Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 14-10-08, 22:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευτυχως ομως αποτελει αξωνα για μερικα ατομα. Κατα τα αλλα δεν νομιζω να ηταν ποτε και μαλλον ποτε δε θα ειναι.

Οποτε μαλλον ειναι ασχετο με το θεμα της ΤΝ... δε βρισκω γιατι θα επηρρεασει αυτον τον τομεα η αναπτυξη της
Αναφερόμουν στην περιρέουσα κοινωνική πραγματικότητα. Απο εκεί και πέρα ευτυχώς υπάρχουν και εξαιρέσεις (όπως υπάρχουν και μισάνθρωποι!). Όσο για την ΤΝ...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-10-08, 22:17
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 20:42
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ πως το ουσιωδέστερο πρόβλημα, δεν είναι η ευκτέα πρόοδος της επιστήμης, αλλά πως θα διασφαλιστεί (υπέρ του ανθρώπου και της φύσης) η χρησιμοποίησή της.

Κατά την γνώμη μου, ο προβληματισμός του λογικού ανθρώπου, δεν είναι αυτή καθεαυτή η επίτευξη γνώσεων και δυνάμεων, κι ούτε πρέπει η φοβία να είναι τροχοπέδη της προόδου, αλλά να υπάρξει μέριμνα της παράλληλης αύξησης της αγάπης που ασφαλίζει και προοδεύει πραγματικά τον άνθρωπο...

ΥΓ. Δυστυχώς η ιστορία του νεότερου (και όχι μόνο) ανθρώπου δείχνει πως πολύ πιο γρήγορα οι επιστημονικές επιτεύξεις χρησμοποιούνται υπέρ της κυριαρχίας του ενός επί του άλλου, παρά φιλάνθρωπες (πχ πυρηνική ενέργεια...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 14-10-08 στις 22:19
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-08, 15:16
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέρω οτι αυτή είναι μια συζήτηση που έχουμε κάνει καμια 10αριά φορές στην Άκρο, ήδη από το 1994. Δεν άντεξα όμως στον πειρασμό όταν διάβασα οτι μηχανές σχεδόν επιτυγχάνουν στο Turing test.
Σε βρίσκω χαρακτηριστικά ρομαντικό.

Το Turing Test ως κριτήριο νοημοσύνης λειτουργούσε εξαίσια στα πλαίσια της πρωταρχικής θέσης του Alan Turing ότι νοημοσύνη = γλώσσα.

Πράγματι, αν νοημοσύνη και χειρισμός γλώσσας είναι όροι ισοδύναμοι, αυτή τη στιγμή έχουμε ήδη σκληρό AI. Πλην όμως, αν αυτό συνέβαινε, τότε, πχ, οι κωφάλαλοι θα στερούνταν νοημοσύνης. Το ίδιο και οι δυσλεκτικοί και αφασικοί.

Άλλες εποχές θεωρούσαν κριτήριο AI ένα καλό παιχνίδι σκάκι. Όσοι δεν είναι καλοί στο σκάκι δεν είναι νοήμονες, αλλά για δοκίμασε να βάλεις το Deep Blue να αποδείξει ένα περίπλοκο θεώρημα, να δέσει τα κορδόνια του, ή να αγοράσει ένα τοστ.

Άλλες εποχές θεωρούσαν κριτήριο ανθρώπινης ευφυίας τη μνήμη. Αν μπορείς να αποστηθίσεις την Οδύσσεια είσαι άνθρωπος, αλλιώς είσαι ζώο. Με το αρχαίο ελληνικό εκπαιδευτικό σκεπτικό κάθε Η/Υ είναι υπερευφυής και κάθε σύγχρονος άνθρωπος είναι ανεγκέφαλος (με την εύκολη διάθεση βιβλίων, η ανάγκη αποστήθισης έχει εξανεμιστεί παντού εκτός του ελληνικού συστήματος εκπαίδευσης).

Το μόνο σκληρό στη σκληρή AI είναι η πραγματικότητα ότι το «I» στο «AI» στερείται ικανοποιητικού ορισμού (κάνοντας την Τεχνητή Νοημοσύνη μία από αυτές τις σκοτεινές, σχεδόν αλχημιστικές επιστήμες των οποίων το θέμα είναι άγνωστο).

Ένας μέτριας ευφυίας άνθρωπος, στην καθημερινή του ζωή, κάνει πράγματα που είναι παντελώς αδύνατο να πραγματοποιηθούν από Η/Υ.

Ένα καλύτερο (αλλά όχι το μόνο, ούτε υποχρεωτικά αναγκαίο/ικανό) κριτήριο της νοημοσύνης είναι η αυτοσυνείδηση, αλλά αυτή δε μπορεί να μετρηθεί αντικειμενικά, κι έτσι καταλήγουμε σε μια σειρά «συμπτωμάτων» που κάθε εποχή θεωρεί ταυτόσημα.

