Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-05-08, 00:19
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
AMBER ALERT

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-08, 19:22
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Μεταφέρω από την ΕΡΤ

Νέα τροπή πήρε η υπόθεση των δύο μικρών αδελφών Αϊχάν και Αμέτ Τσερίμπαση, 8 και 7 ετών αντίστοιχα, που έχουν εξαφανιστεί εδώ και μέρες από την Ορεστιάδα και αναζητούνται σε όλη την χώρα μέσω του προγράμματος "Amber Alert".

Όπως έγινε γνωστό από τις αστυνομικές αρχές, συνελήφθησαν το μεσημέρι του Σαββάτου οι βιολογικοί γονείς των παιδιών, με την κατηγορία ότι τα πούλησαν για παράνομη υιοθεσία και στη συνέχεια έκαναν καταγγελία στην αστυνομία ότι εξαφανίστηκαν.
Μαζί τους συνελήφθη και ένας άντρας που φέρεται ότι παρέλαβε τα παιδιά από τους γονείς τους και τα μετέφερε στην Αλεξάνδρεια Ημαθίας, μαζί με μια γυναίκα η οποία αναζητείται. Τα παιδιά δεν έχουν βρεθεί ακόμα, ενώ οι τρεις συλληφθέντες κρατούνται στην Ασφάλεια Ορεστιάδας.

Η κατηγορία, σύμφωνα με την αστυνομία, βασίζεται στην ομολογία της βιολογικής μητέρας των παιδιών, η οποία ανακρινόμενη παραδέχτηκε πως τα αγόρια δόθηκαν στο συγγενή τους που συνελήφθη, καθώς και στη γυναίκα του, προκειμένου να μεριμνήσουν, ώστε να βρεθεί οικογένεια πρόθυμη να υιοθετήσει τα δύο ανήλικα.
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-06-08, 16:17
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αμα αυτοι ειναι γονεις....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-08, 11:04
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν αλλάζει τίποτα στο ότι είναι AMBER ALERT.
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-08, 12:09
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Mακάρι να βρεθούν και να μεγαλώσουν όπως αξίζει, σε όλα τα παιδιά.
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-06-08, 20:19
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Τραγικό τέλος


Νεκρά σε υπόγειο στο κέντρο της Ορεστιάδας βρέθηκαν τα δύο αδερφάκια τα οποία είχαν πουληθεί από τους γονείς τους, ενώ οι ίδιοι τα είχαν δηλώσει ως εξαφανισμένα πριν από λίγες ημέρες.

Στο σημείο σπεύδει ιατροδικαστής προκειμένου να εξακριβώσει τα ακριβή αίτια θανάτου τους.

Πηγή:www.skai.gr

... και οργίζομαι!!!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Naias : 12-06-08 στις 20:24
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-08, 20:54
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ωχ ΘΕΕ ΜΟΥ.....
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-08, 21:05
ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ Ο χρήστης ΑΡΤΕΜΗ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-06-09 23:13
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έπαθα σοκ.
Τι άλλο θα ακούσουμε, τι άλλο θα δούμε σ' αυτή την κοινωνία?
__________________
Με το να παίρνεις γεμίζουν τα χέρια σου
Με το να δίνεις γεμίζει η καρδιά σου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-08, 21:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
.....
Όταν έβαλά αυτή την ambeer alert αναζήτηση, με μαγνήτισε το μελαγχολικό βλέμα των δύο βλασταριών.

