Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-07, 14:26
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
περί του Καλού και του κακού

Τα περί του Καλού και του κακού, τα βιώνουμε στην μικρή ζωή μας, σαν μια αιώνια πάλη, που ενδόμυχα όλοι, αλλά και οι περισσότεροι φανερά, προσπαθούν να κατακτήσουν το καλό και να αποφύγουν το κακό.

Δεν είναι μόνο φιλολογικό το φαινόμενο και στα βιβλία, (γιαυτό και άλλαξα ενότητα) αλλά όπως παρατήρησαν αγαπητοί φίλοι, είναι Η πραγματικότητα και ολόκληρη η ζωή κινείται με αυτόν τον πόθο.

Μπορεί το καλό και το κακό να επιδέχεται χίλιες δυο ερμηνείες υποκειμενικές, το ‘’καλό’’ για τον έναν να είναι ‘’κακό’’ για τον άλλον, και το αντίθετο. Μέσα στην τροπή και το άστατο των θελημάτων και των πιστεύω του κόσμου, έρχεται Ο Κύριος και επί του Σταυρού, λίγο πριν πει τετέλεσται, αναφωνεί διψώ. Είναι η έκφραση της δίψας του ανθρώπου για την αλήθεια, αλλά και Του Θεού για να δώσει την Αλήθεια, που ελευθερώνει, που ανασταίνει, που ολοκληρώνει (σώζει). …θέλει τους πάντας σωθήναι και εις επίγνωσιν Αληθείας ελθείν.

Το όριο της επίγειας δίψας, ή το επόμενο αυτής που την ξεδιψά, είναι ο Σταυρός. Δια του Σταυρού, του Χριστού ενώνεται η γη με τον ουρανό. Δια του Χ και του Σταυρού, ενώνονται τα τέσσερα στοιχεία της φύσης με την πεμπτουσία, το ίχνος της θείας ενεργείας.

Είναι η υπέρβαση των κοσμικών όρων (αγάπης, ειρήνης, ελευθερίας…) που όλοι γιαυτά μιλάνε, και η λήψη της θείας ουσίας και εννοίας για την κάθε μία λέξη.

Η κατά κόσμον ειρήνη και ελευθερία και αγάπη και καλό και κακό έχει την ταυτότητα του υποκειμενικού, του ασαφούς και αδιάκριτου μεταξύ αυτών και των αντιθέτων τους, όπως μπορεί ο καθένας να παρατηρήσει μέσα στον κόσμο.

Αυτήν την αδιακρισία, το άμορφο, το ασχημάτιστο μπορεί να προσπαθούν να διαμορφώσουν τάσεις και φιλοσοφικές ή θρησκολογικές σχολές στους πιστούς τους, αλλά πάντοτε θα υπολείπονται στην Ουσία που δίδει η ακριβής θεολογία. Κι η θεολογία (διάφορο της θρησκολογίας), ερανείζεται σχήματα και μορφές για να εξάγει τον άνθρωπο από το άμορφο και ασχημάτιστο και απρόσωπο απόλυτο.

Σ’ αυτό το σημείο υπεισέρχεται η ελληνορθόδοξη παιδεία, η καθ’ ύλην ανορθώνουσα και ανασταίνουσα θεολογία.

Για να μετασχηματιστεί το άμορφο σε όμορφο φαίνεται από την ελληνική γλώσσα πως πρέπει να απορρίψει ο άνθρωπος την συνημμένη στην ουσία (και ζωή) το, (ι) το Ι τάγμα των δαιμόνων, τα εμφωλεύοντα πάθη και τη ρίζα τους το εγώ της αποστασίας. α = ο + ι (σε μία μονάδα... κολλητά), όπου ο θάνατος παρασιτικά ζει στον προορισμένο να ζει αιώνια με τον Αθάνατο Τριαδικό Θεό. Αυτός είναι και ο δρόμος προόδου, όπου το ά-σχημο δια του σχήματος (ελληνική γλώσσα) και άμορφο ---> όμορφο.

Πέραν της υποκειμενικής διάστασης του καλού και του κακού υπάρχει και δρα μέσω των φαινομένων το συμπαντικό και αντικειμενικό και Απόλυτο Καλό και το Κακό, όπου πέραν αυτών (των φαινομένων) πραγματικά ο άνθρωπος προσεγγίζει αυτά, λαμπρυνόμενη ή αμαυρούμενη η ΟΨΙ, ανάλογα ποιον ΟΦΙ ακολουθεί και πιστεύει. (αναλυθέν στο περί θείου έρωτα).

Παρότι το ανέφερα και σε άλλο/α μηνύματα, δένει και σε αυτό.

Άνθρωπος, του οποίου η καρδιά διακατέχεται από μίσος θα καταλήξει μισός (εξού και ο τονισμός στην λήγουσα).