Η σκληρή AI έχει εγκαταληφθεί εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Αντ'αυτής, έχουμε πολύ πιο διαδομένη, κοινότυπη AI που βρίσκεται παντού, αλλά δεν κουβαλάει στο στίγμα του HAL και των φιλοσοφικών προεκτάσεων. Δύσκολα φιλοσοφεί κανείς για την «νοημοσύνη» του πλυντηρίου του, άλλωστε.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Qluser (15-10-08), trooper (16-10-08), Xenios (16-10-08)
  #19  
Παλιά 15-10-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ' όλα αυτά και ενώ υπάρχουν εφαρμογές ΑΙ σε πολλά προγράμματα κατασκευές διαστημική κλπ, δεν έχουμε δει καμιά σπουδαία εφαρμογή στα προγράμματα για χομπίστες.
Διαφωνώ. Αφ'ενός υποθέτεις ότι AI έχεις μόνο σε Η/Υ. Λάθος: η πιο κοινή εφαρμογή ΑΙ είναι στα πλυντήρια ρούχων, όπου ένας Fuzzy Logic Controller ελέγχει βάρη, ταχύτητες, χρόνους, αναδεύσεις, για να βελτιστοποιήσει την κατανάλωση ρεύματος και το τελικό αποτέλεσμα.

Προγράμματα machine vision αναγνωρίζουν σε ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές αναγνωρίζουν αυτόματα ανθρώπινα πρόσωπα και τα ρετουσάρουν (οι φθηνότερες Canon και Sony το κάνουν αυτό εδώ και χρόνια). Στις ακριβότερες μηχανές, αντίστοιχα προγράμματα αναγνωρίζουν το είδος της σκηνής που φωτογραφίζεις, ανατρέχουν σε μια βάση δεδομένων και ρυθμίζουν τη μηχανή αυτόματα (η Nikon μου έχει μια βάση δεδομένων με χιλιάδες τέτοιες σκηνές και διάφορες ρυθμίσεις, αν σ'ενδιαφέρει να τραβάς αυτόματα).

Προγράμματα ΑΙ (στις καλές τράπεζες τουλάχιστον) ελέγχουν τις χρεώσεις της πιστωτικής σου κάρτας. Αν αγοράσεις κάτι σ'ένα κατάστημα στην Αθήνα, και 3 λεπτά μετά κάποιος αγοράσει κάτι σ'ένα κατάστημα στην Αλεξανδρούπολη, αυτό το σύστημα θα χτυπήσει αυτόματα καμπανάκια.

Αφ'ετέρου, υποθέτεις ότι ένα πρόγραμμα ΑΙ είναι άσκοπο, δηλαδή αυτοδιαφημίζεται ως πρόγραμμα ΑΙ χωρίς άλλο σκοπό ύπαρξης. Το πιο κοινό πρόγραμμα ΑΙ στον πλανήτη είναι οι ενοχλητικές ειδοποιήσεις του Microsoft Office (με τον avatar του, τον ακόμα πιο ενοχλητικό συνδετήρα).

Προγράμματα AI ελέγχουν το email σου για spam.

Προγράμματα AI βελτιώνουν την ποιότητα των φωτογραφιών σου σε προγράμματα επεξεργασίας εικόνας. Πολλά από τα κάπως περίεργα ονόματα των plugins του Photoshop προέρχονται από τους ερευνητές AI που δημοσίευσαν τους αντίστοιχους τέτοιους αλγορίθμους.

Τα προγράμματα AI δεν είναι μόνο δημιουργία/κατανόηση γλώσσας (language processing). Ήταν έτσι τη δεκαετία του '50, αλλά τα πράγματα άλλαξαν από τότε.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Είμαι πολύ of topic μάλλον ε;)
Αντιθέτως!
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 15-10-08 στις 15:30 Αιτία: ενοχλητικά χαμογελάκια
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #20  
Παλιά 15-10-08, 15:33
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζήτημα είναι τι χρησιμότητα έχουν σ'ένα επαγγελματικό περιβάλλον και ως μέλη μιας ανταγωνιστική κοινωνίας. Διότι μπορεί να με θεωρείς ευχάριστη παρέα για κρασί και αμπελοφιλοσοφία (υποθετικά μιλώντας), αλλά είμαι σίγουρος οτι αν μια μηχανή είναι πιο ικανή απο εμένα στη δουλειά μου τότε τα πράγματα θα γίνουν δύσκολα για την επιβίωσή μου.
Η επαγγελματική μου άποψη επί του θέματος (βιογραφικό διαθέσιμο ) είναι ότι η επιβίωσή σου δεν κινδυνεύει από κάτι τέτοιο. Και μάλλον ούτε των απογόνων σου.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-10-08, 15:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνώ. Αφ' ενός υποθέτεις ότι AI έχεις μόνο σε Η/Υ. Λάθος: η πιο κοινή εφαρμογή ΑΙ είναι στα πλυντήρια ρούχων, όπου ένας Fuzzy Logic Controller ελέγχει βάρη, ταχύτητες, χρόνους, αναδεύσεις, για να βελτιστοποιήσει την κατανάλωση ρεύματος και το τελικό αποτέλεσμα.
Σωστός, άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Ξέρω ότι πολλές συσκευές δουλεύουν με ΑΙ.
Εγώ μιλάω για εφαρμογούλες στον υπολογιστή αυτό καθ αυτό.
Εγώ θα ήθελα ξεκινώντας τον υπολογιστή, να μου αναφέρει πληροφορίες για το σύστημα, πόση σκόνη έχει το cooler, σε πόσες μέρες θα υπερθερμανθεί ο επεξεργαστής, πότε υπολογίζει να σκάσει τον τροφοδοτικό, σε τι κατάσταση ειναι ο δίσκος; Δεν θέλω να μου μιλάει, αλλά να μου βγάζει σε ένα πίνακα πληροφορίες και εκτιμήσεις. Εμένα το πρόγραμμα της μαμάς κάρτας μου δίνει πληροφορίες που ένα μικρό πρόγραμμα ΑΙ θα μπορούσε να προβεί σε εκτιμήσεις.

