Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-12-06, 11:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είναι πιο εύκολο να είσαι άθεος ή πιστός

Με την ευκαιρία που έστειλε ο Κωστής την αναφορά του σε ένα βιβλίο περί αθεολογίας (ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει τον όρο, αλλά πιστεύω ότι είναι κάπως σχετικό με την θεολογία), στην σκέψη μου υπάρχει ένα ερώτημα, που όμως πρέπει να διευρυνθεί.

Τι να είναι πιο εύκολο να είσαι πιστός, εγώ θα το πω συγκεκριμένα στα μέτρα μας, είναι πιο εύκολο να είσαι Χριστιανός ή άθεος;

Τι πάει να πει Χριστιανός όμως, όπως τι πάει να πει πιστός, πιστός επειδή του το είπανε; χριστιανός επειδή οι γονείς του τον βάπτισαν Χριστιανό; Πιστός και Χριστιανός επειδή φοράει χρυσό Σταυρό; Πιστός και Χριστιανός επειδή πάει την Μεγάλη Παρασκευή και την Ανάσταση στην εκκλησία;

Εγώ αυτή την ομάδα την τεράστια θα την έβαζα στην μέση, τους θεωρώ συμβατικούς Χριστιανούς, χωρίς σπουδαία συνείδηση του έργου του Χριστού με τις εικόνες που έχουν κρατήσει από την τηλεοπτική σειρά Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ του Franco Zeffirelli και σαn πρόσωπο του Χριστού τον Robert Powel.

Τι μας έμεινε τώρα; Μια μεγάλη ομάδα που αρνούνται τα πάντα, που συνειδητά ή ασυνείδητα αρνείται την θρησκεία.

Η τελευταία ομάδα είναι η μικρή, αυτή που το σκαλίζουν το θέμα, αυτοί που το αναζητούν, αυτοί που ψάχνουν, αυτοί που έμειναν άυπνοι με το ερώτημα, ήταν Γιος του Θεού; Αυτοί που τελικά βρήκαν και πήραν τις απαντήσεις.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να αρνείσαι τον Χριστό σαν Υιό θεού, παρά να τον προσκυνάς σαν τον εκ δεξιών του.

Οι θεολόγοι και οι πολλοί Ιερείς μας, κάνουν το λάθος να αρνούνται στον άλλον την αναζήτηση, την αμφισβήτηση, την έρευνα. Θέλουν να μας έχουν ‘by default’ πιστούς και για μένα αυτό είναι τεράστιο λάθος. Αντί να οδηγήσουν το ποίμνιο, στην μία και μόνη αλήθεια, το τυφλώνουν για να μην την δει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-06, 11:55
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να αρνείσαι τον Χριστό σαν Υιό θεού, παρά να τον προσκυνάς σαν τον εκ δεξιών του.
Εγώ πάλι πιστεύω το αντίθετο. Είναι πιο εύκολο να βρεις "μαξιλάρι" σε μία φιλοσοφία που ασπάζεται η πλειοψηφία, που διδάσκεσαι επί χρόνια σαν παιδί και που "σκαλίζει" ανθρώπινες ανάγκες όπως η αγάπη, η αδελφικότητα και η ειρήνη. Είναι πιο εύκολο να βρεις απαντημένα ερωτήματα που άλλους ανθρώπους απασχολούν ολόκληρη τη ζωή τους. Ερωτήματα που απασχολούν την ανθρωπότητα στο σύνολό της αιώνες τώρα.

Για να καταφέρει κάποιος να είναι άθεος (και αναφέρομαι σε συνειδητό επίπεδο και όχι επειδή είναι μόδα ή επειδή απορρίπτει με τη μία και εξορθολισμένα την ύπαρξη του πνευματικού κόσμου - όπως κι εσύ πολύ πετυχημένα αναφέρθηκες στους "Χριστιανούς" στην "εμφάνιση" μόνο), έχει να διαβεί πολύ μεγάλο δρόμο.

Πρώτον πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με τα πιστεύω της πλειοψηφίας των συνανθρώπων του. Αυτό δεν περιλαμβάνει μόνο τη θρησκεία αλλά και την ευρύτερη κοινωνική ηθική.

Δεύτερον, πρέπει να υπερβεί την παιδεία που λάμβανε επί χρόνια όταν ήταν σε νεαρή ηλικία, και προφανώς πληροφορίες που έχουν ριζωθεί βαθιά μέσα του.

Τρίτον, πρέπει να μελετήσει μία σειρά από βιβλία τόσο της επικρατούσας θρησκείας όσο και άλλων θρησκειών ώστε να επιχειρήσει να αποκτήσει την αντικειμενικότερη δυνατή γνώση σε θέματα θεολογίας σαν εναρκτήριο σημείο.

Θα πει κανείς, γιατί τελικά να τα κάνει όλα αυτά; Εξαρτάται τον άνθρωπο πάντα και πόση διάθεση έχει στη μελέτη και την έρευνα. Όταν η συγκεκριμένη μελέτη τελικά αποφέρει ασφαλή συμπεράσματα και αποτελέσματα (και δεν είναι απλα ένας κύκλος ψύχωσης) πας ένα βήμα παραπέρα. Όπως γίνεται δηλαδή σε κάθε νέα έρευνα που κάνουμε προσωπικά σαν άνθρωποι.

