Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 19-10-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τη Μακεδονία μαλλον η εγκυκλοπαίδεια υιοθετεί τις απόψεις του 95% του κόσμου...Τωρα το τί μας λένε εμας και γιατι αφού το πιστέψουμε καλα καλα μετα το προδίδουν δεν ξέρω γιατι...Μαλλον για να μας κανουν εθνικα υπερήφανους..
Οσο για το Χαρτη δεν έχει σημασία τι δείχνουν τυχαίες γραμμες βασισμενες σε Χ λογική.Απλα βλέποντας και μόνο το χάρτη ενιωσα σα να με πλακώνει ενα βάρος και ένιωσα ανελεύθερα.Κατοχή ενα πράγμα!Στο κεφάλι μου πάντως δε σκοπεύω να βάλω ουτε καπέλο, ουτε θεο, ούτε τίποτα...Επιλογή μου.Οποτε όποιος θέλει σταυρο πάνω απο εκεινον και όχι τους άλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-10-07, 23:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Μπορεί να συγκριθεί η αληθινή ιστορία της ''Μακεδονίας του Έλληνα Μ. Αλεξάνδρου'' με την ψευδεπίγραφη ιστορία των 50-60 τελευταίων χρόνων των σφετεριστών, που από βαρδάρσκα (εξ ου και βαρδάρης) θέλησαν να βγουν στο Αιγαίο; να κάνουν την Θεσσαλονίκη δική τους (προβάλλοντας χωρίς ντροπή χάρτες για τα παιδιά τους μέχρι... ). Αυτά όμως κάνει το παιδομάζωμα... και η πλύση εγκεφάλου με το πες... πες... κάτι θα βγει, οπότε σε συνδυασμό με τα ''βαφτίσια'' του Σπύρου Γρηγοριάδη σε Κίρο Γκλιγκόρωφ ... πετύχανε σε όλον τον δυτικό (95%) ανιστόρητο κόσμο, να περάσει η πολιτική των ''ίσων αποστάσεων'' που δεν ενδιαφέρεται για δίκαιο ή άδικο, αλήθεια ή ψέμα, τάχαμου ως ένδειξη ''προόδου'' και σεβασμού του διαφορετικού

από την άλλη ...μια σημαία κυματίζει πάνω σε αυτόν τον ''χώρο'' κι είναι γαλανόλευκη με σταυρό, που σημαίνει ελευθεριά... ελευθερία με πολύ κόπο και πόνο και αίμα των προγόνων μας... (για να την χαιρόμαστε και να προοδεύουμε σε ειρηνικά έργα, κι ίσως να μην την εκτιμάμε όσο πρέπει, εμείς σήμερα) Σταυρός ευ-λογίας, κι όχι σκλαβιά και πλάκωμα και κατοχή . Ίσως δίκαια θυμίζει πόνο και σταύρωση (που ουκ ολίγες φορές έχει βιώσει η Ελλάδα, όπως και το 1922) αλλά δεν μένει μόνο εκεί... προαναγγέλει και ανάσταση, που είναι μπροστά. Προσωπική, συλλογική. Κάτι καλύτερο για τα παιδιά μας, που τα γαλουχούμε με συγχωρετικότητα (και όχι εμπάθεια), μη υστερώντας στην Αλήθεια, το δυνατότερο εφόδιο ζωής, γιατί απλά, είναι Φως, κι η Ελλάδα, αγαπά το Φως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 19-10-07 στις 23:56
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 20-10-07, 00:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τη Μακεδονία μαλλον η εγκυκλοπαίδεια υιοθετεί τις απόψεις του 95% του κόσμου...Τωρα το τί μας λένε εμας και γιατι αφού το πιστέψουμε καλα καλα μετα το προδίδουν δεν ξέρω γιατι...
Θα μου επιτρέψεις με όλο τον σεβασμό, να γράψω τον κόσμο στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.

Η Μακεδονία ήταν Ελληνική. Αν ήταν Γαλλική Βρετανική Ιταλική ή Ισπανική, να τους ρωτάγαμε.
Αρκετά προβλήματα έχουν οι Γάλλοι με την Κορσική, οι Βρετανοί με την Ιρλανδία την Σκωτία και την Ουαλία, οι Ιταλοί με τον διαχωρισμό Βορά Νότου και οι Ισπανοί με τους Βάσκους και τους Καταλανούς.

