Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 13-09-06, 18:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά διαφωνώ. Όταν είσαι σε ένα ελεύθερο φόρουμ και εκφράζεις την άποψή σου και δη το χαρακτήρα σου πώς μπορεί κάποιος να σου βάλει κανόνες για αυτά.
Έαν αυτό που λέει ο άλλος με ενοχλεί θα είμαι και εριστικός , και ειρωνικός και ας σχηματίσουν όλοι οι άλλοι κακκή γνώμη για μένα (στο κάτω κάτω ας γίνω και ban). Έτσι είναι η κοινωνία, έτσι είναι οι άνθρωποι. Ο καθένας διαφωνεί με τον τρόπο του.
Αν καποιος εβριζε ελευθερα και ασυστολα και δικαιολογουταν με τα ακριβως παραπανω επιχειρηματα (ναι, το εχω δει αυτο) πως θα αντιδρουσες;;

Εκτος απο το ban
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-09-06 στις 18:38
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-09-06, 18:36
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Νομίζω ότι η νομοθεσία σε προστατεύει από κάποιον που σε βρίζει!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-09-06, 18:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η νομοθεσία σε προστατεύει από κάποιον που σε βρίζει!
Αν σε βριζει, ισως (αν και το βρισκω πολυ ακραιο και αντιρεαλιστικο να οδηγησεις ενα 29χρονο στα δικαστηρια εξαιτιας της λεξης Μ)...

αν ομως χρησιμοποιει τετοιες απρεπεις εκφρασεις για να βρισει οχι εσενα, αλλα πχ μια ταινια, μια κατασταση, ομαδα ανθρωπων η πολιτικους, τι μπορει να προστατευσει τη δικη σου αισθητικη;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-09-06, 18:54
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι η νομοθεσία σε προστατεύει από κάποιον που σε βρίζει!
Υπάρχει πάντα μια λεπτή γραμμή μεταξύ ειρωνίας και προσβολής και το πρόβλημα είναι οτι αυτη η γραμμή διαφέρει απο άνθρωπο σε άνθρωπο. Σβύστηκε πρόσφατα μήνυμα του Μιχάλη το οποίο ναι ήταν ειρωνικό, ναι ήταν εμπρηστικό αλλά δεν προσέβαλε κανένα προσωπικά. Πρέπει να βρούμε κάποια ισορροπία ώστε ούτε τον όποιο θυμό και αυθορμητισμό μας να καταπιέζουμε αλλα ούτε και να κάνουμε την βάση πεζοδρόμιο.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-09-06, 19:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά διαφωνώ. Όταν είσαι σε ένα ελεύθερο φόρουμ και εκφράζεις την άποψή σου και δη το χαρακτήρα σου πώς μπορεί κάποιος να σου βάλει κανόνες για αυτά.
Δηλαδή μπορούμε και να βριζόμαστε; Μπας και να παίξουμε και λίγο ξύλο; Όλα είναι στα μέτρα του φυσιολογικού, να μην εμποδίζουμε τον άλλο να γράψει, επειδή θα πεταχτεί ο τρίτος και θα τον επιπλήξει για την σύνταξη ή την ορθογραφία

Έαν αυτό που λέει ο άλλος με ενοχλεί θα είμαι και εριστικός , και ειρωνικός και ας σχηματίσουν όλοι οι άλλοι κακκή γνώμη για μένα (στο κάτω κάτω ας γίνω και ban). Έτσι είναι η κοινωνία, έτσι είναι οι άνθρωποι. Ο καθένας διαφωνεί με τον τρόπο του.
Αν έχεις επιχειρήματα να απαντήσεις με αυτά, απάντηση εριστική με ειρωνείες και κατηγόριες δείχνουν ανικανότητα να μετάσχεις σε μια συζήτηση. Απάντησε στα επιχειρήματα με επιχειρήματα χωρίς να υποβιβάζεις τον άλλο προσπαθώντας να ισχυροποιήσεις τις απόψεις σου.

Δηλαδή ποιός θα με κρίνει και με τι κριτήρια για το αν είμαι εριστικός? Μπορεί εσύ να έχεις τα νεύρα σου σήμερα και κάτι που θα πω να το θεωρήσεις εριστικό.
Ένας σωστός οργανωτής θα έπρεπε να μπορεί να το κάνει ή ένας που έχει την εμπειρία πολλών χρόνων να κάνει αυτή την δουλειά (γκουχ γκουχ)

Προς αποφυγή παρεξηγήσεως και επειδή εκτιμώ όλους τους ανθρώπους της AcroBase, αναφέρομαι γενικά και όχι σε συγκεκριμένα άτομα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 13-09-06 στις 19:23
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-09-06, 19:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
και ειρωνικός και ας σχηματίσουν όλοι οι άλλοι κακκή γνώμη για μένα
Για να δώσω ένα παράδειγμα Μίλτο, πως θα σου φαινόταν αν αντί απάντησης σου έκανα την παρατήρηση ότι έκανες ορθογραφικό λάθος στη λέξη 'κακκή' αντί άλλης απάντησης;

Φυσικά και είναι αβλεψία, μια χαρά γράφεις και αν το έκανα θα σε ειρωνευόμουν και θα σε υποβίβαζα προκειμένου να στηρίξω την επιχειρηματολογία μου.