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι θεολόγοι και οι πολλοί Ιερείς μας, κάνουν το λάθος να αρνούνται στον άλλον την αναζήτηση, την αμφισβήτηση, την έρευνα. Θέλουν να μας έχουν ‘by default’ πιστούς και για μένα αυτό είναι τεράστιο λάθος. Αντί να οδηγήσουν το ποίμνιο, στην μία και μόνη αλήθεια, το τυφλώνουν για να μην την δει.
Συμφωνώ. Για την ακρίβεια αυτή η εμμονή στην άρνηση της έρευνας είναι ένας καλός λόγος για κάποιον να αρχίσει να ερευνά και να ψάχνει. Δε χρειάζεται όμως να δούμε μόνο τους ιερείς. Αυτή η άρνηση υπάρχει και στην αρχή της μυθολογίας της Παλαιάς Διαθήκης. Ποιο ήταν το αμάρτημα των πρωτόπλαστων; Έφαγαν τον καρπό από το "Δέντρο της Γνώσης"
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-06, 12:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θα επιμείνω Κωστή στην Θεωρία μου, ειδικά στις χρονικές στιγμές που ζούμε. Υπάρχει τόσο διάχυτη αδικία στον κόσμο όλο, υπάρχει τόση εξάρτηση των πολλών από τους λίγους, τόση εξαθλίωση τεραστίων μαζών του πληθυσμού της Γης, παιδάκια που πεθαίνουν από πείνα ή από δίψα, παιδάκια από την τρυφερή ηλικία των πέντε ετών, στέλνονται στα σκλαβοπάζαρα για να δουλέψουν σκληρά χωρίς δικαίωμα επιλογής, άνθρωποι που η μόνη σκέψη που μπορούν να κάνουν, το μόνο όνειρο είναι ένα πιάτο φαγητό και μια χούφτα καθαρό νερό για να ταΐσουν τα παιδιά τους.

Μετά από τόση δυστυχία σε κάνει να αναρωτιέσαι μα γιατί ο Θεός της αγάπης και του ελέους αφήνει να γίνονται αυτά;

Έρχεται δίπλα σου ο συνάδελφος σου και πατάει στις πλάτες σου για να φανεί εκείνος, έρχονται τα λαμόγια να ρουφάνε σαν κουνούπια το δικό μας αίμα, βλέπεις να επικρατούν οι φελλοί και σε πιάνει η αγωνία σου και λες γιατί θεέ μου τα αφήνεις αυτά;

Για να ξεπεράσεις αυτή την δυσπιστία και να φτάσεις στο τελικό αποτέλεσμα της αναζήτησης, ο δρόμος είναι μακρύς και δύσκολος, αντίθετα οι διέξοδοι της άρνησης είναι δίπλα σου κοντά σου λες και ένα άντε από εδώ δεν υπάρχει θεός και καθαρίζεις.

Το δύσκολο είναι να βρω εγώ τα επιχειρήματα να σε πείσω ότι Τον βρήκα, Τον αναγνώρισα, με στήριξε μου είπε πάλι να σταθώ στα πόδια μου, να κοιτάξω πάλι μπροστά. Θα με περάσεις για τρελό ή το λιγότερο για παράφρονα, ή αν θες για φαφλατά και ψεύτη, αν σου πω ότι στην άβυσσο που έπεφτα, με κράτησε και μου εμφύσησε την δύναμη να αντιμετωπίσω τα αδιέξοδα μου.

Όχι Κωστή είναι για μένα πιο δύσκολο να σε πείσω ότι υπάρχει Θεός.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-06, 12:38
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα το ερώτημα ήταν αν είναι πιο εύκολο να είσαι πιστός ή άθεος και όχι ποιος είναι πιο εύκολο να πείσει ποιον!

Αλλά ακόμα και για αυτό πάλι η απάντηση είναι η ίδια. Χρησιμοποιώντας τα παραδείγματά σου μάλιστα είναι ο πιο εύκολος και απλός τρόπος να πείσεις κάποιον ότι υπάρχει θεός και μάλιστα με λογικότατο επιχείρημα που πάει ως εξής:

Στον κόσμο υπάρχει αδικία, φτώχεια, πόλεμοι, πισωμαχαιρώματα κλπ κλπ. Άρα υπάρχει το Κακό. Άρα αφού υπάρχει το Κακό, υπάρχει το Καλό. Άρα αφού υπάρχει ο Σατανάς, υπάρχει και ο Θεός. Τέλος!

Είναι ένα σκεπτικό που έχει χρησιμοποιηθεί με έξυπνο τρόπο για διάφορους ρόλους και όχι μόνο σε θεολογικά ζητήματα. Πού μπάζει; Στο ότι χρησιμοποιεί μεταφυσικές (άπιαστες, υποκειμενικές, άυλες, αναπόδεικτες, κλπ) έννοιες. Την έννοια του Καλού και του Κακού. Το σκεπτικό ορίζει από μόνο του αυθαίρετα την έννοια του Κακού και αυτόματα "γεννάει" την έννοια του Καλού.

Πιο εύκολο είναι να παρουσιάσεις αυτό το σκεπτικό παρά για παράδειγμα ιστορικο-οικονομικά γεγονότα που οδήγησαν τους λαούς της Αφρικής στην πείνα και τη φτώχεια. Πιο εύκολο είναι να πεις "αυτό είναι το κακό άρα αυτό είναι το καλό" από το να προσπαθήσεις να αναλύσεις την ψυχολογία ιστορικών ηγετών που συνέβαλλαν σε ομαδικές σφαγές.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-06, 12:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα το ερώτημα ήταν αν είναι πιο εύκολο να είσαι πιστός ή άθεος και όχι ποιος είναι πιο εύκολο να πείσει ποιον!
Από το μήνυμα μου αυτό κατάλαβες;

Νομίζω ότι κάναμε σαφές ότι δεν αναφερόμαστε στις μάζες που λέει εύκολα είμαι πιστός.

Αναφερόμαστε σε ανθρώπους σκεπτόμενους, σε ανθρώπους που αναζητούν και σου εξηγώ δεν έχω τα μέσα να σου αποδείξω την μαρτυρία μου και ότι είναι πιο εύκολο για σένα, να μου αρνηθείς την ύπαρξη Του.

