Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-07, 10:57
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Έχουμε ελευθερία θρησκεύματος;

ΠΕΡΙ των 500 «Ομάδων ασυμβίβαστων με την Ορθόδοξη πίστη» είναι καταγεγραμμένες στο σχετικό κατάλογο που καταρτίστηκε από την Ε΄ Συνδιάσκεψη Εντεταλμένων για θέματα αιρέσεων και παραθρησκείας (Ναύπακτος, 13-18.5.1993) και εγκρίθηκε από την Ιερά Σύνοδο. Μεταξύ αυτών, εντοπίζονται θρησκευτικά ρεύματα με μεγάλη απήχηση στη χώρα μας όπως Μάρτυρες του Ιεχωβά, Πεντηκοστιανοί, Ευαγγελικοί κ.α.

Μέσα στον κατάλογο υπάρχουν και θρησκείες που έχουν επίσημα αναγνωριστεί από το ελληνικό κράτος και βρίσκονται υπό το καθεστώς απόλυτης νομιμότητας. Το θέμα της ανεξιθρησκίας και των νέων θρησκειών επανήλθε έντονα στην επικαιρότητα μετά την αναφορά του Σωματείου των Δωδεκαθεϊστών «ΕΛΛΗΝ.Α.Ι.Σ. - Ελλήνων Αρχαιοθρήσκων Ιερόν Σωματείον» ως «γνωστή θρησκεία» σε απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών.

Καλύτερη κρατική αντιμετώπιση

Η Ελλάδα έχει επικριθεί στο παρελθόν για τον τρόπο που αντιμετωπίζει τα μέλη μη αναγνωρισμένων θρησκειών. Οι κατηγορίες αφορούσαν περιστατικά συλλήψεων πιστών με το πρόσχημα του προσηλυτισμού, διακρίσεις κατά τη στρατιωτική θητεία κ.α. Σύμφωνα με τον Γιάννη Κτιστάκι (γεν. γρ. της Ελληνικής Ένωσης για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου), την τελευταία δεκαετία η χώρα μας παρουσιάζει σαφή βελτίωση σ' αυτό τον τομέα.

Ο κ. Κτιστάκις αναφέρει: «Θρησκευτική ελευθερία σημαίνει ανεξιθρησκία, ένα κράτος το οποίο δεν ανακατεύεται με τα θρησκευτικά ζητήματα και διασφαλίζει την ελευθερία της λατρείας, την ελευθερία αλλαγής της θρησκείας κ.τ.λ. Στην Ελλάδα το κράτος θρησκεύεται στο μέτρο που εκκλησία είναι νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου, είναι τμήμα της κρατικής μηχανής. Στο δεύτερο μέρος η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη αφού ο καθένας μπορεί πια να θρησκεύεται χωρίς κανένα πρόβλημα, αρκεί να μην παραβιάζει άλλες νομικές διατάξεις».

Πώς αναγνωρίζεται μια θρησκεία

Το ελληνικό κράτος αναγνωρίζει τις λεγόμενες γνωστές θρησκείες, οι οποίες δηλαδή έχουν φανερά δόγματα και διδασκαλίες, φανερή λατρεία και που δεν προϋποθέτουν μύηση. Πρακτικά αυτό επικυρώνεται με την άδεια που δίνει το υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων για ίδρυση ενός λατρευτικού χώρου. Στην περίπτωση που υπάρχει άρνηση από το υπουργείο μπορεί να ακολουθήσει προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας, ενώ αν υπάρχει απόρριψη και σ' αυτό το στάδιο, υπάρχει η λύση του Ευρωπαϊκού Δικαστηρίου Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων. Κατ' αυτό τον τρόπο έχουν αναγνωριστεί ως γνωστές θρησκείες οι Μεθοδιστές, οι Μάρτυρες του Ιεχωβά, οι Ευαγγελιστές κ.α.

Το να χαρακτηριστεί μια θρησκεία ως γνωστή και -κατά συνέπεια- αναγνωρισμένη από το κράτος δεν είναι μονάχα θέμα κύρους. Οι ευνοϊκές συνέπειες που έπονται έχουν να κάνουν με συνταγματική προστασία, φορολογικές ελαφρύνσεις, απαλλαγές στράτευσης κ.α. Αυτό είναι και το μεγάλο ζητούμενο για την εκάστοτε επίδοξη θρησκεία.

