Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-04-08, 10:53
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων

Τυχαία έπεσε το μάτι μου σε μια προκύρηξη θέσεων καθηγητών (Φιλόλογων, Φυσικών κλπ) σε εκκλησιαστικά σχολεία

Πέρα από τα αντικειμενικά προσόντα π.χ Πτυχίο, Μεταπτυχικό,Διδακτορικό , γνώσεις Η/Υ , Αγγλικών κλπ, απαιτείται επίσης

Βιογραφικό Σημείωμα στο οποίο αναφέρονται ιδίως η παιδαγωγική, συγγραφική, εκκλησιαστική και κοινωνική δραστηριότητα

Δηλαδή θα θεωρηθεί προσόν αν πω ότι μικρός κρατούσα τα εξαπτέρυγα ;
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-04-08, 12:55
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ε, σε εκκλησιαστικό σχολείο είναι μάνα μου...
Να μη τους νοιάζει;
Όπως τότε που βάλανε για υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων δηλωμένο Άθεο;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-04-08, 17:23
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι δικαιωμα του εργοδοτη να θετει τους δικους του όρους. Δικαιωμα του δεν ειναι, να απαιτει τους όρους αυτούς απο ορισμενες κοινωνικες ομαδες και όχι απο άλλες.

Αλλα μηπως στην πράξη ετσι δεν γίνεται;

Σου ζητανε τα προσοντα, εχοντας και κρυφα κριτηρια και αν δεν τους αρεσεις λενε, συγγνωμη η θεση καλύφθηκε, θα σας ξαναπαρουμε μια αλλη φορα....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-04-08, 17:42
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι δικαιωμα του εργοδοτη να θετει τους δικους του όρους. Δικαιωμα του δεν ειναι, να απαιτει τους όρους αυτούς απο ορισμενες κοινωνικες ομαδες και όχι απο άλλες.
Αλλα μηπως στην πράξη ετσι δεν γίνεται;
Σου ζητανε τα προσοντα, εχοντας και κρυφα κριτηρια και αν δεν τους αρεσεις λενε, συγγνωμη η θεση καλύφθηκε, θα σας ξαναπαρουμε μια αλλη φορα....
Ναι , μιλάμε όμως για δημόσιο τομέα.
Πόσο αντικειμενική είναι η κρίση της κοινωνικής και της εκκλησιαστικής συμπεριφοράς ενός καθηγητή.
Και γιατί ένας καθηγητής μαθηματικών θα διδάξει καλύτερα μαθηματικά εάν πήγαινε και άναβε τα καντήλια από έναν άλλον που δεν πήγαινε.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-04-08, 17:56
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
1. Ειναι οιονει δημοσιος τομεας, αλλα και sui generis με στοιχεια ιδιωτικού τομέα.
2.Δεν εχει σχεση με την ποιότητα της εκπαίδευσης, όσο με την ποιότητα της αρμονικής σχέσης με την διοίκηση, που ειναι απαραιτητη για την ευρυθμη λειτουργια μιας τετοιας σχολής.

Τι θα γινόταν δηλ. αν έπαιρναν έναν Ιεχωβα μαθηματικό που αρνιόταν να δειχνει το σεβασμό τους στις εικόνες ή τις άλλες λειτουργικες ευκαιρίες. (Δεν θελω να υποβιιβασω την ποιότητα εργασίας ενος Μαρτυρος Ιεχωβα, ηταν απλά παραδειγμα).
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-04-08, 17:58
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι , μιλάμε όμως για δημόσιο τομέα.
Πόσο αντικειμενική είναι η κρίση της κοινωνικής και της εκκλησιαστικής συμπεριφοράς ενός καθηγητή.
Και γιατί ένας καθηγητής μαθηματικών θα διδάξει καλύτερα μαθηματικά εάν πήγαινε και άναβε τα καντήλια από έναν άλλον που δεν πήγαινε.
μη χαλασει και η πιάτσα....
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-04-08, 18:07
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παραβίαση μετωπική των άρθρων 13 και 22 του Συντάγματος...