Αν δεν συμφωνήσουμε εδώ θα δυσκολευτούμε να προχωρήσουμε στον διαλλογισμό μας.

Εγώ θα προσπαθώ να σου φανερώσω την αλήθεια χωρίς την ύπαρξη εξισώσεων (εδώ δεν θα συμφωνεί ο Κώστας που μας έχει αναφέρει πολλά με τους αριθμούς :-) ) και εσύ θα κρατάς το αναπόδεικτο σαν δεδομένο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-06, 13:33
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλά έτσι δεν μπορεί να βασιστεί ουδεμία συζήτηση ή αντίλογος εφόσον δεν υπάρχει ένα αντικειμενικό πεδίο.

Σα να σου λέω εγώ ότι μιλάω με τον Μωάμεθ κάθε μέρα στις 3 το μεσημέρι και μετά έχω συνάντηση με τον Ζιφχθ, έναν εξωγήινο από το πλανητικό σύστημα Μ321, αλλά δεν μπορώ να στο αποδείξω με αντικειμενικούς όρους. Σε αυτή την περίπτωση πως είναι δυνατόν να βγει ένα συμπέρασμα; Το μόνο ίσως που θα μπορούσα να κάνω θα ήταν να σου περιγράφω στοιχεία κι εσύ να τα καταρρίπτεις με επιχειρήματα. Αυτό μπορούμε να το κάνουμε.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-06, 12:39
Το avatar του χρήστη Basil
Basil Ο χρήστης Basil δεν είναι συνδεδεμένος
+ 1947 - 2007
 

Τελευταία φορά Online: 22-08-07 21:39
Φύλο: Άντρας
Όπως το θέτεις Στέλιο είναι πιο δύσκολο να 'βρεις' τον Θεό από να Τον αρνηθείς και συμφωνώ μαζί σου για τα πλήθη που λίγα ξέρουν για τον ίδιο τον Χριστό και η πίστη τους είναι επιφανειακή.
__________________
Ή στραβός είναι ο γυαλός ή στραβά αρμενίζουμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-06, 13:14
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρώτον πρέπει να έρθει αντιμέτωπος με τα πιστεύω της πλειοψηφίας των συνανθρώπων του. Αυτό δεν περιλαμβάνει μόνο τη θρησκεία αλλά και την ευρύτερη κοινωνική ηθική.
Οσον αφορα τη θρησκεια, διαφωνω αυτο που λες καθοτι δεν παιζει ρολο μεγαλο στις επαγγελματικες η πεζοδρομιακες σχεσεις. Οσον αφορα την κοινωνικη ηθικη, παλι δεν συμφωνω γιατι ολος ο δυτικος κοσμος ακολουθει μια ορισμενη ηθικη, ανεξαρτητα θρησκειας (αν και οφειλει πολλα στην αρχαια φιλοσοφια, στην ανατολιτικη φιλοσοφια και στον Χριστιανισμο). Σχεδον τα μισα ατομα που ξερω ειναι αθεοι και οι πιο πολλοι ειναι και τα πρωτα παιδια.. μη μου πεις οτι δεν εισαι 'καλο παιδι' γιατι δε θα σε πιστεψω...

Αλλωστε η αθεια δεν αναγνωριζεται ως πεποιθηση απο το κρατος. Ενας αθεος μπορει να γινει στρατιωτικος επειδη η ταυτοτητα του θα γραφει Χ.Ο... ενας καθολικος δεν μπορει να γινει!!!

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεύτερον, πρέπει να υπερβεί την παιδεία που λάμβανε επί χρόνια όταν ήταν σε νεαρή ηλικία, και προφανώς πληροφορίες που έχουν ριζωθεί βαθιά μέσα του.
Σιγα την παιδεια... οσο μπορει καποιος να 'αφομοιωσει' τη μυθολογια του δημοτικου, αλλο τοσο μπορει να ισχυσει με το μαθημα των θρησκευτικων.. αλλωστε ο εκκλησιασμος για μας ηταν απλα ευκαιρια για χαβαλε και μη διαβασματος

Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ. Για την ακρίβεια αυτή η εμμονή στην άρνηση της έρευνας είναι ένας καλός λόγος για κάποιον να αρχίσει να ερευνά και να ψάχνει. Δε χρειάζεται όμως να δούμε μόνο τους ιερείς. Αυτή η άρνηση υπάρχει και στην αρχή της μυθολογίας της Παλαιάς Διαθήκης. Ποιο ήταν το αμάρτημα των πρωτόπλαστων; Έφαγαν τον καρπό από το "Δέντρο της Γνώσης"
Διαβασα προσφατα μια καινουργια 'αιρετικη' αναλυση και μαλιστα γραμμενη απο θρησκειολογους, που αναφερει ενα μεταφραστικο λαθος!! επιφυλασσομαι να την ξαναδιαβασω και να γραψω μια περιληψη
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-12-06 στις 13:26
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-06, 15:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσον αφορα τη θρησκεια, διαφωνω αυτο που λες καθοτι δεν παιζει ρολο μεγαλο στις επαγγελματικες η πεζοδρομιακες σχεσεις. Οσον αφορα την κοινωνικη ηθικη, παλι δεν συμφωνω γιατι ολος ο δυτικος κοσμος ακολουθει μια ορισμενη ηθικη, ανεξαρτητα θρησκειας (αν και οφειλει πολλα στην αρχαια φιλοσοφια, στην ανατολιτικη φιλοσοφια και στον Χριστιανισμο). Σχεδον τα μισα ατομα που ξερω ειναι αθεοι και οι πιο πολλοι ειναι και τα πρωτα παιδια.. μη μου πεις οτι δεν εισαι 'καλο παιδι' γιατι δε θα σε πιστεψω...
Δε μπορούμε να γνωρίζουμε υποσυνείδητα τί ρόλο παίζει η θρησκεία ακόμα και στο μυαλό ενός άθεου. Παραδείγματα: μονογαμία, σεξουαλικά ταμπού, και κυρίως η έννοια της αμαρτίας σε διαφορετικές μορφές τύψεων.

Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλωστε η αθεια δεν αναγνωριζεται ως πεποιθηση απο το κρατος. Ενας αθεος μπορει να γινει στρατιωτικος επειδη η ταυτοτητα του θα γραφει Χ.Ο... ενας καθολικος δεν μπορει να γινει!!!
Άρθρο 13 του Συντάγματος:

4. Kανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Kράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.

Άρα το κράτος θεωρητικά δεν αναγκωρίζει καμία πεποίθηση, ή τις αναγνωρίζει όλες ισάξια. Ένα και το αυτό.


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγα την παιδεια... οσο μπορει καποιος να 'αφομοιωσει' τη μυθολογια του δημοτικου, αλλο τοσο μπορει να ισχυσει με το μαθημα των θρησκευτικων.. αλλωστε ο εκκλησιασμος για μας ηταν απλα ευκαιρια για χαβαλε και μη διαβασματος
Υπάρχει μία διαφορά που στο μυαλό ενός παιδιού είναι σημαντική. Την αρχαία μυθολογία την μαθαίναμε ως "μυθολογία", ως φανταστική ιστορία. Τα θρησκευτικά ως γεγονότα, ως πραγματική ιστορία, ακόμα και όταν αυτά δημιουργούσαν μεγάλες αντιφάσεις. Όταν ο θεολόγος "στριμογνόταν" από ένα 12χρονο, πέταγε ένα "οκ δείτε το συμβολικά" και ξεμπέρδευε χωρίς να αναιρεί όλες τις υπόλοιπες... (ας μην τις χαρακτηρίσω) ιστορίες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-06, 01:06
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Επιτρέψτε μου, δυο σχετικές σκέψεις…, προσπαθώντας (παρότι για την φύση μου, δύσκολο) να περιορίσω τις λέξεις Θεό, μεταφυσική, θρησκεία… που βγάζουν στον Κωστή σπυράκια….

Δεν χρειάζεται κάποιος να ψάξει πολύ, για να βρει ‘’αντικείμενο’’ αλλά και σημεία ‘’αντικειμενικής’’ επαφής προς συζήτηση μεταξύ ανθρώπων αθέων-θεούμενων, αθρήσκων-θρησκευόμενων, θεολόγων-αθεολόγων.

Στο δοκίμια και σκέψεις του Έρμαν Έσσε, αναφέρεται χαρακτηριστικά (αν το θυμάμαι καλά): εάν έχω να επιλέξω μεταξύ ενός κόμματος ή ενός άλλου, θα προτιμούσα να επιλέξω να είμαι άνθρωπος. Αν είχα να επιλέξω μεταξύ μιας ομάδας ποδοσφαιρικής και μιας άλλης, θα προτιμούσα να επιλέξω άνθρωπος. Αν είχα να επιλέξω μεταξύ μιας θρησκείας και μιας άλλης, θα προτιμούσα να επιλέξω άνθρωπος… γιατί ενώ οι άνθρωποι των κομμάτων, των θρησκειών, των ομάδων έχουν κάτι να χωρίσουν, ο άνθρωπος από τον συνάνθρωπο, δεν έχει να χωρίσει τίποτα.

Ας γίνει αυτή η ανθρωπιά (υπό την ευρύτερή της έννοια), η κοινή αφετηρία διαλόγου.

Σημείο αντικειμενικής επαφής, είναι οι ίδιες αφετηρίες, τα ίδια χρησιμοποιούμενα εργαλεία αλλά και οι ίδιοι ‘’αντικειμενικοί’’ στόχοι, παρά την πληθώρα των υποκειμενικών προσεγγίσεων. Άνθρωπος, ζωή, ελευθερία… είναι συγχρόνως κοινή αφετηρία αλλά και κοινός ποθούμενος στόχος με μέσα, κοινά για όλους μας, το νου, τη λογική, την αγάπη, την πίστη, τον φόβο, την ελπίδα….

Αν κάποιος άνθρωπος δεν χρησιμοποιεί τα δύο κύρια εργαλεία ισορροπημένα, (νου και καρδιά) θα αντιληφθεί αργά ή γρήγορα την προκαλούμενη δυσαρμονία, η οποία θα οφείλεται ή στην ψυχρή λογική χωρίς ίχνος (ή ελλειπούς) συναισθηματισμού, είτε στον άκρατο συναισθηματισμό και πίστη, χωρίς ίχνος (ή ελλειπούς) λογικής. Καταστάσεις αμορφωσιάς (της μίας ή της άλλης γόνιμης περιοχής, νου - καρδιάς), που δεν πρέπει να επαινούνται, παρότι μπορούν να λύσουν το καθένα, κάποια επιμέρους προβλήματα.

Έννοιες που θα μπορούσαν να γίνουν αιτία συ-ζητήσεως της αντικειμενικότητάς τους.

Ελευθερία:
Μπορεί ΟΛΑ να μας επιτρέπονται, αλλά ΔΕΝ μας συμφέρουν τα πάντα. π.χ. έχω κάθε δικαίωμα να πιω δηλητήριο, να φουντάρω από τον 10 όροφο, να καπνίσω… να …, να… να ‘’ζήσω’’ (με την προσαπτόμενη έννοια από τον καθένα), αλλά κάθε επιλογή όπου η ελευθερία αντιβαίνει στην παράλληλη πρόοδο της ζωής, δεν είναι ελευθερία, αλλά δέσμευση.

