Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-05-10, 17:09
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το να λέμε ότι συμβαίνουν, δεν κάνουμε κάτι. Είναι αναπόδεικτα. Αν συμβαίνουν σ' εμας, ας τα κρατήσει ο καθένας για τον εαυτό του.
αντε βαλε το πιστομετρο να κανουμε μετρησεις στον καθενα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-05-10, 07:31
mhtsos2007
Guest
 

http://www.grpalliative.org/index.php?menu=35

αληθεια δεν το ηξερα οτι υπηρχε αυτη η ομοδα....
ναναι καλα!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην για αυτό το μήνυμα:
christi (28-05-10)
  #33  
Παλιά 28-05-10, 12:06
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ούτε και εγώ γνώριζα για αυτή την ομάδα και αντιγράφω από το καταστατικό τους μόνο το παρακάτω κομμάτι από τον σκοπό:

"Ειδικότερα σκοπό της εταιρίας αποτελεί η βελτίωση και προαγωγή της παρηγορητικής αγωγής και της συμπτωματικής φροντίδας, της οποίας βασικά χαρακτηριστικά, όπως ορίζονται από τον Παγκόσμιο Οργανισμό
Υγείας, είναι ότι, μέσα από μια ολιστική αντιμετώπιση του ασθενούς, υποστηρίζει τη ζωή, δεν αναβάλλει το θάνατο ως φυσιολογική διαδικασία, αλλά και δεν τον επιταχύνει, αντιμετωπίζει τον πόνο και τα άλλα συνοδά συμπτώματα και υποστηρίζει τις δραστηριότητες του ασθενούς μέχρι τέλους, καθώς και την οικογένεια του."


Αντέγραψα το παραπάνω κομμάτι γιατί το συνδέω με τον πόνο που προέρχεται από αρρώστια τόσο σαν σύμπτωμα της αρρώστιας όσο και σαν συναισθηματική κατάσταση εξ' αιτίας της αρρώστιας. Από προσωπικές εμπειρίες που όλοι έχουμε (ας δούμε και τα δύο θέματα στα ιατρικά δηλ νόσο του Κρόν, και πολλαπλό μυέλωμα, συνάνθρωποί μας υποφέρουν οι ίδιοι και οι οικογένειές τους), ένα κομμάτι της θεραπείας θα πρέπει να είναι η διαχείριση του πόνου και η υποστήριξη στον ασθενή και στην οικογένειά του. Είναι δύσκολο από τη μια να παλεύεις την αρρώστια και από την άλλη να παλεύεις την ψυχολογία. Και συμφωνώ με την Κωνσταντίνα, η αντίδρασή μας είναι να θέλουμε να αποφύγουμε τον πόνο. Για αυτό και βλέπουμε ο άρρωστος ή ο καθένας μας σε δύσκολη περίπτωση να εκφράζει στην αρχή αναρώτηση και άρνηση, μετά να ακολουθεί ο θυμός η αλλαγή στην συμπεριφορά κτλ..

Τώρα στο θέμα μας εδώ, ο καθένας μας έχει διαφορετική προσέγγιση και είναι λογικό. Δεν υπάρχει λάθος ή σωστό! Ας προσπαθήσουμε να μπούμε στη θέση του συνομιλητή μας και να δούμε πως τα βλέπει και κάποιος άλλος. Ας εξετάσουμε το ενδεχόμενο να μπορούμε να τα δούμε και από τη δική του πλευρά. Επίσης να δούμε αν μπορούμε να πάρουμε ή να δώσουμε στοιχεία πάνω σε αυτό το θέμα από όλους τους άλλους.

Τώρα εδώ μιλάμε θεωρητικά, έτσι όπως το εκλαμβάνουμε το θέμα (και μπορεί να μην το αντιλαμβανόμαστε με τον ίδιο τρόπο, δηλ τελικά να μην μιλάμε για το ίδιο πράγμα). Αν μιλούσαμε επί πραγματικού γεγονότος και όχι γενικά, νομίζω θα λέγαμε διαφορετικά πράγματα και θα είμασταν πολύ κοντά ο ένας στον άλλον και θα δίναμε την υποστήριξή μας δυνατά και απλόχερα.

