Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-05-13, 19:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η εξεταστική πρέπει να γίνει χωρίς προβλήματα

Στην εκπαίδευση πιστεύω ότι δεν χωράνε, ούτε ξεπερασμένα συνδικαλιστικά τερτίπια, ούτε κομματικές επεμβάσεις.

Ο ισχυρισμός κάποιων «προχωρημένων» παρατάξεων, ότι η Κυβέρνηση εκβιάζει τους καθηγητές, μου θυμίζει την λαϊκή παροιμία «Και κερατάς και δαρμένος;».

Ο κύριος λόγος που οι «προχωρημένες» παρατάξεις, έχουν φάει κυριολεκτικά τα μούτρα τους, είναι ότι δεν πιάνουν το συναίσθημα του μεγαλύτερου κομματιού του Ελληνικού λαού. Περιχαρακωμένοι σε μεθόδους ξεπερασμένες πλέον, σε εποχές που οι εκβιασμοί πέρναγαν και μας έφεραν εδώ που είμαστε, έχουν χάσει την μπάλα.

Προσωπικά δεν έχω τίποτα με τους καθηγητές, δεν έχω τίποτα με τους δασκάλους των παιδιών μας, σε μεγάλο βαθμό, χρωστάω σε εκείνους, πολλά απ΄αυτά που είμαι σήμερα. (Τα θετικά εννοώ όχι τα αρνητικά)

Οι εξετάσεις πρέπει να γίνουν, τα παιδιά που έχουν μοχθήσει γι αυτές, δεν μπορούν κάθε φορά, κάθε χρονιά, να είναι όμηροι, στα χέρια πολιτικών σκοπιμοτήτων. Αυτό το δικαίωμα δεν πρέπει να το έχει κανείς.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 14-05-13 στις 19:51
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-05-13, 14:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δηλαδή η στιγμή που αποφάσισαν να περάσουν το νομοσχέδιο είναι τυχαία;
Εντελώς τυχαία το περνάνε τώρα; Λίγο πριν τις πανελλαδικές;

Όπως εντελώς τυχαία, κάθε νομοσχέδιο για την παιδεία, που πλήττει τους δασκάλους και τους καθηγητές, το περνάνε τέτοια εποχή;

Έχεις σκεφτεί μήπως το κάνουν για να φανούν οι καθηγητές οι κακοί της υπόθεσης;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-05-13, 16:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή η στιγμή που αποφάσισαν να περάσουν το νομοσχέδιο είναι τυχαία;
Εντελώς τυχαία το περνάνε τώρα; Λίγο πριν τις πανελλαδικές;
Σ΄όλο τον κόσμο, οι ώρες διδασκαλίας περνάνε τις 30 ώρες και οι ημέρες απασχόλησης τους 9 μήνες.

Να με συγχωρείς ο εκβιασμός εις βάρος των παιδιών, δεν είναι ορατός με γυμνό οφθαλμό ε;

Με αυτούς τους εκβιασμούς, τόσα χρόνια φτάσαμε στο κατάντημα αυτό που είμαστε.

Αυτά μας τελείωσαν, μια για πάντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-05-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο εκβιασμός εις βάρος των παιδιών γίνεται από την κυβέρνηση Στέλιο.
Όχι από τους εκπαιδευτικούς.
Όλο το χρόνο, τώρα σκέφτηκαν να περάσουν ότι θέλουν να περάσουν; Και το θεωρείς τυχαίο;
Επίσης, οι ώρες διδασκαλίας δεν έχουν καμία σχέση με τις ώρες εργασίας. Και δεν είναι ότι θα διδάξουν 2 ώρες παραπάνω την εβδομάδα, όσο το ότι η κυβέρνηση θα χρησιμοποιήσει τη δικαιολογία του ότι χρειάζονται λίιιιιιγες ώρες ακόμη για να κλείσει η εκπαιδευτική ώρα, οπότε δεν υπάρχει λόγος για πρόσληψη καθηγητών.
Και τα παιδιά θα μείνουν χωρίς καθηγητές φέτος.
'Ελα μωρέ...
Να προσλάβουμε τώρα καθηγητή για 6 ώρες την εβδομάδα;
Ας μην κάνουν το μάθημα τα παιδιά. Δεν χάθηκε και ο κόσμος!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-05-13, 22:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εκβιασμός εις βάρος των παιδιών γίνεται από την κυβέρνηση Στέλιο.
Όχι από τους εκπαιδευτικούς.
Αν είχες παιδάκι που θα έδινε εξετάσεις, θα το έβλεπες διαφορετικά.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-13, 00:05
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω παιδάκια και βλέπω να έχουν πουλήσει το μέλλον τους από τώρα.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-13, 08:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω παιδάκια και βλέπω να έχουν πουλήσει το μέλλον τους από τώρα.
Τότε να τα πεις σ' αυτούς που μας έφεραν εδώ και όχι σ' αυτούς που προσπαθούν να μας βγάλουν από εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-13, 18:27
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι... Άλλοι είναι αυτοί.
Οι ίδιοι με άλλο χρώμα κουστουμάκι είναι Στέλιο...
Αν δεν ήταν οι ίδιοι θα είχαμε δικαστήρια τώρα. Γιατί δεν θα κάλυπτε ο ένας τη πλάτη του άλλου!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-13, 18:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι... Άλλοι είναι αυτοί.
Οι ίδιοι με άλλο χρώμα κουστουμάκι είναι Στέλιο...
Αν δεν ήταν οι ίδιοι θα είχαμε δικαστήρια τώρα. Γιατί δεν θα κάλυπτε ο ένας τη πλάτη του άλλου!
Κάθε άποψη είναι απόλυτα σεβαστή.

