Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-12, 22:09
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο θάνατος του DVD, προ των πυλών…

"Ο θάνατος του DVD, προ των πυλών…
Από factorx στις 10/04/2012

Το DVD πέθανε, και όλοι έχουμε βοηθήσει σ αυτό.

Σίγουρα, τα DVDs και τα Blu-rays θα συνεχίσουν να υπάρχουν για μερικά ακόμη χρόνια, αλλά στο τέλος θα δώσουν τη θέση τους σε καθαρά ψηφιακά αντίγραφα ταινιών σε σκληρούς δίσκους, ή το πιο πιθανό, οι ταινίες θα υπάρχουν αποθηκευμένες σε διαδικτυακά «νέφη», έτσι ώστε οποιαδήποτε συνδεδεμένη συσκευή να μπορεί να τις παίζει μέσω streaming.

Έτσι, μόλις ολοκληρώσατε την μετατροπή των παλιών σας VHS ταινιών σε DVD, και μετά σε Blu-ray, έρχεται η βιομηχανία και σας ζητά να το ξανακάνετε, βεβαίως με κάποιο τίμημα.

Το καλό είναι ότι θα αδειάσουν τα ράφια σας, και θα έχετε πρόσβαση σε οποιαδήποτε ταινία σας με ένα απλό κλικ. Παράλληλα, θα έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε ταινίες στο smartphone ή στο tablet, ή και στην τηλεόρασή σας.

Μια μελέτη που ανακοινώθηκε πρόσφατα από το IHS Screen Digest, θέλει το παραπάνω σενάριο να κυριαρχεί μέσα στο 2012. Προβλέπει μάλιστα πως φέτος θα σημειωθούν 3.4 δισεκατομμύρια παρακολουθήσεις ταινιών online (νόμιμα και με πληρωμή), σε αντίθεση με το 1.4 δισ. των αντίστοιχων περιπτώσεων το 2011. Όσον αφορά στις ταινίες DVD, πέρσι ήταν 2.6 δισ και φέτος θα αγγίξουν τα 2.4 δισ.

Μεγάλο παράγοντα σε αυτές τις αλλαγές στις συνήθειες μας είναι η αύξηση των ψηφιακών συνδρομών σε υπηρεσίες streaming ταινιών, όπως π.χ., οι Netflix and Amazon Prime, καθώς και η αύξηση ταχυτήτων broadband, ή των υπηρεσιών wifi, που καθιστούν την παρακολούθηση μιας ταινίας online, εξίσου άνετη όσο αυτήν ενός DVD. Με άλλα λόγια, η αλλαγή αποτελεί επιλογή των καταναλωτών, και αυτοί είναι που θάβουν οριστικά τα DVD.

Το πρόβλημα είναι ότι μεγάλος αριθμός των ταινιών αυτών νοικιάζεται και δεν αγοράζεται. Το αποτέλεσμα είναι η βιομηχανία να έχει λιγότερα κέρδη από το streaming, από ότι από την αγορά των δίσκων. Σύμφωνα με την παραπάνω μελέτη, οι κινηματογραφόφιλοι θα ξοδέψουν φέτος $11.4 δισ σε αγορές και ενοικιάσεις DVD,και μόλις $1.7 δισ σε «κατεβάσματα» και streaming. Αυτό σημαίνει ένα μέσο κέρδος $4.72 για κάθε παρακολούθηση ταινίας σε DVD, και μόλις 5 σεντς για κάθε μια παρακολούθηση online.

Παρόλα αυτά, η βιομηχανία στηρίζει πλήρως την εξαφάνιση των DVD. Θα εξοικονομηθούν δισεκατομμύρια δολάρια στη συσκευασία, διακίνηση, κλπ. ενώ μάλλον θα πρέπει να πληρώνουμε τουλάχιστον πάνω από μια φορά για τις ταινίες που θέλουμε να δούμε.

