Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 21-06-11, 20:16
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα και απο εμενα..συμφωνω απολυτα με τον φιλτατο Gabriel Knight..ειναι πολυ σωστος σε ολα οσα λεει ολα ειναι μεσα στο μυαλο,εχω ξαναπει πως οσο ξεχνας τη νοσο σε ξεχναει και αυτη.Οσο για τα χειρουργεια που λετε δεν ειναι κατι που πρεπει να σας τρομαζει.Σιγουρα μια εγχειρηση ειναι μια εγχειρηση αλλα στην τελικη,μιλαω εκ πειρας,δεν ειναι κατι τοσο τρομερο..οπως λεει και ο σοφος λαος ολα μια ιδεα ειναι.αν ερθει θα το κανεις και μετα απο λιγο καιρο θα συνεχισεις κανονικα τη ζωη σου.κι εμενα οταν μου ανακοινωσε ο γιατρος οτι πρεπει να χειρουργηθω εχασα τη γη κατω απο τα ποδια μου,ομως αν το καλοσκεφτεις απο το να εισαι χαλια καλυτερα να το τελειωνεις μια ωρα αρχιτερα.δεν ειναι κατι που πρεπει να σας αγχωνει τοσο πολυ.επειδη το χω κανει αν χρειαστει θα το ξανακανω χωρις φοβο αυτην την φορα..
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην greg για αυτό το μήνυμα:
elli83 (22-06-11)
  #122  
Παλιά 22-06-11, 12:38
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν θα σας πω κάτι και όποιος θέλει μπορεί να το προσπαθήσει.
Εμένα που με βλέπετε αισιόδοξο, αυτή την στιγμή έχω αρκετά μεγάλη έξαρση και ας παίρνω και κορτιζόνη.
Όταν πρωτοεμφανίστηκε η crohn στα 19 μου, μου είπαν ότι μάλλον έχω AIDS (για τόσο μαλάκες μιλάμε).
Αφού τελικά δεν είχα AIDS με χώσανε στο Μεταξά για 1,5 μήνα. Εκεί έκανα όλες τις εξετάσεις από δύο φορές παρακαλώ.
Είχα φτάσει στο απόλυτο μηδέν, από ψυχολογία και σκεφτόμουν μέχρι και την αυτοκτονία. Πιο κάτω δεν πήγαινε πραγματικά.
Όταν όμως φτάνεις σε αυτό το σημείο μόνο προς τα πάνω υπάρχει.
Το πολέμησα μέσα μου και είπα ότι αν είναι να πεθάνω, θα πεθάνω όπως θέλω εγώ. Συγκεκριμένα για δύο χρόνια θυμάμαι έκοψα όλα τα χάπια. Ταλαιπωρήθηκα πολύ αλλά το πολέμησα και πολύ. Από τότε όπως καταλαβαίνετε ακόμη παθαίνω. Σας προτείνω όποιος θέλει και πραγματικά σκέφτεται να αλλάξει ριζικά τον τρόπο σκέψης και την ζωή του, να διαβάσει το βιβλίο <<Ο μοναχός που πούλησε την Ferrari του>>. Μιλάει για τον τρόπο σκέψης των μοναχών του Θιβέτ. Θα σας βοηθήσει αφάνταστα αρκεί πάντα να το θέλετε.
Όσο για τον mamanics, <<΄Νικόλα>> στο facebook σε βλέπω μια χαρά παλικάρι και θα στοιχηματιζα ότι δεν έχεις crohn. Keep on walking μάγκα!!
Antele επειδή από ότι έχω καταλάβει είσαι αυτή που ασχολείται περισσότερο με το πρόβλημα, διάβασε το βιβλίο και νομίζω ότι θα βοηθηθείς πάρα πολύ χωρίς γιατρούς. Σε κάθε περίπτωση πρέπει να είμαστε όλοι αισιόδοξοι, γιατί εμείς έχουμε γνωρίσει και την άλλη πλευρά, ειδικά ο greg που πέρασε και χειρουργείο !!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
antele (22-06-11)
  #123  
Παλιά 22-06-11, 13:03
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Πρώτα απ'όλα σε ευχαριστώ πολύ.Ευχαρίστως να το διαβάσω αλλά δεν μου γράφεις συγγραφέα.Εκτός των άλλων να σου αναφέρω οτι κάνω ομοιοπαθητική από Ινδία μέσω διαδικτύου.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 22-06-11, 14:55
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Συγγραφέας είναι ο Robin Sharma και οι εκδόσεις ήταν isorropon αλλά λόγω μεγάλης ζήτησης του βιβλίου νομίζω ότι τελευταία άλλαξε έκδοση. Κάνε ένα search στο google.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
antele (22-06-11)
  #125  
Παλιά 22-06-11, 18:08
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στην ψυχοθεραπεια δεν πιστεψα ποτε.Εχω φτασει στο σημειο να πω οτι θα παω μηπως και με κανει να νιωσω λιγο καλυτερα,ισως γιατι νιωθω ακομα και μετα απο ενα χρονο με τη νοσο οτι κανεις δεν καταλαβαινει τι εχω κ πως ειναι να εισαι 26 τωρα και να χεις μια χρονια νοσο.Δεν πιστεψα στην ψυχοθεραπεια ουτε οταν στα 20 εχασα τον μπαμπα μου.Πιστευα παντα στον εαυτο μου.Κ μου απεδειξα οτι εχω πολυ δυναμη μεσα μου.Γι αυτο και ο σοφος λαος λεει:Θεε μου μη μου δινεις οσα μπορω να αντεξω.Κ εγω συνεχιζω κ λεω οτι θα τα αντεξω και βγω πιο δυνατη.Δεν ξερω!Ισως βλεπω τα πραγματα πολυ χαλαρα!
