Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-05-07, 20:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...ο Δημόφιλος που ξεκίνησε το θέμα, είναι ο καλός μας φίλος Γιάννης .... δηλωμένος πεντακάθαρα ''αρχαιοελληνιστής'', που αγαπά την Ελλάδα με αυτόν τον τρόπο...
Μόνο που η Ελλάδα προχώρησε απο τότε...μηπως πρέπει να προχωρησει και ο Γιάννης;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-05-07, 20:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πραγματι.. η συζητηση ξεκινησε απο ενα 'κουιζ' μεχρι που καποιος καινουργιος αποφασισε να θεσει την απορια του εδω... καλο θα ηταν να μετακινηθει σε καινουργιο 'νημα'
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-05-07, 20:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος κριτικαρει την πίστη του άλλου χωρις να δινει τη δικη του δεν λειτουργει εντιμα. Αρα, ανεντιμα.
Και δεν ειναι ατοπη η παρατηρηση μου. Σε τετοια θεματα καλο ειναι να υπάρχει διαφανεια των διαθεσεων του συνομιλητη.
Κάνω κριτική σε κάτι επειδή θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να το κάνω, είτε πχ ως γνώστης σε επιστημονικά θέματα είτε πχ ως εν δυνάμει πιστός σε θρησκευτικά θέματα. Το αν συμφωνώ ή όχι είναι άσχετο και η όποια κριτική μου δεν είναι λιγότερο ορθή στη μία ή την άλλη περίπτωση. Μόνο το κείμενό μου μετράει.

Η διαφάνεια των διαθέσεων κρίνεται με βάση όσα γράφουμε στο forum και μόνο από αυτά. Αν κάποιος θέλει να δηλώσει κάτι για τον εαυτό του με γεια του με χαρά του. Αν δε θέλει, δεν έχουμε δικαίωμα να το περάσουμε "κάτω από το τραπέζι". Θεωρώ ότι η παρατήρησή σου αποσκοπεί στο να προκαταλάβει τους χρήστες ότι κάποιος "δε φέρεται σωστά" με βάση στοιχεία που μόνο εσύ κατέχεις, εξ ου και η αρχική αντίρρηση στη διατύπωσή σου.


υγ: ξέρω ότι είμαι εκτός θέματος, αλλά δεν ξέρω πού να γράψω αυτές τις παρατηρήσεις.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-05-07, 21:00
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
... είχα δώσει την διαφορά του ''άγιος'' και ''όσιος''. Οι αγιασμένοι (ενωμένοι με το Θεό) αναχωρητές της ερήμου, αποκαλούνται όσιοι, χωρίς να αποδίδεται ο συγκεκριμμένος όρος σε άνθρωπο που υπολείπεται αξίας. Απλά ο όσιος, δρα ως ασώματος άγγελος, σε συνέχεια του Ιωάννη, που σε άλλο μήνυμα εξηγήθηκε το θεόσδοτο όνομά του, αλλά και η τάξις.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-05-07, 21:26
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κάνω κριτική σε κάτι επειδή θεωρώ ότι έχω το δικαίωμα να το κάνω, είτε πχ ως γνώστης σε επιστημονικά θέματα είτε πχ ως εν δυνάμει πιστός σε θρησκευτικά θέματα. Το αν συμφωνώ ή όχι είναι άσχετο και η όποια κριτική μου δεν είναι λιγότερο ορθή στη μία ή την άλλη περίπτωση. Μόνο το κείμενό μου μετράει.

Η διαφάνεια των διαθέσεων κρίνεται με βάση όσα γράφουμε στο forum και μόνο από αυτά. Αν κάποιος θέλει να δηλώσει κάτι για τον εαυτό του με γεια του με χαρά του. Αν δε θέλει, δεν έχουμε δικαίωμα να το περάσουμε "κάτω από το τραπέζι". Θεωρώ ότι η παρατήρησή σου αποσκοπεί στο να προκαταλάβει τους χρήστες ότι κάποιος "δε φέρεται σωστά" με βάση στοιχεία που μόνο εσύ κατέχεις, εξ ου και η αρχική αντίρρηση στη διατύπωσή σου.
Σωστός ο Archmage. Ορατός ο κίνδυνος έτσι να πέφτουμε στην παγίδα του Ad Hominem συλλογισμού:

http://en.wikipedia.org/wiki/Ad_hominem
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 15-05-07, 21:27
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οποιος κριτικαρει την πίστη του άλλου χωρις να δινει τη δικη του δεν λειτουργει εντιμα. Αρα, ανεντιμα.
Εγώ αυτό δεν το θεωρώ ανέντιμο. Η πίστη σε οτιδήποτε, είναι προσωπικό δεδομένο. Δεν μπορούμε να απαιτήσουμε να μας δώσει κάποιος βιογραφικό για να πάρει τον λόγο.

