Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-09, 10:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
«Φουντώνουν» οι φήμες για το Apple Tablet



Οι εικασίες έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο, οι λάτρεις των gadget φτάνουν στα όρια της μαζικής υστερίας, ενώ οι «τεχνολογικοί προφήτες» προβλέπουν ότι οι ζωές μας δε θα είναι ποτέ πια οι ίδιες. Τίποτα ασυνήθιστο δηλαδή, όταν η Apple ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένα καινούργιο προϊόν.

Η εταιρεία που κατασκευάζει του υπολογιστές Mac, το iPod και το iPhone, φαίνεται να ετοιμάζει το νέο της «θαύμα», έναν επίπεδο υπολογιστή, αρκετά μικρό για να χωράει σε μια μια μικρή τσάντα ή χαρτοφύλακα, αλλά και αρκετά μεγάλο ώστε να δίνει τη δυνατότητα στο χρήστη να μπαίνει στο Ίντερνετ, να διαβάζει εφημερίδες στην οθόνη του ή να παρακολουθεί ταινίες.

Μήνες φημών και εικασιών έφτασαν πριν λίγες μέρες στο αποκορύφωμα τους, μετά το δημοσίευμα τεχνολογικού blog, ότι το Apple Tablet μπορεί να βρίσκεται στα ράφια των καταστημάτων τα Χριστούγεννα. Ο ενθουσιασμός για το Tablet έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο, που στο Twitter δημοσιεύεται ένα νέο tweet για τον υπολογιστή κάθε οκτώ λεπτά.

«Η μαγεία της Apple στηρίζεται στην καινοτόμο τεχνολογία και το πρωτοποριακό μάρκετινγκ», εξήγησε ο Λιάντερ Κάνι, συγγραφέας του βιβλίου «Η κουλτούρα του Mac». «Το είδαμε με το iPod, το iPhone και πριν από αυτό, με το Mac», ενώ πρόσθεσε, «Εργάζονται σε αυτό το project τα τελευταία έξι χρόνια, οι καταναλωτές περιμένουν ότι θα είναι η απόλυτη έκπληξη, που θα τους ενθουσιάσει».

Η Apple, γνωστή για την τακτική μυστικοπάθειας που ακολουθεί για κάθε νέο προϊόν της, δεν έχει απαντήσει στα δημοσιεύματα, αν και ο Τιμ Κουκ, διευθυντικό στέλεχος της εταιρείας, δήλωσε ότι η Apple εργάζεται σε κάτι «πολύ πρωτοποριακό», στο οποίο, σύμφωνα με πληροφορίες, έχει προσωπικά αναμιχθεί ο Στιβ Τζόμπς τα τελευταία δύο χρόνια.

Το μέγεθος του Tablet, υπολογίζεται μεταξύ του iPhone και ενός MacBook. Θεωρείται ιδανικό εργαλείο για όσους δουλεύουν και ταξιδεύουν συχνά, χωρίς να έχει το μέγεθος ενός laptop. Το πρωτοποριακό του στοιχείο θα είναι η απουσία πληκτρολογίου, ενώ θα κυριαρχεί η οθόνη αφής πολλαπλών επαφών.

Σύμφωνα με υπολογισμούς, το Tablet θα κοστίζει περίπου 600 δολάρια, ακριβώς δηλαδή στη μέστη του iPod Touch των 399 δολαρίων και του MacBook, των 999 δολαρίων.

