Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-08, 14:11
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πανελλήνιες εξετάσεις: πώς μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση

Χρήσιμες συμβουλές προς μελλοντικούς φοιτητές, σχετικά με τον τρόπο που θα πρέπει να οργανώσουν το διάβασμά τους δίνει ο τ. αναπληρωτής καθηγητής Ιατρικής κ. Ι. Στ. Παπαδόπουλος στην Ελευθεροτυπία (15.05.2008). ΄Οπως αναφέρει, τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει το διάβασμα και τον προσωπικό κόπο καθώς και την εξάσκηση που έχει ο μελλοντικός φοιτητής στο διάβασμα. Ομως υπάρχουν ορισμένα στοιχεία μεθοδολογίας με τα οποία η απόδοση μπορεί να βελτιωθεί σημαντικά.

Δυστυχώς αυτά δεν διδάσκονται στη Μέση Εκπαίδευση και ο κάθε μαθητής (αλλά και φοιτητής αργότερα) παραπαίει σε αυτοδίδακτα «συστήματα» και συχνά γίνεται θύμα ορισμένων μύθων οι οποίοι μπορεί να οδηγήσουν σε κακή απόδοση. Τα όσα θα παρατεθούν δεν είναι δόγματα (με εξαίρεση πολύ λίγα σημεία) και ίσως θα πρέπει να τροποποιηθούν ανάλογα με την προσωπικότητα του κάθε μαθητή και τις ικανότητές του. Γενικώς όμως έχουν ισχύ και οπωσδήποτε δεν βλάπτουν.

Α. Το κίνητρο
Μαγική λέξη που είναι σε θέση να πολλαπλασιάσει την αποδοτικότητα και τις ικανότητες. Το μυαλό αυξάνει την ευελιξία του, την εφευρετικότητά του, την ταχύτητα και τη χωρητικότητα. Είναι εκπληκτικό για όσους το έχουν βιώσει και συνειδητοποιήσει, τι ποιότητα αποκτά το έργο που επιτελείται και πόσο αβίαστα γίνεται όταν υπάρχει ένα σημαντικό κίνητρο.

Τα πάντα τότε γίνονται με «μεράκι» όπως λέγανε οι γονείς μας παλιά (έννοια εξαφανισμένη σήμερα). Οταν ήθελαν οι παλιοί να χαρακτηρίσουν ποιοτικά ένα έργο, λέγανε ότι «έγινε με μεράκι» και δεν εννοούσαν τίποτα άλλο από το κίνητρο που έφερνε την ποιότητα. Ο κάθε ένας μπορεί να έχει διαφορετικό κίνητρο. Μερικά:

* Η εισαγωγή στην επιθυμητή σχολή θα φέρει ένα επάγγελμα με δυνατότητες, που θα κάνει το άτομο ανεξάρτητο (πολύ σημαντικό), αποδοτικό και με σχετική (τουλάχιστον) οικονομική άνεση.

* Εισαγωγή στην επιθυμητή σχολή θα οδηγήσει σε επάγγελμα που αρέσει. Τίποτα δεν είναι πιο δραματικό από το να πηγαίνει κανείς κάθε πρωί σε μια εργασία που δεν είναι επιθυμητή.

* Οι ιδεολόγοι μπορεί να ενστερνισθούν κίνητρα ανάλογα: δημιουργικότητα, κοινωνική προσφορά, βελτίωση κοινωνίας, ανθρώπινη προσφορά.

* Μη διαφεύγει η δυνατότητα βοήθειας προς την ίδια την οικογένεια (κοινωνική και οικονομική), βοήθεια προς μικρότερα αδέλφια, ανακούφιση πατέρα και μητέρας, σαν σημαντικό κίνητρο.

* Κίνητρο μπορεί επίσης να αποτελέσει η δημιουργία της μελλοντικής οικογένειας και οι δυνατότητες που προσφέρει ένα καλό επάγγελμα (δεν μιλάμε μόνο, φυσικά, για πανεπιστημιακές σπουδές αλλά για κάθε σπουδή και κάθε επαγγελματική εκπαίδευση που έχει επιλεγεί).

