Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Τεχνολογικές ειδήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-06-08, 08:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είναι ελαφριά τα γκάτζετ του ... τσολιά

Η αφορμή για αυτές τις γραμμές παρουσιάστηκε δευτεριάρικα στην Καλιφόρνια, στην Μεγάλη Λατρευτική Συγκέντρωση της αίρεσης που λέγεται "Παγκόσμια Διάσκεψη Προγραμματιστών" - προφήτης αυτής ο Στηβ Τζομπς. Λέγεται, η αφορμή, "νέο iPhone". Είναι ο ολόφρεσκος Βασιλιάς για μια μέρα —κανένα γκάτζετ δεν κρατάει για πολύ τα σκήπτρα. Ένας βασιλιάς που συντόμως παίρνει το δρόμο για τη χώρα μας, για να λατρευτεί όπως του αρμόζει: πάρα πολύ για πολύ λίγο. Μέχρι το επόμενο καταναλωτικό θαύμα.

Στις παλιές, ευτυχισμένες, εποχές, όταν οι άντρες ήταν άντρες, οι γυναίκες γυναίκες και η Τήλος ένα γραφικό νησάκι της άγονης γραμμής, τα μόνα γκάτζετς (αμετάφραστον) που κυκλοφορούσαν στα τραπέζια των καφενείων ήταν το κομπολόι, ο σουγιάς, άντε, με λίγη καλή θέληση, και το καρυοφύλλι. Όπως θα προσέξατε, όλα τους είναι αγορίστικα παιγνίδια. Διότι, όπως και να το κάνουμε, από τον Ήφαιστο και μετά μια περιέργεια για τις καινοτομίες της τεχνολογίας την είχαν τ’ αγόρια. Εκείνο που δεν είχαν στο παρελθόν, για να μπορέσουν να απελευθερώσουν όλα τους τα άγρια γκατζετικά ένστικτα, ήταν η μικροηλεκτρονική. Η πρόοδος χιλιετιών, όμως, δεν μπορούσε να πάει χαμένη. Ήρθε επιτέλους η αγία ώρα που έκανε το τραπέζι της ανδροπαρέας, στον όποιο μεταμοντέρνο καφενέ αυτή καθίσει για να απολαύσει το Euro 2008 της, να μοιάζει με πραμάτεια πλανόδιου ταϊβανέζου από τα αραδιασμένα κινητά, Άη-ποντ (μεγάλη η χάρη του), πι-ντι-έι, τζι-πι-ες και άλλα αγγλικά αρχικά.

Κατά τρόπο αποκαλυπτικό στα μάτια του τυχαίου μη άρρενος παρατηρητή, το αυθεντικό γκάτζετ απασχολεί αποκλειστικά άρρενες. Είναι γι' αυτούς ότι τα Μανόλος για την Κάρι Μπράντσοου. Καθορίζουν τη λοιπή τους εμφάνιση, εξ’ ου και οι τσαντούλες ώμου (μεσέντζερ μπάγκς, ελληνιστί) στις οποίες στοιβάζουν τα αποκτήματα τους.

Ότι είναι τα Ολ Αμπάουτ Σουζ για μας είναι για εκείνους ο Γερμανός, τα Μουλτιράμα και το Πλαίσιο. Αν για μας η πέμπτη λεωφόρος της Νέας Υόρκης σημαίνει μπρέκφαστ, μεσημεριανό και βραδυνό κάπου γύρω από τα Τίφαννυ'ς, για τα άρρενα σημαίνει επίσκεψη στο Aπλστορ — εκεί λατρεύεται ο Αη-ποντ, που λέγαμε.