Και ας γυρίσουμε και στην Ελένη που έβαλε το θέμα. Όλοι γράψαμε τις απόψεις μας, όμως αναρωτηθήκαμε τι είναι εκείνο που απασχολεί την Ελένη; Είναι κάτι δικό της, κάτι στον περίγυρό της ή κάτι γενικό; Ελένη, ίσως σε απασχόλησε γενικά το θέμα, ίσως να σου απαντήσαμε με κάτι που σου ταίριασε, ίσως πάλι όχι. Εδώ είμαστε, αν καταλάβαμε κάτι λάθος, να το ξαναδούμε. Καλή δύναμη σε όλους μας και είναι σίγουρο ότι μπορούμε να συμπαρασταθούμε ουσιαστικά ο ένας στον άλλο, άσχετα αν θεωρητικά υποστηρίζουμε διαφορετικά πράγματα.


υγ: τελικά μήπως ταιριάζει πιο πολύ στα ιατρικά;;
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to christi For This Useful Post:
Alaman (28-05-10), HelenA (28-05-10), maralin (28-05-10)
  #34  
Παλιά 28-05-10, 15:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ: τελικά μήπως ταιριάζει πιο πολύ στα ιατρικά;;
[off topic]
To διεκδικούν πολλά Clubs. Ούτε τον Όμηρο δεν τον διεκδίκησαν τόσα μέρη...
[/off topic]
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-05-10, 15:29
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και στο νοσοκομείο Σερρών, υπάρχει ιατρείο του πόνου.

Άνθρωποι με σοβαρές παθήσεις το επισκέπτονται.Οι γιατροί
και οι νοσηλευτές είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν με διάφορες μεθόδους.
Έμαθα γι αυτό το τμήμα όταν έβγαλα έρπη στην περιοχή της λεκάνης
μετά από μια βαριά θεραπεία που έκανα για άλλο λόγο.
Βοηθήθηκα αρκετά, το γράφω για ανθρώπους που υποφέρουν και δεν γνωρίζουν ότι μπορεί να υπάρχει και στο Νοσοκομείο της περιοχής τους.
Εύχομαι να μην χρειαστεί βέβαια να το επισκεφτούν.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-05-10, 15:50
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο πονος στη ζωη μας ειναι ... απαραιτητος....!
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-05-10, 17:40
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο πονος στη ζωη μας ειναι ... απαραιτητος....!
μεεεγαααληηη κουβεντα αλλα αληθινη...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-05-10, 18:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
μεεεγαααληηη κουβεντα αλλα αληθινη...
Γιατί είναι μεγάλη κουβέντα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-05-10, 18:47
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι μεγάλη κουβέντα;
μα τι λες Στελιο? ειναι δυνατον να θελεις να πονας? ποιος ειναι αυτος που δεχεται το πονο ευχαριστηριακα?
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 30-05-10, 10:48
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
"μια αλλη oπτικη γωνια περι του παραιτητου στοιχειου του πονου"

Ο ουράνιος μισθός από την αρρώστια (πατηρ Παϊσιος)

- Τι κάνει η μητέρα σου;
- Δεν είναι καλά, Γέροντα. Ανεβάζει κατά διαστήματα ψηλό πυρετό και τότε χάνεται. Το
δέρμα της γεμίζει πληγές και τις νύχτες πονάει.
- Ξέρεις; Αυτοί είναι μάρτυρες· αν δεν είναι ολόκληροι μάρτυρες, είναι μισοί.
- Και όλη η ζωή της, Γέροντα, ήταν μια ταλαιπωρία.
- Επομένως ο μισθός της θα είναι διπλός. Πόσα έχει να λάβη! Τον Παράδεισο τον έχει
εξασφαλισμένο. Όταν ο Χριστός βλέπη ότι κάποιος αντέχει μια βαρειά αρρώστια, του την δίνει,
ώστε με την λίγη ταλαιπωρία στην επίγεια ζωή να ανταμειφθή πολύ στην ουράνια, την αιώνια,
ζωή. Υποφέρει εδώ, αλλά θα ανταμειφθή εκεί, στην άλλη ζωή, γιατί υπάρχει Παράδεισος,
υπάρχει και ανταμοιβή.
Σήμερα μου είπε μια νεφροπαθής που χρόνια τώρα κάνει αιμοκάθαρση: «Παππούλη,
σταυρώστε, σας παρακαλώ, το χέρι μου. Οι φλέβες είναι όλο πληγές και δεν μπορώ να κάνω αιμοκάθαρση». «Αυτές οι πληγές, της είπα, στην άλλη ζωή θα είναι διαμάντια
μεγαλύτερης αξίας από τα διαμάντια αυτού του κόσμου. Πόσα χρόνια κάνεις αιμοκάθαρση;»