Γιατί παρεμβαίνει η Εκκλησία

Σύμφωνα με τον Πατέρα Κυριακό Τσουρό (Υπεύθυνο Συνοδικής Επιτροπής για τις Αιρέσεις) η Εκκλησία σέβεται απόλυτα τις αναγνωρισμένες θρησκείες και των δικαιωμάτων των πιστών, τους αλλά οφείλει να ενημερώνει τους ορθοδόξους για το κατά πόσο είναι ορθόδοξα τα διάφορα κινήματα. Σύμφωνα με τον ίδιο, «οι γνωστές θρησκείες έχουν το δικαίωμα να ασκούν λατρεία και να διαδίδουν τα πιστεύω τους αλλά για μας είναι αιρέσεις, ως προς την πίστη. Είναι άλλο το να λέω πως κάποιος δεν είναι ορθόδοξος και άλλο το να σέβομαι την πίστη του, και τα δύο πρέπει να συμβαίνουν».

Ο Πάτερας Κυριακός εξηγεί τη λογική της Εκκλησίας σ' αυτόν τον τομέα. «Ξεκινάμε από το σεβασμό της θρησκευτικής ελευθερίας του καθενός. Έχουμε όμως το δικαίωμα από το Σύνταγμα και τους νόμους να ορίζουμε το τι είναι ορθόδοξο και τι δεν είναι, για το ορθόδοξο πλήρωμα. Θεωρούμε ως αίρεση οτιδήποτε διαφοροποιείται από την ορθόδοξη πίστη μας. Το σημερινό φαινόμενο των λεγόμενων «νεοφανών αιρέσεων» και των σεκτών έχει λάβει διεθνώς τέτοια έκταση, ώστε να αποκτήσει κοινωνικό χαρακτήρα. Με το θέμα ασχολούνται διεθνείς οργανισμοί, όπως το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και κυβερνήσεις χωρών όπως η Γαλλία, η Γερμανία, η Αυστρία, το Βέλγιο, η Ισπανία, η Ελβετία κ.α. Αναγκάζονται να ασχοληθούν με το φαινόμενο αυτό, διότι μερικές από τις σέκτες έχουν δραστηριότητα που πολλές φορές αγγίζει τα όρια της εγκληματικής».

Όπως τονίζει, η ανάγκη ελέγχου των σεκτών είναι επιτακτική. «Η αντιμετώπιση του φαινόμενου των νεοφανών αιρέσεων και των σεκτών προκύπτει ότι πρέπει να αντιμετωπιστεί από κρατικές υπηρεσίες. Μέσα στο πλαίσιο θρησκευτικής ελευθερίας και εμείς - ως εκκλησία- οφείλουμε να ενημερώσουμε το πλήρωμα για αυτό το πρόβλημα. Εκτός από το θρησκευτικό χαρακτήρα υπάρχει και ο κοινωνικός, ένεκα του οποίου αντιμετωπίζεται το φαινόμενο των νεοφανών αιρέσεων από κρατικές υπηρεσίες. Στη Γαλλία υπάρχει διυπουργική επιτροπή που ασχολείται με το θέμα που παρεμβαίνει όταν κάποια από τις σέκτες παρεκτρέπεται και ασκεί επικίνδυνη δραστηριότητα. Στην Ελλάδα, επειδή δεν υπάρχει τέτοια υπηρεσία, παρεμβαίνει η Εκκλησία και τότε μας χαρακτηρίζουν ως φανατικούς και μισαλλόδοξους».

Πηγή : www.kathimerini.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-01-07, 11:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είμαι Χριστιανός Ορθόδοξος και είμαι υπερήφανος γι' αυτό.

Γιατί θα πρέπει το Ελληνικό κράτος όμως, να ρωτάει την Ορθόδοξη εκκλησία, για ποιο δόγμα ή ποια πίστη θα αναγνωρίσει;

Άλλη η δουλειά της εκκλησίας και άλλη η δουλειά του κράτους, η Ορθόδοξη εκκλησία μπορεί να αναρτήσει πίνακες και να λέει στους πιστούς της αυτοί είναι ορθόδοξοι αυτοί δεν είναι, αυτοί είναι έτσι και αυτοί δεν είναι.

