Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #136  
Παλιά 29-03-08, 11:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Παρακαλώ πολύ να επιστρέψουμε στην θεματολογία μας, όπως την έθεσα από το πρώτο μήνυμα.

Πιστεύω πάντα ότι το να είναι κανείς συνειδητός Χριστιανός και όχι τυπικά Χριστιανός επειδή έτσι του είπαν, είναι πιο δύσκολο από τα να πεις δεν πιστεύω σε τίποτα. Το δεύτερο είναι αποτέλεσμα αντίδρασης, χωρίς καν να μπει στον κόπο να το ερευνήσεις να το ψάξεις.

Τι να δηλώσεις Χριστιανός και αυτό να προέρχεται από την αναζήτηση σου, είναι απείρως πιο δύσκολο.

Ο ζητών βρίσκει και ο αιτών λαμβάνει (Ματ. ζ΄ 8).
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 29-03-08, 15:36
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
KIWI δεν εχω μαζι σου προσωπικη αντιπαραθεση.ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΤΡΑ ΒΙΒΛΙΑ ΑΠΟ ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ. Αυτο που προσπαθω να σου πω είναι οτι αξιζει τον κοπο να ερευνησεις με ενδιαφερον τα σχετικα χωρία και φυσικα με πνευμα μαθητειας και καλη διαθεση.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 29-03-08, 16:11
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 09:46
Φύλο: Γυναίκα
Αν και δεν εχω λάβει μέρος στη συγκεκριμένη συζήτηση, γιατί όπως δήλωσα σε άλλο club, με έχει καλύψει ο kiwi επι του θέματος, θα ήθελα να παρατηρήσω το εξής:

Το να λέει κανείς "εγώ έχω διαβάσει Χ βιβλία περισσότερα από εσένα, άρα ξέρω κάτι περισσότερο" δεν αποτελεί επιχείρημα.. Σημασία νομίζω έχει πως προσεγγίζει κανείς τη γνώση. Άκριτα, αποστηθίζοντας κατεβατά (βλ. παπαγαλία στο σχολείο), στα οποία με κάθε ευκαιρία ανατρέχει και εν συνεχεία παραθέτει? 'Η με κριτική σκέψη,όπου ναι μεν δεν έχεις τη δυνατότητα να θυμάσαι την σελ. τάδε, εδάφιο τάδε, παράγραφος τάδε,ωστόσο τα δεδομένα έχουν δουλευτεί μέσα σου και δύνασαι να εκφέρεις λογικά επιχειρήματα αυθόρμητα και χωρίς δεκανίκια.
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 29-03-08, 16:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το σχόλιο περι βιβλίων έγινε με αφορμη την παρατηρηση του KIwi περί "μασημένων" τροφών ή περί "ερευνας και άλλων βιβλίων, και όχι μόνο των "αψεγαδιαστων" όπως ασθενώς ειρωνικα αναφερει. Και να είστε σίγουροι, ότι είμαι άρρωστος βιβλιοφάγος - με θεματολογία εξαιρετικά διαπλατυσμένη- και μάλιστα κάθε άλλο παρά "παπαγαλίζων" . Το βιβλίο που δεν αναμασάει χαρούπια αλλά προσφέρει κατάθεση ψυχης και εμπειριών, ειναι πάντα ενδιαφέρον,από όποια πλευρα και αν προέρχεται.

Τώρα ειδικά με το θέμα της Καινής Διαθήκης, δεν είναι δυνατή η προσέγγιση του περιεχομένου της χωρίς πνεύμα μαθητείας , Πϊστη και βιωματική προσπάθεια μέσα απο την συλλογική λειτουργικη εμπειρία της Εκκλησίας.

Πίσω στο ερώτημα λοιπόν:

Ενας συνειδητός άνθρωπος έχει πάντα δυσκολία να είναι άθεος ή πιστός. Απαντώ λοιπόν ότι α) δεν έχω συναντήσει κανενα άθεο, αλλά πολλούς άθρησκους , αν αναλογισθεί κανείς ότισ τη θέση του Θεού ο καθενας κάποιο υποκαταστατο τοποθετει ( ratio, sex, χρημα, δύναμη κλπ) και β) ότι και οι δύο , όντας συνειδητοποιημένοι, έχουν φοβερές κρίσεις πίστεως και επομένως μεγάλο αγώνα να παραμείνουν σταθεροί στις απόψεις τους.

