Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 26-03-10, 15:04
marakos Ο χρήστης marakos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-03-12 21:31
Φύλο: Άντρας
Επικοινωνώ σχεδόν καθημερινά με Αλβανούς στο καφενεδάκι που επισκεπτομαι μαζι με το μπαστουνάκι μου.
Οι ανθρωποι παραπονιούνται για τα παιδιά τους που γεννηθηκαν εδώ ,σπόυδασαν εδώ και δεν θελουνε ν ακουσουνε λέξη για επιστροφή στην Αλβανία.
Φοβούνται το ίδιο με εμας τους λαθρομεταναστες που μας ερχονται κατα χιλιαδες μέσω Τουρκίας.Εχουνε ανοιξει επιχειρήσεις στην Ελλάδα και εχουνε σχεδόν πλήρως ενσωματωθεί με το λαό μας.
Αυτούς μωρέ οι πανηλίθιοι των ΟΥΚ βρίζουνε?
Κανένας δεν πήρε θέση απο τους γαλονάδες τους.αλλά ούτε απο την πολιτική ηγεσία?
ΥΓ/σημειωτέον ότι οι Αλβανοί δεν εχουν σε υπόληψη τους Κοσοβάρους,τους οποίους χαρακτηρίζουνε "αγροίκους"!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-03-10, 16:24
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, σ' αγαπώ, σε σέβομαι, αλλά επέτρεψέ μου να σου πω: περαστικά...

Φοβάμαι πως δε κατάλαβες τί είπα.

Όσο για τα υπόλοιπα; Θέλεις σοβαρή απάντηση σε μια ερώτηση/«καταγγελία» (και καλά), που βάζει στο ίδιο σακί χιλιάδες ανθρώπους και δεκάδες χρόνια ιστορίας;
το ότι κριτικάρουμε τη σημερινή κατάσταση του ήθους του σύγχρονου ελληνικού στρατού δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είμαστε ενάντια στο θεσμό που έχουν υπηρετήσει πολλοί στο παρελθόν με πίστη και αξιοπρέπεια, με τη σημερινή κατάσταση.....

δηλαδή τι θέλεις να πεις? ότι είναι στο απυρόβλητο ότι και να κάνουν οι στρατιωτικοί? με τίποτα βέβαια....

η κατάσταση ανάληψης ευθυνών στο ελληνικό στρατό είναι όπως μου είπε και ένας πολύ γνώστης....σαν τον αδύναμο κρίκο. Εύχεσαι να μην είσαι εσύ κάθε φορά που συμβαίνει κάτι ..... ή για το πω αλλιώς… δεν φταίω εγώ φταίει η Εύα και εκείνη με τη σειρά της ο όφις!!!

δεν νομίζω ότι βοηθά να στρουθοκαμηλίζουμε στα προβλήματα που έχουν συσσωρευτεί στο Θεσμό......όπως βέβαια και στον ευρύτερο δημόσιο τομέα!

Κοιτώντας κατάματα την αλήθεια μπορούμε να διορθωθούμε…τολμώντας και με τον όποιο φόβο να τσαλακωθούμε και να χάσουμε ίσως την ηρεμία μας και τον όποιο καθωσπρεπισμό μας…

πάντα με εκτίμηση και χωρίς καμία διάθεση προσωπικής μομφής ….
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-03-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Φαντάσου τι θα γίνεται μέσα στους στρατώνες ...

Ας τ' ακούσουν όλοι αυτά, για να δουν που φτάνουν οι ακρότητες... και τα διάφορα σενάρια ...
ِΑυτά τα απαγορευμένα, απαράδεκτα συνθήματα, απ΄όσο οι φτωχές μου γνώσεις το επιτρέπουν, τα κυνηγάνε με αυστηρότητα οι Αξιωματικοί, τόσο μέσα όσο και έξω από τα στρατόπεδα.

Αν λοιπόν έτσι έχουν τα πράγματα, γιατί πλέον, με την ποιότητα της δημοσιογραφίας και την ανάπτυξη της τεχνολογίας, πιστεύω μόνο ό,τι βλέπω και ακούω (και πάλι), τότε είναι κάτι που αφορά το μεμονωμένο τμήμα που παρέλασε.
Όχι πως οι υπόλοιποι δεν τα ξέρουν.
Τα ξέρουν μα τα απορρίπτουν. Είτε από πειθαρχία, είτε από κοινή λογική.