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 22-06-11, 19:52
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να σου πω την αλήθεια δεν έχεις και πολύ άδικο.Είσαι νέος άνθρωπος και απ'ότι καταλαβαίνω πολύ δυνατός.Δεν ξέρω αν έχεις κάνει δική σου οικογένεια ακόμη,σου το εύχομαι.Σε μένα η ασθένεια εμφανίστηκε όταν είχα ήδη μια κόρη στη εφηβεία,πράγμα το οποίο δυσκόλεψε όλη τη λειτουργία της οικογένειας.Η κατάσταση υπήρξε χαώδης με μιά μητέρα στα νοσοκομεία,χωρίς να μπορεί να διαγνωστεί σιγουρα για 6 ολόκληρα χρόνια,ανασφάλειες,φοβίες. ί να σε φορτώνω τώρα,πιστεύω πως καταλαβαίνεις.Καθώς λέει και ο φίλος μας ο Gabriel, είμαστε έξυπνοι άνθρωποι εμείς οι crohnies.ΧΑ!ΧΑ!ΧΑ!Λυπάμαι πραγματικά για την απώλειά σου και συγχαρητήρια για τη δύναμή σου.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην antele για αυτό το μήνυμα:
Simone26 (22-06-11)
  #127  
Παλιά 22-06-11, 22:56
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σ ευχαριστω antele.Δεν εχω κανει ακομα δικη μου οικογενεια κ ειναι κατι που με απασχολει.αν θα μπορεσω να κανω παιδια με αυτα τα χαπια που παιρνω.Οσο για τη δυναμη ειλικρινα δεν ηξερα οτι ειχα τοση.ισως φταιει κ το οτι αντιμετωπιζω τα παντα με χιουμορ.μαυρο συνηθως!με διασκεδαζει περισσοτερο!!
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 23-06-11, 16:53
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Simone26 μη σε απασχολεί αν θα μπορέσεις να κάνεις παιδιά λόγω χαπιών.
Εγώ έχω πάρει κουβάδες και έχω δύο ένα αγόρι και ένα κορίτσι τα οποία χαίρουν υγείας.
Απλώς βγήκαν πιο όμορφα από εμένα (σε αυτό μπορεί να φταίνε και τα χάπια).
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και η κληρονόμικότητα της crohn είναι 7 τοις εκατό.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
Simone26 (23-06-11)
  #129  
Παλιά 23-06-11, 18:17
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Νάτα και τα παρήγορα του αρχηγού.ΧΑΙΡΕ μεγάλε!Εγώ ξεκινώ το βιβλίο σήμερα.
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 23-06-11, 18:33
Simone26 Ο χρήστης Simone26 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-02-13 00:05
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σ ευχαριστω Gabriel Knight.Ευχομαι να τα χαιρεσαι τα παιδακια σου και να ναι παντα γερα και καλοτυχα.Το θεμα της κληρονομικοτητας δεν το εχω σκεφτει να σου πω.Αυτο που με απασχολει περισσοτερο ειναι αν θα μπορεσω να κανω παιδια ενοσω πινω τα χαπια.Μιας και εχω καταλαβει οτι δε θα τα σταματησω συντομα!
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 24-06-11, 12:50
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους.Ο stathakis εξαφανίστηκε.Πώς πήγε η εξέταση σου;Ολα καλά;Kαι μιά απορία για όποιον γνωρίζει:Τί ποσότητες κορτιζόνης παίρνετε όταν έχετε έξαρση;
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 24-06-11, 13:21
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Εδώ είμαι καλέ
Λοιπόν για όσους δεν έχουν κάνει ποτέ "Διάβαση Λεπτού Εντέρου" ή δεν γνωρίζουν τί γίνεται σε αυτήν την εξέταση, μιας και έκανα προχθές, σου δίνουν να πιεις 2 ποτηράκια βάριο (ένα άσπρο υγρό - γλυκό),σε βάζουν να ξαπλώσεις σε ένα μηχάνημα το οποίο ακτινογραφεί το λεπτό σου έντερο.Κράτησε περίπου μία ώρα.Όλη αυτήν την ώρα μη φανταστείτε με ακτινογραφούσαν,ξάπλωνα και περίμενα να βγαίνουν σιγά σιγά οι ακτίνες μέχρι να θεωρήσει η γιατρός ότι στις ακτίνες φαίνονται όλα.Αυτή ήταν η εξέταση,ούτε πόνος ούτε κάποια ειδική προετοιμασία, απλά να φας ελαφριά την προηγούμενη μέρα και την ημέρα της εξέτασης νηστικός.