Γιατί έδυσαν αυτά τα ματάκια;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-08, 21:14
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί έδυσαν αυτά τα ματάκια;
Γιατί υπάρχουν τραγικά ανεύθυνοι, αθεράπευτα εγκληματίες, αδικαιολόγητα ατιμώτηροι!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-08, 21:17
Το avatar του χρήστη xymox
xymox Ο χρήστης xymox δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-01-17 17:51
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ελα ντε....καλα να ειναι η φοβερη μας κοινωνια, να την βρασω!
τοσο καιρο ζητιανευανε τα μικρα, ουτε ενας δεν εκανε τον κοπο να καλεσει καποιον αρμοδιο μπας και να τα βοηθανε τα ζουζουνια...για την μανα δεν σχολιαζω καν, να την πνιξω θελω μονο....ο πατερας....καλααααα
που ζουμε πιαααααααα....και μετα μας μαρανε μη βγαινουν gay τα παιδια των gay???? 1000 φορες gay και ζωντανο παρα αυτο!
__________________
-Pay no mind to those who talk behind your back, it simply means you are two steps ahead. http://s8.bitefight.gr/c.php?uid=26229
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-06-08, 22:36
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η αφυδάτωση και η έλλειψη τροφής είναι σύμφωνα με την νεκροψία η αιτία του θανάτου των δύο μικρών αδελφών στην Ορεστιάδα. Τα δύο παιδιά που είχαν εξαφανιστεί από τις 28 Μάιου εντοπίστηκαν σε ασανσέρ ακατοίκητης πολυκατοικίας στο κέντρο της πόλης. Η νέα δραματική τροπή της εξαφάνισης έχει προκαλέσει ερωτήματα για τον τρόπο χειρισμού της υπόθεσης από τις αρχές. Η αστυνομία δεν επιβεβαιώνει την ύπαρξη μαρτυρίας γυναίκας ότι είδε τα αδελφάκια μια μέρα μετά την εξαφάνιση. Ωστόσο δεν αποκλείεται να γίνει εσωτερική έρευνα γιατί θεωρήθηκε ως πιθανότερο ενδεχόμενο η εκδοχή της παράνομης υιοθεσίας και γιατί δεν δημιουργήθηκαν ομάδες αστυνομικών για να ψάξουν σχολαστικά την ευρύτερη περιοχή. Ανώτατοι αξιωματικοί τόνιζαν ότι όλες οι ενέργειες γίνονταν υπό την εποπτεία εισαγγελέα.
Τραγική εξέλιξη

Ο 8χρονος Αμέτ και ο 7χρονος αδελφός του, Αϊχάν, βρέθηκαν σε κατάσταση προχωρημένης αποσύνθεσης μέσα σε θάλαμο ασανσέρ που είχε ακινητοποιηθεί μεταξύ του δεύτερου και του τρίτου ορόφου, από υπάλληλο καταστήματος καλλυντικών που λειτουργεί στο ισόγειο και ενοχλήθηκε λόγω της δυσοσμίας που υπήρχε στο χώρο της οικοδομής.

Η υπάλληλος ανέβηκε τις σκάλες και στον δεύτερο όροφο, μπροστά στην πόρτα του ανελκυστήρα, είδε δύο μικρά παπούτσια, παντελόνια και θραύσματα γυαλιού, ενώ πλησιάζοντας την πόρτα του ασανσέρ, είδε ότι μέσα βρίσκονταν τα πτώματα των δύο παιδιών που ήταν γυμνά.

Το συγκεκριμένο νεόδμητο κτίριο που δεν κατοικείται, βρίσκεται στην οδό Κωνσταντινουπόλεως, πολύ κοντά στην πλατεία της Ορεστιάδας, όπου μάρτυρες είχαν δει τα δύο άτυχα αγόρια για τελευταία φορά.

Ο ιατροδικαστής Παύλος Παυλίδης που εξέτασε τις δύο σορούς, αποφάνθηκε ότι δεν έφεραν εξωτερικές κακώσεις, ενώ στους χώρους της οικοδομής έγινε αυτοψία, τόσο από την Αστυνομία της Ορεστιάδας, όσο και από κλιμάκιο του Εγκληματολογικού που ήλθε από τη Θεσσαλονίκη.

Οι σοροί των μικρών Αμέτ και Αϊχάν μεταφέρθηκαν με αυτοκίνητο της Μουφτείας Διδυμοτείχου στο Σισμανόγλειο Νοσοκομείο Κομοτηνής για τη διενέργεια της νεκροτομής

Σύμφωνα με την ιατροδικαστική έκθεση η αιτία θανάτου των δυο παιδιών είναι ο "βίαιος στερητικός θάνατος από έλλειψη τροφής και νερού". Ο ιατροδικαστής Παύλος Παυλίδης, διαπίστωσε έλλειψη υγρών στις σορούς, γεγονός που καταδεικνύει ότι τα δύο αδέλφια πέθαναν πιθανότατα από τη δίψα.

Οριστικές απαντήσεις αναμένεται να δοθούν και από τα αποτελέσματα της τοξικολογικής εξέτασης, που αναμένονται σε δέκα ημέρες.

Ωστόσο, η Αστυνομία συνεχίσει να εξετάζει όλα τα ενδεχόμενα, ενώ ερωτηματικά προκύπτουν και για την κατάθεση της μητέρας, η οποία ενοχοποιεί για αρπαγή των ανηλίκων, τον σύζυγό της και συγγενικό ζευγάρι, που ήδη έχουν προφυλακισθεί.