Ακόμη και στα πιο σατανικά βιβλία, δεν θα προβληθεί το μίσος, αλλά η αγάπη, η επιθυμία, ο έρωτας.

Προβαλλόμενη στην συνείδηση, συνήθως την λογική (αφού απευθύνεται στον λόγο του ανθρώπου) ως φως και ως αγάπη, η ζυγαριά κλίνει μια από τη μία και μια από την άλλη.

Έτσι, το καλό και το κακό, χωρίς σημείο αναφοράς, βρίσκεται σε ατέρμονα πάλη συμπαρασέρνοντας και τους δύστυχους ανθρώπους σε αδιακρισία, οπότε και αδυνατούν ή μπερδεύονται στο να ακολουθήσουν την καθαρή προς την Αλήθεια και Αγάπη (με κεφαλαία) πορεία.

Μπροστά στον κεντρικό (σα ζυγαριά) νου και στην κρίση του, (Ρ = δικαιοσύνη) με καρκινοειδή γραφή (διαβαζόμενο και από τις δύο μεριές το ίδιο) βλέπει το ΑΡΑ και αποφασίζει με το …άρα. ΑΝ ΔΕΝ θέλουμε να καταλήξουμε από το άρα συμπερασματικό σύνδεσμο, και ΝΑ ΜΗΝ συνδεθούμε με το αρά… (τονισμός στην λήγουσα) καλό θα ήταν στην προσπάθεια ανεύρεσης του όντως Καλού, του διακριτού από το όντως κακό, πέραν των πολλών υποκειμενικών θεωριών, να προστεθεί Ο Χριστός στην θεωρία και πράξη. Το Χ. Τότε η αρά σταματά την ανούσια και ατέρμονα περιστροφή και μεταστρέφεται σε χαρά. Αλλιώς, χωρίς το χ, και πριν της σίγουρης καταλήξεως (τονισμό στην λήγουσα, όπως μίσος ---> μισός) θα έχουμε το άρα, άρα… ως λογική χωρίς Λόγο, άρα αν-ούσια αρά, ή τον δυτικό, σχολαστικισμό, που αυτού του είδους η λογική αποδιώκει την χάρι του Υπέρλογου Λόγου.

Γιαυτό χαιρετάτε η Θεοτόκος: χαίρε δι ής η χαρά εκλάμψει, χαίρε δι ης η αρά εκλείψει… χαίρε κλίμαξ επουράνιε δι ης κατέβη ο Θεός, χαίρε γέφυρα μετάγουσα τους εκ γης προς ουρανόν…

…κι αυτή η κλίμαξ και συγχρόνως γέφυρα, η Μεσσίτρια Θεοτόκος, έχει τα παρόμοια χαρακτηριστικά με τον Μεσσία Ιησού Χριστό. Το γενηθήτω το θέλημά Σου. Ιδού η δούλη Κυρίου γένοιτό μοι κατά το θέλημά Σου και Του Κυρίου η φράση: αλλά πάλιν, όχι ως θέλω εγώ, αλλά ως θέλεις Εσύ Πάτερ. Η απόρριψη του εγώ και η θέσπιση ταπεινά, του σταυρικού και αναστάσιμου και θυσιαστικού Εσύ Κύριε από το βροτοκτόνο γενηθήτω το θέλημά ΜΟΥ! (πάση θυσία), περνώντας έτσι από το χαίρε νύμφη στο χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε και στην αναφαίρετη χαρά που δωρίζει Ο Κύριος, με τις πρεσβείες Της και πάντων των αγίων.


Αυτή η εναλλαγή απόψεων, που ο καθένας από την πλευρά του έχει δίκαιο, αλλά ΔΕΝ φτάνει μόνο αυτό για να καταδειχθεί η Αλήθεια, ζώντας ο καθένας μέσα στην προσωπική του αλήθεια, μοιάζει πλην του ΑΡΑ, δηλαδή χωρίς Χριστό συμπεράσματα - λογική αλλά και χωρίς χ, μόνο αρά, πλην γραμμάτων, συμβολικά το όρθιο – ανεστραμμένο πεντάκτινο (άνθρωπος), αλλά και το 6 και το 9 (πάλι άνθρωπος), όπου, από όποια πλευρά το βλέπει ο καθένας, έχει την δική του αληθινή (ή αληθοφανή) θεωρία.

Αν είναι ανάποδα, (με λάθος προσανατολισμό) ποιος μπορεί να τον πείσει ότι το 9 που σέβεται και προσκυνά είναι αληθώς το 6; ή ανάποδα; και συνεχίζεται η πάλη… όχι εγώ είμαι αληθινός και συ λάθος κοκ. την στιγμή, που χωρίς τον ενδιάμεσο Χριστό, έχουν δίκαιο κι οι δυό.