Ο άνθρωπος, στην παρούσα βιολογική φάση, δεν μπορεί να είναι απόλυτα ελεύθερος και καλό θα ήταν, να μην θεωρητικολογεί και αιθεροβατεί. Υπόκειται σε βιολογικούς αλλά και φυσιολογικούς νόμους ανελευθερίας, που αν δεν καλύψει τις βιολογικές θα πεθάνει, αν δε, δεν καλύψει τις φυσιολογικές… θα ζοριστεί άσχημα.

Καλό θα ήταν οι ‘’ελεύθερες’’ επιλογές μας, να προάγουν την πραγματική ελευθερία και όχι την ψευδεπίγραφη, να μας προοδεύουν σε αυτόν τον δρόμο και όχι να μας δεσμεύουν.

Στα σταυροδρόμια των επιλογών μας, μπορεί να τίθενται ας πούμε επί ίσοις όροις και οι δύο (ή και περισσότερες) επιλογές, αλλά νάμαστε σίγουροι, πως ενώ όλα μας επιτρέπονται ΔΕΝ μας συμφέρουν όλα! ευχόμενος, τουλάχιστον να διακρίνουμε ιεραρχικά, ποιες ανάγκες να καλύπτουμε και ποιες να αποφεύγουμε.

Ζωή:
ζωή, δεν νοείται κάτι το αποκομμένο από την αείπαρκτη Ζωή, γιατί ότι αποκόπτεται από τον κύριο κορμό, έχει φυσικό επόμενο, για κάποιο καιρό να έχει ενέργεια, αλλά, αν δεν τροφοδοτείται από Αυτήν, αν δεν ενωθεί άρρηκτα με την πηγή της Ζωής, σαν μπαταρία, θα σβήσει, και αφού σπαταλήσει την ενέργειά της, θα την χάσει. Κι οι μπαταρίες μπορεί να είναι επαναφορτιζόμενες… η ζωή μας;;;

Πίστη:
Κάποιος στηρίζει την πίστη του στην λογική του, στα λεφτά του, στην εξυπνάδα του, στην μαγκιά του, στην ομορφιά του, στα μέσα του… και μόνο σε αυτά που βλέπει ή αισθάνεται με τα 5 εξωτερικά αισθητήρια. Κάποιος άλλος σε κάτι άλλο (plus), καθώς αυτά τα εξωτερικά αισθητήρια αδυνατούν από μόνα τους να αντιληφθούν την όλη Αλήθεια που είναι συνήθως κρυμμένη πίσω από τα φαινόμενα. Ο καθένας, ανάλογα με την φιλοσοφία του, στηρίζει την πίστη του και εξ αυτού όλη του τη ζωή, την ελπίδα του… ‘’κρεμώντας’’ στην κυριολεξία όλη του τη ζωή, ή στο προσωπείο (δερμάτινους χιτώνες, όπως αναφέρθηκε σε άλλο μήνυμα) ή στο πρόσωπο. Επιλογή… κρεμάσματος ζωής με γνωστά τα αποτελέσματα, πεντακάθαρη και ελεύθερη.

Συμπερασματικά, ο άνθρωπος με τα στερητικά ‘’α’’ (άθεος, άθρησκος, αθεολόγος) κινείται προς την ζωή, την ελευθερία, το φως, την αλήθεια, την αγάπη ως κάτι αφηρημένα, άμορφα και απρόσωπα, ενώ οι θέσεις της Ορθοδοξίας πιστεύουν και ομολογούν, ότι Ο Χριστός είναι το Φως, η Οδός, η Αλήθεια, η Ζωή, η Ανάσταση…

Δεν αντιπαρέβαλλα τον άθρησκο… με οποιαδήποτε θρησκεία, γιατί η πληθώρα των υποτιθέμενων αυθεντικοτήτων που αυτοπροβάλλονται ως σοφοί, ως μοναδικοί… ως δρόμοι...πραγματικά προξενούν αφόρητη κούραση, προβληματισμό και ακαταστασία, ακόμη και αηδία σε ευαισθήτους, που γρήγορα όμως παράτησαν την εμβάθυνση σε αυτούς τους χώρους.
Μπροστά λοιπόν σε αδιέξοδα… καλό θα ήταν να αρχίζαμε την λύση του προβλήματος από την αρχή.

Κι η αρχή είναι ο άγνωστος Δημιουργός. Η πηγή της Ζωής, η Αρχή και το μακάριο Τέλος της, ολοκληρώνοντας μετά την έξοδό μας, την ευλογημένη είσοδο μέσα στο Σώμα Του, κλείνοντας τον κύκλο.

Μια δυσθεώρητη κουκίδα λόγω αποστάσεως, αλλά όχι αμελητέα ποσότης στο οπτικό μας πεδίο, που αξίζει να προσεγγίσουμε με σεβασμό και γνόφο αγνωσίας, αντί να χτίσουμε τοιχείο απαγορευτικό εισόδου του Φωτός Του και της παρουσία Του, γνωρίζοντας, πως όσο κυνηγάμε να Τον αντικειμενικοποιήσουμε και να Τον ‘’ανακαλύψουμε εγωιστικά’’ θα Τον χάνουμε, κι όσο αισθανόμαστε με ταπεινότητα και ειλικρινή φιλαλήθη αγάπη ότι ΔΕΝ Τον γνωρίζουμε, τόσο θα μας ‘’αποκαλύπτεται’’.

Ο Θεός, γνωρίζεται συγ-κείμενος και όχι αντι-κείμενος, άλλωστε, πως η ζωή θα γνωρίσει την Ζωή, αν δεν συμμετέχει σε Αυτήν; γιατί όπως αναφέρεται, όχι μόνο από την θεολογία, (ο τρώγων μου την Σάρκα και πίνων μου το Αίμα, εν εμοί μένει καγώ εν αυτώ...) αλλά και από την φιλοσοφία από τον Ηράκλειτο: ‘’καθ’ ό,τι κοινωνήσωμεν, αληθεύομεν, ά δε αν ιδιάσωμεν, ψευδόμεθα’’.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mystakid για αυτό το μήνυμα:
Alaman (28-12-10)
  #11  
Παλιά 15-12-06, 11:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...με τα προηγούμενα, θα ήθελα να αποσαφηνίσω, πως ΔΕΝ υπάρχει κυριολεκτικά άπιστος, οπότε ίσως και το δίλημμα άθεος ή πιστός να μην είναι ακριβές.