Αν θέλουν αυτή την τσοντοχώρα των Σκοπίων και των πολλών εθνοτήτων και πολιτισμών, στο ΝΑΤΟ και την ΕΕ, καλά κάνουν και την θέλουν. Όπως η Τουρκία βάζει βέτο για την είσοδο της Κύπρου στο ΝΑΤΟ, θα βάζουμε και εμείς στα Σκόπια. Να πάνε να κάνουν ..."τραλαλα", αδιαφορώ πως θα την λένε αυτοί.

Όσο για τον χάρτη με τις γραμμούλες Δημήτρη, θα έπρεπε να ξέρεις ότι είναι ποτισμένες οι γραμμούλες με το αίμα του απελευθερωτικού αγώνα του 12-13. Δεν είναι γραμμούλες τυχαία χαραγμένες. Είναι ποτισμένες με το αίμα των ηρώων του Μακεδονικού αγώνα, τον πιο μεγάλο αγώνα του έθνους μας, τον διμέτωπο αγώνα ενάντια στους αιμοσταγείς Βούλγαρους κομιτατζήδες και τους Τούρκους...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 20-10-07 στις 00:21
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 20-10-07, 14:22
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η λίγη ιστορία, είναι καλύτερη από την καθόλου ιστορία.

Αυτό καπηλεύονται οι εκάστοτε ''διοικούντες'' οπουδήποτε κ διαμορφώνουν κατά το δοκούν ''ιστορία''.

Επί του θέματος Μακεδονίας:αποτελεί όνομα με αρκετά διευρημένη τοπογεωγραφία κ είναι δύσκολα καθοριστείθα ειδικότερα μέσα από εθνικιστικού τύπου επιχειρήματα.Το πρόβλημα σύμφωνα με βιβλία καθηγητή μου Αριστοτελείου κ.Κολιόπουλου το βοηθήσαμε να συνεχιστεί αν δεν ήμασταν αυτοί που το δημιουργήσαμε.Δυστυχώς δεν έχω ασχοληθεί κ πολύ επί του θέματος(την περιοχή των Βαλκανίων ιστορικά την αποστρέφομαι-προσωπικό γούστο)

για περαιτέρω συζήτηση θα αναγκαστώ να ανατρέψω στα εγχειρίδια σχετικά του θεματος ώστε να απαντήσω

πάντως σας γνωρίζω οτι ακόμη κ εδώ που υποτίθεται είμεθα στο πανεπιστήμιο η ιστορία χαλκεύεται,καθοδηγείται ενίιοτε.

Η ιστορία εν είναι αυστηρά καθορισμένη-γραμμένη,η ιστορία όσο περνούν τα χρόνια γράφεται συνεχώς κ ανατρέπεται μαζί(μπορεί ένα εύρημα να ανατρέψει εκ βάθρων μια εικόνα που έχουμε για κάτι!)
__________________
LAMIA-WORLD.GR
Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-10-07, 09:37
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρέψεις με όλο τον σεβασμό, να γράψω τον κόσμο στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.

Η Μακεδονία ήταν Ελληνική. Αν ήταν Γαλλική Βρετανική Ιταλική ή Ισπανική, να τους ρωτάγαμε.
Αρκετά προβλήματα έχουν οι Γάλλοι με την Κορσική, οι Βρετανοί με την Ιρλανδία την Σκωτία και την Ουαλία, οι Ιταλοί με τον διαχωρισμό Βορά Νότου και οι Ισπανοί με τους Βάσκους και τους Καταλανούς.
ναι αλλα η Ελλαδα δεν ειναι USA για να πουλα μαγκες στις αλλες χωρες, στο θεμα των σκοπιων τους εχουμε αναγκη οπως και στα περισσοτερα θεματα, αν ολες οι αλλες χωρες δεχτουν την ονομασια δεν πα να τους γραφουμε εμεις οπου θελουμε, πρωτα πρωτα μας εχουν γραμενους αυτοι εδω και πολυ καιρο, η μηπως με το βετο μας στο ΝΑΤΟ αλλαζει κατι? δεν νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-10-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι αλλα η Ελλαδα δεν ειναι USA για να πουλα μαγκες στις αλλες χωρες, στο θεμα των σκοπιων τους εχουμε αναγκη οπως και στα περισσοτερα θεματα
Μαγκιά θα ήταν αγαπητή Ζωή, να διεκδικείς, τον εθνικό τους χώρο, μαγκιά θα ήταν να αμφισβητείς και να θεωρείς γκρίζες ζώνες της ΕλληνοΣκοπιανής μεθορίου, μαγκιά θα ήταν να αμφισβητείς την εθνική τους κυριαρχία.