Αυτό εννοούσα ότι δεν έχω βρει εφαρμογές στον υπολογιστή μου.

Και να πω και το παράπονο μου; Ε ήθελα να έχω και μια εξελιγμένη Ελίζα να παίζω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-10-08, 18:18
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστός, άλλωστε τα έχουμε ξαναπεί αυτά. Ξέρω ότι πολλές συσκευές δουλεύουν με ΑΙ.
Εγώ μιλάω για εφαρμογούλες στον υπολογιστή αυτό καθ αυτό.
Δες αυτό τότε: http://www.loebner.net/Prizef/loebner-prize.html

Τα αποτελέσματα του προκριματικού είναι εδώ. Αν ψάξεις στο Google για τα ονόματα των προγραμμάτων, σε πολλές περιπτώσεις θα βρεις και τον κώδικά τους και μπορείς να τα κατεβάσεις και να τα δοκιμάσεις. Στο παρελθόν είχα δοκιμάσει αρκετά, και είναι αρκετά διασκεδαστικά να τα πειράξεις με δική σου φρασεολογία.

Ελληνικά δυστυχώς δεν έχουν, και γενικώς οι κλιτές και συνθετικές γλώσσες (ελληνικά, γερμανικά, φινλανδικά κλπ) δυσκολεύουν εξαιρετικά τον προγραμματισμό (είχα ρωτήσει το Σπύρο και η Αφροδίτη απλά μάντευε φύλα, πρόσωπα και πτώσεις — δεν είχε ουσιαστική γνώση γραμματικής).


Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα ήθελα ξεκινώντας τον υπολογιστή, να μου αναφέρει πληροφορίες για το σύστημα, πόση σκόνη έχει το cooler, σε πόσες μέρες θα υπερθερμανθεί ο επεξεργαστής, πότε υπολογίζει να σκάσει τον τροφοδοτικό, σε τι κατάσταση ειναι ο δίσκος; Δεν θέλω να μου μιλάει, αλλά να μου βγάζει σε ένα πίνακα πληροφορίες και εκτιμήσεις.
Στα Sun έχουμε το prtdiag και το prtconf του Solaris που κάνουν περίπου αυτή τη δουλειά. Μάλιστα σου λένε μέχρι και τον σειριακό αριθμό, μοντέλο κλπ του ανεμιστήρα ώστε να μπορείς να ζητήσεις ανταλλακτικά από τη Sun.

Στα ακριβά PC με IPMI υποσύστημα έχουμε παρόμοιες δυνατότητες, και μάλιστα τα πιο πολλά server (ασχέτως αρχιτεκτονικής) έχουν και remote server management: εναν μικρό Η/Υ που παρακολουθεί το hardware του μεγάλου, συνδυάζοντας watchdog (σαν το καταστροφόκουτο της GATE), hardware monitoring και κονσόλα εκτάκτου ανάγκης (ώστε μπορείς να χρησιμοποιήσεις το πληκτρολόγιο και την οθόνη του server ακόμα και στο BIOS, και μπορείς να εγκαταστήσεις λειτουργικό από μακριά αν χρειαστεί). Αυτό το σύστημα λειτουργεί και με τον server σβηστό, και μάλιστα μερικά λειτουργούν και με τον server εκτός πρίζας (έχουν δική τους μπαταριούλα).

Στη δουλειά έχουμε ολόκληρο σύστημα που συνδέεται σ'αυτά τα μηχανήματα, μαζεύει πληροφορίες, και μας ειδοποιεί εγκαίρως για τυχόν προβλήματα μέσω email, sms και Jabber.