'Αρθρο 13 - (Θρησκευτική Ελευθερία)


1. Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός.
...
...
4. Kανένας δεν μπορεί, εξαιτίας των θρησκευτικών του πεποιθήσεων, να απαλλαγεί από την εκπλήρωση των υποχρεώσεων προς το Kράτος ή να αρνηθεί να συμμορφωθεί προς τους νόμους.
5. Kανένας όρκος δεν επιβάλλεται χωρίς νόμο, που ορίζει και τον τύπο του.

'Αρθρο 22 - (Προστασία της εργασίας)


1. H εργασία αποτελεί δικαίωμα και προστατεύεται από το Kράτος, που μεριμνά για τη δημιουργία συνθηκών απασχόλησης όλων των πολιτών και για την ηθική και υλική εξύψωση του εργαζόμενου αγροτικού και αστικού πληθυσμού.

Όλοι οι εργαζόμενοι, ανεξάρτητα από φύλο ή άλλη διάκριση, έχουν δικαίωμα ίσης αμοιβής για παρεχόμενη εργασία ίσης αξίας.


Βέβαια από ένα Υπουργείο που έχει τη σουρρεαλιστική ονομασία "Παιδείας και Εθνικών Θρησκευμάτων" δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-04-08, 18:16
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραβίαση μετωπική των άρθρων 13 και 22 του Συντάγματος...

.
Κωστα βιαστηκες!

Δεν μιλάμε για εργαζόμενο - με όλα τα δικαιωματα του/- αλλά για επ ελπίδι εργαζόμενο, δηλαδή για την διαδικασία και κριτηρια επιλογης του. Ειμαστε χρονικα και ποιοτικά ενα σταδιο ..πιο πριν. Και εδω δυστυχως ο καθε εργοδοτης εχει δικαιωμα να αποφασιζει αυτός με ποιό κριτηριο ποιον θα προσλαβει.

Ανηκει στην ιδια κατηγορια θεμελιωδων δικαιωματων , το δικαιωμα του εργοδοτη να επιλέξει τον εργαζόμενο, όπως και το αντιστοιχο δικαιωμα του εργαζόμενου να επιλέξει τον εργοδοτη του. Τα υπολοιπα ισχυουν αφου υπάρξει εργασιακη σχεση..
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-08, 18:18
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειμαστε χρονικα και ποιοτικά ενα σταδιο ..πιο πριν. Και εδω δυστυχως ο καθε εργοδοτης εχει δικαιωμα να αποφασιζει αυτός με ποιό κριτηριο ποιον θα προσλαβει.
Ναι αλλά αυτό θεωρητικά δεν είναι παράνομο; Εννοώ, αν στη συνέντευξη για παράδειγμα με ρωτήσουν το θρήσκευμά μου ή τη φυλή μου και με απορρίψουν βάσει αυτών, δεν μπορώ να κινηθώ δικαστικά εναντίον τους;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-08, 18:28
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά αυτό θεωρητικά δεν είναι παράνομο; Εννοώ, αν στη συνέντευξη για παράδειγμα με ρωτήσουν το θρήσκευμά μου ή τη φυλή μου και με απορρίψουν βάσει αυτών, δεν μπορώ να κινηθώ δικαστικά εναντίον τους;
Δεν μου λες, μηπως δεν ειναι η ωρα σου και εισαι κουρασμενος; Πρόσεξε:

Το ερώτημα ηταν:

Πέρα από τα αντικειμενικά προσόντα π.χ Πτυχίο, Μεταπτυχικό,Διδακτορικό , γνώσεις Η/Υ , Αγγλικών κλπ, απαιτείται επίσης

Βιογραφικό Σημείωμα στο οποίο αναφέρονται ιδίως η παιδαγωγική, συγγραφική, εκκλησιαστική και κοινωνική δραστηριότητα


Δεν θα σε απορρίψουν λοιπόν με αιτιολογία ότι εχεις α θρησκευμα η β φυλη η γ θρησκεια αλλα λέγοντας, φιλαρακο τα προσοντα σου δεν μας αρκουν, υπαρχουν καλύτεροι. Και εδω δεν μπορεις να κινηθεις δικαστικα, στον ιδιωτικό τομεα τουλαχιστον.