Από πότε είναι μαγκιά, μια χώρα μέλος της ΕΕ, μια χώρα μέλος του ΝΑΤΟ, να εγκρίνει ή να αποριπτει την είσοδο ενός νέου κράτους σ' αυτές;

Αξιώσαμε τίποτα άλλο και δεν το ξέρω; Με την ίδια λογική γιατί η Τουρκία βάζει βέτο στην είσοδο της Κύπρου στο ΝΑΤΟ;

Θα είμαστε για πάντα ραγιάδες; Θα λέμε πάντα ναι; Θα είμαστε πάντα σήκω σήκω, κάτσε κατσε; Θα σκύβουμε το κεφάλι και θα τρώμε καρπαζιές;

Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
αν ολες οι αλλες χωρες δεχτουν την ονομασια δεν πα να τους γραφουμε εμεις οπου θελουμε, πρωτα πρωτα μας εχουν γραμενους αυτοι εδω και πολυ καιρο, η μηπως με το βετο μας στο ΝΑΤΟ αλλαζει κατι? δεν νομιζω
Το τι θα κάνουν οι άλλοι δεν με ενδιαφέρει. Τα Σκόπια είναι μακρια από την Ρώμη, το Παρίσι το Βερολίνο και την Ουάσινγκτον. Είναι δίπλα στη δικιά μας χώρα, αναπνέουν και ζουν με τα δικά μας πνευμόνια, με τις επενδύσεις που τους έχουμε κάνει. Το εμπόριο τους στηρίζεται στα δικά μας λιμάνια. Η διακίνηση γίνεται από τους δικούς μας δρόμους.
Η χώρα της τσόντας από εθνότητες δεν μπορεί να έχει και αλυτρωτικές διαθέσεις.

Ξυπνάτε αδέλφια ρίξτε λίγο νερό στο πρόσωπο σας.

Ως πότε τούτη η Άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-10-07, 10:36
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ λέω ότι δεν έχουμε την δύναμη των μεγάλων κρατών και ακόμα και όταν ασκούμε βετο δεν αλλάζει και τίποτα, αν είχαμε δύναμη μια χαρά θα γράφαμε και τη Γαλλία και την Ισπανία και δεν θα μας κουνιόταν τα Σκόπια αλλά δεν έχουμε η δεν την χρησιμοποιούμε σωστά όση έχουμε. Θα μπορούσαμε να έχουμε στο χέρι τα Σκόπια αλλά μας έχουν αυτοί και εμείς δεν κάνουμε τίποτα, ούτε για το όνομα ούτε για τους χάρτες που κυκλοφορούν που δείχνουν τα Σκόπια μέχρι την Θεσσαλονίκη.
Αφήνουμε μια χώρα μια σταλιά να διεκδικεί εδάφη μας με την υποστήριξη των μεγάλων δυνάμεων, και δεν κάνουμε τίποτα. Μια χαρα βολευτικαν με τα λιμανια μας...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-10-07, 11:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφήνουμε μια χώρα μια σταλιά να διεκδικεί εδάφη μας με την υποστήριξη των μεγάλων δυνάμεων, και δεν κάνουμε τίποτα. Μια χαρα βολευτικαν με τα λιμανια μας...
Σαφώς θα έπρεπε να πιέσουμε πιο πολύ τα πράγματα και να τους είχαμε κόψει τον ****.

Το βέτο είναι βέτο, εδώ τα ψέματα τελειώνουν, δεν μπαίνει σε κανέναν διεθνή οργανισμό. Ας συνεχίσουν να βγάζουν χάρτες μέχρι την Γαύδο, να τσακωθούν με τους Τούρκους που την διεκδικού και αυτοί.....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-10-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρέψεις με όλο τον σεβασμό, να γράψω τον κόσμο στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.
Δε γίνεται γιατι ζείς επηρεάζεσαι και εξαρτάσαι από τον κοσμο που θα ήθελες να γραψεις στα παλια σου τα παπούτσια.Είναι ακριβώς το αντίθετο.Ολος ο κόσμος μας έχει γραμμένους γιατι ειμσατε μια ζωή πουλημένοι από δω και από κει…

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Μακεδονία ήταν Ελληνική. Αν ήταν Γαλλική Βρετανική Ιταλική ή Ισπανική, να τους ρωτάγαμε.
Συγγνωμη αλλα πότε ήταν ελληνική?Η Μακεδονία ήταν Πολη Κρατος.Όπως η Αθηνα, η Σπαρτη και άλλες πολεις κράτη στην Ιταλία την Τουρκία και αλλου…
Ο γεωγραφικός χώρος που καταλάμβανε η Μακεδονία σήμερα είναι «κτήμα» πολλών χωρών…