Δεν μπορείς όμως, σε καμία περίπτωση, να βάζεις τους πάντες στο ίδιο τσουβάλι.
Πόσο μάλλον όταν ο Στρατός έχει ήδη πολλά προβλήματα.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-03-10, 18:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρώτη πολιτική παρέμβαση, από τον αρμόδιο υπουργό Χρυσοχοΐδη.

«Κατά τη διάρκεια της στρατιωτικής παρέλασης στην Αθήνα για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, ομάδα της Μονάδας Υποβρύχιων Αποστολών του Λιμενικού Σώματος φώναξε ακραία ρατσιστικά συνθήματα, όπως καταδεικνύει και σχετικό βίντεο.

Επαναλαμβάνω κατηγορηματικά ότι τέτοιες συμπεριφορές δεν αρμόζουν σε κανέναν ένστολο που έχει ορκιστεί στο Σύνταγμα και στους νόμους του κράτους. Κανείς ανεγκέφαλος δεν έχει το δικαίωμα να αμαυρώνει την υπηρεσία του και τον εορτασμό μιας ιστορικής ημέρας μνήμης με ρατσιστικά συνθήματα μίσους και ξενοφοβίας.

Προφανώς και εγείρονται σημαντικά ερωτήματα για το επίπεδο της εκπαίδευσης, για τα επικίνδυνα στερεότυπα που εκκολάπτονται ή ενθαρρύνονται σε κάθε Σώμα που είναι επιφορτισμένο με την ασφάλεια της χώρας. Είναι ανάγκη όμως να διαχωριστεί η επιχειρησιακή ετοιμότητα από την ακρότητα, το μίσος και το ρατσισμό σε κάθε έκφρασή τους. Αυτοί οι κύριοι δεν έχουν θέση στο Λιμενικό Σώμα.»

Τα ΟΥΚ ανήκουν στο Λιμενικό Σώμα και αυτά στο Υπουργείο ... προστασίας του πολίτη.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-03-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
ِΠόσο μάλλον όταν ο Στρατός έχει ήδη πολλά προβλήματα.
Επειδή αναφέρθηκε και αλλού. Τα ΟΥΚ ανήκουν στο Λιμενικό, δεν ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-03-10, 18:11
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αναφέρθηκε και αλλού. Τα ΟΥΚ ανήκουν στο Λιμενικό, δεν ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό...
Τα ΟΥΚ ανοικουν στο ΠΟλεμικο Ναυτικό. Αλλά και το λιμενικό έχει αντίστοιχη μονάδα

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1120415

http://www.hellenicnavy.gr/dyk_history.asp
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-03-10, 18:52
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Μία διαθεσιμότητα και ΕΔΕ στο Λιμενικό για τα ρατσιστικά συνθήματα στην παρέλαση

Ανδρες του Λιμενικού Σώματος ευθύνονται για τα ρατσιστικά συνθήματα που ακούστηκαν στη διάρκεια της στρατιωτικής παρέλασης για την 25η Μαρτίου στην Αθήνα.

Σε διαθεσιμότητα τέθηκε ο επικεφαλής αξιωματικός της διμοιρίας της Μονάδας Υποβρυχίων Αποστολών που συμμετείχε στην παρέλαση, ενώ από το αρχηγείο του Λιμενικού Σώματος διατάχθηκε Ένορκη Διοικητική Εξέταση για να διερευνηθεί το περιστατικό.

Χρυσοχοΐδης: «Δεν έχουν θέση στο Λιμενικό Σώμα» ...

... κλπ... κλπ... κλπ...

Το υπόλοιπο άρθρο: http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=1120454

Σχόλια:

- Ντροπή τους λοιπόν.

