Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 26-06-11, 15:27
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli84
Έχω την crohn 21 χρόνια.
Ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς έναν άγνωστο από τον γιατρό σου. Απλώς ρώτησέ τον τι σου προσφέρει η αντιβίωση στον πόνο. Έχεις κάποια ίωση και την παίρνεις?
Δεν νομίζω. Ο πόνος που νιώθεις είναι είτε από φλεγμόνή, είτε στις περισσότερες περιπτώσεις από αέρια στο έντερο που δημιουργούν σπασμούς. Η αντιβίωση δεν επουλώνει την φλεγμονή.Επίσης πολύ σημαντικό στην crohn είναι ο γιατρός να έχει εξειδίκευση στο αντικείμενο και όχι ένας απλός γαστρεντερολόγος. Το ciproxin είναι πολύ δυνατή αντιβίωση που την δίνουν σε ουρολημώξεις. Αν θέλεις ψάξε το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο. Δεν έχω λόγο να σε παραπλανήσω, δεν κερδίζω τίποτε.Φιλικά στο λέω.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 26-06-11, 15:50
Elli84 Ο χρήστης Elli84 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-12 20:17
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Elli84
Έχω την crohn 21 χρόνια.
Ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να εμπιστευτείς έναν άγνωστο από τον γιατρό σου. Απλώς ρώτησέ τον τι σου προσφέρει η αντιβίωση στον πόνο. Έχεις κάποια ίωση και την παίρνεις?
Δεν νομίζω. Ο πόνος που νιώθεις είναι είτε από φλεγμόνή, είτε στις περισσότερες περιπτώσεις από αέρια στο έντερο που δημιουργούν σπασμούς. Η αντιβίωση δεν επουλώνει την φλεγμονή.Επίσης πολύ σημαντικό στην crohn είναι ο γιατρός να έχει εξειδίκευση στο αντικείμενο και όχι ένας απλός γαστρεντερολόγος. Το ciproxin είναι πολύ δυνατή αντιβίωση που την δίνουν σε ουρολημώξεις. Αν θέλεις ψάξε το λίγο και θα δεις ότι έχω δίκιο. Δεν έχω λόγο να σε παραπλανήσω, δεν κερδίζω τίποτε.Φιλικά στο λέω.
Επειδή βλέπω ότι εισαι πολύ ενημερωμένος για το προβλημα μας εσύ ξέρεις κανέναν καλό γιατρο στη θεσσαλονική?Εγω παρακολουθουμαι στο Διαβαλκανικο...Αρχικα πήγαινα στο παπανικολάου αλλα είχα πολυ άσχημη αντιμετώπιση απο έναν πολυ β***α γιατρο που ευτυχώς έμαθα ότι συνταξιοδοτηθηκε και έφυγα απο κει.
Οσο για την αντιβίωση δεν μπορω να πω οτι δεν με βοηθαει παντως αλλά σίγουρα δε θα μου αρεσει να την παιρνω 3 την ωρα.
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 26-06-11, 19:04
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Εγω παρακολουθουμαι στο Διαβαλκανικο
Μήπως μπορείς να πεις το όνομα του γιατρού που σε παρακολουθεί τώρα στο Διαβαλκανικό? Επειδή σκέφτομαι να κλείσω κι ένα ραντεβού εκεί σε έναν συγκεκριμένο γαστρεντερολόγο μόνο και μόνο για να πάρω μια 2η γνώμη.
Εγώ παρακολουθούμαι στο Ιπποκράτειο.
Αυτήν την στιγμή παίρνω (για 1η φορά - μιας και είμαι ακόμα φρέσκος) Ciproxin (για 5 μέρες μόνο),azathioprine και prezolon.
Τώρα αυτό που είπε ο Gabriel για το Ciproxin ότι το δίνουν για τις ουρολοιμώξεις,βλέποντας τις οδηγίες του Ciproxin,σίγουρα δεν είναι μόνο για ουρολοιμώξεις, αλλά για πολλές λοιμώξεις διαφόρων ειδών.