Το κράτος κύριοι του Υπουργείου Παιδείας θα πρέπει να σέβεται όλους τους πολίτες του και να τους προσφέρει το θεμελιώδες δικαίωμα κάθε ευνομούμενου κράτους, αυτό της ανεξιθρησκίας.

Η απαγόρευση εισόδου των Δωδεκαθεϊστών στις στήλες του Ολυμπίου Διός με τις στολές, ήταν βλακεία και καλό είναι να μην επαναληφθεί.

Καιρός να καταλάβουμε ότι είμαστε μέλη της ΕΕ και τα αποφασίζουμε και διατάσουμε δεν περνάμε, επίσης καιρός είναι ο καθένας να φροντίζει τα του οίκου του, η εκκλησία και η πολιτεία δηλαδή….
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-01-07, 11:37
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όλα αυτά τα θα τελειώσουν όταν επιτέλους έρθει η στιγμή διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας. Φυσικά η ίδια η Ορθόδοξη Εκκλησία θα μπορούσε να επιδείξει πιο ανοιχτόμυαλη άποψη και να φανεί λογική, αλλά τί λεμε τώρα.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-01-07, 13:22
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί θα πρέπει το Ελληνικό κράτος όμως, να ρωτάει την Ορθόδοξη εκκλησία, για ποιο δόγμα ή ποια πίστη θα αναγνωρίσει;
Άλλη η δουλειά της εκκλησίας και άλλη η δουλειά του κράτους, η Ορθόδοξη εκκλησία μπορεί να αναρτήσει πίνακες και να λέει στους πιστούς της αυτοί είναι ορθόδοξοι αυτοί δεν είναι, αυτοί είναι έτσι και αυτοί δεν είναι.

Η απαγόρευση εισόδου των Δωδεκαθεϊστών στις στήλες του Ολυμπίου Διός με τις στολές, ήταν βλακεία και καλό είναι να μην επαναληφθεί.
Καιρός να καταλάβουμε ότι είμαστε μέλη της ΕΕ και τα αποφασίζουμε και διατάσουμε δεν περνάμε, επίσης καιρός είναι ο καθένας να φροντίζει τα του οίκου του, η εκκλησία και η πολιτεία δηλαδή….
Αγαπητέ Στέλιο, σε ότι αφορά στο πρώτο κομμάτι των σχολίων σου, δεν βλέπω στο άρθρο της Καθημερινής και ειδικότερα στις δηλώσεις του Υπεύθυνου της Συνοδικής Επιτροπής για τις Αιρέσεις της Ορθόδοξης Εκκλησίας να προκύπτει από κάπου, ότι το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ζητά την άποψή της, για το εάν θα αναγνωρίσει ή όχι κάποια θρησκεία.

Τώρα, η ιστορία με την παραχώρηση του χώρου των στηλών του Ολυμπίου Διός για τις "εκδηλώσεις" των Δωδεκαθεϊστών (ή όπως αλλιώς ονομάζονται), δεν είναι ακριβώς έτσι. Άδεια για είσοδο στον χώρο είχε δοθεί. Ζητήθηκαν όπως επιπλέον παραχωρήσεις (εγκατάσταση εξοπλισμού, γεννήτριες ρεύματος κλπ), οι οποίες, όπως ήταν φυσικό, δεν δόθηκαν από την αρχαιολογική υπηρεσία και το Υπουργείο Πολιτισμού. Και καλώς, κατά την άποψή μου. Το θέαμα των "πιστών" με τις χλαμύδες, τις ασπίδες και τα δόρατα, κάτι σαν "κιτς" μου κάνει. Υπερβολές νεοελληνικού χαρακτήρα (με την κακή έννοια). Άσε δε, εκείνες οι απαγγελίες με τις στεντόρειες φωνές, στα "αρχαία ελληνικά". Τσίρκο!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-01-07, 13:26
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τσίρκο ξετσίρκο, δικαίωμα του καθενός είναι να πιστεύει στη θρησκεία του όπως θέλει. Υπάρχουν και χειρότερα και πιο επικίνδυνα τσίρκο...
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-07, 13:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέαμα των "πιστών" με τις χλαμύδες, τις ασπίδες και τα δόρατα, κάτι σαν "κιτς" μου κάνει. Υπερβολές νεοελληνικού χαρακτήρα (με την κακή έννοια). Άσε δε, εκείνες οι απαγγελίες με τις στεντόρειες φωνές, στα "αρχαία ελληνικά". Τσίρκο!
Περί ορέξεως ουδείς λόγος, ήθελαν κιτς να έχουν κιτς.