Γιαυτό γεννήθηκε και τοποθετήθηκε μεταξύ των ανθρώπων, του 6 (666) και του 9 (ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999) ο ΙΗΣΟΥΣ = 888, (Ο Λόγος σάρξ εγένετο) ως αταλάντευτο και Αληθές και ψηλαφητό σημείο αναφοράς.

Αλλά πάλι, μοιάζει ελλειπής η μόνη και απλή τοποθέτηση του 8 μεταξύ του 6 και του 9, γιατί πάλι όπως θέλει ο καθένας να τα βλέπει, έτσι και θα τα βλέπει.

9
8
6

το 6 σαν 9 και το 9 σαν 6. Συγγνώμη για την επανάληψη (υπάρχει και σε άλλο thread) για την ακριβή θεολογία του Καλού και του κακού, κατά κάποιον τρόπο επιβάλλεται η παρουσία και του ενδιάμεσου 7.

9
8
7
6

όπου πλέον τα μελετούμενα, δεν επιδέχονται αμφισβήτηση.

…και το 7, δεν είναι άλλο, από την προπαιδεία της θείας παιδείας.

Ο σπερματικός Λόγος στην Παλαιά Διαθήκη, ο Νόμος με το κενό την πτέρνα του Ησαύ, (φιλοδύναμος αλλά σκιώδης παιδεία) αλλά και της ελληνικής, των 7 σοφών, 7 φωνηέντων, … (φιλόσοφος και πάλι σκιώδης εντός του σπηλαίου του νου) με κενό την πτέρνα του Αχιλλέα.

Κι έρχεται ο Ιακώβ, στον τύπο του Αγίου Πνεύματος και καλύπτει το κενό του πρώτου… εγεννήθη δεύτερος (αυτός που συνελήφθη πρώτος) με επειλημμένην την χείραν, επί την πτέρναν του Ησαύ…

Εισάγεται η Κυρία Θεοτόκος 3ετής σήμερα εντός του Ναού, τρέφεται από άγγελο, ώστε σε 12 έτη, να είναι έτοιμο το καθαρό δοχείο της Γέννησης Του Πανάγαθου Χριστού, εισάγοντας το Φως εκ Φωτός, το Θεό Αληθινό εκ Θεού Αληθινού, στον κόσμο, με ελευθερία όποιος θέλει να Τον δεχτεί στον κόσμο του... στο σπήλαιο του νου του και της καρδιάς του, ως άλλη έτοιμη Βηθλεέμ (οίκος του Άρτου).

Κι αυτή η ελληνορθόδοξη παιδεία, προτρέπει το συν Αθηνά και χείρα κίνει… ώστε να βιωθεί η διάκρισις της θείας σοφίας από την κοσμική. Η θεία ειρήνη, η πάντα νουν υπερέχουσα, της αντίστοιχης κοσμικής…

Η άνωθεν σοφία "..πρώτον μεν αγνή εστίν, έπειτα ειρηνική, επιεικής, ευπειθής, μεστή ελέους και καρπών αγαθών, αδιάκριτος και ανυπόκριτος, καρπός δε της δικαιοσύνης εν ειρήνη σπείρεται τοις ποιούσιν ειρήνην.." (επιστολή του Ιακώβου γ'17)

Η Διάκριση του Καλού και του κακού

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 02-02-12 στις 15:55
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-11-07, 17:12
nikosb1972 Ο χρήστης nikosb1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-08 22:30
Η διαθεσή μου τώρα:
Σεβαστά και άκρως εμπεριστατωμενα τα όσα αναφέρεται....

Με μια μικρη διευκρίνηση όμως....

Ο αριθμός 7 στην Αγία Γραφή είναι αριθμός πληρότητας, αριθμός τελιότητας....

Το αντίθετο του 6 που σημαίνει την ατέλεια....

Αρα σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί ως συμπληρωματικός....

Και πάλι πολλά μπράβο για τον εμπεριστατωμένο λόγο σας....
__________________
"Επέλεξα την μοναξιά, μήπως και μπορέσω να βρω την άκρη..."
http://kataramenonikos.wordpress.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-11-07, 17:55
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Ακολουθεί μια παραλλαγή στην προσέγγιση για το καλό και το κακό.
  1. Πριν από όλα υπάρχει η ζωή, η φυσική ύπαρξη, στα πλαίσια της οποίας οι άνθρωποι μπορούν να ενεργήσουν όπως επιθυμούν.
  2. Κάποιες ενέργειες οδηγούν στη βελτίωση και συνέχιση της ζωής. Με βάση την εμπειρία και τη λογική, τέτοιες ενέργειες είναι η αλληλοβοήθεια, η αποτελεσματικότερη επικοινωνία, η θέσπιση κανόνων οργάνωσης, η αποφυγή συγκρούσεων, η γνώση του περιβάλλοντος, κλπ. Το σύνολο αυτών ορίζεται ως καλό.
  3. Κάποιες άλλες ενέργειες οδηγούν στη ελάττωση, χειροτέρευση ή διακοπή της ζωής. Τέτοιες είναι η κλοπή, το μίσος, ο φόνος, η άγνοια, κλπ. Το σύνολο αυτών των ενεργειών ορίζεται ως κακό.
Εννοείται πως όσο μεγαλύτερο αριθμό ανθρώπων επηρρεάζει μια ενέργεια, τόσο πιο έντονα καλή ή κακή είναι: Ο φόνος είναι κακό, η γενοκτονία είναι κάτι πολύ κακό.