Αλλά τίποτα απ'αυτά δεν είναι AI.

Στατιστική είναι. Αν ο ανεμιστήρας προχτές δούλευε στα 2000 RPM, χτες στα 1500 RPM, και σήμερα στα 1000 RPM, μπορείς να προβλέψεις ολική βλάβη σε δύο μέρες.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #23  
Παλιά 15-10-08, 20:54
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το Turing Test ως κριτήριο νοημοσύνης λειτουργούσε εξαίσια στα πλαίσια της πρωταρχικής θέσης του Alan Turing ότι νοημοσύνη = γλώσσα.

[...]

Το μόνο σκληρό στη σκληρή AI είναι η πραγματικότητα ότι το «I» στο «AI» στερείται ικανοποιητικού ορισμού (κάνοντας την Τεχνητή Νοημοσύνη μία από αυτές τις σκοτεινές, σχεδόν αλχημιστικές επιστήμες των οποίων το θέμα είναι άγνωστο).

[...]

Η σκληρή AI έχει εγκαταληφθεί εδώ και σχεδόν 20 χρόνια. Αντ'αυτής, έχουμε πολύ πιο διαδομένη, κοινότυπη AI που βρίσκεται παντού, αλλά δεν κουβαλάει στο στίγμα του HAL και των φιλοσοφικών προεκτάσεων. Δύσκολα φιλοσοφεί κανείς για την «νοημοσύνη» του πλυντηρίου του, άλλωστε.
Η σκληρή ΑΙ έχει ενδιαφέρον ακριβώς επειδή φαντάζει άπιαστο όνειρο για εμάς τους ρομαντικούς. Κατα τα άλλα, είναι τόσο διεισδυτική η παρουσία των ΑΙ εφαρμογών ώστε να μην τις αναγνωρίζουμε ως τέτοιες (από spam filtering, πλυντήρια, φωτο κλπ κλπ) όπως πολύ σωστά λες. Σε γενικές γραμμές, δεν μπορώ να διαφωνήσω με τίποτα απ'όσα λες, πολύ περισσότερο αφού δεν είμαι ο ειδικός.

Το ζήτημα είναι οτι η επίτευξη μιας ικανοποιητικής συζήτησης με μια μηχανή έχει συμβολικό και σημαδιακό χαρακτήρα. Μπορεί να μην έχει εμπορικό ενδιαφέρον (όπως πχ οι αλγόριθμοι ΑΙ που σου προτείνουν τι βιβλία να διαβάσεις στο amazon ή τι μουσική να ακούσεις στον last.fm), μπορεί αν μην έχει μαθηματικό ενδιαφέρον (αφού οι αλγόριθμοι μπορεί να είναι άκομψοι ή βλακώδεις), μπορεί να μην έχει φιλοσοφικό ενδιαφέρον (αφού αποφεύγει να ορίσει την έννοια της νοημοσύνης) αλλά έχει άμεσο αντίκτυπο στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τη μηχανή. Ακόμα και αν η επιτυχία στο Turing test αποτελέσει μια μικρή παράγραφο στο The Art of the Computer programming (volume 22) θα είναι ένα σημαντικό βήμα για την καθημερινή μας ζωή και θα αυξήσει σημαντικά τη διείσδυση των μηχανών στη ζωή μας.

Εξακολουθώ να πιστεύω οτι υπάρχουν στόχοι (και η χρήση φυσικής γλώσσας από τις μηχανές είναι ένας τέτοιος στοχος για μένα προσωπικά!) των οποίων η ιστορική σημασία υπερβαίνει το επιστημονικό μέγεθος. Η μέρα που βάλαμε μια σημαία στο φεγγάρι δε δεκαπλασίασε ούτε την κατανόηση του σύμπαντος, ούτε τις γνώσεις μας για την αστροφυσική. Παρ'όλα αυτά, κάτι είχε αλλάξει.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #24  
Παλιά 15-10-08, 21:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Η επαγγελματική μου άποψη επί του θέματος (βιογραφικό διαθέσιμο ) είναι ότι η επιβίωσή σου δεν κινδυνεύει από κάτι τέτοιο. Και μάλλον ούτε των απογόνων σου.
Χαίρομαι που το ακούω :-) Έτσι και αλλιώς, η πελατεία μου (μέσος όρος ηλικίας 70) μάλλον ποτέ δεν εξοικειώθηκε ιδιαίτερα. Ήδη όμως η νεολαία έρχεται και μου φέρνει σελίδες που βρήκε στο ίντερνετ και οδηγίες που διάβασε στο Χ site. Τι σε κάνει να πιστεύεις οτι οι ίδιοι άνθρωποι δε θα πηγαίνουν σε κάποιο site να κάνουν ένα γρήγορο τσεκάρισμα του ιστορικού τους πριν έρθουν να μου πουν τον πόνο τους? Ήδη οι ασφαλιστικές για να μειώσουν το κόστος προτείνουν τηλεφωνικές συμβουλές, γιατί όχι και μέσω ίντερνετ σε λίγα χρόνια και μέσω ΑΙ σε λίγο περισσότερα χρόνια.