Ο δρόμος για την κατανόηση της αρσενικής μανίας με τα γκάτζετς περνά από τον εντοπισμό της βασικής ιδιότητας των συσκευών αυτών. Δύο λέξεις: Καινοτόμα Αχρηστία. Καλό γκάτζετ είναι το άχρηστο γκάτζετ —ή, έστω, το επουσιώδες. Γι΄αυτό και το κινητό έχει πάψει προ πολλού να είναι αληθινό γκάτζετ - έγινε γιούνισεξ, τι χρείαν έχομεν άλλων μαρτύρων;

Εντάξει, μερικά κινητά παίζουν ακόμα στο παιχνίδι των γκάτζετς. Όχι όμως λόγω της χρησιμότητός τους. Μάλλον λόγω της δυνατότητάς τους να ενσωματώνουν κάθε λογής άχρηστες λειτουργίες, από ψηφιακή κάμερα εως πασιέντζες. Ίσως ούτε καν λόγω αυτής, όσο λόγω της ικανότητάς τους να μετατρέπονται σε ένα ακόμη εργαλείο του αγορίστικου ανταγωνισμού των διαστάσεων. Μόνο που, με μια φροϋδική αντιστροφή, στις συσκευές κερδίζει όποιος την έχει μικρότερη και με λιγότερο βάρος. Είναι ελαφρά τα γκάτζετ του τσολιά...

Αν κάποιος τολμήσει να χαρακτηρίσει έμπροσθεν ανδροπαρέας "άχρηστα" τα γκάτζετ, θα του πέσει ο ουρανός της νουθεσίας στο κεφάλι. Άχρηστο το νέο και βελτιωμένο Μπλιμπλίκιτρον; με όλα αυτά τα φωτάκια και τα κουμπάκια; που σου δίνει τη δυνατότητα να ξέρεις με ακρίβεια πέντε μέτρων σε ποιό ακριβώς σημείο της Μεσογείων μποτιλιαρίστηκες; Που βοηθά τα στελέχη των 800 ευρώ, που μένουν με τους γονείς τους στα τριάντα τους, να καταγράφουν σε πι-ντι-έι τα «μητινγκ» τους —ως άλλοι Μάικλ Ντάγκλας στην Γουώλ Στρητ; Που σου δίνει τη δυνατότητα να λύσεις το κουίζ του ΣΚΑΙ στο Σύνταγμα βλέποντας παράλληλα πως πάει η μετοχή της Ζήμενς;

Αν όλα αυτά δεν είναι άχρηστα, ανέτως μπορούν να χαρακτηριστούν «ουχί παραδεδεγμένης χρησιμότητος». Εξαιρείται μία (χρησιμότης): η ροή του άτιμου του χρήματος προς βιομηχανίες ηλεκτρονικών, τηλεπικοινωνιακές εταιρίες, αλυσίδες λιανικής πωλήσεως, γραμμές υποστήριξης και λοιπούς Καππαδόκες.

Ο δρόμος προς τον γκατζετοπαράδεισο είναι στρωμένος με διαφημίσεις. Ο έχων το γκατζετάκι είναι ο κούλ, ο σούπερουάου, ο τρέντης, ο των "καυτών μπέιμπυζ" συνοδός. Πατάει το «ον» της συσκευής ο νερντ της γειτονιάς σας και αμέσως μεταφέρεται σε ένα κόσμο όπου κυριαρχούν γρήγορα αμάξια, σινιέ ρούχα, τρελά πάρτυ, τέλειοι κοιλιακοί, ρέουν ποταμοί αλκοόλ, και όλα τα τρυφερά ενσταντανέ χρειάζονται μια ψηφιακή κάμερα, ώστε να μπορούν να αποσταλούν στον κολλητό για να ζηλέψει. Το ανέκδοτο με το ναυαγό και το διάσημο μοντέλο το θυμάστε; Ε, μετά από όλα αυτά, μπορείς τώρα να μην το αγοράσεις; Δεν μπορείς —και ας οδηγήσει τα "μωρά" στα πιο βαθιά χασμουρητά. Τα "μωρά" της πραγματικής ζωής, που δεν πληρώνονται για να δείχνουν ενθουσιασμένα.