Με το παραπάνω πολύ γενικό πλαίσιο συμφωνούν τα διάφορα φιλοσοφικο-θρησκευτικά ρεύματα που έχουν δημιουργηθεί ιστορικά. Δύσκολα προβάλλεται πχ το έμπρακτο μίσος ως συστηματικός και ενάρετος τρόπος ζωής, για τον απλό λόγο ότι αν το μίσος ήταν "αρετή", τελικά οι οπαδοί-πιστοί θα αλληλοεξοντώνονταν στην προσπάθειά τους να γίνουν περισσότερο "ενάρετοι".

Αυτή η προσέγγιση έχει τα εξής πλεονεκτήματα:
  • Δεν προϋποθέτει ύπαρξη οποιουδήποτε εξωτερικού παράγοντα που θα υπαγορεύει τι είναι καλό και τι κακό, παρά μόνο λογική και θέληση για τη συνέχιση της ζωής.
  • Δεν προϋποθέτει γεωγραφικές, κοινωνικές ή άλλες ιδιαιτερότητες για την κατανόησή της, αλλα εφαρμόζεται το ίδιο καλά για όλους, όπου και όταν ζουν, όποια παιδεία κι αν έχουν.
  • Δεν αποκλείει μια παράλληλη ή επιπρόσθετη φιλοσοφικο-θρησκευτική ένδυση και μπορεί να αποτελεί μια κοινή βάση ή έστω κοινό σημείο επαφής.
Συνοψίζοντας, θα έλεγα ότι η διάκριση του καλού και του κακού μπορεί να γίνει και ως λογικό επακόλουθο της ύπαρξης, χωρίς να καταφύγουμε απαραίτητα σε άλλα στοιχεία.

Just my few cents...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-11-07, 20:01
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή ακόμα εδω είμαστε; Αδικα έγραφε ο Νίτσε "Πέρα απο το Κακό και το Καλό;|
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-07, 03:04
nikosb1972 Ο χρήστης nikosb1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-08 22:30
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή ακόμα εδω είμαστε; Αδικα έγραφε ο Νίτσε "Πέρα απο το Κακό και το Καλό;|
Αγαπημένος στίχος:
"Οι άγγελοι είναι άγγελοι αν τους δεχτείς
και δαιμονες αν τους απορριψεις...."
__________________
"Επέλεξα την μοναξιά, μήπως και μπορέσω να βρω την άκρη..."
http://kataramenonikos.wordpress.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-07, 10:21
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Απορία: Πως μπορεις να εξηγήσεις κατι ανώτερο όπως το καλο και το κακό ή ο Θεος και ο Διαβολος με μία επιστήμη κατώτερη προς αυτά?Θεος 9 Διαβολος 666 Καλο 10 κακο 4(κάτω από τη βάση)? Μου θυμίζει τότε που παίζαμε στο δρόμο και βγάζαμε αριθμάκια..
Δηλαδή αν μπορω να εξηγησω το Θεό το Διαβολο κτλ με μία απλή ανθρώπινη επιστήμη τότε ποια η ανωτερώτητα τους?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-07, 14:05
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Δημήτρη (Αρκ), πολλά συστήματα προβάλλοντας την αγάπη… δυστυχώς απευθύνουν αυτήν, μόνο στους ημετέρους… καλύπτοντας έμμεσα ή ενσπείροντας υποχθονίως το ‘’μίσος’’ για το άλλο, το ξένο. Όταν όμως θεωρείται επαινετή ‘’αρετή’’ ο μηδενισμός – απόλυτη καταστροφή των αντιπάλων, κάτι σαν σφάξτε απίστους για να πάτε στο παράδεισο τότε σίγουρα αυτή η λογική χωρίς καμμιά αμφισβήτηση, είναι λογική του παραλόγου, άσχετα αν εκτελείται προθύμως και πιστά από το 1/τάδε του ‘’σύγχρονου’’ κόσμου.

Έχει καταδειχθεί η διαφορά του απλά Ο ΘΕΟΣ = 354 και ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999, και με την ανάλογη ‘’φωταγωγία’’, που η μεν (του Τριαδικού Θεού) ενώνει ως φως ευθές, η δε (γενικώς και αορίστως Θεού) όπως φωτίζει η ετερόφωτη σελήνη, πολώνει, φέρνοντας σε πόλωση τους ‘’φωτισμένους πιστούς’’ της.