‘Ήδη, η μεγάλη αλυσίδα Walmart, ξεκινάει να προσφέρει ψηφιακά τις ταινίες, σε συνεργασία με έξι μεγάλα στούντιο του Χόλιγουντ. Με $2, η αλυσίδα θα προσφέρει ψηφιακό αντίγραφο μιας ταινίας, εφόσον αυτή υπάρχει στην υπηρεσία «νέφους» Ultraviolet, που ίδρυσαν πριν από μερικούς μήνες τα στούντιο.

Υπάρχουν ακόμη πολλά ερωτηματικά, και αρκετές ατέλειες, αλλά πρόκειται για μια αρχή. Μόλις όλα επιλυθούν, τα DVDs θα μπουν κι αυτά στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

Ποια είναι τα υπέρ της νέας κατάστασης;

Μπορείς να κατεβάζεις και α παρακολουθείς μια ταινία, όποτε θέλεις, όπου θέλεις, και με όποια συσκευή θέλεις.
Μπορείς να εξοικονομήσεις χώρο στα ράφια σου, και δεν χρειάζεται να μεταφέρεις μαζί σου δισκάκια.
Προς το παρόν, η νέα υπηρεσία είναι και πιο φτηνή.
Τα δισκάκια που ξεμένουν, θα μπορούν να χρησιμοποιούνται ως σουβέρ!

Ποια είναι τα κατά;

Η αποθήκευση σε βάση “νεφών”, σημαίνει πως θα πρέπει να εμπιστευόμαστε τα αρχεία μας σε κάποιον τρίτο, οπότε η πρόσβαση ή η διάρκεια δεν είναι εξασφαλισμένες 100%. Παράδειγμα οι χρήστες της Megaplaud που έμειναν εκτός, και που μπορεί να μην ξαναβρούν ποτέ τα αρχεία τους.
Όσοι θέλουν να απολαμβάνουν τα διάφορα εξτρά των παραγωγών, που συνοδεύουν τα DVDs θα πρέπει να τα ξεχάσουν.

Στα επόμενα χρόνια θα σημειωθούν αρκετά προβλήματα: Θα υπάρχουν ταινίες που δεν θα μπορούν να διατεθούν νόμιμα σε ψηφιακή μορφή, θα υπάρχουν περιοχές όπου οι ελλιπείς διαδικτυακές συνδέσεις δεν θα επιτρέπουν την απρόσκοπτη παρακολούθηση μιας ταινίας, θα υπάρχει αδυναμία αγοράς ενός DVD για να προσφερθεί ως δώρο σε κάποιον, η εικόνα ίσως να μην είναι τόσο καλή, και άλλα νομικά και πρακτικά ζητήματα που ίσως προκύψουν.

Πάντως, σύμφωνα με όλες τις ενδείξεις το μέλλον είναι αυτό. Χωρίς DVD. Διότι έτσι το θέλει η βιομηχανία, αλλά και όλοι εμείς οι καταναλωτές ταινιών.

news.moviefone.com

S.A."

Πηγή:antinews.gr

Μου αρέσει αυτή η προοπτική, για εύκολη πρόσβαση σε κάποια ταινία ή μουσική αλλά παρόλ'αυτά θέλω να έχω τις αγαπημένες μου ταινίες σε κάποιο dvd στο ράφι μου.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-04-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Cloud για δουλειά χρησιμοποιείται ήδη.
Cloud gaming προσφέρει η onlive.
Αλλά, το να χρησιμοποιείς cloud για να βλέπεις ταινίες είναι κάπως ωχρό τώρα που ο κόσμος έχει συνηθίσει στο HD.

