Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1516  
Παλιά 27-10-13, 13:50
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
Πονάκια σε όλο το σώμα κατά καιρούς αρκετά. Μέχρι και κράμπες όταν τεντωθω λίγο παραπάνω σε όλα τα σημεία του σώματος.
Σχετικά με τα σπυράκια έχω παρατηρήσει και εγώ , κυρίως στα πόδια, μικρά κόκκινα σαν καρφίτσα και σε "τρώνε" ....???
Καλημερα.Εμενα ειναι λιγο μεγαλυτερα σαν να απλωνουν και οταν τα πιεζεις πονανε λιγο αλλα και εγω κυριως στα ποδια τα βγαζω.
Απάντηση με παράθεση
  #1517  
Παλιά 31-10-13, 18:24
maedhros Ο χρήστης maedhros δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-10-13 18:27
καλησπερα σε ολους! μολις εμαθα για το φορουμ και εγινα μελος αμεσωσ! και η δικια μ ιστορια ειναι παρομοια με των περισσοτερων εδω μεσα μονο που εγω λογω πιο ελαφριας μορφησ της νοσου την εχω γλιτωσει προς το παρων χωρισ πολλες δοιαρεις. αισιοδοξια και οπως εχουν πει και προηγουμενοι φιλοι, οσο λιγοτερο ασχολουμαστε με τη νοσο τοσο λιγοτερο ασχολειται αυτη με μας!
Απάντηση με παράθεση
  #1518  
Παλιά 02-11-13, 00:25
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maedhros Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σε ολους! μολις εμαθα για το φορουμ και εγινα μελος αμεσωσ! και η δικια μ ιστορια ειναι παρομοια με των περισσοτερων εδω μεσα μονο που εγω λογω πιο ελαφριας μορφησ της νοσου την εχω γλιτωσει προς το παρων χωρισ πολλες δοιαρεις. αισιοδοξια και οπως εχουν πει και προηγουμενοι φιλοι, οσο λιγοτερο ασχολουμαστε με τη νοσο τοσο λιγοτερο ασχολειται αυτη με μας!
Καλώς ήλθες κι εσύ στο "κλαμπ" μας.
Μαζευτήκαμε πολλοί εν τέλη! Τελικά αυτό το θρεντ έκανε θραύση!
Απάντηση με παράθεση
  #1519  
Παλιά 04-11-13, 23:57
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από george1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
ας μην δινουμε βιαστικες απαντησεις . τετοιου ειδους φαρμακα παντα εχουν και αγνωστες παρενεργειες . αρκει μονο να το ζησει κανεις για να το καταλαβει . και παντα καπως ετσι καθιερονωντε οι παρενεργειες , για να μην πω και αλλα που εμαθα εκεινη την περιοδο αλλα για να μην παρεξηγηθω δεν τα ειπα . υπηρξαν εκεινη τουλαχιστον την περιοδο και αλλα περισσοτερα τετοια περιστατικα . οπως και η αναμονη για ερευνα απο τους παρασκευαστες η οποια και μαλλον δεν θα γινει ποτε . οποιος καταλαβε καταλαβε . κατι που δεν εχουμε ζησει εμεις δεν σημαινει πως δεν υπαρχει .σε καθε περιπτωση αυτος που παρασκευαζει οποιοδηποτε φαρμακο και αυτος που στο χορηγει ωφειλλει να σε ενημερωνει για ολα , πολυ περισσοτερο τις υποψηφιες μητερες . με σεβασμο και αγαπη για ολους !
δηλαδή οι βιολογικοί παράγοντες είναι πιθανό να προκαλούν στειρότητα;;;;! συμφορά! είναι καμιά εδώ μέσα που έγινε μάνα αφού σταμάτησε χιουμ ή ρεμ;
Απάντηση με παράθεση
  #1520  
Παλιά 05-11-13, 19:19
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
οταν η γυναικα το παιρνει δεν πρεπει να μεινει εγκυος .οσο για τον αντρα δεν ισχυει κατι τετοιο δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα υπαρχει μια πιθανοτητα σπανια να εχει υπογονιμοτητα κατα την διαρκεια που ειναι σε θεραπεια .
Απάντηση με παράθεση
  #1521  
Παλιά 18-11-13, 00:32
Mary J. Ο χρήστης Mary J. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-13 09:36
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από paulos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν η γυναικα το παιρνει δεν πρεπει να μεινει εγκυος .οσο για τον αντρα δεν ισχυει κατι τετοιο δεν υπαρχει καποιο προβλημα απλα υπαρχει μια πιθανοτητα σπανια να εχει υπογονιμοτητα κατα την διαρκεια που ειναι σε θεραπεια .
