Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Θα στέλνατε το παιδί σας στο Κατηχητικό Σχολείο της ενορίας σας σήμερα;
Ναι, το Κατηχητικό πρόσφερε και προσφέρει και είναι αναγκαίο παρα ποτέ. 10 47,62%
Οχι, το Κατηχητικό είναι παρωχημένο, δεν έχει νόημα σήμερα 9 42,86%
Αδιαφορώ 2 9,52%
Ψήφισαν: 21. Η δημοσκόπηση είναι κλειστή

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 15-04-08, 00:52
Το avatar του χρήστη Fraulitsa
Fraulitsa Ο χρήστης Fraulitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-09 23:19
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Είμαι στέλεχος (αρχηγός) στους Οδηγούς (ΣΕΟ=Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού), και θα έλεγα ότι ο Οδηγισμός (που είναι αδελφό Σώμα με τους Προσκόπους, αν και σαφώς διαφορετικό σε ρόλο και γενικότερη φιλοσοφία) δεν έχει καμία απολύτως σχέση με την έννοια του προσηλυτισμού ή με την κατήχηση.

Είμαστε πρώτα-πρώτα μη κερδοσκοπική εθελοντική οργάνωση, με παιδαγωγικό σκοπό.

Υπάρχουν 4 ηλικιακές ομάδες (Αστέρια, Πουλιά, Οδηγοί, Μεγάλοι Οδηγοί), που ασχολούνται με τη φύση, την ανάπτυξη δεξιοτήτων μέσα από το παιχνίδι και τις χειρονακτικές δραστηριότητες, με την προσφορά στον άνθρωπο και με τα προβλήματα της τοπικής/γενικότερης κοινωνίας. Η πίστη σε ιδανικά όπως η πατρίδα, η αγάπη προς τον Θεό και τον άνθρωπο, είναι πράγματι μερικές από τις αρχές που διέπουν τον Οδηγισμό.

(Ο Θεός δεν επιβάλλεται ως έννοια, αλλά ο Οδηγισμός είναι σαφώς -ακόμα- συνδεδεμένος με την πίστη στο Θείο, και δη, με την Ορθόδοξη Χριστιανική Πίστη. Προσωπικά, πιστεύω ότι οι αξίες του Χριστιανισμού είναι πανανθρώπινες, και μακάρι να μπορούσαμε να τηρήσουμε στην καθημερινή μας ζωή έστω και τις μισές απ'αυτές. Εξάλλου, οι περισσότερες θρησκείες συνάδουν ως προς τις αξίες τους με τον Χριστιανισμό - δεν αναφέρομαι φυσικά σε θέματα δόγματος).

Για να ξαναγυρίσω στα λοιπά Οδηγικά, βασικό στοιχείο είναι το παιχνίδι και ο έμμεσος αλλά σαφής τρόπος με τον οποίο ο Οδηγισμός προσπαθεί να βοηθήσει τα παιδιά να νιώσουν την αξία της φιλίας, της χαράς, και πάνω απ' όλα, της αγάπης προς τον διπλανό σου. Σκεφτείτε από πότε έχετε να παίξετε ένα απλό, σαχλό, χαλαρό παιχνίδι (π.χ. μπαμ ξεμπαμ, κρυφτό, κλπ κλπ)! Τα παιχνίδια μπορεί να είναι και γνώσεων, οργανωμένα από κάποιο παιδί κλπ.

Μερικές από τις άλλες δραστηριότητές μας είναι, π.χ.:
-περιβαλλοντικά διήμερα
-κατασκηνώσεις διαφόρων ειδών, όπως π.χ. Κοινοτικής Ανάπτυξης (που γίνονται κοντά σε χωριά, με στόχο να απασχοληθούν τα παιδιά καθαρίζοντας τον περιβάλλοντα χώρο, φτιάχνοντας κατασκευές (όπως παιδικές χαρές), φτιάχνοντας καλντερίμια, βοηθώντας στο τοπικό μουσείο, διοργανώνοντας ψυχαγωγικές βραδιές/παιχνίδια για τους χωριανούς και τα παιδιά τους),
-εκδηλώσεις στην περιοχή τους σχετικά με κάποιο πρόβλημα της περιοχής
-διαδηλώσεις για κοινωνικά/περιβαλλοντικά θέματα
-αναδασώσεις
-παιχνίδια στην πλατεία για παιδιά και μεγάλους
-Χριστουγεννιάτικες χειροτεχνίες
και ό,τι άλλο σκαρφιστούμε!!! Τα παιδιά έχουν τόση φαντασία, που συνεχώς μας κάνουν κι εμάς τα στελέχη να αυτοσχεδιάζουμε!!;-)

Μπήκα στον Οδηγισμό μόλις πέρυσι, αν και είχα κι εγώ μια κολλητή στο σχολείο, που μου μίλαγε συχνά για τις δραστηριότητες του Σώματος αυτού. Εκείνη μου έμαθε και μορς όταν ήμουν στο Γυμνάσιο, όπως συνέβη και σε άλλη Ακροβασικιά!;-)
Αυτό πάντως που θαύμαζα στη φίλη μου αυτή ήταν -τώρα το συνειδητοποίησα- η ευρηματικότητά της. Πάντα είχε να προτείνει λύσεις στα όποια προβλήματα αντιμετωπίζαμε. Και αυτό είναι πράγματι μια ιδιότητα που καλλιεργείται στους Οδηγούς. Χωρίς αριβιστικές διαθέσεις, τα παιδιά μαθαίνουν να επιβιώνουν και να αναπτύσσουν τις ικανότητές τους χρησιμοποιώντας τη λογική, το ένστικτο και τη φαντασία τους.

