Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 2 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-07-06, 19:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Επίπεδα χρηστών

Είμαι πολύ άπειρος με τα επίπεδα των χρηστών που δίνουν στις forums,
με βάση τον αριθμό μηνυμάτων που στέλνουν.

Ημουν πάντα της άποψης του ‘ουκ εν τω πολλώ το ευ’.
Σε δύο τρεις forums που βλέπω, γράφονται μηνύματα, μιας ή δύο λέξεων και από κάτω μια τεράστια λεζάντα (υπογραφή μισής σελίδας).

Αυτά εδώ ξεχάστε τα, καθόλου δεν με ενδιαφέρουν τα εκατοντάδες μονολεκτικά μηνύματα, όπως και στην παλιά άκρο, με ενδιέφερε η ουσία.

Οι χρήστες που γράφουν καλά στα Clubs, για μένα θα επιβραβεύονται με επίπεδα βαθμίδων, όπως πάντα έκανα στην Acro. Με κατηγόρησαν βέβαια ότι η Acro στο τέλος είχε πιο πολλούς χειριστές από χρήστες :-)

Και λοιπόν; δεν είχα άλλο τρόπο να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου.

Έτσι τώρα μου κακοφαίνεται που βλέπω μέλη με μακρόχρονη παρουσία στην βάση και από κάτω η λεζάντα, Junior Member, Νέο Μέλος ή Προνήπιο όπως έλεγε η αρχική μετάφραση.

Θέλετε να τα καταργήσουμε όλα; Να τα κάνουμε Μέλος, θέλετε να ταξινομήσουμε διαφορετικά την λίστα, που την όρισα έτσι, μεταφρασμένη σε όρους bbs.

Τίτλος Αριθμός μηνυμάτων

Νέο μέλος 0
Μέλος 50
Ενεργό μέλος 100
Έμπειρο μέλος 200
Συνεργάτης 300
Βοηθός Οργανωτή 400
Οργανωτής 500
Βοηθός Χειριστή 600
Α/της Χειριστής 800
Χειριστής 1000

Αν έχετε κάποια ιδέα κάποια πρόταση βοηθήστε, να το κάνουμε όλοι μαζί να μην έχω το άγχος βρε παιδιά…
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-07-06, 20:07
Το avatar του χρήστη punkman
punkman Ο χρήστης punkman δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-21 02:55
Τι; δηλαδή όποιος έχει πολλά μηνύματα αποκτάει και εξουσία/δικαιώματα; Άσχετο...
__________________
kithara.gr
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-07-06, 21:26
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστεύω εννοεί οτι κάθε βαθμίδα που θα σπας, θα σου γίνεται και μια πρόταση (πχ όταν κάνεις 500 ποστ, ερωτάσαι ποιο κλαμπ θελεις να Οργανώσεις), δε θα γίνεται αυτόματα. Υπάρχει επομένως η περίπτωση ο 'τιμώμενος' να αρνηθεί, ή ο Ξι να αποφασίσει οτι κάποιος γράφει 1000 μηνύματα γεμάτα παπαριές, οπότε και δε θα τον προβιβάσει.

Προς το παρόν, μέχρι δηλαδή να προταθούν καλύτερα συστήματα, μου φαίνεται λογικό. Νομίζω όμως οτι οι αποστάσεις πρέπει να μεγαλώσουν επειδή είναι πολύ εύκολο κάποιος να γράψει 1000 μηνύματα μέσα σε μερικούς μήνες (και εγώ είχα γίνει Σύσοπ μετά απο 5 ολόκληρα χρόνια, και είναι άδικο :Ρ).
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-07-06 στις 21:34
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-07-06, 23:16
Το avatar του χρήστη Christina
Christina Ο χρήστης Christina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-17 18:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι καλύτερο να δίνεται έμφαση στην ποιότητα των μηνυμάτων και όχι στην ποσότητα. Ισως είναι καλύτερο να περιοριστούν τα επίπεδα (στην παρούσα τουλάχιστον φάση) σε τρία: Μέλος, Οργανωτής και Χειριστής. Προσωπικά τα 10 επίπεδα μου φαίνονται υπερβολικά... Ειδικά αυτό το "Εμπειρο Μέλος" παραπέμπει αλλού

Φιλικά,
Χριστίνα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-06, 00:32
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Έχω την αίσθηση οτι στην παρούσα φάση το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η διανομή τίτλων και εξουσιών, εξάλλου τι είδους εξουσία μπορεί να έχει κάποιος σε ένα φόρουμ ; Ομολογώ οτι στην BBS ήταν ψιλοαπόλαυση να πετάς απο την γραμμή το 15χρονο που έμπαινε και έβριζε, εδώ όμως το παιχνίδι παίζεται αλλιώς. Μακάρι να κατορθώσουμε να έχουμε εναν καλό και σταθερό ρυθμό συμμετοχής στη νέα αυτη προσπάθεια. Προσωπικά ο τίτλος προνήπιο μου αρέσει απιστευτα πάντως !

Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-06, 00:49
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά τα ειχα σκεφτει εγω με τη νηπια προνηπια δημοτικο, λύκειο, πανπιστημιο κλπ κλπ αλλα μας εφγαε το μακρυ χερι του πρυτανη!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-06, 01:41
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η συμμετοχή στις συζητήσεις και η υποβολή στα forums ποιοτικών μηνυμάτων είναι το βασικό εδώ μέσα και όχι πόσα μηνύματα έχει στείλει κάποιο μέλος.

Γι'αυτό και τα επίπεδα βαθμός εδω πέρα πιστεύω ότι δεν έχουν μεγάλη σημασία!
Γι' αυτό η λίστα που όρισες είναι πολύ καλή και καλύπτει τις ανάγκες των forums.
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-06, 02:51
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από palsar
Έχω την αίσθηση οτι στην παρούσα φάση το τελευταίο που πρέπει να μας απασχολεί είναι η διανομή τίτλων και εξουσιών, εξάλλου τι είδους εξουσία μπορεί να έχει κάποιος σε ένα φόρουμ ;
Ναι αλλά μερικές τέτοιες χαριτωμένες 'πινελίτσες' είναι που πρωτοπροσέχει κάποιος. Άλλωστε είναι και ένα υποσυνείδητο 'γλυκάκι' (για να γράφεις μηνύματα.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-08-06, 22:56
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Σε άλλο φόρουμ είμαι και mod, αντιμετωπίσαμε το θέμα του post count με το να μην μετράνε τα μηνύματα σε κάποια threads.

Δηλαδή, επιτρέπουμε την μέτρηση μόνο στα τεχνικά, ενώ στα γενικού περιεχομένου όχι. Ακριβώς για να μην το εκμεταλεύονται οι "χαλαροί" χρήστες. Ισως κάτι σχετικό θα μπορούσε να γίνει κι εδώ?

Γιώργος
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-08-06, 23:23
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Inka
Σε άλλο φόρουμ είμαι και mod, αντιμετωπίσαμε το θέμα του post count με το να μην μετράνε τα μηνύματα σε κάποια threads.

Δηλαδή, επιτρέπουμε την μέτρηση μόνο στα τεχνικά, ενώ στα γενικού περιεχομένου όχι. Ακριβώς για να μην το εκμεταλεύονται οι "χαλαροί" χρήστες. Ισως κάτι σχετικό θα μπορούσε να γίνει κι εδώ?

Γιώργος
Εδώ το πρόβλημα Γιώργο είναι διαφορετικό.

Η άλλη περίπτωση που αναφέρεσαι και γιατί να το κρύψουμε, είναι το ADSLgr, είναι ότι πρόκειται για ένα πολύ ειδικευμένο forum που έχει άμεση σχέση με τις ευρυζωνικές συνδέσεις και δεν έχει την ποικιλία ενός forum γενικού ενδιαφέροντος όπως θα θέλαμε να είναι η AcroBase.

Με προβληματίζει πολύ αυτό, μισώ και τα ταμπελάκια και δεν ξέρω αν θα πρέπει να βρουν οι προγραμματιστές μας, έναν άλλο τρόπο αξιολόγησης.

Είναι και ένας τρόπος η αποφυγή μέτρησης μηνυμάτων, όπως έχω ξαναπεί και ξέρεις και εσύ πολύ καλά, να γράφουν οι χρήστες μας τα γνωστά μηνύματα με μια σελίδα παράθεσης (quote) μια μονολεκτική απάντηση και μισή σελίδα υπογραφή.

Καλό είναι να ακούσουμε πολλές απόψεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-08-06, 23:30
Το avatar του χρήστη Inka
Inka Ο χρήστης Inka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-03-17 14:42
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εδώ το πρόβλημα Γιώργο είναι διαφορετικό.
Είναι!

Προσωπικά, είμαι εντελώς αντίθετος στο post count.