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για τον χάρτη με τις γραμμούλες Δημήτρη, θα έπρεπε να ξέρεις ότι είναι ποτισμένες οι γραμμούλες με το αίμα του απελευθερωτικού αγώνα του 12-13. Δεν είναι γραμμούλες τυχαία χαραγμένες. Είναι ποτισμένες με το αίμα των ηρώων του Μακεδονικού αγώνα, τον πιο μεγάλο αγώνα του έθνους μας, τον διμέτωπο αγώνα ενάντια στους αιμοσταγείς Βούλγαρους κομιτατζήδες και τους Τούρκους...
Ο χριστιανισμός που έσφαξε τους προγονους μου μετα τους έλευθέρωσε ε?Παντα με το νικητή ηταν αυτοι…
Ο σταυρος (χχ’ ψψ’) δεν έχει καμία σχέση με τους αγώνες αυτών που μας κανανε χώρα…Δεν τρώω ότι μου σερβίρουν είναι επιλεκτικός και επιφυλακτικός.

ΥΓ:Η εξωτερική πολιτικη δεν έχει συναισθήματα. Ποτε θα το καταλάβουμε επιτελους?
Τα συναισθήματα και τα παραχαραγμένα βιβλία ιστοριας είναι για εσωτερική κατανάλωση…
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-10-07, 11:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε γίνεται γιατι ζείς επηρεάζεσαι και εξαρτάσαι από τον κοσμο που θα ήθελες να γραψεις στα παλια σου τα παπούτσια.Είναι ακριβώς το αντίθετο.Ολος ο κόσμος μας έχει γραμμένους γιατι ειμσατε μια ζωή πουλημένοι από δω και από κει…
Χρησιμοποιείς Δημήτρη, κλισέ εκφράσεις περασμένων εποχών. Αν θεωρείς ότι μας έχουν γραμμένους, έτσι θα είναι .... πάλι εγώ, με τα σημερινά δεδομένα, δεν μας θεωρώ γραμμένους.

Το να υπερασπιστούμε τα δίκαια μας, δεν είναι απαίτηση άξιας περιφρονήσεως. Σήμερα περισσότερο από ποτέ, ο Γαλλογερμανικός άξονας, έχει ανάγκη την Ελλάδα για την ανεξάρτητη πορεία, που θα χαράξει η ΕΕ, κόντρα στους οπαδούς της Ουάσινγκτον μέσα στην ΕΕ.

Η νέα συνθήκη της ΕΕ, εφ όσον ψηφιστεί, δίνει στους αμιγώς ευρωπαϊστές της ΕΕ (όπως η σημερινή Ελλάδα) ένα προβάδισμα και η ψήφος και της χώρας μας είναι απαραίτητη για να περάσει αυτή η ευρωπαϊκή γραμμή.

Οι συνθήκες έχουν αλλάξει από παλιά, καλό θα είναι να το καταλάβετε.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνωμη αλλα πότε ήταν ελληνική?Η Μακεδονία ήταν Πολη Κρατος.Όπως η Αθηνα, η Σπαρτη και άλλες πολεις κράτη στην Ιταλία την Τουρκία και αλλου…
Μια μικρή παρέμβαση, οι άλλες πόλεις στην Τουρκία; Δηλαδή η Σμύρνη και η Έφεσος, ήταν μέρη της Τουρκικής επικράτειας το 1000πΧ το 500πΧ το 500μΧ. Ε αφου το ακούσαμε και αυτό ολοκληρώσαμε την ιστορία αυτού του τόπου.

Η Μακεδονία ήταν τόσο Ελληνική, όσο η Αθήνα, όσο η Σπάρτη, όσο η Κόρινθος η Θήβα... Την κατοικούσαν Μακεδόνες, που μίλαγαν την Ελληνική γλώσσα, είχαν τα ίδια ήθη και έθιμα, τον ίδιο πολιτισμό την ίδια θρησκεία. Τους δίδασκαν φιλόσοφοι που μαθήτευσαν στον Σωκράτη, όπως ο Σταγειρίτης φιλόσοφος Αριστοτέλης.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χριστιανισμός που έσφαξε τους προγονους μου μετα τους έλευθέρωσε ε?Παντα με το νικητή ηταν αυτοι…
Καλά τώρα να μη βάλουμε και λίγο χριστιανισμό που έσφαξε στην κουβέντα , αλίμονο, θα ένοιωθα ένα κενό...