- Απορία: κανείς δε γνώριζε τίποτα ΠΡΙΝ τη παρέλαση; αυθόρμητα τους ήρθε να φωνάξουν (υπό τη διεύθυνση σχετικού μαέστρου) τα συνθήματα που φώναξαν;

- Είναι κατανοητό πως πρόκειται για το Λιμενικό Σώμα; το καταλαβαίνουμε ή όχι, πως δε πρόκειται για τις Ένοπλες Δυνάμεις; για το Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, τέλος πάντων;

- Ανεξάρτητα απ' τα πικρόχολα σχόλια που σύντροφοι και φίλοι έσπευσαν να εκφράσουν, όπως αυτά:

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάσου τι θα γίνεται μέσα στους στρατώνες ...
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το συμπάθιο δηλαδή αν σου πει ότι δεν έγινε εσύ δηλαδή τι θα πιστέψεις την εικονική πραγματικότητα του κ.Ανχη (ΠΖ) Γρηγόριου Γρηγοριάδη

Εκπρόσωπος Τύπου ΓΕΣ…..

ή την πραγματικότητα????

είπαμε για στρατιωτική πειθαρχεία… αλλά ας ζούμε και τη πραγματικότητα...

να υπενθυμίσω από τις αυτοκτονίες που έχουν συμβεί στο στρατό όλα τα χρόνια …έχει ακούσει κανείς καμία εξήγηση πέρα του ερωτικού προβλήματος του άτυχου φαντάρου ή ότι έφταιγε η οικογένεια ή ακόμα αν θυμηθώ το φοβερό ατύχημα της Μανίτσας… ότι έφταιγαν οι φαντάροι γιατί μόνοι τους μέρα μεσημέρι σήκωσαν τον ιστό στο μέσον του στρατοπέδου και έπαθαν ηλεκτροπληξία…
…ήταν η επίσημη απόφαση του αρμοδίου οργάνου και αυτό πιστεύεις…..???

δεν μας έχει συνηθίσει ο στρατός στο να αναλαμβάνει τέτοιες είδους ευθύνες..

Είναι αφέλεια ή βόλεμα???
... ήμουν βέβαιος πως δεν υπήρχε περίπτωση να έχει συμβεί κάτι τέτοιο, από τμήμα του Στρατού Ξηράς, του Πολεμικού Ναυτικού ή της Πολεμικής Αεροπορίας. Περισσότερο πιθανό μου φάνηκε να έχει γίνει μοντάζ στο βίντεο και να έχουν προστεθεί οι φωνές «από πάνω». Η σημερινή νοοτροπία (ίσως, για λίγο ακόμα) και ο βαθμός πειθαρχίας των Ενόπλων Δυνάμεων, δε νομίζω να επέτρεπε κάτι τέτοιο, τόσο χοντροκομμένο και προκλητικό. Τί διάολο; Τριάντα πέντε τόσα χρόνια, my keraten. Επιτρέψτε μου να ξέρω κάτι παραπάνω...

Παρεμπιπτόντως, συμφωνώ απόλυτα με τα σχόλια του Ανδρέα (Palsar), τα οποία και προσυπογράφω.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-03-10, 18:56
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή αναφέρθηκε και αλλού. Τα ΟΥΚ ανήκουν στο Λιμενικό, δεν ανήκουν στο Πολεμικό Ναυτικό...
Στέλιο δεν είναι πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο...έχει επαναληφτεί και σε παρελάσεις άλλων ετών και επετείων...
μέσα στο χώρο του στρατού υπάρχουν άνθρωποι που έχουν "περίεργες" αντιλήψεις και ιδέες για την κοινωνία και την Ελλάδα....αυτό το γνωρίζουν οι πάντες!

όχι ότι δεν υπάρχουν παντού, απλά στους ένστολους μπορεί να ευδοκιμήσει για κάποιους λόγους ευκολότερα......

για πολλούς και ποικίλους λόγους δεν μπορώ και δεν θέλω να τσουβαλιάσω ...απλά καυτηριάζουμε...