(Τελικά το πιο εύκολο είναι να εισαι ..αδιάφορος. Αλλα δεν κραταει πολύ, διότι η ζωή και ιδιαίτερα ο ..πόνος σε προσγειώνει....)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 29-03-08 στις 16:26
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 29-03-08, 16:40
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν έχω συναντήσει κανενα άθεο, αλλά πολλούς άθρησκους , αν αναλογισθεί κανείς ότισ τη θέση του Θεού ο καθενας κάποιο υποκαταστατο τοποθετει ( ratio, sex, χρημα, δύναμη κλπ)
Αντε παλι τα ιδια

Το εχουμε πει και στο παρελθον. Αθεος ειναι αυτος που δεν πιστευει οτι το συμπαν η ο κοσμος δημιουργηθηκε απο μια μεταφυσικη δυναμη, η οτι γενικως δεν πιστευει οτι υπαρχει το μεταφυσικο. Αθεος δεν ειναι αυτος που δεν εχει καποιο νοημα η προτεραιοτητα στη ζωη του. Ναι, μπορει προτεραιοτητες να ειναι χρημα, δυναμη, υλη κλπ και οχι οι θρησκευτικες υποχρεωσεις αλλα αυτο δεν εχει σχεση με την εννοια 'θεος'. Οι προτεραιοτες στη ζωη μας δεν ειναι θεοτητες.

Στη λεξη 'αθεος', το μοριο 'θεος' αναφερεται στη μεταφυσικη εννοια του θεου, στην υπαρξη του, οχι στην εννοια της 'προτεραιοτητας' η νοηματος στη ζωη

Οποιος λεει 'ειμαι αθεος' εννοει 'δεν δεχομαι το μεταφυσικο/δεν πιστευω οτι υπαρχει ένα ανώτερο ον που εφτιαξε το συμπαν' και οχι 'δεν εχω νοημα στη ζωη μου'

Ειναι αδικο ο καθενας (εσυ πχ) να δινει δικο του ορισμο σε λεξη στην οποια δινουν αλλη εννοια οι ιδιοι οι αθεοι

Οποτε για να γινουμε πιο συγκεκριμενοι τοσο οι μεν οσο και οι δε, θα επρεπε να πουμε οτι αθεοι υπαρχουν, αλλα αθρησκοι δεν υπαρχουν, εφοσον σεξ, χρημα, πολιτικη, ποδοσφαιρο κλπ αποτελουν 'θρησκεια' και οχι θεοτητες
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-03-08 στις 16:49
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 29-03-08, 17:21
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλα εγω κατα βαθος εχω την εμπειρια ότι "αθεοι" που εσύ προσδιορίζεις έχουν μεταφυσικες ανησυχίες και μάλιστα πολύ σοβαρες. Απλά , τους εξυπηρετεί να κρύθβονται πίσω απο την μασκα του "άθεου" που ειναι "ιn" και να γλυτώνουν οδυνηρές γι αυτούς ερωταπαντησεις.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 29-03-08, 17:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευκαιρια για νεα συζητηση για τα μελη της βασης... αν εχουν μεταφυσικες ανησυχιες οσοι δηλωνουν αθεοι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 29-03-08, 18:14
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Άθεοι, θρήσκοι και όλοι οι άνθρωποι έχουν τις ίδιες ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ανησυχίες, όπου εδώ και πολλούς αιώνες κάποιοι εκμεταλεύονται (θρησκεία) για να αποκτήσουν χρήμα και εξουσία (Εκκλησία). Αυτό είναι όλο και τίποτα παραπάνω.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 29-03-08, 18:39
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 09:46
Φύλο: Γυναίκα
Πρόσφατα πέρασα πολύ δύσκολα με ένα χρόνιο πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζω. Έφτασα σε στιγμές απόγνωσης. Το να μην έχεις κάπου να πιαστείς την υπέρτατη στιγμή που βρίσκεσαι αντιμέτωπος με τον θάνατο είναι σκληρό.

Δεν γινόταν όμως να καταφύγω στην παρηγοριά της θρησκείας. Αν πίστευα σε οποιοδήποτε θεό ονομαστικά (Βούδας, Αλλάχ, Γιαχβέ, Δίας και πάει λέγοντας) θα είχα κουβαλήσει το ημισυ τουλάχιστον του φορτιου πόνου και αγωνίας.

Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις ως αθεος ή αθρησκος ή αγνωστικιστής
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 29-03-08, 19:57
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μη το λες. Ο χριστιανος εχει κι αυτος αγωνιες σχετικα με τη σωτηρια για την οποια δεν ειναι σιγουρος μεχρι το τελος. Και η 'ανυπαρξια' που περιμενει ο αθεος, ειναι καλυτερη μοιρα απο αυτη που εχει ο 'μη-σωσμενος'.

