Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Διάστημα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-02-08, 18:35
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαστημικα Ξενοδοχεια!

Διαστημικα ξενοδοχεια σε τροχια!

Η NASA σχεδιάζει να χτίσει ως το 2012 ένα σταθμό για παραθεριστές στο Διάστημα
ΕΡΕΥΝΕΣ αγοράς έχουν δείξει ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θα ήθελαν να περάσουν λίγες ημέρες στο Διάστημα ¬ και δικαιολογημένα. Για να αναπτυχθεί, όμως, πλήρως ο διαστημικός τουρισμός, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να χτιστούν ξενοδοχεία σε τροχιά αλλά, για να είναι αυτά βιώσιμα, πρέπει να μειωθεί το κόστος της μεταφοράς των πελατών τους ως την άκρη του Διαστήματος.
Ενα τυπικό Σαββατοκύριακο στο Διάστημα θα αρχίζει με την εκτόξευση έξω από την ατμόσφαιρα, που θα διαρκεί περίπου πέντε λεπτά. Τα ξενοδοχεία ¬ σπαρτιάτικα στην αρχή, πολυτελή αργότερα ¬ θα προσφέρουν όλες τις ανέσεις ενός επίγειου καταλύματος συν δύο μοναδικές εμπειρίες: την εντυπωσιακή θέα της Γης και του Σύμπαντος και την έλλειψη βαρύτητας.
Η θέα θα αλλάζει συνεχώς, καθώς το ξενοδοχείο θα ολοκληρώνει μία πλήρη περιστροφή της Γης κάθε 90 λεπτά. Την ημέρα, οι τουρίστες του Διαστήματος θα θαυμάζουν τις «ακρότητες» της Γης ¬ ερήμους και βουνά, ζούγκλες και πεδιάδες, παγετώνες και τυφώνες ¬, ενώ τη νύχτα θα έχουν μοναδική θέα των φωτισμένων μεγαλουπόλεων και των πετρελαιοπηγών, των καταιγίδων και των πυρκαϊών και, αν είναι τυχεροί, της έκρηξης ενός ηφαιστείου. Κοιτάζοντας προς την αντίθετη κατεύθυνση, θα βλέπουν τα αστέρια πιο φωτεινά και «κοντινά», ενώ τα χρώματά τους θα είναι πιο καθαρά και δεν θα τρεμοσβήνουν, γιατί δεν θα παρεμβάλλεται η ατμόσφαιρα.
Οταν δεν θα απορροφάται κανείς από την πρωτόγνωρη ¬ για τα ανθρώπινα δεδομένα ¬ θέα, θα μπορεί να απολαμβάνει τη ζωή σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας, η οποία ισοδυναμεί με ένα ατελείωτο παιχνίδι. Θα μπορεί λ.χ. να εκτελεί ακροβατικά σε αργή ταχύτητα ή να παίζει μπάλα με μία μεγάλου μεγέθους «σταγόνα» νερού. Και αν η ζωή στο διαστημικό ξενοδοχείο τού φανεί υπερβολικά βαρετή ¬ δεδομένου ότι θα έχει πολύ χρόνο στη διάθεσή του εφόσον σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας η ανάγκη για ύπνο είναι μικρότερη ¬, θα μπορεί να εκδράμει στον διεθνή διαστημικό σταθμό που θα βρίσκεται σε τροχιά γύρω από τη Γη ή να βγει για έναν περίπατο στο Διάστημα.
Τα πρώτα δωμάτια με θέα στη Γη αναμένεται να τα προσφέρει η NASA, η οποία, σε συνεργασία με αρχιτεκτονική εταιρεία που ειδικεύεται στον σχεδιασμό ξενοδοχείων, φιλοδοξεί να χτίσει ως το 2010 ένα διαστημικό σταθμό για παραθεριστές. Η NASA οραματίζεται ένα ξενοδοχείο που θα φιλοξενεί 100 άτομα και θα βρίσκεται σε τροχιά γύρω από τη Γη, ενώ θα χρεώνει λιγότερο από 15.000ευρω το κεφάλι για ένα τριήμερο στο Διάστημα ¬ μαζί με τη μεταφορά.
Κεντρικό σημείο του ξενοδοχείου θα είναι η στρογγυλή «αίθουσα θέας», ολόκληρη από γυαλί, από την οποία οι πελάτες θα μπορούν να θαυμάζουν τον πλανήτη τους βοηθούμενοι από εικόνες υπολογιστή για να αναγνωρίζουν ποιο ακριβώς σημείο της Γης κοιτάζουν κάθε στιγμή. Οι διαστημικοί τουρίστες θα τρώνε εδέσματα από τις επί τόπου υδροπονικές καλλιέργειες και θα περνούν τον χρόνο τους παίζοντας παιχνίδια σε έλλειψη βαρύτητας, για να μην ατροφήσουν οι μύες τους.
Σύμφωνα με τα σχέδια της NASA, το μισό ξενοδοχείο θα λειτουργεί σε έλλειψη βαρύτητας και το άλλο μισό με τεχνητή βαρύτητα. Το δεύτερο θα αποτελεί καταφύγιο του ενός στους δύο τουρίστες που αναμένεται να νιώσουν «διαστημική δυσφορία», αλλά θα φιλοξενεί και τις δραστηριότητες που δεν μπορούν να γίνουν σε έλλειψη βαρύτητας ¬ όπως το ντους. Σκοπός είναι να υπάρξει ισορροπία ανάμεσα στην εξωγήινη εμπειρία και στις βασικές ανέσεις που περιμένει κανείς από ένα ξενοδοχείο, έστω και διαστημικό.