Κατα τα άλλα, έχουμε πολλά υπερ-τελευταίας τεχνολογίας κόλπα, όπως 3d αναπαραστάσεις με βάση μαγνητική/αξονική, αναπνευστήρες που μετρούν όλες τις παραμέτρους και αναπροσαρμόζονται ημι-αυτόματα, καρδιογράφους που κάνουν ανάλυση της διακύμανσης του σήματος βάση μη γραμμικών συστημάτων και άλλα τέτοια. Τα περισσότερα αποτυγχάνουν οικτρά είτε γιατί λένε καταφανώς βλακείες (πχ ο ασθενής βήχει και ο καρδιογράφος πιστεύει οτι έπαθε έμφραγμα) είτε γιατί κανείς από τους γιατρούς δεν καταλαβαίνει τι ακριβώς μετράνε (πχ δίνουν καμια 20ρια τιμές με κρυπτικά αρχικά όπως IEFSPEV 2.4% και ψάχνεις το ρημάδι το μάνιουαλ με τις 827 σελίδες) είτε γιατί έχουν ποσοστό σφάλματος 83%.

Φιλικά,
Π.

Υ.Γ. Το καλύτερο είναι ο απινιδωτής που αρνείται να κάνει ηλεκτρικό σοκ αν δεν πειστεί οτι ο ασθενής είναι όντως σε καρδιακή ανακοπή. Οι περισσότεροι απινιδωτές μας είναι τέτοιοι και αποφασίζουν μόνοι τους αν ο ασθενής χρειάζεται σοκ ή όχι. Ευτυχώς προς το παρόν υπάρχει κουμπάκι (καλά κρυμμένο!) manual override γιατί αλλιώς θα τους κλωτσάγαμε από το παράθυρο. Το χειρότερο είναι οτι λέει με δυνατή φωνή από τα μεγάφωνα: "προτείνω να μην κάνετε σοκ".
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Stanley για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #25  
Παλιά 16-10-08, 12:22
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα απο τη φυση του ιδιου του τεστ: εξεταζεται ο υπολογιστης στην προσομοιωση της χρησης της γλωσσας και μονο. Αυτο δεν εχει απαραιτητα να κανει με τη νοημοσυνη.
Δες το μήνυμα του Archmage που εξηγεί το τεστ. Δεν εξετάζεις τον Η/Υ, εξετάζεις δύο άγνωστης φύσης συζητητές.

Η εξέταση γίνεται μέσω γλώσσας, και το πρώτο δείγμα μηχανής (για τον κριτή) είναι η κακή χρήση γλώσσας.

Αλλά μέσω γλώσσας μπορείς να ανακαλύψεις πάμπολλα πράγματα για κάποιον και την ευφυία του — άλλωστε αυτή είναι η πρωταρχική αρχή όλων των γραπτών και προφορικών εξετάσεων! Εξέταση της εσωτερικής κατάστασης ενός νου μέσω γλώσσας.

Έχεις πχ έλεγχο στοιχειωδών γνώσεων (τι χρώμα είναι τα πορτοκάλια), πεποιθήσεων, κοινής λογικής (τι θα συμβεί αν προσπαθήσεις να ισορροπήσεις ένα βιβλίο σ'ένα μολύβι), συνδυαστικής λογικής, συναισθηματικής ανταπόκρισης, χιούμορ, γενικώς της προσωπικότητας του συζητητή σου.

Επιμένω ότι το τεστ εξετάζει συστήματα επεξεργασίας γλώσσας γιατί αυτά (με εξαίρεση τις πρωταρχικές υλοποιήσεις, πχ Elisa) περιέχουν κάποια στοιχεία από τα παραπάνω (ειδικά τα προγράμματα που συμμετέχουν σε διαγωνισμούς που έχουν περίπλοκες τεχνητές προσωπικότητες, όνομα, προτιμήσεις και ενοχλήσεις, ξέρουν ανέκδοτα, τον καιρό, κλπ).


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Και με τα βραβεια Γκινες ασχολουνται χιλιαδες ανθρωποι επι χρονια. Παρολαυτα ειναι εντελως αχρηστα, οπως ακριβως και τα ρεκορ που παρουσιαζουν, που παρά την κενότητά τους αποτελούν απο μόνα τους κίνητρο!! Με λιγα λογια το τεστ Τουρινγκ μπορει να ειναι απλα κατι σαν εθιμο
Μάλλον έχεις παρανοήσει κάτι. Το Turing Test δεν είναι κάτι σαν τους Ολυμπιακούς, όπου μαζεύεις ομάδες και έχεις βραβεία. Σκέφτεσαι μάλλον τον γνωστό διαγωνισμό που περιλαμβάνει το Turing Test, το Loebner Prize for Artificial Intelligence.