Θα πρέπει Δημήτρη να ξεκινήσουμε όλοι μαζί να διαβάζουμε λίγο ιστορία και να σταματήσουμε να αναμασάμε συνέχεια τις ίδιες κλισέ φράσεις. Ώρες ώρες νομίζω ότι θα πάω να ανοίξω και νέες τρύπες στο κεφάλι, να πάρει πιο πολύ αέρα.
Αυτός δεν είναι διάλογος, μάσημα τσίχλας είναι.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ:Η εξωτερική πολιτικη δεν έχει συναισθήματα. Ποτε θα το καταλάβουμε επιτελους?
Τα συναισθήματα και τα παραχαραγμένα βιβλία ιστοριας είναι για εσωτερική κατανάλωση…
Ο ενδοτισμός είναι ο επικίνδυνος Δημήτρη και όχι το συναίσθημα. Το κατέβασμα των βρακιών είναι επικίνδυνος, όχι η υπεράσπιση των εθνικών μας θεμάτων. Το σφάξε με αγά μου να αγιάσω είναι επικίνδυνο και όχι το πούλημα και λίγου τσαμπουκά, επιτέλους.

Με τέτοια μυαλά είμαστε άξιοι της τύχης μας και επειδή μερικοί τα παίρνουν και μερικές φορές στο κρανίο, αυτό θα σταματήσει εδώ και τώρα. Είναι η θέληση της συντριπτικής πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού, είναι η αποφασιστική θέση χωρίς κομπασμούς και εθνικιστικές κορώνες. Τίποτα δεν διεκδικούμε αλλά και γαμώτο μου, τίποτα πια δεν χαρίζουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-10-07, 11:12
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμοποιείς Δημήτρη, κλισέ εκφράσεις περασμένων εποχών. Αν θεωρείς ότι μας έχουν γραμμένους, έτσι θα είναι .... πάλι εγώ, με τα σημερινά δεδομένα, δεν μας θεωρώ γραμμένους.

Το να υπερασπιστούμε τα δίκαια μας, δεν είναι απαίτηση άξιας περιφρονήσεως. Σήμερα περισσότερο από ποτέ, ο Γαλλογερμανικός άξονας, έχει ανάγκη την Ελλάδα για την ανεξάρτητη πορεία, που θα χαράξει η ΕΕ, κόντρα στους οπαδούς της Ουάσινγκτον μέσα στην ΕΕ.

Η νέα συνθήκη της ΕΕ, εφ όσον ψηφιστεί, δίνει στους αμιγώς ευρωπαϊστές της ΕΕ (όπως η σημερινή Ελλάδα) ένα προβάδισμα και η ψήφος και της χώρας μας είναι απαραίτητη για να περάσει αυτή η ευρωπαϊκή γραμμή.

Οι συνθήκες έχουν αλλάξει από παλιά, καλό θα είναι να το καταλάβετε.
Ναι έχουν αλλάξει οι συνθήκες. Ένας αγωγός πετρελαίου δεν μας κάνει παντοδύναμους. Η δυναμική – διεκδικητική εξωτερική πολιτική μας (Yes Mister President Yes) μας φέρνει στη θέση της Μόνικα Λεβίνσκι καθημερινά…
Ο Γαλλογερμανικός άξονας υπάρχει το πρωί, το μεσημέρι ξεχνιέται και το απογευματάκι με τον καφέ ξαναφτιάχνεται. Δεν βλέπω ούτε μέλλον ούτε και διάθεση από αυτές τις ισχυρές χώρες να συνεργαστούν. Περισσότερα έχουν να χωρίσουν..
Η αλήθεια δεν είναι κλισέ εκφράσεις. Κλισε εκφράσεις είναι αυτές φίλε μου:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μου επιτρέψεις με όλο τον σεβασμό, να γράψω τον κόσμο στα παλαιότερα των υποδημάτων μου.Η Μακεδονία ήταν Ελληνική. Αν ήταν Γαλλική Βρετανική Ιταλική ή Ισπανική, να τους ρωτάγαμε…..Να πάνε να κάνουν ..."τραλαλα", αδιαφορώ πως θα την λένε αυτοί.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μικρή παρέμβαση, οι άλλες πόλεις στην Τουρκία; Δηλαδή η Σμύρνη και η Έφεσος, ήταν μέρη της Τουρκικής επικράτειας το 1000πΧ το 500πΧ το 500μΧ. Ε αφου το ακούσαμε και αυτό ολοκληρώσαμε την ιστορία αυτού του τόπου.