Πηγη:Το Βημα
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-02-08, 18:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Η NASA σχεδιάζει να χτίσει ως το 2012 ένα σταθμό για παραθεριστές στο Διάστημα
2012;;; Για να στηθεί ο σημερινός διαστημικός σταθμός, από τον σχεδιασμό του μέχρι τον πλήρη εξοπλισμό του πέρασαν 12 χρόνια και θα το κάνει η NASA σε 4 χρόνια;
Το βλέπω εξαιρετικά δύσκολο με δεδομένο ότι εγκαταλείπει τα διαστημικά λεωφορεία και επιστρέφει στις κάψουλες.

Μάλλον οι ιδιώτες πχ της Virgin Galactic, θα το κάνουν πρώτοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-02-08, 18:48
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Το εν λογω αρθρο ειναι απο το '98 οποτε εχουμε ελπιδες να παραθερησουμε και στο διαστημα Θεωρησα οτι ενα τετοιο αρθρο πρεπει να δημοσιευθει τωρα που σιγα σιγα πλησιαζει η ωρα για να φτιαξουμε και βαλιτσες..(μην τα αφησουμε ολα τελευταια στιγμη..)
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-02-08, 19:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εν λογω αρθρο ειναι απο το '98 οποτε εχουμε ελπιδες να παραθερησουμε και στο διαστημα
Απ όσο ξέρω τέτοιος σχεδιασμός δεν υπάρχει σήμερα. Μην ξεχνάς ότι μεσολάβησαν τα ατυχήματα στα διαστημικά λεωφορεία και όλο το πρόγραμμα πήγε απελπιστικά πίσω.

Προσωπικά πιστεύω και θα το ξαναπώ άλλη μια φορά, ότι οι εκτοξεύσεις με τους γνωστούς πυραύλους, έχουν τεράστιο κόστος. Δεν ξέρω πότε θα καταφέρουμε να εκτοξεύουμε από πυραυλοφόρα αεροσκάφη, τα διαστημόπλοια, που θα προσγειώνονται σαν ανεμοπλάνα όπως τα διαστημικά λεωφορεία.

Όταν αυτό το καταφέρουμε, τότε θα έχουμε κάνει το μεγάλο βήμα στο διάστημα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-02-08, 19:43
Το avatar του χρήστη Xena
Xena Ο χρήστης Xena δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-09 04:12
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Πάντως η γνωστή -κυρίως από καθηγητές σε μαθητές- απειλή "κάτσε καλά γιατί θα σε διακτινίσω..." αρχίζει να ακούγεται πια σαν υπόσχεση! :P
__________________
"I'll meet you on the other side, I'll meet you in the light"
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-08, 21:49
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειμαι ειλικρινά σκεπτικιστής για το αν φτάσουμε ποτέ σε εκείνη την εποχή. Νομίζω οτι δεν...
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-08, 23:11
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Χμ...εγω περισσοτερο προβληματιζομαι για το αν θελουμε..
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-05-08, 17:56
cvrak Ο χρήστης cvrak δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-01-10 17:39
Φύλο: Άντρας
Το άρθρο απο το Βήμα είναι ένα πολύ ωραίο δημοσιογραφικό κείμενο, με ό,τι αυτο συνεπαγεται (ασαφειες, γενικότητες κλπ).
Όμως σίγουρα γίνονται κινησεις για κατασκευη περιβάλλοντος διαμονής στο διάστημα. Η Bigelow Aerospace ειναι μια εταιρεια που έχει ήδη εκτοξεύσει inflatable module, τον προάγγελο θα μπορούσαμε να πούμε των διαστημικών ξενοδοχείων.
Παραθετω links για περαιτερω πληροφόρηση. Μένει τώρα να δούμε πότε και αν θα πραγματοποιηθούν αυτα τα σχεδια.

http://www.spacetravels.gr/html/aa.html
http://www.spacetravels.gr/html/space_hotel_01.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cvrak : 05-05-08 στις 17:58
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-05-08, 19:22
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το ξενοδοχείο θα έχει δική του πλάζ ή χιονοδρομικό κέντρο; Αν όχι, καλύτερα να πάμε στα Ζαρουχλέικα. *

* Δεν έχουν ούτε αυτα πλαζ η χιονοδρομικό κεντρο , αλλα ειναι κοντα και ξερω και την κυρα Τασια τη Μαγειρισσα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-05-08, 20:20
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι εγώ θα προτιμήσω κάτι πιο απλό
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.