Αν δείτε τις 'δοκιμασίες' που περνούν για να αποκτήσουν όλα αυτά τα κονκαρδάκια που βλέπετε περασμένα από το μπλουζάκι τους, θα καταλάβετε ότι ο Οδηγισμός εχει ως στόχο να δημιουργεί μελλοντικούς υπεύθυνους και ελεύθερους ανθρώπους. Δεν ξέρω κατά πόσο το πετυχαίνει, αλλά και μόνο το ότι σε βάζει να το σκεφτείς διπλά, πριν εκστομίσεις τον λόγο σου, είναι κάτι (τουλάχιστον για μένα!!)

Συγγνώμη για την πολυλογία, απλώς είπα να δώσω μερικές πληροφορίες, για να μην συγχέονται διαφορετικές έννοιες.
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 15-04-08, 02:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξερω οι προσκοποι και οι οδηγοι τι σχεση εχουν με το θειο αλλα οι προσκοποι δε σχετιζονται με τους... ξερετε ποιους;

Ετσι εχω ακουσει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 15-04-08, 07:51
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αληθεύει ότι ο οδηγισμός αφορά μόνο κορίτσια ;
(κάνει διάκριση φύλου δηλαδή..)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 15-04-08, 07:54
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ. Συμφωνα με την ιστοσελίδα του όχι
http://www.seo.gr/
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 15-04-08, 08:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεύει ότι ο οδηγισμός αφορά μόνο κορίτσια ; (κάνει διάκριση φύλου δηλαδή..)
Μετά την μεταπολίτευση, αν θυμάμαι καλά, στους προσκόπους πάνε και κορίτσια και στους οδηγούς και αγόρια.

(Τώρα ποιο αγόρι θα πάει στους Οδηγούς, ένας θεός ξέρει )
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 15-04-08, 08:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Τώρα ποιο αγόρι θα πάει στους Οδηγούς, ένας θεός ξέρει )
Φαντάζομαι πάντως ότι όποιος πάει θα είναι αρκετά δημοφιλής!!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 15-04-08, 08:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φαντάζομαι πάντως ότι όποιος πάει θα είναι αρκετά δημοφιλής!!
Λες να ζητήσω μετάθεση από τους αεροπροσκόπους στους οδηγούς;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 15-04-08, 12:21
Το avatar του χρήστη Fraulitsa
Fraulitsa Ο χρήστης Fraulitsa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-09 23:19
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την μεταπολίτευση, αν θυμάμαι καλά, στους προσκόπους πάνε και κορίτσια και στους οδηγούς και αγόρια.

(Τώρα ποιο αγόρι θα πάει στους Οδηγούς, ένας θεός ξέρει )
Ευτυχώς για όλους, Οδηγούς και Προσκόπους, και τα δύο σώματα είναι για παραπάνω από 20 χρόνια, μικτά. Οπότε όλα μια χαρά. Ειδικά οι μικροί ηλικιακά κλάδοι (Αστέρια, 5-7 ετών, και Πουλιά, 8-11) είναι μοιρασμένοι 50-50 σε αγόρια και κορίτσια. Το πρόβλημα πάντα είναι οι μεγάλες ηλικίες, γιατί τα αγόρια έχουν μια τάση να λακίσουν - όπως πολύ καλά γνωρίζετε εσείς τα αγοράκια!!

Στις μεγάλες ηλικίες, πρέπει να τους δημιουργήσεις κίνητρα - με δράσεις κλπ - για να μείνουν και να δέσουν με την ομάδα (καλά, το ξέρω ότι θα μου σχολιάσετε τον όρο 'δέσιμο', αλλά προχωρώ!!);-)

Ο Γκίλντορας ανέφερε κάτι για τους Προσκόπους, ότι είναι και.... Τέλος πάντων, επειδή κι εγώ έχω μεγάλο πρόβλημα με οργανώσεις κάθε τύπου - ποτέ δεν ανήκα σε κάποια, και ο Οδηγισμός είναι η πρώτη που ασχολήθηκα - όλα αυτά τα αρνητικά που έχουμε κατά καιρούς ακούσει είναι παραμύθια και κακοήθειες.

Αν κρυβόταν κάτι σε αυτές τις οργανώσεις - τουλάχιστον, για σήμερα - θα την είχα κάνει προ πολλού. Αλλά βλέπω ότι η οργάνωση όλων αυτών των τοπικών τμημάτων σ'όλη την Ελλάδα είναι τόσο ξεκάθαρη, και οι άνθρωποι μέσα σ'αυτά τόσο απλοί και αληθινοί, που συνιστώ ανεπιφύλακτα σε γνωστούς, φίλους και τα παιδιά τους να δοκιμάσουν κι αυτό το χόμπυ. Ειδικά για παιδιά που ζουν μέσα στην πόλη, η ζωή που τους προτείνει ο Οδηγισμός, είναι σίγουρο ότι θα τα φέρει πολύ πιο κοντά στη φύση.

Τα πράγματα είναι απλά.
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 15-04-08, 22:23
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fraulitsa Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, πιστεύω ότι οι αξίες του Χριστιανισμού είναι πανανθρώπινες, και μακάρι να μπορούσαμε να τηρήσουμε στην καθημερινή μας ζωή έστω και τις μισές απ'αυτές. Εξάλλου, οι περισσότερες θρησκείες συνάδουν ως προς τις αξίες τους με τον Χριστιανισμό - δεν αναφέρομαι φυσικά σε θέματα δόγματος).
.
καλυφθηκα
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.