Την πηγαία πίστη σε ''κάτι'' ο άθεος ΔΕΝ την εναποθέτει στον Θεό. Ο πιστός της μιας θρησκείας, είναι άπιστος για την άλλη... κι αυτό, γιατί δεν συμπίππτουν οι ''πίστεις''.

Που είναι η Αλήθεια και που όχι... θα δείξει!
Άμεσα, αυτή η έννοια, ''θα δείξει'' αφορά την ''όραση''.
Από την αναλογία όμως των μελών ενός οργανισμού, μόνο τα μάτια βλέπουν. Είναι παράλογη η απαίτηση το αυτί να δει, το χέρι να μυρίσει... το μάτι να αφουγκραστεί... ΟΛΑ όμως τα όργανα, μπορούν να ''αισθανθούν'' ότι ανήκουν σε ένα Όλο, ανάλογα με την ευαισθησία και τα εργαλεία που διαθέτουν.

Αλήθεια λοιπόν, ένας άθεος, άθρησκος, αθεολόγος, αισθάνεται κι ας μην ''βλέπει'' ότι ανήκει σε ένα μεγαλύτερο σύνολο; ότι η γνώση του είναι τμήμα της Παντογνωσίας; η δύναμή του, τμήμα της Παντοδυναμίας; η αγάπη του τμήμα της Παναγαθότητος;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμπερασματικά, ο άνθρωπος με τα στερητικά ‘’α’’ (άθεος, άθρησκος, αθεολόγος) κινείται προς την ζωή, την ελευθερία, το φως, την αλήθεια, την αγάπη ως κάτι αφηρημένα, άμορφα και απρόσωπα, ενώ οι θέσεις της Ορθοδοξίας πιστεύουν και ομολογούν, ότι Ο Χριστός είναι το Φως, η Οδός, η Αλήθεια, η Ζωή, η Ανάσταση…

Δεν αντιπαρέβαλλα τον άθρησκο… με οποιαδήποτε θρησκεία, γιατί η πληθώρα των υποτιθέμενων αυθεντικοτήτων που αυτοπροβάλλονται ως σοφοί, ως μοναδικοί… ως δρόμοι...πραγματικά προξενούν αφόρητη κούραση, προβληματισμό και ακαταστασία, ακόμη και αηδία σε ευαισθήτους, που γρήγορα όμως παράτησαν την εμβάθυνση σε αυτούς τους χώρους.
Μπροστά λοιπόν σε αδιέξοδα… καλό θα ήταν να αρχίζαμε την λύση του προβλήματος από την αρχή.
[/B]
Θα σταθώ σε αυτά μιάς και στα υπόλοιπα γενικά συμφωνούμε (ακούσατε ακούσατε!)

Τα στερητικά "α-" μπορούν να λάβουν δύο υποστάσεις.

Η πρώτη είναι αυτή που θα μπορούσε να περιγραφή ως "πορεία στα τυφλά" σε γενικές γραμμές. Δηλαδή απορρίπτω τα πάντα, πορεύομαι και ό,τι βγει αλλά χωρίς να εξετάζω και τίποτα. Σε αυτή την περίπτωση ο Αθεϊσμός μου απλά αντικαθιστά τον Θεϊσμό μου, αλλά στο τέλος είναι το ίδιο και το αυτό.

Η δεύτερη (και αυτή για την οποία μιλάω), είναι αυτό που προσπαθείς κι εσύ πολύ σωστά να μεταφέρεις. Η έναρξη αναζητήσεων από το μηδέν σε ένα αντικειμενικό επίπεδο. Άλλωστε και για έναν θεϊστή από ποια αρχή να ξεκινήσει; Από τον Θεό όπως περιγράφεται στην Παλαιά Διαθήκη, που είναι τιμωρός, εκδικητικός, απάνθρωπος, ρατσιστής και σκληρός; Από τον Υιό του Θεού όπως περιγράφεται στην Καινή Διαθήκη όπου δείχνει μεν ένα πιο μαλακό και φιλάνθρωπο πρόσωπο, αλλά δεν παύει να δείχνει και αυτός επιθετικό πρόσωπο όταν χρειάζεται;

Στην τελική η Παλαιά Διαθήκη στηρίζεται κατά κόρον σε διάφορα Εβραϊκά κείμενα που ανά περιόδους αποσκοπούσαν να μεταφέρουν συγκεκριμένες ιδέες, ενώ το πρόσωπο του Ιησού δημιουργήθηκε από μία σειρά ευαγγελίων ξεκινώντας σχεδόν έναν αιώνα μετά τον υποτιθέμενο θάνατό του. Θα ξεκινήσουμε λοιπόν από τα γραφόμενα του Μάρκου και του Παύλου; Άνθρωποι που, ακόμα και αν υπήρξε ο Ιησούς δε τον είχαν γνωρίσει αυτοπροσώπως;

Ξεκινάμε από το μηδέν ερευνόντας, συντασσόμενοι παράλληλα στις κατακτήσεις της επιστήμης; Ή θεωρούμε ντεφάκτο σημείο εκκίνησης αυτό που περιέγραψε κάποτε μία ιστορία της Εβραϊκής μυθολογίας;

Πορευόμενος ως Άθεος, είμαι ανοιχτός σε οτιδήποτε νέο που μπορεί να απορρίψει με επιχειρήματα τις τωρινές μου πεποιθήσεις. Τα αξιώματά μου είναι αυτά που κατακτώ μόνος μου αλλά και μεταφέρονται σε μένα από τη γενικότερη γνώση της ανθρωπότητας βάσει αντικειμενικότητας. Εάν μέσα σε αυτή την πορεία υπάρξουν όντως ενδείξεις για την ύπαρξη του Θεού, ένας σωστός άθεος δε θα τον απορρίψει.

