Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-07-08, 23:42
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 22:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Θυμάται κανείς; (Befunge)

Ψάχνοντας στα projects του freshmeat είδα αυτό:
http://freshmeat.net/projects/cfunge/

Σκέφτομαι ...Λες;;;; κάνω ένα κλικ και έρχομαι εδώ.

Πραγματικά το 'φάντασμα' του δισδιάστατου προγραμματισμού επανήλθε!
Όσοι πιστοί (και παρανοϊκοί) ας του ρίξουν μια ματιά :-)

ΥΓ. Δυστυχώς δεν βρήκα τα παλιά tutorials της Befunge98 (θα είναι σε zipdisk σε καταχωνιασμένο κιβώτιο...)
Α, ρε Αλέξιε που μας έκανες να χάσουμε τον ύπνο μας για κανα μήνα (τότε που ήμασταν νέοι).

Αποστόλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-08, 17:23
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Πραγματικά το 'φάντασμα' του δισδιάστατου προγραμματισμού επανήλθε!
Όσοι πιστοί (και παρανοϊκοί) ας του ρίξουν μια ματιά :-)

Α, ρε Αλέξιε που μας έκανες να χάσουμε τον ύπνο μας για κανα μήνα (τότε που ήμασταν νέοι).
Εγώ δυστυχώς ποτέ δεν είχα γράψει κώδικα. Θυμάμαι πως είχα κοιτάξει λίγο τις λεπτομέρειες της γλώσσας αλλά ένοιωσα τέτοιο δέος που προτίμησα να αφιερώσω τα εγκεφαλικά μου κύτταρα σε πιο παραγωγικές δραστηριότητες, όπως τον ύπνο. Νομίζω οτι το να προγραμματίζεις σε αυτή τη γλώσσα μπορεί είτε να σου κάψει τον εγκέφαλο είτε να σου ανεβάσει αυτόματα το IQ κατα 50%.

Με τρώει να ξανακοιτάξω, αλλά που τέτοια!

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-07-08, 02:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Κάποια φάση που βαριόμουν πολύ (και είχα πιει πολύ καφέ) είχα γράψει ένα Funge Machine (Microcoded RISC CPU που εκτελεί επεκτάσιμες εκδόσεις της Befunge ως κώδικα μηχανής).

Η assembly του γράφεται σε πολλαπλές στήλες (χωρισμένες με !), κάπως έτσι (ο Assembler τρέχει σε Perl και φτιάχνει δισδιάστατα object files):

Κώδικας:
; Another test: generates that classic ASCII cascade pattern that
; printers still use as their self-test.

.org    555,0
        GOS
        LV.x    E,conchr.x
        LV.y    E,conchr.y
begin:  LI      A,#33
        LI      C,#15
        GOS             !       GOW
        INC     A,A     ! l0:   NOP
        LI      B,#79
        DEC     C,C
l2:     OR      D,A,0
        DEC     B,B     !       TRP     64
        SW      D,E+0   !       JMP.y   l0.y
        INC     D,D     !       SZ      C
        SZ      B       !       SW      D,E+0
        JMP.y   l2.y    !       LI      D,#10
        GOE             !       GON
Βασικές εντολές GON/GOS/GOE/GOW = Go North/South/East/West, αλλάζει την κατεύθυνση του PC. Υπάρχουν 8 καταχωρητές 18 bits, 0-7, χωρισμένοι σε δύο 9-bit τμήματα μια και ο επεξεργαστής ασχολείται μόνο με διανύσματα. LV = Load Vector. LV.x = Load vector (X only), LV.y = Load vector (Y only). Οι καταχωρητές μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως 9-bit τετμημένες, 9-bit τεταγμένες, (9,9)-bit συντεταγμένες, ή 18-bit αριθμοί.

Παρ'ότι έχει μόλις 16 εντολές (ανάλογα με το τι θεωρείς εντολή, μπορεί να είναι και 25), η RISC αρχιτεκτονική βοηθάει εξαιρετικά.

Σχετική τεκμηρίωση σε μορφή PDF στο παλιό μου site.

Σε simulations έχει εκτελέσει στάνταρ αλγορίθμους όπως κόσκινο Ερατοσθένη, αλγόριθμους αποσυμπίεσης, και έχει και μια στοιχειώδη ROM που ξυπνάει ένα TMS-998x Video Display Processor και δείχνει μερικά απλά γραφικούλια δεκαετίας '80 (όλα virtual προφανώς, και υπό μορφή φάρσας — ήθελα να το βάλω στο Machine Room για πρωταπριλιάτικο):



Έχω και VHDL μοντέλο του που προχωράω όποτε βαριέμαι πολύ (και έχω πιει πολύ καφέ). Κάποια φάση θα το χτίσω σε hardware σε κανά FPGA. Η VHDL έκδοση έχει και interrupt handling, και με διάφορα τεχνάσματα μαύρης μαγείας έχουν χωρέσει κι άλλες εντολές στο instruction set συν νέοι καταχωρητές (7 σταθερές, 8 γενικής χρήσης καταχωρητές, 8 ειδικής).