To Turing Test είναι ένα θεωρητικό πείραμα σχεδιασμένο να κρίνει πότε έχει επιτευχθεί Τεχνητή Νοημοσύνη χωρίς ανθρωποκεντρισμό. Όλοι οι άνθρωποι είναι ανθρωποκεντρικοί σε κάποιο βαθμό. Δεν έχουμε ικανοποιητικό ορισμό της νοημοσύνης, κι επειδή είναι πολυσύνθετη, ο τρέχων ενδόμυχος «ορισμός» μας είναι:

άνθρωπος ⟺ νοημοσύνη

Ο ανθρωποκεντρισμός μας χρησιμοποιεί το μισό αυτής της διπλής συνεπαγωγής: αν είσαι άνθρωπος έχεις νοημοσύνη, αν δεν είσαι άνθρωπος δεν έχεις νοημοσύνη.

Το Turing Test προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την αντίθετη φορά: αν κάποιος έχει νοημοσύνη, ο μέσος εξεταστής θα τον θεωρήσει άνθρωπο.

Με αυτό τον τρόπο, το Turing Test απομονώνει τον ενοχλητικό ανθρωποκεντρισμό και επιτρέπει στον ερευνητή να επικεντρωθεί στην ουσία της έρευνάς του, τη νοημοσύνη.

Από την πλευρά κάποιου πρακτικού μελετητή της σύγχρονης AI, το Turing Test είναι όντως άχρηστο, αλλά νομίζω ότι εσύ δεν το προσεγγίζεις από την ακαδημαϊκή σκοπιά.

Από τη δική σου σκοπιά τώρα! Το Loebner Prize δεν είναι άχρηστο — αντιθέτως, διάφορα από τα προγράμματα που πήγαν καλά σε προηγούμενους διαγωνισμούς μετατράπηκαν σε εμπορικά πακέτα που βοηθούν ανθρώπους με περιορισμένες γνώσεις σε Η/Υ να διεκπεραιώσουν καθημερινές εργασίες, πχ έρευνα, γενικές γνώσεις, κλπ (πχ Ultra HAL). Εκεί, η άψογη χρήση γλώσσας είναι δευτερεύουσα σε σχέση με το τι κρύβει πίσω της.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #26  
Παλιά 16-10-08, 12:25
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
κακη χρηση γλωσσας;; δηλαδη οι περισσοτεροι εξ υμων εδω μεσα ειμαστε υπολογιστες η ο υπολογιστης ειναι αυτος που κανει την σωστη χρηση;;

τσκ τσκ γι αυτο ορισμενοι δεν ερχονται στις συγκεντρωσεις..

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 16-10-08 στις 12:30
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-10-08, 12:49
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σκληρή ΑΙ έχει ενδιαφέρον ακριβώς επειδή φαντάζει άπιαστο όνειρο για εμάς τους ρομαντικούς.
Όλοι οι μελετητές AI είμαστε ρομαντικοί. Δεν ασχολείσαι με θεωρητικό AI επειδή θες να πετύχεις 0.1% καλύτερο ποσοστό επιτυχίας στην αναγνώριση spam. Άλλο αν τελικά οι περισσότεροι καταλήγουμε κάπου εκεί (οι τυχεροί γράφουν AI για παιχνίδια).


Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ζήτημα είναι οτι η επίτευξη μιας ικανοποιητικής συζήτησης με μια μηχανή έχει συμβολικό και σημαδιακό χαρακτήρα. [...] [Έ]χει άμεσο αντίκτυπο στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τη μηχανή.
Συγκεκριμένα έχει άμεσο αντίκτυπο στην αδελφή επιστήμη της AI, την ψυχολογία. Ειδικά οι αποτυχία κάθε Turing Test μας μαθαίνει ακριβώς τι θεωρούμε ευφυές, νοήμον και ανθρώπινο, και πόσο λίγο από το καθένα απαιτείται για να «συμπληρώσουμε τα κενά» και να υποθέσουμε ότι συζητάμε με άνθρωπο.

Πριν καιρό είχα φτιάξει ένα quick & dirty chatbot για έναν κρετίνο που με ενοχλούσε στο ICQ, με προσωπικότητα, όνομα, κλπ. Του πήρε αρκετές συζητήσεις να καταλάβει ότι δε μιλούσε με μένα. Το κλειδί: αν προκαλέσεις συναισθηματική αντίδραση στο συζητητή σου, αυτόματα σε θεωρεί ανθρώπινο. Όσο πιο έντονη και πιο αρχέγονη η συναισθηματική αντίδραση, τόσο πιο έντονη η πεποίθηση. Σ'αυτή την περίπτωση, επί τουλάχιστον ένα μήνα, το πρόγραμμά μου περνούσε το «μισό» Turing Test.