Πριν λίγο ένας καλός φίλος μου έστειλε ένα e-mail με ένα άρθρο να διαβάσω,μας αφορά όλους,γι' αυτό και θα το μοιραστώ μαζί σας: http://www.protothema.gr/health-and-...le/?aid=128471
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 26-06-11, 19:04
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Elli84 καλησπέρα
Σχετικά με τα παιδιά θα πρέπει να ξέρεις το εξής.
Όταν θελήσεις να κάνεις , θα πρέπει να έχεις κόψει το azathioprine για έξι μήνες τουλάχιστον πριν συλλάβεις. Θεωρείται υπεύθυνο για τερατογεννέσεις, αλλά μετά από έξι μήνες δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ακόμη και άντρας που το παίρνει πρέπει να το διακόπτει πριν ξεκινήσει την διαδικασία.
Αυτό που με προβληματίζει σε αρκετούς εδώ μέσα, είναι που γράφουν για αντιβιώσεις. Εμένα από την αρχή ρητά μου έχουν απαγορέψει κάθε αντιβίωση, γιατί χαλάει την χλωρίδα του εντέρου. Ακόμη και ιώσεις τις περνάω με depon.
Να γνωρίζετε ότι πολλές περιπτώσεις crohn ξεκίνησαν σε άτομα που έπαιρναν μακροχρόνια αντιβίωση, ειδικά την septrin.
Αυτός είναι και ο λόγος που μου έκοψε ο γιατρός μου την azathioprine μετά από δύο χρόνια, με την οποία είχα ξεχάσει εντελώς την crohn. Φυσικά καλύτερα γνωρίζει ο γιατρός σας. Ο δικός μου μου έχει απαγορέψει τα εξής,
Μάυρη ζάχαρη(το νούμερο ένα σε αυτούς που έχουν crohn), πατάτες,ψωμί μαύρο και γάλα.
Πραγματικα να σε καλα...Γιατι θα με εβγαζαν τρελη...Ολοι μου ελεγαν να κοψο οσπρια ,φρουτα και λαχανικα και του εξηγουσα οτι δεν εχω τρελο προβλημα με αυτα αμα τα περνω με ελενχο...το μεγαλυτερο μου προβλημα ηταν οι παπατεσ και κανενασ δεν με πιστευε...Οχι μου ελεγαν εφαγεσ κατι αλλο και σε πειραξε...Το γαλα λιγο με πρηζει ,οσο για την μαυρη ζαχαρη και το μαυρο ψωμι δεν με απασχολει γιατι δεν το δοκιμαζω καν.ΑΛΛΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΜΕ ΠΕΘΕΝΟΥΝ........
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 26-06-11, 19:11
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli84
Εδώ με πιάνεις αδιάβαστο.
Επειδή είμαι απο Αθήνα, δεν ξέρω κανέναν στην Θεσσαλονίκη ρε γαμώτο.
Μπορώ να σου πω για κάποιον στον Ευαγγελισμό που είναι αυθεντία στα ΙΦΝΕ.
