Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-07, 15:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μάγισσες και Νεράιδες των αναμνήσεων μου

Σήμερα θα σας μιλήσω για παραμύθια.

Δεν ξέρω αν εσείς είχατε γιαγιάκα ή παππούκα και σας τα λέγανε εκείνοι, εγώ πάντως είχα. Έτσι διαβάζοντας ένα βιβλίο έκλεισα για λίγο τα μάτια μου και ταξίδεψα μαζί του, σε κόσμους ηρωικούς, σε κόσμους φανταστικούς και αληθινούς μαζί, σε κόσμους που το στρωτό κείμενο σου επιτρέπει να σχεδιάσεις όπως θέλεις τον ήρωα σου και το σκηνικό του. Δεν σου το επιβάλουν με το ζόρι, απλά σε αφήνουν να πάρεις μέρος στην δημιουργία.

Διάβασα το βιβλίο της Άννας Δαρδάλη Μάγισσες και Νεράιδες των αναμνήσεων μου, την δικιάς μας Άννας (Purple Anemone).

Moυ άφησε μια γλύκα όπως αφήνει το τελευταίο γλείψιμο που κάναμε στο υποβρύχιο με την βανίλια ή την μαστίχα. Μου θύμισε εικόνες της Γιαγιάς μου, να μας έχει όλους μαζεμένους και να μας λέει ιστορίες και ιστορίες.

Το ίδιο συνέβη και στην Άννα, ο Παππούς της μάζευε τα εγγονάκια του και τους μίλαγε για κάστρα και ιππότες, για χρυσομαλλούσες και άξια παλικάρια, για θηρία και μέρη εξωτικά.

Η Άννα μετέφερε αυτά τα παραμύθια, με μοναδική μαεστρία, τα ταξινόμησε και μας τα πρόσφερε απλόχερα. Επειδή σήμερα ίσως οι παππούδες και οι γιαγιάδες να κάνουν άλλα πράγματα, αυτό το βιβλίο είναι μοναδικό για τα παιδιά σας, μοναδικό ακόμα και για εσάς, που θέλετε σίγουρα να νοσταλγήσετε και να ξαναδείτε τους αγαπημένους σας ήρωες.

Εγώ δεν είμαι ο ειδικός που θα κρίνει ένα βιβλίο δεν είμαι καν λογοτέχνης, παρ ότι έχω την τρέλα να γράφω, απλά το βιβλίο με ταξίδεψε και πιστεύω ότι το ίδιο θα κάνει εσάς και τα παιδιά σας.

Τίτλος : Μάγισσες και Νεράιδες των αναμνήσεων μου
Εκδόσεις : Γεωργιάδης

Σημ. Πάρτε το τώρα το καλοκαίρι που θα έχετε πιο πολύ χρόνο με τα παιδιά σας και διαβάστε τους το, θα μαγευτούν :-)

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-07, 15:32
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι να πω... τα λόγια είναι περιτά. Με συγκίνησες... Σ' ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τα καλά σου λόγια.
Η κριτική των φίλων είναι πάντα πιο δύσκολη και πιο σημαντική. Χαίρομαι που το αγάπησες τόσο, όσο το αγάπησα κι εγώ όταν το 'γραφα.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:58.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.