Βεβαια το παραπανω δεν ισχυει στους προτεσταντες (βλ. born again) που πιστευουν οτι η σωτηρια ειναι μονιμη και αφορα ενα σημειο στη ζωη τους.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 29-03-08 στις 20:00
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 29-03-08, 21:56
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από DIONI Εμφάνιση μηνυμάτων
.......... Αν πίστευα ............... θα είχα κουβαλήσει το ημισυ τουλάχιστον του φορτιου πόνου και αγωνίας.

Αυτό είναι το τίμημα που πληρώνεις ως αθεος ή αθρησκος ή αγνωστικιστής
Πλησιαζεις!

(Αν και η ειρωνια για τον Αγγελο δεν χρειαζοταν. Εχω γνωρισει τετοιους αφιερωμενους Αγγελους σαν νοσοκομες σε Νοσοκομεια, με τοση αυταπαρνηση που σε κανουν να ψελισσεις αθελα σου "Δοξα σοι ο Θεος". Δεν φορουν φωτοστεφανο, αλλα ο τοπος λαμπειο γυρω τους απο την προσφορα και τη θυσια τους....Προς τι λοιπον η ειρωνια...)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 30-03-08, 10:15
Το avatar του χρήστη DIONI
DIONI Ο χρήστης DIONI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-14 09:46
Φύλο: Γυναίκα
Κατ' αρχάς καλημέρα!

Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλησιαζεις!
Δεν στράφηκα σε έναν ονομαστικό θεό για να στηριχτώ στα δύσκολα (και ήταν πολύ δύσκολα). Οπότε δεν υπάρχουν πολλές πιθανότητες να με κερδίσει οποιαδήποτε θρησκεία. Δεν πλησιάζω, λοιπόν, απομακρύνομαι.

Τώρα όσον αφορά τα περί αγγέλων. Μην το κουράζουμαι το πράγμα. Άλλο οι καλοκαρδοι και συμπονετικοί άνθρωποι που ζουν δίπλα μας και θα τους χαραχτήριζες " άγγελους " και άλλο τα χερουβειμ, τα σεραφειμ, οι αρχάγγελοι, τα U.F.O., και πάει λέγοντας..
__________________
"You need chaos in your soul to give birth to a dancing star." Friedrich Nietsche
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 30-03-08, 16:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεινε κοντα σε οτι σε αναπαυει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 02-04-08, 21:22
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ερώτηση : Είναι πιο εύκολο να είσαι άθεος ή πιστός ;

Απάντηση : Πιο εύκολο είναι να παίζεις ενα παιχνίδι με manual παρα να βρισκεις τη λύση μόνος σου
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 02-04-08, 21:58
Το avatar του χρήστη argoum
argoum Ο χρήστης argoum δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-12 21:33
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
ερώτηση : Είναι πιο εύκολο να είσαι άθεος ή πιστός ;

Απάντηση : Πιο εύκολο είναι να παίζεις ενα παιχνίδι με manual παρα να βρισκεις τη λύση μόνος σου
Συμφωνώ απόλυτα στο παραπάνω.
Μόνο που θέλω να πω ότι, σε αντίθεση με ότι πιστεύουν οι πολλοί άνθρωποι για τους πιστούς, οι τελευταίοι δεν έχουν κανένα manual!
Αντίθετα, όπως εγώ τουλάχιστον το έχω καταλάβει, πιστός σημαίνει να παίρνεις καθημερινά αποφάσεις, κι εδώ έγκειται η ελευθερία του χριστιανού.
Το σημαντικότερο όμως είναι ότι πάντοτε όσοι διαλέγουν ελεύθερα είναι έτοιμοι να "σηκώνουν" και την ευθύνη για τις επιλογές τους.
Και εδώ φαίνεται ότι ο Χριστιανισμός ΄δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά προσωπική περιπέτεια. Είναι για αυτούς που τολμούν και όχι για τους βολεμένους και τους φυγόπονους.
Δεν κατηγορώ κανέναν, ούτε αναφέρομαι σε κάποιον προσωπικά. Καταθέτω τη δική μου οπτική για τη βιωμένη πίστη κι ελπίζω να με συγχωρέσετε για το θάρρος της παρέμβασης.

Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα θεωρώ ότι κανένα από τα δύο δεν είναι "εύκολο". Τη δυσκολία του να είσαι πιστός την εξήγησα παραπάνω. Η δυσκολία του να διαλέγει κανείς την αθεΐα, πάντα κατα την άποψή μου, εντοπίζεται στο ότι ουσιαστικά είναι η επιλογή του να ζει κανείς αντίθετα με τη φύση του. Κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Αργύρης.
__________________
Πολλά δε θέλει ο άνθρωπος. Νάν' ήρεμος, νάν' άκακος λίγο φαΐ, λίγο κρασί, Χριστούγεννα κι Ανάσταση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.