Ναι, είμαι για κλάμματα.


(Ελπίζω να μη σας πειράζει να πάω το συζήτηση στο σχετικό club, μια και η Befunge ουδεμία σχέση έχει με Linux)
__________________
www.bedroomlan.org

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 07-07-08 στις 02:36
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-07-08, 02:41
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Α, ρε Αλέξιε που μας έκανες να χάσουμε τον ύπνο μας για κανα μήνα (τότε που ήμασταν νέοι).
Ενίσταμαι, ο Πέτρος την είχε ανακαλύψει κάπου, μαζί με αρκετές άλλες παρόμοιες γλώσσες. Κι εγώ θύμα ήμουν.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-07-08, 07:51
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενίσταμαι, ο Πέτρος την είχε ανακαλύψει κάπου, μαζί με αρκετές άλλες παρόμοιες γλώσσες. Κι εγώ θύμα ήμουν.
Οι γιατροί της AcroBase, είχαν από παλιά παράδοση να ασχολούνται με μυστήριες γλώσσες. Πολλοί δεν θυμάστε τον Cpower, τα άρθρα του όμως έχουν μείνει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-07-08, 14:30
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι γιατροί της AcroBase, είχαν από παλιά παράδοση να ασχολούνται με μυστήριες γλώσσες. Πολλοί δεν θυμάστε τον Cpower, τα άρθρα του όμως έχουν μείνει.
Με ποια μυστήρια γλώσσα δούλευε ο CPower; Η C δε μετράει, δεν είναι καθόλου μυστήρια. Απόδειξη, στη C γράφεις:

Κώδικας:
printf ("Hello world!");
ενώ στη Befunge γράφεις:

Κώδικας:
0"!dlrow olleH">:#,_@
Αν το Major ήταν γραμμένο σε Befunge θα είχα αυτοκτονήσει τώρα. (αν και έτσι που ήταν ο κώδικάς του, ώρες ώρες αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να γίνει χειρότερα)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-07-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια μυστήρια γλώσσα δούλευε ο CPower; Η C δε μετράει, δεν είναι καθόλου μυστήρια.
Δεν ξέρω τι σημαίνει για σένα μυστήρια γλώσσα, αλλά εγώ από εκείνον είχα πρωτακούσει για ADA, Μodula2, Prolog, Lisp (από κοινού με τον Handsome οι τελευταίες) και αργότερα από τον Archangel.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-07-08, 15:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω τι σημαίνει για σένα μυστήρια γλώσσα, αλλά εγώ από εκείνον είχα πρωτακούσει για ADA, Μodula2, Prolog, Lisp (από κοινού με τον Handsome οι τελευταίες) και αργότερα από τον Archangel.
Όλες αυτές είναι απλές και στρωτές γλώσσες κοινής αποδοχής και κοινής χρήσης. Όλες εκτός από την Prolog είναι γενικής χρήσης γλώσσες.

Η Ada χρησιμοποιείται ακόμα για στρατιωτικές εφαρμογές (και πολλά πανεπιστήμια τη διδάσκουν), η Modula 2 και Modula 3 είναι εξαιρετικές γλώσσες του Niklaus Wirth (που έφτιαξε την Pascal), και η Lisp εμφανίζεται σε διάφορα ανύποπτα σημεία (πχ ως η scripting γλώσσα του AutoCAD και του Emacs). Μπορείς να πάρεις βιβλία και να τις μάθεις στα γρήγορα μια και μοιάζουν πολύ μεταξύ τους (πχ η Modula είναι ενηλικιωμένη Pascal). Οι μόνες που έχουν ιδιάζουσα σύνταξη είναι η Prolog (που δε θεωρείται ακριβώς γλώσσα προγραμματισμού) και η Lisp.

Μυστήρια γλώσσα προγραμματισμού σε κοινή χρήση είναι η Postscript, την οποία, για κάποιο λόγο, ξέρουν ελάχιστοι στον πλανήτη. Παρ'όλο που βρίσκεται παντού (πχ μια απλοποιημένη, compiled έκδοσή της είναι γνωστή ως PDF).