Σύμφωνα με τους συνηγόρους των τριών κατηγορουμένων, η μητέρα είναι αναξιόπιστη, καθώς οι καταθέσεις που έχει δώσει και αποτέλεσαν το κριτήριο για την προφυλάκιση των πελατών τους, είναι αντιφατικές.

Η μητέρα των δύο αγοριών οδηγήθηκε το πρωί για συμπληρωματική κατάθεση στον ανακριτή της Ορεστιάδας και στη συνέχεια μετέβη στο νοσοκομείο Κομοτηνής, προκειμένου να δώσει δείγμα γενετικού υλικού και να αναγνωρίσει τα νεκρά παιδιά.

Ο χειρισμός της υπόθεσης πάντως έχει προκαλέσει ερωτήματα

-Γιατί δεν κρίθηκε ως αξιόπιστη η γυναίκα, η οποία φέρεται να είπε ότι είχε δει τα παιδιά να παίζουν κοντά στο κτίριο όπου βρέθηκαν...

-Γιατί δεν δημιουργήθηκαν ομάδες αστυνομικών που θα έψαχναν την περιοχή αλλά οι έρευνες προσανατολίστηκαν στην εκδοχή για κύκλωμα παράνομων υιοθεσιών.

Αστυνομικές πηγές έλεγαν ότι δεν υπάρχει κατάθεση γυναίκας που να λέει ότι είδε τα παιδιά μια μέρα μετά την εξαφάνισή τους.

Όσο για τις έρευνες, οι ίδιες πηγές τόνιζαν ότι έγιναν υπό την εποπτεία εισαγγελέα

http://news.pathfinder.gr/greece/news/481149.html


Οι τελευταίες τους ώρες, πρέπει να έμοιαζαν πολύ με τους βασικούς ενστικτώδεις φόβους επιβίωσης που έχουμε όλοι οι άνθρωποι από τις πτώτες ώρες μας σε αυτή τη ζωή... Και που μια αγκαλιά ή ένα χάδι ή ένα γεμάτο μπιμπερό από κάποιον που εμπιστευόμαστε (συνήθως της μαμάς) σκορπίζει τους φόβους αυτούς.
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-06-08, 22:54
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Τα παιδιά που χάθηκαν- Διονύσης Σαββόπουλος

Τα πιο ωραία παραμύθια
απ' όσα μου 'χεις διηγηθεί
αχ είν' εκείνα που μιλούσαν
για τα παιδιά που 'εχουν χαθεί
Αχ είν' εκείνα που μιλούσαν
για τα παιδιά που έχουν χαθεί.

Για τα παιδιά που χάθηκαν
στο στοιχειωμένο δάσος
στις λίμνες στο βορρά
για τα παιδιά που χάθηκαν
στου δράκου το πηγάδι
στης στρίγκλας τη σπηλιά.

Σε συμμορίες με ζητιάνους
σε αχυρώνες και σε αυλές
και σε καράβια του πελάγους
με λαθρεμπόρους πειρατές
Και σε καράβια του πελάγους
με λαθρεμπόρους πειρατές.

Για τα παιδιά που τα 'συραν
στης Αφρικής τις αγορές
εμπόροι και ληστές
και φοβισμένα κι ορφανά
στη Σμύρνη και στη Βενετιά
τα πιάσαν οι φρουρές.

Ψωμί ζητήσαν του φουρνάρη
λίγο νερό του καφετζή
τα διώχνει ο πρώτος μ' ένα φτυάρι
κι ο άλλος λύνει το σκυλί
τα διώχνει ο πρώτος μ' ένα φτυάρι
κι ο άλλος λύνει το σκυλί.

Στις λυπημένες πολιτείες
πέφτει μια κίτρινη βροχή
στο σώμα μου έχω ανατριχίλες
και το 'να δόντι μου πονεί
Στο σώμα μου έχω ανατριχίλες
και το 'να δόντι μου πονεί.

Το γράμμα σου δέκα σελίδες
πάλι η ίδια συμβουλή
μου λες στο σπίτι να γυρίσω
μου λες ν' αλλάξω πια ζωή
Μου λες στο σπίτι να γυρίσω
μου λες ν' αλλάξω πια ζωή.

Ομίχλη πέφτει στις σκεπές
φεύγουν οι φάτσες σαν σκιές
και τρέμει το κερί
φωτιές ανάβουν στις ακτές
μέσα στ' αυτιά μου ακούω στριγκλιές
και τρέμω σαν πουλί.


(Νομίζω είναι γραμμένο τη δεκαετία του '60. Δυστυχώς, παραμένει επίκαιρο)
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.