Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Χαλαρή κουβεντούλα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-10, 15:04
JACK Ο χρήστης JACK δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-02-10 15:04
ΚΑΠΝΙΣΜΑ

προσπαθώ καιρό να κόψω το κάπνισμα νομίζω πως τελικά βρήκα τη λύση στο ηλεκτρονικο τσιγαρο έχω κόψει σχεδόν το κά[νισμα, μόνο αυτό χρησιμοποιώ. μπορεί να καπνίσω κανονικό τσιγάρο μόνο αν είμαι έξω με παρέα και πάρω ένα από κάποιον γνωστό μου, επειδή θα έχω ξεχάσει το ηλεκτρονικο τσιαγαρο μου σπίτι. πολύ καιρό τώρα έψαχνα ένα υποκατάστατο του τσιγάρου, και το μόνο είανι το ηλεκτρονικό τσιγάρο ακτα τη γνώμη μου. μπορείτε να ρίξετε μια ματια στην σελίδα ... αν δεν ξέρετε για το ηλεκτρονικό τσιγαρο ή εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_cigarette. το συστήνω σε όποιον προσπαθεί να κόψει το κάπνισμα. αλήθεια, το χρησιμοποιεί κ κάποιος άλλος εδω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 09-02-10 στις 15:41 Αιτία: Αφαίρεση διαφημιστικών καταχωρήσεων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-10, 01:12
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Εγώ το έκοψα τον Νοέμβριο και το ξανάρχισα μετά από 3 μήνες. Δεν χρησιμοποίησα τίποτα, παρά μόνο έπινα ένα ποτήρι νερό κάθε φορά που ήθελα να καπνίσω και είχα καταφέρει να το αποσυνδέσω σαν ανάγκη από τις ευχάριστες στιγμές. Επιπλέον είχα καταλάβει ότι η ανάγκη για τσιγάρο μου προέκυπτε από την χημική εξάρτηση κι όχι από πραγματική μου ανάγκη για να καπνίσω. Δυστυχώς δεν τα κατάφερα κυρίως λόγω άγχους πιστεύω, αλλά θα το ξαναδοκιμάσω σύντομα μέχρι να το πετύχω.

Όσον αφορά το ηλεκτρονικό τσιγάρο, στην μητέρα μου (30 χρόνια καπνίστρια, >2 πακέτα τη μέρα) δεν έκανε δουλειά μάλλον κυρίως γιατί σου δίνει την αίσθηση ότι συνεχίζεις να καπνίζεις, ενώ πρέπει να αλλάξεις και τρόπο διατροφής (ελάχιστα λιπαρά) και γενικά να το θέλεις συνειδητά.

Εν κατακλείδι πιστεύω ότι, μόλις απεξαρτηθείς από την χημική ουσία (νικοτίνη) μετά είναι καθαρά θέμα θέλησης και παιχνίδι του μυαλού και αυστηρή πειθαρχία.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-03-10, 14:33
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ίσως ο μόνος τρόπος για να κόψει κάποιος το κάπνισμα
είναι όταν προκύψει κάποιο σοβαρό θέμα υγείας. Αν δεν φοβηθείς δεν ταρακουνηθείς, όσες προσπάθειες και να κάνεις, θα πάνε χαμένες.
Κάποια στιγμή θα το ξαναρχίσεις είναι σχεδόν βέβαιο,εκτός ελαχίστων περιπτώσεων, πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-03-10, 15:21
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 10:04
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως ο μόνος τρόπος για να κόψει κάποιος το κάπνισμα είναι όταν προκύψει κάποιο σοβαρό θέμα υγείας.
Ελένη, σταμάτησα το κάπνισμα (κάπνιζα από τα 18 μου) στις αρχές Γενάρη, ακριβώς την επόμενη μέρα, απ' το κόψιμο της βασιλόπιτας της acro.

Αιτία, δεν ήταν κάποιο πρόβλημα υγείας (ευτυχώς). Αιτία ήταν το προσωπικό μου στοίχημα, πως μπορώ να τα καταφέρω. Από 'κεινη τη μέρα, δεν έχω καπνίσει ούτε μισό τσιγάρο.

Δεν είμαι σίγουρος αν θα το ξαναρχίσω σε 3-4-5 μήνες (φροντίζει ο Φώτης να με σπρώχνει προς τα κει ). Ελπίζω, πως το στοίχημα αυτό, θα το κερδίσω (πού θα μου πάει).
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-10, 15:32
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ποιο ειναι το deadline του στοιχηματος;
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-03-10, 15:42
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
η ίδια η λέξη :-) ή θα με dead ή θα το dead. Καλή δύναμη παζίτο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-05-10, 00:38
riana
Guest
 