Αφού επαναλάβω, ότι ο ένας μας έφερε εδώ, με σημερινή ανταπόδοση, τις επισκέψεις σε Αμερικανικά Πανεπιστήμια και ο άλλος προσπαθεί να μας βγάλει από τον βούρκο που μας έβαλε ο πρώτος, θα σου κάνω μία ερώτηση, που άπτεται της επιστημονικής μου ιδιότητας, αλλά είναι γνωστή σε όλους.

Αν εσύ από τον κύκλο εργασιών της δουλειάς σου, βγάζεις 100 μονάδες και η γυναίκα σου και τα παιδιά σου, απαιτούσαν και έπαιρναν 200 μονάδες, τι ακριβώς θα έκανες; Θα έπαιρνες δάνεια, για να μην τους δυσαρεστήσεις ή θα φρόντιζες, να τους ενημερώσεις και να τους δυσαρεστήσεις ταυτόχρονα, ότι πρέπει να προσαρμοστούν οι ανάγκες τους στις 100 μονάδες;

Απλό το ερώτημα, απλή η απάντηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-13, 08:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πώς και γιατί αναδιπλώθηκαν οι καθηγητές

Κανονικά, όπως όλα δείχνουν, ξεκινούν αύριο, Παρασκευή, οι Πανελλαδικές Εξετάσεις των μαθητών στα Λύκεια όλης της χώρας, μετά και την μεταμεσονύκτια ανατροπή που επήλθε στη σκληρή συνδικαλιστική στάση των εκπροσώπων των καθηγητών της μέσης εκπαίδευσης.

Η αποφασιστική στάση της κυβέρνησης να προχωρήσει στην επιστράτευση των εκπαιδευτικών, η οποία ξεκίνησε από το μεσημέρι της Τετάρτης, αλλά κυρίως η ισχυρή κοινωνική πίεση που δέχθηκαν, καθώς και η πολιτική απομόνωση της ΟΛΜΕ, που δεν είχε συμμάχους στην εκβιαστική κινητοποίηση που ήθελε να ξεκινήσει, ενώ μέσω των Εξετάσεων, υποχρέωσαν τους καθηγητές σε αναδίπλωση.

Έτσι, παρά την αρχική υπερψήφιση της πρότασης για απεργία από την συντριπτική πλειονότητα – 78 «ναι», 4 «όχι» και 3 λευκά- των προέδρων των τοπικών ΕΛΜΕ, που συνεδρίασαν χθες για περισσότερες από 12 ώρες στην Αθήνα, η διοίκηση της ΟΛΜΕ επανήλθε με νέα πρόταση, καλώντας το συνδικαλιστικό σώμα να αποφανθεί εάν, με δεδομένη την επιστράτευση, υφίστανται οι όροι και οι προϋποθέσεις για να πραγματοποιηθεί η απεργία.

Είχε προηγηθεί, άλλωστε, το «ναυάγιο» των σχεδίων να πεισθούν η ΓΣΕΕ και η ΑΔΕΔΥ να προκηρύξουν αύριο γενική απεργία για να μην ξεκινήσουν οι εξετάσεις, αλλά και η συνειδητοποίηση από τους περισσότερους συνδικαλιστές ότι δεν μπορούσε να ληφθεί απόφαση που να καλεί σε απειθαρχία απέναντι στο μέτρο της πολιτικής επιστράτευσης.