Είμαι σίγουρος πως και για σένα, όπως και για τους περισσότερους που δεν είναι δογματικοί και κολλημένοι σε παράλογες θρησκείες, τις εξ αντανακλάσεως ετερόφωτων ‘’θεών’’ ή αρετών - χαρισμάτων αποκομμένων από τον κύριο κορμό της πανσθενίας, είναι ανάξιες λόγου. Δυστυχώς, αυτή η ‘’λογική/ές’’ όχι μόνο δεν είναι ανάξια, αλλά κατακριτέα, επειδή πολλά αδιέξοδα ανθρώπινα, κοινωνικά δημιούργησαν και δημιουργούν. Κατανοώ πως αυτός που ψάχνει, ξεκινάει από την αρχή.

Σαν Έλληνας και Ορθόδοξος, προσωπικά, δεν καταργώ ό,τι μου δόθηκε ως παιδεία, τιμώντας και σεβόμενος την παρεχόμενη Αλήθεια, στο μέτρο του δυνατού αντίληψης. Θεωρώ αντιεπιστημονικό να εγκαθιδρύσω μια ''λογική'' και μια ''αλήθεια'', κομμένη και ραμμένη στο ‘’εγώ’’ μου. Άλλωστε ακόμη και η κοινή λογική μου επιβάλλει να εκμεταλλεύομαι τα ήδη επιτευχθέντα αγαθά και να μην ξεκινώ ατα πάντα από την αρχή. Τότε μεταξύ πολυκατοικιών, θα ζούσα σε σπηλιά και θα έτριβα πέτρες... (ΑΝ φωτιζόμουν ότι έτσι ανάβει φωτιά )

Έτσι, εισάγω πάνω στο πρώτο υγιές κύτταρο λογικής, την φιλοξενία της Ελλάδος, και την φιλοξενία του Αβραάμ (ορθόδοξη εικόνα της Αγίας Τριάδος) που ενσπείρει την αγάπη ΠΑΝΤΟΥ και στους πάντες, μάλιστα με εντολή υπέρβασης του εγώ… αγαπάτε αλλήλους, αγαπάτε τους εχθρούς. Έτσι αυτό που λες σαν λογική, είναι πραγματικά βάση, αλλά δεν μένουμε μόνο εκεί, σαν σε κλειστό κύκλωμα, γιατί το εργαλείο της λογικής, όπως κάθε εργαλείο, είναι περιορισμένης ή ευρείας χρήσεως, (εξαρτώμενο από τον χειριστή) ακόμη και σαν πολυμηχάνημα, αλλά όχι η πανάκεια που λύνει όλα τα προβλήματα.

Στην πρώτη λογική (ελληνική) το 1 = 1, απλά και ξάστερα. Χωρίς όμως αυτό να αναιρείται, (καθώς Ο Κύριος δεν ήλθε να καταργήσει, αλλά να πληρώσει - συμπληρώσει) προστίθεται η Τριάς εν Μονάδι, η υπέρλογη λογική. Του Λόγου. Ο Αβραάμ, Βλέπει 3 αγγέλους και τους προσφωνεί Ο Κύριος και Θεός μου… (σε ενικό). Είναι εκείνη η φάση, όπου ο Άβραμ μετονομάζεται πλέον σε Αβραάμ και η Σάρα σε Σάρρα, προσθέτοντας και μη καταργώντας την ήδη υπάρχουσα βάση, το Α στην κεφαλή και το Ρ στο σώμα. Αγάπη στο Πνεύμα και Δικαιοσύνη στο σώμα του κόσμου.

Και δεν είναι συμπτωματικό, ότι ο Αβραάμ με την επαγγελία γέννησης του υιού (Ισαάκ) ήταν 99 χρονών και η Σάρρα 90.

Κι αρχίζει λίγο κατ’ ολίγο, να γνωρίζεται ο Τριαδικός Θεός, πρώτα σε παλαιοδιαθηκική σκιά και μετά σε πλήρη αποκάλυψη με την παρουσία του Ιησού Χριστού. Ο άνθρωπος περνώντας από φάση σε φάση, στην αρχή θεωρεί τον Θεό απρόσωπο, ανακούμπητο, μετά τον βλέπει σχηματικά και τέλος τον προσεγγίζει ως πρόσωπο προς Πρόσωπο, ακόμη και μένει μέσα Σε Αυτόν, (υπό προϋποθέσεις). Ο τρώγων μου την Σάρκα και πίνων Μου το Αίμα, εν εμοί μένει, καγώ εν αυτώ...