Τώρα τα αποτελέσματα,στο ΙΚΑ δεν τις "διάβασαν καλά" τις ακτίνες και το πόρισμα δεν έγραφε αυτά που έπρεπε να γράφει,ο γιατρός στο νοσοκομείο "είδε στις ακτίνες" κάποια πραγματάκια που δεν είδε ο γιατρός στο ΙΚΑ (έφαγε και κράξιμο η γιατρός του ΙΚΑ από τον νοσοκομειακό γιατρό ), κάτι στην αρχή του λεπτού εντέρου μου βρήκαν (κάτι σαν στένωση,ούτε κι εγώ θυμάμαι πως τα 'λεγε ο γιατρός) ενώ το υπόλοιπο είναι μια χαρά.
Κόβω εντελώς τα budenofalk,κόβω προσωρινά τα salofalk,ξεκίνησα αζαθιοπρίνη,θα ξεκινήσω από αύριο μία αντιβίωση για 5 μέρες μόνο, και θα ξεκινήσω από αύριο μια πιο δυνατή κορτιζόνη,από Pr.... ξεκινάει (μπροστά μου έχω την συνταγή αλλά δεν τα βγάζω τα γράμματα έτσι όπως τα γράφουν ).Αυτά προς το παρόν...!
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 24-06-11, 13:42
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα...
Εμείς γιατί τραβηξαμε το ζόρι της μαγνητικής εντερόκλυσης αφού υπάρχει τόσο απλή εξέταση λεπτού εντέρου όπως η διαβαση που αναφέρει ο φίλος stathakis?
Πλήρωσα και 560,00 ευρά... και φουλ στα καθαρτικά (6 λίτρα σε μια μερα), 2 ενέσεις, κλύσματα (2), ορός, 2 λίτρα μανιτόλες χαμός....
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 24-06-11, 17:06
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Antele
Εγώ όταν είχα έξαρση και έπαιρνα prezolone, μου έδινε 10 χαπάκια την ημέρα και τα μείωνα 2 ανά μήνα.
Τώρα που παίρνω budenofalk ξεκίνησα με 3 χάπια και μειώνω ένα ανά μήνα.
Είναι πολύ πιο ελαφριά κορτιζόνη.
Stathakis
φαίνεται ότι έχει εξελιχθεί η επιστήμη, γιατί εγώ όταν έκανα εντερόκλυση μου είχαν διοχετεύσει το βάριο με σωληνάκι από την μύτη.
Επίσης πήρα και όλα τα συναφή που αναφέρει ο mamanics (Γειά σου ρε Νικόλα).
Με το azathioprine (αν δεν σε πειράξει τις πρώτες δύο εβδομάδες στο συκώτι) θα ξεχάσεις την crohn. Απλώς να προσέχεις λίγο τις ιώσεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
Ρε παιδιά δεν γράφετε και που θα πάτε διακοπές, μπας και δώσετε και καμιά ιδέα?
Εγώ φέτος σκέφτομαι για Ζάκυνθο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
antele (24-06-11)
  #135  
Παλιά 24-06-11, 17:15
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Stathakis
φαίνεται ότι έχει εξελιχθεί η επιστήμη, γιατί εγώ όταν έκανα εντερόκλυση μου είχαν διοχετεύσει το βάριο με σωληνάκι από την μύτη.
Επίσης πήρα και όλα τα συναφή που αναφέρει ο mamanics (Γειά σου ρε Νικόλα).
Με το azathioprine (αν δεν σε πειράξει τις πρώτες δύο εβδομάδες στο συκώτι) θα ξεχάσεις την crohn. Απλώς να προσέχεις λίγο τις ιώσεις. Καλή επιτυχία σου εύχομαι.
Ρε παιδιά δεν γράφετε και που θα πάτε διακοπές, μπας και δώσετε και καμιά ιδέα?
Εγώ φέτος σκέφτομαι για Ζάκυνθο.
Ελπίζω όπως λες κι εσύ να μην με πειράξει στο συκώτι.Ήδη όμως με χτύπησε ίωση και είμαι σε φάση που την περνάω (μόνο πυρετό σήκωσα).
Όσο για Ζάκυνθο,πέρυσι ήμουν εκεί,πέρασα τέλεια,την γύρισα όλη! Προσωπικά,δεν θα πάω πουθενά,θα πετάγομαι μονοήμερα Χαλκιδική μιας και είναι δίπλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.