www.kathimerini.gr με πληροφορίες Guardian

Σχόλιο : Προβλέπω :
1ον Γνωστό διαχειριστή να μπαίνει πάλι σε έξοδα.
2ον Προβλέπω να το θάβουν οι λάτρεις του ελεύθερου λογισμικού
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-09, 11:48
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η οθόνη αφής με ενοχλεί καπως , καθότι νευρική ΚΑΙ στα πλήκτρα . .
ωστόσο μου ακούγεται πολύ καλό . . συνεπώς . .
Αφού μερικοί δεν μου κάναν δωρο ούτε ένα λουλουδάκι στη γιορτή μου . .τους επιτρέπω ελεύθερα να εξαγοράσουν την αγάπη μου αναδρομικώς τα Χριστούγεννα !
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-09, 11:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
τους επιτρέπω ελεύθερα να εξαγοράσουν την αγάπη μου αναδρομικώς τα Χριστούγεννα !
Παραμονές πρωτοχρονιάς, κάνε την ίδια ευχή. Δεν ξέρεις εδώ στην AcroBase, κυκλοφορούν Αγιο Βασίληδες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-09, 11:54
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είστε υπέροχος ( ξέρω γιατί το λέω ) .
Ωραια λοιπόν , Παραμονή Πρωτοχρονιάς . .

Αν ευχηθώ και μία διαγραφούλα έχω ελπίδες ?
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-09, 11:59
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ευχηθώ και μία διαγραφούλα έχω ελπίδες ?
Ε πολλά ζητάς
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-09, 12:08
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
έχε χαρη που απουσιάζει ο εν δυνάμει διαγραφόμενος αλλιως . .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-09, 17:55
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
2ον Προβλέπω να το θάβουν οι λάτρεις του ελεύθερου λογισμικού
Αν είναι τόσο απίστευτα κλειδωμένο και ευνουχισμένο όσο το iPhone, και λίγα θα ακούσει.

Αν βγει με μια ανάλυση της τάξης του 480x320, όσα και ν'ακούσει θα είναι ελάχιστα.

Αν είναι κλειστή πλατφόρμα όπως το iPhone, πάλι θα τ'ακούσει.

Αν βγει με μια λογική ανάλυση για το μέγεθός του της τάξης των 1024-1280px, αν τρέχει ανοικτό λειτουργικό, αν μας επιτρέπεται να γράφουμε και να τρέχουμε δικές μας εφαρμογές σ'αυτό (σε αντίθεση με το iPhone), αν η μπαταρία του κρατάει πάνω από 1-2 ώρες, ευχαρίστως θα το συστήσω σε πελάτες και φίλους που το χρειάζονται. Αλλά: η αναμενόμενη τιμή είναι ψηλή την εποχή των netbooks των €250.

Πληροφοριακά, οι «λάτρεις του ελεύθερου λογισμικού» (ξέρουμε ποιους ακριβώς εννοείς) σιχαίνονται το iPhone, όχι όλα τα προϊόντα της Apple.

Όποιος επιχειρήσει να μου πει ότι το iPhone είναι η καλύτερη, πιο ανοικτή πλατφόρμα που βγήκε ποτέ, θα τ'ακούσει επίσης, ειδικά μετά από τα τελευταία παγκόσμια ρεζιλίκια της Apple σ'αυτό τον τομέα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-09, 19:03
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι κλειστή πλατφόρμα όπως το iPhone, πάλι θα τ'ακούσει.
Οι αγοραστές προϊόντων apple δε θεωρούν συνήθως ως πρώτη προτεραιότητα το πόσο ανοικτή είναι η πλατφόρμα που αγοράζουν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-08-09, 00:35
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων



Σχόλιο : Προβλέπω :
1ον Γνωστό διαχειριστή να μπαίνει πάλι σε έξοδα.
γοητευτηκα....!!!!
τις ιδιες προβλεψεις κανουμε.....
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-08-09, 20:34
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι αγοραστές προϊόντων apple δε θεωρούν συνήθως ως πρώτη προτεραιότητα το πόσο ανοικτή είναι η πλατφόρμα που αγοράζουν.
Τους ενόχλησε όμως τώρα που η Apple αφαιρεί εφαρμογές αυθαίρετα, και όλοι θέλουν Google Voice (που απαγορεύεται όπως όλες οι σχετικές εφαρμογές). Αλλά με κλειστή πλατφόρμα δεν έχει κανείς διέξοδο — αν η Apple δε θέλει, η εφαρμογή σου δεν υπογράφεται ποτέ και δε μπορεί να εγκατασταθεί στη συσκευή χωρίς πολλή δουλειά (φαντάζομαι ότι το jailbreak επιτρέπει την εγκατάσταση εφαρμογών τρίτων, αλλά ακυρώνει και την εγγύησή σου και στις ΗΠΑ πρέπει να είναι και παράνομο βάσει του DMCA, ειδικά αν παρακάμπτει μεθόδους κρυπτογραφίας).