Είναι αυτή η τελευταία πρόταση, η απάντηση στον Δημήτρη (φιρε) ότι, εφόσον το καλό και το κακό υπεισέρχονται στη ζωή του καθενός, στην κυριολεξία το ζούμε μέσα στο πετσί μας, αλλά και μέχρι τα τρίσβαθα της ψυχής μας… δεν θα μπορούσε και η επιστήμη, στο μέτρο του δυνατού, να μην ασχοληθεί και να μην αντιληφθεί στοιχεία του Θεού, που μπορούν να ψηλαφηθούν. Αυτά είναι που μας δίνουν μια κάποια εικόνα ενδεικτική της Ουσίας των μελετούμενων, που είναι και η πηγαία δίψα και πείνα του ανθρώπου. …Διψώ επί του σταυρού! Αν μπορεί λοιπόν, η ελληνορθόδοξη παιδεία που αναφέρομαι και στοιχεία της προβάλλω, να θεωρηθεί επιστήμη, κατά την γνώμη μου, είναι η πλέον διευκρινιστική και σαφής οδοδείκτης του θείου.

Δεν τόπαμε ότι κάθε υπάρχων άνθρωπος, μέσα στον τετραδιάστατο χωροχρόνο, είναι σταυρωμένος; [κάθετα χώρος, (πάνω και κάτω) οριζόντια (πριν και μετά) χρόνος] ε! ποιος δεν διψά;

Και Ο Κύριος είναι το ύδωρ το ζών… όστις θέλει ερχέσθω και πινέτω…

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 26-12-12 στις 23:51
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-07, 15:00
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι σίγουρα εκτός θέματος αυτό που θα ρωτήσω τώρα.
Αποδέχεται τη συγκεκριμένη τεκμηρίωση - θεωρεία η επίσημη εκκλησία?
Προκειται για αριθμολογία?

Ανεξάρτητα αν ζούμε κάθε μέρα το κακο δε νομίζω ότι το ζούμε σε όλο του το βάθος και μεγαλείο και δε θα μπορούσαμε να το ζήσουμε.το ίδιο και με το θέο.οποτε η κατώτερη από εμας επιστήμη (μαθηματικά) δε θα μπορούσε να εξηγήσει κατι όπως το απόλυτο κακο ή ο θεος.ΚΑνω λάθος σε αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-07, 15:12
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απορια: πολλοι αστρολογοι στο κλιμα του new age βαζουν χριστιανικα στοιχεια στην αστρολογια (Ιχθυες-Χριστος κλπ), πολλοι αστρολογοι δηλωνουν χριστιανοι και πολλοι χριστιανοι ψαχνονται στην αστρολογια, και κατ επεκταση βρισκουν αστρολογικα στοιχεια στο Ευαγγελιο κλπ. Το ιδιο γινεται και εδω περα οπου εχουμε μια 'χριστιανικη αριθμομαντεια'.

Γιατι η αστρολογια οως δε χρησιμοποιειται για τεκμηριωση χριστιανικων θεσεων; γιατι η αριθμομαντεια ειναι αποδεκτη (αν και μαλλον οχι απο την επισημη εκκλησια);

Για να ξεκαθαρισω τη θεση μου, εγω καλως η κακως, ειμαι εναντιον αυτων των τεχνικων, ακομα και αν γινονται υπο το πρισμα της θεολογιας, καθοτι δεν τα εχω κατηχηθει ουτε τα ακουω στα κηρυγματα. Αφηνω καπου βαθεια μεσα μου την πιθανοτητα να εχουν μια ισχυ (τοσο η αστρολογια οσο και η αριθμολογια, η γραφολογια, ο συγκριτισμος με αλλες θρησκειες κλπ), αλλα δεν βασιζομαι σε αυτα για να διαμορφωσουν η να επηρρεασουν τις Χριστιανικο-κοσμολογικες μου αποψεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-11-07 στις 15:20
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-07, 15:33
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Δημήτρη ό,τι διαφορά έχει η αποδεκτή από την Εκκλησία, ως επιστήμη ''αστρονομία'' (όπως και είναι αποδεκτές όλες οι φυσικές επιστήμες, που αναδεικνύουν ως εκ της φύσεώς τους, μέρος της αλήθειας) και η μη αποδεκτή ''αστρολογία'', είναι και η ''αριθμολογία'' (λόγω έλλειψης όρου αριθμονομία) σε σχέση με την μη αποδεκτή ''αριθμομαντεία''. Σίγουρα όμως θα υπάρχουν άνθρωποι της Εκκλησίας που είναι πιο σφιχτοί, αυτοί όμως, παρότι πιο ας πούμε φωνακλάδες και επιθετικοί, δεν αντιπροσωπεύουν την ολότητα της Εκκλησίας.

Άλλωστε τα παραπάνω, αναφέρονται ως απλοί λόγοι δλδ σχέσεις. Σχέση οδοδεικτών - Οδού. Ο Θεός αεί γεωμετρεί και από τότε που Ο Κύριος έλαβε σχήμα, ανθρώπινη μορφή, εξαγάγει τον άνθρωπο από το άμορφο και άσχημο, ευλογώντας το σχήμα, το εμπεριέχον την θεία ενέργεια.