Εάν θα με ρωτούσαν, λέει ο κ. Παπαδόπουλος, ποιος είναι ο σημαντικότερος παράγοντας για επιτυχία σε εξετάσεις, θα έλεγα χωρίς δισταγμό και με μεγάλη απόσταση από τον επόμενο παράγοντα: «το κίνητρο». Το κίνητρο πρέπει, σε συζήτηση με τον εαυτό μας ή με τους γονείς, να συνειδητοποιηθεί. Πρέπει να πιστέψουμε σε αυτό. Η σκέτη τοποθέτηση δεν ωφελεί.

Β. Η τεχνική του διαβάσματος

Με συγκεκριμένες τακτικές είναι δυνατή η σημαντική αύξηση της αποδοτικότητας.

* Προτιμώ το καλό διάβασμα από ένα βιβλίο, σαν βάση. Μετά τη σωστή μελέτη μπορεί ο μαθητής να συμβουλευτεί και άλλο βιβλίο. Ταυτόχρονο διάβασμα από περισσότερα βιβλία οδηγεί το μυαλό σε σύγχυση.

* Μικρά βιβλία είναι συμπυκνωμένα, χωρίς επεξηγήσεις και απαιτούν έντονη συγκέντρωση. Η ερμηνεία ενός φαινομένου ή κατάστασης βοηθά όμως τη μνήμη σημαντικά. Μικρά βιβλία είναι κατάλληλα για επαναλήψεις. Συχνά τα μεγαλύτερα βιβλία, λόγω εξηγήσεων και μη συμπύκνωσης, διαβάζονται ευκολότερα και συντομότερα.

* Η μνήμη υποστηρίζεται πολύ από την κατανόηση και από τους συνδυασμούς γνώσεων.

* Γνώσεις που έχουν αποκτηθεί αρκετό χρόνο πριν από τις εξετάσεις και «φρεσκάρονται» πριν από αυτές έχουν ωριμάσει στο μυαλό και το τελευταίο μπορεί ευκολότερα να τις ανασύρει για να δώσει απαντήσεις.

* Ο πανικός της έλλειψης χρόνου είναι πολύ κακός παράγοντας. Εδώ βοηθά ένα χρονοδιάγραμμα (ρεαλιστικό!), που δίνει μια σχετική ασφάλεια εκτέλεσης του προγράμματος. Παρακαλώ: γραπτό χρονοδιάγραμμα.

* Σύντομες περιλήψεις βοηθούν στο να απομονωθούν τα σημαντικότερα σημεία. Υπογραμμίσεις δεν βοηθούν, κατά την άποψή μου, ιδιαίτερα με πολλά χρώματα (ζαλίζουν και αποπροσανατολίζουν το μυαλό). Ισως βοηθούν σημειώσεις στο περιθώριο του βιβλίου. Με εκπλήσσει, όταν βλέπω βιβλία φοιτητών μας να είναι στο σύνολό τους υπογραμμισμένα. Δυστυχώς η εκπαίδευση δεν μας μαθαίνει να επιλέγουμε το σπουδαιότερο (μεγάλο πλεονέκτημα και για τη ζωή).

* Σε πολύπλοκα κείμενα μπορεί να βοηθήσει πολύ ένα σχεδιάγραμμα. Απλοποιεί και βοηθά τη μνήμη. Παραθέτω ένα ρεαλιστικό παράδειγμα από την Ιατρική. Το κείμενο που ακολουθεί μπορεί να αναπαραχθεί, χωρίς να χάσει τίποτα από την ουσία του, με το σχεδιάγραμμα του παραθέτω:

Μηχανισμός δράσης των αντιφλεγμονωδών-αναλγητικών φαρμάκων: επί βλάβης ιστών (τραυματισμός) παράγεται αραχιδονικό οξύ, το οποίο, μέσως ενός ενζύμου, την κυκλοοξυγενάση, παράγει τις ιστικές ορμόνες προσταγλανδίνες, οι οποίες ευθύνονται για τη δημιουργία φλεγμονής, πόνου και πυρετού (μεταξύ άλλων). Μέσω ενός δεύτερου ενζύμου, της λιποοξυγενάσης, το αραχιδονικό οξύ μετατρέπεται σε λευκοτριένια, τα οποία ευθύνονται για τη δημιουργία αλλεργικών αντιδράσεων (μεταξύ άλλων). Η κορτιζόνη εμποδίζει αυτή την αλυσίδα αντιδράσεων στην αρχή και έτσι δεν παράγονται ούτε προσταγλανδίνες ούτε λευκοτριένια. Τα αντιφλεγμονώδη-αναλγητικά φάρμακα αναστέλλουν τη δράση του ενζύμου κυκλοοξυγενάση, με αποτέλεσμα να μην παράγονται προσταγλανδίνες και να σταματά η φλεγμονή και ο πόνος (μεγαξύ άλλων). Το σχεδιάγραμμα ερμηνεύει τα προλεχθέντα.

Διαπιστώνεται εύκολα πόσο ένα σχεδιάγραμμα μπορεί να βοηθήσει στην κατανόηση και απομνημόνευση, ακόμα και μη γνώστες του θέματος.

* Ο χώρος έχει αποφασιστικό ρόλο στη μάθηση. Πρέπει να είναι ευχάριστος και λειτουργικός, χωρίς να αποσπά την προσοχή.

* Χρειάζεται διάλειμμα κάθε 2-2 1/2 ώρες, στο οποίο ο φοιτητής πρέπει να κινείται. Ισως μικρός περίπατος 15 λεπτών. Μη φοβάται κανείς για απώλεια χρόνου. Με το σύστημα αυτό κερδίζεται πολύς χρόνος και αυξάνεται η ποιότητα του διαβάσματος.

* Θα συνιστούσα μια ημέρα ή τουλάχιστον μισή μέρα (Κυριακή) να μένει τελείως ελεύθερη.

* Σημασία δεν έχουν μόνο οι ώρες διαβάσματος. Κυρίως η ποιότητά του έχει τον αποφασιστικό ρόλο.

Γ. Σωματική ευεξία

* Κάθε πρωί, προ του διαβάσματος, 30 λεπτά περπάτημα, κατά προτίμηση (εάν είναι κοντά) σε πάρκο. Φυσικά ( καλό πρωινό.

* Εάν είναι απαραίτητος μεσημεριανός ύπνος, τότε μόνο μέχρι 60 λεπτά. Περισσότερο οδηγεί σε δυσκολία επανέναρξης διαβάσματος.

* Βραδινός ύπνος επαρκής. Ξενύχτια διαβάσματος δεν ωφελούν τελικά πολύ.

* Εάν κανείς γνωρίζει το βιολογικό του ρολόι (ώρες που αποδίδει καλύτερα), προσαρμόζεται σ' αυτό.

* Ο καφές μπορεί να ωφελήσει (αν και δημιουργείται αντοχή στον οργανισμό) εάν λαμβάνεται σε ώρες που ο οργανισμός είναι ενεργός. Προσοχή: μεγάλες ποσότητες, ιδιαίτερα σε όσους δεν τον έχουν συνηθίσει, μπορεί να δημιουργήσουν φόβο, άγχος και φυγή ιδεών (δεν μπορεί κανείς να καθοδηγήσει τη σκέψη του).

* Φάρμακα (για το «άγχος»), τσιγάρο και ιδιαίτερα αλκοολούχα ποτά βλάπτουν τη μάθηση. Εάν υπάρχει υπερβολικό άγχος, τότε να γίνεται λήψη φαρμάκων μόνο με την εκτίμηση γιατρού και την προειδοποίησή του ότι προβλέπονται εξετάσεις.