«Δώδεκα», μου λέει. «Δηλαδή δικαιούσαι ένα ‘’εφάπαξ’’ και μία σύνταξη μειωμένη», της είπα.
Μετά μου δείχνει μια πληγή στο άλλο χέρι και μου λέει: «»Παππούλη, αυτή η πληγή δεν κλείνει·
φαίνεται το κόκκαλο». «Ναι, αλλά από εκεί μέσα φαίνεται ο Ουρανός, της λέω. Άντε, καλή
υπομονή. Εύχομαι ο Χριστός να σου αυξάνη την αγάπη Του, για να ξεχνιέται ο πόνος σου.
Φυσικά υπάρχει και η άλλη ευχή, να εξαλειφθούν οι πόνοι, αλλά τότε εξαλείφεται και ο πολύ
μισθός. Επομένως, η προηγούμενη ευχή είναι καλύτερη». Παρηγορήθηκε η καημένη.
Όταν το σώμα δοκιμάζεται, τότε η ψυχή αγιάζεται. Με την αρρώστια πονάει το σώμα
μας, το χωματόκτιστο αυτό σπίτι μας, αλλά έτσι θα αγάλλεται αιώνια ο νοικοκύρης του, η ψυχή
μας, στο ουράνιο παλατάκι που μας ετοιμάζει ο Χριστός. Με αυτήν την πνευματική λογική, που
είναι παράλογη για τους κοσμικούς, χαίρομαι και εγώ και καμαρώνω για τις σωματικές βλάβες
που έχω. Το μόνο που δεν σκέφτομαι είναι ότι θα έχω ουράνια ανταμοιβή. Καταλαβαίνω ότι
εξοφλώ την αχαριστία μου στον Θεό, αφού δεν έχω ανταποκριθή στις μεγάλες Του δωρεές και
ευεργεσίες. Γιατί στην ζωή μου όλα γλέντι είναι· και η καλογερική και οι αρρώστιες που περνώ.
Όλο φιλανθρωπίες μου κάνει ο Θεός και όλο οικονομίες. Ευχηθήτε όμως να μη με ξοφλάη με
αυτά σ’ αυτήν την ζωή, γιατί τότε αλλοίμονό μου! Μεγάλη τιμή μου έκανε ο Χριστός να
υπέφερα ακόμη περισσότερο την αγάπη Του, αρκεί να με ενίσχυε, ώστε να αντέχω, και μισθό
δεν θέλω.
Ο άνθρωπος, όταν είναι τελείως καλά στην υγεία του, δεν είναι καλά. Καλύτερα να έχη
κάτι. Εγώ, όσο ωφελήθηκα από την αρρώστια, δεν ωφελήθηκα από όλη την άσκηση που είχα
κάνει μέχρι τότε. Γι’ αυτό λέω, αν δεν έχη κανείς υποχρεώσεις, να προτιμά αρρώστιες παρά
υγεία. Από την υγεία του είναι χρεώστης, ενώ από την αρρώστια, όταν την αντιμετωπίζη με
υπομονή, έχει να λάβη. Όταν ήμουν στο Κοινόβιο, είχε έρθει μια φορά ένας άγιος Επίσκοπος,
πολύ γέρος, ονόματι Ιερόθεος, που ασκήτευε στην Σκήτη της Αγίας Άννης. Την ώρα που
έφευγε, όπως πήγε να ανεβή στο ζώο, τραβήχτηκε το παντελόνι του και φάνηκαν τα πρησμένα
του πόδια. Οι Πατέρες που πήγαν να τον βοηθήσουν, τα είδαν και τρόμαξαν. Εκείνος το
κατάλαβε και τους είπε: «Αυτά είναι τα καλύτερα δώρα που μου έδωσε ο Θεός. Τον παρακαλώ
να μη μου τα πάρη».
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to maralin For This Useful Post:
HelenA (30-05-10)
  #41  
Παλιά 30-05-10, 11:44
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από maralin Εμφάνιση μηνυμάτων
- Ξέρεις; Αυτοί είναι μάρτυρες• αν δεν είναι ολόκληροι μάρτυρες, είναι μισοί.
- Επομένως ο μισθός της θα είναι διπλός. Πόσα έχει να λάβη! Τον Παράδεισο τον έχει εξασφαλισμένο.
Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά πεζός...
Δεν μπορώ να βλέπω κάποιον να υποφέρει απίστευτα και να θεωρώ ότι αυτό είναι μαρτυρία και μέσω αυτού του βασάνου θα οδηγηθεί εξασφαλισμένα στον παράδεισο.