ΣΚΑΙ.gr

Σχόλιο : Συντάκτης του άρθρου είναι η κα Λαμπρινή Θωμά. Αχ δεν μας καταλαβαίνουν οι κυρίες .... αχ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-06-08, 13:23
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
μια παρατηρηση μονο....
υπαρχει και η φυλη των γκατζετακηδων που αγοράζουν συμφωνα με τις αναγκες και όχι με τα τρεντι της εποχης...πχ επειδη εχω μια πολυ μεγάλη συλλογη απο mp3 και wma τα οποία και δεν ειναι φυσικα συγκροτημα-αλμπουμ-τιτλος-genre-χρονολογια-μαρκα τσιγαρων τουτργουδιστη δεν θα παρω ποτε Ipod (εκτος κι αν η apple βγαλει μαγικο ραβδάκι να μετατρεπει ολη μου τη βιβλιοθηκη σε format που το διαβάζει)..
Αντ αυτου το zen ανει τη δουλεια του μια χαρα...και διαβαζει και ελληνικα
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-08, 14:47
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Υπάρχουν και κάποιοι που χρησιμοποιούν κάποιες συσκευές επειδή είναι εργαλεία δουλειάς, αλλά δεν πρόκειται με τίποτα να τους καταλάβεις, γιατί δεν αραδιάζουν όλη τους τη συλλογή δίπλα στο κουτί με τα τσιγάρα καθώς πίνουν φρέντο.

Και άλλοι που τους παίρνει η μπάλα. Πχ εγώ δε θέλω με τίποτα κινητό με τρεις κάμερες και πέντε GPS. Ως αποτέλεσμα έχω κινητό τετραετίας που αντικατέστησε το κινητό (πλέον) επταετίας επειδή εκείνο νοσούσε. Ποτέ δε συμπάθησα το «καινούριο» κινητό, και τώρα που πρέπει να το αλλάξω ξανά, βλέπω ότι δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που να κάνει τη δουλειά μου, εκτός κι αν μ'αρέσουν τα τρίχρωμα LED και τα χειρίστης ποιότητας MP3 players.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-08, 14:58
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ελπιζω να μην παει για το zen μου αυτο γιατι θα χαλασουμε το καρμα μας
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-06-08, 19:31
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά τρόπο αποκαλυπτικό στα μάτια του τυχαίου μη άρρενος παρατηρητή, το αυθεντικό γκάτζετ απασχολεί αποκλειστικά άρρενες. Είναι γι' αυτούς ότι τα Μανόλος για την Κάρι Μπράντσοου. Καθορίζουν τη λοιπή τους εμφάνιση, εξ’ ου και οι τσαντούλες ώμου (μεσέντζερ μπάγκς, ελληνιστί) στις οποίες στοιβάζουν τα αποκτήματα τους.
Αυτούσιο το άρθρο θα μπορούσε να αναφέρεται στις γυναίκες, αρκεί να μιλούσαμε για παπούτσια ή τσάντες ή κάποιο από τα Ν^Κ σχετικά αξεσουάρ. Λες και πρόκειται εγώ να πέσω στα πόδια της πρώτης ασχημομούρας που κυκλοφορεί με Gucci. Α, να προσθέσω ακόμα πως όσο και αν η συντάκτης δεν μπορεί να το συλλάβει, είναι απόλυτα εφικτό να αγοράζει κάποιος κάτι γιατί του γουστάρει και όχι γιατί περιμένει οτι θα αυξήσει την απήχησή του στο άλλο φύλο. Είπαμε, ναι μεν τραβάει καράβι, αλλά δε σημαίνει οτι σύσσωμο το σύμπαν στρέφεται γύρω από τις γυναίκες, έτσι δεν είναι?

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-08, 11:56
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Μου φαίνεται οτι η γράφουσα είναι απλά τεχνοφοβική και προσπαθεί να το δικαιολογήσει προβάλλοντας το σε όλες τις εκπροσώπου του φύλου της...

Μπορεί να κάνω περίεργες παρέες, αλλά στις περισσότερες γυναίκες που ξέρω τα gadgets αρέσουν εξίσου ή και περισσότερο απ'όσο στους άντρες. Μάλιστα εδώ πρέπει να παίρνουμε τα maemo tablets δύο-δύο αν δεν θέλω να κατασχεθεί το δικό μου :-/

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-08, 12:01
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Stanley Εμφάνιση μηνυμάτων
Είπαμε, ναι μεν τραβάει καράβι, αλλά δε σημαίνει οτι σύσσωμο το σύμπαν στρέφεται γύρω από τις γυναίκες, έτσι δεν είναι?
χεχε...βαζω στοιχημα οτι δεν εισαι παντρεμενος...


__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.