Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Εθελοντισμός
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-07, 16:54
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ok Πυρόπληκτοι.

Καλημέρα,

όπως όλοι θα διαπιστώσατε δεν έλαβα μέρος σε καμία από τις συζητήσεις που έγιναν για τις πυρκαγιές, το ποιός την έβαλε, ποιός την έσβησε ή δεν την έσβησε, ποιός πρέπει να παραιτηθεί κτλ.
Ο λόγος ήταν απλός δεν μπορώ να <<παίξω>> πάνω από τα ζεστά ανθρώπινα θύματα των πυρκαγιών, ταυτόχρονα δεν μπορώ να πάιξω με τον ανθρώπινο πόνο όλων αυτών που έχασαν τα πάντα.

Δεν θα σας πω αν κάνατε καλά ή όχι που δώσατε λεφτά στις ΜΚΟ, αν κάνουν καλά την δουλιά τους, ποιά είναι η καλήτερη ή όχι.

Δεν θα σας πω αν κάνατε καλά που δώσατε ή δεν δώσατε λεφτά στον τηλεμαραθώνιο.

Θα σας πω τι είδα εγώ αυτό το σαββατοκύριακο.
Το πρώτο πραγμα που σου τραβά την προσοχή πλησιάζοντας τις πυρόπληκτες περιοχές είναι η μυρωδιά, χιλιόμετρα πριν φτάσεις ο αέρας μυρίζει ακόμα, σχεδόν 3 εβδομάδες μετά καπνό.

Οι εικόνες που αντικρίζεις δεν υπάρχει άνθρωπος με όποια εμπειρία σχετική και να έχει που να είναι έτοιμος για το τι θα δει.

Έκανα μόνο 75 χιλιόμετρα μέσα στα καμένα, (λόγο του επιτελικού ρόλου μου στη αποστολή) παντού υπάρχουν μόνο 3 χρώματα Μαύρο, Γρι και Μπλέ (ο ουρανός), δεν έχει σημασία σε ποιά περιοχή πήγα είναι παντού το ίδιο.

ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι καμένα γύρω, ακόμη και ο δρόμος στιγμές στιγμές χάνεται, παντού γύρω το χώμα έχει γίνει πλάκες που μοιάζουν με κεραμίδια ακουμπισμένα το ένα πάνω στο άλλο, έτοιμα να ακολουθήσουν το νερό της πρώτης βροχής στην πλαγιά.

Ο μόνος ήχος που ακούγεται είναι τα αυτοκίνητα και όταν σβήσεις την μηχανή δεν ακούς πουλιά ή έντομα, μόνο τον αέρα και την καρδιά σου...

Το βράδυ δεν μπορείς να οδηγήσεις...έχουν καεί οι πινακίδες, τα ανατκλαστικά στην άκρη του δρόμου, τα χόρτα στην άκρη του δρόμου όλα έχουν γίνει ένα, ΣΤΑΧΤΕΣ.

Φτάνεις βοηθάς όσο μπορέις με τρόφημα, ρούχα (το βράδυ έκανε 5c) και άλλα είδη, ακούς το παράπονο τους, τους χαρίζεις ελπίδα και όταν επιστρέφεις στην προχωριμένη βάση - καταβλησμό που έστησε η ομάδα βλέπεις αυτούς που δεν έπαθαν τίποτα να σε κοιτάζουν με κακία γιατί δεν τους δίνεις τίποτα ......
τους βλέπεις να περνούν ξανα και ξανά για να κλέψουν...από αυτά που χρειάζονται οι άλλοι για να επιβιώσουν.....

βλέπεις τους καταστηματάρχες στα κεφαλοχώρια να φτήνουν πίσω σου και να κάνουν μούτρα διότι δεν θα πάρουν για να πουλήσουν από αυτά που εσύ μοιράζεις δωρεάν.....

Βρίσκεις χωριά που δεν είναι στις λίστες με τα καμμένα χωριά να είναι καταστραμένα και να μην έχουν 3 εβδομάδες τώρα σταγόνα νερό....
......
Δεν θα συνεχίσω άλλο....απλά σε 2 εβδομάδες θα είμαστε στην Εύβοια ...αν θέλετε να βοηθήσετε επικοινωνίστε μαζί μου στο evia(παπακι)hares.gr για το πως...μέχρι τότε επιτρέψτε μου να σας χαρίσω και μία εικόνα αισιοδοξίας,
650 άτομα πήραν από τις ομάδες μας αυτό το ΣΚ τρόφιμα, ρούχα, νερό, κτλ, σύνολο 9 τζιπάκια, 2 μικρά φορτηγά, 1 μεγάλο και 5 επιβατικά, ελπιζω να είμαστε περισσότεροι και με περισσότερα πράγματα.

Ευχαριστώ τα παιδιά του κένταυρου (www.kentavros.eu), τα παιδιά της αττικής λέσχης 4χ4, την Ομάδα αντιμετώπισης φυσικών καταστροφών του ΣΕΠ, ευχαριστώ τα παιδιά των ΟΕΑ (www.hares.gr) ευχαριστώ τις εταιρίες που έδωσαν, ευχαριστώ τον Στρατό που μας κουβάλισε την δευτερη ημέρα τα νερά, την αστυνομία που μας βοήθησε, τον κόσμο που πρόσεφερε .....ευχαριστώ.