Ακόμη η αρχαία (?) τεχνολογία του NAS είναι ο βασιλιάς στο streaming.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-12, 19:08
Το avatar του χρήστη Μηδεν_ενα
Μηδεν_ενα Ο χρήστης Μηδεν_ενα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-02-14 16:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το έχω ήδη καταργήσει από τότε που ήλθε στην κατοχή μου ένα usb stick 128Gb. Πολλές ταινίες έχουν περαστεί εκεί και έχουν μετατραπεί σε AVI, το βάζω στην υποδοχή της tv και όλα οκ. Επίσης έχω αντικαταστήσει και τα cd mp3 πλέον με αυτό.
Ένας σκληρός δίσκος στην τσέπη μου για όλες τις δουλειές
__________________
Φτωχός δεν είναι αυτός που έχει λίγα, αλλά αυτός που θέλει πολλά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-12, 20:15
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Έτσι, μόλις ολοκληρώσατε την μετατροπή των παλιών σας VHS ταινιών σε DVD, και μετά σε Blu-ray..
Εντάξει για να μεταφέρεις τις VHS ταινίες σε DVD το καταλαβαίνω καθότι έχουν πάψει πλέον να κυκλοφορούν μέσα που να αναπαράγουν VHS, οπότε τα μεταφέρουμε σε μέσο το οποίο αναπαράγεται εύκολα στην εποχή μας (DVD).

Aλλά να μεταφέρεις τα DVD σε Blu-Ray, ποιός ο λόγος να το κάνεις αυτό;

Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
..έρχεται η βιομηχανία και σας ζητά να το ξανακάνετε, βεβαίως με κάποιο τίμημα.
Να το "ξανακάνουμε" εννοείς να πληρώσουμε αλλά αυτή τη φορά να μεταφέρουμε τα Blu ray μας σε σκληρούς δίσκους;
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλό είναι ότι θα αδειάσουν τα ράφια σας, και θα έχετε πρόσβαση σε οποιαδήποτε ταινία σας με ένα απλό κλικ.
Μα ποιος χρήστης δεν έχει κάνει ήδη backup τις ταινίες του στο σκληρό δίσκο;

Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας σκληρός δίσκος στην τσέπη μου για όλες τις δουλειές
Ακριβώς αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-04-12, 23:50
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Μηδεν_ενα Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας σκληρός δίσκος στην τσέπη μου για όλες τις δουλειές
Τελικά δεν είμαι ο μόνος που βγάζω στικάκια από τις τσέπες μου...

Ειδικά αν έχεις πιτσιρίκι στο σπίτι το media player με κάποιον εξωτερικό δίσκο είναι must!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-12, 01:03
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει για να μεταφέρεις τις VHS ταινίες σε DVD το καταλαβαίνω καθότι έχουν πάψει πλέον να κυκλοφορούν μέσα που να αναπαράγουν VHS, οπότε τα μεταφέρουμε σε μέσο το οποίο αναπαράγεται εύκολα στην εποχή μας (DVD).

Aλλά να μεταφέρεις τα DVD σε Blu-Ray, ποιός ο λόγος να το κάνεις αυτό;

Να το "ξανακάνουμε" εννοείς να πληρώσουμε αλλά αυτή τη φορά να μεταφέρουμε τα Blu ray μας σε σκληρούς δίσκους;
Μα ποιος χρήστης δεν έχει κάνει ήδη backup τις ταινίες του στο σκληρό δίσκο;
Εγώ δεν εννοώ τίποτα. Το άρθρο τα γράφει αυτά
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-12, 14:20
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Για να ποστάρεις όμως το άρθρο, προφανώς ξέρεις και τι εννοεί!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-04-12, 12:33
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάθε τρείς και λίγο οι βιομηχανίες μας ζητάνε να ξαναξοδεύσουμε χρήματασε νέες αναβαθμίσεις. Ένα τρανό παράδειγμα είναι η βιομηχανία που ασχολείται με τις κάρτες γραφικών σε υπολογιστές και διάφορα άλλα τέτοια εξαρτήματα...
Συνέχεια βγάζουν νέες καλύτερες συσκευές ή καινούργειες ιδέες "για ένα καλύτερο τρόπο ζωής".
Καμία φορά όταν ποστάρω ενα άρθρο είναι γιατί θέλω να ακούσω και την γνώμη κάποιων άλλων που μπορεί, μπορεί όχι, να ξέρουν περισσότερα από μένα πάνω σε κάποια πράγματα.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:21.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.