Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-12-10, 17:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ποια ήταν τα πιο εντυπωσιακά Χριστούγεννα της ζωής σας;

Όσο μεγαλώνουμε τόσο πληθαίνουν οι αναμνήσεις μας και η περίοδος των Χριστουγέννων, εκτός από το ιδιαίτερο θρησκευτικό ενδιαφέρον, έχει μπόλικη νοσταλγία, για κάποια περασμένα Χριστούγεννα, που βιώσαμε πιο έντονα.

Ανοίξτε τις καρδιές σας και αφήστε τον εαυτό σας να περιγράψει όσο γίνεται πιο γλαφυρά, αυτά τα μοναδικά για σας Χριστούγεννα.

Η δικιά μου ιστορία είναι παράδοξη, περιγράφει μια πολύ δύσκολη στιγμή της οικογένειας μου. Ο Πατέρας μου είχε χάσει μια τεράστια περιουσία, είχε φύγει στο εξωτερικό και εμείς φύγαμε από το σπίτι μας των 9 δωματίων και νοικιάσαμε ένα μικρό τριάρι. Η μητέρα μου είχε πουλήσει όλα τα χρυσαφικά της και εκείνα τα Χριστούγεννα ήταν πολύ διαφορετικά.

Στο σπίτι δεν θα είχαμε το τρίμετρο αληθινό δέντρο, που έφερνε κάθε χρόνο ο Πατέρας μου, ακόμα και τα απαραίτητα έλειπαν. Ούτε γαλοπούλα, ούτε δώρα ούτε νέα ρούχα.
Στην τρυφερή ηλικία των 8 ετών, έβλεπα στα μάτια της μητέρας μου την απόγνωση, παρ' ότι εκείνη με την ζεστασιά της, έκανε ότι μπορούσε να το κρύψει.
Ήταν προπαραμονή των Χριστουγέννων, αργά το βράδυ, μαζεμένοι στο σπίτι, η Γιαγιά η θεία η Μητέρα μου και τ' αδέλφια μου. Η Γιαγιά μου μας έλεγε όπως πάντα, ιστορίες Χριστουγέννων. Εμένα όμως το βλέμμα μου είχε στραφεί στην Μητέρα μου, που συνομιλούσε με την αδελφή της.
Κτυπάει η πόρτα, ήταν ένας δεύτερος ξάδελφος, φορτωμένος με δεκάδες πακέτα και σακούλες. Από γαλοπούλα μέχρι όλα τα καλά της γης και σ' εμάς δώρα, πολλά δώρα.
Είδα την Μητέρα μου να λάμπει ολόκληρη.

Χρόνια μετά είπα στο ξάδελφο αυτόν, το πόσο σημαντικό ήταν για εμάς, εκείνη η χειρονομία. Με διέκοψε με απότομο τρόπο. Σταμάτα, μου λέει, αν δεν ήταν ο Πατέρας σου στην κατοχή, να μοιράζει το λάδι που έφερνε από την Μάνη, σ' όλον τον κόσμο και στους δικούς μας, δεν ξέρω αν ζούσαμε.
Αν πουλούσε εκείνη την εποχή το λάδι, θα ήταν ο πλουσιότερος Έλληνας σήμερα.

Την άλλη μέρα εγώ και ο αδελφός μου, είπαμε τα κάλαντα. Με τα κέρδη μας, αγοράσαμε ένα ψεύτικο δέντρο, ώστε ούτε αυτό να λείπει, από τα πιο σπουδαία Χριστούγεννα της ζωής μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (21-12-10), jimil (22-12-10), maralin (22-12-10)
  #2  
Παλιά 21-12-10, 17:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελευταια μου ερχονται εντονες εικονες απο καποιες γιορτες οταν ημουν μικρος, που υπηρχε ακομα το Μινιον, αγοραζαμε πραγματα για το σπιτι "αβερτα", κυκλοφορουσαμε ελευθερα με το αυτοκινητο, και επαιρνα ενιοτε και καποιο παιχνιδι του υπολογιστη

Κατα τα αλλα δεν ειχε συμβει κατι ιδιαιτερο εκεινη τη χρονια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-12-10, 12:33
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
star

Είμαι τυχερή που όλα τα Χριστούγεννα της ζωής μου, ήταν όμορφα και χαρούμενα. Οι γονείς μου φρόντιζαν πολύ γιαυτό. Η μητέρα γιόρταζε την ημέρα των Χριστουγέννων καθότι το όνομά της είναι (ήταν)Χρυσούλα.

Η ατμόσφαιρα ήταν άκρως εορταστική. Το ότι περνούσα τόσο όμορφα εκείνες τις γιορτινές μέρες των παιδικών μου χρόνων ήταν που όλοι οι φίλοι μου ερχόταν στο σπίτι μας, γιατί μόνο οι γονείς μου δεν είχαν πρόβλημα,
η πόρτα μας ήταν ανοιχτή για όλους. Ο αδερφός μου μεγαλύτερος από μένα διοργάνωνε πάρτυ μιας και διαθέταμε πικ-απ (δύσκολα χρόνια)Την δε πρωτοχρονιά το σαλόνι μας μετατρεπόταν σε χαρτοπαιχτική λέσχη.

Ωραία τα νεανικά χρόνια όμως μια πρωτοχρονιά που θα μου μείνει αξέχαστη είναι αυτή που είχαμε αποκτήσει την κορούλα μας.
Βρισκόμασταν στην Σκύδρα του Νομού Πέλλης. Μην έχοντας λοιπόν ν'αφήσουμε κάπου των λίγων μηνών μωράκι μας το πήραμε μαζί μας στο Ρεβεγιόν. Περιττό να σας πω ότι ήταν η μασκώτ εκείνο το βράδυ.
Αφού γλεντήσαμε χορέψαμε ήρθε η ώρα της κοπής της Βασιλόπιτας.
Ο Διοικητής με την γλυκειά γυναίκα του, έκοψαν για τον καθένα από ένα κομμάτι, χωρίς να εξαιρέσουν και το παιδί μας. Και ναι το φλουρί ( χρυσή λίρα ) έπεσε στο μωράκι μας. Ακόμη και τώρα έχω αμφιβολλία αν έγινε έτσι ή η γλυκειά μου κ. Φούλα το έστησε όλο αυτό

Αυτή ήταν μια ξεχωριστή Πρωτοχρονιά όπως και τα πρώτα Χριστούγεννα που είχαμε περάσει μαζί με το παιδί μας.

Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές με υγεία και αγάπη στις καρδιές μας. Αυτά τα δύο είναι αρκετά για να περάσουμε καλά όπου κι αν είμαστε, με λίγα αγαθά ή με περισσότερα.
Χρόνια Πολλά σε όλους!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-01-11, 00:02
agerkoula Ο χρήστης agerkoula δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-01-11 00:02
σχεδον ολα ιταν εντιποσιακα.γιατι ολα τα εχο κανει σε καραβι. λογο επαγκελματοσ οσ ναυτικοσ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.