Σίγουρα πάντως είναι πολύ λάθος η θεραπεία που ακολουθείς.Δεν σου κάνει καλό τόση αντιβίωση. Πάντως έχεις δίκιο ότι ο γιατρός εκτός από καλός, πρέπει να είναι και άνθρωπος πάνω από όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 26-06-11, 19:21
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα παιδιά!Σε μένα συμβαίνει ακριβώς το ίδιο.Ο γιατρός μου μού έδωσε μόνο μία φορά αντιβίωση ciproxin μόνο για 10 ημέρες και έκτοτε απαγορεύει τελείως τις αντιβιώσεις.Το μόνο φάρμακο που μπορώ να πάρω είναι depon,και αυτό με φειδώ.Να σας αναφέρω πως η ιστορία της crohn σε μένα ξεκίνησε από μία αντιβίωση για ιγμορίτιδα που μου έδωσαν,ονόματι ketek.Αργότερα έμαθα πως έχει φοβερές παρενέργειες και νομίζω πως πλέον δεν την χορηγούν.Τότε για κάποιο διάστημα σκεφτόμουν να ξεκινήσω καταγγελίες και μηνύσεις στην εταιρία,αλλά όλοι με απέτρεψαν υποστηρίζοντας πως δεν θα καταφέρω τίποτα.Παρεπιπτόντως μετά ανακάλυψα πως η εν λόγω εταιρία πουλάει πολλά φάρμακα για κολίτιδα.Τα συμπεράσματα δικά σας.Εδώ είναι Ελλάδα, δεν είναι πάίξε γέλασε,κατά τα άλλα.
συμφωνω απολυτα και σε μενα η γιατρο μου μου απαγορευσε τις αντιβιωσεις....Και εγω καπως ετσι ξεκινισα ,ενα β....ς ξερολας παθολογος για να περνει το 50 σε καθημερηνη επισκεψη δεν μου ελεγε οτι επρεπε να παω σε γαστρεντερολογο και οτι το ολο θεμα αφορα καθαρα το εντερο και ελεγε ολα θα γινουν καλα και με πλακονε στις αντιβιωσεις.....ΜΕ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ....εγω σπαρταρουσα απο τους πονουσ και αυτος μου εδινε κι αλλεσ κι αλλες αντιβιωσεις.....Τελος παντων αυτο με την εταιρια που ειπες πραγματικα με τρελανε ,οχι οτι δεν ξερουμε τι παιχνιδια παιζονται απο πισω . εγω πιστευω οτι πολλα φαρμακα που θεραπαυουν μια για παντα τους ασθενεις ενω γνωριζουν πως να τα κανουν,παρολα αυτα δεν το κανουν για να μην χασουν τα χιλιαδες δισεκατομιρια απο τα υπολοιπα που μας κρατανε απλα σε υφεση.Αν σκεφτητε μονο οτι μια ενεση humira κανει 800 ευρω και την κανω καθε βδομαδα......!ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ. για αυτο πρεπει να ειμαστε ολοι μαζι μια γροθια γιατι ο καθενας μονος του δεν μποει να κανει τιποτα ολοι μαζι ομως κατι θα καταφερουμαι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Elli : 27-06-11 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 26-06-11, 19:21
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό που γράφει ο Stathakis για την αντιβίωση την ciproxin είναι σωστό. Δεν είναι μόνο για ουρολοιμώξεις αλλά είναι και για άλλες ιώσεις.
Με την διαφορά ρε παιδιά ότι η crohn ΔΕΝ είναι λοίμωξη. Αν ήταν έτσι θα είμασταν όλοι ευτυχισμένοι. Για το άρθρο που έχει από το πρώτο θέμα, σας λέω ότι το φάρμακο χρησιμοποιείται και στην Ελλάδα τα τελευταία πέντε χρόνια με την ονομασία Remicade.
Τα δύο τελευταία βγήκε μια καινούρια ονομασία που λέγεται Infliximab.
Από ότι λένε, είναι πραγματικά ελπιδοφόρο φάρμακο, μόνο που οι γιατροί το δίνουν σε βαριές περιπτώσεις και αφού ο ασθενής δεν ανταποκρίνεται σε άλλη θεραπεία. Αυτή την στιγμή είναι το τελευταίο βήμα πριν την κολεκτομή.
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 26-06-11, 19:27
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Elli το Humira έγραψες ότι το κάνεις κάθε μέρα΄ή έκανες λάθος στην διατύπωση?
Επειδή έχω ακούσει για το συγκεκριμένο φάρμακο, έχεις δει αποτελέσματα?