__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-04-08, 18:40
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλά αυτό θεωρητικά δεν είναι παράνομο; Εννοώ, αν στη συνέντευξη για παράδειγμα με ρωτήσουν το θρήσκευμά μου ή τη φυλή μου και με απορρίψουν βάσει αυτών, δεν μπορώ να κινηθώ δικαστικά εναντίον τους;
Και είναι το μόνο; Έχεις δει ανακοινώσεις για εύρεση προσωπικού γενικότερα; Ε, σίγουρα θα έχεις δει. Μπορείς να κινηθείς δικαστικά; Μπα... Θα σου πουν απλά ότι ο άλλος/η ήταν καλύτερος. Τρέχα γύρευε δηλαδή...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-04-08, 08:29
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και τα αποτελέσματα της "αντικειμενικής" επιλογής προσωπικού φαίνονται στην ανταγωνιστικότητα των ελληνικών επιχειρήσεων...

Αλλά, συγγνώμη ξέχασα, για αυτό φταίνε οι παχυλοί μισθοί των εργαζομένων που κατατρώγουν τα ψιχία που παίρνουν ως μπόνους τα ΔΣ για να οδηγήσουν τις επιχειρήσεις τους είτε στην χρεωκοπία είτε σε άλλες χώρες όπως πχ η ΕκκρεμείΑκόμα Μακεδονία.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-04-08, 08:44
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα σε απορρίψουν λοιπόν με αιτιολογία ότι εχεις α θρησκευμα η β φυλη η γ θρησκεια αλλα λέγοντας, φιλαρακο τα προσοντα σου δεν μας αρκουν, υπαρχουν καλύτεροι. Και εδω δεν μπορεις να κινηθεις δικαστικα, στον ιδιωτικό τομεα τουλαχιστον.
Μιλάμε για δημόσιο τομέα..Η πρόσληψη γίνεται από το Ελληνικό Δημόσιο και όχι από ιδιωτική επιχείρηση (εκτός εάν γίνει ο διαχωρισμός εκκλησίας - κράτους). Είσαι λοιπόν καθηγητής που πληρώνεσαι από το Ελληνικό Δήμόσιο.
Συνεπώς πιστέυω ότι πρέπει να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στην πρόσληψη. Βιογραφικά κοινωνικών και περισσότερο θρηκευτικών πεποιθήσεων από τη στιγμή που δεν διδάσκεις θρησκευτικά δεν νομίζω οτί έχουν θέση σε δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα.
Ας κάνει η εκκλησία δικά της ΙΕΚ να παίρνει όποιους θέλει.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-04-08, 10:45
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
.................
Συνεπώς πιστέυω ότι πρέπει να υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια στην πρόσληψη. Βιογραφικά κοινωνικών και περισσότερο θρηκευτικών πεποιθήσεων από τη στιγμή που δεν διδάσκεις θρησκευτικά δεν νομίζω οτί έχουν θέση σε δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα.
Ας κάνει η εκκλησία δικά της ΙΕΚ να παίρνει όποιους θέλει.

Τα αντικειμενικα κριτηρια τα ασκουν..υποκειμενικα σκεπτόμενοι κριτες , τα ερμηνευουν αναλογα με τις...αναγκες της υπηρεσίας, που ειναι η ..εύρυθμη εσωτερικη λειτουργία.

Και δεν ξερω σε τελικη αναλυση αν συμφερει το Κρατος να χωριστει απο την Εκκλησία και ας μη φανει παραδοξο.

Την πραγματικη Εκκλησια την συμφερει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:16.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.