φιλοι μου γεια σας.
Ειμαι καινουρια στο σαιτ, πολυ φρεσκια, και θελω να καταθεσω τον πονο μου.. και φυσικα ο πονος μου ειναι πως να απαλλαγω απο το βρωμοτσιγαρο... ειμαι καπνιστρια 30 χρονια, και κανω συνεχως αποτυχημενες προσπαθειες..
Δεν συμφωνω οτι πρεπει να εχεις προβλημα υγειας για να το κοψεις, και να εξηγησω το γιατι....... οταν κανεις εχει προβλημα υγειας και του λεει ο γιατρος - η το κοβεις η πεθαινεις- τοτε μιλαμε οτι α ν α γκ α σ τ ι κ α θα πρεπει να το κοψεις... εε! αυτος ο εξαναγκασμος θα κανει καποιον να το θελει περισοτερο, ως γνωστον οτι μας απογορευετε, αυτο επιθυμουμε και θελουμε... Το κοψιμο για λογους υγειας ειναι τρομερα επωδυνο, δεν φτανει δηλαδη που θα με ταλαιπωρη το θεμα υγειας, θα εχω και τον εφιαλτη της απαγορευσης του αγαπημενου μου καπνου που ηταν τροπος και μερος της ζωης μου!!
Αυτος που θελει να απαλλαγη, πρεπει να το κανει στην πιο ευτυχισμενη στιγμη της ζωης του, γιατι δεν θα εχει αγχος εφοσον χερετε, δεν θα του ληψει σε στιγμες ευδιαθεσιας, και θα εχει περισσοτερη δυναμη θελησης εφοσον θα νοιωθη χαρουμενος για κατι αλλο που δεν θα λεγετε τσιγαρο.
Συμπερασμα; πρεπει να κοπη σε ηρεμια, χωρις να υπαρχουν κανενος ειδους προβληματα στην περιοδο της αποφασης... το ερωτημα ειναι οτι υπαρχει κανεις τοσο ευτυχισμενος και ηρεμος στην εποχη της πεινας που περιμενουμε;
Το αγχος της χρεοκοπιας θα μας αυξηση και το καπνισμα, και οσο κι'αν ακριβηνει, εμεις θα καπνιζουμε..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-10, 11:20
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Τσιγάρο έβαλα για πρώτη φορά πρίν περίπου δύο χρόνια. Απο τότε κάνω δεν κάνω (μέσο όρο) ένα τσιγάρο την εβδομάδα. Τον τελευταίο καιρό βέβαια δεν κάνω καθόλου. Δύο χρόνια περίπου και τόσα λεφτά άσκοπα, δεν κατάφερα ποτέ να το "συνηθίσω". Δεν ξέρω μπορεί να μη το χει ο οργανισμός μου γι αυτό και δεν κατάλαβα ποτέ πως μπορεί να εθιστεί κάποιος. Απο τα δύο χρόνια ήταν ελάχιστες οι φορές οι οποίες "απολάμβανα" το τσιγάρο, καθότι τις ποιό πολλές μου μύριζε άσχημα.

Ακόμα και στο στρατό, που οι στιγμές που σου προσφέρονται για ξάπλα και βάρεμα ένεσης φτάνουν περίπου τη...μισή σου θητεία, ε δεν "μπόρεσα" όσο και να "προσπάθησα". Μάλλον δεν το σηκώνει ο οργανισμός μου.

Ένα άλλο που με αποθουσε (χαζό ίσως για άλλους), είναι η ιδεά πως κάπνιζα χαρτί, ένα υλικό με εκατοντάδες χημικές ουσίες. Με αποθούσε η ιδέα πως αυτό το πράγμα το "κατάπινα". Mη ξεχνάμε βέβαια (αντικειμενικά) πως αυτό το πράμα βρωμάει άσχημα.

Ανάθεμα και τις γυναίκες και τις παρέες και το χάσιμο χρόνου και ο,τιδήποτε άλλο συντελεί για να κατεβάζεις αυτή τη μλκία. Εύχομαι καλή δύναμη σε όσους προσπαθούν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 05-05-10 στις 11:26
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-10, 13:39
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανάθεμα και τις γυναίκες... και ο,τιδήποτε άλλο συντελεί για να κατεβάζεις αυτή τη μλκία.
Άσε μας κάτω εμάς!
Δεν είμαστε συντελεστές εμείς!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-10, 14:04
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το φετινό καλοκαίρι αποφάσισα να κόψω το κάπνισμα. Έτσι φρόντισα να παω στον Αγιο Σάββα το νοσοκομείο και να κλείσω ραντεβού για το ιατρείο διακοπής καπνίσματος. Μου έκλεισαν ραντεβού μετά από τρεις μήνες Οκτώβριο. Πράγματι πήγα και αφού συμπλήρωσα ένα ερωτηματολόγιο ώστε να καταλάβει ο ιατρός πόσο εθισμένος είμαι μπήκα στο ιατρείο. Εκεί ο γιατρός αφού μου έκανε μια ενημέρωση το τι εστί κάπνισμα μου δήλωσε εντός 2 λεπτών παραμονή ότι όταν ορίσω στον εαυτό μου ποια ημέρα αποφασίσω να το κόψω να πάω να του το δηλώσω. Την επόμενη ημέρα που είπα στον εαυτό μου ότι το κόβω σε δυο ημέρες, έτρεξα να κλείσω ραντεβού. Πλην όμως μου δήλωσαν μετά από 3 μήνες έχουν. Αυτη ήταν η εμπειρία μου να ζητήσω βοήθεια από κρατικούς φορείς. Συμπέρασμα μόνον εάν το αποφασίσει κανείς μόνος του δύναται να το κόψει.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην vgiagias για αυτό το μήνυμα:
Archmage (05-05-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.