Ίσως δεν είχες γραφεί ακόμη στην βάση... όταν κατά κάποιο τρόπο έδωσα στοιχεία για τα χρησιμοποιούμενα γράμματα και αριθμούς, που για κανέναν λόγο δεν θεωρούνται παραφυσικές επιστήμες... να ένας σχετικός δεσμός σχήμα και Ουσία

Αν παρατηρήσεις την Μεταμόρφωση Του Κυρίου, βλέπεις ως παραστάτες και τον προφ. Ηλία και τον προφ. Μωυσή. Η δική μας μεταμόρφωση, πάλι έχει δύο σκέλη. Την πνευματική γνώση του Νόμου και την πνευματική γνώση των λόγων της φύσης. Χωρίς αυτήν την ισορροπία, αληθινή μεταμόρφωση δεν υπάρχει.

Τώρα αν επιδόθηκαν οι περισσότεροι να εξηγούν τις νομικές γραφές με το κατά γράμμα και όχι κατά πνεύμα, και να ζητούν επιτακτικά ... ΠΟΥ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΑΥΤΟ!!! νομίζω πως προσωπικά δεν φταίω, αν έχει υποτιμηθεί η ενέργεια και το σκέλος του προφ. Ηλία. Ίσως πρέπει να γίνει υπενθύμιση ότι το Ζωντανό Πνεύμα του Θεού, δεν γράφει εν λιθίναις πλαξί, αλλά στις μαλακές καρδιές...

Πάντως στην αλεξανδρινή σχολή θεολογίας, υπήρχε μνεία για αρκετά από όσα αναφέρω.

...κι αν ανισόρροπο στον δρόμο προς την ΑΝΩ ΠΟΡΕΙΑ, είναι η τοποθέτηση μέριμνας (και αξίας) ΜΟΝΟ στο Γραπτό Νόμο και μάλιστα στην κατά γράμμα εξήγησή του, άλλο τόσο ανισόρροπο είναι η τοποθέτηση μέριμνας ΜΟΝΟ στη Φύση, και την χωρίς πνεύμα, αναλογία και εξήγηση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 26-12-12 στις 23:56
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-07, 15:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μα και η αστρολογια στην αστρο-νομια βασιζεται και δεν ειναι πιο παραφυσικη επιστημη απο αυτο που κανουμε τωρα. Αν ολογος του Θεου υπαρχει στους αριθμους και τα γραμματα, τοτε θα υπαρχει σε ΟΛΑ, τις κινησεις των πλανητων, τις κινησεις των πουλιων, στα αυγα, στα εντοσθια των ζωων, στο πως θα πεσουν τα χαρτια-ζαρια κλπ.

Γιατι λοιπον δεν τα χρησιμοποιουμε κι αυτα; γιατι θεωρουνται απαγορευμενη μαντεια; και γιατι η αριθμο-γραμματο-νομια δεν ειναι;

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα όμως θα υπάρχουν άνθρωποι της Εκκλησίας που είναι πιο σφιχτοί
Αντιθετα, παρατηρω οτι οι χριστιανοι που ασχολουνται με αυτες τις τεχνικες ειναι πιο ψαγμενοι και 'φανατικοι' (με την καλη εννοια), ενω η πιο 'επισημη' πλειονοτητα δεν εχει ασχοληθει καθολου. Δεν ειναι επομενως αυτοι οι σφιχτοι και φωνακλαδες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-11-07 στις 15:43
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-07, 16:32
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Μιχάλη... ίσως δεν έχεις έλθει σε επικοινωνία με δογματικούς... που φοβούνται και την σκιά τους... να δεις εκεί ''πόλεμο'' και ''φωνή''

Προσωπικά, (νομίζω, πως ήδη έχετε κατανοήσει πως) δεν κατεβάζω τον Λόγο του Θεού σε ασχολίες παραφυσικές, απλά στους ήδη υπάρχοντες φυσικούς λόγους, επιστήμη κλπ και σε όσα επιδέχονται αποτύπωση - προτύπωση ως οδοδείκτες που ενδεικνύουν την Οδό, τα καταδεικνύω. Οπότε, είναι θέμα προσανατολισμού. Δλδ κάποιοι αναφέρουν τα χριστιανικά σύμβολα, για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, την ''μαντεία'' και εξωθεϊκή (newage) ασχολία τους - ισοπέδωση της Αλήθειας με την αληθοφάνεια, στο κοινό ''αληθοφανές'' καζάνι - αχταρμάς (έλα μωρέ... όλα ίδια είναι).