Γιατί για εκείνους δεν είναι κιτς στο κάτω κάτω, να γίνονται Χριστιανικές Τελετές στον Αρειο Πάγο για τον Απόστολο Παύλο, με ηχητικά συστήματα υπερακατασκευές και με συνολάκια αμφίων χρυσα προρφυρά και πλουμιστά που μας πάνε πίσω στο Βυζάντιο.

Κάνω τον συνηγορο του Διαβόλου απλά για να σου πω ότι όταν το αρχαιολογικό συμβούλειο δίνει άδειες στην Εκκλησία της Ελλάδος να στήνουν κατασκευές στον Άρειο Πάγο με την ίδια λογική θα πρέπει και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο.

Όσο για τις μη επεμβάσεις την εκκλησίας, όχι σε μένα, τα ξέρω λίιιιιιιγο καλύτερα. Δεν είναι παρεμβάσεις ΠΑΡΕΜΒΑΣΑΡΕΣ ειναι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-07, 13:52
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Περί ορέξεως ουδείς λόγος, ήθελαν κιτς να έχουν κιτς.

Γιατί για εκείνους δεν είναι κιτς στο κάτω κάτω, να γίνονται Χριστιανικές Τελετές στον Αρειο Πάγο για τον Απόστολο Παύλο, με ηχητικά συστήματα υπερακατασκευές και με συνολάκια αμφίων χρυσα προρφυρά και πλουμιστά που μας πάνε πίσω στο Βυζάντιο.

Κάνω τον συνηγορο του Διαβόλου απλά για να σου πω ότι όταν το αρχαιολογικό συμβούλειο δίνει άδειες στην Εκκλησία της Ελλάδος να στήνουν κατασκευές στον Άρειο Πάγο με την ίδια λογική θα πρέπει και οι άλλοι να κάνουν το ίδιο.

Όσο για τις μη επεμβάσεις την εκκλησίας, όχι σε μένα, τα ξέρω λίιιιιιιγο καλύτερα. Δεν είναι παρεμβάσεις ΠΑΡΕΜΒΑΣΑΡΕΣ ειναι.
Δεν σε παρεξηγεί κανείς, που κάνεις τον ...συνήγορο του διαβόλου. Πώς θα γίνει διάλογος, αν όλοι συμφωνούμε;

Δεν ξέρω, αλλά απ' τις σκηνές που είδα, περισσότερο "υπερπαραγωγή" της Τσινετσιτά μου θύμισε η ιστορία αυτή (Μασίστας εναντίον Ηρακλή), παρά εκδήλωση "θρησκευτικής" λατρείας...

Τι λες; κάνουμε κι εμείς την επόμενη συνάντησή μας στους στύλους;
Θα αναγγείλουμε το καταστατικό της βάσης, ενδιαφέροντα άρθρα και επαναστατικά μηνύματα.
Θα υπάρχει μουσική κάλυψη από "γνωστό" συγκρότημα και έκτακτη συμμετοχή "γνωστού" Κακοφωνίξ.
Α! θα φάμε και τυροπιτάκια...