Καλησπερα σε ολους!!! Ονομαζομαι Μαιρη, μενω στην Αθηνα και εδω και 2,5 χρονια εχω διαγνωσθει με την νοσο του κρον, ευτυχως να περιοριζεται σε ενα μικρο τμημα του παχεως εντερου. Με παρακολουθει μια απο τις καλυτερες ομαδες γαστρεντερολογων σε κρατικο νοσοκομειο και λογω της εγκαιρης και στοχευμενης διαγνωσης μεχρι σημερα ειναι απολυτως υγιης και με την φλεγμονη να εχει εξαφανιστει. Βασικη αγωγη μου ειναι ο βιολογικος παραγων, μια εκχυση υποδορια ανα 15νθημερο. Επειδη εδω και εναν μηνα εχω μπει σε διαδικασια τεκνοποιησης, οι γιατροι μου ειναι κατηγορηματικοι. Θα παιρνω κανονικα την αγωγη μου τα 2 πρωτα τριμηνα και θα την διακοψω μονο κατα το τελευταιο, χρονικο διαστημα που δημιουργειται το ανοσολογικο συστημα του εμβρυου. Επισης, μετα τον τοκετο, θα αποφυγω τον θηλασμο ωστε να ξαναξεκινησω αμεσα την αγωγη μου, για να μην ρισκαρω εξαρση της νοσου. Ακομα μια γνωστη μου με την νοσο και επιπλοκη στο ηπαρ εχει φερει στον κοσμο 2 υγιεστατα παιδακια και η ιδια ειναι μια χαρα. Δυστυχως στην Ελλαδα τα συγκεντρωμενα στοιχεια ειναι πολυ λιγα σχετικα με κρον-βιολογικο παραγοντα και εγκυμοσυνη. Υπαρχουν ομως αμερικανικα και ευρωπαικα φορουμ, ερευνες και papers που ειναι διαφωτιστικα. Ελπιζω ολοι να πηγαινετε ολο και καλυτερα και καποια στιγμη η νοσος να αποτελει παρελθον για ολους!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Mary J. για αυτό το μήνυμα:
katarina (04-12-13)
  #1522  
Παλιά 18-11-13, 17:06
bazexa Ο χρήστης bazexa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-07-17 13:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Mary J. Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σε ολους!!!....... Ακομα μια γνωστη μου με την νοσο και επιπλοκη στο ηπαρ .......
επιπλοκή από το crohn ?? τι είδους επιπλοκή μπορεί να κάνει??
Απάντηση με παράθεση
  #1523  
Παλιά 20-11-13, 11:37
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
επιπλοκή από το crohn ?? τι είδους επιπλοκή μπορεί να κάνει??
Έχω ακούσει για πέτρες σε νεφρά και χολή, για συκώτι δεν ξέρω.
Υπάρχει πάντως μία τάση από τους γιατρούς (των άλλων ειδικοτήτων, όχι τους γαστρεντερολόγους) να αποδίδουν όλα όσα μας συμβαίνουν στην crohn. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην nightcrawler για αυτό το μήνυμα:
bazexa (21-11-13)
  #1524  
Παλιά 20-11-13, 21:38
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει για πέτρες σε νεφρά και χολή, για συκώτι δεν ξέρω.
Υπάρχει πάντως μία τάση από τους γιατρούς (των άλλων ειδικοτήτων, όχι τους γαστρεντερολόγους) να αποδίδουν όλα όσα μας συμβαίνουν στην crohn. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.
Καλησπερα.Ισως η θεραπεια πειραζει στο συκωτι.Αυτο παντως οτι οι γιατροι τα ριχνουν ολα στη κρον ισχυει ιδιως οι ψυχιατροι αν και εχει καποια βαση αυτο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην sasa1 για αυτό το μήνυμα:
bazexa (21-11-13)
  #1525  
Παλιά 21-11-13, 09:33
Mary J. Ο χρήστης Mary J. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-11-13 09:36
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από bazexa Εμφάνιση μηνυμάτων
επιπλοκή από το crohn ?? τι είδους επιπλοκή μπορεί να κάνει??
Πραγματικα δεν μπορω να γνωριζω και δεν θα ηθελα με τιποτα να πω κατι που δεν ισχυει. Παντως η συγκεκριμενη ασθενης, ειχε εγκαταλειψει αυτοβουλως την φαρμακευτικη αγωγη και η επιπλοκη εγινε μεσω συρριγιων. Αντιμετωπιστηκε χειρουργικα και μαλιστα με μεταμοσχευση ηπατος και κατοπιν μπηκε σε βιολογικο παραγοντα. Μεχρι στιγμη χαιρει ακρας υγειας. Στο νοσοκομειο που επιβλεπομαι, τα περιστατικα που χρηζουν δραστικης παρεμβασης και θεραπειας, σχετιζονται κτριως με την νοσο παρα με τις παρενεργειες καποιας αγωγης.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Mary J. για αυτό το μήνυμα:
bazexa (21-11-13)
  #1526  
Παλιά 26-11-13, 15:10
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ακούσει για πέτρες σε νεφρά και χολή, για συκώτι δεν ξέρω.
Υπάρχει πάντως μία τάση από τους γιατρούς (των άλλων ειδικοτήτων, όχι τους γαστρεντερολόγους) να αποδίδουν όλα όσα μας συμβαίνουν στην crohn. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό αυτό.
