Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #106  
Παλιά 20-06-11, 16:25
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Παιδιά αύριο θα κάνω "διάβαση λεπτού εντέρου". Σήμερα δεν πρέπει να φάω βαριά και αύριο πρέπει να είμαι νηστικός.Επειδή δεν έχω κάνει ποτέ αυτήν την εξέταση, μπορεί κάποιος να μου πει τί γίνεται σε αυτήν την εξέταση? Απλά μια ακτινογραφία σου βγάζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 20-06-11, 17:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Για τους ασθενείς με την νόσο του Chohn, δημιουργήσαμε μία ομάδα συζητήσεων, που μπορείτε και εκεί, να συζητάτε πιο ιδιωτικά, τα πάντα για την ασθένεια σας.

Πληροφορίες εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
antele (20-06-11)
  #108  
Παλιά 20-06-11, 17:10
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εξέταση ονομάζεται εντερόκλυση.Εγώ την έκανα πριν 7 χρόνια.Μέσω της μύτης διοχετεύεται βάριο και μετά σου πάίρνουν μια σειρά από ακτινογραφίες για να δούνε το λεπτό έντερο.Δεν πονάς καθόλου, απλά είναι βαρετή διαδικασία γιατί κρατάει κάμποση ώρα και΄πρέπει να είσαι ακίνητος.Βέβαια υπάρχει και η άλλη περίπτωση διάβασης με κάψουλα.Εσύ ποιά θα κάνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 20-06-11, 17:34
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εξέταση ονομάζεται εντερόκλυση.Εγώ την έκανα πριν 7 χρόνια.Μέσω της μύτης διοχετεύεται βάριο και μετά σου πάίρνουν μια σειρά από ακτινογραφίες για να δούνε το λεπτό έντερο.Δεν πονάς καθόλου, απλά είναι βαρετή διαδικασία γιατί κρατάει κάμποση ώρα και΄πρέπει να είσαι ακίνητος.Βέβαια υπάρχει και η άλλη περίπτωση διάβασης με κάψουλα.Εσύ ποιά θα κάνεις;
Ούτε καν ξέρω.Δεν ρώτησα.Στο ΙΚΑ θα το κάνω.Το παραπεμπτικό απλά γράφει "Διάβαση Λεπτού Εντέρου".
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 20-06-11, 17:51
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Τότε το πιθανότερο θα είναι με ακτινογραφίες.Οπότε μην φοβάσαι.Γιατί θα κάνεις εντερόκλυση;Έχεις στενώσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 20-06-11, 17:56
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Έχω την εντύπωση antele πως άλλο πράγμα είναι η εντερόκλυση και άλλο η διάβαση λεπτού εντέρου γιατί η προετοιμασία που θα κάνω είναι απλώς να μην φάω βαριά.
Τώρα όταν λες στενώσεις τί εννοείς? Είμαι 1,5 μήνα με τη νόσο,ακόμα μαθαίνω!
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 20-06-11, 17:57
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου exe και καλώς ήρθες!Καλό κουράγιο και αισιοδοξία!Βάλε το χιούμορ στη ζωή σου,προσπάθησε να αυτοσαρκάσεις και σε παραπέμπω στο φίλο Gabriel,που νομίζω πως έχει βρεί το πραγματικό νόημα της κατάστασης μας.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 20-06-11, 17:59
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τους ασθενείς με την νόσο του Chohn, δημιουργήσαμε μία ομάδα συζητήσεων, που μπορείτε και εκεί, να συζητάτε πιο ιδιωτικά, τα πάντα για την ασθένεια σας.