Εγώ αυτό δεν το δέχομαι και θα σβήνω κάθε σχετικό και ανάλογο μήνυμα και ας με κατηγορήσετε όσο θέλετε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-09-06, 20:13
Το avatar του χρήστη manolito
manolito Ο χρήστης manolito δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-04-07 17:17
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σεβαστή η ένσταση σου αλλά απορρίπτεται :-)

Κάνε υπομονή νέος είσαι ίσως η διάδοχος κατάσταση στην AcroBase να την αποδεχτεί, (θα ακούει όμως την γκρίνια του φαντάσματός μου :-)
Μέ όλο το σεβασμό τότε ποιός ακριβώς είναι ο σκοπός τη συζήτησης ; αν δηλαδή όλοι θέλουμε να έχουμε κάτι τέτοιο ;
Πάντα με φιλική απορία !!!!!
Μανώλης
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-09-06, 20:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να δώσω ένα παράδειγμα Μίλτο, πως θα σου φαινόταν αν αντί απάντησης σου έκανα την παρατήρηση ότι έκανες ορθογραφικό λάθος στη λέξη 'κακκή' αντί άλλης απάντησης;
Σιγά μην είμαι τόσο κομπλεξικός που θα με πείραζε να μου έκανες παρατήρηση.
Σιγά πάλι μην καθόμουνα να γράφω τα μηνύματά μου με το μείζον ελληνικό λεξικό δίπλα μου.
Έχω ελάχιστο χρόνο στην διάθεσή μου και γραφοντας ένα μήνυμα δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με την ορθογραφία του και πολύ αναλυτικά.
Αυτό που θέλω να πω το καταλαβαίνει ο άλλος είτε το γράψω με ένα κ είτε με δύο.
Το να πειραχτείς επειδή ο άλλος θα σου πει κάτι είναι καθαρά θέμα ιδιοσυγκρασίας και ικανότητας να ελέγχεις τον εαυτό σου.
Δεν νομίζω ότι κανείς είναι εδώ για να επιβεβαιωθεί από τους άλλους.
Ο καθένας ξέρει την αξία του και δεν αποδεικνύεται από τι θα του πει ο άλλος που θέλει να παίξει τον έξυπνο ή να αυτοεπιβεβαιωθεί.
Και αναφερόμενος γενικά σε συμπεριφορές στην κοινωνία και όχι ειδικά :

'Eίστε τυφλοί οδηγοί εσείς που διυλίζετε το κουνούπι αλλά καταπίνετε την καμήλα!

Aλίμονο σ’ εσάς δάσκαλοι του Nόμου και Φαρισαίοι, υποκριτές! Που καθαρίζετε το έξω μέρος του ποτηριού και της πιατέλας, όμως μέσα είναι γεμάτα από προϊόντα αρπαγής και πλεονεξίας.

Φαρισαίε τυφλέ! Kαθάρισε πρώτα το μέσα του ποτηριού και της πιατέλας, για να γίνει καθαρό και το έξω.

Aλίμονο σ’ εσάς δάσκαλοι του Nόμου και Φαρισαίοι, υποκριτές! Που μοιάζετε με τάφους ασβεστωμένους, οι οποίοι απ’ έξω φαίνονται ωραίοι, μα από μέσα είναι γεμάτοι από κόκαλα νεκρών και κάθε είδους ακαθαρσία.

Tο ίδιο κι εσείς, εξωτερικά φαίνεστε δίκαιοι στους ανθρώπους, μα από μέσα είστε γεμάτοι από υποκρισία και ανομία'
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-09-06, 21:02
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και μην ξεχνάμε ότι επειδή μόνος κριτής είναι ο λαός , στο πάνω αριστερά παράθυρο όλων των μηνυμάτων υπάρχει το εικονίδιο το οποίο είναι για να αναφέρει κανείς προσβλητικά, αγενή κλπ μηνύματα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-09-06, 21:10
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Απάντησε στα επιχειρήματα με επιχειρήματα χωρίς να υποβιβάζεις τον άλλο προσπαθώντας να ισχυροποιήσεις τις απόψεις σου.
Δηλαδή αν στο κάνει αυτό κάποιος σε μια live συζήτηση σε μια παρέα , ή σε μια συνάντηση ή σε ένα συνέδριο τι θα γίνει ; Θα εμφανιστεί το χέρι του Θεού (μην πάρεις επάνω σου την μεταφορά) με μια γόμα και θα σβήσει τη συνομιλία ?
Ας κριθεί αυτός που μιλάει από τους υπόλοιπους.
Και πάλι εξηγούμαι. Αν αυτό που κάνει είναι παράνομο (πχ βρίζει) φυσικά και έχεις κάθε δικαίωμα όχι μόνο να το σβήσεις και να τον κάνεις ban αλλά να του βαρέσεις και μια μήνυσούλα (κάπου είδα την elbereth εδώ κοντά)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-09-06, 22:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Μια γενική απάντηση χωρίς quote.

