Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #421  
Παλιά 23-06-14, 15:41
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ Η ΖΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.

ΣΤΙΣ 12 ΤΟΥ ΜΗΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΞΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΟΤΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ ΜΥΕΛΩΜΑ. (ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΙΓΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ). ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΕΙ, ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 18/6 ΜΑΣ ΑΝΑΚΑΟΙΝΩΣΑΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΗΝ ΝΟΣΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΟ ΣΟΚ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ.

ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΟΨΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΑΚΤΙΝΕΣ, ΑΞΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ.

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ?? ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.

ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ? ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ, ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΘΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ. ΠΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ? ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Η ΑΝΥΦΟΡΑ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΜΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #422  
Παλιά 23-06-14, 15:48
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εύχομαι όλα να πάνε κατ΄ευχήν.

Εμπιστευθείτε τον γιατρό σας, είναι η μόνη συμβουλή που μπορώ να σας δώσω. Η Θεσσαλονίκη έχει εξαιρετικές μονάδες, μην ταλαιπωρηθείτε με ένα ταξίδι.

Στηρίξτε τον άνθρωπο σας, δώστε του να καταλάβει ότι είσαι σε καλά χέρια, η ψυχολογία μετράει πολύ και πραγματικά εύχομαι και ελπίζω να μας πείτε καλά νέα σε λίγο καιρό.

Είναι παρήγορο που από ένα ατύχημα το βρήκαν νωρίς, να έχετε αυτοπεποίθηση ότι ή εγκυρη διάγνωση είναι το πιο σημαντικό.

Καλά νέα ο Θεός μαζί σας.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Genovefa (29-06-14)
  #423  
Παλιά 27-06-14, 20:35
mele
Guest
 

ΠΜ

Ο πατέρας μου(76) διαγνώστηκε σήμερα με πμ (30%)- έκανε μυελόγραμμα- από ιδιώτη γιατρό στη θεσσαλονίκη.Δεν έχει κάνει ακόμα μαγνητική και ακτινογραφίες αλλά δεν έχει πόνους και είναι ασυμτωματικός. Έχει μόνο πεσμένο αιματοκρίτη ,αιμοσφαιρίνη πήγαμε σε αιματολόγο για να δουν από που προέρχεται η αναιμία και έτσι διαγνώστηκε. Ο γιατρός μου είπε ότι είναι σοβαρή περίπτωση,αλλά μου παρουσίασε τη θεραπεία σαν κάτι όχι πολύ δύσκολο.Μήπως θα ήταν καλύτερα να τον πάω στο θεαγένειο αφού πάρω όλες τις εξετάσεις για να κάνει εκεί τη θεραπεία?Αν η θεραπεία γίνει σε ιδιωτική κλινική δεν ξέρω αν θα μπορέσω να ανταποκριθώ οικονομικά.Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?
Απάντηση με παράθεση
  #424  
Παλιά 27-06-14, 21:24
mele
Guest
 