(Για τέτοια ξεφτίλα μιλάω...)
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 30-01-07 στις 13:54 Αιτία: Ξέχασα την ...ξεφτίλα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-07, 16:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω, αλλά απ' τις σκηνές που είδα, περισσότερο "υπερπαραγωγή" της Τσινετσιτά μου θύμισε η ιστορία αυτή (Μασίστας εναντίον Ηρακλή), παρά εκδήλωση "θρησκευτικής" λατρείας...
Δεν πα να χορεύανε και καρτσιλαμά...
Δηλαδή αν σκάγανε μύτη οι Σίχ και αυτομαστιγωνόντουσαν σε καμιά πλατεία θα λέγαμε "Έτσι είναι η θρησκεία τους" ενώ για τους δωδεκαθεϊστές...
Βάζω τον παστουρμά! Ποιός βάζει τα τυροπιτάκια;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-07, 16:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
(Για τέτοια ξεφτίλα μιλάω...)
Εγώ δεν κρίνω αν είναι κιτς και ξεφτίλα, δεν κρίνω το τελετουργικό τους, δεν κρίνω που είναι μια χούφτα ελληνάρες όλοι, δεν κρίνω που είναι γελοίο να πιστεύεις στον Δία και σε παγανιστικές θρησκείες, κρίνω το δικαίωμα της επιλογής. Είχαν δικαίωμα να το κάνουν και ας το έκαναν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-07, 22:10
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν κρίνω αν είναι κιτς και ξεφτίλα, δεν κρίνω το τελετουργικό τους, δεν κρίνω που είναι μια χούφτα ελληνάρες όλοι, δεν κρίνω που είναι γελοίο να πιστεύεις στον Δία και σε παγανιστικές θρησκείες, κρίνω το δικαίωμα της επιλογής. Είχαν δικαίωμα να το κάνουν και ας το έκαναν.
Ή εγώ άλλα σκέφτομαι κι άλλα γράφω, ή εσύ δεν καταλαβαίνεις (δεν διαβάζεις με προσοχή) τι γράφω.

Πού είπα ότι δεν έχουν δικαίωμα να εξασκούν την "θρησκεία" τους;

Αυτό που είπα είναι ότι, ζήτησαν και πήραν άδεια εισόδου στον αρχαιολογικό χώρο (τελεία). Στη συνέχεια ζήτησαν άδεια να εγκαταστήσουν εξοπλισμό (ξανά τελεία). Δεν τους επιτράπηκε η εγκατάσταση εξοπλισμού (τελεία και παύλα). Αυτά.

Τώρα, οι διαμαρτίες, οι φασαριούλες, τα κακά ματ που τους εμπόδισαν... ιστορίες για δράκουλες και φίδια.

Εκδηλώσεις σε αρχαιολογικούς χώρους, που συνεπάγονται εγκατάσταση εξοπλισμού, γίνονται μόνο κάτω από την αιγίδα κάποιου Υπουργείου (π.χ. Υπ. Πολιτισμού), που εγγυάται την τήρηση όλων των διαδικασιών προστασίας του χώρου αυτού, από τον υπεύθυνο φορέα που πραγματοποιεί την εκδήλωση.

Κατά τ' άλλα, μη μου ζητάτε να εξομοιώσω επίσημες, μεγάλες, παγκόσμια αναγνωρισμένες θρησκείες (δικαιώματα-υποχρεώσεις), με τη σχιζοφρένεια και τη διάθεση για εκμετάλλευση καθ' ενός...