Δηλαδή για να κρίνω κάποιο πολιτικό θέμα, θα πρέπει να δηλώσω ποιο παράταξη ψήφισα την προηγούμενη φορά;

Ο Σωτήρης εξεφρασε μια άποψη και μια απορία απολύτως σεβαστή που την απάντηση μια χαρά ο Κώστας.

Το θεολογικά θέματα είναι από τα δέκα πρώτα θέματα συζήτησης. Το θέμα το έφερε ένας ανεκδιήγητος τύπος, που είχε σκοπό να διασύρει τον Χριστό και Θεό μας.

Εκεί υπήρξα πολύ αυστηρός, αναγκάστηκα να αλλάξω το θέμα : Ιησούς Κύρηκας μίσους και ο εν λόγω κύριος αποχώρησε από την AcroBase και πολύ το χάρηκα να πω την αλήθεια.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 15-05-07, 23:59
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θεολογικά θέματα είναι από τα δέκα πρώτα θέματα συζήτησης. Το θέμα το έφερε ένας ανεκδιήγητος τύπος, που είχε σκοπό να διασύρει τον Χριστό και Θεό μας.
λιγο φασιστικο μου ακουγεται...
τι σημαινει ειχε σκοπο να διασυρει το Χριστο και Θεο μας?
Αποψη του και άποψη σου, αν μπορεις να αποδείξεις το δικαιον της δικιάς σου άποψης το κάνεις...
εκτός κι αν πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας μπαινοντας στην ακρο...
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-05-07, 01:04
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μιλάει ως Ξενιος, οχι ως συσοπ του φορουμ... το οτι εξεφρασε μια προσωπικη αποψη δεν την περναει για πολιτικη της βασης.. θα μπορουσα κι εγω να χαρακτηρισω ετσι το κειμενο καποιου, αυτο δε σημαινει οτι μιλαω φασιστικα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 16-05-07 στις 01:13
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-05-07, 01:28
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Συνεχίζουμε να ειμαστε εκτος θεματος.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-05-07, 02:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
λιγο φασιστικο μου ακουγεται...
τι σημαινει ειχε σκοπο να διασυρει το Χριστο και Θεο μας?
Αποψη του και άποψη σου, αν μπορεις να αποδείξεις το δικαιον της δικιάς σου άποψης το κάνεις...
εκτός κι αν πρέπει να κάνουμε το σταυρό μας μπαινοντας στην ακρο...
Θεωρώ άδικα τα λόγια σου.

Έχουμε κοντραριστεί έντονα και με σένα και με άλλα παιδιά και χάρηκα τον αντίλογο.

Μπορείς να ανατρέξεις στα μηνύματα που είχαμε με τον ανεκδιήγητο εκείνο, για να καταλάβεις, ότι είναι άλλο πράγμα, η αντίθεση άποψη, η υποστήριξη της αθείας και ενός άλλου δόγματος και διαφορετικά η προσβολή του περί πίστεως αισθήματος.

Εκείνος αρνιόταν πεισματικά, να κάνει τον οποιαδήποτε διάλογο, δεν ήθελε Γρηγόρη να υπερασπιστεί τα πιστεύω του, αλλά να προκαλέσει, χρησιμοποιώντας ακατανόμαστες εκφράσεις για τον Χριστό και προασπίζοντας τις εθνικιστικές του ακραίες απόψεις.

Το ίδιο θα έκανα, αν μίλαγε έτσι για τον Μωάμεθ, τον Βούδα ή τον θεό οποιουδήποτε ανθρώπου.