συνεχεια

μπορει και καποιος 76 χρονων να κανει μεταμόσχευση?
Απάντηση με παράθεση
  #425  
Παλιά 28-06-14, 09:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mele Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει και καποιος 76 χρονων να κανει μεταμόσχευση?
Αυτό μόνο ο γιατρός σας, θα το πει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #426  
Παλιά 29-06-14, 22:37
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
den gnwrizw para polla gia na sou pw akoma giati kai emeis eksaitias enos troxaiou (opws grafw parapanw) to vrikame. emena o pateras mou einai 53. genika auta pou kserw, epeidi pera apo tous giatrous mas sto papagewrgiou milisa kai me allous 3, einai oti an den exei proxwrisei se sumptwmata anaimias nefrikis aneparkeias einai poly kalo kai oti ta farmaka tin teleutaia 5etia exoun ekselixthei poli. to papagewrgiou osous exw rwtisei apo giatrous kai gnwstous m nosokomous alla kai astheneis m exoun pei oti exei ena apo ta kalutera aimatologika kai oti i dieuthintria toy aimatologikou einai para polu kali. mexri wras tin idia gnwmi exw sximatisei kai egw. kanoun kathe eidos eksetaseis kai i asfaleia kaluptei tis ximeiotherapeies pou tha xreiastoun. emas mas exoun milisei gia metamosxeusi alla afou kataferoun me tis ximeiotherapeies na feroun se ifesi to pm. malista ekswteriki aimatologos (tin opoia plirwsame se episkepsi) mas eipe oti stin ellada uparxoun k oi katalliloi giatroi k o eksoplismos-therapeia gia na antimetwpisoume to pm kai oti den xreiazetai na skeftoume tin epilogi ekswterikou. an mporw na se voithisw se kati allo euxaristws.
Απάντηση με παράθεση
  #427  
Παλιά 30-06-14, 06:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θερμή παράκληση να γράφουμε με Ελληνικά γράμματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #428  
Παλιά 07-07-14, 15:55
medousa Ο χρήστης medousa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-08-14 11:29
Αρχική Δημοσίευση από a_nastasa_ki Εμφάνιση μηνυμάτων
τι κάνετε? πως είναι οι γονείς σας? Medousa τι εξέληξη έχει η μητέρα σου? afrodite βγηκατε απο αιμοκάθαρση ? Poca ο πατέρας σου? κουράγιο σε όλους σας ..
εχω καιρό να μπώ, δόξα το Θεό είναι καλά παίρνει αυτο το χάπι της χημειοθεραπείας καθε μέρα μεχρι το Σεπτέμβρη και μετά βλεπουμε είπε ο γιατρος. Τώρα την πονούσαν πολύ τα πόδια της και δεν μπορούσε να περπατήσει. Δεν κρύβω οτι φοβήθηκα αλλά τελικά ο γιατρός είπε οτι οφείλεται σε φλεγμονή αλλά δεν μπορεί να πάρει αντιφλεγμονώδη λόγω χημειοθεραπείας θα δουμε . Ελπίζω να είσαι καλά φίλη. Με συγκινησε το ενδιαφέρον σου
Πολλά Φιλιά
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην medousa για αυτό το μήνυμα:
a_nastasa_ki (13-10-14)
  #429  
Παλιά 07-07-14, 16:13
medousa Ο χρήστης medousa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-08-14 11:29
Αρχική Δημοσίευση από mele Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορει και καποιος 76 χρονων να κανει μεταμόσχευση?
καλησπέρα φίλη ,
εφόσον ο γιατρος το εγκρίνει πρέπει να σε χαροποιεί και να σου δώσει κουράγιο γιατί σημάινει οτι η υγεία του πατέρα σου το επιτρέπει. Αυτά είναι καλά νέα. Ο,τι θέλεις είμαι στη διάθεσή σου
Απάντηση με παράθεση
  #430  
Παλιά 07-07-14, 16:55
medousa Ο χρήστης medousa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-08-14 11:29
[QUOTE=Genovefa;672969]ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΟΛΙΣ ΧΘΕΣ ΕΚΑΝΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ FORUM ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΠΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΖΗΣΕΙ Η ΖΟΥΝ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ.

ΣΤΙΣ 12 ΤΟΥ ΜΗΝΑ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΑ ΤΡΟΧΑΙΟ ΜΕ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ. ΜΠΗΚΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ. ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΑΞΟΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΟΤΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΑΠΛΟΥΝ ΜΥΕΛΩΜΑ. (ΑΠΟ ΤΟ ΤΡΟΧΑΙΟ ΕΥΤΥΧΩΣ ΛΙΓΑ ΣΠΑΣΙΜΑΤΑ). ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΟΤΙ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΥΜΒΕΙ, ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΕ ΕΝΑ ΧΑΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ 18/6 ΜΑΣ ΑΝΑΚΑΟΙΝΩΣΑΝ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΗΝ ΝΟΣΟ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΛΟΙ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ ΤΟ ΣΟΚ ΚΑΘΩΣ ΤΟ ΕΧΕΤΕ ΖΗΣΕΙ.

ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΒΙΟΨΙΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ, ΑΚΤΙΝΕΣ, ΑΞΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΕΣ.

ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ?? ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΥ ΘΕΤΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΣΥΝΕΡΓΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ.

ΚΑΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ? ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΟΥ ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΔΥΝΑΤΩΝ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ, ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΓΝΩΣΘΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ. ΠΟΤΕ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΚΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ? ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ? ΣΑΣ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΑΣΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ ΗΛΙΚΙΑ ΑΠΟ ΛΕΥΧΑΙΜΙΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΕ ΤΗΝ ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΗΤΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΤΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΛΑΙΠΩΡΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΕΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Η ΑΝΥΦΟΡΑ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΓΑΠΑΜΕ.[/QUOTE\