* Την ημέρα των εξετάσεων έγκαιρη έγερση, ήρεμο πρωινό και αργή μετάβαση. Βιασύνη και εκνευρισμός βλάπτουν τη συγκέντρωση.

Και 3 τελευταίες συμβουλές:

* Καλή ανάγνωση και κατανόηση των ερωτήσεων (αποτυχίες οφείλονται συχνά σε παρανόηση της ερώτησης)

* Ποτέ μία ώρα προ των εξετάσεων δεν διαβάζουμε ή ρίχνουμε «μια τελευταία ματιά». Αυτή η τακτική οδηγεί σε σύγχυση.

* Προ των εξετάσεων θέτουμε εγγράφως ερωτήσεις στον εαυτό μας, τις οποίες απαντούμε και πάλι εγγράφως. Αυτό εκπαιδεύει το μυαλό μας στην αναπαραγωγή της γνώσης.

e-paideia.net
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-08, 16:49
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμένα μου φαίνεται λυπηρό να χρειάζεται τόσο πια σκότωμα για να γράψει καλά κανείς σ' αυτές τις εξετάσεις. Μισή μέρα τη βδομάδα ελεύθερη; Ποιος άνθρωπος το αντέχει αυτό το πράγμα; Ποιος θα έπρεπε να το αντέχει;

Αν οι εξετάσεις δεν απαιτούσαν παπαγαλία [και όχι απλά κατανόηση] τεράστιου όγκου πληροφορίας, και αν γινόταν ουσιαστική δουλειά κατά τη διάρκεια της χρονιάς, μετρημένη, τακτική, σωστή, δεν θα χρειαζόντουσαν ούτε τέτοια συστήματα, ούτε τόσες ώρες διαβάσματος στις εξετάσεις, θα ήταν ανθρώπινα τα πράγματα.

Κατά τα άλλα, ναι, αν όντως έχει κάποιος να περάσει τέτοιο γολγοθά, οι συμβουλές είναι σωστές, κι εγώ αυτά κάνω όταν πνίγομαι, και λειτουργούν. Τουλάχιστον όμως ξέρω πως όταν πνίγομαι πνίγομαι επειδή εγώ δεν προγραμμάτισα κάτι καλά, ή επειδή "έκλεψα" μέρες και έκανα διακοπές που ήξερα πως θα δυσκολέψουν τη ζωή μου αργότερα, και όχι επειδή πρέπει να λάβω μέρος σε μια συλλογική παράκρουση όπως οι Πανελλήνιες.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-08, 17:13
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Αν οι εξετάσεις δεν απαιτούσαν παπαγαλία [και όχι απλά κατανόηση] τεράστιου όγκου πληροφορίας,>>

η παπαγαλία, η οποία άλλωστε αποδεικνύει καλή ικανότητα απομνημόνευσης απαιτείται αν θέλει κανείς να πάρει τους άριστους βαθμούς που απαιτούνται σε συγκεκριμένες σχολές. Και νομίζω, ότι ορθώς απαιτείται καλή ικανότητα απομνημόνευσης για σχολές όπως η Ιατρική και η Νομική. Σίγουρα μέσα στη σχολή δεν αρκεί η παπαγαλία και απαιτείται και η κατανόηση, και μάλιστα πρώτα η κατανόηση. Αλλά λόγω αντικειμένου απαιτείται η απομνημόνευση. Τα παλιά χρόνια στη Νομική ίσως αρκούσε μόνο η κατανόηση. Ανοίγεις το νόμο σου, διαβάζεις, ερμηνεύεις και τελείωσες. Σήμερα όμως είναι τόσοι οι νόμοι (και παρά τα εργαλεία αναζήτησης στις βάσεις δεδομένων)....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-08, 11:11
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η καλή ικανότητα απομνημόνευσης δεν είναι καλή ικανότητα παπαγαλίας [και το αντίστροφο, σαφώς]. Η απομνημόνευση δεν είναι παπαγαλία. Υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ του να μαθαίνεις τα πράγματα απ' έξω "με το και" και του να απομνημονεύεις χρήσιμες πληροφορίες τακτοποιώντας τες στα δικά σου συρταράκια, με το δικό σου τρόπο, χρησιμοποιώντας τα δικά σου λόγια και το δικό σου μυαλό [με το βέλτιστο τρόπο]...