Ο πιστός ξεκινάει με ένα κυρίως αξιώμα το οποίο όχι μόνο δεν είναι απτό (όχι απαραίτητα υλικό, αλλά ακόμα και συναισθηματικό), αλλά δεν είναι και καθόλου αντικειμενικό. Αν ο Θεός είναι εναρκτήριο αξίωμα, τότε ποιος Θεός είναι αυτός; Ιστορικά έχουν υπάρξει χιλιάδες Θεοί για τους οποίους οι πιστή τους έχουν να υποστηρίξουν πολλές θέσεις. Ιστορικά και πάλι Θεοί πάνε κι έρχονται. Η επιστημονική έρευνα όμως αναπτύσεται ακάθεκτα (ας μην αναφερθούμε στις διώξεις της επιστήμης από τις επίσημες Εκκλησίες παλαιοτέρων περιόδων) και προσφέρει χρήσιμο έργο.

Να το πω ακόμα πιο απλά; Η αγάπη, η συνείδηση των παντών ως μία ενότητα, αξίες θετικές που περιγράφει όχι μόνο ο Χριστιανισμός αλλά και άλλες θρησκείες, κατακτώνται ούτως ή άλλως από τον άνθρωπο που σκέφτεται, μελετάει και ερευνά. Αν η νευρολογία και η βιολογία για παράδειγμα μπορούν να εξηγήσουν βιολογικά την αίσθηση ακόμα και της πιο υπέρτατης αγάπης, αυτό δεν μειώνει το καθεαυτώ αποτέλεσμα. Απλα ξέρουμε πως δημιουργείται. Τη σημαντικότητα του αποτελέσματος δε την αναιρεί.
Το ότι κάποιος μπορεί πλέον να μάθει πως λειτουργεί η αίσθηση του παθιασμένου έρωτα, δεν αναιρεί αυτή την αίσθηση από τον ίδιο. Απλά όταν του συμβαίνει γνωρίζει τί είναι, το απολαμβάνει, συνεχίζει να εκστασιάζεται αλλά δεν κοιτάει προς τον Ουρανό. Με νοείς;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-12-06, 23:11
BlueBird Ο χρήστης BlueBird δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-10-07 18:10
Φύλο: Άντρας
Είναι δύσκολο ν' αγαπάς τον Χριστο

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ευκαιρία που έστειλε ο Κωστής την αναφορά του σε ένα βιβλίο περί αθεολογίας (ομολογώ ότι δεν έχω ξανακούσει τον όρο, αλλά πιστεύω ότι είναι κάπως σχετικό με την θεολογία), στην σκέψη μου υπάρχει ένα ερώτημα, που όμως πρέπει να διευρυνθεί.

Τι να είναι πιο εύκολο να είσαι πιστός, εγώ θα το πω συγκεκριμένα στα μέτρα μας, είναι πιο εύκολο να είσαι Χριστιανός ή άθεος;

Τι πάει να πει Χριστιανός όμως, όπως τι πάει να πει πιστός, πιστός επειδή του το είπανε; χριστιανός επειδή οι γονείς του τον βάπτισαν Χριστιανό; Πιστός και Χριστιανός επειδή φοράει χρυσό Σταυρό; Πιστός και Χριστιανός επειδή πάει την Μεγάλη Παρασκευή και την Ανάσταση στην εκκλησία;

Εγώ αυτή την ομάδα την τεράστια θα την έβαζα στην μέση, τους θεωρώ συμβατικούς Χριστιανούς, χωρίς σπουδαία συνείδηση του έργου του Χριστού με τις εικόνες που έχουν κρατήσει από την τηλεοπτική σειρά Ο Ιησούς από την Ναζαρέτ του Franco Zeffirelli και σαn πρόσωπο του Χριστού τον Robert Powel.

Τι μας έμεινε τώρα; Μια μεγάλη ομάδα που αρνούνται τα πάντα, που συνειδητά ή ασυνείδητα αρνείται την θρησκεία.

Η τελευταία ομάδα είναι η μικρή, αυτή που το σκαλίζουν το θέμα, αυτοί που το αναζητούν, αυτοί που ψάχνουν, αυτοί που έμειναν άυπνοι με το ερώτημα, ήταν Γιος του Θεού; Αυτοί που τελικά βρήκαν και πήραν τις απαντήσεις.

Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο να αρνείσαι τον Χριστό σαν Υιό θεού, παρά να τον προσκυνάς σαν τον εκ δεξιών του.

Οι θεολόγοι και οι πολλοί Ιερείς μας, κάνουν το λάθος να αρνούνται στον άλλον την αναζήτηση, την αμφισβήτηση, την έρευνα. Θέλουν να μας έχουν ‘by default’ πιστούς και για μένα αυτό είναι τεράστιο λάθος. Αντί να οδηγήσουν το ποίμνιο, στην μία και μόνη αλήθεια, το τυφλώνουν για να μην την δει.