Πρέπει να το κάνεις κάθε μέρα γιατί είχα διαβάσει ότι χρειάζεται μία ένεση κάθε τρεις μήνες. Δεν μπορώ να σου πω όμως απόλυτα για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 26-06-11, 23:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδία καλησπέρα..
Να πω από τα λίγα που ξέρω για τη νόσο πως δεν ειναι όλα τα αντιβιοτικά το ίδιο όπως δεν είναι ίδιες όλες οι περιπτωσεις της νόσου. Το ciproxin ως δραστική ουσία χρησιμοποιήθηκε στο παρελθόν για την αντιμετώπιση ορισμένων μορφων της crohn πριν βγουν οι βιολογικοί και τα ανοσοκατασταλτικά...
Και άλλες αντιβιοτικές δραστικές ουσίες έχουν χρησιμοποιηθεί στο παρελθόν αλλά και κατά περίπτωση χρησιμοποιούνται ακόμη και τώρα για την αντιμετωπιση της crohn όπως ειναι η Ριφαξιμίνη (rifaximin) η οποία μπορεί να φέρει ανακούφιση... (χρησιμοποιείται κυρίως στις δύσκολες περιπτώσεις ευερέθιστου εντέρου)...
Θέλω να πω πως δεν πρέπει να αφορίζουμε όλα τα φάρμακα και μεταξύ αυτών και τα αντιβιοτικά.. Σίγουρα απαγορεύονται τα αντιβιοτικά ευρέως φάσματος τα οποία όντως μπορεί να προκαλέσουν εξάρσεις...
Σε κάθε περίπτωση πρέπει να ακολουθούμε πιστα τις οδηγίες των γιατρών μας φυσικά παίρνοντας και μια δευτερη και τριτη γνωμη...
Να πω μονο πως εγω πηρα ciproxin για 15 μερες οταν ακομη ήμουν χαλια με πυρετό και διάρροιες και πόνους και νομιζω πως με βοηθησε να παω καλυτερα......
Γενικά, όπως όλοι μας, έχω παρει εναν τονο φαρμακα και πλεον πιστευω πως ο καθε ενας απο μας εχει μια μοναδικη ιστορια να αφηγηθεί σχετικά με ποιο φαρμακο τον εχει βοηθησει και ποιο του εχει κανει κακο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 26-06-11 στις 23:13
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 26-06-11, 23:21
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Αρχική Δημοσίευση από Elli Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σκεφτητε μονο οτι μια ενεση humira κανει 800 ευρω και την κανω καθε μερα......!
Καλησπέρα!!!
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος σε αυτό που γράφεις;
Γιατί εγώ την κάνω κάθε 15 μέρες, βέβαια κάποιο θεαματικό αποτέλεσμα δεν έχω δει ακόμη μετά από περίπου 4 μήνες θεραπείας και με αυτό το φάρμακο.
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 26-06-11, 23:24
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με τον Mamanics παιδιά.
Είναι καλύτερα να αφήσουμε στους γιατρούς τα φάρμακα. Έτσι και αλλιώς ο καθένας μας είναι και μια διαφορετική περίπτωση. Απλώς μου έκανε εντύπωση η αντιβίωση γιατί εγώ δεν έχω πάρει ποτέ, μετά την crohn και έχω αλλάξει και ένα σωρό γιατρούς αυτά τα χρόνια.
Ζητώ συγνώμη αν προκάλεσα αναστάτωση σε κάποια παιδιά.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Gabriel_Knight για αυτό το μήνυμα:
Savvina (19-05-14)
  #162  
Παλιά 26-06-11, 23:33
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Όσον αφορά τις αντιβιώσεις.
Εγώ είχα κάνει χειρουργείο για συρίγγιο και είχα πάρει το φλατζιλ και το σιπροξιν.
Σε διάστημα 7 μηνών που έχω το πρόβλημα με το συρίγγιο της πήρα 3 φορές αυτές τις αντιβιώσεις και όπως παρατήρησα με βοηθούσαν αρκετά με τον πόνο του συριγγίου αλλά και με τα συμπτώματα της κρον.
