Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 04-11-11, 16:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra volley Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια θελω να κανω αυτο το εμβολιο για τον καρκινο της μυτρας αλλα απο τοτε που ειδα τις παρενεργειες (πχ προσωρινη παραλυση που μπορει να οδηγησει και σε θανατο) φοβαμαι παρα πολυ να το κανω...τι να κανω ?? επηγον!!!!
Να ρωτήσεις τον/την γυναικολόγο σου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-04-12, 13:15
angel kisses Ο χρήστης angel kisses δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-12 19:29
Πρέπει να ξέρεις πριν βάλεις το σώμα σου σε περιπέτειες, ο στόχος της «εμπορικής ιατρικής» σήμερα δεν είναι η υγεία σου αλλά αντίθετα, το ντόμινο της αποσταθεροποίησης της υγεία σου μάλλον τους ωφελεί οικονομικά. Πρόσφατα παρακολούθησα ομιλία που αφορούσε το νέο εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας (και μόνον, είναι λάθος να γενικεύουμε σε άλλους καρκίνους) όπου ειδικός, με πολυετή πείρα ογκολόγος ιατρός του ΘΕΑΓΕΝΕΙΟΥ ΑΝΤΙΚΑΡΚΥΝΘΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ, ανέφερε ότι η απόλυτη προστασία από τον συγκεκριμένο ιογενούς τύπου (που σημαίνει η αιτία της νόσου μεταδίδετε όπως το AIDS) καρκίνο, επιτυγχάνετε μόνον και σχεδόν απόλυτα με την τακτική, πολύ απλή εξέταση του test pap, ενώ η παρότρυνση της στο να κάνουμε το εμβόλιο εξαντλούνταν σε δύο επιχειρήματα α) το υψηλό κόστος του (500€) καλύπτουν τα ταμεία (στην λογική του δε βαριέσαι λεφτά υπάρχουν) και β) οι εταιρία που το μελέτησε και το προωθεί εγγυάται για την ασφάλεια, αλλά όχι για την αποτελεσματικότητα της χρήσης του (!) (στην λογική του ξέρουν αυτοί). Κατακλείδι πίτσικα ότι όχι μόνο δεν θα το κάνω εγώ και η κόρη μου, αλλά όπου μπορώ να επηρεάσω αρνητικά θα το κάνω διότι γενικότερα κατάλαβα ότι σήμερα μέλημα τον γιατρών είναι η διάδοση του εμβολίου, με τραγικά ελλιπής προς της λήπτριες πληροφόρηση (προφανώς και στους ίδιους να έχουν πεί μόνο το μαγικό: αγαπούλα πούλα) και όχι η διάδοση της απαραίτητης και σημαντικής τακτικής απλής εξέτασης του test pap από την οποία ΔΕΝ ΣΕ ΑΠΑΛΛΑΣΣΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ, αντίθετα το εμβόλιο σε εφησυχάζει και ενδεχομένως (σίγουρα) να αμελείς την τακτική σου εξέταση. ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ λοιπόν: το σώμα της κόρη μου δεν χρειάζεται καμιά ύποπτη ουσία για να είναι ασφαλής από αυτόν τον τύπο καρκίνου, μερίμνησε γι αυτό ο ανυπέρβλητος ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ άμα τους χαλάει λυπάμαι!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-04-12, 14:36
Το avatar του χρήστη zefuros
zefuros Ο χρήστης zefuros δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-23 23:41
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Angek Kisses, δεν ειναι ακριβως ετσι τα πράγματα. Δεν ειμαι γιατρός και επομένως ειδικός, αλλά το ζητημα είναι αν αυτο το εμβόλιο εχει αρνητικές παρενέργειες και σε αυτό πρεπει να περιοριστεί η συζητηση.

Εξαλλου μην ξεχνάς πως το τεστ ΠΑΠ δεν σε προφυλάσσει με την εννοια , αλλά διαγνώσκει νωρίς το πρόβλημα, οδηγώντας σε στην σχετική θεραπεία.

Το αν κάποιος κάνει το εμβόλιο και μετά σταματησει το τεστ ΠΑΠ ειναι προσωπική του ευθύνη
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-04-12, 19:29
angel kisses Ο χρήστης angel kisses δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-04-12 19:29
star

δίκιο έχεις φίλε, ούτε εγώ είμαι γιατρός, αλλά και κανείς γιατρός δεν μπορεί να σου εγγυηθεί ούτε αν θα ωφεληθείς ποτέ από το εμβόλιο (εσύ προσωπικά λέμε σύμφωνα με την ζωή που κάνεις και την φυσιολογία που έχεις) ούτε να σε διαφωτίσει για τις παρενέργειες και τις επιπτώσεις στην υγεία σου σε βάθος χρόνου. Αυτή είναι η αλήθεια !!! η ζυγαριά είναι δική σου και η ευθύνη της απόφασης πρέπει να είναι μόνο δική σου (αφού πάρεις όσες πληροφορίες μπορείς με την μέθοδο "επί τον τύπο των ήλων" και επιστρατεύοντας την κρίση σου). Οι γιατροί δεν είναι θεοί και είτε το θέλουμε ούτε όχι όλα τα εμβόλια είναι μια τεράστια μπιζνα γι αυτούς και τις εταιρίες που είναι πίσω τους. Το ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολο να επιχειρηματολογήσεις περί της δυσπιστίας σου, μπροστά στον πανίσχυρο γιατρό που θέλεις να τα ξέρει όλα, γι αυτό άλλωστε έκανα όλα τα εμβόλια στα βρέφη παιδιά μου χωρίς να διαβάσω καν το κουτί των εμβολίων ούτε το χαρτί που είχαν μέσα, τώρα που άρχισα να το ψάχνω το βλέπω πολύ αλλιώς και δεν είμαι η μόνη. Ψάξτε, βρείτε, διαβάστε, συζητήστε, το καλό των παιδιών σας μπορεί να μην είναι μέσα στην σύριγγα. Κάποιων σίγουρα δεν ήταν κι αν γλύτωσαν μια παιδική ασθένεια που θα τα κρατούσε μια βδομάδα σπίτι, ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΠΑΘΑΝ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΖΩΗ.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.