Αρχική Δημοσίευση από Diamond (Διαμάντης)
Βάζω τον παστουρμά! Ποιός βάζει τα τυροπιτάκια;
Μετά την εκδήλωση, κερνάω σχετική ταινία στο "Λουζιτάνια" στην Κυψέλη.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 30-01-07 στις 22:13
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-07, 22:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την εκδήλωση, κερνάω σχετική ταινία στο "Λουζιτάνια" στην Κυψέλη.
Αυτή είναι αρχαία Ελληνική ιστορία, άκου Λουζιτάνια; που το θυμήθηκες αυτό :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-07, 22:55
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ λέω να είμαστε πιο ορθολογιστές Χωρίς να κάνουμε τους Φωστήρες.
Να είμαστε δεκτικοί αλλά να κρατάμε και μια απόσταση.
ΝΑ λέμε ΝΑΙ αλλά να λέμε κι ένα ΙΣΩΣ.
ΝΑ ερευνούμε. Να πιστεύουμε. Χωρίς όμως ποτέ να είμαστε απόλυτοι
Μας συμφέρει σαν οντότητες να μην επικρίνουμε για να μη κατακριθούμε
Οι ακραίες καταστάσεις δεν βοηθούν ποτέ σε τίποτα
Ο διάλογος είναι Χαρακτηριστικό των έξυπνων ανθρώπων. Άρρα τίποτα δεν είναι πάνω από τον χρόνο παρά μόνο εκείνος και εμείς οφείλουμε να σεβόμαστε τον διπλανό μας με ότι πιστεύει. Τον ακούμε πέρνουμε ότι μας κάνει και φεύγουμε.
Τώρα αν κάτι μας ενοχλεί, είπαμε Διάλογος! Εμείς είμαστε πιο έξυπνοι και κοιτάμε να βρούμε τις λύσεις, σωστά;
Μια λύση που θα έλεγα είναι ο καθένας να δημιουργήσει τον δικό του λατρευτικό τόπο Χωρίς όμως να κλείνει την πόρτα του στον άλλο, αλλά ούτε και να εισβάλει στα πιστεύω του!
Πρέπει να ζούμε σύμφωνα με τα συμφέροντά μας. Κι αυτά είναι η Ευημέρια και το ύστατο απωθημένο κάθε πλάσματος Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ. Είναι γραμένη στο DNA μας! Συμφωνείτε;
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-07, 23:08
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Άαα! Και κάτι ακόμα.
Το Ελληνικό κράτος δεν ρωτάει την Ορθόδοξη εκκλησία, για ποιο δόγμα ή ποια πίστη θα αναγνωρίσει, Ρωτάει στην πραγματικότητα την παραδοσιακή πλειοψηφία του Ελληνικού Λαού που είναι Ορθόδοξοι. Για πιο λόγο μια κυβέρνηση να εναντιωθεί στον Λαό;
Και τελικά ξεχνάμε ότι το Ελληνικό κράτος είμαστε εμείς όλοι, έτσι δεν μας έμαθαν στο σχολείο;
Οι κυβερνήσεις είναι τα ανθρωπάκια που το παίζουν αρχηγοί( όχι ηγέτες)και την ώρα της κάλπης τρέμουν σύγκορμοι την ψήφο σου!
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-01-07, 09:11
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Να επισημάνω ότι εφόσον τα περί θρησκειών εμπίπτουν στα ανθρώπινα δικαιώματα δεν τίθεται θέμα πλειοψηφίας. Σε αυτά τα θέματα κανένα οργανωμένο κράτος δεν μπορεί να ακολουθεί τη γνώμη της πλειοψηφίας. Τα ανθρώπινα δικαιώματα υπάρχουν για να προστατεύσουν τον ένα από τους πολλούς. Παρακολουθήστε απλώς τη γνώμη της πλειοψηφίας (από δημοσκοπήσεις άλλο τίποτα...) για διάφορα θέματα και να δούμε τι ανθρώπινα δικαιώματα θα υπήρχαν.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-02-07, 01:11
Το avatar του χρήστη KSD
KSD Ο χρήστης KSD δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-04-08 18:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ! Το άρθρο 3 του Συντάγματος όμως κάπου τα μπερδεύει.
Εδώ στην Ελλάδα είναι δύσκολο να ξεφύγουμε από Ταμπού κατεστημένα παραδώσεις κ.λ.π.
ακόμα κι όταν γράφουμε το σύνταγμα μας.
Ή μήπως έτσι συμφέρει τις Κυβερνήσεις;
Ο κλήρος εδώ ακόμα εξουσιάζει! άσχετα τι λένε!
Συμπέρασμα δικό μου. Έχω τις επιφυλάξεις μου περί Ελευθερίας στην Χώρα μας.
Αλλά όμως με σωστά "θέλω", με ύφος και τακτική θα φέρουμε στα νερά μας εχθρούς και φίλους!
Φανατικούς μιας θρησκείας δογμάτων ή μη, Κυβερνήσεις και Κλήρο! Όλα εξαρτιώνται από εμάς τι θέλουμε.
Χρειάζεται να εξαληφθεί ο φανατισμός οποιασδήποτε μορφής και μόνο η παιδεία θα το κάνει αυτό! ΜΟΡΦΩΣΗ(Διαύγεια Πνεύματος)
__________________
Είπαμε, όλα είναι σχετικά......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.