Η νέα αυτή πρόταση της διοίκησης της ΟΛΜΕ, προβλημάτισε έντονα τους εκπροσώπους των καθηγητών και στην ψηφοφορία που επακολούθησε οι περισσότεροι (57) προτίμησαν το λευκό, καθώς, όπως ειπώθηκε, δεν είχαν εξουσιοδότηση από τις τοπικές συνελεύσεις για να λάβουν θέση σε ένα τέτοιο ζήτημα.

Την άποψη ότι υπάρχουν οι προϋποθέσεις για την απεργία και άρα πρέπει να αγνοηθεί η απόφαση για την επιστράτευση υποστήριξαν μόνον 18 πρόεδροι ΕΛΜΕ, κυρίως προσκείμενοι στην εξωκοινοβουλευτική Αριστερά, ενώ άλλοι εννέα ψήφισαν ότι δεν υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να ισχύσει η προκηρυχθείσα κινητοποίηση.

Η γενική συνέλευση των προέδρων των ΕΛΜΕ διεκόπη μετά τα μεσάνυκτα για να συνεχιστεί σήμερα, αλλά το κλίμα που επικράτησε και οι συσχετισμοί που διαμορφώνονται στο εσωτερικό της ΟΛΜΕ έδειξαν ότι η πιθανότερη εξέλιξη είναι πως η απόφαση για απεργία οδεύει προς αναστολή.

Πηγή : Πρώτο Θέμα
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-13, 19:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εσύ από τον κύκλο εργασιών της δουλειάς σου, βγάζεις 100 μονάδες και η γυναίκα σου και τα παιδιά σου, απαιτούσαν και έπαιρναν 200 μονάδες, τι ακριβώς θα έκανες; Θα έπαιρνες δάνεια, για να μην τους δυσαρεστήσεις ή θα φρόντιζες, να τους ενημερώσεις και να τους δυσαρεστήσεις ταυτόχρονα, ότι πρέπει να προσαρμοστούν οι ανάγκες τους στις 100 μονάδες;

Απλό το ερώτημα, απλή η απάντηση.
Αρκετά απλό.
Θα έβλεπα ποια από τα παιδιά μου παίρνουν περισσότερα χρήματα από τα άλλα, γιατί κάνουν αυτές τις σπατάλες και θα έκοβα το χαρτζιλίκι από τα σπάταλα.
Δεν θα έκοβα τη φόρμα γυμναστικής από το ένα για να συνεχίσει να έχει γουναρικά και κοσμήματα το άλλο.
Εδώ μάσησαν λεφτά από τους παραολυμπιακούς την ίδια εποχή που έκοψαν το επίδομα για καροτσάκι στα ΑμΕΑ!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-13, 20:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ μάσησαν λεφτά από τους παραολυμπιακούς την ίδια εποχή που έκοψαν το επίδομα για καροτσάκι στα ΑμΕΑ!
Σε ρώτησα 1+1 πόσο κάνουν και μου απαντάς, ότι το τετράγωνο της υποτείνουσας ενός ορθογώνιου τριγώνου ισούται με το άθροισμα των τετραγώνων των δύο κάθετων πλευρών.

Μην μου λες εμένα τι έφαγαν, εδώ μέσα έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να φωνάζω.

Όταν όμως έχεις να αντιμετωπίσεις μια νέα κατάσταση, θα πρέπει να συμμαζέψεις το σπάταλο κράτος σου. Όταν παράγεις 100 δεν μπορείς να σκορπάς 200.

Το ρημάδι πολιτικό κόστος, μας είχε ρημάξει κυριολεκτικά

Κρίνω πρώτος εγώ, πολλά μέτρα άδικα. Κυρίως αυτά που πάρθηκαν, στις κατηγορίες που ανήκω και εγώ δυστυχώς, στους χαμηλοσυνταξιούχους

Όμως πάρα πολλά μέτρα, είναι κάτι που έπρεπε να γίνουν, εδώ και πολλά χρόνια. Μας έβαλαν το μαχαίρι στον λαιμό, για να υποχρεωθούμε να τα κάνουμε.

Ο δρόμος ήταν oneway, όσα ακούγονται, από τους αυτοαποκαλούμενους οικονομολόγους, που βγαίνουν καθημερινά στα κανάλια και στο ραδιόφωνο, είναι μπούρδες.

Δεν υπήρχε άλλη λύση, μετά την κατασυκοφάντηση της Ελληνικής οικονομίας, από το δίδυμο Παπανδρέου Παπακωνσταντίνου.