Άρα λοιπόν υπάρχουν και κάποιες αντιβιώσεις που κάνουν καλό αρκεί να κάνουμε ότι μας λέει ο γιατρός μας.
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 27-06-11, 00:11
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από kostas kos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα!!!
Μήπως κάνεις κάποιο λάθος σε αυτό που γράφεις;
Γιατί εγώ την κάνω κάθε 15 μέρες, βέβαια κάποιο θεαματικό αποτέλεσμα δεν έχω δει ακόμη μετά από περίπου 4 μήνες θεραπείας και με αυτό το φάρμακο.
sorry καθε βδομαδα ηθελα να πω.....Στην αρχη και εγω ειχα ξεκινισει κανονικα καθε 15 μερες αλλα οπωσ και εσυ δεν εβλεπα αποτελεσμα,στην συνεχεια για ενα χρονο το εκανα καθε 10 και ημουν καλα,αλλα μετα απο μια μεγαλη εξαρση που εκανα περνοντας πρωτα κορτιζονη για την αντιμετωπιση της ειχα δυο επιλογες η να αλλαξω θεραπεια η να το μειωσω στο 1 ενεσε την βδομαδα .Και επελεξα το δευτερο γιατι αν δεις το σκευασμα λεει ή ανα15 μερες ή ανα7 ,δεν ξερω αν σου δωσαν και ενα μικρο "ξυπνιτηρη" για να σου υπενθυμιζει καθε ποτε πρεπει να τις κανεις και εκει λεει ή15 ή7.....Για να μην πολυλογο τωρα μπορω να πω ότι είμαι πολυ καλα......!
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Elli For This Useful Post:
efi72 (19-01-16), kostas kos (27-06-11)
  #164  
Παλιά 27-06-11, 08:23
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους.Τί γίνεται ρε παιδιά;Οι πλανήτες φταίνε;Μέσα στην έξαρση όλοι, αυτή την περίοδο;Τυχαίο;Μήπως να το ψάξουμε λίγο διαφορετικά;Ηρθε ο καιρός για διακοπές και μας έπιασαν οι γνωστές φοβίες;Τις δικαιούμαστε βρε,πιό πολύ από τους θεωρητικά υγιείς.Επιμένω: σακίδια με τα φάρμακα,χαρτιά υγείας,τους ανθρώπους που αγαπάμε,τη φτώχεια μας,ένα τεράστιο χαμόγελο και βουρ...Καθώς όλοι έχουμε καταλάβει νομίζω η έξαρση μας και η οικονομική ύφεση είναι ανάλογα μεγέθη.Ας ανατρέψουμε τη σχέση τους,ας την κάνουμε αντίστροφη.Η χαρά και η ευχαρίστηση είναι ΔΙΚΑΙΩΜΑ και ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ στον εαυτό μας!(Μην ανησυχείτε,δεν παίρνω ληγμένα!)
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 27-06-11, 09:18
kostas kos Ο χρήστης kostas kos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 02-09-13 00:39
Καλημέρα elli!!!
Και εγώ είμαι από της δύσκολες περιπτώσεις γιατί δεν με πιάνουν τα φάρμακα, ούτε και η πολύ δυνατή κατά τα άλλα κορτιζόνη.
Σε αυτή τη περίοδο κάνω θεραπεία με τα εξής: 4 μεζαβαντ το πρωί από ενέσιμα κάθε εβδομάδα μιτοτζεκτ, και κάθε 15 χιουμιρα.
Όσον αφορά το μιτοτζεκτ δεν ξέρω για ποιο λόγο μου το δίνει γιατί δεν αναφέρει στις οδηγίες μέσα κάτι για κρον ή για ελκώδη κολίτιδα.
Μάλλον είμαι το πειραματόζωο του!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:33.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.