Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > BBS > To χρονολόγιο των ΒΒS
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-07, 02:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μαθημα ιστοριας: τι ηταν ο offline reader

Ακουστηκε σε αλλα μηνυματα η ορολογια offline reader... εκει ακριβως ηθελα να το παω... με προλαβε ο διαμαντης

Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνάμε και τους offline readers. Προγράμματα σαν το Blue Wave όπου έμπαινες, κατέβαζες τα μηνύματα των clubs, απαντούσες με την ησυχία σου χωρίς να απασχολείς τη γραμμή και μετά συνδεόσουν να ανεβάσεις τις απαντήσεις σου.
Πραγματι. Στις BBS οι συζητησησεις ηταν πανω κατω σαν φορουμς, μονο που ηταν γραμμικα. Εβλεπες ενα μηνυμα, πατουσες next, πηγαινες στο επομενο κλπ. Οταν τελειωναν τα μηνυματα ενος κλαμπ, προχωρουσες στο επομενο ή πήγαινες όπου ήθελες. Το πρόγραμμα ήξερε τα μηνυμάτα που έχει διαβάσει ο χρήστης. Αν γραφόταν ένα καινούργιο όσο αυτός έλειπε, όταν ξανάμπαινε στη βάση, θα τα έβλεπε τα καινούργια αμέσως μπροστά του, χωρίς να χρειάζεται να ξαναδιαβάσει τα προηγούμενα.

Η αναγνωση ενος μηνυματος ομως, και ακομα πιο πολύ η συγγραφή απάντησης σε ένα, ήταν πολλές φορες χρονοβόρο και αυτό είχε τα προβλήματά του:
1. Κρατουσες ανοιχτη τη γραμμη οσο διαβαζες-εγραφες εφόσον ήσουν συνδεδεμένος
2. Χρονοχρέωση ΟΤΕ

Η Ακρο ειχε την επιλογη να συμπιεσει ολα τα καινουργια μηνυματα (και τα στοιχεια τους) σε ενα αρχειο, το οποιο το λεγαμε 'πακετο'. Η επεκταση του ηταν .qwk και ηταν ενα συμπιεσμενο αρχειο κειμενου. Το αρχειο αυτο μπορουσε να τα διαβασει μονο μια κατηγορια ειδικων προγραμματων, οι offline readers. Ο πιο γνωστος του DOs ηταν ο Blue Wave. Για το Λινουξ υπηρχε ο OLX. Υπηρχαν διαφορα προβληματα με τα ελληνικα τα οποια ομως διορθωσαν με patches Που προγραμματισαν δυο 'δικοι μας', o Vagelis Μπλαθρας και ο Morgul (για το OLX).

Οταν τρεχαμε το προγραμμα, μπαιναμε σε ενα interface. Μπορουσαμε να ανοιξουμε ενα οποιοδηποτε qwk αρχειο μεσα απο αυτο, και ανοιγοταν ενα μενου, ομοιο με αυτο της βασης: λιστα των κλαμπ, αριθμο νεων μηνυματων, ονομα συγγραφεα, παραληπτη, τιτλος κλπ. Ειχαμε λοιπον οσο χρονο επρεπε, για να χαζεψουμε τα νεα ποστς, να τα διαβασουμε οσες φορες θελουμε, να απαντησουμε, να κανουμε διορθωσεις κλπ. Το μονο μειωνεκτημα ηταν (φυσικα) οτι το αρχειο περιλαμβανε μονο τα μηνυματα που ειχαν σταμπαριστει ως 'νεα'. Δεν υπηρχε δυνατοτητα δηλαδη να μετακινηθουμε σε παλαιοτερα μηνυματα, αν χρειαζοταν.