Η Μακεδονία ήταν τόσο Ελληνική, όσο η Αθήνα, όσο η Σπάρτη, όσο η Κόρινθος η Θήβα... Την κατοικούσαν Μακεδόνες, που μίλαγαν την Ελληνική γλώσσα, είχαν τα ίδια ήθη και έθιμα, τον ίδιο πολιτισμό την ίδια θρησκεία. Τους δίδασκαν φιλόσοφοι που μαθήτευσαν στον Σωκράτη, όπως ο Σταγειρίτης φιλόσοφος Αριστοτέλης.
Τι σχέση έχει αυτό που είπα με την απάντηση που μου έδωσες? Ήταν πόλεις κράτη. Όπως αυτές στα παράλια της σημερινής Τουρκίας ή του σημερινού Ισραήλ ή της Ιταλίας ή και αλλού. Μετανάστευση δηλαδή. Αν είχαν μεταναστεύσει στην Αμερική αυτό τι σημαίνει? Ότι η Ν. Υόρκη είναι ελληνική? Έχουν γίνει ατελείωτοι πόλεμοι από τότε! Έχουμε αποδεχτεί τα σύνορα με συνθήκες. Ας είμαστε προσγειωμένοι λοιπόν.


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τώρα να μη βάλουμε και λίγο χριστιανισμό που έσφαξε στην κουβέντα , αλίμονο, θα ένοιωθα ένα κενό...
Υπάρχουν και αποδείξεις για αυτά. Έχω παραθέσει και βίντεο που παραδέχεται ο Χριστόδουλος την καταστροφή των ναών των Ελλήνων για να γίνουν Εκκλησίες της αγάπης…Δεν ειναι στοιχείο που απλά το βάζουμε μέσα...Ειναι ιστορια απο αυτή όμως που δε θα διδαχτούμε...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρέπει Δημήτρη να ξεκινήσουμε όλοι μαζί να διαβάζουμε λίγο ιστορία και να σταματήσουμε να αναμασάμε συνέχεια τις ίδιες κλισέ φράσεις. Ώρες ώρες νομίζω ότι θα πάω να ανοίξω και νέες τρύπες στο κεφάλι, να πάρει πιο πολύ αέρα.
Αυτός δεν είναι διάλογος, μάσημα τσίχλας είναι.
Αυτό με τις κλισέ εκφράσεις είναι ατού εκείνων που έχουν μείνει σε άλλες εποχές. Και κυρίως εκείνων που δεν θέλουν να αλλάξει τίποτα. Γι’ αυτό και η ιστορία επαναλαμβάνεται με τον ίδιο τρόπο γιατι κανένας δεν κάνει κάτι να την αλλάξει…
Ναι να αρχίσουμε να διαβάζουμε ιστορία.ποια ιστορία?Των νικητών?Τα γεγονότα μιλάνε από μονα τους.Γιατι η ιστορία δεν πρεπει να ειναι συναίσθημα αλλα λογική και τεκμηριωμένα γεγονότα.(το συναισθημα να μην υπάρχει στο βιβλίο αλλα αν ειναι τόσο ενδοξα τα γεγονότα θα γεννηθεί μέσα σου απο μονο του).

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ενδοτισμός είναι ο επικίνδυνος Δημήτρη και όχι το συναίσθημα. Το κατέβασμα των βρακιών είναι επικίνδυνος, όχι η υπεράσπιση των εθνικών μας θεμάτων. Το σφάξε με αγά μου να αγιάσω είναι επικίνδυνο και όχι το πούλημα και λίγου τσαμπουκά, επιτέλους.