Την ιστορία που θα σας διηγηθώ, την είχα αναφέρει πριν χρόνια, στο θέμα για την ευθανασία.

Πρώτη μου ξαδέλφη, που για μένα ήταν η δεύτερη αδελφή μου και μάλιστα έμενα στην ίδια πολυκατοικία με την δική μου, προσεβλήθη από Πολλαπλό μυέλωμα, δυστυχώς σε προχωρημένη κατάσταση, λόγω λανθασμένης πρώτης διάγνωσης, από ... τρεις γιατρούς.

Συνέπεια της ασθένειας αυτής είναι οι ρωγμές και τα κατάγματα, των οστών της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα, πόνους που παρά την υπερδοσολογία μορφίνης ή άλλων ναρκωτικών ουσιών, να κάνουν τον ασθενή, να υποφέρει απίστευτα βάναυσα.

Ζήσαμε για ένα χρόνο, αυτό το απίστευτο μαρτύριο του αγαπημένου μας προσώπου. Φανταστείτε ότι σε διάστημα 8 μηνών, αλλάξαμε 15 κοπέλες που φρόντιζαν το σπίτι και οι οποίες δεν άντεχαν να ακούνε τα βογγητά της.

Πολλές φορές τις νύχτες, επειδή σε μένα ένοιωθε με περίεργη σιγουριά, καθόμουν δίπλα της και της κρατούσα το χέρι, για να κοιμηθεί λίγο. Την έπαιρνε λίγο ο ύπνος, αλλά έβλεπα το πρόσωπο της, μέσα στο ύπνο της, να μορφάζει από τον απίστευτο πόνο. Αυτό με είχε συγκλονίσει, δεν μπορώ να σας περιγράψω το συναίσθημα.

Αν είχα τότε τρόπο, να της κάνω ευθανασία, δεν θα το συζητούσα, ακόμα και αν πήγαινα ισόβια στην φυλακή. Αρκεί να μην πονούσε άλλο.

Ο Θεός που ξέρω εγώ, είναι ο θεός της αγάπης και του ελέους, δεν είναι κάποιος μοχθηρός θεός, που θέλει να βασανίζει τους ανθρώπους για να τους πάει στον παράδεισο.
Δεν επιζητεί το μαρτύριο, σαν διαπιστευτήριο.

Αν ο άνθρωπος θέλει να αφήσει τις θεωρίες και τις υποκρισίες και τα θεολογικά τεχνάσματα, να αφιερώσει τον εαυτό του και όλο το είναι του, στην προσφορά στους συνανθρώπους μας. Όχι στα μοναστήρια καλλιεργώντας κολοκυθάκια, αλλά στα γηροκομεία, στα βρεφοκομεία, στους ασθενείς κάθε είδους.

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, δύο φορές την εβδομάδα, αφιερώνει τα απογεύματα της, στο Πικπα Πεντέλης, κοντά στα παιδιά. Τους παίζει κιθάρα και τραγουδάει, τους διαβάζει παραμύθια, τους κάνει παρέα. Αυτό είναι προσφορά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 31-05-10, 01:05
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αλήθεια είναι ότι είμαι αρκετά πεζός...
Δεν μπορώ να βλέπω κάποιον να υποφέρει απίστευτα και να θεωρώ ότι αυτό είναι μαρτυρία και μέσω αυτού του βασάνου θα οδηγηθεί εξασφαλισμένα στον παράδεισο.

Την ιστορία που θα σας διηγηθώ, την είχα αναφέρει πριν χρόνια, στο θέμα για την ευθανασία.

Πρώτη μου ξαδέλφη, που για μένα ήταν η δεύτερη αδελφή μου και μάλιστα έμενα στην ίδια πολυκατοικία με την δική μου, προσεβλήθη από Πολλαπλό μυέλωμα, δυστυχώς σε προχωρημένη κατάσταση, λόγω λανθασμένης πρώτης διάγνωσης, από ... τρεις γιατρούς.

Συνέπεια της ασθένειας αυτής είναι οι ρωγμές και τα κατάγματα, των οστών της σπονδυλικής στήλης με αποτέλεσμα, πόνους που παρά την υπερδοσολογία μορφίνης ή άλλων ναρκωτικών ουσιών, να κάνουν τον ασθενή, να υποφέρει απίστευτα βάναυσα.

