπανω στα λεω με πολυ καλη διαθεση, γιατι πιστευω οτι εσεις που "κοιτάζετε έξω απο το κουτί" καμια φορα κλειδώνεστε απ' έξω, και παροτι θελετε να ειστε ανοιχτόμυαλοι καταληγετε να ειστε το αντιθετο απο αυτο. Ισα ισα η επιστημη ειναι πολυ πιο ανοιχτη απο ο,τι πιστευουμε.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 18-07-13 στις 18:24
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-07-13, 22:01
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Έχω πολλά υπόψη μου ,αλλά δεν είναι το κατάλληλο θέμα για να επεκταθώ.Δεν έχω σκοπό να εξαφανίσω τα επιτεύγματα της επιστήμης,απλά δεν είναι και τόση ανεξάρτητη όσο επικαλείται.Το Βατικανό ξέρει.Όσο αφορά το παρόν θέμα περί πίστης, όλα σχετίζονται με τον Θάνατο και το πως ερμηνεύεται από κάθε θρησκεία.Αν φοβάσαι τον θάνατο έχεις ανάγκη από βοήθεια και αυτό προσφέρουν εν μέρη οι θρησκείες.Αν όχι,απλά δεν τις έχεις ανάγκη.Εδώ μπαίνει και η ερώτηση περί υγιής και μη υγιής πίστης και σε τι σε μετατρέπει .Σε νοήμων Ον όπως αυτοπροσδιοριζόμαστε ή σε άλογο Ον.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alkinoos : 18-07-13 στις 22:05
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-07-13, 22:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από alkinoos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Βατικανό ξέρει.
Θα σου επαναλάβω φίλε Αλκίνοε, ότι άλλο είναι η φιλολογία και άλλα η παραφιλολογία.

Θα πρέπει μιλώντας για τόσο σοβαρά θέματα, να φέρνουμε επιχειρήματα, έγγραφα. Ποιος είπε τι;

Κάπου το διάβασες και επειδή λίγο πολύ κυκλοφορούν πολλά κουφά, θα πρέπει να θεμελιώνουμε με επιχειρηματολογία αυτά που λέμε.

Να πετάμε απόψεις, μη τεκμηριωμένες στην φιλοσοφική περιοχή, ενός ηλεκτρονικού χώρου, με 26χρονη ιστορία, είναι μη αποδεκτή.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-13, 00:39
alkinoos Ο χρήστης alkinoos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 01-08-13 22:35
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού σταματάει η πίστη και ξεκινά η θρησκοληψία; Τι χωρίζει τις δεισιδαιμονίες από την «ορθή σκέψη»;


Τι είστε εσείς;
Άνθρωπος.

...που δεν ανήκει σε κατηγορία,που δεν έχει θρησκεία,που δεν έχει θεό,που δεν έχει ιδεολογία και δεν είναι οπαδός.Δεν υπάρχει πια ορθή σκέψη,όλα είναι συμφέρον.Πρέπει να είναι κανείς παρατηρητής της ίδια του της σκέψης και συμπεριφοράς για να μπορεί να είναι αντικειμενικός,διότι ο άνθρωπος χειραγωγήθηκε για να έχει τον ίδιο τρόπο σκέψης από μικρή ηλικία,από την εκπαίδευση του.Και να θεωρεί τον φόβο ως κάτι υπαρκτό,τον θάνατο σαν μπαμπούλα.Και όμως δεν είναι . Όταν σχεδόν όλοι οι κάτοικοι της Γης είναι θρησκόληπτοι ,όταν ζεις σε μια χώρα που σχεδόν όλοι είναι χριστιανοί ,τι απαντήσεις περιμένεις να διαβάσεις ; Οι θρησκείες δημιουργήθηκαν για να ελέγχουν τον άνθρωπο και οι πιστοί να είναι η πρώτη γραμμή κρούσης.Μα θα μου πεις μόνο αυτός φταίει;Όχι βέβαια,το Ισλάμ και ο Ιουδαϊσμός τα ίδια κάνουν.Και πιο πριν; Ναι,υπήρχαν οι Σαμάνοι και οι Ιερείς.Όποιος εξουσιάζει τον φόβο,εξουσιάζει τον άνθρωπο...Ναι,ο φόβος είναι Ιδέα.Εμφυτευμένη .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.