πολύ φοβάμαι αυτές τις εποχές όπως η τωρινή ..ότι μπορεί να καλλιεργούνται τέτοιες ιδέες και να βρίσκουν πιο εύκολα οπαδούς…έχω λάθος?
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
Gildor (26-03-10)
  #24  
Παλιά 26-03-10, 19:16
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΕΓω πιστευω οχι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-03-10, 19:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από zefuros Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ΟΥΚ ανοικουν στο ΠΟλεμικο Ναυτικό. Αλλά και το λιμενικό έχει αντίστοιχη μονάδα
Τα OYK ανήκουν στο λιμενικό. Βατραχανθρώπους, έχει και το Πολεμικό Ναυτικό και εκπαίδευση βατραχανθρώπων κάνουν οι κομάντος και οι πεζοναύτες του Στρατού.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-03-10, 19:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στέλιο δεν είναι πρώτη φορά που γίνεται κάτι τέτοιο...έχει επαναληφτεί και σε παρελάσεις άλλων ετών και επετείων...
μέσα στο χώρο του στρατού υπάρχουν άνθρωποι που έχουν "περίεργες" αντιλήψεις και ιδέες για την κοινωνία και την Ελλάδα....αυτό το γνωρίζουν οι πάντες!
Χωρίς σε καμιά περίπτωση να προσφέρω άλλοθι, ομάδες των ΟΥΚ καθημερινά, είναι σε συγκρούσεις με Αλβανούς λαθρεμπόρους και εμπόρους ναρκωτικών στο Ιόνιο. Η εκπαίδευση τους, είναι εξαιρετικά δύσκολη και επίπονη και ένας μικρός αριθμός μόνο, την ολοκληρώνει.

Υπάρχει έντονος φανατισμός και αυτό δεν είναι άγνωστο, στις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες, που δεν θα πρέπει να εκπλήσσονται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-03-10, 20:00
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς σε καμιά περίπτωση να προσφέρω άλλοθι, ομάδες των ΟΥΚ καθημερινά, είναι σε συγκρούσεις με Αλβανούς λαθρεμπόρους και εμπόρους ναρκωτικών στο Ιόνιο. Η εκπαίδευση τους, είναι εξαιρετικά δύσκολη και επίπονη και ένας μικρός αριθμός μόνο, την ολοκληρώνει.

Υπάρχει έντονος φανατισμός και αυτό δεν είναι άγνωστο, στις εκάστοτε πολιτικές ηγεσίες, που δεν θα πρέπει να εκπλήσσονται.
μα και μείς το βλέπουμε εδώ στο Αιγαίο αλλά ξεχνάς τι έγινε σένα νησί πριν ένα χρόνο νομίζω που κάτι ένστολοι είχαν δείρει πολύ κάτι λαθρομετανάστες?

την Πατρίδα δεν την διαφυλάττεις με τέτοιες δραστηριότητες, αλλά με σοβαρές κινήσεις πολιτικές κυρίως όπου και πάσχουμε....με τίποτα όμως δεν πιστεύω ότι ήταν τυχαίες και αυθόρμητες οι συγκεκριμένες....

θα βρούν κάποιον τώρα καυμένο να το φορτώσουν..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-03-10, 22:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ειναι κοινο μυστικο (urban legend?) πως η εμφυσηση καποιων ακραιων αποψεων και η προπαγανδα ειναι μεσα στο... προγραμμα, οπως και τα καψονια. Ανεπισημα μεν, αλλα ειναι μερος του προγραμματος και του συστηματος

Φετος ηταν ισως ιδανικες οι συνθηκες για να το επισημοποιησουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 26-03-10 στις 22:29
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-03-10, 01:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνα με το Ραδιο Αρβυλα η ποινη που θα δοθει θα ειναι του τυπου "βρε βλακα, αυτα ειναι μεταξυ μας, γιατι τα βγαλατε στην παρελαση;"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-03-10, 01:06
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα OYK ανήκουν στο λιμενικό. Βατραχανθρώπους, έχει και το Πολεμικό Ναυτικό και εκπαίδευση βατραχανθρώπων κάνουν οι κομάντος και οι πεζοναύτες του Στρατού.
ΑΝ και δεν εχει σημασία

ΟΥΚ = Ομαδες Υποβρυχίων Καταστροφών = Πολεμικο Ναυτικο

http://www.ellinikos-stratos.com/thi...dynameis_4.asp

ΜΥΑ = Μονάδα Υποβρυχίων Αποστολών = Λιμενικό

http://www.yen.gr/yen.chtm;jsessioni...05?prnbr=24181
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.