Πληροφορίες εδώ.
Xenios, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό που λες αλλά αν θα μπορούσαν να μεταφερθούν και όλες οι συζητήσεις μας εκεί θα 'ταν καλύτερα γιατί όπως βλέπεις μαζευτήκαμε πολλοί από το πουθενά, έχουμε μοιραστεί τις εμπειρίες μας και θα 'ταν κρίμα για νέα μέλη ή για μέλη που δεν είχαν προσέξει τις προηγούμενες συζητήσεις να μην δουν τα "λεγάμενα" μας.Συγγνώμη για το off-topic!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 20-06-11, 18:01
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Xenios, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό που λες αλλά αν θα μπορούσαν να μεταφερθούν και όλες οι συζητήσεις μας εκεί θα 'ταν καλύτερα γιατί όπως βλέπεις μαζευτήκαμε πολλοί από το πουθενά, έχουμε μοιραστεί τις εμπειρίες μας και θα 'ταν κρίμα για νέα μέλη ή για μέλη που δεν είχαν προσέξει τις προηγούμενες συζητήσεις να μην δουν τα "λεγάμενα" μας.Συγγνώμη για το off-topic!
Απόλυτα σωστή η άποψή σου, αρκεί να γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 20-06-11, 18:01
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από stathakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Xenios, δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτό που λες αλλά αν θα μπορούσαν να μεταφερθούν και όλες οι συζητήσεις μας εκεί θα 'ταν καλύτερα γιατί όπως βλέπεις μαζευτήκαμε πολλοί από το πουθενά, έχουμε μοιραστεί τις εμπειρίες μας και θα 'ταν κρίμα για νέα μέλη ή για μέλη που δεν είχαν προσέξει τις προηγούμενες συζητήσεις να μην δουν τα "λεγάμενα" μας.Συγγνώμη για το off-topic!
Κανένα πρόβλημα

Εσείς θα κρίνετε, δυστυχώς δεν μπορουν να μεταφερθούν από forum σε ομάδα μηνύματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 21-06-11, 12:49
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδιά μια συμβουλή έχω να δώσω και όποιος θέλει την ακολουθεί.
Μπείτε στο internet και γνωρίστε την crohn και την κολίτιδα.
Το χειρότερο που μπορείτε να πάθετε είναι καρκίνος του παχέως εντέρου.
Επειδή όμως ΔΕΝ σας έχουν διαγνώσει με καρκίνο, αν κάνετε κάθε δύο χρόνια γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση και κάθε έξι μήνες εξετάσεις αίματος, έχετε εννενήντα τοις εκατό πιθανότητες να μην πάθετε ΠΟΤΕ καρκίνο.
Αν καπνίζετε έχετε είκοσι τοις εκατό πιθανότητες να πάθετε καρκίνο του πνεύμονα.
Επίσης μην ασχολείστε και πολύ με τους γιατρούς, γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι και έχουν διαβρωθεί από την καθημερινότητά τους.
Μην περιμένετε ΠΟΤΕ να σας εμψυχώσει γιατρός.
Επίσης μην είστε συνέχεια μέσα στο forum(δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο,αντίθετα είναι πολύ καλό) και μην ασχολείστε με την <<ευαισθησία σας>>, για να μην ασχολείται και αυτή με εσάς.
Όλοι έχουμε περάσει και θα περάσουμε πολλά,αλλά πρέπει να περάσουμε και καλά, γιατί έτσι γουστάρουμε στην τελική!!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 21-06-11, 13:45
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μια συμβουλή έχω να δώσω και όποιος θέλει την ακολουθεί.
Μπείτε στο internet και γνωρίστε την crohn και την κολίτιδα.
Το χειρότερο που μπορείτε να πάθετε είναι καρκίνος του παχέως εντέρου.
Επειδή όμως ΔΕΝ σας έχουν διαγνώσει με καρκίνο, αν κάνετε κάθε δύο χρόνια γαστροσκόπηση και κολονοσκόπηση και κάθε έξι μήνες εξετάσεις αίματος, έχετε εννενήντα τοις εκατό πιθανότητες να μην πάθετε ΠΟΤΕ καρκίνο.
Αν καπνίζετε έχετε είκοσι τοις εκατό πιθανότητες να πάθετε καρκίνο του πνεύμονα.
Επίσης μην ασχολείστε και πολύ με τους γιατρούς, γιατί και αυτοί άνθρωποι είναι και έχουν διαβρωθεί από την καθημερινότητά τους.
Μην περιμένετε ΠΟΤΕ να σας εμψυχώσει γιατρός.
Επίσης μην είστε συνέχεια μέσα στο forum(δεν έχω τίποτα με το συγκεκριμένο,αντίθετα είναι πολύ καλό) και μην ασχολείστε με την <<ευαισθησία σας>>, για να μην ασχολείται και αυτή με εσάς.
Όλοι έχουμε περάσει και θα περάσουμε πολλά,αλλά πρέπει να περάσουμε και καλά, γιατί έτσι γουστάρουμε στην τελική!!
Καλημέρα...
Προφανώς εννοείς πως αν κανουμε τακτικά κολονοσκόπηση έχουμε μεγαλες πιθανοτητες να ανακαλύψουμε εγκαίρως τυχόν προκαρκινικές καταστάσεις των εντέρων.., όχι δηλαδή πως η κολονοσκόπηση έχει θεραπευτικό χαρακτήρα...
Συμφωνούμε με το ότι οι πιθανότητες καρκινου στους crohnies δεν είναι τόσο αυξημενες σε σχέση τουλαχιστον με την ελκωδη κολιτιδα, αλλά υπάρχει...
Τα πρόβλημα ειναι ότι υπάρχουν και άλλες (πλην του καρκινου) επιπλοκες της νοσου (πχ. εγχειρησεις λόγω στενώσεων, συριγγιων και αποστημάτων, κίνδυνος διάτρησης εντέρων κλπ..) οι οποίες ειναι λογικο να μας αγχωνουν οπως καταλαβαινεις... Πρεπει ομως, οπως λες, η διαθεση ολων μας να ειναι οσο το δυνατον υψηλη... αυτο ειναι το καλυτερο φαρμακο...
ps:Για οσους εχουν android στα κινητα: δοκιμαστε την εφαρμογη gimonitor με την οποια παρακολουθεις την κατάστασή σου ευκολα και με λεπτομερεια σε βαθος χρονου 6 μηνων. Διαθετει διαγραμματα και δυνατοτητα να στελνεις mail στον γιατρό σου. Η εφαρμογη ειναι δωρεάν (για να μην προλαβει να πει κανεις οτι κανω διαφημιση) και εχει δημιουργηθεί απο ανθρωπους που εχουν Ibd. Ο ενας μαλλιστα (Brad Shamon) μολις βγηκε απο το νοσοσκομείο οπου εκανε ολικη κολεκτομη (εχει, είχε μαλλον ελκωδη κολιτιδα για 20 χρονια).
Η εφαρμογη με εχει βοηθησει παρα πολυ να παρακολουθω την κατασταση μου και να ανακαλυπτω τι με πειραζει κλπ... http://new.wellapps.com/