Καλή δύναμη στον αγώνα σας,
η μητέρα μου έκανε αυτολογη μεταμόσχευση πριν το Πάσχα περίπου και μέχρι τώρα πάμε καλά . Είχαν προηγηθεί χημειοθεραπείες για τη καταστολή της νοσου απ ότι μας είπε ο γιατρός και μετα την έβαλαν κατευθείαν για μεταμόσχευση.Οι χημειοθεραπείες που προηγούνται της μεταμόσχευσης δεν κάνουν τόσο κακό στον οργανισμό του ασθενούς ωστε να μη μπορεί να κάνει την μεταμόσχευση.Ούτως η άλλως συνεχίζονται για κάποιο καιρό και μετά την μεταμόσχευση. Δεν πρέπει να φοβάσαι εγώ έχασα το πατέρα μου απο καρκίνο πρίν απο 2 χρόνια και τώρα η μαμά μου έχει ΠΜ. Δεν πρεπει να συγκρίνεις πρεπει να πιστέψεις πως θα το ξεπεράσετε για να πιστέψουν κι οι υπόλοιποι και ειδικά ο ασθενής! Ξέρω οτι είναι σόκ! Αλλά αφού η μαμά μου είναι όρθια μπορείτε και εσείς!!!
Καταλαβαίνω την αγωνία σου. Οταν το έμαθα κι εγώ περνούσα 24 ώρες στο φορουμ για να μάθω τί είναι αυτό και αν εγραψε κάποιος κάτι. ό,τι θέλεις θα είμαι δίπλα σου . Εστω για λίγο κουβεντούλα. Μη φοβάσαι !!! Ο φόβος σου κόβει δυνάμεις και ενέργεια που τις χρειάζεσαι!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην medousa για αυτό το μήνυμα:
Genovefa (13-07-14)
  #431  
Παλιά 07-07-14, 18:15
mele
Guest
 

Unhappy

H xημειοθεραπεία γίνεται με χάπια? τι παρενέργειες έχει?

Ακόμα δεν ξέρω τι θα γίνει με τον πατέρα μου περιμένουμε τη μαγνητική, τις ακτινογραφίες και ούρα ,αίμα για να δουν αν έχουν επηρεαστεί τα κόκαλα και τα νεφρά. Όλα γίνονται με αργούς ρυθμούς και έχω αγχωθεί ,γιατί πριν αρχίσει θεραπεία θέλω να πάρω και δεύτερη γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #432  
Παλιά 09-07-14, 18:11
mele
Guest
 

down

Πήραμε τις εξετάσεις και η μαγνητική δεν ήταν καλή. Έχει πολλαπλές εστίες διήθησης σε όλη τη σπονδυλική. Η γιατρός μου είπε να ξεκινήσουμε αμέσως χημειοθεραπείες με το ***** για 6 μήνες και παράλληλα και ενδοφλέβιες μια φορά την εβδομάδα και χάπια.Πάνω από τα 60 δεν κάνουν μεταμόσχευση. Μετά τη θεραπεία, αν όλα πάνε καλά θα κάνει συντήρηση. Μου είπε να προσέξει να μην σπάσει τίποτα, να μη σκύβει και να μην σηκώνει ούτε ένα κιλό .
Θα πάω και σε δεύτερο γιατρό σήμερα, αλλά στο νοσοκομείο δεν προφταίνω . Έχω αγχωθεί ότι θα σπάσει κάτι πριν ξεκινήσει τη θεραπεία. θα την κάνω σε ιδιωτική κλινική, γιατί στο νοσοκομείο έκλεισα ένα ραντεβού για την άλλη εβδομάδα και μου φαίνεται πολύ αργά, ώσπου να τον δουν, να ξεκινήσει θα πάρει μέρες.Πέστε μου τη γνώμη σας.
Απάντηση με παράθεση
  #433  
Παλιά 09-07-14, 18:12
mele
Guest
 

Είναι στάδιο 2.
Απάντηση με παράθεση
  #434  
Παλιά 09-07-14, 21:33
mele
Guest
 

Πήρα και δεύτερη γνώμη από ιδιώτη γιατρό.Δεν συμφωνεί με τη θεραπεία!!!!!!!!!!!!!!Πιστεύει ότι δεν χρειάζεται άμεσα χημειοθεραπεία,αλλά πιο συντηρητική αγωγή με ένα χάπι κορτιζόνης και ένα ακόμα(δεν θυμάμαι) και ότι πρέπει να περιμένουμε γιατί βρίσκεται σε ύφεση. Θα τρελαθώ, δεν ξέρω τι να κάνω. Θα τον πάω τελικά στο νοσοκομείο(Παπανικολάου)έχ ω ακούσει τα καλύτερα και θα κάνω ό,τι μου πουν εκεί, απλώς όλα κυλούν πολύ αργά και έχω αγχωθεί.
Απάντηση με παράθεση
  #435  
Παλιά 13-07-14, 12:42
Genovefa Ο χρήστης Genovefa δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-14 15:41
Φύλο: Γυναίκα
Ο μπαμπάς μου κανονικά έπρεπε να έχει ξεκινήσει χημειοθεραπείες εδώ και δύο εβδομάδες αλλά πήγαμε πίσω γιατί τα δύο ράμματα που είχε λόγω τροχαίου δεν έλεγαν να κλείσουν. Τελικά η πληγή επουλώθηκε και ξεκινάμε την Τρίτη. Η γιατρός του μας είπε ότι θα κάνει για αρχή 4 κύκλους. Τις 2 εβδομάδες κάθε κύκλου θα πηγαίνει Τρίτη και Παρασκευή στο νοσοκομείο και τις άλλες δύο θα κάνει αγωγή στο σπίτι. Από ότι μας έχει πει στοχεύει στην μεταμόσχευση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.