Αν θες πραγματικά μυστήριες γλώσσες, ρίξε μια ματιά εδώ.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-07-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θες πραγματικά μυστήριες γλώσσες, ρίξε μια ματιά εδώ
Καταλαβαίνω τι λες και πως το εννοείς, αλλά για όλους εμάς τους άσχετους, κάθε τι άγνωστο, είναι και λίγο .... μυστήριο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-07-08, 17:41
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 22:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια φάση που βαριόμουν πολύ (και είχα πιει πολύ καφέ) είχα γράψει ένα Funge Machine
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω και VHDL μοντέλο του που προχωράω όποτε βαριέμαι πολύ (και έχω πιει πολύ καφέ). Κάποια φάση...
Τώρα κατάλαβα γιατί το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν απλά loops αριθμών.. Δεν έπινα... κι εξακολουθώ να μην πίνω καφέ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-07-08, 17:49
alan Ο χρήστης alan δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-02-21 22:33
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δυστυχώς ποτέ δεν είχα γράψει κώδικα.
Το 'δυστυχώς' το έβαλες για να σε λυπηθούμε;;;;
Ε, τότε είσαι αξιολύπητος!!


Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω οτι το να προγραμματίζεις σε αυτή τη γλώσσα μπορεί είτε να σου κάψει τον εγκέφαλο είτε να σου ανεβάσει αυτόματα το IQ κατα 50%.
Το πρώτο το απέφυγα, όσο για το δεύτερο τότε είχα λίγο μικρότερο IQ από τον Wiener [1], οπότε είπα άσε να μην το διακινδυνεύσω :-)

Αποστόλης

[1]Πατέρας της M-theory 11 διαστάσεις η οποία σπάει σε υπερβαρύτητα, ετεροτικές και μη χορδές και σε κάτι άλλα που είναι αμελητέα ;-)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-08, 18:05
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάποια φάση που βαριόμουν πολύ (και είχα πιει πολύ καφέ) είχα γράψει ένα Funge Machine (Microcoded RISC CPU που εκτελεί επεκτάσιμες εκδόσεις της Befunge ως κώδικα μηχανής).
Τι να πω, υποκλίνομαι... Ένα τόσο εξαιρετικά δύσκολο και συνάμα άχρηστο project δεν μπορεί παρα να είναι δείγμα πλεονάζουσας χακεροσύνης (και ελεύθερου χρόνου ;-)).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-07-08, 18:11
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από alan Εμφάνιση μηνυμάτων
Το πρώτο το απέφυγα, όσο για το δεύτερο τότε είχα λίγο μικρότερο IQ από τον Wiener [1], οπότε είπα άσε να μην το διακινδυνεύσω :-)

[1]Πατέρας της M-theory 11 διαστάσεις η οποία σπάει σε υπερβαρύτητα, ετεροτικές και μη χορδές και σε κάτι άλλα που είναι αμελητέα ;-)
Προφανώς ο Wiener εξετέθη στην befunge σε νεαρή ηλικία, κάτι σαν τον Οβελίξ που έπεσε στο φίλτρο όταν ήταν μωρό.

Τώρα που είπες αυτό μου θύμισες οτι είχα προγραμματίσει μερικές δεκάδες γραμμές κώδικα (!!) σε Quantum C, μια γλώσσα που εξομοιώνει κβαντικούς υπολογιστές. Το πρόβλημα ήταν οτι απαιτούσε μυθικά ποσά μνήμης για να κρατά όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις, οπότε ακόμα και το κβαντικό "Hello world" (που δεν εμφανίζεται στην οθόνη πριν το παρατηρήσεις ;-)) ήθελε 1γίγα ΡΑΜ. Βέβαια, τώρα που έχω 8γίγα θα μπορούσα να ξαναασχοληθώ, αλλά πιο πολύ με ψήνει το θέμα με τις GPUs (NVidia CUDA κλπ).

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-07-08, 18:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα που είπες αυτό μου θύμισες οτι είχα προγραμματίσει μερικές δεκάδες γραμμές κώδικα (!!) σε Quantum C
Ένας τρελός Ιταλός (Claudio Calvelli, PhD στο Εδιμβούργο), μαζί με τον οποίο τρομοκρατούσαμε τους άμοιρους προπτυχιακούς στα newsfroups (sic) του πανεπιστημίου, είχε γράψει την Quantum INTERCAL, CLC-INTERCAL (clc ήταν το username του). Ο compiler έκανε τα πάντα με threads και ήταν ικανός να σκίσει ό,τι μηχάνημα του τάιζες για να υπολογίσει κάτι απλό.

Αν θυμάσαι τα statements της INTERCAL της μορφής:

Κώδικας:
DO COME FROM (666)
Τα Quantum extensions της CLC-INTERCAL επέτρεπαν:
Κώδικας:
DO COME FROM (666) WHILE NOT COMING FROM THERE
Και Λαβκραφτικές φρικαλεότητες όπως

Κώδικας:
PLEASE DO ABSTAIN FROM ABSTAINING WHILE REINSTAITING IT
Όπως θα'λεγε και ο Lovecraft, iä, iä!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-07-08, 09:39
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δόξα νάχει ο Γιαραμπής που επέλεγα να διαβάζω μόνο περί Pascal σε εκείνο το forum...
Διαφορετικά θα είχα διαλέξει την κηπουρική για να κάνω καριέρα...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.