Βιάστηκες λίγο να με κρίνεις :-(
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 16-05-07, 02:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Παντως ήταν τροφή για σκέψη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-05-07, 09:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορείς να ανατρέξεις στα μηνύματα που είχαμε με τον ανεκδιήγητο εκείνο, για να καταλάβεις, ότι είναι άλλο πράγμα, η αντίθεση άποψη, η υποστήριξη της αθείας και ενός άλλου δόγματος και διαφορετικά η προσβολή του περί πίστεως αισθήματος.
Για το συγκεκριμένο που λες έχω μία απορία που ελπίζω να μη σηκώσει καμμία θύελα αντιδράσεων. Απλά με έχει απασχολήσει ανά καιρούς και προσπαθώ να βγάλω κάποια άκρη...

Πού ακριβώς σταματάει η αντίθετη άποψη και που ξεκινάει η "προσβολή του περί πίστεως αισθήματος"; Για παράδειγμα... αν η δική σου πίστη βασίζεται ιστορικά και κοινωνικά σε αξίες που εγώ προσωπικά συνεχώς μάχομαι, πώς είναι δυνατόν να μην προσβάλλω αυτές τις αξίες; Βέβαια στην περίπτωση του Δημόφιλου ήταν εμφανής από την αρχή η κακοπροαίρετη διάθεση, αλλά έστω ότι ξεκινάει ένας διάλογος σωστός, γιατί το "περί πίστεως αίσθημα" είναι στο απυροβόλητο;

(Και υπενθυμίζοντας και πάλι πως δεν σκοπεύω να σηκωθεί θύελα αντιδράσεων...) όποτε θυμάμαι τον εαυτό μου να αντιδρά σπασμοδικά ή να θίγεται κάποια ηθική μου αξία για την οποία δε σήκωνα μύγα στο σπαθί μου, κατέληγα μετά στο ότι είχα μεγάλη ανασφάλεια για το συγκεκριμένο θέμα. Όταν έβαζα στο απυροβόλητο κάποια ηθική μου και την προστάτευα με νύχια και με δόντια, για μένα σήμαινε ότι δεν ήμουν και τόσο σίγουρος, οπότε την προστάτευα μην τυχόν και βρεθεί κάποιος πιο λογικός άνθρωπος με επιχειρήματα για να μου την καταρρίψει. Για παράδειγμα, έχω δει Χριστιανούς να αντιδράνε "λεκτικά βίαια" και άλλους να συνεχίζουν τη συζήτηση χαμογελαστά. Παρά τις πολλές διαφωνίες μου μαζί τους, οι δεύτεροι μου κάνουν πιο θετική εντύπωση γιατι δε νοιώθουν ότι απειλώ κάποια αξία τους ό,τι και να λέω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-05-07, 10:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πού ακριβώς σταματάει η αντίθετη άποψη και που ξεκινάει η "προσβολή του περί πίστεως αισθήματος"
Η προσβολή του περί πίστεως αισθήματος, ξεκινάει από την ύβρη των ιερών συμβόλων, των βανδαλισμών, της προσβολής του Χριστού με χαρακτηρισμούς που υποβιβάζουν καθαρά προσβλητικούς για τους πιστούς Του.

Αυτό δεν ισχύει όταν λες ότι δεν πιστεύεις ή ότι πιστευεις αλλού. Αυτό δεν ισχύει όταν ισχυρίζεσαι ότι ο Χριστός ήταν στην φαντασία μερικών φανατικών, αυτό δεν συμβαίνει όταν λες ότι ο Χριστός δεν ήταν ο γιός του Θεού.

Συμβαίνει όταν αποκαλείς τον Χριστό κήρυκα μίσους, συμβαίνει ότι θέλωντας να προκαλέσεις τους άλλους, χρησιμοποιείς λεξιλόγιο πεζοδρομίου.

Με την προσθήκη ότι εν λόγω τύπος που αναφέρομαι συγκεκριμένα, είναι εκδότης εθνικιστικού γνωστού περιοδικού, δεν δέχεται σε καμιά περίπτωση να συζητήσει μαζί σου και απλά θέλει να μιλάει μόνος του.