Είναι ενδιαφέρον ότι διαβάζουμε φήμες περί Apple εδώ, αλλά ούτε λόγος πχ για το Android ή το Maemo 5 που είναι όμορφες (και ανοικτές) πλατφόρμες.

Αν δεν έχεις iSnort και iFart, είναι προφανές ότι το τηλέφωνό σου είναι για τα μπάζα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-08-09, 21:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εμένα αυτό που μου την σπάει σε όλα τα προϊόντα της Apple, είναι ο τρόπος αντιμετώπισης από τα διάφορα έντυπα. Πχ αυτό ....

Οι εικασίες έχουν ξεπεράσει κάθε προηγούμενο, οι λάτρεις των gadget φτάνουν στα όρια της μαζικής υστερίας, ενώ οι «τεχνολογικοί προφήτες» προβλέπουν ότι οι ζωές μας δε θα είναι ποτέ πια οι ίδιες. Τίποτα ασυνήθιστο δηλαδή, όταν η Apple ετοιμάζεται να κυκλοφορήσει ένα καινούργιο προϊόν
Είναι μια έντονα γκρίζα διαφήμιση, με μπόλικες αμερικανιές μέσα. Πω οω υστερίες και άλλες αηδίες.
Είναι ένας τρόπος χρηματοδοτούμενης έμεσης προβολής.

Αν μάλιστα αυτό που δείχνει η εικόνα θα είναι και το τελικό προϊόν, χίλιες φορές netbook με 300 ευρώ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-08-09, 16:33
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
[IMG]

Σύμφωνα με υπολογισμούς, το Tablet θα κοστίζει περίπου 600 δολάρια, ακριβώς δηλαδή στη μέστη του iPod Touch των 399 δολαρίων και του MacBook, των 999 δολαρίων.
....

1ον Γνωστό διαχειριστή να μπαίνει πάλι σε έξοδα.
2ον Προβλέπω να το θάβουν οι λάτρεις του ελεύθερου λογισμικού
Παρ'όλο που δεν είμαι ιδιαίτερα υπέρ ή κατά της apple, δεν μπόρεσε να με πείσει για το λόγο απόδοσης/τιμής των προιόντων της. Σχεδόν πάντα μπορώ να πληρώσω το μοντέλο Ν, αλλά θέλω το μοντέλο Ν+1 (διότι πάντα λείπουν ζωτικές λειτουργίες από το αμέσως μικρότερο). Εννοείται οτι άλλες παράμετροι (πχ πούλημα μούρης, user interface) προδικάζουν την
επιτυχία κάθε προιόντος apple, γεγόνος απόλυτα φυσιολογικό για το ευρύ κοινό.

Ακόμα δε γνωρίζουμε λεπτομέρειες, αλλά πολύ φοβάμαι οτι θα πρόκειται για μια αναιμική συσκευή που μοναδικό σκοπό θα έχει να ενθαρρύνει την κατανάλωση διάφορων πνευματικών "προιόντων" μέσω του φρικτού μονοπωλίου appstore/itunes.[*] Μακάρι να διαψευσθώ.

Προσωπικά προτιμώ έναν 13.3" με κλασικό πληκτρολόγιο (να νιώθω τα πλήκτρα βρε παιδί μου!) και διπύρηνο επεξεργαστή, συσκευή που βρίσκει κανείς για 600-800Ε.

Φιλικά,
Π.
[*] Από την άλλη, βέβαια, αν (μόνο) αυτό θέλουν να κάνουν οι περισσότεροι με τους Η/Υ τους, ίσως η συσκευή να ανταποκρίνεται ακριβώς στις ανάγκες τους.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.