Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-06, 11:09
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Arrow Βάσεις εισαγωγής στα ΑΕΙ ΤΕΙ 2006

Ανακοινώνονται σήμερα στις 13:30 οι βάσεις εισαγωγής για τα ΑΕΙ και τα ΤΕΙ Οι σχετικοί πίνακες θα αναρτηθούν στα λύκεια της χώρας.

Δείτε τις βάσεις εδώ

Οι υποψήφιοι των Πανελληνίων θα μπορούν επισης να ενημερώνονται από τον τηλεφωνικό αριθμό 1564 του υπουργείου Εσωτερικών.

Βέβαια όσοι έχουν γνωστό στο υπ. Παιδείας (κατά σύμπτωση το 90% του πληθυσμού κάποιον έχει) υποθέτω ότι θα τα έχει μάθει ήδη !! όπως συνιθίζεται χρόνια τώρα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη amigos : 24-08-06 στις 13:14
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-06, 11:30
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα δέκα χρόνια ζωής που έχασαν τα παιδάκια με την αγωνία, το άγχος και τον παραλογισμό ενός χρόνου για να είναι σε αυτή τη λίστα ποιος θα τους τα επιστρέψει;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-06, 12:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi
Τα δέκα χρόνια ζωής που έχασαν τα παιδάκια με την αγωνία, το άγχος και τον παραλογισμό ενός χρόνου για να είναι σε αυτή τη λίστα ποιος θα τους τα επιστρέψει;
Καλά μην υπερβάλουμε πολύ Κωστή!
Τι πάει να πει δέκα χρόνια αγωνίας; από την 2α Δημοτικού είχαν αγχωθεί αν θα περάσουν στην Ιατρική Αθηνών;

Μπας και θα πρέπει να καταργήσουμε και τα σχολεία μπας τα βλαστάρια μας μείνουν ξεκούραστα;

Μπορεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα να ‘μπάζει’ από παντού, θα έπρεπε από νωρίτερα μερικά παιδιά να κατανοήσουν ότι δεν έχουν τα εφόδια για την ανωτάτη εκπαίδευση και να στραφούν μέσω ενός σωστού συστήματος επαγγελματικού προσανατολισμού σε άλλη μορφή εκπαίδευσης, αλλά θα έπρεπε και να διαβάσουν (ασφαλώς με λιγότερο άγχος) για να επιτύχουν τους στόχους τους.

Εγώ την μεγάλη ευθύνη την ρίχνω και στην οικογένεια, της οποίας κάθε βλαστάρι αν δεν γίνει γιατρός, πολιτικός μηχανικούς και guru στους υπολογιστές θεωρείται αποτυχία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-06, 12:19
nontasg Ο χρήστης nontasg δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-08 00:38
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εγώ την μεγάλη ευθύνη την ρίχνω και στην οικογένεια, της οποίας κάθε βλαστάρι αν δεν γίνει γιατρός, πολιτικός μηχανικούς και guru στους υπολογιστές θεωρείται αποτυχία.
Ναι φίλε Στέλιο είναι ακριβώς όπως τα λες......Οι γονείς πολλές φορές οδηγούν τα παιδιά τους σε λάθος επιλογές.....Κατά τη γνώμη μου το κάθε παιδί πρέπει να σπουδάζει αυτό που του αρέσει και όχι ό,τι θέλουν οι γονείς του.....Εγώ ευτυχώς πάντοτε είχα ελευθερία κινήσεων σε αυτό το θέμα.Άν και οι δυο γονείς μου είναι φιλόλογοι,ποτέ δε με πίεσαν να ακολουθήσω το επάγγελμά τους.

Sorry αν βγήκα κάπως offtopic.......

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που έδωσαν εξετάσεις και περιμένουν αποτελέσματα σήμερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nontasg : 24-08-06 στις 12:22
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-06, 12:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Καλά μην υπερβάλουμε πολύ Κωστή!
Τι πάει να πει δέκα χρόνια αγωνίας; από την 2α Δημοτικού είχαν αγχωθεί αν θα περάσουν στην Ιατρική Αθηνών;
Τα δέκα χρόνια ήταν μεταφορικά. Πώς λέμε "έχασα δέκα χρόνια από τη ζωή μου όταν crashare ο υπολογιστής κατά την προσγείωση μετά από υπερατλαντική πτήση με το Flight Simulator" ;

Αρχική Δημοσίευση από xenios
Μπορεί το εκπαιδευτικό μας σύστημα να ‘μπάζει’ από παντού, θα έπρεπε από νωρίτερα μερικά παιδιά να κατανοήσουν ότι δεν έχουν τα εφόδια για την ανωτάτη εκπαίδευση και να στραφούν μέσω ενός σωστού συστήματος επαγγελματικού προσανατολισμού σε άλλη μορφή εκπαίδευσης, αλλά θα έπρεπε και να διαβάσουν (ασφαλώς με λιγότερο άγχος) για να επιτύχουν τους στόχους τους.
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που η ύλη προς διάβασμα θα μπορούσε να έχει περισότερη ποιότητα παρά ποσότητα. Για παράδειγμα η εξέταση της Έκθεσης... ελεύθερη έκφραση ιδεών, αλλά όπως τις εκφράζει ο Πατάκης; Αποστηθίζεις λοιπόν καμιά 20αριά εκθέσεις και έτσι και παρεκλείνεις ή μπει άλλο θέμα, έρχεται ο πανικός λες και το νιονιο δεν ξέρει να γράφει κείμενα.

Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εγώ την μεγάλη ευθύνη την ρίχνω και στην οικογένεια, της οποίας κάθε βλαστάρι αν δεν γίνει γιατρός, πολιτικός μηχανικούς και guru στους υπολογιστές θεωρείται αποτυχία.
Εδώ και αν συμφωνώ. Να ΄ναι καλά και τα media που κάθε χρονιά ενισχύουν τη γονική υστερία.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-06, 13:14
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανακοινώθηκαν οι βάσεις , δείτε το πρώτο μήνυμα του θέματος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-06, 15:55
Το avatar του χρήστη Γιάννης
Γιάννης Ο χρήστης Γιάννης δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-07-10 10:50
Φύλο: Άντρας
Ποτε δεν καταλαβα τι σημαινει στις βασεις ΕΙΔ.ΚΑΤ 70&82 .Ειναι στις αστυνομικες και στρατωτικες σχολες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-06, 16:11
jimm Ο χρήστης jimm δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-01-17 22:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από xenios
Εγώ την μεγάλη ευθύνη την ρίχνω και στην οικογένεια, της οποίας κάθε βλαστάρι αν δεν γίνει γιατρός, πολιτικός μηχανικούς και guru στους υπολογιστές θεωρείται αποτυχία.
Εγώ πιστεύω ότι η ευθύνη κρύβεται πρώτα στην κοινωνία και κατ' επέκταση στην οικογένεια. Θεωρώ μια μεγάλη ομάδα Ελλήνων έχει πολύ μεγάλα μικροαστικά κατάλοιπα τα οποία ικανοποιεί με το να γίνει γιατρός, δικηγόρος, πολ. μηχανικός τα οποία είναι επαγγέλματα-κράχτες για την 'κοινωνική σκάλα'. Συνήθως το παρομοιάζω με την ανάγκη να νιώθεις την επιβεβαίωση από την κυρα-Μαρία με την ΕΒΓΑ στην οποία αν πεις ότι έκανες wireless communications και της το εξηγήσεις θα πει ότι σπούδασες 'τηλέφωνα'. Είναι λογικό οι γονείς να πιστεύουν ότι τα βλαστάρια τους είναι αστέρια, αλλά δεν νομίζω ότι πλέον λένε 'κάνε αυτό', νομίζω ότι λόγω της συμβίωσης ο μικροαστισμός κληροδοτείται με τέτοιον τρόπο έτσι ώστε ο νέος να δείχνει ότι το επιλέγει μόνος του. Συνήθως αν παρατηρήσετε αυτούς που αριστεύουν, το πλείστον των περιπτώσεων βλέπεις παιδιά μαζεμένα που κραυγάζουν για αυτο-επιβεβαίωση. Σ' αυτό πιστεύω ότι συντελεί το γεγονός ότι οι περισσότεροι της ηλικίας μου και μεγαλύτεροι δεν έχουν γονείς με πτυχίο και οι τελευταίοι προσπαθούν να πετύχουν το καλύτερο που αυτοί νομίζουν, αλλά από την άλλη δεν μπορείς να ζητάς και την τέλεια παιδαγωγική τακτική από όλους γιατί δεν ξέρεις τι κουβαλάει ο καθένας.
Από την άλλη το εκπαιδευτικό μας σύστημα όντως μπάζει από παντού, γιατί ούτε μπορείς να έχεις την απαίτηση να ζητάς από ένα παιδί να είναι κατασταλαγμένο σε τέτοια ηλικία, και δη από ένα παιδί που κατά μέσο όρο δεν έχει στερηθεί αυτά που στερήθηκαν οι γονείς του. Επίσης θεωρώ αδιανόητο σε κάποιον που θέλει να σπουδάσει μαθηματικός να τον βάζεις να διαβάζει ιστορία η οποία θα του είναι άχρηστη και λόγω ύλης και γιατί μόλις τελειώσουν οι πανελλήνιες δεν θα θυμάται τίποτα επειδή 'παπαγάλισε'.
Δεν ξέρω, εμένα οι δέσμες μου άρεσαν σαν τρόπος εισαγωγής με την μόνη διαφορά ότι θα ήθελα να μην είχε τόσο περίεργο τρόπο εξέτασης της έκθεσης.

Δ.
__________________
Let's call it an accidental feature -- Larry Wall
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-09-07, 16:03
jizm Ο χρήστης jizm δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-07 16:04
Ειδ. κατ?