Οι νόμοι δεν μαθαίνονται απ' έξω σε κανένα ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο, δεν ξέρω τι γίνεται στα ελληνικά. Αν μαθαίνονται, είναι άλλο ένα οπισθοδρομικό δείγμα. Έχω γνωστούς που σπουδάζουν Νομική στην Αγγλία και στη Γαλλία, και όλοι εξετάζονται σε υποθέσεις [φανταστικές ή και πραγματικές], οι περισσότερες εξετάσεις τους είναι open book [με ανοικτό βιβλίο], και αυτές που δεν είναι open book δεν έχουν να κάνουν με το να μαθαίνουν νόμους απ' έξω, έχουν να κάνουν με άλλες γνώσεις.

Για την Ιατρική δε, το τελευταίο πράγμα που χρειάζεται είναι να καλλιεργείται αυτός ο στείρος τρόπος σκέψης που καλλιεργείται όταν κάποιος "καίγεται" παπαγαλίζοντας όλη μέρα. Η διάγνωση χρειάζεται κριτική σκέψη, δεν είναι κάθε ασθένεια μια λίστα συμπτωμάτων να τα μάθεις απ' έξω και τίποτε άλλο.

Κοινώς, δεν θα μπορούσα να διαφωνήσω περισσότερο. Να μην απαιτούνταν! Απαιτείται για να πάρει κανείς τους άριστους βαθμούς, ditto. Να μην. Να μην αποτρέπονται και οι άνθρωποι που σκέφτονται και θέλουν να έχουν μια φυσιολογική ζωή [ναι, και οι άνθρωποι στην τρίτη λυκείου δικαιούνται μια ισορροπημένη ζωή...] από το να στοχεύσουν γι αυτούς τους βαθμούς κι αυτές τις σχολές.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-08, 11:51
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Συμφωνώ με την Εndelva.Η απομνημόνευση δεν σχετίζεται με την παπαγαλία και η παπαγαλία με την σειρά της δεν αφορά μόνο τα θεωρητικού περιεχομένου μαθήματα.Είναι πολύ λυπηρό να υπάρχουν παιδιά που να αντιμετωπίζουν ακόμη και μαθήματα που προυποθέτουν πλήρη κατανόηση του αντικειμένου,κριτική σκέψη κτλ με 'μεθόδους-καρμπόν' που είναι προιόντα φροντιστηριακής εκπαίδευσης και αποτελούν αναμφισβήτητα έναν 'ξεκούραστο' τρόπο εισόδου στα ανώτατα ιδρύματα.Με αυτό δεν υποννοώ ότι με αυτό τον τρόπο μάθησης κερδίζει ο μαθητής περισσότερο ελεύθερο χρόνο-απλά 'ξεκουράζει' το μυαλό του από την διαδικασία της ανακάλυψης της γνώσης μέσω της αυτενέργειας.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-08, 12:08
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτό δεν υποννοώ ότι με αυτό τον τρόπο μάθησης κερδίζει ο μαθητής περισσότερο ελεύθερο χρόνο-απλά 'ξεκουράζει' το μυαλό του από την διαδικασία της ανακάλυψης της γνώσης μέσω της αυτενέργειας.
Nαι, πολυ 'ξεκουραστη' η παπαγαλια, τι να σου πω :Ρ πες το σε εμας που εχουμε απειροελαχιστη RAM!!

Παντως το θεμα ειναι ληξαν. Η παπαγαλια εχει κατακριθει εδω και χρονια και θεωρειται σημειο παρακμης της παιδιας μας, οποτε τι συζηταμε; Δεν εχω ακουσει ποτε κανεναν να την υποστηριζει, περαν απο τους πρακτικους λογους.