Αλλά νοημοσύνη δεν είχε. Ένα μάτσο τυχαίοι αριθμοί ήταν, και μερικά if και προεπιλεγμένες φράσεις. Μετά βίας πλησίαζε επίπεδο Elisa.


Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Η μέρα που βάλαμε μια σημαία στο φεγγάρι δε δεκαπλασίασε ούτε την κατανόηση του σύμπαντος, ούτε τις γνώσεις μας για την αστροφυσική. Παρ'όλα αυτά, κάτι είχε αλλάξει.
Τα δύο γεγονότα είναι διαφορετικής φύσης. Η σημαία στο φεγγάρι είναι «crisp» — ένα μικροδευτερόλεπτο πριν τη φυτέψουμε, δεν είχαμε βάλει σημαία στο φεγγάρι. Ένα μικροδευτερόλεπτο μετά, το γεγονός είχε συμβεί.

Εδώ μιλάμε για ένα φύσει αμφισβητήσιμο, αλλά και «fuzzy» γεγονός (πχ δε μπορείς να πεις με ακρίβεια δευτερολέπτου πότε ξεκίνησε η βιομηχανική επανάσταση, ήταν σταδιακό, ασαφές γεγονός): την κατανόηση γλώσσας, (έμφαση και στα δύο, και χωριστά). Για τον ενοχλητικό γερμανό στο ICQ, το chatbot μου κατανοούσε γλώσσα. Για τους σκληρούς κριτές του Loebner Prize, δεν θα είχε ελπίδα. Ποιος κρίνει; Ποιον κρίνει;

Για τον ενοχλητικό γερμανό, η κατανόηση γλώσσας σταμάτησε περίπου στον ένα μήνα. Δεν ήταν ξαφνικό γεγονός, ήταν σταδιακή συνειδητοποίηση.

Μιλάμε δηλαδή για μία ασαφή κρίση ενός ασαφούς γεγονότος (κατανόηση γλώσσας από Η/Υ) μέσω ασαφούς πειραματικού πλαισίου και ασαφούς μεθοδολογίας (ποιος κρίνει, πώς κρίνει, κλπ), για να εκφέρουμε συμπέρασμα για μία ασαφή έννοια (νοημοσύνη και ευφυΐα) η οποία στερείται ορισμού!

Ως επιστήμονας μπορείς να καταλάβεις την προφανή δυσκολία και απίστευτη υποκειμενικότητα. Στην πράξη, το Turing Test (όπως και η Γάτα του Schrödinger) είναι πιο χρήσιμο στη φιλοσοφία παρά στο AI.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (16-10-08)
  #28  
Παλιά 16-10-08, 13:44
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
εγώ ως ψυχρός εκτελεστής θα πω απλά Α.Ι. Χάσου ...παλιομυρμηγκάκι
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-10-08, 21:34
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
συζητήσεις να καταλάβει ότι δε μιλούσε με μένα. Το κλειδί: αν προκαλέσεις συναισθηματική αντίδραση στο συζητητή σου, αυτόματα σε θεωρεί ανθρώπινο. Όσο πιο έντονη και πιο αρχέγονη η συναισθηματική αντίδραση, τόσο πιο έντονη η πεποίθηση. Σ'αυτή την περίπτωση, επί τουλάχιστον ένα μήνα, το πρόγραμμά μου περνούσε το «μισό» Turing Test.

[...]

Τα δύο γεγονότα είναι διαφορετικής φύσης. Η σημαία στο φεγγάρι είναι «crisp» — ένα μικροδευτερόλεπτο πριν τη φυτέψουμε, δεν είχαμε βάλει σημαία στο φεγγάρι. Ένα μικροδευτερόλεπτο μετά, το γεγονός είχε συμβεί.

Ως επιστήμονας μπορείς να καταλάβεις την προφανή δυσκολία και απίστευτη υποκειμενικότητα. Στην πράξη, το Turing Test (όπως και η Γάτα του Schrödinger) είναι πιο χρήσιμο στη φιλοσοφία παρά στο AI.
Για το πρώτο σημείο θα συμφωνήσω: είναι τέτοιο το συναισθηματικό σκέλος και το μη-λεκτικό σκέλος (στην κατα πρόσωπο περίπτωση) της ανθρώπινης επικοινωνίας που είναι αφελές να πιστεύουμε οτι μπορεί να περιγραφεί εύκολα με γραμματικούς και λεκτικούς κανόνες. Δεν είναι τυχαίο πως ο εγκέφαλος διαιρείται αδρά σε αρχέγονα και νεώτερα κομμάτια, με τα παλαιότερα κομμάτια να είναι αμιγώς συναισθηματικά και τα πολύ πολύ νεώτερα να αποτελούν μια μικρή προσθήκη που χειρίζεται αποκλειστικά τις ανώτερες λειτουργίες. Το εντυπωσιακό είναι οτι ο αρχέγονος εγκέφαλος σχεδόν πάντα υποτάσσει τον "νεο"-εγκέφαλο και είναι σήμερα γνωστό οτι η πλειοψηφία των αποφάσεων (ρωτήστε και τους ειδικούς του μάρκετινγκ) έχει συναισθηματική αφετηρία και a posteriori εκλογίκευση. Για παράδειγμα, πρώτα διαλέγουμε το αυτοκίνητο που μας γουστάρει και μετά προσπαθούμε να επιχειρηματολογήσουμε (πχ λέμε οτι έχει μεγάλο πορτ-μπαγκάζ ή οτι είναι ασφαλές ή οτι προσφέρεται για εκδρομές στη Μογγολία). Η επιλογή, όμως, έχει ήδη συντελεστεί.