Με τέτοια μυαλά είμαστε άξιοι της τύχης μας και επειδή μερικοί τα παίρνουν και μερικές φορές στο κρανίο, αυτό θα σταματήσει εδώ και τώρα. Είναι η θέληση της συντριπτικής πλειοψηφίας του Ελληνικού λαού, είναι η αποφασιστική θέση χωρίς κομπασμούς και εθνικιστικές κορώνες. Τίποτα δεν διεκδικούμε αλλά και γαμώτο μου, τίποτα πια δεν χαρίζουμε.
Βρες μου ένα βιβλίο που να λέει ότι η εξωτερική πολιτική βασίζεται στο συναίσθημα. Ένα μόνο. Το κατέβασμα του παντελονιού και το ατελείωτο σκύψιμο της χώρας μας στην εξωτερική πολιτική είναι τα στοιχεία που μας κάνουν υπερήφανους κάθε μέρα..(Yes Mister President).Το συναίσθημα δε χωράει εδω!
Με τα ίδια μυαλά χωρίς νέες ιδέες και διεκδικήσεις είμαστε για κλάματα. Όσο για το ότι δεν χαρίζουμε πως εισαι τοσο σίγουρος?Εχεις κάνεις έρευνα πάνω σε αυτό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 23-10-07 στις 11:15
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 23-10-07, 11:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έχουν αλλάξει οι συνθήκες. Ένας αγωγός πετρελαίου δεν μας κάνει παντοδύναμους. Η δυναμική – διεκδικητική εξωτερική πολιτική μας (Yes Mister President Yes) μας φέρνει στη θέση της Μόνικα Λεβίνσκι καθημερινά…
Έχεις χάσει μάλλον επεισόδια. Δεν σε αδικώ, η τηλεόραση και τα ΜΜΕ δεν έχουν ασχοληθεί με αυτά τα θέμα, για να βρεις την αλήθεια, πρέπει να ψάξεις πολύ σήμερα.
Δεν έχεις πάρει χαμπάρι το πόσο νευριασμένη είναι η Ουάσινγκτον από την στροφή της Ελλάδος προς την Μόσχα. Δεν είναι μόνο το πετρέλαιο, δεν είναι μόνο το φυσικό αέριο, είναι οι πολύ στενές επαφές σε πάρα πολλά θέματα. Φυσικά κρατιούνται κάποιες τυπικές ισορροπίες, κυρίως με την παρουσία της Μπακογιάννη στο ΥΠΕΞ. Η εξωτερική πολιτική ασκείται από του Μαξίμου όμως.

Η εποχή του «ευχαριστούμε τους Αμερικάνους» μάλλον έχει περάσει.

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι σχέση έχει αυτό που είπα με την απάντηση που μου έδωσες? Ήταν πόλεις κράτη. Όπως αυτές στα παράλια της σημερινής Τουρκίας ή του σημερινού Ισραήλ ή της Ιταλίας ή και αλλού. Μετανάστευση δηλαδή. Αν είχαν μεταναστεύσει στην Αμερική αυτό τι σημαίνει
Τι βαθμό είχες στην ιστορία, τον Σεπτέμβριο με τον κηδεμόνα σου :-) Δεν ήταν μετανάστευση Δημήτρη, ήταν δημιουργία πόλεων και πολιτισμών. Εκτός αν θεωρούν τους Δωριείς μετανάστες. Κατέβηκαν οι Δωριείς και οι Ίωνες έφυγαν από τον Ελλαδικό χώρο. Τόσο απλά και τόσο παλιά…

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες

Αν με διάβαζες πιο προσεκτικά, το έχω γράψει στο ίδιο θέμα πιο κάτω για τα εγκλήματα της Βυζαντινοκρατίας, γιατί επανέρχεσαι.

Μου κάνεις και συστάσεις για την ιστορία αλλά το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

Ένα βιβλίο ιστορίας είναι μια ιστορική άποψη.
Δύο βιβλία ιστορίας είναι δύο ιστορικές απόψεις
Πολλά βιβλία ιστορίας, σφαιρικά απ όλες τις πλευρές, είναι ιστορία.

Για το 1922 που μιλάμε και έχουμε ξεφύγει, σου προσφέρω, αλήθεια στο λέω, να σου δανείσω τα βιβλία που διάβασα για να καταλάβω τι στο καλό έγινε εκεί. Τρία είναι των λεγόμενων Βενιζελικών ιστορικών, δύο των λεγόμενων Βασιλικών, ένα όλη η εκστρατεία όπως την παρουσιάζει το Γενικό επιτελείο στρατού, με πληρέστατους στρατιωτικούς χάρτες. Ένα ενός Τούρκου στρατηγού από τους βασικούς συνεργάτες του Κεμάλ και ένα βιβλίο από ένα τρίτο μάτι, έναν άγγλο ιστορικό. Έτσι αγαπητέ φίλε, μπορείς να σχηματίσεις μια άποψη δική σου πλέον και όχι κάποιου άλλου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 23-10-07, 12:05
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις χάσει μάλλον επεισόδια. Δεν σε αδικώ, η τηλεόραση και τα ΜΜΕ δεν έχουν ασχοληθεί με αυτά τα θέμα, για να βρεις την αλήθεια, πρέπει να ψάξεις πολύ σήμερα.
Δεν έχεις πάρει χαμπάρι το πόσο νευριασμένη είναι η Ουάσινγκτον από την στροφή της Ελλάδος προς την Μόσχα. Δεν είναι μόνο το πετρέλαιο, δεν είναι μόνο το φυσικό αέριο, είναι οι πολύ στενές επαφές σε πάρα πολλά θέματα. Φυσικά κρατιούνται κάποιες τυπικές ισορροπίες, κυρίως με την παρουσία της Μπακογιάννη στο ΥΠΕΞ. Η εξωτερική πολιτική ασκείται από του Μαξίμου όμως.