σ αυτο με τους γιατρους αλλων ειδικοτητων συμφωνω μου ετυχε και μενα.και αυτο σε μπερδευει χειροτερα και ασε που προσωπικα με ανγχωνει να λενε το 70% των γιατρων πιθανο ειναι απο την νοσο..εφτασα σε σημειο να σκεφτω τοσο κακο μας κανει τελικα και οτι αλλο παθουμε να κοτσαρουν την νοσο σχεδον παντα.θα ηθελα να υπαρχει μια ποιο σαφη ενημερωση..μακαρι να γινει ετσι.
Απάντηση με παράθεση
  #1527  
Παλιά 27-11-13, 13:53
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
σ αυτο με τους γιατρους αλλων ειδικοτητων συμφωνω μου ετυχε και μενα.και αυτο σε μπερδευει χειροτερα και ασε που προσωπικα με ανγχωνει να λενε το 70% των γιατρων πιθανο ειναι απο την νοσο..εφτασα σε σημειο να σκεφτω τοσο κακο μας κανει τελικα και οτι αλλο παθουμε να κοτσαρουν την νοσο σχεδον παντα.θα ηθελα να υπαρχει μια ποιο σαφη ενημερωση..μακαρι να γινει ετσι.
Καλησπερα.Δυστυχως πολυ λιγοι γιατροι γνωριζουν καλα τη νοσο και πιο πολυ μαθαινουν απο εμας τους ασθενεις.Εμενα προσωπικα μου ετυχε γιατρος του ΙΚΑ και μαλιστα γαστρεντερολογος που δεν ηξερε τιποτα για την νοσο ουτε για τις θεραπειες της.Ο Θεος να φυλαει να μην πεφτουμε σε τετοιους ασχετους.
Απάντηση με παράθεση
  #1528  
Παλιά 03-12-13, 14:54
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
γεια σας!!!ξερει κανεις αν τα συμπτωματα γαστρεντεριτιδας σχετιζονται με της crohn?βασικα στα 13 χρονια παρεα με την νοσο δεν ειχα θεματα με εμετους και μεσα σε 6 μηνες περασα 2 φορες το ιδιο δλδ πονο στο κατω μερος του αφαλου σε οριζοντια γραμμη πρηξιμο διαρροια και εμετο.θα το αναφερω και στον γιατρο μου οπου ειναι να παω στις 18 του μηνα.αλλα αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια η γνωριζει κατι ας απαντησει αν του ειναι ευκολο.
Απάντηση με παράθεση
  #1529  
Παλιά 04-12-13, 12:41
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Mary J. Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικα δεν μπορω να γνωριζω και δεν θα ηθελα με τιποτα να πω κατι που δεν ισχυει. Παντως η συγκεκριμενη ασθενης, ειχε εγκαταλειψει αυτοβουλως την φαρμακευτικη αγωγη και η επιπλοκη εγινε μεσω συρριγιων. Αντιμετωπιστηκε χειρουργικα και μαλιστα με μεταμοσχευση ηπατος και κατοπιν μπηκε σε βιολογικο παραγοντα. Μεχρι στιγμη χαιρει ακρας υγειας. Στο νοσοκομειο που επιβλεπομαι, τα περιστατικα που χρηζουν δραστικης παρεμβασης και θεραπειας, σχετιζονται κτριως με την νοσο παρα με τις παρενεργειες καποιας αγωγης.
όσον αφορά συρίγγια, πέτρες και λοιπές οργανικές δυσλειτουργίες, τα αποδίδουν στη νόσο. Όσο όμως για τις παρενέργειες των φαρμάκων, συνήθως κάνουν τουμπεκί. Εγώ με το χιουμ, βγάζω εξογκοματάκια στο λαιμό. καλοήθη φαίνονται όντως, και ο γιατρός μου δεν θορυβείται. Αλλά αναρωτιέμαι μήπως κρούουν τον κώδωνα να σταματήσω το συγκεκριμένο φάρμακο γιατί μπορεί να προειδοποιούν για κάτι χειρότερο.
Απάντηση με παράθεση
  #1530  
Παλιά 05-12-13, 18:55
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Αρχική Δημοσίευση από captain.k Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας!!!ξερει κανεις αν τα συμπτωματα γαστρεντεριτιδας σχετιζονται με της crohn?βασικα στα 13 χρονια παρεα με την νοσο δεν ειχα θεματα με εμετους και μεσα σε 6 μηνες περασα 2 φορες το ιδιο δλδ πονο στο κατω μερος του αφαλου σε οριζοντια γραμμη πρηξιμο διαρροια και εμετο.θα το αναφερω και στον γιατρο μου οπου ειναι να παω στις 18 του μηνα.αλλα αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια η γνωριζει κατι ας απαντησει αν του ειναι ευκολο.
Πέρασα και εγώ γαστρεντερίτιδα πέρισυ και αν και θα ορκιζόμουν ότι ήταν κάτι που σχετιζόταν με την crohn, τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν εντελώς άσχετο! Οπως και να'χει περαστικά σου!
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 6 (0 μέλη και 6 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.