Αλλο βεβαια οτι παρα τη συνεχη κριτικη, δεν εχει γινει τιποτα για να αντιμετωπιστει και απο τοτε εξακολουθει να ζει και βασιλευει... Υποθετω οτι ειναι ενα απο τα παραδοξα του συμπαντος, οπως το γεγονος οτι καπνιζουν σχεδον ολοι οι γιατροι :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-05-08 στις 12:20
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-05-08, 12:13
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πρόκειται να γίνουν αλλαγές στις εξατάσεις για τα ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Πρώτη σκέψη είναι να αποδεσμευτούν εντελώς οι εξετάσεις της Γης Λυκείου με τις Πανελλαδικές εξετάσεις.

Υπάρχει σοβαρή σκέψη να δημιουργηθεί η 4η προπαρασκευαστική τάξη Λυκείου, που θα είναι υπό τον έλεγχο των πανεπιστημίων και με βάσει τα αποτελέσματα και τις επιδόσεις, το κάθε πανεπιστήμιο θα επιλέγει τους φοιτητές του.

Φυσικά αυτό έχει πολύ δρόμο, μιας και δεν υπάρχουν καν οι υποδομές για να γίνει κάτι τέτοιο. Θα χρειαστούν νέες αίθουσες διδασκαλίας και μεγάλος αριθμός εκπαιδευτικών.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-05-08, 13:55
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
η μεγαλη διαφορα παπαγαλιας απο απομνημονευση ειναι οτι στην παπαγαλια μετα τις εξετασεις θεν θυμασαι τιποτα αρα η "γνωση" δεν υπαρχει πλεον στο κεφαλι σου αρα δεν εχει θεση μαθησης..

και απο οσους "παπαγαλους" γνωρισα απο τα σχολικα μου χρονια κανεις δεν εκανε τιποτα αξιον λογου στην ζωη του...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-05-08, 23:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
(το σκεφτηκα, το ξανασκεφτηκα, συμπληρωνω)



ΚΑταρχας θα συμφωνησω εν μερει με την Ελμπερεθ, η ικανοτητα παπαγαλιας, καταδεικνυει 'κατι', σημαντικο η οχι δεν ξερω, αλλα σιγουρα μια νοητικη ικανοτητα. Καποιος που παπαγαλιζει πανευκολα, σαφως εχει κατι παραπανω απο καποιον που δεν μπορει. Το αν ο αλλος εχει κατι παραπανω σε αλλο τομεα, αυτο ειναι σαφως... αλλος τομεας

Δευτερον, η παπαγαλια ειναι το μονο αντικειμενικο μετρο για να συγκρινεις μερικα εκατομμυρια γραπτα. Μεταξυ δυο πανομοιοτυπων γραπτων, καλως η κακως, η μονη 'δικαιη' επιλογη, θα ειναι να περασεις αυτον που εβαλε το κομμα εκει που επρεπε

Γιαυτο παροτι κανενας δε συμφωνει με την παπαγαλια, υπαρχει και θα υπαρχει η παπαγαλια κατα τη γνωμη μου... γιατι ειναι μερος του συστηματος, και δε νομιζω αυτο να αλλαξει τα επομενα 50 χρονια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 19-05-08 στις 23:38
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-05-08, 23:52
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Δευτερον, η παπαγαλια ειναι το μονο αντικειμενικο μετρο για να συγκρινεις μερικα εκατομμυρια γραπτα. Μεταξυ δυο πανομοιοτυπων γραπτων, καλως η κακως, η μονη 'δικαιη' επιλογη, θα ειναι να περασεις αυτον που εβαλε το κομμα εκει που επρεπε