Φασιστόμουτρα στην AcroBase απλά δεν ανέχομαι και εσύ γνωρίζεις καλά, πως ουδέποτε αρνήθηκα τον διάλογο σε κανέναν. Άλλωστε δεν τον έδιωξα εγώ, μόνος του έφυγε, απλά άλλαξα το θέμα ενός μηνύματος που με πρόσβαλε, πρώτη φορά στα 19 χρόνια που κάνω αυτή την δουλειά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-05-07, 10:34
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσβολή του περί πίστεως αισθήματος, ξεκινάει από την ύβρη των ιερών συμβόλων, των βανδαλισμών, της προσβολής του Χριστού με χαρακτηρισμούς που υποβιβάζουν καθαρά προσβλητικούς για τους πιστούς Του.
[..]
Συμβαίνει όταν αποκαλείς τον Χριστό κήρυκα μίσους, συμβαίνει ότι θέλωντας να προκαλέσεις τους άλλους, χρησιμοποιείς λεξιλόγιο πεζοδρομίου.
Με τον ίδιο τρόπο που λέμε "ο George Bush είναι δολοφόνος", υπάρχει και η περίπτωση το "ο Χριστος είναι κύρηκας μίσους" να είναι φραστικός ελιγμός για να πούμε ότι ξεκίνησε μια θρησκεία που προώθησε το μίσος. Ο GW δεν έχει σκοτώσει κανέναν, ο στρατός του όμως έχει κάνει καλή δουλειά. Αντίστοιχα, ο Χριστός δεν κύρηξε το μίσος, αυτοί που τον ακολούθησαν όμως το έκαναν.

Για την ύβρη των ιερών συμβόλων να αναφέρω και το εξής: κάποτε θυμάμαι είχαν βγει παπούτσια που στο ανάγλυφο ελαστικό της σόλας τους είχαν σταυρούς. Ξεσηκώθηκαν λοιπόν οι πιστοί χριστιανοί επειδή προσβαλλόταν το αίσθημά τους. Είναι σωστό αυτό;

Πιο σημαντικό, οι αντιδράσεις των μουσουλμάνων όταν δημοσιεύτηκαν τα καρτούν με το Μωάμεθ ήταν δικαιολογημένες;

Μπορώ να βρω κι άλλα παραδείγματα αλλά η ουσία είναι ότι αυτό που για κάποιον αποτελεί προσβολή, για τον άλλο είναι απλά μια φράση, ένα άσχετο γεγονός.

Διαβάζοντας το πρώτο μήνυμα του παρόντος, εγώ δεν είδα καμία προσβολή. Απλά παραθέτει αποσπάσματα από τις γραφές. Με λογικό ακροβατισμό συμπέρανε ότι αυτά αποτελούν κύρηγμα μίσους, δικαίωμά του δεν είναι; Ο σκεπτόμενος πιστός ή μη δεν είναι σε θέση να καταλάβει από μόνος του;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 16-05-07, 10:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
υπάρχει και η περίπτωση το "ο Χριστος είναι κύρηκας μίσους" να είναι φραστικός ελιγμός για να πούμε ότι ξεκίνησε μια θρησκεία που προώθησε το μίσος.
Μα δεν περιμένω να προσβληθείς εσύ Δημήτρη μου, εσύ δεν πιστεύεις στον Χριστό, εμένα όμως με πατάει, θεωρώ αν μην τι άλλο ντροπή, να αποκαλούν τον άνθρωπο αν θες Ιησού, που κήρυξε την αγάπη και το αγαπάτε τους εχθρούς ημών, κήρυκα μίσους.

Αν δεν το καταλαβαίνετε αυτό, ποιος ο λόγος να το συζητάμε;

Υπήρχε περίπτωση να προσβληθεί ο Γρηγόρης ο Κωστής και εσύ, μα δεν θα το περίμενα αυτό σε καμιά περίπτωση.

Το βλέπεις με την δικιά σου οπτική γωνία και δεν μπαίνεις στην θέση και του άλλου, του Χριστιανού, του πιστού, που ο Χριστός εκφράζει ότι πιο αγνό υπάρχει.

Σέβομαι και υπερασπίζουμε μέχρι τέλους το δικαίωμα στην άλλη γνώμη, στον αντίλογο και στον διάλογο, όταν όμως μου καθυβρίζουν ότι πιο ιερό έχω, έχω υποχρέωση να αμυνθώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.