Ανδρέας.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 10-09-07 στις 18:20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-07, 17:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ανδρέα τρόμαξα με την περιγραφή σου, σίγουρα η σκέψη μας δεν μπορεί να δει καθαρά όλη την έκταση της τραγωδίας.

Πόνεσε η ψυχή μας, νοιώσαμε το μεγάλο πόνο αυτών των ανθρώπων, αλλά εσείς ήσασταν εκεί να βοηθήσετε, να απλώστε ένα χέρι, να χαρίσετε μια μικρή δόση ελπίδας.

Ντρέπομαι που η κατάσταση της υγείας μου δεν μου επιτρέπει να σας ακολουθήσω, νοιώθω περιττός και άχρηστος.

Πες μας πως μπορούμε να βοηθήσουμε, υλικά τουλάχιστον και όποιος από εμάς μπορεί να σας ακολουθήσει.

Καλώς ήρθες Ανδρέα και μακάρι τα παιδιά σου να μην ξαναδούν τέτοιες εικόνες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-07, 17:48
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανδρέα καλώς όρισες!
Τις περιγραφές τις έχω ακούσει και από μια φίλη που επέστρεψε τη μοιραία Κυριακή από αυτές τις περιοχές.
Εμείς την υλική βοήθεια τη στείλαμε μέσω του Δήμου (που επίσης επλήγη εκείνες τις ημέρες αλλά τη γλίτωσε) που διέθεσε τα φορτηγά του προς αυτό το σκοπό.
Αν υπάρχει κάτι άλλο που - σίγουρα θέλουμε - να μπορούμε να κάνουμε πες μας.

Υ.Γ. Να σας ζήσει και ο νεοβαπτισμένος
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-07, 18:20
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Red face

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα καλώς όρισες!
Τις περιγραφές τις έχω ακούσει και από μια φίλη που επέστρεψε τη μοιραία Κυριακή από αυτές τις περιοχές.
Εμείς την υλική βοήθεια τη στείλαμε μέσω του Δήμου (που επίσης επλήγη εκείνες τις ημέρες αλλά τη γλίτωσε) που διέθεσε τα φορτηγά του προς αυτό το σκοπό.
Αν υπάρχει κάτι άλλο που - σίγουρα θέλουμε - να μπορούμε να κάνουμε πες μας.
θα υπάρξουν σχεικά topic σύντομα.

Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Να σας ζήσει και ο νεοβαπτισμένος
Ευχαριστώ...
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-07, 16:43
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν σας ξέχασα.

Σας χρωστάω μία ενημέρωση για το θέμα....

Οι εκλογές τελείωσαν και μαζί μας τελείωσε και ένα μέρος του κρατους που ασχολιόταν με τους πυροπληκτους.

Μαζί τελείωσαν και οι εταιρίες χορηγοί και οι<<εθελοντές>>..

Τα πραγματα έχουν δυσκολέψει για να βρει κανείς πληροφορία ουσίας και όχι πληροφορία βολέματος ....επειδή εμείς δεν κάψαμε την περιοχή για να κάνουμε εθελοντισμό τύψεων...όπως έγινε μέχρι τώρα.

Η προσπάθεια μας θα συνεχιστεί και τα πραγματα θα πάνε σε άτομα που τα χρειάζονται και όχι σε κουμπάρους......δημάρχων και νομαρχών.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-07, 18:19
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Εύκολο να το βρώ, δύσκολο να μιλήσω (τελικά)

Την καλησπέρα μου.

Το ξέρω πως δεν ανησυχείς εσύ, μα για όποιον τον απασχολεί, μη στεναχωριέται... Θα βρούμε την ευκαιρία ξανά, είτε ανατολικά, είτε νότιο δυτικά, να ξαναπάμε... Και να βοηθήσουμε, όσο μπορούμε, ανάλογα με το χρόνο μας, τα υλικά που θα έχουμε συγκεντρώσει και τις ανάγκες των ανθρώπων... Πρώτα ο Θεός...
Εξάλλου, χειμώνας έρχεται... δεν τέλειωσε το κακό... Τουλάχιστον για όσους πραγματικά πυρόπληκτους, που επέλεξαν να μείνουν στον τόπο τους.

Χαιρετώ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-07, 18:18
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα τρόμαξα με την περιγραφή σου, σίγουρα η σκέψη μας δεν μπορεί να δει καθαρά όλη την έκταση της τραγωδίας.

Πόνεσε η ψυχή μας, νοιώσαμε το μεγάλο πόνο αυτών των ανθρώπων, αλλά εσείς ήσασταν εκεί να βοηθήσετε, να απλώστε ένα χέρι, να χαρίσετε μια μικρή δόση ελπίδας.
Είναι μόνο η σκληρή πραγματικότητα ......

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ντρέπομαι που η κατάσταση της υγείας μου δεν μου επιτρέπει να σας ακολουθήσω, νοιώθω περιττός και άχρηστος.
Οχι στέλιο μη λες τέτοια πράγματα και η θετική σκέψη μας βοηθάει...

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας πως μπορούμε να βοηθήσουμε, υλικά τουλάχιστον και όποιος από εμάς μπορεί να σας ακολουθήσει.
θα σας βάλω σύντομα topic με τις ανάγκες τις εύβοιας.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες Ανδρέα και μακάρι τα παιδιά σου να μην ξαναδούν τέτοιες εικόνες.
γιαυτό τρέχω τόσα χρόνια αλλά μάλλον κάτι δεν γίνεται καλά.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.