Αυτό συμβαίνει γιατί έχουμε ΕΝΑ και μοναδικό βιβλίο Ιστορίας, πχ, για την Γ' Λυκείου, και τα θέματα που πέφτουν στις εξετάσεις είναι "από την σελίδα τάδε μέχρι την τάδε".
Προσωπικά βγάζω σπυριά κάθε φορά που ακούω "τα θέματα" στις ειδήσεις.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-05-08, 00:16
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑταρχας θα συμφωνησω εν μερει με την Ελμπερεθ, η ικανοτητα παπαγαλιας, καταδεικνυει 'κατι', σημαντικο η οχι δεν ξερω, αλλα σιγουρα μια νοητικη ικανοτητα. Καποιος που παπαγαλιζει πανευκολα, σαφως εχει κατι παραπανω απο καποιον που δεν μπορει. Το αν ο αλλος εχει κατι παραπανω σε αλλο τομεα, αυτο ειναι σαφως... αλλος τομεας

Δευτερον, η παπαγαλια ειναι το μονο αντικειμενικο μετρο για να συγκρινεις μερικα εκατομμυρια γραπτα. Μεταξυ δυο πανομοιοτυπων γραπτων, καλως η κακως, η μονη 'δικαιη' επιλογη, θα ειναι να περασεις αυτον που εβαλε το κομμα εκει που επρεπε

Γιαυτο παροτι κανενας δε συμφωνει με την παπαγαλια, υπαρχει και θα υπαρχει η παπαγαλια κατα τη γνωμη μου... γιατι ειναι μερος του συστηματος, και δε νομιζω αυτο να αλλαξει τα επομενα 50 χρονια
Θεωρώ ότι η παπαγαλία καταδεικνύει την μη ικανότητα και συγκεκριμένα τη μη ικανότητα αφομίωσης/κατανόησης και σκέψης...
Το ζήτημα δεν είναι να γίνει κάποιος το ..."καρμπόν" (ή "εξάρτημα της μηχανής"), αλλά να μπορεί να εμβαθύνει και να έχει μια (το δυνατό) σφαιρική και πολύπλευρη οπτική "αντικειμενική" εικόνα για ένα θέμα...

Σε σχέση με τη βαθμολογία των γραπτών, θεωρώ ότι οι βαθμολογητές οι οποίοι δεν ...ανατράφηκαν ως παπαγάλοι(!) θα μπορούσαν να αξιολογήσουν αντικειμενικά γραπτά που θα λείπουν τα κόμματα, οι τελείες και άλλα στοιχεία στίξης!

Συμφωνώ στο γεγονός ότι θα χρειαστεί χρόνος για να αλλάξει αυτό (ελπίζω, "όσο ζω!"...εγώ παπαγαλίζω;! )
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-05-08, 08:50
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<και όλοι εξετάζονται σε υποθέσεις [φανταστικές ή και πραγματικές], οι περισσότερες εξετάσεις τους είναι open book [με ανοικτό βιβλίο], και αυτές που δεν είναι open book δεν έχουν να κάνουν με το να μαθαίνουν νόμους απ' έξω>>