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 21-06-11 στις 13:53
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 21-06-11, 13:56
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Γειά σου ρε mamanics.!!

Το crohnies δεν το είχα σκεφτεί.
Γενικά είσαι καλό μυαλό (επιβεβαιώνεις ότι η νόσος χτυπά άτομα με υψηλό IQ).
Αφού βρήκες τέτοια εφαρμογή στο android μπράβο σου.
Έχεις σκεφτεί τι μπορείς να πετύχεις αν διοχετεύσεις το μυαλό σου, όχι στο έντερό σου αλλά στην ευτυχία σου.
Προσωπικά είμαι σίγουρος ότι μπορείς να πετύχεις πολλά.
Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι, αλλά γενικά η crohn δεν θα μπορεί να σε σταματήσει ούτε στο ελάχιστο.
Μην φοβάσαι για εγχειρήσεις και μαλακίες. Αν σου τύχει θα χάσεις ένα κομμάτι από κάπου δώδεκα μέτρα έντερο!!
Για σκέψου και αυτούς που έχουν καρκίνο στους ..όρχεις!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 21-06-11, 18:13
antele Ο χρήστης antele δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-12 23:57
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτείνω να αναγορεύσουμε τον Gabriel Knight ΗΓΕΤΗ των crohnies!Eχει τσαγανό και ψυχή.Με 2 χρόνια ψυχοθεραπεία δεν έχω καταφέρει τίποτα μπροστά του.ΜΠΡΑΒΟ και προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 21-06-11, 18:24
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από antele Εμφάνιση μηνυμάτων
Προτείνω να αναγορεύσουμε τον Gabriel Knight ΗΓΕΤΗ των crohnies!Eχει τσαγανό και ψυχή.Με 2 χρόνια ψυχοθεραπεία δεν έχω καταφέρει τίποτα μπροστά του.ΜΠΡΑΒΟ και προσωπικά σε ευχαριστώ πολύ.
Συμφωνώ και λόγω της μακροχρόνιας και επιτυχούς πορείας που έχει με τη νόσο....
Είναι σίγουρα ελπίδα για όλους εμάς που έχουμε πρόσφατα διαγνωστεί....
Σ' ευχαριστούμε φίλε Βασίλη και σου ευχόμαστε να είσαι πάντα καλά και να χαίρεσαι τα πανέμορφα παιδάκια σου....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 8 (0 μέλη και 8 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.