Τα μηνυματα που γραφαμε, οπως και οι απαντησεις, αποθηκευονταν σε ενα συμπιεσμενο αρχειο, με καταληξη rep. Οταν λοιπον συνδεομαστε στην βαση ξανα, πηγαινουμε στο σχετικο μενου και 'ανεβαζουμε' το αρχειο αυτο. Ως δια μαγειας, το προγραμμα αποσυμπιεζει ολα τα μηνυματα και τοποθετει το καθενα στη θεση του, στο κλαμπ που του αρμοζει, με τα σωστα ονοματα, σωστους παραληπτες κλπ, λες και τα γραψαμε εμεις οι ιδιοι 'χειροκινητα'.

Ως πληρη προγραμματα, οι offline ειχαν δυνατοτητες που δεν προσφερε η βαση απο μονη της, που διευκολυναν πολυ τη συγγραφη. Το οτι ειχαμε ενα κανονικοτατο editor με ολες τις επιλογες, τα λεει ολα (στο περιβαλλον της βασης δεν υπηρχε copy paste). Επισης σου προσφεραν τη δυνατοτητα να βαζεις αυτοματη υπογραφη σε καθε μηνυμα, και να διατηρεις τις taglines σε ενα αρχειο. Σε καθε μηνυμα, κοτσαρε και μια ταgline τυχαια. Επισης προσφερε τη δυνατοτητα παραθεσης του μηνυματος στο οποιο απαντουσες, προκειμενου να κανεις ξεκαθαρο το σε ποιες ακριβως θεσεις του συνομιλητη απαντας σε καθε προταση (κατι το οποιο ειναι αυτονοητο στις μερες μας)

Ο Stanley και αλλοι, ειχαν μεγαλη συλλογη απο qwk πακετα που μαζευαν και αυτα βοηθησαν στη δημιουργια του online αρχειου απο τον Morgul. Κι εγω εχω ακομα το 98% ολων των qwk πακετων που εχω κατεβασει, στο αρχειο μου και αν θυμαμαι καλα ολα μαζι πιανουν 80 ΜΒ (αστρονομικο ποσο μνημης για τοτε)

Προσεχως, θα ξεθαψω τον blue wave και θα τραβηξω καποια screenshots για να δειτε πως ηταν!
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 24-12-07 στις 00:44
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-07, 08:41
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ... νομίζω ότι κάτι ξεχνάς... εγώ το μόνο που θυμάμαι από τον blue wave είναι ότι τον σιχαινόμουν :-( Τις μισές φορές έχανα το πακέτο μου, ή το πακέτο δεν μου άνοιγε ή μετά δεν έβρισκα τα νέα μηνύματα .... το μόνο καλό του ήταν οι taglines .... σκρουμφ....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-07, 09:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Χμ... νομίζω ότι κάτι ξεχνάς... εγώ το μόνο που θυμάμαι από τον blue wave είναι ότι τον σιχαινόμουν :-(
Και εγώ γι αυτό χρησιμοποιούσα τον OLX :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-07, 11:16
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πωπω είναι τραγικό, εγώ είμαι ο νέος της υπόθεσης και δεν θυμάμαι καν τον offline reader που χρησιμοποιούσα (μετά τον OLX, οκ ). Έχει κολλήσει το μυαλό μου στο binkleyterm αλλά αυτό δεν ήταν reader.
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-07, 18:43
Το avatar του χρήστη trooper
trooper Ο χρήστης trooper δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 14-02-21 23:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Cyberpunk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πωπω είναι τραγικό, εγώ είμαι ο νέος της υπόθεσης και δεν θυμάμαι καν τον offline reader που χρησιμοποιούσα (μετά τον OLX, οκ ). Έχει κολλήσει το μυαλό μου στο binkleyterm αλλά αυτό δεν ήταν reader.
Μαλλον αναφερεσαι στον EZReader που νομιζω ειχαμε ολοι τοτε στην GATE.


(θυμασαι τον πανικο να προλαβουμε να σβησουμε ενα μυνημα του Μικε να μην προλαβει να το δει ο Jerry)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.