Μα μέσα στη σχολή μαθαίνεις πέντε βασικά πράγματα όλα κι όλα. Αυτά τα κατέχεις θες δεν θές, με ή χωρίς ανοιχτό βιβλίο. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν πράγματα που πρέπει να τα παπαγαλίσεις. Πώς θα θυμάσαι δηλαδή τα συμπτώματα της Χ απίθανης ασθένειας που υπάρχει σε ένα Ψ άρθρο και που θα τη συναντήσεις ίσως μια φορά στο αγροτικό σου και θα οφείλεται σε φυτοφάρμακα;
όσο για τους νόμους, καταλαβαίνω ότι για τα βασικά χρειάζεται <<ίσως>> κατανόηση, αλλά από εκεί και πέρα για να θυμάσαι όλες τις απίθανες υπουργικές αποφάσεις που μπορεί να σου χρειαστούν δεν χρειάζεται τίποτα άλλο από παπαγαλία. Αν δεν θυμάσαι, θα φας τρεις μέρες και τρεις νύχτες για να βρεις <<ίσως>> αυτό που ψάχνεις στη βάση δεδομένων, και αυτό γιατί η εικοστή τρίτη τροποποίηση του νόμου για τη διανομή από αναδασμό έχει περιληφθεί σε νόμο για τα αρτοποιήματα (το παράδειγμα φανταστικό, αλλά πιθανότατα πραγματικό). (το και άλλες διατάξεις στον υπέρτιτλο ενός νόμου, σημαίνει κατά κανόνα και πολλά πολλά άσχετα θέματα).
Εξάλλου η αδυναμία απομνημονευσης των Ευρωπαίων φοιτητών έχει επισημανθεί ως πρόβλημα.
Όσο για την τέταρτη τάξη του Λυκείου....κάνουμε ο,τι μπορούμε για να κρατήσουμε την ανεργία χαμηλά, παρατείνοντας το χρόνο εκτός παραγωγικής διαδικασίας. Δεν συμφωνώ.
Αναφορικά με τα πολλά βιβλία, αυτό δεν γίνεται, διότι οι διορθωτές των γραπτών δεν είναι σε θέση να διορθώσουν αν δεν έχουν μπροστά τους τη σωστή απάντηση. Όσο για την κριτική σκέψη, δεν είναι άραγε υποκειμενικό το πώς θα κρίνει ο διορθωτής;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-05-08, 20:10
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ενδιαφέροντα όλα αυτά αλλά ξεφεύγουν και λίγο από το κυρίως θέμα.
Δεδομένου του συστήματος -το οποίο αποκλείεται να αλλάξουμε ΤΩΡΑ - το θέμα μας είναι πώς μπορεί να βελτιωθεί η απόδοση. Ο συντάκτης του άρθρου δίνει μερικές καλές ιδέες "tips" στους αγχωμένους μαθητές.
Έχουμε να προτείνουμε τίποτε άλλο από την προηγούμενη εμπειρία μας λοιπόν;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-05-08, 03:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχουμε να προτείνουμε τίποτε άλλο από την προηγούμενη εμπειρία μας λοιπόν;
1. Συνειδητή απόφαση ότι ο/η υποψήφιος θέλει όντως να δώσει και να περάσει στις εξετάσεις. Αυτό είναι πιο δύσκολο από όσο ακούγεται: έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο που έδωσε είτε για πλάκα είτε επειδή τον έπεισαν να δώσει είτε επειδή "έτσι κάνουν όλοι".

2. Ένα καλό φροντιστήριο (ατομικό ή ομαδικό) με εμπειρία στις πανελλαδικές και το οποίο μπορεί να περάσει ένα σωστό "σύστημα" διαβάσματος για τις συγκεκριμένες εξετάσεις. Ναι, ξέρω ότι δεν μπορούν να το έχουν όλοι. Όχι, η παιδεία στην Ελλάδα δεν είναι δωρεάν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-09, 15:06
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Οι φετινές πανελλαδικές ξεκινούν σε λίγες μέρες, οπότε ας επαναφέρουμε το θέμα με τις συμβουλές.

Η προετοιμασία έχει γίνει, χρειάζεται μόνο τελική επανάληψη, καλή ψυχολογία και έλεγχος του άγχους. Ξεκούραση χωρίς άσκοπα ξενύχτια και καλή διατροφή. Γονείς κ φίλοι, ας μην έχετε μεγαλύτερο άγχος απο τα παιδιά σας. Σκεφτείτε με ψυχραιμία, λογική και φροντίστε για ήρεμη ατμόσφαιρα στο σπίτι.

Από την έκβαση αυτών των εξετάσεων επηρεάζεται η ζωή του κάθε νέου, μα υπάρχουν παράλληλα κ απίστευτα πολλά πράγματα να επιλέξει κ να ακολουθήσει κάποιος. Δεν είναι μονόδρομος η επιτυχία στις πανελλαδικές για επιτυχία (κ ουσιαστική ευτυχία) στη ζωή ή στο επάγγελμα.

Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.