Ζήσαμε για ένα χρόνο, αυτό το απίστευτο μαρτύριο του αγαπημένου μας προσώπου. Φανταστείτε ότι σε διάστημα 8 μηνών, αλλάξαμε 15 κοπέλες που φρόντιζαν το σπίτι και οι οποίες δεν άντεχαν να ακούνε τα βογγητά της.

Πολλές φορές τις νύχτες, επειδή σε μένα ένοιωθε με περίεργη σιγουριά, καθόμουν δίπλα της και της κρατούσα το χέρι, για να κοιμηθεί λίγο. Την έπαιρνε λίγο ο ύπνος, αλλά έβλεπα το πρόσωπο της, μέσα στο ύπνο της, να μορφάζει από τον απίστευτο πόνο. Αυτό με είχε συγκλονίσει, δεν μπορώ να σας περιγράψω το συναίσθημα.

Αν είχα τότε τρόπο, να της κάνω ευθανασία, δεν θα το συζητούσα, ακόμα και αν πήγαινα ισόβια στην φυλακή. Αρκεί να μην πονούσε άλλο.

Ο Θεός που ξέρω εγώ, είναι ο θεός της αγάπης και του ελέους, δεν είναι κάποιος μοχθηρός θεός, που θέλει να βασανίζει τους ανθρώπους για να τους πάει στον παράδεισο.
Δεν επιζητεί το μαρτύριο, σαν διαπιστευτήριο.

Αν ο άνθρωπος θέλει να αφήσει τις θεωρίες και τις υποκρισίες και τα θεολογικά τεχνάσματα, να αφιερώσει τον εαυτό του και όλο το είναι του, στην προσφορά στους συνανθρώπους μας. Όχι στα μοναστήρια καλλιεργώντας κολοκυθάκια, αλλά στα γηροκομεία, στα βρεφοκομεία, στους ασθενείς κάθε είδους.

Στενό συγγενικό μου πρόσωπο, δύο φορές την εβδομάδα, αφιερώνει τα απογεύματα της, στο Πικπα Πεντέλης, κοντά στα παιδιά. Τους παίζει κιθάρα και τραγουδάει, τους διαβάζει παραμύθια, τους κάνει παρέα. Αυτό είναι προσφορά.
νασαι καλά για τις συμβουλές ...και βέβαια είναι ένας τρόπος βοήθειας συνανθρώπων αυτός που αναφέρεις, αλλά δεν είναι και ο μοναδικός...και ξέρεις κάτι?
έχει αρχίσει να κουράζει το τρόπος που αποφθέγγεσαι για το τι είναι χριστιανικό ή μη ....το τι είναι ποιοτικό ή μη....το τι είναι και το τι δεν είναι....

άσε τον καθένα να κάνει ή να βιώνει ότι τον αναπαύει, και κάτι άλλο...."χίλιοι δρόμοι οδηγούν στη Ρώμη...άπειροι περισσότεροι στο Θεό", αρκεί να λειτουργεί η καρδιά.....
χαλάρωσε ...
μπορεί να μην είναι στις προθέσεις σου ‘ότι προανέφερα αλλά αυτό βγαίνει.....

νασαι καλά όπως και όλοι μας!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 31-05-10, 01:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
έχει αρχίσει να κουράζει το τρόπος που αποφθέγγεσαι για το τι είναι χριστιανικό ή μη ....το τι είναι ποιοτικό ή μη....το τι είναι και το τι δεν είναι....
Δεν θέλει και πολύ λογική, μόνο λίγη.

Όποιος θεωρεί ότι η προσφορά στον συνάνθρωπο μας, δεν είναι ότι πιο σημαντικό, μάλλον κοιτάει αλλού.

Εγώ θα επιμένω, κουραστικά πιεστικά και επίμονα. Στην παρέα μας έχουμε έναν εθελοντή, που μάλλον ξέρει καλύτερα από μένα, τι σημαίνει να προσφέρεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 31-05-10, 01:26
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλει και πολύ λογική, μόνο λίγη.

Όποιος θεωρεί ότι η προσφορά στον συνάνθρωπο μας, δεν είναι ότι πιο σημαντικό, μάλλον κοιτάει αλλού.

Εγώ θα επιμένω, κουραστικά πιεστικά και επίμονα. Στην παρέα μας έχουμε έναν εθελοντή, που μάλλον ξέρει καλύτερα από μένα, τι σημαίνει να προσφέρεις.
επικοινωνια ...ουαγκαντουγκου.....αστο καλα..οτι πεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:24.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.