Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-08, 12:14
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ρομπότ-μαέστρος

Τα φώτα σβήνουν, η κατάμεστη αίθουσα της Συμφωνικής Ορχήστρας του Ντιτρόιτ ησυχάζει και βγαίνει ο διευθυντής ορχήστρας - είναι λαμπερός, λευκός και έχει ύψος 1,30 μέτρα.

Τον λένε Ασιμο, είναι μοντέλο της Χόντα, κι είναι το πρώτο ρομπότ μαέστρος (η εταιρεία το έφερε στο Ντιτρόιτ για να αναδείξει το ενός εκατομμυρίου δολαρίων δώρο της προς την ορχήστρα για εκπαιδευτικούς σκοπούς). Το απόγευμα της περασμένης Τρίτης διηύθυνε την Ορχήστρα του Ντιτρόιτ που ερμήνευσε τη σύνθεση «Τhe Impossible Dream» από το μιούζικαλ «Ο άνθρωπος από τη Μάντσα».

«Καλησπέρα σε όλους», λέει ο Ασιμο με φωνή που μοιάζει παιδική, κι ύστερα γνέφει στην ορχήστρα. Κατά τη διάρκεια της συναυλίας μιμείται στην εντέλεια τις κινήσεις ενός μαέστρου - κινεί το κεφάλι του προς όλες τις κατευθύνσεις και κουνάει το ένα ή και τα δύο χέρια του. Στο τέλος υποκλίνεται στο ενθουσιασμένο κοινό που φωνάζει.

«Είναι πραγματικά συναρπαστικό να παίζω με τη Συμφωνική Ορχήστρα του Ντιτρόιτ. Είναι ένα θαυμάσιο μουσικό μέγαρο», λέει ο Ασιμο. Αργότερα ο τσελίστας Γιο-Γιο Μα ανεβαίνει στη σκηνή δίπλα στον Ασιμο για να λάβει ένα βραβείο για τη συμβολή του στη μουσική εκπαίδευση. Ο Μα σκύβει στο ύψος του Ασιμο και του σφίγγει το χέρι.

«Ηταν η πρώτη φορά που ο Ασιμο διηύθυνε ορχήστρα και ίσως η πρώτη φορά που εμφανίστηκε "ζωντανά" σε θέση μαέστρου ένα ρομπότ», είπε η εκπρόσωπος της Χόντα, Αλίσια Τζόουνς.

Βέβαια ο Ασιμο έχει τα όριά του. Παρόλο που έμαθε να μιμείται τον Τσαρλς Μπερκ, τον διευθυντή εκπαίδευσης της Συμφωνικής του Ντιτρόιτ, ωστόσο δεν μπορεί να ανταποκριθεί στους μουσικούς. Στην πρώτη πρόβα η ορχήστρα έχασε τον ρυθμό όταν ο Ασιμο άρχισε να επιβραδύνει το τέμπο, κάτι που ένας άνθρωπος θα καταλάβαινε αμέσως

και θα το διόρθωνε, όπως είπε ο κοντραμπασίστας Λάρι Χάτσινσον.

«Δεν είναι επικοινωνιακός μηχανισμός. Απλώς είναι προγραμματισμένος να κάνει μια σειρά κινήσεων», λέει ο μουσικός διευθυντής της ορχήστρας Λέοναρντ Σλάτκιν. «Αν η ορχήστρα αποφασίσει να πάει πιο γρήγορα, το ρομπότ δεν μπορεί να κάνει τίποτα. Ευτυχώς, αυτό το ελέγχω».

Πολλοί από τους μουσικούς είπαν ότι ο Ασιμο ήταν πιο πραγματικός απ ό,τι περίμεναν. «Είναι ακόμα αρκετά δύσκαμπτος, αλλά οι κινήσεις του μοιάζουν πολύ με ανθρώπινες, πιο ρευστές απ ό,τι φανταζόμουν», παρατήρησε ο Χάτσινσον.

Ο Ασιμο μπορεί ακόμα να τρέξει, να περπατήσει σε ανώμαλο δρόμο, να ανταποκριθεί σε απλές φωνητικές διαταγές, να αναγνωρίσει πρόσωπα με τα μάτια του που είναι κάμερα, να βοηθήσει ηλικιωμένους κι όσους τον χρειάζονται...

www.ethnos.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maralin : 25-10-08 στις 08:47
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-08, 16:42
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ νοιώθω μια ψύχρα διαβάζοντας αυτήν την είδηση.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-08, 17:15
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
οταν η τεχνολογια προσπαθει να μιμιθει την αίσθηση...ακομα ειμαστε πολυ μακρυα..
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-08, 11:12
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς. Αυτή είναι ανθρώπινη δουλειά, ας κάνουν έρευνα για άλλα πράγματα, χρησιμότερα... Δεν μας τελειώνουν εξ άλλου οι άνθρωποι, μάλλον πλεόνασμα έχουμε...
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-08, 11:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Endelva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς. Αυτή είναι ανθρώπινη δουλειά, ας κάνουν έρευνα για άλλα πράγματα, χρησιμότερα...
Σωστά, χάθηκε να βρουν ένα ρομπότ για οικιακές δουλειές, καθάρισμα πλύσιμο πιάτων σιδέρωμα κλπ;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-05-08, 11:38
Το avatar του χρήστη Endelva
Endelva Ο χρήστης Endelva δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 17:03
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με ενοχλεί στο στομάχι το θέμα, ουφ. Ξέρω πόσο κόπο χρειάζεται η διεύθυνση, ξέρω πόσο αλλάζει μια ορχήστρα όταν αλλάζει ο διευθυντής, ξέρω πόση από την προσωπικότητα του διευθυντή καθρεφτίζεται στην ορχήστρα, και έχω την τύχη να το βλέπω αυτό μπροστά στα μάτια μου τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα... Ο ρομποτικός κύριος με συγχίζει.
__________________
[Sola fide.]
Her hair spread out in fiery points glowed into words, then would be savagely still. – T. S. Eliot, The Waste Land.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.