Η εποχή του «ευχαριστούμε τους Αμερικάνους» μάλλον έχει περάσει.



Τι βαθμό είχες στην ιστορία, τον Σεπτέμβριο με τον κηδεμόνα σου :-) Δεν ήταν μετανάστευση Δημήτρη, ήταν δημιουργία πόλεων και πολιτισμών. Εκτός αν θεωρούν τους Δωριείς μετανάστες. Κατέβηκαν οι Δωριείς και οι Ίωνες έφυγαν από τον Ελλαδικό χώρο. Τόσο απλά και τόσο παλιά…

Τώρα για τα υπόλοιπα που λες

Αν με διάβαζες πιο προσεκτικά, το έχω γράψει στο ίδιο θέμα πιο κάτω για τα εγκλήματα της Βυζαντινοκρατίας, γιατί επανέρχεσαι.

Μου κάνεις και συστάσεις για την ιστορία αλλά το έχω ξαναπεί πολλές φορές.

Ένα βιβλίο ιστορίας είναι μια ιστορική άποψη.
Δύο βιβλία ιστορίας είναι δύο ιστορικές απόψεις
Πολλά βιβλία ιστορίας, σφαιρικά απ όλες τις πλευρές, είναι ιστορία.

Για το 1922 που μιλάμε και έχουμε ξεφύγει, σου προσφέρω, αλήθεια στο λέω, να σου δανείσω τα βιβλία που διάβασα για να καταλάβω τι στο καλό έγινε εκεί. Τρία είναι των λεγόμενων Βενιζελικών ιστορικών, δύο των λεγόμενων Βασιλικών, ένα όλη η εκστρατεία όπως την παρουσιάζει το Γενικό επιτελείο στρατού, με πληρέστατους στρατιωτικούς χάρτες. Ένα ενός Τούρκου στρατηγού από τους βασικούς συνεργάτες του Κεμάλ και ένα βιβλίο από ένα τρίτο μάτι, έναν άγγλο ιστορικό. Έτσι αγαπητέ φίλε, μπορείς να σχηματίσεις μια άποψη δική σου πλέον και όχι κάποιου άλλου.
Δεν βλέπω τηλεόραση το έχω ξαναπει.Νευρίασε η Ουασινγκτον ε?Μπραβο κύριε Καραμανλη...(αφου ειναι κομματικό παλι το θέμα..)

Δεν κάνω συστασεις στην ιστορία σε κανένα.Τοτε θα έλεγα πιστεψε αυτό κανε αυτό διαβασε αυτό.Βιβλία δεχομαι να δανειστώ απόψεις ομως ούτε το έκανα ουτε σκοπέυω να το κάνω..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 23-10-07 στις 12:08
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 23-10-07, 12:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν βλέπω τηλεόραση το έχω ξαναπει.Νευρίασε η Ουασινγκτον ε?Μπραβο κύριε Καραμανλη...(αφου ειναι κομματικό παλι το θέμα..)
Γιατί υποβιβάζεις συνέχεια τον συνομιλητή σου, στην προσπάθεια σου να έχεις πάντα τον τελευταίο λογο;

Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κάνω συστασεις στην ιστορία σε κανένα.Τοτε θα έλεγα πιστεψε αυτό κανε αυτό διαβασε αυτό.Βιβλία δεχομαι να δανειστώ απόψεις ομως ούτε το έκανα ουτε σκοπέυω να το κάνω..
Όταν δεν διαβάζεις ιστορία, πως βγάζεις τόση σιγουριά βρε παιδί μου; Γιατί δεν ασχολείσαι με αυτά που ξέρεις και κατέχεις; Γιατί θα πρέπει να απαντάμε επί παντός επιστητού;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 23-10-07, 12:25
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί υποβιβάζεις συνέχεια τον συνομιλητή σου, στην προσπάθεια σου να έχεις πάντα τον τελευταίο λογο;



Όταν δεν διαβάζεις ιστορία, πως βγάζεις τόση σιγουριά βρε παιδί μου; Γιατί δεν ασχολείσαι με αυτά που ξέρεις και κατέχεις; Γιατί θα πρέπει να απαντάμε επί παντός επιστητού;
Δεν υποβίβασα κανένα.Απλα το ότι νευρίασε η Ουασινγκτον ειναι πολυ απλοικο...Ειδικα όταν μιλάμε για τις σχέσεις δύο χωρών.

Εχεις δίκιο θα διαβάσω ιστορία και θα επανέλθω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.