Είναι δύσκολο να αγαπάει ο άνθρωπος ανθρώπους που βλέπει, ακούει, νοιώθει διπλα του κάθε στιγμή. Η αγάπη είναι δύσκολη υπόθεση . Μιλάω για μια αγάπη ανιδιοτελή, χωρίς επιδίωξη ανταπόδοσης, χωρίς συμφέρον (το οποιοδήποτε), χωρίς επιδίωξη ελέγχου και εξουσίας στον άλλον.
Αν είναι τόσο δύσκολο να αγαπάει κάποιος κάτι που βλέπει κάθε στιγμή, τότε είναι πολύ δυσκολότερο να αγαπήσει τον Χριστό που - το πιθανότερο - δεν έχει δει ποτέ του παρά μόνον στις εικόνες.
Αν και το θέμα είναι πίστη στον Θεό ή απιστία για μένα αυτά είναι ταυτόσημα καθότι πίστη στον Θεό για τον Χριστιανό σημαίνει αγάπη, επειδή "ο Θεός αγάπη εστί" .
Καταλήγοντας θα συμφωνήσω ότι είναι ανυπερθέτως δυσκολότερο να είναι κάποιος Χριστιανός απ το να είναι άθεος. Γιατί "αύτη η οδός - του Χριστού - δια σταυρού και αίματος περιπατειται" όπως λέει και ο Αββάς Ισαάκ ο Σύρος.
Και τίς άραγε εξ ημών φορτώνεται τον σταυρό του και ακολουθεί; Αν μάλιστα βάλει σε αντιπαράθεση την πορεία προς τον Γολγοθά με το αραλίκι στην πολυθρόνα και το γράψιμο στον υπολογιστή (καλή ώρα δηλαδή ) , δύσκολο να πάρει την σκληρή απόφαση και ακόμα δυσκολότερο να την τηρήσει μέχρι το τέλος . Και η απόφαση είναι μία και μόνη: να αγαπήσει τον Χριστό περισσότερο απ οτιδήποτε άλλο σε αυτήν την πρόσκαιρη ζωή .
Καλά Χριστούγεννα (η ευχή έχει ισχύ όλο τον χρόνο ) και Καλή και ευλογημένη χρονιά να έχουμε όλοι μας ! Αμήν ._
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-12-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από BlueBird Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι τόσο δύσκολο να αγαπάει κάποιος κάτι που βλέπει κάθε στιγμή, τότε είναι πολύ δυσκολότερο να αγαπήσει τον Χριστό που - το πιθανότερο - δεν έχει δει ποτέ του παρά μόνον στις εικόνες.
Πρώτα απ΄όλα αγαπητέ φίλε, χάρηκα ιδιαίτερα για το πρώτο μήνυμα σου.

Δεν θα πρέπει να αποκλείσουμε στους μη Χριστιανούς, στους άθεους, στους άθρησκους και στους αλλόθρησκους, την πρόθεση να αγαπάνε τον συνάνθρωπο τους, να τον φροντίζουν, όπως θα έκανε ένας που ακολουθεί τον λόγο του Κυρίου.

Υπάρχουν φυσικά άνθρωποι που δηλώνουν 'Χριστιανοί' και ταυτόχρονα ανοίγει ο ένας τον τάφο του άλλου, υπάρχουν ακόμα και 'Χριστιανοί' ταγμένοι σαν μοναχοί στο Άγιον Όρος που πρόσφατα είδαμε δυστυχώς να ανοίγει το κεφάλι ο ένας του άλλου. Αυτούς τους 'Χριστιανούς' εγώ του θεωρώ χειρότερους, αυτούς που δίνουν το κακό παράδειγμα. Σ' αυτούς τους 'Χριστιανούς' τους οικτίρω και αν ήταν στο χέρι μου θα τους απαγόρευα να ονομάζονται έτσι.

Η αγάπη μπορεί να μην προέρχεται από τον Χριστό, μπορεί ο άνθρωπος να είναι καλός ή κακός, να σέβεται και να πονάει τον άλλον, χωρίς καν να έχει ακούσει λέξη για τον Χριστό. Ή μπορεί να τον έχει διαβάσει αλλά να μην τον έχει καταλάβει.

Ο Χριστός τόλμησε να πει σε μια πολύ δύσκολη εποχή το αγαπάτε αλλήλους και στην συνέχεια να το προχωρήσει ακόμα πιο πολύ, εκεί που δεν φτάνει ο νους τους ανθρώπου και να πει αγαπάτε τους εχθρούς υμών. Και σε ποιους το είπε αυτό; σε ένα έθνος που η θρησκεία και ο νόμος του λέει οφθαλμόν αντί οφθαλμού και οδόντα αντί οδόντος. Αυτό ήταν ένα κυριολεκτικό κτύπημα μπουνιάς στην κόψη του ξυραφιού, ήταν η μεγαλύτερη επαναστατική ρήση των αιώνων, μια επανάσταση που μόνο ο θεός μπορούσε να το πει.

Η αγάπη ήταν η πεμπτουσία του κηρύγματος του Χριστού, αλλά από μόνη της η αγάπη, αγαπητέ φίλε, δεν είναι αρκετή για να μας οδηγήσει σε Εκείνον.

Με υγεία η νέα Χρονιά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-07, 10:20
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από BlueBird Εμφάνιση μηνυμάτων
Και η απόφαση είναι μία και μόνη: να αγαπήσει τον Χριστό περισσότερο απ οτιδήποτε άλλο σε αυτήν την πρόσκαιρη ζωή .
Άρα αφού αυτή η ζωή είναι "πρόσκαιρη", το μόνο που έχουμε να κάνουμε είναι να αράξουμε σε ένα κρεβάτι περιμένοντας να πεθάνουμε. Χωρίς να συναναστρεφόμαστε με τον εξωτερικό κόσμο για να αποφεύγουμε "τους πειρασμούς του Σατανά", χωρίς να διευρύνουμε τις γνώσεις μας (γιατί μπορεί και να μας γεννηθεί η περιέργεια να βγούμε έξω από το σπίτι μας), χωρίς να γνωρίζουμε άλλους ανθρώπους (για να τιθασεύουμε τα αρνητικά μας συναισθήματα), χωρίς να κάνουμε ερωτικές σχέσεις (για να μην "ξεπέφτουμε" στους "πειρασμούς" της σάρκας) κλπ κλπ.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:56.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.