Για το δεύτερο σκέλος, παρά τις ατέλειες που ανέφερες, το τεστ Τούρινγκ δεν παύει να αποτελεί ένα χρήσιμο κριτήριο, έστω και αν βρίσκεται έξω απο τα νερά του μέσα στις αυστηρά θετικές επιστήμες. Εμένα ίσως δε με ενοχλεί και τόσο γιατί προέρχομαι από ένα διαφορετικό χώρο. Για παράδειγμα, μου φαίνεται απόλυτα λογικό (αν και ατελές) οτι ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να ζωγραφίσει σωστά ένα ρολόι ίσως έχει σχιζοφρένεια, αν και δεν έχω ιδέα τη ακριβως συμβαίνει με τους νευροδιαβιβαστές μέσα στο κεφάλι του.

Όπως και να'χει, η δική μου αφετηρία είναι περισσότερο κοινωνική και πολιτιστική με την έννοια οτι προσπαθώ να φανταστώ τις αλλαγές που μπορεί να προκύψουν στη ζωή μας αλλά και στον τρόπο που βλέπουμε τα πράγματα. Για να επανέλθουμε στα περι συναισθήματος δηλαδή, ενώ συμφωνώ απόλυτα οτι πρόκειται από λογικής και επιστημονικής σκοπιας για ένα ασαφές τεστ με ασαφείς στόχους και ασαφείς θεωρητικές συνέπειες, εντούτοις αν ενταχθεί στο κατάλληλο (συναισθηματικό?) πλαίσιο, μπορεί να αποτελέσει γεγονός κοσμο-ιστορικής σημασίας για την ανθρωπότητα. Σκέψου για παράδειγμα τον Κασπάροβ και τον Deep Blue: παρ'όλο που οι μηχανές σκακιού είναι ήδη πανίσχυρες και παρ'όλο που αλγοριθμικά και μαθηματικά το θέμα θεωρείται μάλλον απλό[*], το αποτέλεσμα είχε λάβει τεράστια δημοσιότητα.

Φιλικά,
Π.
[*] Εννοείται οτι οποιοδήποτε πρόβλημα μπορεί να θεωρηθεί επίσης εξαιρετικά πολύπλοκο αν θελήσουμε να εμβαθύνουμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν λέω οτι είναι απλό, είναι επειδή αποδοτικές μηχανές σκακιού υπάρχουν από εποχές oric atmos (χεχε) ενώ πχ αλγόριθμοι αναγνώρισης φωνής και κωδικοποίησης video είναι πιο πρόσφατα φρούτα. Γενικά με την καλώς εννοούμενη διαστροφή που χαρακτηρίζει τους μαθηματικους είναι δυνατό να βρει κανείς πανδύσκολα θεωρήματα και ασύλληπτες θεωρίες για οποιοδήποτε "ταπεινό" θέμα.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-10-08, 02:20
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
κακη χρηση γλωσσας;; δηλαδη οι περισσοτεροι εξ υμων εδω μεσα ειμαστε υπολογιστες η ο υπολογιστης ειναι αυτος που κανει την σωστη χρηση;;

τσκ τσκ γι αυτο ορισμενοι δεν ερχονται στις συγκεντρωσεις..

Στην πράξη η κακή (ή έστω μη σταθερή) ορθογραφία είναι από τα χαρακτηριστικότερα δείγματα ότι ο συζητητής σου είναι άνθρωπος. Τα πιο πολλά προγράμματα έχουν καλή ορθογραφία. Αν δεν έχεις ανάγκη να πληκτρολογήσεις δε σου ξεφεύγουν τυπογραφικά/ορθογραφικά λάθη! Ξέρουμε λοιπόν ότι ο Στέλιος δεν είναι ρομπότ.

Τα γραμματικά λάθη είναι ενδεικτικά (κακογραμμένου) προγράμματος. Ακόμα και η γραμματικής μιας απλής φυσικής γλώσσας, πχ των αγγλικών, είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση για έναν Η/Υ. Ας μη μιλήσουμε για κλιτές γλώσσες όπως τα ελληνικά.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.