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτε δεν καταλαβα τι σημαινει στις βασεις ΕΙΔ.ΚΑΤ 70&82 .Ειναι στις αστυνομικες και στρατωτικες σχολες.

Ούτε εγω έχω καταλάβει! Μπορεί καποιος να μ διεφκρινίσει τι ακριβώς ειναι? Εγω εχω χασει τον πατέρα μου και ειμαι μοναχοπαίδι, πιάνομαι σε ειδική κατηγορία για τη σχολή της αστυνομίας?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-09-07, 21:25
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jimm Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης θεωρώ αδιανόητο σε κάποιον που θέλει να σπουδάσει μαθηματικός να τον βάζεις να διαβάζει ιστορία η οποία θα του είναι άχρηστη και λόγω ύλης και γιατί μόλις τελειώσουν οι πανελλήνιες δεν θα θυμάται τίποτα επειδή 'παπαγάλισε'.
Δεν ξέρω, εμένα οι δέσμες μου άρεσαν σαν τρόπος εισαγωγής με την μόνη διαφορά ότι θα ήθελα να μην είχε τόσο περίεργο τρόπο εξέτασης της έκθεσης.

Δ.
Συμφωνώ με τα όσα γράφεις πρίν αλλά αυτό το τελευταίο νομίζω προσωπικά οτι είναι πολύ στενό.Απλά να σου πώ οτι αν σε αφήσουν χωρίς την παραμικρή γνώση ιστορίας θα κάψεις το μέλλον σου!

Είμαι φοιτητής ιστορίας κ ομολογώ οτι σαν παιδί της θεωρητικής κατεύθυνσης λυπόμουν όταν άκουγα:''αυτά τα μαθηματικά τι μας τα βάζουνε?''
Υποστηρίζω τη συνολικότητα της γνώσης αφού η μονομέρεια οδηγεί στο τέλμα κ στην έλλειψη συνεργασίας!Να υπογραμμίσω οτι λόγω παπαγαλίας στις 2 ιστορίες γενικής κ κατεύθυνσης πήρα 10 κ 9 ενώ στα θετικά Μαθηματικά Φυσική κ Βιολογία πάνω από 18!Για να συμπληρώσω με αυτό το λάθος της παπαγαλίας κ την αδυναμία των παιδιών να κατευθυνθούν σωστά για το επάγγελμά τους αργότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-09-07, 21:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sosna Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποστηρίζω τη συνολικότητα της γνώσης αφού η μονομέρεια οδηγεί στο τέλμα κ στην έλλειψη συνεργασίας!
Χειροκροτώ με ενθουσιασμό. Δεν θα μπορούσατε να το πείτε καλύτερα σε μια πρόταση.

Μισώ αφάνταστα κάθε προσπάθεια που οδηγεί στην απόλυτη μονομερή εξειδίκευση. Το πόσο χρήσιμα μπορούν να φανούν στους θεωρητικούς τα πρακτικά μαθήματα και το αντίστροφο, είναι αδύνατο να το καταλάβουν σε όλη του την έκταση τα παιδιά που τα διδάσκονται.

Το πόσο απαραίτητες είναι οι σφαιρικές γνώσεις, θα το καταλάβουν σύντομα, στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Χαίρομαι που σας ξαναβλέπω στην AcroBase.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-09-07, 22:48
Το avatar του χρήστη sosna
sosna Ο χρήστης sosna δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-01-10 23:40
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Χειροκροτώ με ενθουσιασμό. Δεν θα μπορούσατε να το πείτε καλύτερα σε μια πρόταση.

Μισώ αφάνταστα κάθε προσπάθεια που οδηγεί στην απόλυτη μονομερή εξειδίκευση. Το πόσο χρήσιμα μπορούν να φανούν στους θεωρητικούς τα πρακτικά μαθήματα και το αντίστροφο, είναι αδύνατο να το καταλάβουν σε όλη του την έκταση τα παιδιά που τα διδάσκονται.

Το πόσο απαραίτητες είναι οι σφαιρικές γνώσεις, θα το καταλάβουν σύντομα, στην επαγγελματική τους σταδιοδρομία.

Χαίρομαι που σας ξαναβλέπω στην AcroBase.
Ειλικρινά σας παρακαλώ στον ενικό!!!Κοκκίνισα.(ναι ακόμα στα 24 ντρέπομαι)

Το καλοκαίρι η εξεταστική κ μια σύντομη αρρώστια με κράτησαν μακριά καλώς σας βρήκα κ πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-09-07, 23:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από sosna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειλικρινά σας παρακαλώ στον ενικό!!!Κοκκίνισα.(ναι ακόμα στα 24 ντρέπομαι)
Εντάξει :-)

Αρχική Δημοσίευση από sosna Εμφάνιση μηνυμάτων
Το καλοκαίρι η εξεταστική κ μια σύντομη αρρώστια με κράτησαν μακριά καλώς σας βρήκα κ πάλι!
Περαστικούλια σου
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.