Οι περιοχές ενός forum δεν είναι διάλογος μεταξύ φίλων που θα ακουστούν και μερικοί χαρακτηρισμοί και μερικά εθνικά μας επίθετα που δεν μπορούμε να γράψουμε.

Εδώ έχουμε έναν γραπτό λόγο και ο άλφα χρήστης με τον βήτα δεν είναι κολλητοί φίλοι, είναι απλά μέλη μια ομάδας. Δεν έχουν οικειότητα και είναι λογικό να μην αποδέχονται παρατηρήσεις.

Την AcroBase την προτίμησαν οι χρήστες της γι’ αυτόν ακριβώς τον λόγο, για το ήρεμο κλίμα που υπήρχε. Αυτό δεν σημαίνει σε καμιά περίπτωση ότι δεν υπάρχουν έντονες αντιπαραθέσεις απόψεων και όχι ειρωνείας… και όχι υποβιβασμού του άλλου, έμμεσου ή άμεσου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-09-06, 22:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
'Eίστε τυφλοί οδηγοί εσείς που διυλίζετε το κουνούπι αλλά καταπίνετε την καμήλα!

Aλίμονο σ’ εσάς δάσκαλοι του Nόμου και Φαρισαίοι, υποκριτές! Που καθαρίζετε το έξω μέρος του ποτηριού και της πιατέλας, όμως μέσα είναι γεμάτα από προϊόντα αρπαγής και πλεονεξίας.

Φαρισαίε τυφλέ! Kαθάρισε πρώτα το μέσα του ποτηριού και της πιατέλας, για να γίνει καθαρό και το έξω.

Aλίμονο σ’ εσάς δάσκαλοι του Nόμου και Φαρισαίοι, υποκριτές! Που μοιάζετε με τάφους ασβεστωμένους, οι οποίοι απ’ έξω φαίνονται ωραίοι, μα από μέσα είναι γεμάτοι από κόκαλα νεκρών και κάθε είδους ακαθαρσία.

Tο ίδιο κι εσείς, εξωτερικά φαίνεστε δίκαιοι στους ανθρώπους, μα από μέσα είστε γεμάτοι από υποκρισία και ανομία'
Αιωνιες αληθειες που συγκρινουν την εσωτερικη με την εξωτερικη ποιοτητα...

Στην πραγματικη ζωη ομως (γιατι αυτα μιλουν για τη μυστικιστικη διασταση), μιας και πολλοι διαφορετικοι ανθρωποι με διαφορετικα επιπεδα, ποιοτητες και εμπειριες, πρεπει να ζουν μεταξυ τους, και γιατι δεν μπορουν αυτοματα ολοι να ειναι τελειοι, υπαρχουν οι κανονες συμπεριφορας.

Καλο ειναι να ειμαστε ολοι τελειοι και να μη τους χρειαζομαστε, αλλα εφοσον δεν γινεται, αυτοι που δεν ειναι, ας τους εξομοιωσουν

Αλλο συμβαση και αλλο υπερβαση του εαυτου
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 13-09-06 στις 23:14
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-09-06, 02:03
panraf Ο χρήστης panraf δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-17 00:47
Eγώ θα πω το εξής που λέω και στην δικιά μου την σελίδα.

Προτιμώ ένα site με λίγα μέλη και πιο πολύ δεμένοι μεταξύ τους, παρά πολλά και να επικρατήσει χαμός μετά. Είμαι υπέρ των πολιτισμένων συζητήσεων, υπέρ του να γίνει επιτέλους το κάτι διαφορετικό στο Internet. Γιατί πολλά forum διατρανίζουν ως διαφορετικότητα τα χρώματα, τις προσθήκες, τις εικονίτσες, τα πολλά μέλη και χάνουν την ουσία. Δηλαδή την ποιότητα των συζητήσεων, το ευανάγνωστο forum και την απoυσεία trolling.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-09-06, 09:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από panraf Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή την ποιότητα των συζητήσεων, το ευανάγνωστο forum και την απoυσεία trolling.
Νομίζω Πάνο ότι όλοι αυτό θέλουμε και με κοινή προσπάθεια ίσως το καταφέρουμε.

Τόσο καιρό φοβόμουν να περάσω την AcroBase στο WEB, γιατί αυτό που έβλεπα με φόβιζε με τρομοκρατούσε.

Αν δεν καταφέρω να την κρατήσω σε κάποιο επίπεδο, προτιμώ να αφαιρέσω τον τίτλο της και το σήμα της από αυτό το forum.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-09-06, 12:12
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 21:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορώ να καταλάβω τι σας πιάνει πανικός..΄
Όλα καλά δεν είναι ;
Νομίζω ότι είμαστε αρκετά ώριμοι να διαφυλάξουμε το επίπεδο της βάσης.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:12.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.