Εδώ, θα πρότεινα η οποιαδήποτε αξιολόγηση να γίνεται από την Συντονιστική Ομάδα και μόνο όταν υπάρξει ανάγκη για επί πλέον στελέχωση της Ακρο.

Χαιρετώ!

Γιώργος
__________________
"Όταν ξυπνήσει αυτός πού μας ονειρεύεται, τότε θα πεθάνουμε."
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-08-06, 08:06
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αν και παγερά αδιάφορος στις οποιεσδήποτε διακρίσεις μεταξύ μελών, θα ήθελα να επισημάνω δύο πράγματα.
Πρώτον, ακόμα και ένα μέλος που γράφει το πρώτο του μήνυμα μπορεί να πει κάτι πολύ σημαντικό σε αυτό και με μεγαλύτερη βαρύτητα από μέλος με πολλά μηνύματα.
Δεύτερον, οποιοδήποτε αυτοματοποιημένο ή τυποποιημένο σύστημα βασίζεται αναγκαστικά σε αλγόριθμο άρα είναι και ανοιχτό σε manipulation.
Επομένως, προσωπικά κλίνω υπέρ της αξιολόγησης, αν αποφασισθεί, από άνθρωπο/ους. Άλλωστε πάντα η Acro έδινε βάρος στις διαπροσωπικές σχέσεις των μελών και όχι σε απρόσωπες διαδικασίες.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-08-06, 08:22
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Δεν βλέπω κι εγώ νά'χει κάποιο ιδιαίτερο νόημα το post count, εδώ στην acro.

Αν θα πρέπει να επιβραβέβονται οι χρήστες για τον αριθμό των μηνυμάτων τους, ας μπουν σε κατηγορίες, όπως τις έφτιαξε ο Στέλιος, από "νέο μέλος" μέχρι "έμπειρο μέλος".

Για τη συνέχεια (από "συνεργάτης" μέχρι "χειριστής"), ας γίνεται αξιολόγηση από κάποια συντονιστική ομάδα, όπως πρότεινε ο Inka.

Σε ότι αφορά στα μηνύματα χωρίς ιδιαίτερο νόημα (μεγάλο quote και τεράστιες υπογραφές, μ' ένα απλό "συμφωνώ" για παράδειγμα), υπάρχει και η "αντίστροφη μέτρηση"...

Προσωπικά, καθόλου δεν με εδιαφέρει η διάκριση. Συμφωνώ απόλυτα με τον Platinum. Και επειδή, όπως έχει φανεί μέχρι τώρα, η ουσία είναι στο νόημα των μηνυμάτων και όχι στον αριθμό, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να ανησυχεί κανείς...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-08-06, 08:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Platinum
Επομένως, προσωπικά κλίνω υπέρ της αξιολόγησης, αν αποφασισθεί, από άνθρωπο/ους. Άλλωστε πάντα η Acro έδινε βάρος στις διαπροσωπικές σχέσεις των μελών και όχι σε απρόσωπες διαδικασίες.
Όσο είμαστε ακόμα λίγοι αυτό είναι εύκολο, αν γίνουμε πολλοί δεν θα προλαβαίνουμε ούτε συντονισμό ούτε moderating να κάνουμε στα Clubs.

Προσωπικά εμένα δεν μου αρέσουν τα ταμπελάκια, νέος παλιός έμπειρος χρήστης, δεδομένοι ότι και εσείς οι παλιοί είστε και αρνητικοί στο να γίνεται moderators (ουφ δεν μου αρέσουν τα ξενόγλωσσα εμείς είχαμε τους οργανωτές αν θυμάστε).

Βλέπω και μέλη μας που τα γνώρισα από πιτσιρίκια και τώρα έχουν οικογένειες και από κάτω να λέει ‘νέο μέλος’ και μου γυρίζουν τα άντερα :-)

Να βγάλουμε μια απόφαση και να ρωτήσουμε όλους, να βάλουμε ναι ή όχι ταμπέλες; Και αν ναι, τι να γράφουν;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-08-06, 09:03
Το avatar του χρήστη Einstein
Einstein Ο χρήστης Einstein δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-23 17:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω θέλω να γράφει Μέλος και όχι Νέο μέλος, άν γίνεται... Αλλά νομίζω αυτό με τον καιρό θα αλλάξει από μόνο του αν δεν κάνω λάθος, μετά από κάποιον αριθμό μηνυμάτων που θα έχω γράψει, σωστά;
__________________
Γιώργος Γκ.
Backup not found: (A)bort, (R)etry, (P)anic!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:29.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.