Το ίδιο ισχύει και με την φιλοσοφική λίθο, αλλά και λογικά. Μεταμορφώνουμε - μεταστοιχειώνουμε τα αγενή σε ευγενή, προσδίδοντας στο σχήμα ουσία, ώστε να μην παραμένουν ανούσια και όχι ανάποδα. Αν κάποιος θέλει να προοδεύσει πραγματικά, ΔΕΝ παίρνει ανώτερα στοιχεία για να τα κατεβάσει, αλλά κατώτερα για να τα ανεβάσει καθαρά από ''ρύπους'' και ''αταξία''. Τους λόγους στον τέλειο Λόγο.

Αν βρεις Μιχάλη έστω και μία αναφορά μου (στον πάνω από χρόνο συμμετοχή μου στην βάση) που να κατεβάζω το όμορφο δια των σχημάτων (γράμματα και αριθμοί) σε άμορφο και ασχημάτιστο, νάμαι ανορθόδοξα προσανατολισμένος προς τα κάτω, κάνε μου παρατήρηση.

Πάντως, από τα συμφραζόμενα, κατανοώ ότι είμαι φωνακλάς και θορυβώδης ... συγγνώμη για την ενόχληση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-11-07, 16:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Με ολο το σεβασμο, δεν ειμαι διαθεσιμος να δεχτω την αριθμο-νομια.

Δεν ειμαι σε θεση να κρινω αν τα οσα λες ειναι ανορθοδοξα. Ειλικρινα ζητω συγνωμη που την αριθμο-τετοια την κατατασσω μαζι με τα αλλα. Εχεις λογικη σε οσα λες για να υποστηριζεις τη θεση σου. Λογικη ομως μπορει να εχει και ο οποιοσδηποτε αστρολογος ή συγκριτικος θρησκειολογος και καλοπροαιρετα, χρησιμοποιει την τεχνη του για να δειξει την υπαρξη του Θεου και την ισχυ της Αγιας Γραφης. Το αν εσυ (που αντικειμενικα εισαι πιο διαβασμενος) τα αποδεικνυεις καλυτερα και μπορεις να αντικρουσεις τη δικη τους μεθοδο, δεν μπορω να το κρινω

Συγνωμη παλι που κατακρινω ενα τροπο σκεψης με τον οποιο ζεις ολες τις ωρες και καθημερινα, και ο οποιος σε βοηθησε να ερθεις κοντα Του, πιο κοντα απο οσο εγω θα καταφερω ποτε. Εγω νομιζω οτι μου μιλαει με αλλο τροπο, και αν οχι, ελπιζω να το κανει.

Θα ηθελα ομως να μη ησουν ο μονος 'εκπροσωπος' του Λογου εδω περα. Θα ηθελα να υπηρχε και ενας αλλος εκπροσωπος ο οποιος θα κατεδεικνυε τα οσα λες και με ενα αλλο τροπο σκεψης και υπο αλλο πρισμα. Γιατι αμφιβαλλω αν καποιος απο τους καλους και αξιολογους χριστιανους ανθρωπους που ξερω εχουν ποτε σκεφτει οτι Α+Β=3

Δεν χαρακτηρησα κανενα θορυβωδη, σφιχτο και φωνακλα. Απλα ειπα ποιοι ΔΕΝ ειναι (προφανως χρησιμοποιουμε διαφορετικους ορους για ιδια πραγματα). Με σεβασμο και εκτιμηση, καμια ενοχληση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 22-11-07 στις 16:52
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-11-07, 16:50
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
έλα βρε Μιχάλη... για ποια αριθμοτέτοια μίλησα; α=1, β=2, γ=3 ... τι το πιο απλό και λογικό; ποιος δεν το δέχεται και γιατί; απλά λέω ότι πίσω από τα σχήματα (που ΔΕΝ είναι τυχαία), υπάρχει και κάτι άλλο ενδεικτικό. Να μην μείνουμε μόνο στην επιφάνεια, αλλά να εμβαθύνουμε στην Ουσία... Τον δεσμό με το σχήμα και Ουσία... που ανέβασα προηγουμένως, τον φρέσκαρες στην μνήμη σου;

Πάνω στο ίδιο σκεπτικό, αναφέρονται και στην φυσική και μεταφυσική θέματα, όπως για το aids, για την διαστημική, για τον άνθρακα με τις δύο ακραίες υποστάσεις του, κάρβουνο και διαμάντι κλπ... ώστε να μην μείνουν μόνο με την αυστηρά επιστημονική τους παρουσία, φλούδα... αλλά να καρπωθούμε το κυρίως γεύμα... και τελικά να ενώσουν τους διάσπαρτους λόγους τους, τις μερικές αλήθειες, με την Αλήθεια - Λόγο, που είναι και Ζωή, και Φως.... αλλά είπαμε... όποιος θέλει

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 22-11-07 στις 16:53
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-11-07, 16:58
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ ακόμη προσπαθώ αλλά κάπου μου πάει στραβά η πρόσθεση...
Θα ξανακάνω τις πράξεις με καθαρές παντόφλες και θα επανέλθω...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.