Μην ψάχνεις αλλού υπαιτίους, αυτό που ήδη κατάφερε αυτή η κυβέρνηση, έστω και με άδικα μέτρα, τουλάχιστον εγώ δεν το περίμενα τόσο σύντομα.

Μην περιμένετε βέβαια άμεσα, θεαματικές βελτιώσεις, αλλά έχουμε αποφύγει οδυνηρές περιπέτειες.

Η Ελλάδα θα πρέπει να αρχίσει να παράγει και να μειώνει σταδιακά την ανεργία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-05-13, 01:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα όταν έχεις (όπως λες και εσύ) ένα σπάταλο κράτος, μαζεύεις για αρχή τις σπατάλες.
Και ζητάς πίσω τα λεφτά από αυτούς που τα έφαγαν.
Όταν τρως σε ταβέρνα, ο λογαριασμός που έρχεται αφορά το δικό σου τραπέζι. Όχι όλους τους πελάτες της ταβέρνας.
Ούτε σου ζητάει ποτέ ο περιπτεράς 10 ευρώ για σπίρτα επειδή ο προηγούμενος πελάτης αγόρασε πούρα και δεν τον πλήρωσε.

Δεν χρειάζεται να είναι κάποιος οικονομολόγος για να το καταλάβει αυτό.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-05-13, 19:27
Το avatar του χρήστη Baltoren
Baltoren Ο χρήστης Baltoren δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-05-13 03:39
Φύλο: Άντρας
Οι κακοι της περιπτωσης δεν ειναι οι καθηγητες.
Η κυβερνηση και τα ΜΜΕ εχουν παιξει πολυ καλα το παιχνιδι και ο κοσμος εχει την εντυπωση οτι οι καθηγητες ειναι οι κακοι που δεν θελουν να δουλεψουν 2-3 ωρες παραπανω, βαση Ευρωπαΐκων προτιπων, οι κακοι καθηγητες θελουν να δουλευουν λιγο, εκμεταλευονται τα παιδια κλπ τραγελαφηκα.

Το εκπαιδευτικο μας συστημα ομως δεν μοιαζει με κανενα Ευρωπαΐκο, γιατι λοιπον να προσαρμοζουμε μονο τις ωρες και οχι και ολα τα αλλα;
Οι καθηγητες, οπως και να το κανουμε ειναι καθε μερα, την μιση μερα διπλα σε παιδια, μοιραζονται μαζι τους ιερες στιγμες και νοιαζονται για αυτα. Το να κανουν απεργια πανω στις εξετασεις δεν ειναι επειδη στρεφονται απεναντι στα παιδια, αλλα επειδη ειναι ο μονος τροπος που εχουν να πιεσουν την κυβερνηση, αλλα και επειδη αγωνιζονται για το μελλον του κλαδου τους, επομενος και το μελλον πολλων εκ των μαθητων τους αλλα και τον μελλοντικων μαθητων.

Πανω απο ολα ομως το θεμα ειναι οτι ο γυαλλος δεν ειναι στραβος, αρα εμεις στραβα αρμενιζουμε. Το ολο νομοσχεδιο ειναι απλα ενας τροπος να πεσουν απολυσεις και να μην υπαρξουν διορισμοι. Συγχρονος, εκπαιδευτικοι θα αναγκαστουν να πηγενοερχονται αναμεσα σε σχολεια διαφορετικων πολεων, η ισως και περιφερυων. Ισως δεν ακουγετε και πολυ τραγικο, για σκεφτειτε ομως ποσοι εκπαιδευτικοι θα αναγκαστουν να πηγενοερχονται αναμεσα σε 2 νησια... Και ενω ηδη θα βρησκονται σε εναν τοπο απο τον οποιο δεν καταγονται. Πρεπει λοιπον με τα λεφτα που περνουν (αληθεια, ποσα ειναι; ), να πληρωσουν νοικι, τροφη, τα βασικα εξοδα τους και οδηπορικα διολου ελαφρυα...

Και ολα αυτα εν μεσω οικονομικης κρισης... Αντι να δωσουμε δουλειες στους νεους, ωστε να κινιθει το χρημα και να μειωθει η ανεργια, μειωνουμε ακομα περισσοτερο τους εργαζομενους, και τους αναγκαζουμε να μην εχουν λεφτα να ξοδεψουν, ωστε να παγωσει εντελως η ροη του χρηματος.
Πολιτικη καταστροφης λοιπον, που καμια σχεση με την αναπτυξη που υποσχονται οι φοβεροι πολιτικοι μας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.